Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Niemczech lepiej nie mówić o pochodzeniu sprawców

Posted by Marucha w dniu 2016-12-13 (wtorek)

W Niemczech rozgorzała dyskusja na temat sposobu informowania o przestępcach, szczególnie wówczas, gdy sprawcami są imigranci. Kodeks prasowy znalazł się pod presją.

„Nikt nie może być dyskryminowany ze względu na płeć, niepełnosprawność lub przynależność do grupy etnicznej, religijnej, społecznej czy narodowej” – głosi dwunasty punkt niemieckiego kodeksu prasowego.

Dla dziennikarzy informujących o przestępstwach oznacza to, że mogą podawać „przynależność podejrzanego lub sprawcy do mniejszości religijnej, etnicznej i innej tylko wtedy, gdy ma to uzasadniony związek ze zrozumieniem wydarzeń, o których informują”. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że wzmianka o tym „może podsycać uprzedzenia wobec mniejszości”.

Po napadach na kobiety w sylwestrową noc w Kolonii media, policja i politycy stanęli przed wyzwaniem powiedzenia niewygodnej prawdy o sprawcach napaści. Prawie wszyscy przestępcy pochodzili z krajów Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu. Wśród nich byli także imigranci wnioskujący o azyl. Media i politycy zwlekali z podaniem szczegółów, ukrywając prawdę. Mimo to Niemiecka Rada Prasowa zdecydowała się nie zmieniać wytycznej dla dziennikarzy.

Dyskusja na ten temat powraca cyklicznie. Ostatnim przyczynkiem było zabójstwo 19-letniej Marii L. we Fryburgu. Domniemanym sprawcą jest nieletni Afgańczyk. Sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer, którego partia od początku krytycznie ocenia politykę migracyjną Angeli Merkel, domagał się, by „zasadniczo wymieniać pochodzenie sprawcy i ofiary”. Tym sposobem można „powstrzymać wszelkie spekulacje”.

Dyrektor Niemieckiej Rady Prasowej Lutz Tillmanns odpowiedział, że propozycja Scheuera jest „nierealistyczna” i „zbyt mocno ingeruje w swobodę decyzji redakcji”. „Obywatelstwo nie jest automatycznie częścią kryminalnego podejrzenia” – stwierdził Tillmanns. Twierdzi on, że należałoby w takim razie podawać obywatelstwo każdego Niemca podejrzanego o popełnienie przestępstwa, co ma być niewykonalne ze względów praktycznych, bo nie sposób informować o każdym przestępstwie. Gdzie tu logika, panie Tillmanns?

Stowarzyszenie Nowi Niemieccy Ludzie Mediów, które opowiada się za większą różnorodnością w mediach i większą obecnością dziennikarzy o imigracyjnym rodowodzie, podaje przykłady, jak według niego absurdalne może być podanie w przypadku każdego sprawcy szczegółów dotyczących jego pochodzenia.

Np. o znanej niemieckiej feministce Alice Schwarzer wypadałoby napisać: „pochodząca z Kolonii, ewangelicko ochrzczona, rzekomo ateistyczna i skazana w 2011 za zniesławienie niemiecka oszustka podatkowa”, a o prezesie Bayernu Monachium Ullim Hoenessie: „skazany w 2014 bawarski katolicki oszust podatkowy”.

Zdaniem Tillmannsa nie można stwierdzić, czy pochodzenie sprawcy ma znaczenie dla sprawy. Czy w przypadku morderstwa we Fryburgu pochodzenie domniemanego sprawcy odgrywa jakąś rolę? „Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć” – stwierdził Tillmanns. Każdy pojedynczy przypadek to dla niego kwestia interpretacji, której muszą podjąć się dziennikarze.

Tego typu debaty pokazują panikę w szeregach proimigranckich działaczy i polityków, którzy czują się bezsilni w starciu z brutalną rzeczywistością, gdy głoszone przez nich idee okazują się jawnymi kłamstwami. Polityczna poprawność u naszych zachodnich sąsiadów wciąż przekracza wszelkie granice.

DW.COM
http://dziennik-polityczny.com

Komentarzy 27 to “W Niemczech lepiej nie mówić o pochodzeniu sprawców”

 1. Józef Piotr said

  Dzentelmeńskie traktowanie niemieckich kobiet . Wypadków takich jak ten są tysiące Bywają przypadki zamiany takiej niemieckiej kobiety w POCHODNIĘ ku bezradności swiadków

 2. osoba prywatna said

  W Oslo gwałcą tylko imigranci (spoza Europy) napisy pl
  .https://www.youtube.com/watch?v=AsKuyRYVAvw

 3. NICK said

  W Polsce do tego nie dojdzie.
  TU się mgnieniem oka zdarzy.
  Trzask-prask.

 4. Zygmunt said

  O pochodzeniu sprawców mówi się jeżeli nie są członkami „wartej ochrony mniejszości” (schützenswerte minderheit). A nie każda mniejszość jest warta ochrony, tego statusu nigdy nie mieli ludzie ze wschodniej i południowowschodniej Europy (oprócz Romów).
  W maju federalny minister spraw wewnętrznych De Maizière przedstawił kryminalne statystyki. Wynikało z nich, że jedynym przewinieniem popularnym wśród uchodźców jest przekroczenie granicy Niemiec bez ważnej wizy, co oczywiście jest drobnostką. Natomiast wielkim problemem są oczywiście ataki radykalnej prawicy na uchodźców i kryminalne bandy z południowo-wschodniej i wschodniej Europy jeżdżące po Niemczech i dokonujące masy włamań. Tych włamywaczy oczywiście nie udaje się złapać, ale wiadomo że to nie są uchodźcy.
  https://www.cdu.de/artikel/de-maiziere-stellt-polizeiliche-kriminalstatistik-vor

  Niemieckim wielkim gazetom nie przeszkadzało to, że pan De Maizière rzucił tu (bez dowodów) podejrzenie na wielką grupę ludzi przyjeżdżających ze wschodniej i południowo wschodniej Europy do pracy, na zakupy lub żeby spędzić tu wolny czas i chętnie te przedrukowały
  http://www.focus.de/politik/deutschland/thomas-de-maiziere-verkuendet-polizei-verzeichnet-drastischen-anstieg-politisch-motivierter-kriminalitaet_id_5558087.html
  http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/anstieg-von-rechtsextremen-straftaten-laut-kriminalstatistik-14248356.html
  http://www.zeit.de/politik/deutschland/2016-05/kriminalstatistik-zahl-rechter-straftaten-so-hoch-wie-nie
  i wiele innych

  Ostatnio minister spraw wewnętrznych Saksonii także opublikował statystykę kryminalną, ale oprócz „Bild” opublikowane zostały one tylko przez tzw. „skrajnie prawicowe” strony internetowe.
  http://www.bild.de/regional/dresden/gewalt/169-sexualstraftaten-durch-zuwanderer-49085760.bild.html
  http://sichtplatz.de/?p=7267

  Dlaczego ? Któż to wie, być może ta statystyka jest po prostu nudna. A o czym w niej mowa?
  – wśród wyjaśnionych w Saksonii do września 2016 roku spraw kryminalnych było 7579 sprawców-migrantów.
  – wśród migrantów z Maghrebu (Tunezja, Algieria iMaroko) 46% zostało skazanych za popełnione przestępstwa
  – migranci popełnili 14043 przestępstw, w tym
  – 5288 kradzieży i rabunków
  – 2214 uszkodzeń ciała
  – 169 przestępstw seksualnych (w roku 2013 w całej Saksonii popełniono 25 przestępstw tego typu)

 5. Ola z Podola said

  Więcej seksu, więcej parad.narkotyków. Spodobało się no to szatan podesłał im specjalistów. Dobrej zabawy.

 6. bodzio s. said

  aus osteuropa…fertig, aus ostblock…fertig, aus dem nahem osten…i gotowe i wiadomo…(naher osten ) = bliski wschod….na osobnikow z filmu w.w. powiedziano odrazu,zaraz…. ze wschodniej europy.. na zachodzie wschodnia europa TO TY….polska albo rosja……maja na mysli wlasnie ciebie,twoj gen,twojego brata,ojca,kolege……..

 7. Marcin said

  A co za roznica z jakiego kraju jest doktor czy inżynier?

 8. Piszę więc jestem said

  Ad. 6 – może np. takie:

  Polskie zero, jest lepsze od islamskiego miliona.

  Czy to może być dla Pana, hmm – zrozumiałe?

 9. Marcin said

  Oprócz pisania trzeba tez czasem pomyśleć.

 10. Piszę więc jestem said

  Bez obrazy, ale tu właśnie jest problem,

  który z nas ma . . . MYSLEĆ?!

  W Niemczech Polski geniusz jest na poziomie „0” islamu,

  prawnie i finansowo! – czego Pan tu, nie rozumie?!

 11. Archer said

  Jakby to było pokazane na onecie czy jakiejś „wirtualnej polsce”, to zaraz polskojęzyczne niunie pisały by na forach, że Polacy są jeszcze gorsi niż ich beżowi i czarni kochankowie z krajów III świata. Bo Polacy to piją alkohol, biją żony, a w niedziele do kościoła idą.

 12. NIE CHCIAŁA BYĆ MAGDEBURSKĄ NARZECZONA to Dostała od jezuitki Merkel

  http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/szokuj%C3%A4%E2%80%A6ca-decyzja-niemiec-chodzi-o-bezpiecze%C3%A5%E2%80%9Estwo-polski/ar-BBsnlE7?ocid=spartandhp

  SZOKUJĄCA DECYZJA NIEMIEC. CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO POLSKI
  *****
  To nie pierwszy raz Niemcy NIE WPUSZCZAJĄ US Army do Polski, w Trosce o Bezpieczeństwo Rosji. Tak działa Doktryna Himmlera: ISLAM JEST NIEMIECKI, w racji której córka Hitlera z zamrożonej spermy Zaprosiła do Europy 70 milionów rekrutów jezuickich – Najbardziej Brutalnych.
  Jesienią jezuicka armia w podziemnych miastach z magdeburskimi narzeczonymi liczyła Ponad pół miliona żołnierzy, a co będzie, gdy będzie miała 5 milionów czy więcej? i będzie się przemieszczać na BRAZILACH czyli genialnych SADDAMACH ukraińskich???
  Angela jest JEZUITKĄ więc walczy o zapładnianie bab spermą z dupy cherubina i obcinanie niewolnikom penisów.

 13. osoba prywatna said

  Pamiętacie ten brutalny atak imigranta na kobietę? To zgadnijcie: kogo ściga niemiecka policja?
  http://reporters.pl/4150/pamietacie-ten-brutalny-atak-imigranta-na-kobiete-to-zgadnijcie-kogo-sciga-niemiecka-policja/

 14. Zbyszko said

  Sam znam przypadek jak polska Niemka (rozwódka-matka dorastającej córki) obnosiła się ciemnoskórym „przyjacielem”, którego sprowadzała do domu. Więc jak tu nie wierzyć w karę Boską

 15. Bronisław said

  Re: Drogi Panie Zbyszko!

  Stawia Pan pytanie: „Więc jak tu nie wierzyć w karę Boską”?!!! Chrystus Pan ostrzegł Nas w Swoim Przesłaniu danym Rozalii Celakównie, że tylko te narody i państwa się ostoją, „które przyjmą Go za Króla i Pana w całym tego słowa znaczeniu”!!! I jak tu nie wierzyć Jezusowi Chrystusowi, kiedy wierzymy, iż jest On „Prawdą, Drogą i Życiem”!!! Życzliwie Pana pozdrawiam!

  Króluj Nam Chryste!!!

 16. revers said

  W Niemczech sciga sie urzednika za to ze opublikowal zdjecia z monitoringu brutalnej napasci w metrze berlinskim na kobiete, tj. zrzucenie ze schodow przez silne kopniecie w plecy

  http://reporters.pl/4150/pamietacie-ten-brutalny-atak-imigranta-na-kobiete-to-zgadnijcie-kogo-sciga-niemiecka-policja/

  Jednoczesnie emigranka z palestyny , zwoleniczka szariatu zostaje sekretarzem stanu w senacie berlinskim

  http://www.dzienniknarodowy.pl/4198/berlin-palestynska-imigrantka-i-zwolenniczka-szari/

  Alah Akbar!

 17. Antares said

  Ciekawe, czy szwaby też by się tak litowali nad nami jak czynią to co niektórzy Gajowniczkowie. Na Gajówce już tyle razy był poruszany problem naszej litości w stosunku do naszych wrogów a tu znowu wyczuwalne współczucie do tych gnid.

 18. Jan said

  Do wandaluzja ad 12

  Tobie już nic nie pomoże bo pomieszało ci się am, am z e,e.
  Zmień dietę i wstydu oszczędż. Wstyd i poziom klozetowy.
  Pamiętaj co siejesz to zbierasz. A jak cię dopadnie…kto ci pomoże?

 19. Re 5:
  Ekhm…w Duisburgu 6 lat temu odbyła się ostatni raz Love Parade.

 20. NICK said

  Paaanie Janie. (18).
  Czego Pan nie zrozumiał u Szanownego Wandaluzji?
  Niech Pan pyta.

  „Tobie już nic nie pomoże bo pomieszało ci się” – to do Pana, Janie.
  Też nie uzasadnię.
  HMM?

 21. Piskorz said

  re 16 „, w którym wyraziła pogląd, że prawo szariatu byłoby idealnie kompatybilne ze świeckim społeczeństwem niemieckim.NO I JA PYTAM..CZY NIE MOŻNA QRWICY DOSTAĆ ?! JAK2 RÓŻNE SYSTEMY PRAWNE MOGĄ BYĆ KOMPATYBILNE..? PO CO ONI JĄ TAM WZIĘLI..

 22. revers said

  „Ciekawe, czy szwaby też by się tak litowali nad nami jak czynią to co niektórzy Gajowniczkowie. ”

  zaraz, zaraz ta kobieta mogla byc Polka, akurat w tej dzielnicy mieszka lub pracuje duzo polakow, studentow i rownie dobrze mogla to byc pana corka, czy innch gajowiczow corka ktora wracala z pracy lub studenckiej praktyki medycznej w Szpitalu Neukelln.

 23. Antares said

  Do Revers
  To że jest tam sporo Polaków nie zmienia faktu, iż dotyczy to Państwa niemieckiego i przeważnie Niemców i nad nimi nie co się litować znając ich pełen pogardy i nienawiści stosunek do nas. Propo Polaków, widzą co się dzieje zresztą nie tylko tam i zawsze mogą wyjechać z niemiec i wrócić do kraju – wielu z nich w dalszym ciągu ma domu w Polsce. No przepraszam bardzo, wyjechali za lepszym poziomem życia opuszczając ojczyznę która niejednego bardzo dobrze wykształciła. U nas jak jest tak jest ale nasze „bogactwo” nie ściągło do nas tej szaranczy i mamy spokój – coś za coś.

 24. patrząca z daleka said

  A może powinnam zamieścić moje zdjęcie, dzieło mojego ex, gorliwego katolika, czytelnika tego forum, propagandzisty Ligi Polskich Rodzin i innych świętych formacji? Po co szukać daleko? Lepiej po prostu obić kilku facetów i upublicznić. Wesołych Świąt.

 25. Siggi said

  http://dziennik-polityczny.com/index.php/artykuly/6034-u-bram-europy-czekaja-cwierc-miliarda

 26. dookoła wojtek said

  Pani Patrząca, a konsekwentnie czy nie byłoby lepiej obić wszystkich facetów w kraju i opublikować zdjęcia tylko tych najbardziej obitych?

  Uogólnianie prosze Pani jest podstawą demagogii.

  Wyrazy życzliwości dla Pani.

 27. Marucha said

  Re 24:
  Proponuję nie zadawać się więcej z katolikami. Przerzucić się na muzułmanów.

Sorry, the comment form is closed at this time.