Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niech oceni go historia

Posted by Marucha w dniu 2016-12-13 (wtorek)

Im bardziej obecna „katolicka” i „patriotyczna” władza wyklina stan wojenny i jego twórców, tym większe mam wątpliwości co do jego oceny. Co nie znaczy, że mi po drodze z jakimiś śmieciami politycznymi, których wymieniać chyba nie trzeba.
Admin

Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W świadomości dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestoletnich Polaków, stan wojenny zamyka się w dwóch obrazkach.

Pierwszy to twarz generała Jaruzelskiego z wielkimi brązowymi okularami na ekranie telewizora. Drugi to słynne zdjęcie Chrisa Niedenthala — „Czas Apokalipsy”, Kino Moskwa i czołg na śniegu.

O stanie wojennym mówi się w Polsce cały czas, ale nie mówi się wcale. Jest z nim trochę tak, jak z powstaniem warszawskim a rebours.

Prawica, bo głównie ona trzymała w Polsce stery przez ostatnie 27 lat, chciałaby stan wojenny widzieć jako zbrodnię, a Jaruzelskiego — jako kata narodu, dyktatora idącego pod rękę z Kaddafim, Pol Potem i Husajnem. Rozmaite biura przeżuwają i wypluwają wciąż nowe analizy na podstawie starych dokumentów. Nikt już nowych faktów nie pozna, bo nie ma tu już nic do odkrycia.

Na osi czasu prawicowej mitologii, tak jak w różańcu, znajdują się Tajemnica Chwalebna (to powstanie) i Tajemnica Bolesna (to stan wojenny). Na jedno i drugie trudno patrzeć przytomnie jako splot politycznych konieczności i decyzji podejmowanych przez ludzi pod presją innych ludzi. Powstańcom warszawskim dziś z definicji stawia się pomniki, komunistom z PZPR z definicji niszczy się nagrobki, depcze godność starszych ludzi, pluje na ówczesne symbole, które wielu przecież nosiło w klapie z dumą.

Dyskurs naukowy idzie swoim torem. Historycy spierają się w oderwaniu od zwykłych zjadaczy chleba. Czasem zniżą się do maluczkich, dając wykład w IPN czy w zamkniętej sali uniwersytetu. Odpowiedź na pytanie, czy stan wojenny był koniecznością i czy z perspektywy czasu należy oceniać go jako dobrodziejstwo i dowód rozwagi Wojciecha Jaruzelskiego, czy też jako gwałt — opinia publiczna kształtuje sobie na podstawie politycznych obrazków, sejmowych wieców, wspominków rodziców, dziadków i babć.

Jaruzelski nie ma już prawa głosu. Jest postacią bardziej tragiczną od Antygony. Prawica ma do niego żal o rzekomo wasalny stosunek do Moskwy, lewica społeczna — o pacyfikację kopalni „Wujek”. Dla nich to symbol wojny wydanej pracownikom, proletariatowi.

Dziś wojnę tym samym pracownikom wydaje PiS, wynosząc z miast pomniki, tablice i symbole tamtych czasów jak śmieci, tnąc emerytury wszystkim, którzy wówczas swoją służbę powierzyli krajowi.

Znamienna jest historia pułkownika rezerwy Adama Mazguły, oficera z Iraku któremu odebrano odznaczenie i odsądzono od czci i wiary za szczere słowa o stanie wojennym: „Generalnie najczęściej jednak dochowano jakiejś kultury [hmm… – admin] w tym wszystkim, w tym całym zdarzeniu. Ja przeżyłem już stan wojenny, byłem już dorosłym oficerem i nie pamiętam, żeby po ulicach działy się jakieś dziwne rzeczy, jakieś szczególne prześladowania. Pamiętam jednak, że zarówno generał Jaruzelski jak i cała jego ekipa w sposób dobrowolny (…) oddał władzę w sposób pokojowy. To jest dowód na to, że naród był wspólnie ze sobą, że byliśmy razem. Nie wolno teraz pokazywać, kto był większym albo mniejszym — jak to zostało określone?— oprawcą. Gdzie są ci oprawcy? Oprawcami są ci, którzy dzisiaj dalej dzielą Polaków”.

Tak mówić dziś nie wolno. Wolno tak myśleć prywatnie. Ale lepiej, by nikt nie słyszał.

Moi rodzice mówią to samo, co Adam Mazguła. Na pogrzeb mojego dziadka, oficera Ludowego Wojska Polskiego, jego koledzy przynieśli sztandar. Dobrze, że nie widzi i nie słyszy tego, co mówi o jego służbie dzisiejsza władza, debatująca nad zagadnieniem, czy wojsko ludowe było „nasze” czy „ich”.

Porusza niedawny wywiad Jerzego Urbana dla magazynu „Nowa Orgia Myśli”. „Sprawa »Wujka« dotknęła mnie strasznie. Dotknęła też Jaruzelskiego. To był dramat. Założeniem  był przewrót bezkrwawy”.

Na kolejne pytanie dziennikarza: „Mieliście jakieś hamulce moralne?”, były rzecznik rządu odpowiada: „Trudno mi powiedzieć, co dominowało. Choć dominowała pewnie jak zawsze kalkulacja polityczna”.

Urban może pozwolić sobie na powiedzenie tego publicznie. My, zwykli zjadacze chleba, jesteśmy pociągani do odpowiedzialności, kiedy nie potępiamy zbyt mocno. Dziś przez Warszawę przejdą marsze Polaków niezadowolonych z obecnej władzy. To i tak nie zmieni jej przekonania, że jest lepsza niż byli „oni” — Jaruzelski i spółka.

Julia Baranowska
Poglądy autorki mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 106 to “Niech oceni go historia”

 1. JerzyS said

 2. JerzyS said

 3. Corve said

  Jaruzel to żaden tam Jaruzelski, tylko sowiecka matrioszka.

 4. NICK said

  Oczy-wiście, powielając Kosseckiego, P. JerzyS się myli. Zasadniczo.
  Co do pochodzenia i roli Jaruzelskiego.

 5. Wełna said

  Jaruzelski nie był politykiem wybitnym, tym bardziej nie był mężem stanu. Stanął na czele państwa dzięki wojsku i starał się coś z tam fantem robić.
  Nie wiem zresztą czy istniał ktoś, kto dałby sobie rade lepiej . Zachód, Papież, żydostwo, które dostało wiatru w żagle.
  Pamiętam doskonale sytuację przed stanem wojennym, ciągłe strajki (wracanie pieszo kilka kilometrów do domu bo strajkowała komunikacja), polaryzację społeczeństwa i lęk o to co będzie dalej.

  Czy ktoś jest w stanie napisać jak mogłyby potoczyć się losy Polski gdyby go nie wprowadzono, moim zdaniem tylko gorzej?

 6. antek.wariat said

  Twórcami (solidarności) były te same siły które siły które stworzyły opozycję w Jugosławii, zorganizowały Majdan, tworzyły terrorystyczną „opozycję” w Iraku, Libii, Syrii, Wenezueli, Brazylii, nieskutecznie próbowali tego samego na Białorusi, w Rosji, w Iranie, w Chinach…

  Polska została zaatakowana jako pierwsza bo KK został zdobyty przez te siły i wcisnęli do Watykanu swojego człowieka JPII (po trupie poprzednika który bardzo szybko umarł).

  Te wszystkie zbrodnie to jedna ręka globalnej mafii jednej powszechnie znienawidzonej „społeczności międzynarodowej” ta nazwa do nich pasuje bo mają w kieszeniach po kilka paszportów i są jednocześnie obywatelami wielu krajów a prawie nigdy nie są tymi którymi w istocie są.

  Ot taka strategia maskowania, zmylenia swoich ofiar czyli gojów tego świata. Kłamstwo dla nich to fundament ich kultury wywodzącej się z ich religii.

  Dzisiaj obserwując ich media jak opisują rzeczywistość w Jugosławii, na Ukrainie, w Iraku, Libii, Syrii, .. i stan wojenny…
  widać gołym okiem…

  Kłamstwa kłamstwa kłamstwa…

  Patrząc wstecz w czasy I i II wojny światowej, czytając te same media i ich przekazy wcześniejsze (np Radio Wolna Europa) i współczesne opisy tamtych wydarzeń… możemy śmiało powiedzieć kłamstwa kłamstwa kłamstwa.

  Czy można demokrację zbudować na kłamstwach ?

  Nie można.
  To co oni budują nieustannie krzycząc o demokracji i prawach człowieka ?
  Budują globalną dyktaturę mafii którą stworzyli.

  Oscar
  http://czeczetkowicz.neon24.pl/post/135651,torcy-solidarnosci-to-antypolskie-gnidy#comment_1351316

 7. Roman B said

  Jestem z robotniczej Łodzi. Historycy podają liczbe ofiar stanu wojennego na 122 osoby. Ciekawe ,ale w otoczeniu moim i moich znajomych znam dwa fakty powracajacych z drugiej zmiany włókniarzy ,którzy a/został zakatowany w parku przez ZOMO b/ podczas łapanki przez polskie gestapo na głównej ulicy Łódzi czlowiek ,który wysiadł z tramwaju został porwany i zaginiony.Ciało oddano. 122 osoby? Czy może tysiące bezimiennych ,bezsensownych ,przypadkowych ofiar tej junty?
  Jaruzelski gołąbkiem pokoju? Patriotą? A kto w 85 był na raucie z Rockefellerem? Kto w 88 przyjmował w Polsce Sorosa i Bildbergów? Za złodziejstwem prywatyzacji jako patron stoi on sam razem z gnidami pookrąglostołowymi! Polska na kolanach moze mu „podziekowac”!

 8. Boydar said

  Docent Kossecki, świeć Panie nad jego duszą, prawie jak Alex Jones, stara się podniecić nas opowieściami o walkach czarnego z białym a konkretnie, o tytanicznych wręcz zmaganiach „dobrych” i „złych” policjantów. Jednak chyba z ostrożności procesowej zupełnie nic nie wspomina o Dzielnicowym a tym bardziej o Naczelniku Komisariatu.

 9. JerzyS said

  antek.wariat pyta:

  „Czy można demokrację zbudować na kłamstwach ?”

  odpowiadam:

  Demokrację ZAWSZE buduje się na kłamstwach!

 10. JerzyS said

 11. Marucha said

  Re 6:
  Panie Antek.Wariat,

  Z Solidarnością to nie taka prosta sprawa. Nie można powiedzieć, że stworzyły ją te same siły, co tzw. kolorowe rewolucje.

  W Polsce nakładały się na siebie dwa nurty:
  1. Autentycznie polski, narodowy – nie mający najmniejszego zamiaru wprowadzania kapitalizmu, prywatyzacji, likwidacji domów kultury i bibliotek, wyprzedaży majątku narodowego, zamykania kopalni itp. – lecz pragnący głównie usprawnienia organizacji pracy, wyeliminowania ludzi niekompetentnych acz partyjnych, pewnego poluzowania w kwestiach wolności słowa i prasy. Coś na wzór Jugosławii.
  2. Ruch żydowski, Polsce wrogi, który opanował ruch #1 – a to skutkiem naiwności Polaków i Kościoła.

 12. JerzyS said

  Stalin hamulcowym stalinizmu

 13. NICK said

  Solidarność została zadana.
  Od A do ZET.
  Bo przywódców nie było. Polaków.
  A teraz pozostaje płakać. Niektórym. Solidaruchom.

  Teraz mądrzy. Powiedzmy. Wtedy nie rozpoznali.
  Po co się pchali? Głupio?

 14. witek said

  To co się teraz dzieje można nazwać
  – żydowską zemstą
  Ten lud uwielbia prawo msty…
  Macierewicz po smierci Jaruzelskiego odbiera mu stopień i honor bycia generałem
  Po śmierci, tchórzu?!
  Mieliście na to post magdalenkowy czas i sądy, ale baliście się śmiecie!
  Teraz odwołujecie się do narodu, którego oszukaliście w okrutny sposób
  I nadal to czynicie.
  Nie znoszę tych okrągłostołowych malwersantów.

  Nie inaczej.
  Admin

 15. NICK said

  Archiwum IPN?
  Wyszyński dawno się okazywał.
  W Komańczy podobnie do Wałęsy.
  Soborowo – wiadomo.
  Namaszczając wielu następców.
  Np. jpII i glempa.

  Komańcza jest od dawna Ośrodkiem. Sił antypolskich.

 16. pablo said

  @JerzyS „Józef Kossecki o sponsorowaniu Solidarnosci,o JKM,PO,PiS”

  Co się dzieje z dźwiękiem w tym filmie niby można go nawet w HD a dźwięk specjalnie zniszczony.

 17. witek said

  Komedia 🙂
  Na stronach ” katolików toruńskich” odnalazłem taki artykuł:

  „Dr Bukowski: byłbym wdzięczny za zdegradowanie Jaruzelskiego i Kiszczaka.

  W Polsce jest wyraźna potrzeba wskazania prawdziwych bohaterów i zdrajców – powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Historyk odniósł się w ten sposób do zapowiedzi szefa MON-u Antoniego Macierewicza dotyczącego odebrania Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich. ”

  Jedno z wcześniejszych osiągnięć dr Bukowskiego:

  Bukowski, Jerzy (1955- )
  Tytuł: Z postępowych i rewolucyjnych tradycji oręża polskiego : materiały pomocnicze do realizacji programu zajęć kulturalno-wychowawczych dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej : dział: wychowanie wojskowe / [oprac. aut. Jerzy Bukowski et al.] ; Dom Wojska Polskiego. Centralny Ośrodek Metodyczny.
  Adres wydawniczy: Warszawa, [Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej], 1975

  ach…te ałtorytety…ojca derektora….

 18. Stan said

  AD:11 Marucha – Święta PRAWDA PANIE MARUCHA.
  Nikt wówczas ze strajkujących nie myślał o wprowadzeniu systemu kapitalistycznego w Polsce.
  Przyjechali kapitaliści z „Gold. Sa.” i uświadomili sprzedawczyków jak to zrobić a Naród nie połapał się i został wykiwany. Dziwne ze tyle milionow ludzi zostało oszukanych przez kilku piesków i kundli.

  1. „Autentycznie polski, narodowy – nie mający najmniejszego zamiaru wprowadzania kapitalizmu, prywatyzacji, likwidacji domów kultury i bibliotek, wyprzedaży majątku narodowego, zamykania kopalni itp. – lecz pragnący głównie usprawnienia organizacji pracy, wyeliminowania ludzi niekompetentnych acz partyjnych, pewnego poluzowania w kwestiach wolności słowa i prasy. Coś na wzór Jugosławii.

  21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980.

  Żądania strajkujących załóg reprezentowanych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy były następujące:

  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych, wynikająca z ratyfikowanej
  przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej wolności związkowych.
  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.
  3. Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji, a tym samym nie
  represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

  4. a) przywrócić do poprzednich praw: – ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976,
  – studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  b) zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jana Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  c) znieść represje za przekonania.

  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego
  Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.
  6. Podjąć realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
  a) podawanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
  b) umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku
  jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.
  8. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc
  jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.
  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.
  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko i wyłącznie nadwyżki.
  11. Wprowadzić na mięso i przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).
  12. Znieść ceny komercyjne i sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
  13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej,
  oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych,
  zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie
  w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
  15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.
  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.
  17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.
  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.
  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.
  20. Podnieść diety z 40 zł do 100 zł i dodatek za rozłąkę.
  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym
  brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego
  lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.

 19. ojojoj said

  Pan Nick ma racje. Ludzie wyszli na ulice, bo ceny zmienialy sie z dnia na dzien. Czy bylo to w interesie rzadzacych? A wiec w czyim to bylo interesie?

  Kazdy wyjdzie na ulice jak sie go okradnie do tego stopnia, ze nie ma na chleb. Tak zaczely sie pierwsze strajki jeszcze w lipcu.

  Narod sie poderwal, bo nie wiedzial co jest grane, bo chleb ktory jeszcze wczoraj kosztowal zloty 20 gr., dzisiaj byl juz po 3 50-iat. Ten „podryw” byl przejety przez KOR, a wiec banksterow z wallstreet, zanim sie jeszcze zaczal. Ten podryw byl przez nich ZAPROJEKTOWANY.

  Kiedy powstawala Solidarnosc, ludzie powinni od razu oglosic Walese sprzedawczykiem kiedy zalatwial on sprawy z rzadem SAM. Czlonkowie zarzadu „S” wtedy sie oburzali, ze Bolek dziala po za ich plecami, ale nikt sie nie znalazl zeby go wziasc za fraki i wykopac na ulice. To samo bylo z Kuroniem i reszta. Zarzad „S” byl glupi.

  Pan Nick ma racje. Od A do Z wszystko bylo ukartowane na lata wstecz. Eksperyment sie udal, a ci co go przeprowadzili dostaja Noble, mieszkaja w willach i wyprawiaja urodziny na kilkaset osob. W koncu zadanie wypelnili wzorowo, wiec nagroda sie nalezy.

 20. Siekiera_Motyka said

  Ad. 6 – Dobre podsumowanie „Wielkiej Gry”, gdzie niestety Polacy są tylko małym pionkiem. Nie mam pretensji do zwykłych ludzi bo gra jest prowadzona przez organizacje które mają zbiorową pamięć na poziomie grubych setek lat. Organizacje które przygotowują się do zrobienia „ruchu” na szachownicy geopolitycznej przez dziesiątki lat.

  W pierwszej Solidarności (słuszna korekta Gajowego w ad. 11) liderzy nie mieli szansy wiedzieć kto był na nich przygotowany. Wałęsę cały Świat połknął jako zbawiciela Narodu i do dzisiaj to się nie zmieniło po za granicami Polski. 🙂

 21. Alina said

  http://niepoprawni.pl/blog/muni/kto-wiedzial-o-stanie-wojennym

 22. Piszę więc jestem said

  Ad. 11- jeżeli Pan pozwoli, to widzę to trochę, hmmm. inaczej.

  Te 2 nurty się nie przenikały, bo to zjawisko przyrodnicze, ale

  okupant mając pełne rozeznanie w tzw. „nastrojach społecznych”,

  wyprzedzał nas, kompletnie naiwnych, dobrodusznych,

  spolegliwych . . .itp. – Polaków, mając wszelkie środki do dyspozycji,

  nieustannie o kilka kroków(Lat) do przodu!

  Choćby wyznanie Gierka, że wybuch został

  przemodelowany z podkarpacia na wybrzeże, booo:

  tam mieliśmy najgęstszą siatkę agentów! ! !

  CO tu niby ma się przenikać?

  Modlę się o roztropność dla moich Rodaków, bo dobroduszności

  mamy o wiele za dużo, wobec świń . . .

 23. Debata A. Wielomskiego z T. Płużańskim sprzed 2 lat nt. stanu wojennego:

 24. Boydar said

  Dopiero po „drugim czytaniu” skonstatowałem o co pani biega – „… prawica, bo głównie ona trzymała w Polsce stery przez ostatnie 27 lat …”

  Właściwie to całkiem niepotrzebnie zabierałem głos pod tym artykułem.

 25. RomanK said

  Jaruzelski mogl zrobic jedna prosta rzecz!
  Wykonac to- do czego sie zobowiazaly i rzad i Partia i wykonac Postulaty Strajkowe zamienione w Porozumienie Gdanskie.
  POniewaz Podpisali wszystko i nie zrobili NIC…kryzys poglebial sie blyskawicznie.
  Wszystkim psim chujom jacy pisza- ze solidaruchy nie przewidzieli nie widzieli, nie przeczuwali….przypominam!

  Buce…parchate i prowokatorzy mieszajacy ludzom we lbach….to wlasnie to, ze widzieli, przewidywali i usilowali temu zapobiec…. Spowodowalo Delegalizaje Solidarnosci, zmasakrowanie tych co widzieli, wymordowanie i rozegnanie i….8 lat rezimu- zeby z kapusi i tajnych wspolpracownikow sklecic lzeSolidarnosc Atrape Magdalenska.
  Ktora 2 mln tchorzy uznalo i ta Przepoczwarzona Nomenklature rozpoznalo za nieboszczke cudem zmartwychwstala:-)))) I do dzis takie szmaty jak wy udaja ze rozpoznaja denatke…w tej co trze stara rure przyrodzeniem:-))))

  DObrze dzis butzom dywagowac po 35 latach….cala Solidarnosc to rok czasu…w stalym konflickie i walce…w kryzysowej sytuacji bez srodkow i bez praktycznie zadnej pomocy z zewnatrz i z wewnatrz. W pelnej izolacji!!!!!!!
  A i tak udalo sie wywalic agentow i przejac kierownictwo…ze zostalo tylko komuchom nic innego, niz chamskie i ordynarne silowe rozwiazanie.
  TY Antek nie jestes wariat- tys zwykly skurwysyn…od macenia ludziom …do tego glupich we lbach…….cwelu niemyty!
  Sily robily Solidarnosc..sranie w banie…sily spowodowaly . brak zarcia , ubrania i opalu….bo Urban sie jakos zywil…umie to do dzisiejszego dnia. Od 1975 roku wytransferowali za granice dwa roczne budzety Polski…i wlasnei Solidarnosc spowodowala ze wpadli w panike i ze moga zostac z gola dupa….bo przygotowane uwloaszczenie Nmenklatury moze sie zakonczyc fiaskiem…dlatego wprowadzili Stan WOjenny.

 26. RomanK said

  Stan Wojenny można interpretować słowa B. Geremka (doradcę Solidarności i Bolka vel. L. Wałęsy), który na początku grudnia 1981 roku – wedle ujawnionych w filmie archiwów STASI – zwraca się do pewnej grupy (osoby), komunistycznie władających Polską: „…dalsza pokojowa koegzystencja pomiędzy Solidarnością w obecnej formie a socjalizmem realnym już niemożliwa. Konfrontacja siłowa nieuchronna .. Aparat Solidarności musi zostać zlikwidowany przez państwowe organy władzy. Po siłowej konfrontacji Solidarność mogłaby na nowo powstać , ale jako rzeczywisty związek zawodowy bez Matki Boskiej w klapie, bez programu gdańskiego, bez politycznego oblicza i bez ambicji sięgnięcia po władzę . Być może tak umiarkowane siły, jak Wałęsa, mogły by zostać zachowane”?(…)

  Myśl piąta… Nigdy w historii nie zdarzyło się, aby Polak posyłał polskie wojsko na Polaków. Sowieci byli szczęśliwi, że Wolskiemu udało się spacyfikować polski naród jego „własnymi rękoma”. Jeżeli więc Wolski był Polakiem jest najgorszym zdrajcą Ojczyzny, natomiast jeżeli obywatelem sowieckim, to jest i był od początku naszym wrogiem…

  reszta tu”
  http://krzysztofjaw.neon24.pl/post/135635,towarzysz-general-idzie-na-wojne-jutro-w-tvp1

  Program gdanski- to tezy programowe I Zjazdu Solidarnsci tzw Polska Samorzadna. To program dla Polski!
  To swiadczy, ze jednak Solidaruchy wiedzieli co trzeba i co sie swieci…Niestety nie mielismy armat i kalachow…My nie mielismy broni..zadnej broni….!!!!Mielismy program!
  I przez 35 lat…NIKT do dzis nie ma podobnego!

 27. Re: gdyby nie doszlo do stanu wojennego???…
  Moglyby dojsc do wladzy ludzie…mojego pokroju, a wiec zydostwo nie moglo doposcic do takiego faktu…
  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 28. Alina said

  26 JASIEK Z TORONTO
  13.12.2016 minęła już 8 rocznica śmierci śp. Zbyszka Łabędzkiego – twórcy portalu http://www.ojczyna.pl
  On nie miał wątpliwości czym był stan wojenny, a doświadczony przez zdrajców, potrafił wyczuć ich swąd z daleka. On od razu miał nosa co do np. młodego Giertycha.
  Historia Zb. Łabędzkiego, działacza „Solidarności” z Elbląga, to historia typowa dla dziesiątków tysięcy rodzin, którym Jaruzel i Kiszczak nie pozwolili żyć we własnej ojczyźnie. Miejsce Zbyszka zajęli ludzie pokroju Petru-swetru, Kijowskiego, Frasyniuka, całej niemiecko-nazwiskowej partii Nowoczesna z semicką kropką przed N i jakieś partie „Razem” (pasożyt z żywicielem zapewne), czy „Obywatele RP” (bo nie Polacy).
  Towarzycho wciąż sie przepoczwarza pod coraz to nowocześniejszymi nazwami, ale kiedy krótko z nimi pogadać, wyłazi stara komuna i czuć diabelski smród. Mają swoich prokuratorów, którzy przy każdej większej aferze doznają amnezji, co widać e czasie przesłuchań w sejmowej komisji w sprawie Amber Gold.. Maja swoich dyspozycyjnych sędziów.
  Jedyna sejmowa partia, która to dość mocno nagłaśnia to „Kukiz’15”, i która jak sądzę jest mocno niedoszacowana w sondażach.

  ——
  Śp. Zbyszek Łabędzki, dobry człowiek, niestety odznaczał się sporą naiwnością polityczną. Często brał pobożne życzenia za rzeczywistość…
  Admin

 29. Alina said

  och nie … 7 rocznica

 30. Maćko said

  Wsadzenie Slepwgo, do tego samego worka co inni wymienieni to rzeczywiscie powazny blad „…Prawica, bo głównie ona trzymała w Polsce stery przez ostatnie 27 lat, chciałaby stan wojenny widzieć jako zbrodnię, a Jaruzelskiego —jako kata narodu, dyktatora idącego pod rękę z Kaddafim, Pol Potem i Husajnem.”
  Pol Pot to 1500000 zabitych a Kaddafiego jego Naród adorowal, co widac po jego spotkaniach i przejazdach po ulicach otwartym samochodem. Hussaina nienawidzili Zydzi i Banksterzy broniacy dolara.
  Natomiast szokuje mnie slowo „Prawica” … prawica, jaka qrva prawica????

  Kolejna „wpadka” to: „Porusza niedawny wywiad Jerzego Urbana dla magazynu „Nowa Orgia Myśli”.”..

