Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Klawy Cysorz o Drażnienie Ruskiego
  Sebastian o Idioci z UE – poszukując węgla…
  Boydar o Drażnienie Ruskiego
  Piotr B. o Drażnienie Ruskiego
  rycho08 o Drażnienie Ruskiego
  bryś o Znaczenie wojny w XXI wie…
  axel o Premier wzywa do wojny z …
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
  Isreal o Drażnienie Ruskiego
  Anucha o Wolne tematy (38 – …
  wnikliwym okiem o Drażnienie Ruskiego
  Anucha o Drażnienie Ruskiego
  maxi o Drażnienie Ruskiego
  szary4aequitas o Co właściwie napisał Mora…
  Boydar o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Zbudujmy nowy konserwatywny świat

Posted by Marucha w dniu 2016-12-28 (Środa)

„Zwycięstwo Trumpa wszystko zmieniło. Okazało się, że są dwie Ameryki: globalistyczna i amerykańska. Ta amerykańska powinna być naszym sojusznikiem, bo mamy wspólnych wrogów: liberałów, transnarodowe korporacje, globalistów, postmodernistów, zwolenników otwartego społeczeństwa, Sorosa…” – mówi Aleksander Dugin w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”.

Stwierdził pan, że na kijowskim Majdanie zwyciężyło „liberalne bydło”…

– Nigdy nie zrozumiemy procesów geopolitycznych, jeśli będziemy je interpretować w ramach propagowanego przez zachodni globalizm systemu dualnego: „kwitnący, przepiękny, idealny, wolny, szczęśliwy, demokratyczny Zachód, reprezentujący uniwersalną drogę rozwoju versus totalitarna, okrutna, zapóźniona i skorumpowana Rosja, która chce ten Zachód dogonić”. Jeśli tak będziemy to postrzegać, to wówczas niczego nie zrozumiemy. Właśnie tak o świecie myśli jednak każdy Polak, każdy Francuz, każdy Amerykanin. To mit dla europejskiego bydła.

Myślenie w takich kategoriach jest dominujące. Ukraina wybrała Zachód. Ergo – kremlowska propaganda okazała się nieskuteczna.

– Ten zachodni model już się sypie. Pokazały to propagandowe sondaże sprzed Brexitu i wyborów w USA, wedle których Wielka Brytania miała pozostać w UE, a Trump przegrał wszystkie debaty i stracił szanse na zwycięstwo.

Siła tej propagandy tkwi w idiotyzmie mas, które w nią wierzą. Do niedawna uważano, że USA są nośnikiem ideologii globalizmu, ale Amerykanie przy urnach wyborczych udowodnili, że mieliśmy do czynienia z kłamstwami małej liczebnie elity, która pretenduje do światowego przywództwa. Ta elita jest bardzo aktywna, dysponuje ogromnymi środkami międzynarodowego kapitału. Globaliści szermują kłamliwymi opowieściami o „złej Rosji”, „wspaniałym Zachodzie”, „ukraińskich bohaterach”, „cierpieniach narodu polskiego” i innymi mitami globalistycznymi, które wykorzystują nie dla dobra Polaków, Ukraińców, Arabów, Rosjan, Amerykanów, Europejczyków, ale dla własnych hegemonicznych interesów.

Ten, kto poddaje się tej propagandzie, staje się pionkiem w światowej grze elit. Rozumiem, że siła globalistycznej hipnozy jest bardzo mocna, jednak Brexit i triumf Trumpa pokazały, iż Matrix pęka od środka. Jeśli ktoś wierzy w tę propagandę, to ja przepraszam, ale z kimś takim nie mam o czym rozmawiać. Jeśli chce się pan dowiedzieć, jak myślą Putin i połowa Ukrainy, to próbujmy podyskutować poza granicami tej mitologii.

Doskonale pan wie, że rusofobii nauczyła nas historia.

