Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ta opinia Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości. PiS-owska ustawa ma „wszelkie cechy prawa stanu wyjątkowego”.

Posted by Marucha w dniu 2016-12-06 (wtorek)

Nowe przepisy przyjęte przez Sejm dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez władzę oraz Kościół. W opinii Sądu Najwyższego, oznaczają one „podjętą świadomie i oczywistą dla każdego prawnika próbę naruszenia ładu konstytucyjnego”.


Biuro Analiz Sądu Najwyższego:
Opiniowany projekt ma wszelkie cechy prawa „stanu wyjątkowego”, którego, o ile wiadomo, nikt w Polsce dotąd nie wprowadził (…) oznacza to podjętą świadomie i oczywistą dla każdego prawnika próbę naruszenia ładu konstytucyjnego, w szczególności art. 2 Konstytucji RP, w zakresie wyrażanej w niej zasady państwa „prawnego”.

Sąd Najwyższy podkreśla, że cel ustawy, jakim ma być zwiększenie komfortu demonstrowania przez odsunięcie kontrmanifestacji, jest sprzeczny z zachodnim standardem. Jak czytamy w opinii, „w kulturze demokratycznych państw zachodnich nie dostrzega się niczego złego w tym (…), że idee i światopoglądy ze sobą sprzeczne ścierają się ze sobą w przestrzeni publicznej. (…).

Biuro Analiz Sądu Najwyższego:
Dobrostan osób sprawujących aktualnie władzę oraz ograniczenie obecności kontrprzekazu w przestrzeni publicznej po to, aby dominowały w nim słowa i wartości uważane przez nich za słuszne, niewątpliwie nie stanowią aksjologii porządku konstytucyjnego w demokratycznym państwie prawnym. Charakteryzują one natomiast państwa autorytarne.

– Naruszenie wolności zagwarantowanej konstytucyjnie i międzynarodowo w omawianym zakresie jest szczególnie jaskrawe w stosunku do tzw. zgromadzeń spontanicznych, stanowiących reakcję opinii publicznej na bieżące wydarzenia” – czytamy w opinii.

Kolejne ograniczenie demokracji

Zmiana ustawy o zgromadzeniach budzi także niepokój w Europie [to akurat powinno nas najmniej obchodzić – admin]. Jak donosi agencja Associated Press, europejscy urzędnicy wyrażają poważne obawy odnośnie nowych przepisów w Polsce dotyczących zgromadzeń. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muižnieks oraz szef Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Michael Georg Link zaapelowali o nieprzyjmowanie nowych przepisów.

Polska Konstytucja i odpowiednia ustawa gwarantują prawo do zgromadzeń, jako jedną z wolności politycznych. Aby zorganizować manifestację o nieograniczonej liczbie uczestników, wystarczy najpóźniej 6 dni przed wydarzeniem poinformować organ gminy.

Zupełnie inaczej wygląda perspektywa stosowania przepisów, których pierwsze czytanie odbyło się 29 listopada w nocy. Zgromadzenia odbywałyby się za zgodą władz wojewódzkich, gdzie obecnie dominują politycy PiS. Uprzywilejowane byłyby kościoły, a państwowa impreza automatycznie wypierałaby wszystkie inne.

Źródło: rpo.gov.pl
http://natemat.pl

Komentarzy 20 to “Ta opinia Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości. PiS-owska ustawa ma „wszelkie cechy prawa stanu wyjątkowego”.”

 1. zagubiony czytelnik said

  Chuja prawda! Skończy się szukanie zaczepek na procesjach kościelnych i chodzeniu z gołymi dupami oraz szukanie guza przez lewaków na niepodległościowych marszach. Także będzie koniec z prowokacyjnym podpalaniem budek pod Ruską ambasadą i zwalanie na narodowców. I to tyle w temacie!.

  Racja. Znając mentalność pisdzielców, sami będą podpalali budki pod rosyjską ambasadą.
  Admin

 2. Marta1973 said

  Polecam lekturę komentarzy pod owym artykułem. Pisk byłych esbeków i ich potomstwa niesie się aż do nieba!!!
  Jak widać, uderzenie po kieszeni od stycznia 2017 roku, będzie bolało, oj będzie!!!