 31. Jerzy N. said

  Kiszczakowa: Robił wszystko, żeby represja była jak najłagodniejsza, żeby się odbyła be rozlewu krwi. On nie podjął żadnej decyzji o wyroku śmierci na kogokolwiek, z jego rozkazu nikt nie zginął. On kochał polski naród, był prawdziwym, powiedzmy sobie, bohaterem polskim
  – usprawiedliwiała go.

  Wdowa po Kiszczaku oburzała się, kiedy zapytano ją, czy jest gotowa na decyzję odebrania stopnia generała mężowi.
  – Jestem przygotowana do tego, że mój mąż będzie polskim bohaterem. Bo on jest polskim bohaterem I musi zostać uznany za polskiego bohatera.Wpadliśmy w jakiś obłęd, amok nienawiści. A to co, Kiszczak i Jaruzelski mieli wziąć szabelkę walczyć z Układem Warszawskim? Z kim? Cofnijmy się pamięcią wstecz. Ustrój socjalistyczny był bardzo dobrym systemem. Przecież nie Kiszczak go wybierał ani Jaruzelski. Trzeba było robić wszystko, aby w tym ustroju naród czuł się jak najlepiej
  – powiedziała 13 grudnia 2016 r. wdowa po Czesławie Kiszczaku na antenie Polszmat News.

 32. Marta1973 said

  Cześć pamięci Bohaterów!

  Czekalski Józef Lat 48. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał klatki piersiowej i brzucha, ponadto postrzał lewej stopy
  Giza Józef Lat 28. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał boczny szyi
  Gnida Joachim Lat 28. Zmarł w dniu 25 stycznia 1982 r. w wyniku ran odniesionych w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał przeszywający głowe
  Gzik Ryszard Lat 35. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał przeszywający głowę
  Kupczak Bogumił Lat 28. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał brzucha
  Pełka Andrzej Lat 20. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji w KWK Wujek, postrzał przeszywający głowę
  Stawisiński Jan Lat 22. Zmarł w dniu 25 stycznia 1982 r. w wyniku ran odniesionych w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał przeszywający głowę
  Wilk Zbigniew Lat 20. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał w plecy i postrzał od tyłu w okolicy ledzwiowej
  Zając Zenon Lat 22. Zamordowany w dniu 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK Wujek, postrzał przeszywający klatkę piersiową
  Browarczyk Antoni Lat 23. Zamordowany strzałem w głowę podczas rozpędzania demonstracji w Gdańsku, w dniu 17 grudnia 1981 r.
  Kosecki Tadeusz Zmarł na zawał serca pobity przez ZOMO w czasie pacyfikacji strajku na Politechnice Wrocławskiej w dniu 17 grudnia 1981 r.
  Adamowicz Michał Lat 28. Zmarł w dniu 5 wrzesnia 1982 r. w wyniku ran postrzałowych odniesionych w czasie demonstracji w dniu 31 sierpnia w Lubinie
  Pozniak Mieczysław Lat 26. Zmarł w dniu 31 sierpnia w Lubinie, w wyniku rany postrzałowej brzucha odniesionej w czasie demonstracji w Lubinie
  Trajkowski Andrzej Lat 32. Zmarł w dniu 31 sierpnia w Lubinie, w wyniku rany postrzałowej głowy odniesionej w czasie demonstracji w Lubinie
  Barchański Emil Lat 17. Uczeń, wiezień polityczny. Zaginął w dniu 16 czerwca 1982 r. Ciało wyłowiono z Wisły. W trakcie śledztwa był bity, miał być świadkiem na rozprawie kolegów
  Cielecki Wojciech Lat 19. Zastrzelony przez żołnierza LWP w dniu 2 kwietnia 1982 r., w Białej Podlaskiej
  Cieślewicz Wojciech Lat 29. Zmarł w dniu 2 marca 1982 r. w wyniku pobicia przez ZOMO podczas demonstracji w Poznaniu, w dniu 13 lutego 1982 r.
  Durda Władysław Zmarł w nocy z 3 na 4 maja 1982 r. zatruty gazami łzawiącymi użytymi do rozpędzania demonstracji w dniu 3 maja 1982 r., w Szczecinie. Milicja odmówiła wezwania pogotowia
  Grudziński Adam Lat 36. Zmarł na serce po pobiciu w obozie internowania w Zalężu, w październiku 1982 r.
  Jurgielewicz Zdzisław Lat 29. Zmarł w dniu 21 wrzesnia 1982 r. po pobiciu w dniu 12 września 1982 r. w KM MO, w Giżycku
  Kamiński Wacław Lat 32. Zmarł w dniu 28 listopada 1982 r., trafiony petardą w czasie demonstracji w dniu 11 listopada 1982 r., w Gdańsku
  Kołodziejczyk Wanda Lat 59. Przewieziona do szpitala w stanie agonalnym ze śladami pobicia z aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej w Warszawie, zmarła w dniu 4 stycznia 1982 r.
  Kot Stanisław Po pobiciu przez patrol ZOMO w dniu 31 marca 1982 r. zmarł w dniu 3 kwietnia 1982 r. w Rzeszowie
  Królik Stanisław Lat 39. Pobity w czasie demonstracji w dniu 10 listopada 1982 r. w Warszawie, zmarł w dniu 16 listopada 1982 r.
  Lenartowicz Joanna Lat 19. Zmarła w dniu 5 maja 1982 r. po pobiciu w czasie rozpędzania demonstracji w dniu 3 maja 1982 r. w Warszawie
  Lisowski Włodzimierz Lat 67. Zmarł w dniu 13 lipca 1982 r. po pobiciu podczas demonstracji w dniu 13 maja 1982 r. w Krakowie
  Majchrzak Piotr Lat 19. Zmarł w dniu 18 maja 1982 r. po pobiciu przez ZOMO podczas demonstracji w dniu 13 maja 1982 r. w Poznaniu
  Majewski Kazimierz Lat 46. Na skutek nagonki, inwigilacji, gróźb i nakłaniania do współpracy z SB popełnił samobójstwo w dniu 29 pazdziernika 1982 r. w Jeleniej Górze
  Michalczyk Kazimierz Lat 27. Zmarł w dniu 2 wrzesnia 1982 r. w wyniku obrażeń poniesionych w czasie rozpędzania demonstracji we Wrocławiu w dniu 31 sierpnia 1982 r.
  Raczek Stanisław Lat 35. Zmarł w dniu 7 wrzesnia 1982 r. po pobiciu w czasie demonstracji w Kielcach w dniu 31 sierpnia 1982 r.
  Radomski Mieczysław Lat 56. Zmarł w dniu 3 maja 1992 r. w czasie zajść ulicznych w Warszawie
  Rokitowski Mieczysław Lat 47. Zmarł w dniu 3 kwietnia 1982 r. po pobiciu w areszcie śledczym w Zalężu
  Sadowski Piotr Lat 32. Zmarł w dniu 31 sierpnia 1982 r. trafiony petardą podczas demonstracji w Gdańsku
  Szulecki Adam Lat 32. Zmarł w dniu 9 maja 1982 r. po pobiciu w czasie demonstracji w dniu 3 maja 1982 r. w Warszawie
  Wilkomirski Eugeniusz Lat 52. Zmarł w dniu 3 wrzesnia 1982 r. po pobiciu przez ZOMO w czasie demonstracji w Częstochowie w dniu 1 września 1982 r.
  Włosik Bogdan Lat 30. Zamordowany przez funkcjonariusza SB w czasie demonstracji w Nowej Hucie w dniu 13 października 1982 r.
  Wozniak Tadeusz Lat 49. Zmarł w dniu 1 wrzesnia 1982 r. po pobiciu przez ZOMO podczas demonstracji w dniu 31 sierpnia 1982 r. we Wrocławiu
  Zdunek Franciszek Lat 49. Zastrzelony przez sierżanta MO .Przewodniczacy Komitetu Budowy Kaplicy w Sobolewie w woj. Lubelskim
  Bleszczynski Zenon Lat 24. Zmarł w nocy z 13 na 14 stycznia 1983 r. po pobiciu w areszcie śledczym w dniu 28 grudnia 1982 r.
  Drabowska Janina Lat 63. Zmarła we wrześniu 1983 r. na skutek obrzęku płuc spowodowanego działaniem gazów łzawiących użytych do rozpędzania demonstracji w Nowej Hucie w dniu 31 sierpnia 1983 r.
  Grzywna Andrzej Lat 62. Zmarł w nocy z 29 na 30 sierpnia 1983 r. po pobiciu pałką po głowie w milicyjnym areszcie
  Kowalski Ryszard Lat 44. Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Hucie Katowice, dwukrotny więzień polityczny. Zaginął w dniu 7 lutego 1983 r. Ciało wyłowiono z rzeki w dniu 31 marca 1983 r.
  Larysz Józef Lat 41. Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w zakładach ELWRO. Internowany, zwolniony z pracy. Zmarł w dniu 7 marca 1983 r. po kolejnym przesłuchaniu w KW MO
  Lyskawa Bernard Lat 56. Zmarł na zawał serca uciekając przed ZOMO po demonstracji w Krakowie w dniu 1 maja 1983 r.
  Miasko Zdzisław Lat 29. Zmarł w dniu 3 czerwca 1983 r. po pobiciu na posterunku MO w Nowej Miłosnej
  Marzec Jerzy Lat 21. Zaginął w dniu 21 czerwca 1983 r. po uroczystościach powitania Papieża. Ciało znaleziono nad Odrą w dniu 22 czerwca 1983 r. Powodem śmierci było zachłyśnięcie się krwią
  Podboraczyński Bogusław Lat 21. Działacz NSZZ „Solidarność”. Prawdopodobnie zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, ciało wydobyto z rzeki w dniu 30 kwietnia 1983 r.
  Przemyk Grzegorz Lat 19. Zmarł w dniu 14 maja 1983 r. w wyniku obrażeń po pobiciu przez milicjantów na Komisariacie MO przy ul. Jezuickiej w Warszawie w dniu 12 maja 1983 r.
  Stefański Jacek Lat 25. Zmarł w dniu 9 września 1983 r. Pobity w dniu 2 września 1983 r. na ulicy przez „nieznanych sprawców”. Brata denata i świadków wydarzenia funkcjonariusze MSW nakłaniali szantażem do zaniechania wyjaśnienia sprawy
  Symoniuk Zbigniew Lat 33. Członek Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Internowany, więzień polityczny. Zmarł w dniu 8 stycznia 1983 r. Wg oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w czasie odbywania kary 2 lat pozbawienia wolności w więzieniu w Białymstoku
  Smagura Ryszard Lat 29. Zmarł w dniu 1 maja 1983 r. w Krakowie po trafieniu petardą w czasie demonstracji
  Szymanski Zbigniew Zmarł w kwietniu 1983 r. po pobiciu przez ZOMO-wców – R. Rudowczaka i J. Niemca
  Wasiluk Henryk Lat 28. Więzień polityczny. Zmarł w dniu 25 listopada 1983 r. Po zwolnieniu z więzienia popełnił samobójstwo przez samospalenie przed eksmisją z mieszkania
  Wedrowny Jerzy Lat 28. Aresztowany za udział w manifestacji w dniu 31 sierpnia 1983 r. Zmarł w areszcie śledczym we wrześniu 1983 r. w niewyjaśnionych okolicznościach, przed terminem rozprawy
  Witkowski Włodzimierz Lat 31. Zaginął podczas manifestacji w dniu 31 sierpnia 1983 r. we Wroclawiu. Zwłoki znaleziono w dniu 7 września 1983 r. wiszące na drzewie pod Oleśnicą
  Ziołkowski Jan Lat 56. Współpracownik Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Czerwca 1956 r. Zmarł w dniu 5 marca 1983 r. pobity w czasie przesłuchania w V komisariacie MO w Poznaniu
  Bartoszcze Piotr Lat 34. Działacz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Zmarł w nocy z 7 na 8 lutego 1984 r. Ciało znaleziono w dniu 8 lutego 1984 r. w studzience melioracyjnej na polu ze śladami bicia i duszenia
  Fraczek Lech Zmarł w dniu 25 maja 1984 r. po pobiciu w dniu 5 kwietnia 1984 r. na posterunku MO
  Fras Tadeusz Lat 33. Nauczyciel, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w szkole. Zmarł w dniu 7 września 1984 r. Ciało znaleziono na przedmieściu Krakowa. Wg oficjalnej wersji wyskoczył z II piętra. Sekcja zwłok ujawniła ślady bicia i duszenia
  Gebosz Andrzej Lat 31. Zmarł w dniu 26 października 1984 r. po pobiciu podczas przesłuchania w DUSW Łódź – Śródmieście
  Hac Aleksander Lat 44. Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Zmarł w dniu 18 pazdziernika 1984 r. Znaleziony w dniu 16 października 1984 r. w piwnicy domu przy ul. Królewskiej z ciężkimi obrażeniami głowy
  Hant Edyta Lat 8. Uczennica, Zmarła w dniu 29 marca 1984 r. Zginęła w parku od strzału oddanego z okien mieszkania przez sierżanta MO Halonia
  Jasiński Krzysztof Lat 25. Działacz NSZZ „Solidarność”. Internowany. Zmarł w dniu 10 listopada 1984 r. Zwłoki znaleziono na przystanku PKS w Elblągu z silnymi urazami
  Kulka Stanisław Lat 47. W dniu 15 listopada 1984 r. został zastrzelony na szosie przez milicjanta Jana Żurka
  Lawrynowicz Henryk Lat 42. W dniu 8 listopada 1984 r. został zatrzymany na Komisariacie Kolejowym. Zmarł w dniu 9 listopada 1984 r. Lekarz stwierdził krwiaka skroni i liczne obrażenia
  Lazarski Kazimierz Lat 58. Pobity we własnym mieszkaniu przez funkcjonariuszy MO. Zmarł w dniu 24 września 1984 r. Sąd Rejonowy w Oleśnicy skazał funkcjonariuszy Ryszarda Boryga, Zbigniewa Królaka i Józefa Jarosika na kary od 1 do 2 lat pozbawienia wolności
  Popiełuszko Jerzy Lat 37. Kapelan NSZZ „Solidarność”. Bestialsko zamordowany w październiku 1984 r. przez funkcjonariuszy MSW.
  Romanowski Jarosław Lat 23. Zmarł w dniu 12 maja 1984 r. Zatrzymany przez MO. Wg oficjalnej wersji powiesił się w areszcie
  Struski Krzysztof Lat 28. Zmarł w dniu 14 listopada. Zatrzymany przez funkcjonariuszy MO zostal wyrzucony z milicyjnego samochodu
  Sztencel Paweł Lat 19. Zmarł w dniu 22 grudnia 1984 r. na astmę sercową w areszcie śledczym przy ul. Smutnej w Łodzi, po odmówieniu pomocy lekarskiej
  Tokarczyk Zbigniew Lat 31. Działacz NSZZ „Solidarność” i KPN. Internowany i szykanowany przez SB. Zmarł w nocy z 22 na 23 lutego 1984 r. Ciało znaleziono koło domu denata. Sekcja wykazała urazy wątroby i płuc oraz ślady ciosów
  Walczak Bogusław Lat 57. Zmarł w marcu 1984 r. Został zatrzymany przez patrol MO w dniu 8 marca 1984 r. Żonie wydano ciało w dniu 16 marca 1984 r. twierdząc, że znaleziono je na ulicy
  Antonowicz Marcin Lat 19. Zmarł w dniu 2 listopada 1985 r. Został zatrzymany przez patrol MO w dniu 19 października 1985 r. W milicyjnym samochodzie doznał śmiertelnych urazów głowy
  Budny Jan Zmarł w dniu 14 lutego 1985 r. Zatrzymany przez funkcjonariuszy MO Witolda Jabłońskiego i Kazimierza Klonowskiego w dniu 11 lutego 1985 r. Pobity w czasie przesłuchania. W szpitalu stwierdzono krwiaka mózgu, który był przyczyną zgonu
  Bulko Zdzisław Lat 30. Zmarł w dniu 17 grudnia 1985 r. Znaleziony w rowie pod Zamościem z ciężkimi obrażeniami. Zwolnieni przez niego z pracy za pijaństwo i kradzieże trzej ORMO-wcy grozili mu zemstą
  Czarny Mikołaj Lat 56. Zmarł w dniu 14 lutego 1985 r. Został zatrzymany przez MO.(…) Zmarł w wyniku urazów czaszki. Wg oficjalnej wersji spadł ze schodów
  Franz Roman Lat 32. Zmarł w dniu 8 stycznia 1985 r. Został zatrzymany przez milicję na Komisariacie Kolejowym. Znaleziony martwy na ławce koło dworca PKP. Sekcja wykazała stłuczenie mózgu
  Krawiec Jan Lat 22. Zmarł w dniu 30 pazdziernika 1985 r. W dniu 30 pazdziernika 1985 r. został zatrzymany na Komendzie MO w Miechowie. Wg oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w areszcie przez powieszenie. Ciało nosiło ślady urazów piersi, brzucha i głowy
  Krzywda Jacek Lat 37. Zmarł w dniu 26 czerwca 1985 r. Został pobity w bramie domu, w którym mieszkał, przez patrol MO
  Kasprowski Dariusz Lat 23. Zmarł w dniu 9 grudnia 1985 r. Wg. oficjalnej wersji powiesił się, w ZK w Koronowie. Na zwłokach stwierdzono liczne urazy szyi, ramion i pleców
  Martin Lesław Lat 37. Członek Komisji Rewizyjnej Zarzadu Regionu NSZZ „Solidarność”. Zamordowany w dniu 23 stycznia 1985 r. Został zrzucony przez „nieznanych sprawców” z kładki dla pieszych nad ulicą, z wysokości 20m
  Popławski Piotr Pop cerkwi prawosławnej w Narwi. Zaginął w dniu 15 czerwca 1985 r. Zwłoki znaleziono w dniu 20 czerwca 1985 r. w lesie koło Zabludowa. Wg oficjalnej wersji popełnił samobójstwo
  Przepiorzynski Witold Członek NSZZ „Solidarność”. Zaginął w dniu 9 maja 1985 r. Zwłoki znaleziono w dniu 17 maja 1985 r. w kanale portowym ze śladami silnych obrażeń
  Szuster Aleksander Lat 25. Zmarł w dniu 30 stycznia 1985 r. po pobiciu na Komisariacie MO w Świdniku. Przyczyną śmierci było złamanie podstawy czaszki
  Ślusarski Ryszard Lat 25. Zmarł w dniu 4 marca 1985 r. po pobiciu przez funkcjonarjuszy MO w mieszkaniu, na ulicy i w komisariacie. Śmierć nastąpiła w wyniku zmiażdżenia wątroby, nerek i pęknięcia jelit.
  Bednarek Marian Lat 35. Zmarł w dniu 27 grudnia 1986 r. po pobiciu na komisariacie MO
  Szkarlat Zbigniew Lat 43. Działacz NSZZ „Solidarność”, więzień polityczny. Zmarł w dniu 9 lutego 1986 r. Znaleziony na ulicy w dniu 2 lutego 1986 r. ciężko pobity, stwierdzono pęknięcie czaszki i uszkodzenie mózgu
  Luks Grzegorz Lat 19. Zmarł w dniu 14 stycznia 1987 r. Został zbity i skopany przez patrol MO w nocy z 29 na 30 sierpnia 1986 r. Przy niedostatecznej pomocy lekarskiej, zmarł w wyniku powikłan po pourazowej torbieli trzustki
  Kalinowski Wacław Zmarł w dniu 27 marca 1987 r. W dniu 22 marca 1987 r. został pobity w samochodzie milicyjnym
  Strzelecki Jan Lat 69. Zmarł w dniu 11 lipca 1988 r. Znaleziony ciężko pobity nad Wisłą w dniu 30 czerwca 1988 r.
  Niedzielak Stefan Proboszcz parafii Św. Karola Boromeusza. Zamordowany w dniu 20 stycznia 1989 r. Ciało znaleziono w mieszkaniu denata. Sekcja wykazała liczne urazy i rozerwanie wiązadeł kręgu szyjnego jako przyczynę śmierci
  Suchowolec Stanisław Proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny na Dojlidach. Zamordowany w dniu 30 stycznia 1989 r. Wg wersji prokuratury śmierć nastąpiła w wyniku zatrucia tlenkiem metali spowodowanego pożarem w pokoju powstałym z zapalenia się grzejnika
  Zych Sylwester Lat 39. Wikariusz parafii Św. Jakuba. Więzień polityczny. Zamordowany 11 lipca 1989 r. Ciało znaleziono na dworcu PKS.

 33. Marta1973 said

  Dwaj Chazarowie – prof. Paweł Wieczorkiewicz i Grzegorz Braun skalali pamięć wielkiego patrioty – TW Wolskiego 🙂

  .https://www.youtube.com/watch?v=vh7bfex_KkM

 34. maryjanek said

  Solidaruchy – zaciężne wojsko litwaków

  A Ty po której stronie wtedy stałaś(eś): „puławian” czy „natolińczyków”

  http://nikander.neon24.pl/post/135665,solidaruchy-zaciezne-wojsko-litwakow

 35. JerzyS said


  Wojna gen. Jaruzelskiego – opowiada: Grzegorz Braun

 36. Sowa said

  Re 3: Pełno tego jest:
  http://robertbrzoza.pl/walka-o-polske/czy-jaruzelski-byl-matrioszka/
  http://historia.focus.pl/swiat/towarzysze-matrioszki-czy-bieruta-i-jaruzelskiego-podmieniono-w-zsrr-na-radzieckich-agentow-sobow-1838?strona=6

 37. Sowa said

  Re 33:
  Bardzo dobrze, że Pan o litwakach tu przypomniał. Do dziś ich pełno np. na Podlasiu. Mało kto o tym wie. A to zaraza jest okropna.

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2013/07/wasze-ulice-nasze-kamienice/
  http://historiezapomniane.blogspot.com/2013/11/litwacy-czyli-praktyka-dziel-i-rzadz.html

  R. DMOWSKI: SEPARATYZM ŻYDÓW I JEGO ŹRÓDŁA
  http://gazetawarszawska.com/judaizm-islam/585-r-dmowski-separatyzm-zydow-i-jego-zrodla

 38. anonim said

  To wszystko łgarstwo perfidne, przecież dziś tymi którzy najbardziej ujadają nas strasznym stanem wojennym tak Po-PyJsie jak i nowopokolennej syjokomuny są Ci którzy albo w stanie wojennym robili w pieluchy w domu prokuratora/ubeka/ lub co najmniej milicjanta lub właśnie przez ten stan wojenny w komfortowych warunkach internowania zostali do dzisiejszej władzy wyniesieni (lub nawet bez internowania jak pewna balbina)
  Ci którzy wtedy dostali w dpe nie mają już głosu…

 39. JerzyS said

  Urząd do spraw Kombatantów zadecydował o odebraniu Medalu „Pro Patria” pułkownikowi Mazgule

  Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zadecydował o odebraniu Medalu „Pro Patria” pułkownikowi Adamowi Mazgule – poinformował dziś p.o. szefa urzędu Jan Józef Kasprzyk. Decyzja została podjęta m.in. w związku z wypowiedziami płk. Mazguły na temat stanu wojennego.

  O wszczęciu procedury uchylenia decyzji o nadaniu Medalu „Pro Patria” płk. Adamowi Mazgule urząd poinformował już w środę, natomiast dokument w tej sprawie Kasprzyk podpisał wczoraj.

  REKLAMA
  – To jest rzecz ogólnie przyjęta, wynika też wprost z ustawy o odznaczeniach, ale i regulaminu, który przy przyznawaniu medalu „Pro Patria” jest w urzędzie od lat prowadzony. Takich przypadków jest na szczęście niewiele, ale ten był rażący, należało taką procedurę wszcząć – powiedział Kasprzyk.

  Wyjaśnił, że decyzję o odebraniu płk. Mazgule medalu podjął po krótkiej analizie jego publicznego wystąpienia na temat stanu wojennego. Kasprzyk dodał, że tymi wystąpieniami oburzony był zarówno on, jak i środowiska niepodległościowe.

  Powiedział też, że o pewnych rzeczach związanych z życiem płk. Mazguły i jego postawą w stanie wojennym „urząd nie wiedział i wiedzieć nie mógł”. Wyjaśnił, że stało się tak również dlatego, że procedura nadawania medalu obywa się m.in. w oparciu o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, a pod tym względem wniosek o przyznanie płk. Mazgule medalu nie budził zastrzeżeń lub wątpliwości.

  Mazguła o decyzji urzędu zostanie poinformowany listownie.

  Pułkownik Mazguła. Jak oficer z Iraku „beknął” za stan wojenny

  Zobacz więcej

  Medal „Pro Patria” został pułkownikowi przyznany na wniosek złożony w maju br., za działalność harcerską prowadzoną w Związku Harcerstwa Polskiego na Opolszczyźnie i w Stowarzyszeniu Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”.

  całość:
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/urzad-do-spraw-kombatantow-zadecydowal-o-odebraniu-medalu-pro-patria-pulkownikowi/lc16evj

 40. maryjanek said

  moja moralność nie pozwala mi zamilczeć tego co usłyszałam . pisze tutaj bo nie mogę zalogować się na neonie -wyrzuca mnie.

  Jest chyba 2005 / 7 rok . Mam dostawę kilku tirów. Potrzebuję ludzi do rozładunku, jadę na tzw. ruski targ ,nikogo prawie nie ma Patrzę na dwóch Panów stojących w miejscu gdzie zawsze stoją ludzie chcący pracy. Inteligentne twarze ,słuszny wzrost . Nie mam odwagi zapytać , nie wypada. Zamierzam już odejść , gdy słyszę ! Pani szuka ludzi do pracy ?! . Odwracam się i odpowiadam ,że tak.

  Uzgodniliśmy co i jak , jedziemy . Jest zima ! czekamy na transport , spóznia się . Nadchodzi czas śniadania , Jadę do sklepu , kupuję co trzeba i gazetę . Panowie już jedzą śniadanie , ja otwieram lokalną gazetę i ze zdumieniem stwierdzam , że właśnie dzisiaj jest 13 grudnia . Mówię na głos : boże ! dzisiaj 13 grudnia a ja zapomniałam .

  Odwracam się do Ukraińców , pytając czy wiedzą co wydarzyło się w Polsce 13 grudnia w 1981r ?. Panowie mówią ,że wiedzą . Ja czytam , oni jedzą . Po chwili czytam na głos jakieś tam / nowości /z czasów stanu wojennego .

  Zrobiłam kawę , pijemy , rozmawiamy .

  Jeden z Panów mówi !!!! WYŚCIE KAMIENIEM Generała Jaruzelskiego potraktowali , a on wam Polskę ocalił . Nie zrozumiałam z początku , ale przypomniałam sobie , że ktoś uderzył Generała kamieniem w oko . ——————————– Panowie popatrzyli na siebie wymownie …………………i jeden z nich mówi , jakby do siebie . ………..właściwie przysięga mnie nie obowiązuje .. ZSRR już przecież nie ma . I dalej prowadzi monolog .

  Byłem Dowódzcą ukraińskiej Dywizji RAKIET typu ZIEMIA -ZIEMIA / mogę przekłamać , nie znam się na formacjach wojskowych /. Staliśmy na granicy polskiej !. Miałem rozkaz zastosować technikę SPALONEJ ZIEMI – czekaliśmy tylko na ROZKAZ. ————————mówi dalej : Niemcy stali na granicy ! Rosjanie przecież stacjonowali w Polsce , na Bałtyku była flota , Czesi zajęli już ! wszystkie domy wczasowe w KOTLINIE KŁODZKIEJ / zima, góry/. WOJSKO POLSKIE , MIAŁO BYĆ INTERNOWANE W SWOICH KOSZARACH – NIE DOWIERZANO IM !!!!!!!!!!!!!!!. ——————————————————- CZEKALIŚMY TYLKO NA !!! ; prozbę Jaruzelskiego wobec CAŁEGO ŚWIATA o POMOC …………….. — były wojskowy mówi dalej ..Pani wie ??? Polska miała SPŁYNĄĆ KRWIĄ . Ps. opowiadam o tym zawsze, w rocznicę stanu wojennego NIKOGO TO NIE INTERESUJE . W TV mówią prawdę — i niestety NIE TYLKO w TV . ——————– Szanowny Panie Kosiur — proszę jednak założyć -MARGINES BŁĘDU ……. w myśleniu . Z SZACUNKIEM dla Pana .

  jangryko 14 Grudzień 2016 o 00:52

  Zgadza się…Polska miała spłynąć krwią…Nasze jednostka była wi za wi torów kolejowych . Pewnego dnia na rampie znaleźliśmy odciętą głowę naszego kuriera..Robiliśmy też na słuchy w ‚eterze’ na radio ‚s’ olidarność’..radia te były rozlokowane w różnych miejscach.,windy, piwnice,..itp,..’słyszeliśmy rozmowy gdzie rónież ustalano sposoby zabijania ludzi…’Dzięki temu do wielu mordów nie doszło.., Sam widziałem jak z kościoła Mariackiego wychodził tlum ‚naładowanych duchowo’ ludzi, a wśród tlumu ‚krzykacze’ w sutannach nawołujących do walki na śmierć…Po kilku minutach ‚krzykacze’ wymykali sie z powrotem do kościoła a naładowany tłum z butelkami z benzyną szedł na odziały Zomo jak mięso armatnie.. Ale to już było w trakcie.,.Plany i przygotowania były jednak skierowane na przelew krwi…..I o tym się niestety nie mówi.. Lubię Odpowiedz zorbaG22 14 Grudzień 2016 o 01:19 Jaruzelski zrobił co mógł żeby w Polsce nie polała się krew, gdyby miał Czechów, czy Rosjan w kraju pewnie zrobiłby więcej ale miał co miał, zakręcony,skatoliczony i bezmózgi naród który wylizywał wszystko co mu szmul podsunął pod nos.Czesi błyskawicznie rozliczyli parchatą, antyczeską rodzinę Havla, Węgrzy wykopali tych co chcieli niszczyć PGRy, Rosjanie pół roku pracowali za darmo byleby zachód nie dostał w łapy fabryki Łady i obronili a Polacy co ? Jedno powstanie „narodowe” tyle że nie tego narodu bo frankiści chcieli majątków, drugie powstanie bo im było mało, po I wojnie Polacy wpuścili Selmana Piłsudskiego z jego bandą plus 2 miliony pustynnych, po II wojnie którą pomogli rozkręcić tym od Selmana, wpuścili kuzyna tegoż Selmana – Selmana Dzierżyńskiego i jeszcze pyskowali do Stalina że chcą Bieruta no to dostali faworyta żydów Bieruta i kolejną dowózkę pejsów. Kościół do lat 70-tych nie uznawał ziem zachodnich jako polskie, teraz dostał od Polaków niemieckie kościoły na Pomorzu. Tylko czekać jak Polacy będą płacili Niemcom odszkodowanie za to bezprawne rozporządzenie mieniem. Z kim miała ekipa Gierka czy Jaruzelskiego bronić Polski, z tymi co się nawet nie zająknęli kiedy mordowano Jaroszewicza z żoną ? Zamordowali bo inaczej nie mogliby odpalić swojej wersji Katynia. Przez te lata wygoniono z Polski elity , zaszczuto wojskowych , milicjantów, prawników, lekarzy Polaków ale włos z głowy nie spadł dziadkom Solidaruchów z UB. Polacy w swojej inteligencji nie odróżniają UB od SB, jeszcze nie doczytali bo na razie drążą encykliki. Polacy nie odróżniają żydowskiej II RP do 1952 roku od polskiego PRLu. Dlaczego nikt nie rozlicza lat powojennych tylko dopiero wolną od nich Polskę po 1956 roku ? Solidarność stworzył programowo Kołakowski, kochanek bierutowskiej [ nie stalinowskiej jakby oni chcieli] morderczyni sądowej Wolińskiej-Brus [Fajga Mindla] Wcześniej tę nazwę miała żydowska organizacja oczywiście antypolska, wydaliła kilku z poźniejszego episkopatu Polski. Historia Polski to historia ekspansji łacinników na wschód. Niemców wykończyli II wojną i wymordowali pod hasłem denazyfikacji jak bydło. Została im Polska, już praktycznie połknięta i spacyfikowana a Polacy jak to Polacy szukają winnych i znajdują akurat tych których im szmul wskaże. Czytałem ze Angole każą Polakom odbudowywać Syrię, chyba tylko we własnym mniemaniu Polacy są tacy niewinni i poszkodowani podczas gdy od dawna są takim samym wrzodem Europy jak Ukraina. Wystarczy poczytać jaka ziemia wydaliła obecnych ludobójców w rządach zachodnich państw, co druga kanalia wykluła się tutaj albo na Ukrainie. Nie mogę się doczekać jak mośki Kurscy, Modzelewscy,Kaczyńscy, Naimscy, Morawiecky zaczną odzyskiwać majątki po tatełe na Ukrainie. Jaruzelski winny że Polacy oddali im kraj, Wawel i jeszcze brawo bili ,o miesięcznicach nie wspomnę? Pod bronią was ktoś zgania na imprezy organizowane przez kahał z Wiejskiej ? jeszcze nie, więc hamujcie bo Kaczyński z Rabiejem i Kijowskim leją w pory patrząc na tę erupcję głupoty.
  http://ninanonimowa.neon24.pl/post/135667,swiadectwo-prawdy

 41. JerzyS said

  „Przerażająca decyzja” – żona Czesława Kiszczaka o zapowiedzi pozbawienia go stopnia generalskiego
  prz/kan/
  2016-12-13, 15:51
  – Jaka w ogóle jest podstawa prawna, żeby podjąć taką decyzję? Oczekuję wyjaśnienia – powiedziała Polsat News Maria Kiszczak, żona generała Czesława Kiszczaka.

  całość wraz z filmikiem

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-12-13/przerazajaca-decyzja-zona-czeslawa-kiszczaka-o-zapowiedzi-pozbawienia-go-stopnia-generalskiego/

 42. maryjanek said

  Mnie bardzo ciekawi na ,,uj gajowy tu trzyma trolli typu „Marta1973” i reszta etatowych, a tak już wiem aby były naparzanki aby trollnia funkcjonowała.

  Bo takie jest moje bandyckie prawo. Jednych trollów wywalam, innych toleruję. Maryjanka – z pewną trudnością.
  Admin

 43. Greg said

  Polacy zostali oszukani z powodu niezawinionej niewiedzy. Kto ma swój wiek, może porównać lata 80-te z czasami współczesnymi. Zapomnieliście jaka była cenzura! Prawda była tylko szemrana, od rodziców lub dziadków, ewentualnie z ,,Wolnej” jeżeli nie zakłócali.
  Jaki był wtedy dostęp do prawdy, prawdziwej historii, literatury, wartościowych książek.
  Czy były jakieś ,,niezależne” wydawnictwa.
  Kto wtedy wiedział o Protokołach?
  Czego uczono młodzieży na lekcjach propedeutyki?
  Zawsze można powiedzieć ,,kto wiedział to wiedział”
  Ilu było takich? Ilu było odważnych powiedzieć prawdę publicznie?
  Cieszcie się (Młode Pokolenie) i korzystajcie z dostępu do wiedzy jaką macie TERAZ!
  Ja w Waszym wieku takiej możliwości nie miałem. Doceńcie to.

 44. Kar said

  re:42/Greg

  ..no i jak tu sie nie zgodzic(?).., bo przeciez dostalismy w prezencie od „stolu” obraz rzeczywisty, odwrocony, tej samej wielkosci..Tak czy nie…?..lub inaczej: poszlismy na latwizne-na kompromis z zydlakiem..Zydlak zabranial.. dezinformowal motloch kiedys prymitywnie w obskurny sposob..A dzisiaj..oj..oj jaki ja ci jestem happy, bo mam dostep do publicznej inwigilowanej informacji..(!?)

  ..siedzisz-tluczesz okladasz wsciekle piesciami klawiature na Internecie, a za plecami tuz..tuz..stoi usmiechniety gudlaj kiwajacy lbem z politowaniem..

 45. AniaK said

  Może nie był najlepszym politykiem, może nie był najlepszym generałem, ale mając ogromną władzę w rękach pozostał człowiekiem.

 46. revers said

  Piekny deal CIA i jego zydow z KGB i jego zydow, nikt nie mowi z powyzszych ze KGB rowniez przyznaje sie sie do tworcow „Solidarnosci”. KGB mialo kontakty z nawet z bolusiem co potwierdza teraz IPN.

  Z polski z sankacjami w 1989 roku niewiele mozna bylo wyciagnac, ale juz za uwolnienie spod kurateli Moskwy DDR mozna bylo 10 mld. DEM zakasowac od Kohla.

  Co z tego ze chleb jest po 2zlp. jak wiekszasc klasy robotniczej na MOPS-ach juz po kilku dniach nie stac na ten zawsze coraz mniej wazony bochenek 600 gram, nie 1000g i wiecej ze stanu wojenngo.

  Cos kmus sie pokielbasilo ze z 1,20 Zlp skoczyla cena do 3,50 Zlp, i to byl powod do strajku, nie piszac jednoczesnie ze w tej samej cenie kupowal rolnik pasze dla trzody chlewnej i karmil swinie bo mu sie to lepiej oplacalo niz parowac ziemniaki. Pojemniki na cheb staly w kazdej klatce schodowej posesji, a jak nie bylo wrzutu to kupowalo sie w sklepie za 1,20 i nawet 2000g chlebki i gitara.

 47. slawek said

  Szkoda, że zapominiano w mediach, że tzw. “Solidarność” była produktem zachodnich tzw. niezależnych związków zawodowych, sczególnie AFL-CIO, naturalnie niezależnego związku, którego niezależność ograniczała jedynie współpraca ze znaną amerykańską organizacją m.in. związkową ale nie tylko: CIA., AFL-CIO uważany był za filę związku. zawodowego CIA. — CIA jest związkiem o różnych zadaniach, z oficjalnym budżetem ok. 15 mld dolarów przed ok. 10 laty i to bez uwzględnienia dochodów z handlu narkotykami, n.p. afgańską heroiną w UE i Rosji i bronią już na całym świecie.

  W latach 70-tych donosiły media PRL, że “S” jest finansowana przez NSZZ AFL-CIO z USA, a więc całkiem podobnie jak w tym samym czasie bohater narodowy płk. Kukliński, którego dane miały ułatwić USA wyniszczenie narodu polskiego.

  Ta organizacja dbała o utworzenie niezależnych związków zawodowych we wszystkich przez USA okupowanych krajach, n.p. w RFN. Dla znających język niemiecki….

  Dalej… https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

 48. slawek said

  Każdy z Was ma możliwość znowu przyłożyć rękę do zniszczenia tej znienawidzonej Polski, razem z waszymi “starszymi braćmi”
  do zniszczenia kraju w którym mieszka. Po tym, jak 10 milionów Polaków poparło konstrukcję wywiadu USA, nazwaną fantazyjnie przez ich think tanks “Solidarność” i lata całe strajkami i w inny sposób zabiegało o to, żeby Polską zdestabilizować, i umożliwić agentom wywiadów zachodnich i bliskowschodnich tzw. sajanim (Geremek, Mazowiecki, Balcerowicz, Suchocka, Buzek, Kaczyńscy …) przejęcia kontroli nad tym krajem…

  Czytaj… https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/popis/#Kazdy

 49. Stan said

  Stopnia wojskowego oficera można pozbawić tylko wyrokiem sądu tylko w ściśle określonych przypadkach.

  Nie można wydać wyroku w sprawie przeciwko „osobie” jeśli ta osoba nie żyje … sprawa jest bezprzedmiotowa,
  chociaż jak widzę działania obecnej opcji, to prawo prawem, ale „sprawiedliwość” musi być po naszej stronie.

  Przepraszam, a co zrobił złego gen. Jazurelski po śmierci?
  Było 25 lat, dlaczego za życia nie rozliczono sprawiedliwie gen. Jaruzelskiego w czasie
  jak Pisowscy świry miały władze przez 2 lata???

  Brakowało im wówczas odwagi, a dzisiaj motywami politycznymi chcą się mścić
  nad „dusza” zmarłego i jego rodziny?
  A co na to „prawny” kościół.?? Co za chrześcijanie. Hańba I WSTYD.

  To jest dowód na to, ze ci pajace Pisowscy na czele z prezesem, Antkiem, Misiem i innymi nie wierzą w Boga,
  a dla nich ta cala szopka to polityka na która nabierają się (jak zwykle) tubylcy,
  aby ich jeszcze bardziej skłócić, znienawidzić i osiągnąć swój haniebny cel.
  Hańba I WSTYD

 50. Marucha said

  Re 22:
  Uczepił się Pan słowa „przenikały” i na tej podstawie zbudował cały komentarz.
  Mogłem równie dobrze napisać „nakładały się”, „współistniały” etc.
  I co to by zmieniło w wymowie mego wpisu? Nic.

  To, czy autentyczny ruch Polaków wyprzedził żydowskie manewry, czy też było odwrotnie, to możemy sobie spekulować ad mortem defecatam, ale ani Pan, ani ja, tego nie wiemy z całą pewnością.
  Ja mogę tylko powiedzieć z obserwacji, że cały ten desant Geremków i Mazowieckich pojawił się wtedy, gdy już zaczęły formować się struktury „S”.

  Więcej mógłby napisać p. RomanK, jeśli mu się zechce.

 51. slawek said

  Radość szaleństwa, czyli czy to była istotnie wojna ?
  .

  Dawna administracja (PRL) użyła terminu „stan wojenny”, czy było oto słuszne ?

  Zastosowanie stanu wojennego byłoby usprawiedliwione, gdyby istotnie państwo polskie (PRL) zostało zaatakowane przez siły zewnętrzne. Czy było ?

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Odpowiedź wydaje się dość jasna, co więcej, te siły zewnętrze najwyraźniej zmierzały do spowodowania „wojny domowej”, jeśli się uda, co mogliśmy wręcz klinicznie obserwować zarówno w Libii jak i Syrii a także na Ukrainie w ostatnich latach, gdzie właśnie się udało doprowadzić do „wojny domowej”.

  Naturalnie mogą się znaleźć wśród czytelników osoby, powiedzmy wątpiące, czy państwa naprawdę demokratyczne są zdolne do takich podłości, na to należy im wskazać n.p. książkę kawalera „Orła Białego” naszego „rodaka” Z. Brzezińskiego „The Grand Chessboard ”, byłoby dla kogoś rzeczą zbyt nużącą czytanie, to online

  http://pppolsku.blogspot.com/2014/04/teksty.html#WojEur

  patrz wideo pod linkiem „doradca w USA Georg Friedman”, mieszkańcy takiego grajdołka jak III Rzeczpospolita ograniczają się raczej do pojęć lokalnych, ale z uwagi na to, że Polska jest wasalem wasalów USA, to też jest objęta polityką imperialną MWF (MWF, patrz „Słownik demokracji”). Można tylko gorąco polecić czytelnikom zapoznać się książeczką w/w „rodaka” czy podobnymi, aby nadrobić zaległości, jeśli ktoś ma problemy należycie pojąć powyższe.

  Spojrzenie bardziej ogólne:

  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/135479,eurazyjska-koncepcja-globalizmu-a-iii-rp#comment_1349958

  „stan wojenny” był tylko epizodem tego procesu. Ludność naszego kraju (NSZZ) pomogła masowo i czynnie w podboju Polski (PRL) przez siły obce dając prostodusznie wiarę nie tylko ich własnym wrogom ale i zbrodniarzom.

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/

  zgodnie z maksymą „Rad głupi, że oszalał.” Wielu wrogów naszego kraju jest nadal opanowane tym szaleństwem, nazywani są oficjalnie patriotami, szczęśliwymi.

  –> http://bejka.neon24.pl/post/135649,o-stanie-wojennym-cz-i-w-jaruzelski#comment_1351525

 52. Piszę więc jestem said

  Jeżeli do dzisiaj nie wiemy kto sterował a kto reagował, to

  cóż my wogole wiemy i rozumiemy?!

  Byłe w Gdańsku w samym żródełku Strajków i Zjazdów,

  mam prawo coś twierdzić, a nawet obowiązek . . .

 53. Marucha said

  Panie Sławek, niech Pan nie pieprzy na temat „S” bo niewiele Pan o niej wie, a zwłaszcza o jej początkach, zanim przejęło ją żydostwo.

 54. Marian said

  Okazuje się, ze Stan Wojenny był próbą obrony Polski przed chazarsko-banderowską okupacją.

 55. Marucha said

  Przypominam, że ilekroć dojrzę dwu- (lub więcej) – krotnie wpisany komentarz, wywalę dodatkowe kopie.
  I proszę się wtedy nie pytać, „gdzie się podział”.

 56. Maćko said

  Szanowni.
  Czytajcie uwaznie co ma do powiedzenia Pan RomanK.

  RomanK nie tylko wie, co sie dzialo ale tez i rozumie dlaczego i jak sie dzialo.

  Nie jest wstydem dla nikogo nie posiadac wiedzy jesli sie jej szuka.
  Wstydem jest nie wiedziec, nie szukac ale wyglaszac niegrzecznie swoje mylne opinie.

  Panie Romanie, moze Pan powtórzy któras ze swoich rzeczowych analiz albo napisze zgrabnie raz jeszcze jak bylo, kto sterowal, ktos zyskal i kto stracil.

  Powtarzanie jest matka wiedzy a tu nieswiadomych realiów swiata dzieci mamy co nie miara do uczenia.

 57. NC said

  Re 54: Od kilkunastu lat nad tym właśnie się zastanawiam…
  Od grudnia 1981 mieli w rekach pełnię władzy, i mogli ją utrzymać, reformując państwo, a jednak przekazali władzę Żydom za gwarancje nietykalności.
  Dlaczego?
  Wystraszyli się porozumień Reagan-Gorbaczow i ewakuacji sowietów ze wschodniej Europy?
  Jesli tak, to cienkie bolki jednak byli.

 58. Wełna said

  Panie Gospodarzu,

  jeśli nawet był to ruch autentyczny – co jest wręcz niemożliwe – to został przygotowany przez całe lata indoktrynacji przez rozgłośnię radia wolna europa , głos ameryki, czy tu mówi londyn. (nie muszę chyba pisć kto tam pracował i po co to robił)
  Ludzie słuchali ich masowo i traktowali jak wyrocznię.
  Nie bądźmy naiwni, ze można w kilka tygodni, nie mając żadnego „wsparcia” zorganizować tak masowy ruch.
  Był on tak samo autentyczny jak Powstanie Warszawskie, Listopadowe, Styczniowe – i zakończył się tym samym – totalna klęską.

  Ponawiam prośbę – czy jest ktoś w stanie napisać co by się działo GDYBY NIE WPROWADZONO STANU WOJENNEGO, tylko bez głupot w rodzaju utworzenia rządu przez Solidarność. Pluć się jest łatwo, można sobie ulżyc pomstując, ale może coś w zamian.

  Pani Marta wymienia tych którzy zmarli w tych latach, przypisując ich śmierć rządzącym. A nie martwi Pani to, że obecnie w ciągu dwóch tygodni ginie więcej ludzi popełniając samobójstwa, tylko z powodu warunków jakie im zafundował ukochana przez Panią władza, a może zadała sobie Pani trud i policzyła ilu ludzi zginęło z rąk policji obecnie, chętnie się dowiem.

 59. Marta1973 said

  Martwi panie „Wełna”, a jakże!
  Co mam więcej napisać w odpowiedzi na argument wzięty żywcem z repertuaru Radia Erewań?? „A u was Murzynów biją!”

  Ludzie z listy, którą umieściłam wzięli sobie i „zmarli”… Niech panu będzie, choć muszę przyznać, że prezentuje pan nieco osobliwe, można powiedzieć „resortowe” poczucie humoru 🙂

  http://literat.ug.edu.pl/szpot/szmaciak.htm

 60. Marta1973 said

  41 lat temu, 14 grudnia 1970 roku, nad Gdańskiem stała łuna palonego KW PZPR, a TW Wolski wraz z Towarzyszem Wiesławem, Zenonem, Grzegorzem, itd, szykowali Wybrzeżu krwawą łaźnię.

 61. błysk said

  Dopiero teraz wszedłem na stronę i co widzę . Ano ,właściwie ględzenie be ładu i składu. Trochę sensu jest w wypowiedzi spod nr 57. A przecież wystarczy otworzyć internet we właściwym miejscu. A zatem – Jurij Andropow. Rosyjskie pisemko informuje,że udawał on Rosjanina,ale był żydem.Do roku 1982 kiedy zmarł dzierżył de facto władzę w ZSRR ,bo był szefem KGB. Zdążył przekazać jeszcze wszystkie namiary Gorbaczowowi ,który wysunął program pierestrojki ,co w języku tłumu znaczyło jakieś przemiany na lepsze, ale wśród wtajemniczonych oznaczało likwidację ZSRR. Pisemko podaje ,że sowieckie służby współpracowały w tym zakresie z zachodnimi służbami tajnymi sam zaś Gorbaczow po wykonaniu zadania wyjechał do USA. W tym kontekście można spekulować po co zachodnim i wschodnim służbom tajnym potrzebna była Solidarność?. Moim zdaniem dla osłony pierestrojki . Mówiąc jaśniej po to, by zachodnia opinia publiczna była skoncentrowana na awanturze w Polsce ,a w ZSRR by mogła bezszmerowo dokonywać się „pierestrojka” .Po jej dokonaniu skończył się w Polsce stan wojenny i mógł się zacząć „okrągły stół”.Nie ma wątpliwości ,że Jaruzelski był wiernym lokajem każdej ekipy sowieckiej i zachowywał się haniebnie. W roku 1985 spotkał się w Nowym Jorku z Rokefellerem, a w roku 1989 oddał władzę KOR-owcom i ta historia ciągnie się do dziś.Wyrzucenie z Polski na zachód polskiego aktywu Solidarności , który się tam rozpłynął , to właściwie końcowa operacja czyszcząca.

 62. Wełna said

  „Co mam więcej napisać w odpowiedzi…” – dalej chwalić swoich ulubieńców, na nic więcej Pani nie stać.

  „Ludzie z listy, którą umieściłam wzięli sobie i „zmarli” – jeśli było inaczej to ukarać winnych – przecież macie swojego superprokuratora. (potraficie nawet pośmiertnie wymierzać kary)

 63. Marta1973 said

  Nie wiem, dlaczego zwraca się pan do mnie per „wy”.
  A może jednak wiem? 🙂

  http://literat.ug.edu.pl/szpot/glossa.htm

 64. witek said

  Marta1973 said

  Powoli, powoli… z partaczami i głupkami z PIS i okolic dojdziemy i do tego.
  Mam na myśli krwawą łaźnię, o której pani tak stanowczo pisze.
  Już jeden kretyn publicznie o tym marzy:

  „Uważam, że zakaz emisji produkcji filmowych zawierających nieprawdziwą ocenę faktów historycznych dotyczących totalitaryzmów powinien mieć nawet jakieś ramy ustawowe. W takiej ustawie powinny znaleźć się też zapisy uniemożliwiające na naszym terenie stosowanie propagandy Federacji Rosyjskiej Putina, np. Radia Sputnik.” Adam Słomka.

  http://www.ngopole.pl/2016/12/14/sukces-niezlomnych-w-35-rocznice-stanu-wojennego/

  Zaczyna się od zakazu patrzenia i słuchania….
  No wypisz…wymaluj stan wojenny. W wykonaniu tzw niezłomnych.
  ( jak dojrzali ludzie mogą wierzyć takim małpom w ludzkiej skórze)?!

 65. Marta1973 said

  Odpowiem panu i panu „Wełnie” szczerze, jak kobieta.

  Budzicie we mnie wstręt i odrazę. Być może to paluchy któregoś z panów czuła na swoim ciele moja przyjaciółka Krysia C., kiedy ją przesłuchiwano w ….hmm dość szczególny sposób, po zatrzymaniu bez żadnego powodu, tuż przed godziną 22, w kwietniu 1982 roku na Miasteczku Studenckim w Krakowie. Detale możemy sobie darować.

  Jeszcze jedno – na studiach uczono mnie logiki, zarówno formalnej, jak i matematycznej, ale z dialektyki marksistowskiej jestem beznadziejnie cieniutka 🙂

  http://literat.ug.edu.pl/szpot/gnomiad.htm

  Ostro Pani pojechała, acz na ślepo. Pojazd może się wykoleić.
  Admin

 66. Joannus said

  Ad 32
  ”Cześć pamięci Bohaterów!”
  Nie każda nawet niewinna ofiara zostaje bohaterem.
  Gdyby tak było to wszyscy więźniowie obozów byliby bohaterami włącznie z holocaustami.

  Ad 58 Wełna

  Wpis raczej zgodny z prawdą, a nie emocjonalną subiektywną wybiórczą oceną.

  Przypadkowa to zbieżność niby.
  W 1980 olimpiada w Moskwie – rozruchy w Polsce albo jak kto woli ”fala słusznego protestu”.
  Druga olimpiada, tym razem zimowa w Soczi – rozruchy zwane ”majdanem” w ukrolandii.

 67. Marta1973 said

  Pchanie paluchów przez esbeków niewinnej dziewczynie pod kieckę to dopiero bohaterstwo!
  Godne Towarzysz Szmaciaka, albo nawet TW Wolskiego!

 68. revers said

  za dolca, czemu nie ..

  https://www.marxists.org/history/etol/newspape/spartacist-us/1981-1987/Solidarnosc-%20Polish%20Company%20Union.pdf

 69. witek said

  Marta1973

  „Jeszcze jedno – na studiach uczono mnie logiki, zarówno formalnej, jak i matematycznej, ale z dialektyki marksistowskiej jestem beznadziejnie cieniutka🙂”

  Pani jest cieniutka ze wszystkiego 🙂
  Od historii po analizę.

 70. NICK said

  Panie RomanieK.
  Proszę się nie obruszać na mnie.

  Za to.

  Że wtedy, skanalizowano Pana.
  Bez Pana wiedzy i zgody.

 71. NICK said

  Tytuł.
  Histeria i HISTORIA?
  U Gajowego oceniła.
  Właściwie, mniemam.

  Dalej to tylko… .
  Przeinaczanie?

 72. Joannus said

  Ad 69
  W swej cieniźnie eksponuje znany epizod, tymczasem pewnie nie widzi tysięcy polskich kobiet w burdelach Europy, którym zapewne tam nie pchają paluchów.

 73. Plausi said

  Przykra prawda

  @JerzyS,2

  J. Kossecki: W wysokości produkcji ważnych materiałów „Nie osiągnęliśmy stanu gierkowskiego”

  https://youtu.be/FV3n2Ravdgw&t=31m15s

  i dalej, III Rzeczpospolita przepuszcza to, co społeczeństwo PRL wypracowało.

  Celna ocena sytuacji, także odnośnie działalności zroganizowanej obecnej administracji i partii, ten stan organizacji państwa można określić jako PPZ

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

  Również trudno zaprzeczyć, że tzw. partie nie są w gruncie żadnymi paratiami o charakterze politycznym, barak jakiegokolwiek profilu czy programu, ale instalacjami doraźnymi do celu kanalizowania wyborców. Palikokoty, Kukizki czy Nowocześni Petru mają charakter inscenizacji chwilowych, POPiS jest organem o nieco dłuższym okresie aktywności, tym niemniej są to także inscenizacje doraźne.

  Bohaterowie NSZZ, którzy usiłują bronić swego honoru, przypominając nam, że zostali przez cwaniaków wystrychnięci na dudka, mogą epizod wczesnej NSZZ widzieć jak kolejne zjawisko zakończone klęską obok powstań w wiekach XVIII-XX, tej niezmiennej i niezawodnej tradycji polskiej brania batów. Przy okazji przyczynili się przecie do stanu, jaki opisał nam Kossecki.

  Walka o mit NSZZ będzie trawała tak długo, aż trafi na stałe do księgi mitów historii Polski obok Powstania Listopadowego, Styczniowego no i naturlanie Warszawskiego i ta kolejna klęska stanie sie na następne wieki powodem dumy.

 74. Ad. 25

  „Jaruzelski mogl zrobic jedna prosta rzecz!
  Wykonac to- do czego sie zobowiazaly i rzad i Partia i wykonac Postulaty Strajkowe zamienione w Porozumienie Gdanskie.”

  – A miał kim to wykonać? 🙂

 75. Po pacyfikacji „Wujka” młody żołnierz na kompanii (pracował w „Wujku” przed wojskiem – nazwiska nie pamiętam) mruknął w rozmowie „A co mieli zrobić, jak górnicy z łańcuchami na nich ruszyli?”

 76. ej said

  JARUZEL…Dewastator PRL-u, który sam od zera tworzył i był jego ostatnim 10-letnim szefciem….i Stwórca III RP, której został pierwszym szefciem. Szeregowemu Jaruzelowi pomagał dzielnie szeregowy Kiszczak. Teraz żyjemy w Jaruzelowie 2.

 77. Drodzy rodacy… Tu chodzi o surowce. Suwalszczyzna… Śląsk… Inne regiony… I morze ropy (7km), gdzie Saudowie, to pikuś… Tu chodzi o surowce…

  Czy zdajecie sobie sprawę, co się stanie, jeśli Polacy dobiorą się do tych bogactw? Po 50-ciu latach będą najbogatszym narodem na Ziemi…

  I międzynarodówka miałaby do tego dopuścić? NIGDY!!

 78. Jerzy N. said

  Krzysztof M said
  2016-12-14 (środa) @ 21:51:53
  Po pacyfikacji „Wujka” młody żołnierz na kompanii (pracował w „Wujku” przed wojskiem – nazwiska nie pamiętam) mruknął w rozmowie „A co mieli zrobić, jak górnicy z łańcuchami na nich ruszyli?”

  Mogli spierdalać tłumacząc się, że nie dadzą rady. Znam dwóch takich także ze Śląska, że jako żołnierze wówczas we wojsku służyli i przezz lata mieli satysfakcję, że górników napieprzali. Wcześniej ich ojcowie w mundurach Werhmachtu napieprzali Rosjan po Stalingradem. Tak że dobór kadr do tych akcji też był odpowiedni. Brano takich, na których można było liczyć.

 79. maryjanek said

  trollnia maruch i spólka , martusie maciusie … i inne parchy na etacie.

  Fakty to są wystarczy analiza jednodniowa a co dopiero dłuższa, jak już coś się kształtuje to trollle za i przeciw ,burdel robią
  Przykładowa parcharnia

  Aj Way trutnie

  ——
  No to, maryjanku, bierz d…ę w garść i spadaj stąd, ciućmaku.
  Admin

 80. Ad. 78

  Dostali rozkaz. Rozkaz wykonali. Pan by nie wykonał? Ile razy w życiu nie wykonał pan rozkazu? I jak takie coś kończy się w stanie wojennym?

 81. Maćko said

  72. Joannus, co pan za glupoty wypisuje? W burdelach Yeuropy sa wszelkie nacje reprezentowane, od zydówek do szwajcarek. Taki zawód – najstarszy na swiecie. Co pan nie wie tak prostych rzeczy?
  Wazne, aby nie byly traktowane jak niewolnice, bite, drugged czy inaczej szantazowane. Jesli uzyczaja dziurek to za pieniadze zatyczek. Pan sie teraz zajmie wlascicielami zatyczke-paleczek, ok?

  69. Witek – a pan z czego jest gruby? Pan poda swoje referencje akademickie albo chociaz zaliczone przedmioty na studiach wyzszych, ok? Co, potrzebuje pan ponizac innych aby czuc sie lepiej?
  ******
  Kiszczak – uzyteczny ignorant czy niemiecki agent wplywu?
  Zydowanie, to tylko zaslona dymna, ci co sie oblowili na Polsce to Korporatokracja i Niemcy jako kraj ( zydzi czy inne powsinogi wymieszani )

 82. RomanK said

  Bohaterowie NSZZ, którzy usiłują bronić swego honoru, przypominając nam, że zostali przez cwaniaków wystrychnięci na dudka, mogą epizod wczesnej NSZZ widzieć jak kolejne zjawisko zakończone klęską obok powstań w wiekach XVIII-XX, tej niezmiennej i niezawodnej tradycji polskiej brania batów. Przy okazji przyczynili się przecie do stanu, jaki opisał nam Kossecki…pisze pan Jerzy.

  KTO panie Jerzy usiluje bronic ??jacy bohaterzy???? jacy wystrychnieci na dutka????

  Widzi pan mity tworza i mitami zyja ludzie , ktorzy nie moga zniesc prawdy, boja sie prawdy i uciekaja przed prawda!
  Pan dobrze znal sw.p Kosseckiego i pan dobrze wie, ze po manipulatorach nie moze sie pan spodziewac Prawdy..
  Jakie to odkrycie ?,ze wyniki produkcyjne lat 78..osiaqnely rekordy..Nie powiedzial panu dlaczego ///….i wlasnie w takim momencie braklo wszystkiego…???? To -jakby w czasie wykopkow zabraklo ziemniakow na placki ziemniaczane ?????
  A prawda jest jedna….zyjesz mitami zasluzyles sobie na to, zeby cie dutkal na strychu…..kto chce , kiedy chce i do tego calkowicie za darmo. na ta okolicznosc wymysl sobie nowy mit.:-)))najlepiej heroiczny:-)))

 83. RomanK said

  Pan Jerzy N…podal panu panie Jerzy S…niepelna liste mlodych chlopcow- gornikow polskich…wystrychnietch na dutka przez cwaniakow…..

  Niech odpoczywaja w Pokoju Wiecznym Amen.

  Narod ,ktory nie ceni wlasnej historii poprzez szacunek do niej, a wrecz przeciwnie mitologizuje ja….staje sie mitem i przechodzi do mitologii.

 84. Boydar said

  „… Naród, ,który nie ceni własnej historii …” – Pan Roman (83)

  Tak się jakoś głupio składa, że co „autor” to „historia”.

  W jednej ze swoich powieści, Jack London zawarł hasło (być może również historyczne) – „tylko nasz łosoś jest najlepszy, bo nigdy nie czerwienieje” …

 85. Jerzy N. said

  RomanK said
  2016-12-15 (czwartek) @ 04:04:40
  Narod ,ktory nie ceni wlasnej historii poprzez szacunek do niej, a wrecz przeciwnie mitologizuje ja….staje sie mitem i przechodzi do mitologii.

  A którą historię? Tą którą pan napisze z Michnikiem i Jaruzelskim? Tą mam cenić? Którą, proszę w prostych żołnierskich słowach powiedzieć, i bez niedomówień.

 86. Wełna said

  „Narod ,ktory nie ceni wlasnej historii poprzez szacunek do niej, a wrecz przeciwnie mitologizuje ja….staje sie mitem i przechodzi do mitologii” –

  PANIE ROMANIE – czy to nie Pan jest cząstka tego narodu, gdy pisze Pan o czasach PRL-u??

 87. NICK said

  Teraz zauważyłem. Cytuję:
  „Buce…parchate i prowokatorzy mieszajacy ludzom we lbach….to wlasnie to, ze widzieli, przewidywali i usilowali temu zapobiec…. Spowodowalo Delegalizaje Solidarnosci, zmasakrowanie tych co widzieli, wymordowanie i rozegnanie i….8 lat rezimu- zeby z kapusi i tajnych wspolpracownikow sklecic lzeSolidarnosc Atrape Magdalenska.
  Ktora 2 mln tchorzy uznalo i ta Przepoczwarzona Nomenklature rozpoznalo za nieboszczke cudem zmartwychwstala:-)))) I do dzis takie szmaty jak wy udaja ze rozpoznaja denatke…w tej co trze stara rure przyrodzeniem:-))))

  DObrze dzis butzom dywagowac po 35 latach….cala Solidarnosc to rok czasu…w stalym konflickie i walce…w kryzysowej sytuacji bez srodkow i bez praktycznie zadnej pomocy z zewnatrz i z wewnatrz. W pelnej izolacji!!!!!!!
  A i tak udalo sie wywalic agentow i przejac kierownictwo…ze zostalo tylko komuchom nic innego, niz chamskie i ordynarne silowe rozwiazanie.
  TY Antek nie jestes wariat- tys zwykly skurwysyn…od macenia ludziom …do tego glupich we lbach…….cwelu niemyty!
  Sily robily Solidarnosc..sranie w banie…sily spowodowaly . brak zarcia , ubrania i opalu….bo Urban sie jakos zywil…umie to do dzisiejszego dnia. Od 1975 roku wytransferowali za granice dwa roczne budzety Polski…i wlasnei Solidarnosc spowodowala ze wpadli w panike i ze moga zostac z gola dupa….bo przygotowane uwloaszczenie Nmenklatury moze sie zakonczyc fiaskiem…dlatego wprowadzili Stan WOjenny.”

  Bez komentarza.

 88. watazka said

  Ten gen. Jaruzelski to musial byc porzadnym czlowiekiem, skoro lajdaki, kanalie i niedoinformowani zapalency wieszaja na nim wszystkie psy.
  Jak moze czlonek parlamentu polskiego, ktory do telewizji pozuje w kosciele na kolanach, grzebac trupom w orderach??
  Boga sie nie boi?

  Gen. Jaruzelski jest wazna postacia historyczna, czy ktos chce czy nie.
  Skoro Pilsudskiego, Andersa, Swierczewskisgo zostawiamy w spokoju a nagle szanujemy banderowcow – to chyba komus naprawde zdrowo odbilo.
  Stawiamy pomnik Churchilowi…odznaczamy najwyszym polskim odznaczeniem … Sorosa, ktory nam ten stan wojenny osobiscie przygotowal…
  Kiedy Polakom rozum odjelo???