– Oczywiście. Polska była wielkim państwem, dorównywaliście nam potęgą. Od zawsze był między nami spór. W pierwszych wiekach to wy byliście górą, potem my. Jesteśmy braćmi, którzy się kłócą. Odnoszę się do polskich braci z wielkim szacunkiem. Rozumiem waszą niechęć do Rosji. To, że aktualnie jesteśmy od was silniejsi, nie oznacza, że jesteśmy lepsi. Uwielbiam polską literaturę, czytam Witkiewicza, tłumaczyłem nawet Leśmiana. Macie fascynującą tradycję i kulturę, pełną sprzeczności między Wschodem a Zachodem.

Mam dla was więcej zrozumienia niż dla zachodnich Ukraińców, którzy nienawidzą Polaków, Rosjan, czarnych… Nie uznaję czegoś takiego jak polonofobia. To tak samo szkodliwe zjawisko jak rusofobia. Niestety, my, Rosjanie, często bywamy szowinistami. Zamiast zrozumieć głębię bogactwa naszych braci, zatracamy się w nienawiści.

Pisze pan, że „trzeba zniszczyć kordon sanitarny” oddzielający Zachód od Rosji. Częścią tego kordonu jest Polska.

– Kordon sanitarny jako instrument globalistycznej polityki powinien być rzeczywiście zniszczony. To jednak nie wyklucza istnienia wolnej Polski. Powinniście funkcjonować jako niezależne państwo, tylko pełniąc inną niż obecnie funkcję. Oczywiście poprzednio raczej próbowaliśmy, idąc na łatwiznę, nasze problemy geopolityczne rozwiązać siłowo. I to był błąd. Próbowaliśmy was podbić, ale Polska po prostu nie da się kulturowo zintegrować z rosyjską cywilizacją. To niemożliwe.

No to co z tą Polską będzie w planach Kremla?

– Trzeba zniszczyć kordon sanitarny, to pewne. W charakterze kordonu sanitarnego nie może funkcjonować żadne konkretne państwo: ani Węgry, ani Polska, ani Bułgaria, ani Czechy, ani Ukraina, ani Rumunia, ale to nie oznacza, że te państwa nie mogą istnieć jako takie. One po prostu nie powinny pełnić tej antyrosyjskiej funkcji.

Nie tylko przed Rosjanami, lecz także przed Europejczykami stoi zadanie – sprawić, aby tej funkcji nie pełniło żadne państwo. Polacy stanęli w awangardzie procesu globalistycznego, mając nadzieję, że globalizm ich uratuje przed imperializmem rosyjskim, a tymczasem jest odwrotnie – to was nie uratuje, ale wystawi na nasz cios.

Macie słowiańską tożsamość, ale katolicyzm i inne aspekty kultury wiążą was z Zachodem. Jednak obecna antychrześcijańska, masońska, liberalna Unia nie ma nic wspólnego z tą, niech i nawet rusofobiczną, ale konserwatywną tożsamością Polski. A zatem Polska powinna być niezależnym państwem, choć pozostającym w przyjaźni nie tylko z Rosją, lecz także z wielką Ameryką Trumpa, która przecież nie chce kontynuować strategii atlantyckiej.

Polska powinna być nie prorosyjska, ale i nie proatlantycka, nie globalistyczna. Neutralna i niepodległa. Przykładem niech będą dla was Węgry. Czy są prorosyjskie? Nie, Węgry są prowęgierskie. Reasumując: zniszczyć kordon sanitarny to zadanie w pierwszej kolejności nie dla Rosjan, nie dla Niemców, ale dla samych Polaków!

Czuje się pan ideologiem Putina?

– Ja po prostu wypowiadam swoje poglądy, czasem sprzeczne z działaniami władzy. Już w latach 90. kontaktowałem się z wysoko postawionymi politykami i dowódcami wojskowymi, mimo że byłem jednoznacznie przeciwny liberalnym rządom Jelcyna. Putin od początku szedł w słusznym, moim zdaniem, kierunku. Mój wpływ na Putina czasem się przecenia, czasem się go nie docenia, ale za jego władzy wiele moich geopolitycznych przepowiedni się spełniło.