 3. Marta1973 said

  Gdyby tak jeszcze doczekać degradacji tego ober zdrajcy, autora „kulturalnego” stanu wojennego do stopnia szeregowego!

 4. Maciuś said

  Jak już p. Marto ten pisk ma dopiero nastąpić od października 2017r. I większość z nich dostanie średnia ok.2200zł, a nie… 600 zł, bo tyle rzeczywiście powinni oni dostać, żeby nie zdechnąć z głodu. A jeszcze dorobią w „ochrance” i jakoś to będzie. Szafa gra. Do czasu wejścia rzeczywiście ustawy, o uszczupleniu im uposażeń, po drodze sto razy może się wszystko wywrócić, biorąc poprawkę na to, że to jest Polska? [raczej nadal PRL BIS], tu wszystko jest możliwe, włącznie z wywróceniem żołnierskiego hełmu na opak. CZY BĘDZIE ICH TO BOLAŁO? Znając trochę życie, przeżyją i to na dobrej stopie nadal.

 5. NICK said

  Tytuł?
  Gdyby jednym słowem się wyrazić do wszech ustawek od ponad roku?
  Prawda!

  Stan wojenny jaruzela to pikuś. Był.
  Antrakt!!!

  SB poniżona gdy UB hołubiona? Jest?

 6. Marta1973 said

  Zdziwiłabym się gdyby było inaczej. Po szambiarzach każde g…no spłynie.
  Ma pan oczywiście rację. Powinni się cieszyć z niezwykle długiego vacatio legis.

  „Ustawa – według planów – ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, a pierwsze obniżone emerytury i renty mają być wypłacane od 1 października 2017 roku. „

 7. Marian said

  Czy „Marta1973” to czasem nie to sama osoba co pisowska szczurzyca, która kiedyś występowała w Gajówce po nickiem „166 bojkot TVN”?

  Czuję ten sam czosnkowo-szczurzy zapaszek…

 8. Marian said

  Skoro pisdy chcą cieć emerytur żołnierzy, którzy służyli choć dzień w PRL-u, to niby na jakiej zasadzie tyranowi Kalksteinowi i jego bratu mają przysługiwać tytuły naukowe zdobyte w tym samym czasie?

 9. anonim said

  Panie Zagubiony Czytelniku
  Pan zapomniałeś ten numer…
  Teraz nasie rzond zrobi ten przepis i będzie mówił że to właśnie po to by ghejeje nie świeciły dupami po procesji a potem przyjdzie też nasie rzond takie Przestarzałe Polin albo Paleta Obżartych tudzież LSD albo arbuzy i będzie po nasiemu i ksiądz nie będzie mógł świecić sutanną bo gheje zrobią pierwsze marsz.

  I nic Pan nie zrobisz bo prawo jest prawo.

 10. Vladimir Pydo said

  Nie jest zaskoczeniem taka „opinia” SN bo, tez kto zasiada w tych lawach wiemy wszyscy, swiadomi Polacy. Wiemy i tolerujemy ! A raczej wykazujemy totalny brak reakcji. Wszedzie indziej taki SN nie mial by najmniejszych szans na istnienie. Ale, nie w Polsce, tu wrog i zdrajca ma sie swietnie ! Stad te dwiescie lat niewoli i tragiczne konsekwencje. Stad taki wlasnie SN i wiele innych, pomniejszych, stad Rzeplinski i „jego” TK, o TS nie wspomne …

 11. Piskorz said

  re 6. ” Powinni się cieszyć z niezwykle długiego vacatio legis. ” BO SPECJALNIE TO WPROWADZILI Z TAK DŁUGIM TERMINEM..

 12. obywatel said

  Racja. Znając mentalność pisdzielców, sami będą podpalali budki pod rosyjską ambasadą.
  Admin

  O, to coś nowego.

