Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Syndrom wschodniego Aleppo

Posted by Marucha w dniu 2016-12-23 (Piątek)

CO PISZĄ INNI: Francuski dysydent Thierry Meyssan rzuca ciekawe światło na postawy mieszkańców Aleppo i wyjaśnia ważny sekret długiego oblężenia wschodniej części miasta.

Podczas gdy wielkie mocarstwa, które wydawały polecenia dżihadystom we wschodniej części Aleppo udają zainteresowanie losem mieszkańców miasta, aby móc wydostać stamtąd swoich wojskowych, nikt nie wydaje się naprawdę zrozumieć dramatu Syryjczyków, którzy żyją w tym mieście.

W przeciwieństwie do wypowiedzi zachodnich przywódców to nie bombardowania sprawiły cierpienia ludziom z Aleppo, ale okupacja części ich miasta przez armię zagranicznych dżihadystów, którzy narzucili władzę swojej wersji szariatu. Niektórzy ludzie cierpią obecnie poważne zaburzenia psychotyczne: syndrom wschodniego Aleppo.

Po czterech i pół roku wojny, ludność wschodniego Aleppo została w końcu uwolniona spod okupacji dżihadu przez ofensywę Syryjskiej Armii Arabskiej, z pomocą Hezbollahu , Iranu i Rosji. Większość ze 120.000 uwolnionych ludzi zostało zarejestrowanych przez państwo syryjskie. Większość, ale nie wszyscy.

Co ciekawe, mimo iż państwo syryjskie zapewnia im żywność, opiekę medyczną i mieszkania, przynajmniej tymczasowe biorąc pod uwagę stan miasta, niektórzy ludzie na wschodzie Aleppo twierdzą, że „nie mają zaufania do państwa”. Czego się boją? Faktem jest, że nie zostali aresztowani, a wręcz przeciwnie, są przyjmowani jako synowie syryjskiej ojczyzny którzy długo pozostawali w niewoli wroga.

Zupełnie jakby zapomnieli wolności, w której żyli przed „arabską wiosną”, i jak gdyby nic się nie wydarzyło w ciągu ostatnich czterech lat, osoby te powtarzają retorykę przekazów Al-Jazeera z roku 2011. Twierdzą oni, że republika jest dyktaturą, że torturuje dzieci, że masakruje sunnitów, etc.

Obserwuje się u nich, po raz pierwszy w skali miasta, zjawisko już dobrze znane na poziomie indywidualnym. Niczym dziecko albo żona wykorzystywane przez rodzica lub okrutnego męża, które jednak gotowe są usprawiedliwiać takie brutalne zachowania, niektórzy ludzie ze wschodniego Aleppo teraz powtarzają słowa dżihadystów, którzy ich uciskali.

W 1973 roku szwedzki psychiatra Nils Bejerot analizował szok, jakiego doznali klienci pewnego banku, którzy podczas napadu zostali zakładnikami bandytów. Incydent stał się dla nich koszmarem. Dwóch policjantów zostało rannych, w tym jeden ciężko. Premier Olof Palme bezskutecznie próbował negocjować z przestępcami, którzy grozili zabiciem wszystkich zakładników.

Poddani straszliwej presji zakładnicy nie wybrali buntu, ale woleli próbować zdobyć sympatię swych porywaczy, aby uniknąć śmierci, która wydawała się prawdopodobna. Na koniec wręcz powtarzali tezy swoich oprawców. Starali się przekonać policję, aby nie brali budynku szturmem, a jedna z zakładniczek nawet zakochała się w jednym z przestępców. Zjawisko to jest dziś w psychologii znane jako „syndrom sztokholmski” , od nazwy miasta, w którym zdarzenie to miało miejsce i zostało zaobserwowane po raz pierwszy.

Ostatecznie policja użyła tam gazów nasennych, a tym samym mogła pojmać bandytów i uratować zakładników. Gehenna trwała sześć dni, ale zakładnicy pozostali dotknięci syndromem przez długi czas, aż do odmowy wystąpienia jako świadkowie w procesie, który miał miejsce długo potem. Wspomniana młoda kobieta zachowała miłosny związek ze swoim porywaczem, także gdy ten był już za kratkami.

W ubiegłym roku psycholog kliniczny Saverio Tomasella udowodnił, że „syndrom sztokholmski” jest „oznaką poważnego załamania życia wewnętrznego osoby, która przeżyła bezpośrednio i bezradnie zawłaszczenie swej subiektywnej tożsamości.”(la marque d’une effraction gravissime de l’intériorité de l’être humain qui a vécu, en direct et impuissant, le rapt de son identité subjective)

Nie należy zatem sądzić, że mieszkańcy wschodniego Aleppo, którzy dziś cierpią na ten zespół szybko odzyskają kontakt z realnym światem. Musimy jednak zapewnić im pełne bezpieczeństwo i po raz kolejny, dać jego dowód z wielką cierpliwością.

Mimo, że obowiązkiem każdego Syryjczyka jest zapewnienie, przede wszystkim, wsparcia i pomocy dla żołnierzy oraz wszystkim, którzy sprzeciwiali się okupacji ze strony dżihadystów, to również i ci cywile pozostają mimo wszystko współobywatelami i synami tej samej syryjskiej ojczyzny.

/tłum z franc. BJ/
http://jeznach.neon24.pl

Komentarzy 12 to “Syndrom wschodniego Aleppo”

 1. maasteer said

  Ciekawe co Assad ugra w zamian za schwytanych oficerów NATO zwanych cywilami?

 2. WI42 said

  Ciekawe, czy syndrom banderowski, który opanował dużą część Ukrainy można tłumaczyć podobnie?

 3. Asyria said

  .https://kodluch.wordpress.com/
  23.12.2016 – Syria: 449 dzień sprzątania świata…

  Życzę Państwu i Waszym Rodzinom zdrowych i spokojnych Świąt, z atrakcjami jedynie przy telewizorze, ekranie komputera czy przy czytaniu książki…

  22.12.2016 czyli 448 dzień walki dzień walki z Imperium Zła i jego armią na Bliskim Wschodzie…

  Zakończono ewakuację terrorystów z kotła Aleppo. Wyjechało 3000 terrorystów. Syryjczycy wkrótce rozpoczną odbudowę zniszczonego miasta…

  Po raz pierwszy od czterech lat Syryjczycy kontrolują swoje miasto

  .https://kodluch.wordpress.com/2016/12/22/22-12-2016-syria-448-dzien-sprzatania-swiata/#more-5732
  Katar i Lichtenstein zgłosiły propozycję nowej rezolucji ONZ w sprawie Syrii.
  Amerykanie płaczą w klapę dziennikarzom, że Federacja zrobiła sobie z Syrii poligon…
  Biały Dom rzutem na taśmę śle świąteczne zabawki dla umiarkowanych obcinaczy głów
  Ostatnie zdjęcie terrorystów w Aleppo
  .https://pp.vk.me/c636618/v636618489/44eb6/aUC5y7QJnQ8.jpg
  Kolejna, sześcioletnia terrorystka wybuchła. Nikt po za nią nie ucierpiał… <—————- poprzednio ośmiolatkę zdalnie eksplodowano w Damaszku

  Kalifat Europa
  „Jedynym sposobem ocalenia Europy jest odejście Merkel”
  W Belgii „samobójstwo” popełnił główny audytor NATO

  ”Hegemonia”
  .https://pp.vk.me/c543109/v543109550/a1c8/ptLvxPgDTRE.jpg
  Kończy się epoka USA i GB
  W USA znów „wzięli się” za Snowdena…
  Trump chce „wzmacniać potencjał nuklearny USA”
  Miliarder, doradcą prezydenta miliardera
  „Szefem ekonomii” Trumpa będzie autor książki „Śmierć nadejdzie z Chin”

  „Wyjściem z kryzysu ekonomicznego jest przejście do ekonomii zdrowego rozsądku”.
  W Moskwie zmarł wnuk Stalina
  Wielki pożar w Japonii itd

 4. Bobola said

  Wschodnie Aleppo to getto sunnickie w zasadzie socjalistycznym i swieckim panstwie Assada. Nie dziwnego, ze ta ultrareligijna sekta czuje sie niepewnie w panstwie, ktore usilowali podminowac.

 5. pawel said

  W ubiegłym roku psycholog kliniczny Saverio Tomasella udowodnił, że „syndrom sztokholmski” jest „oznaką poważnego załamania życia wewnętrznego osoby, która przeżyła bezpośrednio i bezradnie zawłaszczenie swej subiektywnej tożsamości – jak się wpaja religie mniłości i czułości, hoduje kastratów, pozbawia się ludzi broni i możliwości obrony – to mogą być i takie skutki. Nie tyczy to Syrii, ponieważ nie znam sytuacji, jednakowoż uważam artykuł za bardzo szkodliwy w swej wymowie. Gdyby Rosjanie cierpieli na syndrom Leningradzki, Stalingradzki to może z 7 milionów Polaków do posług i pracy na roli na terenie GG ocalało.

  Kim jest autor tego artykułu? Jak mógł tak szybko zrobić rzetelne badania i je opublikować? Na jakiej grupie je przeprowadził? – niektórzy ludzie na wschodzie Aleppo twierdzą??? – co to ma być?

  „nie mają zaufania do państwa”, „Zupełnie jakby zapomnieli wolności” – skąd te wnioski?

  ——
  Dlaczego „szkodliwy”?
  Autor przedstawia swój punkt widzenia. Pan go neguje, posługując się przy okazji bardzo kulawą (by nie rzec bezsensowną) analogią ze Stalingradem.
  Niech Pan zatem przedstawi swoją wersję.
  Admin

 6. revers said

  As the men are led out of the cages on all fours and lit on fire, the Arabic text reads:

  You burned the Muslims, O Government of Turkey. So this will be your fate with the permission of Allah.

  moze syndrom Allaha? ktory nakazuje palic niewiernych lub malo wiernych pod Allepo Al Bab, a rzadzacy pomagaja isis blokujac youtube, twiterry, nne spolecznosciowe portale.

  https://www.thesun.co.uk/news/2465322/isis-execution-video-turkish-soldiers-aleppo/

 7. pawel said

  Ad 5. Admin

  Nie jestem publicystom, więc piszę nieskładnie raczej.

  Czemu ma służyć wprowadzenie pojęcia syndromu sztokholmskiego?
  Dlaczego nikt wcześniej go nie zauważył? Czy są np. przypadki tego syndromu wśród ludności okupowanej Warszawy? Stalingrad może faktycznie odpada, ponieważ nie było tam okupacji jako takiej.

  Dlaczego szkodliwy – nie ma podstaw na dzień dzisiejszy wmawianie tym ludziom tzw. syndromu sztokholmskiego. Czyli całkowitego poddania się, wyzbycia własnej woli i nienawiści do Armii Rządowej. To oczywiste że chcieli przeżyć za wszelką cenę i ochronić swoich bliskich. Ale wg. mnie nie maja podstaw twierdzenia:

  -„nie mają zaufania do państwa”, imputuje im się że boją się oswobodzicieli.

  -nie należy zatem sądzić, że mieszkańcy wschodniego Aleppo, którzy dziś cierpią na ten zespół szybko odzyskają kontakt z realnym światem – to właśnie ich świat jest realny. A jakie będą ich dalsze losy i czy włączą się w odbudowę swojego kraju – pokaże czas.

  Musimy jednak zapewnić im pełne bezpieczeństwo – to oczywiste, ale przecież w tym kraju trwa wojna. Czy pan francuz nie chce im przypadkiem zapewnić bezpieczeństwa wysyłając francuskie wojska do Aleppo? Akurat teraz gdy zostało już oswobodzone? Nie znam niestety wcześniejszych artykułów tego Pana. Mam nadzieję że się mylę, a jego intencję są jak najlepsze i naprawdę kieruje się troską o los tych ludzi.

 8. Marucha said

  Re 7:
  Pan, jak mniemam, nie za bardzo rozumie, co to jest syndrom sztokholmski.

  Syndrom sztokholmski może mieć miejsce wtedy, gdy ofiary są zdane na łaskę i niełaskę porywaczy, agresorów czy napastników.
  A więc ofiary są uwięzione w ograniczonej przestrzeni (szkoła, bank,samolot) mają zero swobody i żadnego wpływu na swój los, prócz próby samobójstwa.

  Natomiast ani oblężony Stalingrad, ani okupowana Warszawa zupełnie nie pasują do tego schematu.Proszę się zastanowić.

 9. pawel said

  Bardzo to jest możliwe Panie Gajowy. Tak czy inaczej niedługo Wigilia, więc pora się wyciszać powoli. Pozdrawiam Świątecznie

 10. VA said

  Tutaj Sibel Edmonds mowi o zamordowaniu Ambasadora Rosji w Turcji.
  Sibel Edmonds urodzila sie w Iranie i gdy miala 9 lat z rodzicami uciekla do Turcji, gdzie przebywala przez kilka lat. Pozniej znalazla sie w USA, gdzie skonczyla studia i dostala prace w FBI jako tlumacz. Zostala zwolniona z FBI za ujawnienie tajnych informacji. Zna dobrze jezyk turecki i problemy tamtego rejonu. Ona mowi ze szkoly policyjne w Turcji sa pod kontrola Fethullah Gulen Network = tajnej organizacji stworzonej i kontrolowanej przez CIA, powiazanej z masoneria. Wysoko postawieni oficerowie policji tureckiej sa powiazani z ta organizacja. Morderca skonczyl szkole policyjna 2 lata wczesniej i pochodzil z zachodniej czesci Turcji, ktora jest cywilizowana na wzor zachodni. Jego rodzina nie ma nic wspolnego z fanatyzmem religijnym.
  Sibel Edmonds uwaza biorac pod uwage czas i kto na tym skorzystal, ze za zamachem na Ambasadora Rosji stoi USA i CIA. Przedstawiciele Rosji, Turcji i Iranu mieli sie spotkac w sprawie Syrii, aby ustalic wspolny plan postepowania wobec Syrii (krotko przed planowanym spotkaniem byl zamach na Ambasadora). To jest wazne spotkanie bo Iran ma inne interesy w Syrii niz Turcja. Poza tym USA jest przeciwna budowie rurociagu z Rosji przez Turcje do wschodniej Europy, a Rosja i Turcja podpisali juz wstepne umowy w tej sprawie.
  Sibel Edmonds mowi, ze nalezy poczekac na ustalenia Rosji w sprawie morderstaw Ambasadora. Putin wyslal 18 sledczych do Turcji, ktorzy teraz robia dochodzenie w tej sprawie. Mowi ze nalezy spodziewac sie wiecej zamachow ze strony USA w roznych miejscach, niekoniecznie w Turcji, (we wrzesniu zginal ulubiony kierowca Putina) bo USA jest zainteresowane w tym aby byl chaos i wojny.
  Od momentu zastrzelenia Ambasadora do przybycia karetki pogotowia uplynelo 47 minut, co wg Sibel jest zbyt dlugim czasem jak na stolice Turcji.

 11. BORU said

  Popatrzcie sobie wszyscy na to zdjecie.Tak tez bedzie to unas.?Oby nie.Jesli pozwolimy sobie wciskac ;propagande;;antyrosyjska.Plynaca z usta nie jakiego ;macierewicza ministra obrony.I damy sie zagonic do wojska bysmy walczyli z bracimi ;Slowianskimi jakimi sa Rosjanie.Ludzie zatrznijmy myslec ;Logicznie wyciagajmy wnioski z historii.Anglia (City of London) Wall Street Unia =jewropejska.
  ;;;;;;;;OT PRZYCZYNA NASZYCH NIESZCZESC

 12. NICK said

  Aleppo syryjskie to papier.
  Lakmusowy.
  Kocioł.
  Cóż, na nich padło.

Sorry, the comment form is closed at this time.