Dokąd dalej pójdzie imperialna Rosja?

– Zwycięstwo Trumpa wszystko zmieniło. Okazało się, że są dwie Ameryki: globalistyczna i amerykańska. Ta amerykańska powinna być naszym sojusznikiem, bo mamy wspólnych wrogów: liberałów, transnarodowe korporacje, globalistów, postmodernistów, zwolenników otwartego społeczeństwa, Sorosa… Trzeba stworzyć sojusz konserwatywny ze wszystkimi narodami, wzmocnić związki z Turcją i Iranem, ale nie na korzyść Turcji ani Iranu, ale na korzyść Eurazji.

Musimy stworzyć nową wielobiegunową architekturę świata, opartą na paradygmacie konserwatywnym. Musimy zatrzymać islamską imigrację, pomóc Trumpowi uczynić Amerykę wielką, wzmocnić Europę z jej niszczonymi przez globalistów tradycjami chrześcijańskimi i grecko-rzymskimi. Musimy, jak to mówi Trump, osuszyć bagno. Nasze zadanie to osuszyć bagno rosyjskie, Polaków – bagno polskie.

Za: „Do Rzeczy”, nr 1/2017 (fragmenty)
Rozmawiał Maciej Pieczyński
http://mysl-polska.pl

Komentarze 32 do “Zbudujmy nowy konserwatywny świat”

 1. Antares said

  Mądry gość choć niektórzy jak np. portal PCH24 uznają to za jakiegoś szarlatana i czarnoksiężnika.

 2. revers said

  znowu wiele zyczeniowych zwrotow i sloganow w stylu „musimy osuszyc bagno”, bez organizacyjnych konkretow gdy globalsici posiadaj rozne organizacyjne bildbergi, konsultacje transatlantyckie. To samo mowila Le Pen dzis nie ma lewicy, prawicy czy zwiazanych z prawica konserwa tylko globalisci i narodowcy. Jako zyczenie noworoczne 2017 artykul mozna przyjac jako kierunek dobrego ducha, ale wiekszosc woli demony i globalizm bo gdzies tam pojade kiedys na antypody i zaspiewam papapki.

 3. Maćko said

  https://ru.wikipedia.org/wiki/Дугин,_Александр_Гельевич
  http://wawel.salon24.pl/650329,dugin-putin-i-zagadka-rosyjskiej-duszy-iii,5
  …Gdyby nie poznanie Thiriarta pod koniec lat 80, dzisiaj Dugin nie nawiązywałby ścisłej współpracy z grecką Syrizą i hiszpańskim Podemos, nie szukałby wielu kontaktów z polskimi monarchistami i narodowcami, a jego ludzie – mający w Doniecku swój eurazjatycki oddział militarny o nazwie „Waregowie” – nie organizowaliby Donieckiej Republiki Ludowej pod czarno-żółtymi sztandarami Eurazjatyckiego Związku Młodzieży, a w rezultacie Putin w swoich wystąpieniach, nieprzerwanie od co najmniej 5 lat, nie posługiwałby się technicznymi terminami duginowskiej geopolityki, tak jak w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa 9.05.2015r., kiedy to mówił o obecnym świecie jako świecie monopolarnym, który musi zmienić się w świat bipolarny. W swoich wystąpieniach na zebraniach współtworzonego przez Dugina „Klubu Izborskiego”, imperialistycznego think-tanku, Putin już expressis verbis odwołuje się do ideologii Dugina. A w międzyczasie Dugin organizuje w Moskwie zamknięte spotkania europejskiej „międzynarodówki faszystowskiej”. Jakie są długoterminowe cele tych działań i czy – oprócz Dugina – są jakieś ośrodki, które koordynują ekspansywne posunięcia Federacji Rosyjskiej oraz czy sam Dugin – z psychologicznego punktu widzenia – jest osobowością, która potrafi zapanować nad tym, co rozpętuje i co zamierza rozpętać, to są pytania, które trzeba będzie postawić w następnej, kończącej cykl części tej opowieści o szerokiej przestrzeni życiowej rosyjskiej duszy….

