Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Krzysztof M o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  Włodek o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  prostopopolsku o Dugin: nowa epoka
  Ale dlaczego? o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  prostopopolsku o Anglosaski „mordplan” gospodar…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Peryskop o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  Greg o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  corintians o Tak kot przekazuje ważną wiado…
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  kontra o Wolne tematy (68 – …
  Motyłek o Jak zniszczono polskie gó…
  Carlos o Zakłady zbrojeniowe Bumar-Łabę…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 620 obserwujących.

Min. Sprawiedliwości uderza w właściciela Providenta. Kurs akcji tej spółki załamał się po ogłoszeniu założeń do nowej ustawy antylichwiarskiej.

Posted by Marucha w dniu 2016-12-14 (Środa)

Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowej ustawy antylichwiarskiej. Jest on ewidentnie wymierzony w firmy pożyczkowe, które udzielają wysokooprocentowanych pożyczek (nawet kilkaset procent w skali roku).


Najwięcej może stracić Provident. W ciągu tylko jednego dnia notowane na giełdzie w Londynie akcje brytyjskiego właściciela Providenta (International Personal Finance) spadły o ponad 40 proc.!

Ministerstwo Sprawiedliwości kilka dni temu opublikowało nowy projekt ustawy „antylichwiarskiej”, który przewiduje zaostrzenie warunków pożyczania pieniędzy konsumentom. W uzasadnieniu dla projektu możemy przeczytać, że ma on na celu „podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne, w celu zlikwidowania patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim”.

Ministerstwo proponuje obniżenie wszystkich wskaźników określających maksymalną wysokość opłat i prowizji. Obecnie limit ten wynosi max. 25 proc. kwoty pożyczki (co w przypadku pożyczek krótkoterminowych, np. do 1 miesiąca, pozwala na osiąganie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania [RRSO] na poziomie kilkuset procent).

Projekt ustawy proponuje, aby maksymalny limit wysokości opłat i prowizji wynosił zaledwie 10 proc. wysokości kredytu (co drastycznie obniży legalną stopę RRSO).

Na wieść o ogłoszeniu propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości drastycznie zareagował kurs notowanego na giełdzie w Londynie właściciela Providenta – spółki International Personal Finance (IPF). W ciągu zaledwie jednego dnia obniżył się on o ponad 40 proc.!

Nie powinno nas to jednak dziwić, bowiem Polska była dla IPF – jak do tej pory – największym rynkiem sprzedaży drogich pożyczek. Perspektywa utraty sporej części przychodów musiała wpłynąć na giełdowe notowania tej brytyjskiej spółki.

Źródło: Kurs akcji International Personal Finance Plc (stooq.pl)
http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 21 do “Min. Sprawiedliwości uderza w właściciela Providenta. Kurs akcji tej spółki załamał się po ogłoszeniu założeń do nowej ustawy antylichwiarskiej.”

 1. Adam Ryglowski said

  TO JEST NAPRAWDE N I E W I A R Y G O D N E
  …ale kino w 3D…
  A moja matka , po nieudanej operacji ojca ‚
  zastawila

  obrAczki …. etc. na 50 % odsetek , na rok
  ….
  ….
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ZA paserstwo i lichwe za wieslawa +
  + 3 MINIMUM *’ ? ‚ PRZEPADEK DOBRODZIEJSTW CALEGO INWENTARZA

  KTO O TYM PAMIETA _
  …..

 2. Bronisław said

  Artykuł kończy się frazą: „Polska była dla IPF – jak do tej pory – największym rynkiem sprzedaży drogich pożyczek. Perspektywa utraty sporej części przychodów musiała wpłynąć na giełdowe notowania tej brytyjskiej spółki.”?!!!

  Należy Nam Polakom znaleźć odpowiedzieć na pytanie: kim są faktycznie właściciele IPF „tej brytyjskiej spółki.” Czy to również jedna z „bezinteresownej” pomocy Wielkiej Brytanii udzielana Nam „zbiedniałym” Polakom?!!! Pamiętamy przecież, jak Nas Anglicy perfidnie potraktowali podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, zresztą ta ich „maniera” trwa co najmniej od połowy XVI wieku?!!!

  A teraz ogromnie ważne pytanie do „naszych patriotycznych władz”: Kiedy wreszcie Naród Nasz doczeka się ustawy, która pozwoli Nam Polakom swobodne zrzeszanie się w spółdzielnie, zwłaszcza gospodarcze, aby skutecznie bronić się przed tym satanistycznym lichwiarstwem?!!! W Kościele Katolickim do II soboru, lichwa była jednym z najcięższych grzechów, ale teraz upominanie grzeszników jest niezgodne z „nową ewangelizacją”, dla której o Rydzyk wybudował nawet świątynię, która mi przypomina synagogę?!!! Kiedy wreszcie My Polacy przejrzymy na oczy i zaczniemy odwojowywać Naszą Ojcowiznę?!!!

