Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jak zrozumieć ekonomię – próba rozjaśnienia mroków, czyli emisja pieniądza – nowa forma kolonializmu

Posted by Marucha w dniu 2016-12-30 (piątek)

Niektórzy z ekonomii robią czarną magię, spróbujmy odczarować „wiedzę tajemną”. Jak to zrobić by Ci co na ekonomii się nie znają to zrozumieli? Spróbujmy.

Autor: Mariusz Gierej (Ruch Wolność i Godność).

Co to jest emisja pieniądza po naszemu – mógłby się ktoś zapytać. Dla uproszczenia powiem: DRUKOWANIE PIENIĘDZY w odpowiedniej ilości. Ilość drukowanych pieniędzy zależy od wzrostu PKB. To jest proste, po prostu co roku przybywa produktów i usług w Polsce, więc by wszystko grało i żebyśmy nie zabijali się o złotówki, Narodowy Bank Polski co roku emituje („drukuje”) pieniądze.

Jak narazie wszystko jest jasne? Zgadza się?

Idźmy dalej. Jak już NBP zaplanuje ile ma być wyemitowanej (dodrukowanej) złotówki, to ją drukuje lub dopisuje kwotę na swoim rachunku (obojętne jak to zrobi, czy to są monety, czy papier, czy zapis na koncie). Następnie jak już NBP ma np. nowiutkie szeleszczące złotówki to musi je wprowadzić jakoś do obiegu, czyli coś z nimi zrobić by trafiły do … czyli do właśnie. Kto to jest ten obieg? Do nas, do LUDZI?

W tym momencie zaproponuję małą zabawę intelektualną. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak te pieniądze pachnące farbą drukarską trafiają do nas, byśmy mogli za nie kupić np. kiełbasę? Jak (podobno) Narodowy Bank Polski „daje” te pieniądze … komu? No właśnie… jak on to robi, jak i na jakich zasadach i komu daje do łapy te polskie złotówki?

Myśleliście kiedyś nad tym? Jak nie, to chwilę się zastanówcie.


Naprawdę do tego zachęcam.


Wpadliście na coś?


Niektórzy z Was pewnie coś wykombinowali, ale zweryfikujmy te pomysły – w końcu nie jest ich tak dużo. Popatrzmy:

Hipoteza 1. No tak, tak wydawać by się mogło oczywista sprawa, super ważna dla każdego z nas, bo w końcu to my wszyscy wypracowaliśmy ten wzrost PKB. I na logikę i zdrowy rozsądek każdy z nas powinien mieć konto w NBP na które powinniśmy dostać kasę za to, że jesteśmy Polakami i żyjemy w tym kraju, pracujemy i … kupujemy. (to zresztą jest jednym z postulatów Ruchu Wolność i Godność http://www.ruchwig.pl/ )
No właśnie. Dostali państwo jakieś pieniądze na konto z NBP?!

Hipoteza 2. Narodowy Bank Polski daje te pieniądze … bingo – już wiem(!) – RZĄDOWI. Hehehe, tak dobrze to nie ma. W Polsce bank centralny nie może bezpośrednio kredytować wydatków rządowych ze względu na konstytucyjny ZAKAZ (o tym kto i kiedy nam to zafundował – w innej notce). Czyli NBP nie może ani pożyczyć pieniędzy rządowi ani ot tak sobie dać mu pieniądze z tytułu emisji (dodrukowania). [Swoją drogą autor tego zakazu powinien od wielu lat wąchać kwiatki od spodu – admin]

Więc jak widać zasadne jest pytanie JAK NBP TO ROBI, że pieniądze trafiają do obiegu.

A więc moi drodzy, robi to w sposób bardzo przedziwny. NBP w większości przypadków, pomijając etapy pośrednie jak kupienie waluty itp., upraszczając, jedzie za granicę i … KUPUJE OBLIGACJE PAŃSTW ZACHODNICH. Czyli innymi słowy kupuje „papier toaletowy” oddając zachodnim państwom i systemom bankowym nasze wypracowane złotówki. ZA PRAWIE DARMO. Mało tego nie tylko prawie nic z tego nie mając, ale i jeszcze … napędzając tamtejsze gospodarki, zamiast naszej. A co jak tamci zbankrutują? Ile będą warte te obligacje? Mają gest nasze „elity”, prawda? Stać nas, a co!

Jak myślicie drodzy rodacy, co robią z tymi złotówkami za granicą? Może trzymają je w sejfie, może w skarpecie? A na co im polskie złotówki?! Drodzy Państwo, oni przyjeżdżają z tymi złotówkami do Polski (w ten czy inny sposób) i wykupują nasz majątek narodowy, fabryki, firmy, ziemię za nasze własne pieniądze. Podajemy im Polskę na tacy.