  Sporo czytalem Dugina – prezentuje zdrowe idee, pozyteczny punkt widzenia, analizuje Putina interesujaco i wcale go nie gloryfikuje. Wartosciowy facet.

 4. Maćko said

  http://katehon.com/person/aleksandr-dugin
  Sporo artykulów Dugina w róznych jezykach.

 5. watazka said

  Ja mysle, ze Rosja ma bardzo trudne zadanie i nie zazdroszcze.
  I choc moze to zajac troche czasu, to widac niejakie postepy.
  A nalezy pamietac, ze oprocz wielkich planow, Rosja na codzien uzera sie z ogromnym naporem amerykanskich baz i prowokacji. Transformacja systemu na skutek sankcji, na gospodarke samowystarczalna, obrona i odremontowanie Krymu straszliwie zniszczonego przez Ukrow, budowa mostu kierczenskiego i infrastruktury energetycznej, oczyszczanie Arktyki, i coraz to nowe niespodziewane wydatki, – Rosja ciagle probuje utrzymac stosunki handlowe..prowadzic normalna gospodarke, budowac drogi .. cale dwa miliony km, a potrzeba 10 razy tyle.
  Ratowanie Syrii, polityczne flirty z Turcja, wielka walka o kontrole zrodel energii… to okropne przedsiewziecie.
  Do tego Rosja bardzo rozwinela kulture, odremontowala i Balszoj i Teatr Baletowy w Petersburgu i walczy z korupcja i blazenada polityki zagranicznej USA..
  Wlaka na wielu frontach.

  Przeciez teraz mamy do czynienia ze swiatowym przemyslem zbrojeniowym i masowa prowokacja na skale swiatowa. Jak grzyby po deszczu mnoza sie coraz to nowe malo uchwytne dywersyjne grupy bandyckie oplacane z roznych zachodnich zrodel.
  A Rosja zawziecie uprawia dyplomacje, tlumaczy, zbiera dowody, informuje swiat o tym co sie naprawde dzieje, zachowuje sie bardzo ostroznie wobec prowokacji i probuje negocjowac chocby z diablem.
  Ale tez zauwazmy jak sie zachowuje narod rosyjski w obliczu niebiezpieczenistwa i tych prowokacji. Podziwiam opanowanie.
  Rosjanie wykazuja zadziwiajaca dyscypline spoleczna w sytuacji zagrozenia.
  Nawet nie chce mi sie porownywac do tego co wyprawiaja polskie wladze i ten caly sejm.

  Polakom sie ciagle wydaje, ze mozemy zgrywac niesfornego Dyzia polityki swiatowej i blaznowac w sejmie. A takze odgrywac publicznie coraz to nowa wersje znanej bajki Kornela Makuszynskiego:
  „O Dwoch takich, co ukradli ksiezyc”.

 6. Zerohero said

  Dziennikarz nie byłby sobą gdyby nie wkręcał w pytania propagandowych tez:

  Dokąd dalej pójdzie imperialna Rosja?

  Imperialna czy nie – takich pytań np. Amerykanom polscy dziennikarze nie zadają. Choć jeśli Rosja to imperium, to Ameryka stanowi imperiun X 10. Wg. KAŻDEJ definicji.

  Przypominam też, że sam Barosso kiedyś chlapnął z dumą, że Unia to imperium.

 7. Sale said

  Mnie takze ta „imperialna Rosja”, wytluszczonym naglowkiem, wpadla w oko.

 8. watazka said

  Czy ‚imperialna” Rosja to znaczy to samo co „imperialistyczna”?

 9. Dugin jest synem generała GRU i chce, żeby Polska wyrzekła się Kościoła Katolickiego.

  ??? – admin

 10. Piskorz said

  re art..”„Zwycięstwo Trumpa wszystko zmieniło. ” p. Dugin CO PAN TU PIERNICZYSZ..?! CO ZMIENIŁO..?! GÓWNO ZMIENIŁO..JEST NA RAZIE ŚWIATŁO W TUNELU..NIC WIĘCEJ!! PO OWOCACH GO POZNAMY..!! ALE WALNĄŁ JAK CHORY W KUBEŁ..

  Panie Piskorz, niech Pan nie przesadza. Zmieniło się już bardzo wiele. Czas pokaże, co z niego wyniknie.
  Admin

 11. revers said

  Zwlaszcza jak Trump dobiera sobie takich doradcow jak Kissinger, brzmi jak wieczny glos z piekla.
  http://alexjones.pl/aj/aj-nwo/aj-informacje/item/16661-glos-z-piekla-henry-kissinger-o-nadchodzacej-wojnie#

 12. revers said

  a ikony placza od Rosji, przez Ukraine po Gruzje
  http://malydziennik.pl/ikony-placza-na-ukrainie-w-rosji-w-gruzji-czy-to-ostrzezenie-przed-grozaca-swiatu-katastrofa,1012.html#.WGBIz27zTcw.facebook

 13. Moher49 said

  – Duda składa życzenia Żydom i cieszy się z — „kształtowania pomyślnej przyszłości obu narodów”
  – W centrum Moskwy po raz 25 zapalono chanukiję
  – Donald Trump wzywa Izrael do pozostania silnym
  Donald Trump za pomocy swojego konta w serwisie Twitter zaapelował do Izraela, aby kraj ten był silny. Skrytykował on także obecną administrację Baracka Obamy za dotychczasową politykę prowadzoną wobec Izraela. „Nie możemy pozwolić, aby Izrael był traktowany bez całkowitego szacunku i z pogardą” – napisał Trump. Wpis ma związek z piątkowym głosowaniem ONZ ws. osiedli. (Onet.pl)

  Pan Dugin stary jest i mocno niedowidzi.

  Pan Dugin, nawet gdy oślepnie, będzie widział więcej, niż 99% z nas.
  Admin

 14. Lam said

  BRACIA
  Słowiańscy bracia: Lech, Rus i Czech
  Krwią spłynęli z ręki wyrodków.
  Bo na ich drodze stali:
  Polak Dzierżyński, Żyd Trocki i Gruzin Stalin.
  16-09-2014

 15. strach na wruble said

  Chwileczkę. Nowy, czy konserwatyzm? Jedno zdaje się przeczyc drugiemu…

  (jakiś -izm tośmy już nie tak dawno budowali)

 16. Poziomka said

  Lepej brzmi: odbudujmy stary normalny świat. Proszę nie używać wytrychów.

 17. […] z:   https://marucha.wordpress.com/2016/12/28/zbudujmy-nowy-konserwatywny-swiat/ […]

 18. Diana said

  I.Wiszniewski – „Rotszyldowie wykonali ruch skoczkiem: postawili na Trumpa”.
  http://polski.blog.ru/222973251.html

 19. Zasrancen said

  No jak .ru to nie polski…

 20. RomanK said

  Dugin stary jest:-)))))) 55 lat…..stary:-)))))))oddajcie mikrofon..młodym kretynom:-))))

 21. Yah said

  Ad 20

  Pan Roman przypomniał …… ile mam lat 🙂 Nie mniej ma rację, że prawie wszystko co młodsze to kretyni o wąskich horyzontach „specjalistów”.