  Króluj Nam Chryste!!!

 3. Milan said

  I bardzo dobrze! Niech provident ginie.

 4. Zbyszko said

  Bronisław @2 dlatego lichwa wymiotła Gomułkę, przy naszej zresztą pomocy, np w 68r. kiedy to Polacy wyszli na ulice

 5. Lily said

  A,gdzie sie HIENY najwiecej nachlapia ?,jak
  nie w Polsce,najbiedniejszym kraju w U.E.
  A,kto jest winny temu ?, ci co przejeli koryto
  po 1989 r.

 6. Siekiera_Motyka said

  Na moment myślałem że obrazek pokazuje reklamę by głosować na PiS, co nie było by złym pomysłem.

 7. Lily said

  Re 2;Bronislaw
  Panie Bronislawie,Rydzyk nawet polecial z
  wizyta do ambasador Izraela w Polsce.
  „Po owocach ich poznacie”,Ewangelia wg,sw Mateusza.

 8. Isreal said

  tak doją naród , że wystarczyło coś w Polsce żeby lichwiarze tracili, …
  jedna jaskółka wiosny..

 9. Wimar said

  Provident i temu podobne para banki to przykład lichwiarstwa działającego w majestacie prawa.
  Najwyższy czas!! Powinni to zrobić rok temu! Skala oszustw, wyłudzeń i ludzkich dramatów jest na tym polu niewyobrażalna, nie mówiąc o aspekcie moralnym,

  Tytuł artykułu i jego wymowa (cyt. Min Sprawiedliwości uderza…, ewidentnie wymierzony… ) sugeruje jakoby tego typu „dobrodziejom” za sprawą złego PIS-u działa się krzywda.

  Az się prosi o komentarz Admina.

  Co tu komentować… Lichwiarzom na pohybel. I na pohybel tym, którzy zmuszają ludzi do brania lichwiarskich pożyczek.
  To moje niezmienne stanowisko.
  Admin

 10. Sceptyk said

  @d2 Bronisław .. Masz „recht” jak mawiają Ślązacy, popieram. Tu nie ma czego dodać. Tak naprawdę lichwa powinna być karalna, no ale wiadomo krytykując lichwę niechybnie zostaniemy oskarżeni o antysemityzm.

 11. Piskorz said

  A kto wie w jakich krajach w Europie zostal Provident zakazany..?! Podobno sa takie..Prosze podac..

 12. Isreal said

  „którzy zmuszają ludzi do brania lichwiarskich pożyczek”

  najczęściej to jest zupełny brak wyobraźni i kupowanie np agd, czy zakupy na święta lub wycieczka, urlop – za lichwiarskie pieniądze…
  i zdziwienie, że trzeba lichwiarza spłacać…..

  Niekoniecznie. Ludzie często biorą pożyczki, aby przeżyć do końca miesiąca.
  Admin

 13. GonDar said

  Pożyczka PEX Bank Pekao S.A. (zrepolonizowany hahaha).
  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla pożyczki bez dobrowolnego ubezpieczenia „Pakiet Majątek + Życie” wynosi 15,29%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 15 500 zł, całkowita kwota do zapłaty 19 154,33 zł, oprocentowanie zmienne 10% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu 3 654,33 zł (w tym: prowizja za udzielenie pożyczki 989,36 zł, odsetki 2 664,97 zł) 36 miesięcznych rat równych w wysokości po 532,07 zł, rata wyrównująca 531,88 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 15 500 zł.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla pożyczki z dobrowolnym ubezpieczeniem „Pakiet Majątek + Życie” którego składka ubezpieczeniowa jest kredytowana przez Bank wynosi 25,89%, całkowita kwota pożyczki 17 534,19 zł, całkowita kwota do zapłaty 21 668,11 zł, oprocentowanie zmienne 10% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu 4 133,92 zł (w tym: prowizja za udzielenie pożyczki 1 119,20 zł, odsetki 3 014,72 zł) 36 miesięcznych rat równych po 601,89 zł, rata wyrównująca 601,96 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 17 534,19 zł, w tym na pokrycie składki dobrowolnego ubezpieczenia 2 034,19 zł.

  Kalkulacje zostały podane wg stanu na dzień 14.10.2016 r. na podstawie przykładu reprezentatywnego. Pozostałe informacje dostępne w placówkach Banku oraz pod numerem infolinii 801 365 365 (opłata wg cennika operatora). Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.

  * Spłata pierwszej raty następuje w 3. miesiącu kalendarzowym następującym po miesiącu wypłaty pożyczki. Odsetki od kapitału są naliczane od dnia wypłaty pożyczki. Można też skorzystać z oferty pożyczki bez karencji w spłacie pierwszej raty. Karencja w spłacie pierwszej raty kapitałowo- odsetkowej dotyczy wniosków o pożyczkę bez zabezpieczeń lub z zabezpieczeniem w formie pełnomocnictwa do spłaty zadłużenia.

 14. Vladimir said

  Ta parabankowa działalność nie ma odpowiednika w UE – tylko w Polsce, w kraju którego naród tak wiele ucierpiał i nadal cierpi ….. w biedzie, głodzie i chlodzie, zaszczuty przez bandę łotrów która na nim zeruje, bezkarnie !

 15. Piskorz said

  re 13..”oprocentowanie zmienne 10% w stosunku rocznym, ” JUŻ W. GOMUŁKA DAWNO TWIERDZIŁ, ŻE % POWYŻEJ 6/7 %
  TO LICHWA..!!

 16. Re: 15 Piskorz…

  Szkoda, ze Wladzio Gomulka nie powiedzial (stwierdzil), ze sprzedawanie 10 gram zlota za 13 gram zlota, to tez jest k…rwa lichwa czy zwykle oszustwo????…
  Jak widze, dociera do ludzi fakt, ze jak sprzedawca sprzedajac 1 kg miesa, ktore kosztuje 20 zlotych, a oszukujac na wadze (przystawiajac paluszek) „robi” z tego 1 kg miesa 1.2kg I usmiecha sie zadajac od konsumenta 24 zlote…To czy my (klient) bysmy sie nie w…rwili na sprzedawce I nie podpalilibysmy mu sklepu ze zlosci???…

  Ano wlasnie !!!. To ja sie pytam: „Co to ku…wskie lichwiarstwo robi w naszym kraju I ma czelnosc jeszcze drwic prosto w twarz???”…

  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jak Polak oszuka Polaka na weglu, czy na miesie, to obaj sobie niemalze oczu wydlubia, a jak zyd-lichwiarz nabija Polakow w butelke, to k…rwa wszystko jest OK…(rzygaja krwia I placa lichwiarska obsluge)….

 17. AlexSailor said

  Trzy rzeczy.

  Pierwsza.

  „W Kościele Katolickim do II soboru, lichwa była jednym z najcięższych grzechów”
  To kto w wyniku tego pożyczał, bo przecież pożyczane było po całej Europie.
  Pożyczki brali władcy, możni, mieszczanie, kupcy i chłopi.
  Brało także duchowieństwo.
  Kto pożyczał, skoro katolicy nie mogli???
  Kto zarabiał, skoro katolicy nie mogli???
  Ano kolejna bzdura.
  Pożyczali wszyscy, którzy mieli co pożyczyć, a byli na tyle silni, że nie można było ich zwalczyć jako konkurencji.
  Pożyczali też żydzi, pożyczali wbrew pozorom muzułmanie, ale też magnateria, po cichu ustawieni kupcy i mieszczanie, czy czasem nie zakony (Templariuszy zrównano z ziemią przez zastąpienie popiołem chyba dlatego, żeby im nie oddać).
  No i trzeba odróżnić lichwę od wypożyczenia kapitału.

  Druga

  „I na pohybel tym, którzy zmuszają ludzi do brania lichwiarskich pożyczek.”
  „Ludzie często biorą pożyczki, aby przeżyć do końca miesiąca.”

  Potępiając słusznie lichwę, której nic nie usprawiedliwia, trzeba jednak mieć na uwadze,
  że nikt nie zmusza ludzi do brania lichwiarskich pożyczek, a już pożyczki, by przeżyć do końca
  miesiąca, to zupełny, w zasadzie pomijalny margines.
  Zdecydowana większość pożyczek brana jest na pierdoły typu telewizor „chrzciny”.
  Następne w kolejności są pożyczki na użyteczne, ale zupełnie niekonieczne rzeczy,
  jak remont mieszkania, komputer dla wnuka, odkurzacz za 10 tys. lub garnki wspaniałe za 6 tys. zł.
  Dopiero później pożyczki uzasadnione, lecz nie przemyślane, jak na wyjazd za granicę do pracy,
  nowy piec grzewczy.
  Pożyczki „na przeżycie”, to margines, choć pewnie są takie – ja o takich nie słyszałem, a dzięki
  znajomym mam rozeznanie.

