Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Napchać bankierom kieszenie

Posted by Marucha w dniu 2016-12-10 (sobota)

Wszystkie dotychczasowe programy mieszkaniowe III RP miały jeden cel – napchać kieszenie bankierów pieniędzmi biednych i średnio zarabiających ludzi. Bogatych na żer banków nie wystawiano, bo bogaci nie musieli zaciągać kredytów.

Banki zarabiały na deweloperce po trzykroć. Dostawały od państwa jakieś promile ceny mieszkania zwane pomocą publiczną, wsparciem w spłacie odsetek, czy nawet ulgą mieszkaniową.

Wbrew temu się co może wydawać, ten kapitał wędrował w znakomitej większości do banków, a nie do deweloperów. Dlatego, że firma budująca domy nie robi tego za forsę klienta, czy własną. Nie, ona zaciąga kredyt. Pożyczkę i odsetki spłaci klient przy wsparciu jakiejś „Rodziny na swoim”, czy „Mieszkania dla młodych” z zaciągniętego przez siebie kredytu.

Policzmy. Osoba, która kupuje mieszkanie spłaca zatem pożyczkę swoją, pożyczkę dewelopera i oddaje w podatkach to, co niby dostała jako wsparcie państwa. Wsparcie, dzięki któremu mnóstwo ludzi dało się złapać w pułapkę hipotecznego niewolnictwa. Tak, niewolnictwa, bo przecież mieszkanie stanie się własnością takiej osoby dopiero, gdy kredyt będzie spłacony, czyli po 30-latach.

Do tego momentu mieszkanie jest własnością banku. I nikogo nie obchodzi, czy ktoś, kto spłaca kredyt jest zdrowy, czy ma pracę, czy jego dzieciom nie przydarzyło się jakieś nieszczęście. Nie, dzięki państwowej pułapce mieszkaniowej, co miesiąc na rachunek banku ma wpływać kasa.

Zdawało się, że Szydło to zmieni. Ogłosiła program budowy tanich mieszkań na wynajem — Mieszkanie Plus. Czynsze tych mieszkań miały być konkurencyjne, w przedziale 10-20 zł, za metr kwadratowy miesięcznie. To naprawdę dobry pomysł, powodujący, że jak kogoś stać na większe mieszkanie, bo jest zdrowy i ma pracę, to je ma. A jak mu się pogorszy, to wynajmuje coś o wiele tańszego.

Wynajmowanie mieszkania dawałoby ludziom wolność podróżowania za pracą po kraju, pozwalało myśleć o przyszłości niezagrożonej widmem zajęcia mieszkania przez bank, gdy nie da się rady obsługiwać kredytu.

Tyle, że o państwowych mieszkaniach na wynajem zrobiło się cicho. Głośno zapowiedziano natomiast kolejne naganianie bankom chętnych na pożyczki hipoteczne.

W przyszłym roku ma być ustawa, według której Polacy mają zacząć oszczędzać na cele mieszkaniowe, w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Państwo za systematyczne oszczędzanie dopłaci premię. Rząd obiecuje, że będzie ona wyższa niż obecnie proponowane oprocentowanie lokat w bankach. Z zapowiedzi przedstawicieli ministerstwa budownictwa wynika, że może być to 5 proc. od kwoty oszczędności do maksymalnej wysokości 8 tys. zł rocznie. Oszczędzający musiałby odkładać przynajmniej przez 5 lat.

Oznaczałoby to, że w sumie po 5 latach cała państwowa premia wyniosłaby maksymalnie do 2000 zł. Bank zarobi na niskim oprocentowaniu takich kont, skasuje też w ramach spłaty premię, wydrze co swoje od kredytu dla dewelopera, i zedrze skórę z lokatora należącego do banku mieszkania.

Mateusz Morawiecki nie po to był wiele lat prezesem jednego z banków, by teraz dał tej branży po łapach. A PiS — tak jak jego poprzednicy — sprawi, że państwo znów stanie się największym naganiaczem ofiar banksterstwa.

Tadeusz Jasiński, polski publicysta, Warszawa
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 19 to “Napchać bankierom kieszenie”

 1. matirani said

  Wszystko zawsze źle.

 2. Alina said

  A był czas, kiedy za wydatki na cele mieszkaniowe, czy to kupno mieszkania, czy remont można było w Polsce odliczać od podatku poniesione koszty. To było w okolicy 1992 roku i jeszcze kilka lat potem. Było … Jak to się działo, że wówczas państwo nie zbankrutowało, można odnieś wrażenie, że wręcz przeciwnie, zanotowało gwałtowny rozwój?
  W tym samym czasie pewien Modzelewski zaczął wprowadzać ustawę o VAT, bo już wówczas były plany dokumentnego ograbiania Polaków, czyli wejścia do Wspólnoty Europejskiej – chyba wtedy jeszcze to nie była UE.

 3. Alina said

  http://naszeblogi.pl/64744-polska-dla-polakow-ziemia-dla-ziemniakow

 4. Marucha said

  Re 3:
  Motto tego autora:

  Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

  budzi moje politowanie nad stanem jego umysłowości i zdolności percepcji otaczającej go rzeczywistości.

