Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W Neapolu nie zdarzył się cud św. Januarego. Włosi przyjmują to za zły znak.

Posted by Marucha w dniu 2016-12-20 (wtorek)

Cud krwi świętego Januarego – patrona Neapolu – polegający na przemianie zakrzepniętej krwi świętego w postać ciekłą zdarza się trzy razy w roku: w sobotę poprzedzającą pierwszą niedzielę maja, 19 września (dzień jego męczeństwa) oraz w dniu 16 grudnia (w rocznicę wybuchu Wezuwiusza).

W 1631 r. lawa z wydostającego się wulkanu zatrzymała się u stóp Neapolu, co uznaje się za jeden z najbardziej niezwykłych cudów, jaki dokonał się za wstawiennictwem świętego Januarego. W tym roku jednak cud się nie zdarzył.

W ostatni piątek – jak zwykle w rocznicę cudu – rozpoczęły się tradycyjnie uroczystości w Kaplicy Królewskiej w katedrze w Neapolu. Podczas Mszy świętej krew w fiolce wydawała się być nieco zmieniona. Opat kaplicy, prałat Vincenzo De Gregorio był przekonany, że dojdzie do przemiany zakrzepniętej krwi w postać płynną.

Po raz pierwszy cud ten został udokumentowany w 1389 roku, chociaż zjawisko to zachodziło znacznie wcześniej.

Opat zwrócił się do wiernych, aby pomodlili się w ciszy, przypominając, że w grudniu 2015 r upłynnianie miało miejsce między godz. 17.00 a 19.15. Przed zakończeniem uroczystości uspokajał wiernych: „Nie powinniśmy myśleć o tragedii i nieszczęściu. Jesteśmy ludźmi wiary i musimy dalej się modlić”.

Słowa wypowiedziane przez duchownego miały uspokoić mieszkańców Neapolu, którzy – na podstawie doświadczeń z przeszłości – są przekonani, że jak się cud nie zdarzy, to zapowiada to jakieś nieszczęście.

Do przemiany zakrzepniętej krwi w ciekłą nie doszło w 1980 r. – wtedy to miało miejsce potężne trzęsienie ziemi na południu Włoch; w 1973, gdy mieszkańcy Neapolu zmagali się z epidemią cholery; w 1939 r., gdy wybuchła II wojna światowa; w 1940 r., gdy Włochy przystąpiły do wojny; w 1943, gdy Italia została zajęta przez Niemców.

W nieco bardziej odległej przeszłości brak cudu zbiegał się z wybuchem prześladowań religijnych, erupcją Wezuwiusza, trzęsieniami ziemi, rewolucjami, wojnami i śmiercią królów, arcybiskupów oraz papieży.

Rzadko zdarzało się upłynnienie krwi św. Januarego poza trzema tradycyjnymi datami. Jednym z wyjątków był rok 1799, to jest po zdobyciu Neapolu przez wojska Napoleona i ustanowieniu Republiki Partenopejskiej. Niedawno krew uległa częściowemu tylko skropleniu w obecności papieża Franciszka, podczas jego wizyty w Neapolu w marcu 2015 r.

Źródło: churchmilitant.com., AS.
http://www.pch24.pl

Komentarze 24 to “W Neapolu nie zdarzył się cud św. Januarego. Włosi przyjmują to za zły znak.”

 1. Kuchcinski said

  Mnie takze nie wydarzyl sie cud i znow przypalilem grochowke.

  Dowcipny Pan.
  Admin

 2. ? said

  Re 1: Nie kpij.
  (Mt 16) 2 Lecz On im odpowiedział: «Wieczorem mówicie: „Będzie piękna pogoda, bo niebo się czerwieni”, 3 rano zaś: „Dziś burza, bo niebo się czerwieni i jest zasępione”. Wygląd nieba umiecie rozpoznawać, a znaków czasu nie możecie?

 3. Zbyszko said

  Kuchciński @1 ja to tam nie kpiłbym sobie z tego. Ktoś kiedyś powiedział: „nie ma przypadków, są znaki”. Podobno zdjęcia satelitarne wskazują na to że Włochy rozpadają się na dwie części. Podobną sytuację można zauważyć w Japonii. Zresztą na całym już świecie pojawiają się lekceważone, takie, ale i wiele innych znaków.
  Pan Jezus, już w zeszłym wieku powiedział, że ostaną się tylko te narody, które przyjmą Go za swojego Króla (czyli będą przestrzegać Jego Nauk). W czasie objawienia w Siekierkach Matka Boska wyraźnie wskazywała co nas czeka, jeżeli się nie nawrócimy.
  Kpijmy sobie tak dalej, bagatelizujmy coraz wyraźniejsze już znaki i w ogóle : „pij, hulaj i popuszczaj pasa”
  Pan Jezus pytany o Potop wskazał dokładną datę (4027lat przed Nim. O ile dobrze pamiętam). Jak wiemy, pod wodą znalazła się cała Ziemia i jak wiemy, ówcześni ziemianie, także lekceważyli dawane im ostrzeżenia..
  Panie Kuchciński, chciałbym Panu przypomnieć los złego łotra, który kpił sobie z Pana Jezusa na krzyżu. Jak wiemy z przekazów danych nam za sprawą Anneliese Michel (zachęcam do poszukania na YT filmu o tej młodej dziewczynie) Kain który zabił Abla i Judasz są… w piekle. Jest to doskonałe potwierdzenie Sterego i Nowego Testamentu. Zachęcam więc do pójścia do spowiedzi i zadośćuczynienia, może jeszcze nawet teraz pod tym postem…

