Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rafał Zasuń: W sporze gazowym obstawiłbym na zwycięstwo Komisji Europejskiej

Posted by Marucha w dniu 2016-12-07 (środa)

W dniu 4 grudnia 2016 r. działająca na niemieckim rynku gazu spółka PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą gazociągu OPAL, który jest odnogą Nord Stream.

PGNiG Supply & Trading złożyło jednocześnie do Trybunału wniosek o pilne wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez Komisję Europejską. Ten temat jest jednym z wątków rozmowy korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z redaktorem naczelnym portalu „Wysokie napięcie” Rafałem Zasuniem.

Prezydent Władimir Putin na spotkaniu w Czelabińsku z pracownikami zakładów metalurgicznych specjalizujących się w produkcji rur oświadczył, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie urzeczywistniony. Pokreślił też, że mimo sprzeciwu Polski, żaden z uczestników tej inwestycji nie wycofał się. Na czym polega sprzeciw Polski i czym go Pan tłumaczy?

— Sprzeciw Polski polegał, po pierwsze, na decyzji polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czyli Urzędu Antymonopolowego, który de facto zmusił konsorcjantów do rozwiązania umowy konsorcjalnej i do poszukiwania innego sposobu budowy tego rurociągu. Urząd zażądał dodatkowych informacji od uczestników projektu, co wydłużyło całą procedurę i przez to nie wydał decyzji, pozwalającej na uruchomienie tego konsorcjum.

Po drugie, sprzeciw polegał na działaniach w instytucjach europejskich, gdzie Polska próbuje przekonać europejskich partnerów, że ten gazociąg nie powinien być budowany, że jest niepotrzebny.

Władimir Putin podjął zdecydowaną polemikę z poglądem, iż odbiorcy rosyjskiego gazu popadają w polityczną zależność od Rosji. Jeśli nabywca popada w zależność od dostawcy, to przecież dostawca też popada w zależność od nabywcy. A przeciwnicy Nord Streamu nie chcą tracić korzyści z opłat za tranzyt, mam na myśli Polskę i Ukrainę. Więc, na czym polega polskie uzależnienie od gazociągu Nord Stream?

— Obawy polskie wynikają z chęci pozostawienia tranzytu przez Ukrainę. Jeśli Ukraina utraci te dochody, istnieje obawa, i nie tylko w Polsce, że trzeba będzie im jakoś te utracone korzyści zrekompensować. A po drugie, jest niechęć kupowania gazu od Gazpromu w ogóle dlatego, że Gazprom przez lata stosował różne praktyki monopolistyczne, które zostały dopiero niedawno storpedowane przez Komisję Europejską. Po długim śledztwie Gazprom musiał z tego zrezygnować. Prawdopodobnie będzie musiał zapłacić karę.

A po trzecie, jest przyczyna geopolityczna. To jest w ogóle niechęć do rosyjskiej polityki i do tych działań, jakie Rosja podejmuje wobec sąsiadów, a które są uważane przez polskich polityków za dążenia imperialne.

Jak wiemy, 28 października zapadła decyzja Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. Dzięki niej Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80% jego przepustowości. Obecnie korzysta z 50%. PGNiG złożyła do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko KE, ponieważ Komisja wyłączyła gazociąg OPAL spod wymogów trzeciego pakietu energetycznego. Jakie są perspektywy wygrania tej sprawy przez polską stronę?

— Trudno powiedzieć. Moim zdaniem, kluczowym będzie to, czy PGNiG zostanie uznany w Trybunale Sprawiedliwości za stronę, która formalnie może złożyć skargę. Jeżeli zostanie uznana za stronę, to sprawa będzie się toczyć przez jakiś czas. To będzie trwało, bo sprawy w trybunałach unijnych nie są szybkie.

Jednak może zdarzyć się tak, że ta skarga zostanie odrzucona z powodów proceduralnych i spółka PGNiG Supply & Trading GmbH nie zostanie uznana za stronę. Z kolei przed niemieckim sądem będzie toczyć się druga sprawa, ma być zaskarżona decyzja Bundesnetzagentur. I tutaj niemiecka spółka PGNiG ma większe szanse na chociażby wszczęcie tego procesu i to, że zostanie uznana za stronę.

Jakbym miał postawić jakieś pieniądze na to, kto wygra, to raczej obstawiłbym na Komisję Europejską i Bundesnetzagentur. Zresztą, pożyjemy, zobaczymy.

Widzę, że Pan nie jest wielkim optymistą w tej sprawie.

— Wydaje mi się, że niemiecka agencja i Komisja Europejska nie podjęłyby tak kontrowersyjnej decyzji, gdyby nie były w 90% pewne, że ją obronią przed sądem. Wiadomo było, że ta decyzja będzie oprotestowana przez część państw, przez jakieś firmy, zwłaszcza przez Polskę, więc wydaje mi się, że mimo wszystkie te instytucje obronią te decyzje przed sądami.

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 9 to “Rafał Zasuń: W sporze gazowym obstawiłbym na zwycięstwo Komisji Europejskiej”

 1. Zerohero said

  „Obawy polskie wynikają z chęci pozostawienia tranzytu przez Ukrainę. Jeśli Ukraina utraci te dochody, istnieje obawa, i nie tylko w Polsce, że trzeba będzie im jakoś te utracone korzyści zrekompensować.”

  https://www.google.fr/search?q=tu+sie+jebnij&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjckej80-LQAhWEuBoKHfxTB1MQ_AUICCgB&biw=1508&bih=986

 2. watazka said

  Gospodarka wolnorynkowa polega na tym, ze monopole leja sie po pysku. Polska zwalcza monopol rosyjski po to, zeby Ukraina miala monopol.
  Rosja nam proponowala tranzyt, ale mysmy wielkodusznie uparli sie jak chore krowy, zeby tranzyt sie dostal ‚naszej ukochanej Ukrainie”.
  Teraz Ukraina kradnie gaz przeznaczony do Europy i my koniecznie chcemy pomoc naszej kochanej Ukrainie, zeby mogla krasc ten gaz bo idzie zima, a my sobie znakomicie radzimy, bo co prawda brzydzimy sie kupowac gaz od Rosji ale nie brzydzimy sie kupowac rosyjski gaz od Niemiec po troszke wyzszej cenie niz inni..
  Polak to czlowiek honoru. Stac nas na te pare groszy, zeby dolozyc Niemcom za przyslugi historyczne.
  Bo mamy zelazna zasade: Zesram sie we wlasne pory ale portek nie zdejme.

 3. Adam Ryglowski said

  Ostatnie zdanie – resum’e
  ” Bo mamy zelazna zasade: Zesram sie we wlasne pory ale portek nie zdejmę ”
  ….
  P. Watażka – Jesteś Pan GOŚCIU .

  A co o tubylcach znad Wisły etc. ? (Bo nie tylko GRANDA O GAZ )

 4. Gazda said

  “OBstawiłbym”, czy też może “POstawiłbym” na zwycięstwo ?

 5. revers said

  Dziwne ze o Rusneft nie ma sporu, wlasnie ok. 20% tej rosyjskiej spolki naftowej o strategicznym znaczeniu sprzedano jakies szwajcarskiej spolce i sic! z Kataru, ze tez Chodorowski za tym dealem nie kryje sie lub inni z gminy, i Putin nie przypilnowal kahalu.

  Jednoczesnie Irlandzki bank uwolnil 100 mln. $ Chodorowskiemu, ktore wczesniej zamrozono, jak to pieniadze sie koca koszernie, uwalniaja i wykupuja Rosyjskie firmy naftowe, zeby tylko mogli wrocci z Syrii rosjanie na jeszcze ruskim paliwie, a nie juz na Katarskim paliwie z pustynna i wojenna, wahabicka marza.

 6. RomanK said

  ad 2 Panie Watazka, a co pan, czy inny Polak ma do powiedzenia w Polsce???Jak decyzje moze podjac???? za wyjatkiem nasrania w portki..do tego tylko i wylacznei wlasne?????

 7. watazka said

  6.
  RomanK
  Polak ma duzo do powiedzenia.
  Pamietam, jak sie glosno cieszylismy, ze dalismy ruskim w dupe z tym gazem!.
  Cieszylismy sie jak nakladalismy sankcje na Rosje.
  Polacy tlumnie popieraja rzad.
  I pamietam, jak bardzo tlumy wyly z radosci, ze PiS wygral wybory a na blogach przekonywali nas entuzjasci, ze nalezy dac szanse PiSdudzie..
  I to po tym, jak pan Duda obradowal ze starszymi bracmi w wierze w krakowskim Knesecie.

  A teraz jakis glupek opowiada, ze wzielismy ruskich do jakiegos trybunalu.
  Za czyje pieniadze??
  Czy my jestesmy glupsi od Wegrow, Bialorusinow czy Czechow?
  Wystarczy popatrzec jakie tlumy popieraja ojca dyrektora. Polska rzadzi Radio Maryja, z czego kraj ma tyle samo pozytku co i poboznosci.
  Cnota jest nienawidziec ‚Ruskich’ – a kochac lichwe i inne wartosci kulturowe kapitalizmu.
  Cnota jest szargac pamiecia o naszych rodzicach, ktorzy odbudowali z gruzow powojenna Polske a kochac kapitalizm, ktory te Polske burzy.
  To co Polacy opowiadaja o ‚komunistycznej Polsce’ przekroczylo juz granice debilizmu.
  PRL nie byla idealnym panstwem i daleko nam bylo do idealizmu.

  Ale USA ani Niemcy, ani Anglia tez nie sa idealane. I jeszcze dalej im do idealizmu.

  USA: 95 milionow bezrobotnych
  Americans Not In The Labor Force Soar To Record 95.1 Million: Jump By 446,000 In One Month | Zero Hedge

  http://www.zerohedge.com/news/2016-12-02/americans-not-labor-force-soar-record-951-million-surge-446000-one-month

  Skradziony fundusz emerytalny:
  Stealing from the poor and giving to the rich: Corporate America has stolen $376 Billion in pensions

  http://rinf.com/alt-news/newswire/how-americas-top-corporations-are-stealing-376bn-and-counting-from-their-workers/

  Anglia: Cwierc miliona bezdomnych:
  Over 250,000 are homeless in England, UK harity warns

  http://rinf.com/alt-news/newswire/over-250000-are-homeless-in-england-uk-harity-warns/

 8. watazka said

  6
  Znowu mnie moderator wyhamowal. I czeka az sie moja odpowiedz zdezaktualizuje

 9. revers said

  O rosyskich paliwach rakietowych tez cicho, a wezma kazda ilosc.

Sorry, the comment form is closed at this time.