 89. Maćko said

  Panie Watazko, Polakom rozumu nie brakuje. Polakom.
  😉
  Sorosa odzanczyl…. Bul Komoróski przeca. http://m.niezalezna.pl/34795-komorowski-odznaczyl-george-sorosa

  Przy okazji, Leszek Skonka o Jaruzelskim i solidarnosci. Warto aby i tu bylo:

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/12/gorzka-prawda-o-genezie-solidarnosci-stanie-wojennym-krk-i-konsekwencjach-przejecia-wladzy/

 90. Joannus said

  Ad 81 Re 72
  Glupoty to Pan wypisujesz, skoro los i upadek liczących dziesiątków tysięcy potencjalnych matek polek panu wisi.
  Co oznacza ignoranctwo, relatywizm i brak umiłowania własnego narodu. Tyle wystarczy.

 91. Boydar said

  Hitler był kanclerzem, Mengele był doktorem, a Bandera nawet bohaterem. Tak jak Kiszczak i Jaruzelski generałami Zastanówcie się, co zrobić TYM fantem. Od tego się nie ucieknie. Ktoś ich wszystkich musiał obdarować takimi tytułami. Nie ma róży bez ognia. I zacząć trzeba od tego kogoś. Nie twierdzę, że da się, tak na pstryk. Ale świadomość okoliczności jest niezbędna aby zrobić jakikolwiek krok naprzód. Zauważmy, że jesteśmy pod impasem (takie brydżowe pojęcie); co byśmy nie zrobili, historia natychmiast zabija nas śmiechem. Chcemy zjeść ciastko i mieć ciastko. Jeżeli baronowa X puszczała się na lewo i prawo, mówimy że była dziwką. Niekoniecznie nawet qurwą, bo to charakter, a mogła być całkiem dobrą kobietą tylko cipę miała łajdaczkę. Ale tytułu nikt jej odbierać jednak nie chce. Tytuł baronowej to prywatna sprawa, właściwie nie podlegająca nawet dyskusji bo jak przypuszczam taki się dziedziczy. Inny przykład; frankiści. Formalnie zostali szlachcicami. Kłopot to zmienić. A przecież obyło się bez pogwałcenia prawa. Obaj podsądni również wężyki i gwiazdki otrzymali legalnie. Od tych którzy mieli prawo je dać. Żeby zakwestionować legalność szlifów najpierw trzeba uzasadnić nieważność z urzędu. Ktoś powie, że można i bez tego. Bo za zdradę degradowano od wieków. A czy mamy pewność, że zdradzili ? Czy Michnik zdradził ? A czy Kukliński zdradził ? Jedni mówią że tak. Pewnie dla tego jego szefowi nikt nawet premii kwartalnej nie zabrał. Zdegradowany „za zdradę”. Potem przywrócony, zrehabilitowany, a jeszcze potem generał brygady. Wszystko pier.dolenie o Szopenie, te qurwy się nami bawią a historia rechoce.

 92. Kar said

  re:90/Boydar

  ..takie stare, a takie gupie, prawda (?). karawana leci..a psy na nia dalej bezproduktywnie ujadaja…stary/nowy pies, nie nauczyl sie za ch….. pana nowych sztuczek (?)….co za wstyd !
  ..jak to mozliwe (?)

 93. Siekiera_Motyka said

  Ad. 91 – „te qurwy się nami bawią” – Dokładnie Tak Tu Jest .

  Te Same Qurwy Próbują To Samo W Tej Chwili Za Oceanem !!!!

  Ale Amerykanie widocznie nie całkiem ich truciznę połykają.

  http://www.zerohedge.com/news/2016-12-15/majority-americans-dont-think-russian-hacking-influenced-election-new-poll-finds

 94. Siekiera_Motyka said

  Ad. 92 – Panie Kar, jak się dominuje media i wszystkie ważne stołki to bez problemu się uda. Przecież skrócają Historie w szkole nie bez przyczyn. Ktos mi mówił że Historia w szkole kończy się na II WS.

 95. karlik said

  Ad.85 Panie jerzy trochę szacunku się Panu Romanowi należy już nieco Pan Roman napisał, https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/spotwarzona-przeszlosc-roman-kafel.pdf
  Daj pan coś w zamian od siebie..
  Ja zbieram notatki i jeżeli zdążę to napiszę dzieciom historię, nie będzie być może ładnym językiem napisana , bo jestem mechanikiem,
  ale będzie prawdziwa…

 96. Cybersecurity said

  @ 26. RomanK said .. Myśl piąta… Nigdy w historii nie zdarzyło się, aby Polak posyłał polskie wojsko na Polaków.

  Tylko niektóre wojny Polaków z Polakami w historii:
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_poga%C5%84ska
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Miec%C5%82aw
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_III_Krzywousty
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_galicyjska – Zamordowano, często w bardzo okrutny sposób (stąd określanie tych wydarzeń terminem rzeź), od ponad 1200 do 3000 osób
  .https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewr%C3%B3t_majowy – W wyniku walk zginęło 379 osób.
  .https://prawy.pl/32819-32819/ – KBW od marca 1945 do kwietnia 1947 zamordował 1500 żołnierzy wyklętych
  @ Pani Marta1973 logika:
  .http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/o-tym-sie-nie-mowi-nieznana-strona-wojny-na-balkanach/dqmmm

 97. RomanK said

  Panie Welna…PRL to nie Narod…PRL to panstwo , ktore nie bylo panstwem Narodu Polskiego..ale jego opresorow. POlacy byli zakladnikami w narzuconym im systemie z calym doskonale zorganizowanym systemem pracy niewolniczej, wyzysku i propagandy oglupiajacej z rozwinietym systemem inwigilacji i represyjnych dzialan odwetowych i wszechobecnej cenzury!
  Wszystko to bylo w celu exploatacji surowcow Polski i produkcji na rzecz ZSRR – Gobalistycznego Imperium o wyraznej ideologii nihilistycznej za pomoca opresyjnego systemu zbudowanego przez Bolszewicki Rezim na trupie Rosji poprzez zniewolenie i zmasakrowanie Rosjan i narodow Rosji.

  Polska przedwojenna porownywalna byla z Francja..wyprzedzala i WLochy i Hiszpanie nei wspomne o Grecji Turcji, Jugoslawii…
  Po wojnei, ktora rowniez toczyla sie w tych krajach…w latach 60 tych nei mozna bylo nawet porownac z tymi krajami…
  Ja rozumiem sentymenty mysmy tam zyli i nie bylo innej alternatywy zycie toczylo sie wg narzuconych wzorcow….ale czyz ludzie nie zyja w innych rezimach????
  Niech mi pan powie..skad wziela sie ucieczka masowa Polakow z Polski rozpoczta w latach 70..czyli w latach odwilzy i polepszenia sytuacji???? Dlaczego ludzi ktorym pozwolono pojechac do Jugoslawi , uciekali przez granice do Austrii , Wloch, Grecji etc????
  Skad i dlaczego wziely sie onbozy w Treiskirchen, Latinie etc….???

 98. RomanK said

  Panie Jerzy N…. a ile pan zna „Historii”?????
  Historia jest tylko jedna!
  Ja Historii nie pisze…Ja tylko dokumentuje, i ujawniam fakty historyczne! Wiec bez porownan z Michnikiem i Jaruzelskim.

 99. Wełna said

  „Panie Welna…PRL to nie Narod…PRL to panstwo” – wyrażnie napisałem o czasach, a wpis dotyczył historii.

  „…calym doskonale zorganizowanym systemem pracy niewolniczej, wyzysku..” kto był tym właścicielem niewolników i gdzie są dochody z tej pracy?

  „Polska przedwojenna porownywalna byla z Francja..wyprzedzala i WLochy…”
  – chyba mamy różne dane: (żródła nie potrafię podać – to tak na szybko, znajdę więcej)
  Wg. Orłowskiego – w 1938r. PKB per capita:
  – WLK Brytanii – 6000 dolarów (ceny z 2000roku)
  – Polska – 2200 dolarów (ceny z 2000roku)
  – Niemcy – 4500 dolarów ……….
  – Francja – 4600 dolarów ……….
  – Włochy – 3600 dolarów ………
  a skali zniszczeń w czasie IIWŚ, wbrew temu co Pan twierdzi, nie da się porównać.

  „Wszystko to bylo w celu exploatacji surowcow Polski i produkcji na rzecz ZSRR” – posiada Pan jakieś wiarygodne dane na ten temat???

  „Niech mi pan powie..skad wziela sie ucieczka masowa Polakow z Polski rozpoczta w latach 70..czyli w latach odwilzy i polepszenia sytuacji???? Dlaczego ludzi ktorym pozwolono pojechac do Jugoslawi , uciekali przez granice do Austrii , Wloch, Grecji etc????”
  – to może Pan powie kiedy Polacy nie wyjeżdżali – czy za „bogatej” IIRP, nie uciekali?
  jeździli, uciekali, wyjeżdżają obecnie – głównie do bandyckich państw, które bogactwo zdobył okradając przez całe wieki inne narody, w tym Polskę i zawsze szukali roboli do czarnej roboty.

 100. Maćko said

  Panie Romanie, napìsal Pan: „Wszystko to bylo w celu exploatacji surowcow Polski i produkcji na rzecz ZSRR – Gobalistycznego Imperium o wyraznej ideologii nihilistycznej za pomoca opresyjnego systemu zbudowanego przez Bolszewicki Rezim na trupie Rosji poprzez zniewolenie i zmasakrowanie Rosjan i narodow Rosji.”

  No to ja sie pytam, jak sie to ma do exploatacji ROSJI przez USA i GB????
  Suttona przeciez Pan czytal…

  Exploatacja Polski byla lda korzysci Korporatokracji. Nie dla korzysci CCCP.
  Nieprawdaz?

 101. Boydar said

  Żeby wiedzieć jak się sprawy mają, niektórzy nie muszą czytywać Suttonów i różnych innych.

 102. RomanK said

  Panie Macieju…czyta pan co pisze ZSRR byl Rezimem Bolszewickim ktory ewoluowal w Neoconizm…widzi pan Globalizm to NWO..a budowe rozpoczto dosc dawno.
  Doskonaly artykul pani prof Razny przedstawia szkic i zarys mysli rosyjskich aktywnych filozofow…i dokladnie opisuje to samo.
  SKutki opresji mysli i charakteru przez globaliz w tych dwoch frakcjach trackizmu- Neoconstwa i Stalinizmu…porowadzily do niesamowitej degradacji istoty ludzkiej. Stad wsciekla walka z Chrzecijanstwem w kazdej jego denominacji.
  ROsja 70 lat..ale i w Polsce zaledwie po 40 latach PRLu… skala degradacji jest ogromna, Jednym z wazniejszych przejawow degradacji jest donosicielstwo…a to po otwarciu archiwow przeraza!
  Nie mowie tylko o Listach Macierewicza…i agentach SB, istnieja listy ktrych nei ujawniono komfidentow Sluzb Wojskowych, Policji..nie mowiac o sluzbach obcych. Przekroj wszystkje warstwy spoleczne wlacznie z Kosciolami…na czele z Katolickim.
  I co najbardziej tragiczne nei mowimy tu o historii o czym co mozna zamknac i zapomniec…mowimy tu o terazneijszosci…itym co jest bo to jest tylko kontynuacja tego co zaszlo….

 103. NICK said

  Dlaczego język polski jest obcy.
  U niektórych?

 104. Maćko said

  102. RomanK – Zaczne wiec od przeanalizowania artykulu prof. Razny . Uklony.

 105. NICK said

  Siebie.
  Analizuj.

 106. Maćko said

  102. Panie Romanie, przeczytalem artykul Pani Raznej, niezle napisane, zbiezne to z ideami Dugina, nieco mniej ” nawiedzone” co tylko dobrze logice wychodzi na zdrowie.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Raźny

  Prof. Raźny – jak wynika z informacji ze stron Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej – należy do Rady Naukowej uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Z Uniwersytetu Jagiellońskiego już odeszła – na emeryturę….
  —-

  Donosicielstwo u Polaków nie jest wieksze niz w innych narodach i innych epokach, Pan wspomni „Les Dieux ont Soif” Anatola France. Czy jakikolwiek inny kraj poddany terrorowi i „rzadom zbirów”.
  ****
  CCCP po tym, jak zostal stworzony przez Korporatokracje, jako karna kolonia pracy – maxiobóz koncentracyjny, przeznaczony do dostarczania surowców i bogactwa dla firm nalezacych do oligarchii „zapadniej” mialo wielkie problemy aby wrócic do samodzielnosci. Tak intelektualne jak prawne i ekonomiczne.
  Pan wie, ze wybór Ayatollaha Chomeiniego byl na reke USA? Podobnie i decydenci w CCCP dostawali sie na swieczniki przy aktywnej pomocy sluzb niemieckich, brytyjskich i usanskich.

  Zgoda z degradacja Czlowieka, Etyki, Wiary. Niestety. Pozostajem nam walczyc o przetrwanie.

Sorry, the comment form is closed at this time.