  Trzecia i najważniejsza sprawa.

  Rząd i cały aparat państwowy RŻNIE GŁUPA.
  Od wielu lat obowiązuje dyrektywa UE, zgodnie z którą, jako oprocentowanie kredytu/pożyczki wlicza się wszystko.
  Wszelkie prowizje, opłaty za wizytę w domu, korespondencję, ubezpieczenia, WSZYSTKO.
  Również z godnie z polskim prawem antylichwiarskim obowiązującym od wielu lat, maksymalne odsetki są ograniczone.
  Obecnie do dwukrotności odsetek ustawowych, do 2015r. do czterokrotności kredytu lombardowego NBP.
  I tak, stopa lombardowa w 2015r. wynosiła 2,5% – co daje nam 10% maksymalnego oprocentowania pożyczki, a obecnie odsetki ustawowe wynoszą 10% co daje nam również 10%.
  Oczywiście przed zmianą było lepiej, czytelniej, ale wiadomo: dobra itd.

  Co to oznacza.
  Ono, że wszelkie wyższe odsetki, wszelkie koszty ich ściągania, są nielegalne i powinny zostać zwrócone z odsetkami ustawowymi lub na zasadzie równości stron – maksymalnymi.
  Tropieniem zaś lichwiarzy i pilnowaniem zwrotu nienależnie pobranych odsetek powinien zajmować się aparat państwa.
  On zaś nie tylko się tym nie zajmował, ale jeszcze pilnował, żeby lichwiarze mogli prowadzić nielegalny proceder i w tym współdziałał.
  No i z tym jest teraz problem.
  Bo takie działanie to zdrada, spisek przeciw państwu, działanie w zorganizowanych grupach przestępczych.
  A teraz, trzeba to szybko zaorać, ustanowić nowe, niby korzystne reguły, które obowiązują już od wielu lat, tylko zobowiązani ich nie przestrzegają.

  A chodzi o wielki szmal i wysokie wyroki.
  Bo jak np. lichwiarska firma mogła brać 56% realnego oprocentowania, skoro mogła maksymalnie 10%???
  Te 46% jest bezprawne i niewymagalne, a żądanie ich spłaty jest wyłudzeniem i podlega odpowiedzialności karnej.
  Ale w Polsce wszyscy mają prawo w dupie, a wstecz nikt się nie ogląda.

  Jest jeszcze sprawa odpowiedzialności ludzi pracujących w takich firmach.
  Znam kilka osób, które w czasie dużego bezrobocia odmówiły pracy w nich, po wyjaśnieniu, co mają robić.
  Zatem tu też jest odpowiedzialność i chyba nie tylko moralna.

  Przy czym zastrzegam, że moim zdaniem jest zasadnicza różnica między lichwą, a kredytem lub pożyczką.

 18. Yah said

  Dlaczego dopiero teraz ? Bo ten kto miał zarobić zarobił i kapitał zostanie przeniesiony w inne miejsca gwarantujące wyższa stopę zwrotu

 19. AlexSailor said

  @Yah

  Dokładnie.
  A kozioł ofiarny i sukces medialny bardzo potrzebny.

 20. Marucha said

  Re 17:
  Pisze Pan, że „pożyczki, by przeżyć do końca miesiąca, to zupełny, w zasadzie pomijalny margines.”

  Czyżby?
  To dlaczego po wprowadzeniu 500+ kilkadziesiąt lichwiarskich firm padło, a pozostałe wznieciły żydowski rejwoch pod niebiosa?

 21. Adam Ryglowski said

  Ad 20 } Święte słowa W. Sz. Panie Marucha .
  Po ’90 roku rodzina z dzieciskami została
  zepchnięta do poziomu życia ówczesnego Bangladeszu . I to jest do dziś, pomimo , że
  WSKUTEK B Ł Ę D U WŁADZY do tego doszło (+ 500) !!!

  Chwała Bogu , że chociaż raz władzunia pomyliła się na korzyść autochtonów .

  I to DOBRZE – chociaż na chwilę Polskie Rodziny złapią oddech , w tym („K. L.”) nad Wisłą.

  W Polsce międzywojennej na LICHWIARSTWO
  ( odsetki + „koszty” pow. 17 % rocznie ) były Atrykuły KK – SZTYWNE ( nie uznaniowe ),-
  – i chyba do dziś NIE SĄ ZNIESIONE !
  ..
  🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: