Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Media: USA głowią się, jak się pozbyć ukraińskiego problemu

Posted by Marucha w dniu 2016-12-09 (piątek)

Waszyngton traci zaufanie do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i prowadzi oględziny „alternatywnych kandydatów” – pisze ukraiński portal „Wiesti”.

Obecne władze już straciły kontakt z zespołem prezydenta elekta USA Donalda Trumpa: pierwszy raz Trump skontaktował się z Kijowem dopiero tydzień po zwycięstwie.

[Bardzo nas bawi stwierdzenie, że „Waszyngton traci zaufanie do Poroszenki”. Tak, jakby kiedykolwiek je miał. Kanalie z Waszyngtonu nie są aż takimi idiotami – admin]

Niezwłocznie po zakończeniu głosowania w USA Poroszence udało się „pogratulować” jedynie ambasadorowi USA na Ukrainie Marie Jovanovic, a to, jak zaznaczają rozmówcy wydania, jest „silnym sygnałem” Waszyngtonu o skrajnej irytacji Kijowem.

„Ukraina grała na boisku Clinton, a Paul Manafort (stał na czele sztabu wyborczego Trumpa — red.) ma dobrą pamięć — a jeszcze lepszą ma sam Donald Trump. Tacy nie odpuszczają” — powiedział „Wiestiom” doradca Manaforta.

Według politologa Władimira Fesenko sam Trump na razie nie określił się w kwestii ukraińskiej. Prezydent nie ma też ludzi, którzy mogliby się zająć Ukrainą. „Ryzyko — jego kontaktów z Rosją, a nawet możliwa transakcja, która będzie dotyczyć Ukrainy: mogą coś zdecydować za nas” — cytuje gazeta słowa politologa.

Ponadto źródła „Wiesti” przekonują, że Waszyngton nie ma już bezpośrednich interesów na Ukrainie. Przedstawiciel firmy wydobywającej gaz Burisma Holdings (w skład jej zarządu wchodzi syn obecnego wiceprezydenta USA Joe Bidena Hunter) zasugerował, że Waszyngtonowi nie jest już potrzebny ukraiński gaz łupkowy i przypomniał, że Trump stawia sobie za zadanie zwiększenie wewnętrznego wydobycia ropy naftowej i opracowanie złóż łupkowych.

„W każdym razie nie będziemy już na pierwszych pozycjach amerykańskiej listy priorytetów — w najlepszym przypadku oddadzą nas Europie” — przewiduje ukraiński politolog Wadim Karasiew.

Według gazety USA rozwiążą kwestię ukraińską nie wcześniej niż latem 2017 roku, przy czym rzekomo planuje się jednoznaczne postanowienie — ustąpić pozycji Rosji.

Na tym tle przeciwnicy Poroszenki próbują nawiązać kontakty w przyszłym Departamencie Stanu. Do Stanów Zjednoczonych od Julii Tymoszenko poleciał były szef SBU Walentyn Naliwajczenko. Nie wykluczone, że w Ameryce szukają sojuszników do przyszłej walki politycznej Michaił Saakaszwili i doniecki miliarder Rinat Achmetow, który w swoim czasie współpracował z Paulem Manafortem za czasów, kiedy ten ostatni był spin doktorem „Partii Regionów”.

Wśród opozycji prowadzony jest casting na rolę ewentualnego ukraińskiego lidera, co według ekspertów mówi o kompletnym braku zaufania do Petra Poroszenki. Przy tym opozycjoniści próbują przyspieszyć moment zmiany władzy. „Wielu już teraz zmienia swoje buty, z prozachodnich stają się centrystami, wypowiadają się coraz bardziej pozytywnie pod adresem Rosji” — zauważył politolog Rusłan Bortnik.

Drużyna Poroszenki z kolei pracuje nad planem ratowania sytuacji, istnieją dwa modele — „partner sparingowy” i „następca”, zauważa gazeta.

„Sparring” oznacza, że Poroszenko decyduje się na reelekcję, wyprowadzając dla siebie dogodnego przeciwnika, na przykład Ołeha Laszko. Otoczenie premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana mówi także o „następcy”: Poroszenko składa dymisję rzekomo z powodu pogorszenia stanu zdrowia i wysuwa kandydaturę prokuratora generalnego Jurija Łucenko, który zdobywa punkty w ratingu w procesach nad byłymi członkami Partii Regionów i oligarchami.

Jednocześnie eksperci mają również kontrargumenty do takich przypuszczeń. „Poroszenko nie zrezygnuje z walki o drugą kadencję — najwyżej zrozumie, że nie ma żadnych szans. W 1999 roku poparcie Kuczmy było niższe niż obecnie Poroszenki, a on został prezydentem. Oto pytanie w technologiach i konsolidacji elit” — uważa Władimir Fesenko.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 7 to “Media: USA głowią się, jak się pozbyć ukraińskiego problemu”

 1. NICK said

  „Waszyngton traci zaufanie do prezydenta…”

  Waszyngton?
  Co?
  To?
  Jest?

 2. błysk said

  Nadzieja w Trumpie,że się dogada z Putinem i odpuści sobie Ukrainę. Ciekaw jestem co wówczas uczynią wszyscy zwolennicy banderyzmu .

 3. Czytelnik z Norge said

  Coś na rzeczy czuje nawet prezes wszystkich prezesów bo ostatnio jak widzial sie z Poroszenko to „spotkanie, które w założeniu miało trwać zaledwie 40 minut, zakończyło się dopiero po dwóch godzinach. Rozmowy dotyczyły stosunków polsko-ukraińskich, również w kontekście historycznym. Prezes Kaczyński uznał istnienie niepodległej Ukrainy za polską rację stanu, jednak podkreślił, że warunkiem rzeczywistego zbliżenia Ukrainy z Polską i Europą jest stanowcze odcięcie się od zbrodni UPA.”
  A także Prezydent Duda podczas występu w telewizji TVN24 stwierdził: Warunkiem tego, żeby nasze relacje na przyszłość układały się jako dobrosąsiedzkie, nie tylko na poziomie władz, ale przede wszystkim na poziomie społeczeństw jest to, abyśmy wzajemnie żyli w prawdzie. Ta prawda jest bardzo trudna, zwłaszcza dla strony ukraińskiej, bo ona oznacza, niestety, przyznanie prawdy o tym, co działo się na Wołyniu. Prezydent zaznaczył, że już od dłuższego czasu zwraca uwagę Petra Poroszenki, aby ukraińskie władze podjęły jakiekolwiek konkretne działania. Andrzej Duda jako problem wskazuje m. in. ukraińskie ustawy gloryfikujące niektórych dowódców Ukraińskiej Powstańczej Armii, będących zbrodniarzami.
  Wiec moze obaj czuja skad niedlugo wiatr zacznie wiac i tak sobie ukladaja, ze nie my, ale Ukraina nas odepchnie, ze sie za bardzo przyczepilismy do „bohaterow z UPA”. Ale czy to oby nie mazenia scietej glowy?

 4. AlexSailor said

  „uznał istnienie niepodległej Ukrainy za polską rację stanu”

  Co tu komentować.

 5. NICK said

  Nawiasem,. Tytuł. Czyżby?
  Taki przyczółek?

  Krety ryją dalej.

 6. watazka said

  Te kanalie z Waszyngtonu akurat sie przeliczyly.
  Poroszenko obiecal. ze sprowokuje Rosje do wojny bo taki byl plan.
  Ostatni Poroszenko byl na dywaniku w Unii i tez nie pomoglo.
  A mialo byc tak pieknie;
  Jeszcze Putin sie ostatnio nasmiewal, ze czytal wszystkie sprawozdania NGO. Puin wszystko wie.

  Putin BOMBSHELL to West: ‚I saw your instructions to NGOs to destabilize Russia – YouTube

 7. watazka said

  Nie wiem, czemu sie nie wkleilo wczesniej.:
  Putin do Zachodu:
  Widzialaem wasze instrukcje dla NGO zeby rozwalic Rosje:

  Putin BOMBSHELL to West: ‚I saw your instructions to NGOs to destabilize Russia – YouTube

Sorry, the comment form is closed at this time.