  Jak dla kogo.
  Admin

 13. RomanK said

  Ciekaw jestem- jak sad wypowie sie o mowie nienawisci i falszywych wiadomosciach:-))))) Czy dobrostanem i kontrprotestem w przestrzeni publicznej zmieszcza obydwa pseudo pojecia zastepcze – czy jedno usuna na wszelki wypadek…decyzje -co ,jest co-= zostawiajac rzadowi!
  Rownosc podmiotow wobec prawa jest tak samo oczywita jak fakt ze prawda rozni sie od klamstwa…i powinien to odroznic kazdy- bez pomocy i sugestii rzadow:-)))

 14. obywatel said

  A który sąd ma się wypowiedzieć? TK jest zaorany, SN jest w rozsypce i do podorywki już się przygotowuje. Sądy na dole oczekują na swoją kolejkę. Równość wobec prawa do chwili obecnej od 1944 była abstrakcją.

 15. obywatel said

  Panie Romanie, jest jeszcze szansa na wyprostowanie tego wszystkiego przez płk. Mazgułę. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że został namaszczony jeszcze przez gen. Jaruzelskiego przed śmiercią, Namaszczony na przywódcę junty, i ma stanąć na czele ROK – Rady Obrony Koryta. Po zamachu stanu wszystko wróci na właściwą drogę – będzie dobrze. 🙂 Pozdrowienia z dawnego internowania, i z jednej celi!

 16. AlexSailor said

  @Marta1973

  Proszę Panią.
  Degradowanie po śmierci jest rzeczą tyleż idiotyczną, co głupią.
  Jest wyrazem bezsilności lub chęcią zakłamywania przeszłości.
  A samemu zainteresowanemu raczej powiewa, rodzina też nie straci.
  Był czas, gdy można było go osądzić, skazać, wsadzić, zdegradować, odebrać majątek.
  To co jest robione teraz, to pic na wodę, bo „ciemny lud wszystko kupi” (cytując klasyka – Jacek K. szef obecnej TV).
  A są pilniejsze sprawy, np. kwota wolna od podatku od ponad 10 lat niższa niż minimum przetrwania określone przez administrację rządową.
  Inaczej ludobójstwo przez opodatkowanie, które na szczęście się nie przedawnia, a sprawcy w wielkiej liczbie są dostępni wymiarowi sprawiedliwości (i nie pomoże zakłamywanie rzeczywistości jakimiś durnymi ustawami, bo do chwili wejścia tych podstępnych przepisów stan utrzymuje się).
  To jak Pani chce szukać winnych.

  A i jeszcze.
  Polska administracja skarbowa jest NAJDROŻSZĄ w Europie, i trzecią na świecie właśnie przez skomplikowanie podatków, a po nowych przepisach odnośnie kwoty wolnej, z pewnością zostanie światowym liderem.
  I nie jest to w żadnym wypadku wina pracujących tam ludzi, tylko rządców mojego kraju.

 17. miernik said

  Na dzisiaj są sprawy ważniejsze niż zajmowanie się kwotą wolną od podatku. Najpierw potrzebne są zmiany w TK, później opcja zerowa w sądownictwie a jeszcze później możemy się pobawić innymi sprawami.

 18. revers said

  No ale prokuratorow z bylej epoki, nalezy bronic bo sa z PIS

  http://natemat.pl/196219,o-tym-materiale-mowia-wszyscy-dziennikarz-tvn24-wykazal-jak-pis-klamie-w-obronie-stanislawa-piotrowicza

  ale jak byc konekwentnym to poleciciec po emeryturac takze bylym czlonkom PZPR, okazalo by sie ze wiekszosc PIS i PO podlega tym opozycyjym kryteriom kto pierwszy rzucil legitymacje czlonka PZPR lacznie z Jaroslawem K. i jego ojcem.

 19. Polak = Czlowiek z INICJATYWA i WIZJA innowacji, pelen energii do DZIALANIA said

  SWIETNIE by POGONIC KODerastow i POlszewikow, NARESZCIE

 20. Na zdjęciu: zakazane mordy!

Sorry, the comment form is closed at this time.