 4. Grace said

  Re:1 Wstydz sie pan. W Gajowce powazni ludzie i wyznawcy Chrystusa. Pomylil pan chyba z Wyborcza. Lepiej Pan przepros poki czas..

 5. dookoła wojtek said

  Ignorujcie trollejbusa.

 6. Bobola said

  Byc moze brak uplynnienia krwi jest zapowiedzia kary boskiej jaka spadnie na europejczykow za ich liczne grzechy przeciwko Najwyzszemu. Potwierdzaja to ataki sunnitow takie jak ostatni w Berlinie.

 7. Marcin said

  Może już najwyższy czas?

 8. Boydar said

  Wcale nie jestem ciekaw co przytrafi się pruskim śpionom za poniewieranie naszego świętego Andrzeja Boboli

 9. Greg said

  Czasy ostateczne.
  .https://www.youtube.com/watch?v=LN3sMSV8Z2Y

 10. Bronisław said

  Re: 9. Drogi Panie Greg!

  Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem płomiennej nauki Księdza Dominika Chmielewskiego, i ja również bardzo gorąco polecam jej przesłuchanie! Serdecznie Pana Pozdrawiam!

  Króluj Nam Chryste!!!

 11. GM said

  Re. 9 Zdaje się, że ten charyzmatyczny kapłan promuje mamienia diabelskie w Medjugorie.

 12. Dictum said

 13. […] Za; https://marucha.wordpress.com/2016/12/20/w-neapolu-nie-zdarzyl-sie-cud-sw-januarego-wlosi-przyjmuja-… […]

 14. Wimar said

  Od lipcowej decyzji parlamentu włoskiego w sprawie legalizacji małżeństw homoseksualnych ten kraj nawiedziło szereg spektakularnych trzęsień ziemi a teraz jeszcze zapowiedź czegoś nowego.
  Proszę zauważyć że nadal nie spełniły się proroctwa matki Bożej z La Salette z 1846r. mówiące o tym ze Marsylia zapadnie się całkowicie pod wodę a Paryż spłonie. To pękniecie półwyspu Apenińskiego widziane z kosmosu może być zapowiedzią spełnienia się tych proroctw.
  Wystarczy popatrzeć na mapę gdzie leży Marsylia.

 15. Greg said

  Re.12
  Oj Panie Dictum!
  Koła zbliżone do R.M. zmieszają Pana z błotem.
  To jest dopiero CIEMNOGRÓD!

 16. Greg said

  Wspomagajcie Panią z poz. 13!!!
  Ona potrzebuje naszej pomocy!
  Robi doskonałą ROBOTĘ.

 17. re1truth2 said

  https://www.google.pl/maps/place/02011+Accumoli+Prowincja+Rieti,+W%C5%82ochy/@42.6948825,11.0061214,7z/data=!4m5!3m4!1s0x132e3e14c0003031:0x2eb2ac7fff6b92e8!8m2!3d42.6945922!4d13.2454606?hl=pl
  i Vettore…

 18. Dictum said

  http://www.bibula.com/?p=92352

  (szczególnie drugi artykuł)

 19. Greg said

  Czesi to pogański Naród.
  Byli u kolegi kilka lat wstecz w niedzielę.
  Ten oznajmił, że wybiera się do kościoła.
  Była konsternacja i padło pytanie…..a co tam dają?

 20. Wimar said

  Re 19 Spuścizna husytyzmu!

 21. ? said

  Re 20:
  A może raczej spuścizna „chrystianizacji” po germańsku, czyli ogniem i mieczem? Dla tych dzikusów Słowianie to było tylko bydło rzeźne.

 22. Greg said

  Dziwny zbieg okoliczności?
  http://www.pch24.pl/superwulkan-pod-neapolem-budzi-sie–w-xvii-wieku-miasto-ochronil-cud-sw–januarego,48263,i.html

 23. NICK said

  Jeżeli Italianie się nie opamiętają?
  To po nich… .

 24. NICK said

  Bo Francji już nie ma!

Sorry, the comment form is closed at this time.