  Duginowi nie można zarzucić się nie rozwija. Jego poglądy są coraz bardziej spójne i wyzbywa sie w nich młodzieńczej porywczości i triumfalizmu. Nadto nie ma lepszej książki opisującej rzeczywistość polityczna na naszej planecie jak „Czwarta teoria polityczna”. Oczywiście to tylko moje zdanie.

 22. Diana said

  „Rosyjska grupa motocyklowa Nocne Wilki otrzymała kremlowski grant na „jednoczenie słowiańskich narodów”.
  http://www.rp.pl/Polityka/312289905-Nocne-Wilki-z-grantem-na-jednoczenie-slowianskich-narodow.html#ap-1

 23. strach na wruble said

  Plugawość cywilizacji nie zna granic:

  .http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Charlie-Hebdo-publikuje-rysunki-na-temat-Choru-Aleksandrowa-Rosyjskie-ministerstwo-obrony-reaguje,wid,18656415,wiadomosc.html

 24. Maćko said

  21 Yah – dziekuje za rekomendacje. Przeczytalem dotychczas Dugina „Putin vs Putin seen from the Right” oraz „Last War of the World.Islands: The Geoploitics of the Contemporary…” usd 9 n aKundla wiec juz mam w bystrymfonie.
  Pozdrawiam.

 25. bolton said

  https://www.youtube.com/watch?v=SqXKh3XOftE Aleksander Jabłonowski, rusofobia geneza wirusa – Maciej Poręba

 26. Re 9:
  Tak czytałem w opracowaniach Stanisława Krajskiego.

 27. Delikatnie wynurzam głowę zza krzaka said

  Nie chciałem pisać komentarza, ale mnie sprowokowało strasznie!

  „Pokazały to propagandowe sondaże sprzed Brexitu i wyborów w USA, wedle których Wielka Brytania miała pozostać w UE”

  A to Wielka Brytania wyszła z UE? Kiedy? Słyszałem, że proces opuszczania kołchozu ma potrwać dwa lata, że potrzebna będzie zgoda iluś tam procent deputowanych brytyjskiego parlamentu i temu tam podobne masońskie pierdoły. Skończy się tym, że dwa miliardy razy powtórzą referendum, aż w końcu wyjdzie na to, że Brytole chcą pozostania swojego kraju w euroszambie.

  Podobnie nie wierzę Trumpowi. Raz można dać się nabrać. Drugi też, ale nie można zaufać sto razy ludziom z telewizji i pierwszych stron gazet. Zwłaszcza z USA.

 28. sulavix said

  @ REVERS (11)
  ten stary, żydowski pierdoła, gada rożne głupoty od dawna; wszyscy uważają go za wyrocznie, niemalże boga w przewidywaniu przyszłości; co ja gadam w przewidywaniu; uważa się, że on wie co i jak będzie a sytuacja się bardzo zmieniła i on tej zmiany wydaje się nie dostrzega; szkoda czasu więcej pisać na jego temat;
  pozdrawiam

 29. Joe said

  27…Dlatego nawet mojemu Idolowi Putinowi wierze na 1/4 gwizdka…

 30. Boydar said

  Trump wydał się najlepszym kandydatem na wisienkę na torcie. W cukierni nie robią wisienek, jedynie ich używają. I nie najesz się wisienką tak jak i nie otrujesz. Można się ewentualnie zadławić 🙂

 31. towarzysz0 said

  Ad 9
  A czyż my nie modlimy się o nawrócenie Rosji, myśląc o ich powrocie na łono naszego Kościoła Rzymsko-Katolickiego?

 32. towarzysz0 said

  Aleksander Dugin

  o brodzie ….https://www.youtube.com/watch?v=feyalx0Klbo

  o sporcie …https://www.youtube.com/watch?v=qKqLX_mXzCw doskonałe rozważanie o nowoczesnym sporcie

  o turystyce …https://www.youtube.com/watch?v=TUM6S8kcEZA

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: