Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co się stało w Palmirze?

Posted by Marucha w dniu 2016-12-12 (Poniedziałek)

Syryjska armia opuściła pozycje w Palmirze, wycofując się na obrzeża miasta zajętego przez ugrupowanie terrorystyczne PI.

Sukces terrorystów w punkcie szczytowym walk o Aleppo może poważnie wpłynąć na przebieg całej operacji – pisze portal lenta.ru.

Islamiści rozpoczęli ofensywę w okolicach Palmiry na początku ubiegłego tygodnia. Pod koniec tygodnia zajęli pozycje na wschód, południe i północ od miasta, otaczając je półkolem. 10 grudnia terroryści zaatakowali miasto, lecz zostali wyparci, między innymi dzięki działaniom Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji.

Był to jednak tymczasowy sukces: 11 grudnia syryjskie wojska wycofały się na zachodnie obrzeża Palmiry. Utracono także kontrolę nad znaczną częścią złóż ropy naftowej, będących obecnie podstawą potencjału energetycznego Syrii. Liderzy PI skutecznie wykorzystały skierowanie głównych sił rządowych do walki w Aleppo.

Dla PI działania w Palmirze są sposobem na przypomnienie o swoim istnieniu na arenie politycznej, poprawę wizerunku w oczach sponsorów i złupienie sprzętu i broni. Ofensywa na Palmirę nie byłaby możliwa bez osłabienia presji na PI ze strony koalicji zachodniej. Z tego punktu widzenia natarcie irackiej armii na Mosul przy wsparciu Amerykanów zostało wstrzymane w odpowiednim momencie.

Teraz już nie da się ustalić, co dokładnie przyczyniło się do podobnego rozwoju sytuacji wokół Palmiry — niepowodzenia wywiadu, który nie był w stanie wyjawić przemieszczeń terrorystów czy też brak reakcji Damaszku na informacje wywiadu, o ile takowe istniały.

Jest oczywiście, że o Palmirę trzeba będzie walczyć. Po pierwsze brak kontroli nad okolicami Palmiry bardzo uzależnia Syrię od importu ropy naftowej; ten ciężar spadnie na rosyjski i irański budżety. Po drugie, Palmira jest ważnym węzłem transportowym, łączącym zachód i wschód Syrii; kontrola terrorystów nad miastem ułatwi działanie formacji PI na zachodnim kierunku i będzie wymagała zwiększenia sił na zapewnienie bezpieczeństwa sieci dróg.

Jednak obecnie najważniejsze jest odzyskanie kontroli nad Aleppo. Klęska ofensywy na Aleppo, jeśli teraz uwaga zostanie odciągnięta na Palmirę, może wyrządzić ogromne szkody. Natomiast przejęcie kontroli nad Aleppo pozwoli na zebranie większych sił wojsk rządowych niż grupa, którą dałoby się utworzyć teraz.

Obserwując sytuację ze strony Rosji ważne jest uświadomienie sobie, że wojnę „na ziemi” w pierwszej kolejności prowadzi syryjska armia i lojalne wobec niej formacje, w tych warunkach pomoc ze strony rosyjskie grupy lotniczej nie może zadecydować o wyniku wojny. Zwycięstwa i porażki w wojnach zależą od działań piechoty, fizycznie kontrolującej miejscowość.

Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że syryjska armia to typowa armia arabskiego wschodu (aczkolwiek jedna z najlepszych) — ze wszystkimi wypływającymi z tego konsekwencjami. Sukces czy porażka dalszych działań zależy od tego, na ile Rosja jest gotowa nacisnąć na Damaszek. Trzeba zmienić sytuację, kiedy poważne reformy i szkolenie syryjskich wojsk lądowych aktywnie hamują realia procesu politycznego w kraju. Ta kwestia jest omawiana od samego początku kampanii.

Potrzebne są zmiany również w rosyjskim podejściu do walki z PI i jego aktywnymi zwolennikami. Biorąc pod uwagę zależność stanu gotowości bojowej PI od ograniczonej liczby „specjalistów wojskowych”, położenie nacisku na likwidacji liderów przeciwnika, jak robią to amerykańskie i izraelskie służby specjalne może okazać się skuteczną taktyką.

Do tego trzeba będzie się pogodzić z myślą, że nie należy spodziewać się partnerstwa z zachodnią koalicją (przynajmniej przed odejściem z Białego Domu obecnej administracji). W trwającej wojnie na Bliskim Wschodzie każdy może oszukać lub zostać oszukanym.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 11 to “Co się stało w Palmirze?”

 1. revers said

  Koalicja zachodnia wstrzymala niby ofensywe pod Rakki i wyslala swoich islamkich bojownikow pod Palmiry, tak to dziala raz niby zwlaczaja sie, a raz przekierowni sa w inne strategiczne punkty Syrii. Zdobycie Palmirow odcina Syrie Assada i Rosjan od syryjskiej ropy, paliw zmusza na import i drozsza wojne.

  http://rusvesna.su/news/1481559649

  Nie mniej nie wszystko zostalo wokol Palmir zdobyte, strategiczne wzgorza wokol Palmir sa nadal w rekach wojsk Assada z Home sciaga sie posilki.

 2. Siekiera_Motyka said

  „Koalicja zachodnia wstrzymala niby ofensywe pod Rakki i wyslala swoich islamkich bojownikow pod Palmiry, tak to dziala raz niby zwlaczaja sie, a raz przekierowni sa w inne strategiczne punkty Syrii. ”

  Te „Ceasefire” o których tak często wspominali w CNN/BBC były potrzebne Zachodnim cwaniakom by pomóc „cywilom” w strefie walk. 😦

 3. witek said

  Warto przeczytać co o konflikcie zbrojnym mówią „toruńscy katolicy”
  Bo to, że są marną podróbką prawdziwych katolików widać choćby po ich modłach w wynajmowanych aulach.
  Choć świątynię se wybudowali 🙂

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/dr-jan-wisniewski-rzad-syrii-patrzy-juz-ilosc-ofiar/

 4. Piskorz said

  re 1.”По его мнению, «невозможно, чтобы такое количество боевиков (более 4 тысяч) смогли пройти из Мосула в Сирию незамеченными на радарах американской боевой авиации и остаться непойманными». NO I WSZYSTKO /MOŻE NIE CAŁKIEM /JASNE..!! PS Z MOSULU DO SYRII ŁADNY KAWAŁEK..4000 BYKÓW..N IKT NIE ZAUWAŻYŁ NA RADARACH../?/

 5. Marian said

  Ad. 3 Pan Witek

  Katolicy z pejsami jak stąd na Madagaskar.,,

  Retoryka niczym nie różni się od tekstów z Gazety Wyborczej czy wypowiedzi islamskich terrorystów, którzy dla zachodnich mediów są bohaterami, ponieważ przyczynili się do holokaustu bliskowschodnich chrześcijan.

 6. Zerohero said

  Żydofil Rydzyk katem syryjskich dzieci.

 7. anonim said

  W Palmirze stało się tylko to co jest wiadome każdemu Rosja ma krótkie ręce.
  Z resztą dla każdego kto „kibicuje” obozowi rządowemu lepsza jest takie wytłumaczenie niż ślepota potężnego WKS na te kilka tysięcy isis rojących się na pustyni w ciągu ostatniego tygodnia.
  Dzięki tej ślepocie isis zdobyło masy sprzętu w tym haubic (cóż za problem skłonić syryjskiego partnera do wycofania najcenniejszego sprzętu?) którymi to ostrzeliwuje właśnie dopiero co wyremontowaną bazę T4 z której szczęśliwie jeśli wierzyć Syryjczykom ewakuowano ichnie su24 dedykowane do wsparcia działań na wschodzie
  Faktem jest że teraz obrońcy Deir ez Zor są zdani na łaskę lotnictwa FR a przykład Palmiry budujący nie jest…

 8. anonim said

  Zapomniałem dodać o nagraniu z +- 20 jeńcami od nastolatków po starców którzy prawdopodobnie już zostali zamordowani i że rozbawił mnie wtręt doktora odnośnie końca ISIS kwestią czasu.
  Biorąc pod uwagę że ministrem obrony 🙂 w rządzie Trumpa zostanie generał Mattis mający uraz do Iranu i Syrii za straty w czasie demonkratyzowania Iraku śmiem twierdzić że istnienie ISIS jako bufora pomiędzy tymi dwom krajami robiącego im nieustanny kipisz (choćby poprzez odcięcie od potencjalnych zysków z wydobycia węglowodorów) będzie dla niego bardzo na rękę…

 9. Halszka said

  Na sytuację w Syrii rzutuje to, co dzieje się w USA. Tam służby, szczególnie CIA, robią co mogą by jednak nie dopuścić do objęcia urzędu prezydenta przez Trumpa, bo energicznie wspierały Hillary i boją się pod rządami Trumpa konsekwencji personalnych i zwolnień.

  Trump oznajmił, że nie chce ciągłych interwencji zagranicznych, natomiast życzy sobie radykalnego położenia kresu dżihadystom z Państwa Islamskiego (ISIS). A CIA mniej oficjalnie, ale dość głośno zapowiada, że zgodnie ze swoim programem będzie nadal zbroić, zaopatrywać i szkolić terrorystów z ISIS.

 10. revers said

  „Dzięki tej ślepocie isis zdobyło masy sprzętu w tym haubic” nie nauczono assadowcow zagwozdzic haubice i armaty czolgow, to jednak wiekszosc tego sprzetu nie dojedzie do bazy T4 bo zostalo zbomabrdowane prez rosjan, nie mniej straty w sprzecie sa.

  Bylo widziec klip jak isismani obnosza sie z dwoma starymi juz T55 czolgami by po chwili jeden z nich juz polonal, drugi byl opuszczony a w powietrzu slychac bylo ryk samolotow szturmowych.

  Do ataku na baze lotnicza T4 uzywa sie kamikazow islamskich na samochodach wypelnionych ladunkiem wybuchowym, widac ze lojcom Rydzykom, dr. Wojcechowskim blizej jest okrzykom Alah Akbar przy kazdym wystrzale do prawoslawnie ortodoksyjnego rosjanina, czy aremenskiego syryjczyka niz do swiatlosci wiekuistnej, taka wiara jak ich kaplani i wierni ale w proznosci.

 11. revers said

  ISIS bylo w sile po bombardowaniu czy przed?
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz%2Fzmasowane-rosyjskie-naloty-pod-syryjska-palmira

Sorry, the comment form is closed at this time.