 5. Alina said

  Что лучше бы, если бы было написано:
  Я приглашаю всех шпионов комментировать на этой странице?

  Byłoby wciąż głupio, ale ciut mniej.
  Wyjaśniać nie trzeba.
  Admin

 6. BORU said

  Pamietaj lobywatelu ze” WLADZA TO WROG NR 1 lobywatela I Panstwa Polskiego.

 7. Wieś Rządzi Światem said

  Pokarzcie jak wygląda matka Morawieckiego.

 8. no jak Wy możecie te władze ,Ona tak demokratyczna ,patriotyczna ,że nie można bardziej ,tak .postepowa ,……
  tak zaangażowana w Waszą przyszłość ,pielgrzymująca do Mekki i Jaerozolimy do Waszyngtonu i gdzie tylko można dla Naszego dobra najwyższego a Wy …..?.
  No jak można ,One żyły wypruwają a Wy ,że to Rosja …… ot niewdzięczni Wy .

 9. Lovshak Ruskij Agient said

  Wypraszam sobie, jako ruskij Agient, wierny agient imperialnej Rosji i jej duchowego wzostu pod opieką Cara, do zrównywania mnie pod wspólny mianownik z żydobolszewickimi czekistami, którzy ten mój umiłowany naród ruski gnebią i duszą od 100 lat. Jeśli ta Pani nie rozumie niech poczyta sobie o polskich rodach ziemiańskich na ziemiach ruskich, jak żyli, jaki mieli stosunek do Cara i do ludności i jak ta przyjaźń i więź się skończyła wraz z najazdem żydobolszewickiej rewolucji….. bo inaczj takie płytkie myślenie niczym się nie różni od wizji którą serwuje agent maciorewicz, wierny sługa talmudycznych mędrców zza gór i mórz…

 10. watazka said

  W kapitalizmie mieszkanie jest przywilejem – a nie prawem obywatela. Dlatego jest tyle ludzi bezdomnych.
  W samej Anglii ponad cwierc miliona

  Over 250,000 are homeless in England, UK harity warns

  http://rinf.com/alt-news/newswire/over-250000-are-homeless-in-england-uk-harity-warns/

 11. Boryna said

  Zydło oszust najwyższej klasy

 12. Sowa said

  Nie tylko programy stricte mieszkaniowe, ale także wszystkie okołomieszkaniowe. Szczególnie termomodernizacja, czyli głownie docieplenia budynków. Premia termomodernizacyjna była dostępna tylko dla tych, którzy brali kredyt na inwestycję. Ci, którzy robili to z własnych środków, nie dostawali nic.

 13. Marcin said

  Państwo – Paso żyd (banki – lichwa – deweloper – cwaniak) i jak się ma do tego zwykły obywatel, który gdzieś mieszkać musi.

 14. Marian said

  Ad. 7.

  Morawiecki, podobnie jak Krakowski, Warszawski czy Poznański, Greczyński, Lipski czy Roztocki, to nazwiska typowe dla frankijskich przechrzt żydowskich, które dzisiaj przebrane w patriotyczne łaszki wysysają krew z Narodu Polskiego…

 15. Marian said

  Czy Israel Jaim Szydlo to dziadek pani Beaty?

  https://www.myheritage.pl/research?formId=master&formMode&action=query&exactSearch=0&qname=Name+ln.szydlo&oft&sab&utm_source=partner_verwandt&utm_medium=redirect_karten&utm_campaign=www.moikrewni.pl

 16. Jacek2 said

  Re.4
  Autorem jest pani Izabela Brodacka i to nie jest jej motto tylko właściciela serwisu. Nie przypominam sobie żeby w swoich publikacjach odnosiła się wrogo w stosunku do Rosjan. O Białorusi pod rządami „tyrana” jako jedna z nielicznych wypowiada się bardzo pozytywnie.

  ——
  Ok, zostałem poprawiony. Panią Izabelę Brodacką przepraszam za posądzenia, choć na jej miejscu nie chciałbym publikować swych tekstów na takim blogu.
  Admin

 17. Boryna said

  Szydło mami Polaków i napycha kieszenie obcym koncernom.

 18. Czaruś said

  ad. 11. Racja – także NFOŚiGW dofinansowuje np. solary pod warunkiem, że trzeba wziąć kredyt w banku i spłacać odsetki. Kiedy wprowadzano wiele lat temu ustawę o TBS-ach zapisano tam, że będą mieć prawo mieszkania w takich lokalach tylko biedni ludzie, których nie stać na zakup mieszkania. Teraz – otrzymując mieszkanie w bloku TBS należy zapłacić kilkadziesiąt tysięcy kaucji, płacić dość drogie zaliczki miesięczne (wliczane są tam odsetki, które TBS płaci bankom za wzięty kredyt na budowę bloku) i samo mieszkanie nigdy nie jest własne zamieszkującego. Jak się chce wyprowadzić, wynocha.

 19. Lily said

  Re 7
  Mnie wystarczy wyglad,i mentalnosc syna.
  „We the people”,my ludzie,tez mowi swoje.

Sorry, the comment form is closed at this time.