NBP tak daleko się zapędził w tym procederze, że na koniec 2010 miał w formie papieru toaletowego (obligacji) ok. 110 mld USD. A dług naszego rządu za granicą wynosił ok. 75 mld USD. Ciekawe prawda? Co z tym dalej? Na razie to zostawmy będzie o tym kolejna notka, żeby Państwa głowa jeszcze mocniej nie rozbolała.

Tak więc coś, co powinno stanowić jeden z filarów państwowości, niezależności (już królowie dbali o to, by mogli bić własne monety), bo to daje wolność oraz suwerenność, został wykorzystany do ograbienia nas Polaków z naszego majątku. A to wszystko ma miejsce po 89 roku i jest to jeden z większych systemowych przekrętów jaki zaaplikowała nam obecnie siedząca w sejmie banda 5-ciorga wraz z ich medialnymi poplecznikami. Mnie osobiście jest obojętne czy z powodu głupoty, niewiedzy czy z premedytacją – skutki dla naszego kraju są takie, jak wszyscy widzą.

Część z Państwa zapewne się oburzy. Dlaczego mówię o bandzie pięciorga, nie rozróżniając nikogo, bo wszyscy, WSZYSCY z nich, jak byli u władzy, to kupowali obligacje zasilając państwa zachodnie i nikt się temu nie przeciwstawił. Różnica polega na tym, że jak u władzy byli jedni to kupowali więcej obligacji raz niemieckich, raz francuskich, raz brytyjskich innym razem amerykańskich. Oto obraz naszych partii politycznych w świetle emisji pieniądza i tego interesu narodowego.

Teraz już rozumiecie jeden z powodów czemu w Polsce nie ma pieniędzy, ale żeby tylko pieniędzy, nie mamy już prawie majątku narodowego i nie mamy wolności. Oto nowy rodzaj kolonializmu i jeden z jego mechanizmów.

A jak spróbujesz być samodzielny to jak powiedział Tomek Urbaś „…Będziecie mieli nasze poparcie jeżeli będziecie kupowali nasze obligacje, a jak nie będziecie kupować naszych obligacji, to różne rzeczy się mogą wydarzyć, jakaś mała rewolucja, mogą wybuchnąć zamieszki…” całkiem jak w Libii.

Czemu to nie jest kwestią dyskusji w czasie kampanii wyborczej żadnej z partii parlamentarnych? Odpowiedzcie sobie sami. A „oburzeni” i palikotki to nic innego jak „odurzeni” bez refleksji o źródłach problemów lub … jak to mówi stare żydowskie przysłowie, nowa odsłona starego. Wiele się musi wydarzyć by wszystko zostało po staremu.

Pozdrawiam Serdecznie

PS1. To wszystko jest w pewnym uproszczeniu. Wkrótce kolejna cześć na temat tego ile rocznie kosztuje nas emisja złotego. I o co chodzi z zadłużaniem się Polski, rezerwami NBP i idiotycznym parciem naszych polityków ku EURO. Dla osób obeznanych z tematem nie ma nic w tym odkrywczego, ale ten cykl tekstów ja piszę to dla osób, które mówią, że nie znają się na finansach.

Bardzo proszę o uwagi na temat tekstu nie tylko ew. merytoryczne ale i co do formy i języka. Czy to co napisałem jest zrozumiałe dla laika. Chciałbym, żeby ta wiedza przestała być „tajemną”, ale trafiła pod „strzechy i sufity”. By przekazać te proste w gruncie rzeczy w najprostszy z możliwych sposobów. Może ktoś z Państwa spróbuje to przedstawić w sposób jeszcze bardziej przyjazny. Ostatnio ŁŁ mi powiedział, że piszę teksty kobyły i zbyt trudne więc się zawziąłem, staram się, łatwo nie jest.🙂 Mam prośbę linkujcie ten tekst nie ze względu na to czy nas lubicie czy nie, ale choćby po to by Polacy znali prawdę o systemie.

1. Obrazek poniżej obrazuje w sposób uproszczony obecny sposób emisji PLN przez NBP korzystny dla wszystkich z wyjątkiem Polaków  [Niedostępny – admin].

2. Schemat poniżej obrazuje jak wg. nas Ruchu Wolność i Godność powinna wyglądać emisja PLN przez NBP  [Niedostępny – admin].

Autor: Mariusz Gierej (Ruch Wolność i Godność) przedsiębiorca i bloger Mariovan

Za: http://nwonews.pl/pdf/forum/post-20961.pdf

Ruch WiG strona internetowa: http://www.ruchwig.pl
Ruch WiG na Facebooku: http://www.facebook.com/ruchwig
http://www.ruchwig.pl/index.php/pl/program/analizy/3-wady-i-potrzeby-naszych-systemow-bankowych
http://www.ruchwig.pl/index.php/pl/program/analizy/17-bicz-na-bankierow
https://vrota.pl

Nad. Puszek

Komentarzy 79 to “Jak zrozumieć ekonomię – próba rozjaśnienia mroków, czyli emisja pieniądza – nowa forma kolonializmu”

 1. RomanK said

  PAN -panie Mariuszu, o Pieniadzu jako – Medium Wymiany – slyszal gdzies, kiedys????- czy teraz tu odemnie pierwszy raz???
  Kazdy Pieniadz musi miec- jakis parytet.
  Obecny System Pieniadza oparty jest na parytecie DLUGU. Kreowany jest- jako DLUG!
  To system niewolniczy! Nowoczesny , elegancki, czasami nawet wygodny …ale niewolniczy. Obroza dlugu na szyji niewolnikow rozni sie tym od obrozy starozytnej…ze jest niewidoczna….. ze pomiedzy Wlascicielami, a Niewolnikami nie ma zadnej bezposredniej personalnej relacji.

  Tylko tyle.

 2. Tomek said

  @1

  Tak nakazał Bóg Ojciec. Księga powtórzonego prawa 15:6: Bo Pan, Bóg twój, pobłogosławił ci tak, jak ci to powiedział. Będziesz pożyczał wielu narodom, a sam od nikogo nie będziesz pożyczał; będziesz panował nad wielu narodami, a one nad tobą nie zapanują.

 3. Re: Artykul…

  Obawiam sie, ze, aby poznac lichwiarska „ekonomie” czyli finansowe przekrety, to nalezaloby (niezwlocznie) poznac zydow, ktorzy NIC nie maja wspolnego z Ekonomia…

  Jesli ktos chce naprawde poznac Ekonomie (taka najprawdziwsza), to wpierw musi (jesil ktos zechce) poznac Samego Boga I Jego Prawa… (jesli juz)…

  Re: RomanK.
  Ach, Panie Romku, ostatnio lichwiarskie zydostwo „wpadlo” na „ciekawy” pomysl jesli chodzi o tzw., „parytet”, to w chwili obecnej jest tym parytetem nic innego, jak wlasnie narkotyki (opium, kokaina, marichuana itp wlacznie z „syntetycznymi” bajerami pt: „extazy”…w roznej formie)…

  Jako ciekawostka, to jak to mozliwe, ze na oczach calego swiata lichwiarze okupujace poszczegolne panstwa pozyczaja innym panstwom same „dlugi???”…
  Czyli jak zadluzone Niemcy pozyczaja zadluzonej Grecji pieniadze…

  ====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  ZYCZE WSZYSTKIM W NOWYM ROKU 2017 DOJSC DO PRAWDY, DROGI I ZYCIA

 4. Listwa said

  Autor trochę błędnie stawia sprawę. Wprowadzono w Konstytucji zapis, że rząd nie może finansować swoich wydatków ze swojego banku centralnego lub z drukowania pieniędzy (autor o tym spomina).
  Jest to Art. 220.2 – Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

  Jeśli jest deficyt budżetowy, czyli planowane wydatki sa wieksze niż planowane wpływy, na rok 2017 w Polsce planowany deficyt to 56 mld zł, to rząd musi te pieniadze pożyczyć. Pożyczka może urzeczywistnić sie w formie kredytu, linii kredytowej, bądż sprzedaży swoich obligacji rządowych.
  Sprzedając obligacie polskie, rząd uzyskuje wplywy (które potem trzeba z odsetakmi zwrócić, podobnie jak kredty), potem poprzez swoje wydatki pieniądze trafiają do ludności.

  Rząd może tylko pożyczać gdy potrzebuje pieniędzy, z róznych źródeł tylko nie od NBP.

  A zgodnie z Art. 227.1 Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

  227.2 Organami Narodowego Banku Polskiego są: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rada Polityki Pieniężnej oraz Zarząd Narodowego Banku Polskiego

  a z kolei art 227.6 Rada Polityki Pieniężnej ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada Polityki Pieniężnej, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.

  Pieniadze, czyli banknoty polskie są produkoane w GB , a czynna kiedyś mennica w Warszawie wyrabia obecnie medale i monety okolicznościowe i chyba jeszcze produkuje grosze, które miały byc wycofane z obiegu.

  Rząd swoich pieniedzy nie może drukować, moze je drukować NBP ale tylko w celu realizowania polityki pieniężnej i utrzymania wartości polskiego pieniądza. NBP nie może uczestniczyć w polityce rządu. Kluczowym jes tu rada polityki pieniężnej, która tylko „przedkłada do wiadomości Sejmowi” oraz „składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej”. Przed wyborami PIS obiecywał, ze wprowadzi zapis zobowiązujący NBP dbanie o gospodarkę, a nie tylko dbanie o pieniądz. (Pan Macko powiedziłby : dbanie o informacje).
  Ale to Rade Polityki Pienięznej trzeba byłoby do tego zobowiązać.

  Natomiast zakup obligacji obcych państw jest jest innym tematem i nie jest to czynione z powodu „jak te pieniądze pachnące farbą drukarską trafiają do nas, byśmy mogli za nie kupić np. kiełbasę?”

  Rząd otrzymuje wpływy gdy sprzedaje polski majątek, tak jest robine od 25 lat, z wielką ochota robił to AWS, czyli dzisiejszy POPIS.
  I do takiego wysprzedaży nie jest niezbędny zakup obligacji obcych państw. To może być przy okazji. Nie chodzi tu też o emisję pieniądza i druk banknotów.

 5. RomanK said

  Dokladnie -pan Listwa….i za szmaciane obligacjje , na jakie wchodza swiadecta i hipoteki na murzynskie chalupki ,ktore zjadly termity. nazwane Enhancement Finan cial Ivestement Vehicles oznaczony AAA- . nie-Rzont Polski sprzedal wszystko co mialo jakakolwiek wartosc>>>
  MY wam wegiel wy nam banana…to doskonaly i uczciwy barter….:-)))
  TU mamy do czynienia z operacja///// sprzedaja stryjek siekiere za..kijek…..

  Panie Jasiu… Dlaczego narkotyki??? to prosta rzecz…biedni ,ktorych na bulke nei stac nie kupuja stockow i obligacji rzadowych…w roznych odmianach pakietow inwestycyjnych…ale narkotyki tak.

 6. Plausi said

  Odrobina zrozumienia

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/kryzgospody/

  podana przystępnie. Dodajmy, że imperium globalne nie jest zarządzane przej jakikolwiek organ w rodzaju państwa, te nadzorują najwyżej, imperium globalne jest dziełem MWF. Ale o tym pisaliśmy wielokrotnie.

  Podstawowym pytaniem ekonomii jest:

  „Czyj jest pieniądz ? Kto jest jego gwarantem ?”

  proszę spróbować na nie odpowiedzieć. Z reguły organ emitujący nie ma z tym ABSOLUTNIE NIC wspólnego.

 7. Re: 6 Plausi…

  WLASCICIELAMI pieniadza sa tworcy, producenci I uslugodawcy – czyli my wszyscy, a nie emitent banknotow (I monet)…
  Jest to oczywiste I bezdyskusyjne, bowiem pieniadze sa tylko I wylacznie FORMA POKWITOWANIA za wykonana prace, usluge I wytworstwo…(ot taka anonimowa faktura z kolorowym obrazkiem I cyfra)…

  I jeszcze jedno: producenci, uslugodawcy I wytworcy – sa gwarantami sily nabywczej swoich produktow, uslug…czyli my wszyscy – jako czlonkowie swojego (wlasnego) Narodu – (proste jak drut),..

  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. NICK said

  Nie chcem ale muszem.
  Tak, Panie Jaśku.

 9. MatkaPolka said

  Kolejną lekcja prostej ekonomi, choć dla wielu powinna być lekcją, od której powinni oni zacząć. Wierzę, że bez względu na już posiadaną wiedzę o ekonomii ta lekcja, którą właśnie czytasz może okazać się Twoją najważniejszą lekcją. Dla mnie osobiście ta lekcja jest ekonomią w jednej lekcji, która otwiera oczy na ekonomie, gospodarkę, politykę a także dzisiejsze społeczeństwo jako całość.

  https://czasprzebudzenia.wordpress.com/3557-2

  Zaczynamy…

  Kto jest właścicielem Narodowego Banku Polski?

  Większość z Was odpowie, że właścicielem jest państwo. I większość z Was jest niestety w błędzie.

  Jeśli większość ludzi wierzy, iż coś jest prawdą, uciekaj od takiej prawdy jak najdalej.”
  Mark Twain

  A więc za radą Twaina uciekłem i ja od prawdy, iż właścicielem NBP jest państwo. Zapraszam do tej ucieczki także i Ciebie czytelniku. Wiem, że Twój umysł podpowiada Ci pytanie: Moment, chcesz mi powiedzieć, że właścicielem Narodowego Banku Polskiego nie jest państwo? To absurd! Też tak myślałem, tylko, że ja wtedy myślałem, że ja myślę…

  Ludzie w ogóle nie myślą. Oni tylko myślą, że myślą.”
  Mark Twain

  Od wielu lat jestem pasjonatem historii, m.in. tej części historii dotyczącej powstawania banków centralnych na świecie. Oszczędzę miejsca na blogu i ograniczę się jedynie do historii Polskiego banku centralnego i w dodatku tylko do wybranego fragmentu w historii jego powstania. O Władysławie Grabskim na Uniwersytetach Ekonomicznych usłyszycie niewiele. Generalnie Wikipedia dostarczy Wam obszerniejszej wiedzy niż zacna państwowa uczelnia. To na co należy zwrócić uwagę u tej osoby to jej plany dotyczące reformy monetarnej. Kwintesencją jego planów była kwestia planów dotyczących banku emisyjnego, jak dziś czytamy:

  „(…) na mocy specjalnego statutu jako banku akcyjnego z udziałemPaństwa (…)”
  Punkt 12 b ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z 11 stycznia 1924 r.; Dz.U. 1924, nr 4, poz. 28.

  Moment. Chwileczkę. Udział to nie to samo co własność. Jestem udziałowcem w dwóch przedsiębiorstwach. W jednym mam 100% udziałów a w drugim ok. 32% udziałów. Różnica polega na procencie własności. W pierwszym przedsiębiorstwie mogę wszystko, w drugim jeżeli nie poprze mnie inny udziałowiec niewiele zrobię jeśli nie nic.

  Zapytasz: OK. I co z tego?
  Skarb Państwa prywatyzuje państwowe firmy i jeżeli mu zależy na jakiejś firmie pozostawia sobie pakiet kontrolny 50,01% i nie musi nikogo pytać o zdanie.

  Odpowiem…Mówimy tutaj o banku emitującym prawny środek płatniczy w Polsce! Co jako podatnika powinno mieć dla Ciebie znaczenie. Chyba, że lubisz płacić wysokie podatki i godzisz się, że cześć Twoich podatków nie trafia do państwa „dla dobra tego państwa” tylko doinnego udziałowca.

  Kim zatem byli inni udziałowcy i czy czasem nie mieli jakiejś szczątkowej części, bo wtedy traciłbym Twój cenny czas na czytanie tego. Śpieszę z odpowiedzią. Otóż drogi czytelniku, kapitał założycielski w kwocie 100 mln zł rozpisano na 1 mln akcji, które znalazły się w rękach osób prywatnych, przedsiębiorstw, różnych instytucji oraz banków.

  Osób prywatnych? Których? Przedsiębiorstw? Jakich? Różnych instytucji? Jak różnych? Banków? Po co Bank jest właścicielem innego Banku? To interesujące. Zapytasz następnie: No dobra co z tą wielkością udziału?
  Naprawdę chcesz to przeczytać? Nie po to poświęciłeś tyle czasu bym pozostawił Cię bez odpowiedzi, prawda?

  A więc Skarb Państwa miał początkowo jedynie 1%

  Tak, 1% Celowo zmniejszam czcionkę (oraz nie dodaję kropki) by dać wyraz tej astronomicznej, jakże samotnej cyfrze 1. Co to jest 1% to każda Polka i każdy Polak wie doskonale. Wystarczy by banki udzieliły kredytu na takim poziomie oprocentowania i mamy gospodarkę nr 1 na świecie (i to bez żadnej ustawy, jakichkolwiek podatków, nawet politycy byli by zbędni). Dlaczego tak nigdy nie będzie?
  Nie musisz być politykiem by zrozumieć, że nie podcina się gałęzi drzewa, na której się akurat siedzi.

  Mówisz: Niemożliwe!
  A jednak. Akcje banku były przedmiotem wolnego obrotu na giełdzie, dawały prawo podejmowania decyzji na walnych zebraniach akcjonariuszy, a także prawo do dywidendy (wypłacano ją regularnie na poziomie 9-12% wartości nominalnej).

  DALEJ…

 10. MatkaPolka said

  Kto jest właścicielem NBP – czy to Nowy Bank Rothschildów ?
  I jak to zmienić ?

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/01/kto-jest-wlascicielem-nbp-czy-to-nowy-bank-rothschildow-i-jak-to-zmienic

  Mayer Amschel Rothschild powiedział kiedyś

  Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa”.

  O tym czyją politykę pieniężną realizuje dany bank centralny, decydują dwie sprawy formalno-prawne: struktura własności danego banku i /lub uprawnienia zarządcze. Bank Centralny może być formalnie w pełnej lub większościowej własności kogo innego np. danego kraju, ale uprawnienia do zarządzania bankiem może mieć kto inny, np. poprzez tajne umowy.

  Jednym przykładem jest Bank Anglii, który ostatnio przeszedł na własność Państwa Brytyjskiego, ze względu na to, że wiedza o tym, że był on własnością Rothschildów, znacznie upowszechniła się wśród brytyjczyków. Natomiast uprawnienia do zarządzania tym bankiem pozostały dalej w rękach poprzednich właścicieli i one decydują o tym, w czyim interesie działa ten Bank.

  Odwrotnie jest w Rosji, w której w marcu ubiegłego roku odebrano uprawnienia zarządcze Rothschildom, w czasie 10 dni zniknięcia prezydenta Putina, ale przekształcenia własnościowe Centralnego Banku Rosji, na rzecz Rosji, trwają w Dumie Rosyjskiej, ale one mają charakter drugorzędny. Czyny – czyli polityka tego banku, zmieniła się zasadniczo od tego czasu, z niesprzyjającej rozwojowi gospodarczemu, na kreującą i wspierającą rozwój.

  Niezależnie od prezentowanej poniżej struktury własności NBP, uprawnienia zarządcze na pewno nie są w rekach Polskich Władz, co potwierdza realizowana od początku transformacji polityka pieniężna, która jest niszcząca dla polskiej gospodarki i społeczeństwa. Dają takie podstawy art. 220 ust. 2 w brzmieniu:

  Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

  oraz niezgodna z Konstytucją, a konkretnie z art. 227 ust. 1m – ustawa O Narodowym Banku Polskim. Art. 220 ust. 2 Konstytucji jest sprzeczny z art. 227 ust. 1 ustawy zasadniczej i powinien być zmieniony. Natomiast do czasu zmiany tegoż artykułu, poprawienie ustawy o NBP, aby był zgodny z art. 227 ust. 1, i usuwający nadużycie kilku innych art. Konstytucji, daje możliwość prowadzenia własnej polityki pieniężnej przez Władze Polskie. Omawia tą kwestię w artykule na naszej stronie internetowej Jacek Rossakiewicz, następująco:

  „Konieczny jest w praktyce monetarnej powrót do. art. 227. § 1. Konstytucji RP:

  Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

  W Ustawie o NBP monopol banku centralnego Rzeczypospolitej Polskiej na emisję pieniądza (Art. 227. § 1. zdanie drugie) został zastąpiony: wyłącznym prawem emitowania znaków pieniężnych (patrz: Art. 4. ustawy). W ten sposób uchylono konstytucyjny, faktyczny monopol NBP na emisję pieniądza, gdyż gotówka; monety i banknoty, stanowią jedynie 13% środków rozliczeniowych funkcjonujących w polskim systemie finansowym, (stan: maj 2014, wg NBP).

  Nie ma wątpliwości, iż konstytucyjny zapis dotyczący monopolu na emisję PIENIĄDZA, odnosi się do pieniądza rozumianego jak najszerzej, szczególnie zaś powinien uwzględniać emisję pieniądza w formie elektronicznej. Rzeczywisty monopol oznacza także wyłączne prawo do kreacji kredytu, który powinien być w pełni kontrolowany przez NBP, jako część składowa narodowej emisji pieniądza i polityki finansowej.

  Zdanie trzecie Art. 227. C 1. konstytucji zostało natomiast – nie wiadomo dlaczego – zinterpretowane w Ustawie o NBP jako dbałość o utrzymanie stabilnego poziomu cen i nazwane podstawowym celem działalności NBP. (Art. 3. § 1. ustawy).

  Tak oto rzeczywiście podstawowy, konstytucyjny cel NBP jakim jest emisja pełnowartościowego pieniądza dla Polaków, został zamieniony w Ustawie o NBP na działania stabilizujące ceny.
  Warto zaznaczyć, iż działalność NBP mająca na celu stabilizację cen – bez monopolu na emisję pieniądza – jest ograniczona i nieskuteczna.

  NBP jest zobowiązany do emisji polskiego pieniądza, zaniechał tego i wbrew Konstytucji R.P. oddał przywilej emisji (nazywając to „kreacją”) bankom prywatnym. Uzasadnieniem dla takiej praktyki jest nadużywanie możliwości jakie daje art. 87, §1. art. 88 § 3. a szczególnie art. 90 § 1. oraz art. 91. § 2. i 3. Konstytucji:

  Art. 90, §1 Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.
  Art. 91
  1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.
  2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
  3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.

  Jednak art. 89. § 1. Konstytucji R.P. daje możliwość wypowiedzenia ratyfikowanej umowy międzynarodowej.”

  Więcej w artykule Autora na: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/08/nacjonalizacja-pieniedzy-walka-o-suwerennosc-monetarna/

  Redakcja KIP

 11. Maćko said

  Temat ineresujacy, wiec napedze „klientów”:

  PIENIADZ TO INFORMACJA.

 12. Maćko said

  No to czekamy na cd.!!! (… Wkrótce kolejna cześć na temat tego ile rocznie kosztuje nas emisja złotego. I o co chodzi z zadłużaniem się Polski, rezerwami NBP i idiotycznym parciem naszych polityków ku EURO. Dla osób obeznanych z tematem nie ma nic w tym odkrywczego, ale ten cykl tekstów ja piszę to dla osób, które mówią, że nie znają się na finansach. )
  ******

  W miedzyczasie – drukowanie pieniadza na pokrycie wzrostu gospodarki jest zalozeniem Katolickiego Kredytu Spolecznego a przelewanie na konto kazdego ( obywatela? mieszkanca? ) danego kraju udzialu w tym wzroscie to ( rowniez ) Katolicki Dystrybutyzm Spoleczny.

  Wszyscy dobrzy katolicy powinni obie te zasady rozwoju Ludzkosci znac i propagowac.

  http://www.michaeljournal.org/lekja1.htm

  http://distributistreview.com/czym-jest-dystrybutyzm/

 13. MatkaPolka said

  W miarę stary tekst, ale ze wszech miar godny powtórzenia, tym bardzie, ze znika i trudno znaleźć

  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/11/08/system-bankowy-i-system-emicji-pieniadza-najwieksza-zydowska-podmianka

  SYSTEM BANKOWY I SYSTEM EMISJI PIENIĄDZA
  – to największa Żydowska Podmianka

  System finansowy wymielony przez mądre głowy w beretach, jak to wykazują ostatnie wydarzenia najwyraźniej się nie sprawdza.

  Nieszczęściem polityków i politykierów jest to, ze nie maja zielonego pojęcia o podstawowych definicjach dotyczących pieniądza i bankowości – lub opacznie je rozumieją – urobieni przez propagandę bankierów sącząca się różnymi kanałami – od banków, po prasę, przez katedry akademickie –„uznane autorytety” , „debaty budżetowe” – polityków…

  A wiec najkrótsza lekcja.

  1.Pieniadz to uniwersalny środek wymiany – (rybak nie musi płacić stolarzowi toną ryb za komplet mebli)

  2. Prawo emisji pieniądza powinien mieć wyłącznie wybieralny rząd – Emisja pieniądza to największy przywilej i obowiązek parlamentu i rządu – właściwie rozumianej służby dla społeczeństwa.
  Dla rządu to najlepsza sposobność realizowania wszelkich projektów i programów potrzebnych dla społeczeństwa i narodu, do pobudzania gospodarki.

  3. Pieniądz jest własnością narodu – ludzi zamieszkujących dany kraj. Pieniądz nie jest własnością ani „pana bankowego”, ani „pana rządowego”. Ani bankier ani rząd, ani premier , ani prezydent , ani sejm nie jest właścicielem pieniądza. Pieniądza to dobro narodowe.

  Wszelka dyskusja o polityce, wojnach, historii, prawie, antysemityzmie nie ma sensu, jeśli nie zrozumie się SYSTEMU BANKOWEGO.

  Głównym uzurpatorem do tej własności jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

  Ostatnio obserwujemy zawalanie się tego Systemu Bankowego.

  Zbombardowano Libie i zabito Kaddafiego, bo emitował swój własny zloty Dinar kruszcowy, Ww Iraku zabito Sadama Huseina – bo emitował swój własny zloty Dinar
  Grecji chce się narzucić koniecznie pomoc i przyjecie pożyczki, odciągnąć od wystąpienia ze strefy Euro i powrót do Drachmy.

  W katastrofie smoleńskiej zginął Sławomir Skrzypek, prezes NBP, który odmawiał przyjęcia „dobroczynnej linii kredytowej” z MFW; na jego miejsce powołano pracownika (agenta) MFW min. Belkę, który , a jakże rozszerzył natychmiast dobroczynna linie kredytową.

  Kto ma prawo emisji pieniądza ten kontroluje gospodarkę, prawo i parlament, media i polityków.
  Pakiety stabilizacyjne to przejaw ratowania walącego się systemu walutowego.

  Tak naprawdę żadnego kryzysu nie ma. Państwo ma nieograniczoną władze emisji pieniądza.

  Ale ta władza musi być kontrolowana i ograniczona przepisami, aby żaden „szaleniec w laboratorium” nie mógł emitować pieniędzy bezcelowo powodując inflację , albo manipulator typu niesławnego Balcerowicza, podnosić stopy procentowe do niewiarygodnych wartości i to do tyłu.

  Potrzebna jest rzetelna informacja, edukacja społeczna a nie manipulacja.

  WSZYSTKIE INNE TEMATY TO TAK NAPRAWDĘ TEMATY ZASTĘPCZE.

  „Dajcie mi prawo emisji pieniądza a nie troszczę się, kto stanowi jakie prawa”– baron Rothschild

  Wszystkie wojny w Ameryce w XIX w kręciły się wokół przechwycenia prawa emisji pieniądza i Centralnego Systemu Bankowego

  PRZEZ 100 LAT USA BYŁY KRAJEM NAJWIĘKSZEJ PROSPERITY, NAJWIĘKSZĄ POTĘGA EKONOMICZNA NA ŚWIECIE.

  PO MNIEJ NIŻ 100 LATACH od wprowadzenia Federal Reserve Act w 1913 – USA stały się NAJWIĘKSZYM DŁUŻNIKIEM NA ŚWIECIE ( w stosunku do kogo???)

  Federal Reserve Board – Bank Centralny w USA powstał w wyniku spisku – ustawa została przepchnięta w 23 grudnia 1913 kiedy większość kongresmenów i senatorów rozjechała się na święta Bożego Narodzenia do domów – tak na prawdę ustawa nigdy nie została ratyfikowana.
  Wg. Konstytucji USA (Art. 1 punkt 8– dlaczego pierwszy – może to ważne)
  – prawo emisji pieniądza ma jedynie Kongres USA. FRB – to prywatna instytucja
  „The Congress shall have Power…to coin the Money and regulate the Value thereof..”

  Nie wszyscy jednak wiedza ze właścicielami i głównymi akcjonariuszami „AMERYKAŃSKIEGO” Federal Reserve Board są Stare Europejskie Domy Bankowe

  Rothschild- London and Berlin;
  Lazard Bros- Paris;
  Israel Stiff:- Italy;
  Kuhn-Loeb Company- Germany;
  Warburg- Hamburg, Amsterdam,
  Goldman and Sachs NY( ten sam, który ostatnio grał przeciw Złotówce )
  Lehman Bros: NY – tak, tak – ten sam stary dom bankowy Lehman, który osadził Pruskiego Augusta II na tronie Polski i doprowadził do rozbiorów;
  Rockefeller- NY

  Pieniądz, jako uniwersalny środek wymiany ma służyć społeczeństwu i JEST WŁASNOŚCIĄ NARODU!!!

  Zapis w Konstytucji Polskiej – za emisja pieniądza odpowiedzialny jest Narodowy Bank Polski, którym reguluje osobna ustawa powinien być zmieniony. Ustawę można dowolnie zmieniać – do zmiany konstytucji potrzebne jest referendum. Konstytucja powinna definiować, kto ma prawo emitować pieniądz – wyłącznie wybieralny Sejm może mieć takie prawo, ale mamy obecnie sytuacje, ze prawo emisji pieniądza będzie oddane do Centralnego Banku Unii Europejskiej

  SIŁA I POTĘGA EKONOMICZNA ŻYDÓW WYNIKA Z PRZECHWYCENIA CENTRALNEGO SYSTEMU BANKOWEGO.

  W największym skrócie mechanizm tworzenia i funkcjonowania pieniądza.

  Szkolny przykład

  Chcemy wybudować autostradę z Warszawy do Poznania.
  Na ten cel rząd powinien wyemitować pieniądze – na opłacenie inżynierów projektantów drogi , inżynierów konstruktorów maszyn budowlanych , zakup ciężarówek do transportu surowca – żwiru i asfaltu , pensje dla pracowników operatorów koparek, wywrotek, walców drogowych, geodetów itd., na wykup po rynkowej cenie terenów pod drogę
  ( bo ostatecznym właścicielem ziemi jest państwo – a własność prywatna jest ograniczona do „fee simple” – największy pakiet praw do nieruchomości jaki może posiadać prywatny właściciel – osobny prawniczy temat).

  Suma pieniądza wpompowanego do krajowej gospodarki wyemitowanej właśnie na ten cel bardzo pobudza gospodarkę – bo inżynierowie robotnicy i wszyscy bezpośrednio związani z budowa autostrady – wydają później – na zakup bułeczek u piekarza, wybudowanie domu przez murarza, zakup butów u szewca, kupno telewizora, komputera, kanapy czy lodówki. Wyemitowanie pieniądza ma pokrycie – w wybudowanej drodze – która jest wspólnym dobrem narodowym i służy wszystkim do rozwoju gospodarki.

  Obecnie w większości pieniądz jest emitowany jako dług poprzez banki prywatne ( ŻYDOWSKIE) w formie pożyczek obciążonych procentem ( składanym)– między innymi na cele publiczne – zamiast bezprocentowo i bez- inflacyjnego DRUKOWANIA PIENIĘDZY przez rządy krajowe proporcjonalnie i zgodnie z potrzebami społeczeństwa.

  Mechanizm jest następujący. Rząd zamiast wyemitować (wydrukować ) pieniądze na potrzeby społeczne (np. drogi, szpitale, pensje dla lekarzy) drukuje (emituje ) obligacje rządowe, zobowiązania rządu obciążone procentem i w zastaw bierze POŻYCZKĘ od banku centralnego albo komercyjnego.
  Inna forma emisji pieniądza są wszelkiego rodzaju pożyczki hipoteczne i inne na cele prywatne.
  Te pożyczki i w ogóle istnienie banków prywatnych (emitujących pieniądz) są nielegalne w świetle Konstytucji ponieważ zgodnie z Konstytucją tylko Bank Narodowy pa prawo emisji pieniądza.

  Emisja pieniądza obciążonego procentem JAKO DŁUG– tak jak to jest w chwili obecnej – to źródło inflacji, a obecnie źródło niebywałego kryzysu finansowego – matematycznie oczywistego i spodziewanego.

  Dług narasta wstępnie powoli i płasko, aż przychodzi chwila, gdy przyrasta szybko i ekspotencjalnie – ten stan gwałtownego przyrostu długu obserwujemy właśnie teraz. Aby pokryć lawinowo narastający dług, dodrukowuje się pieniądze. – QE

  (Quantitative easing (QE) is a monetary policy in which a central bank creates new electronic money in order to buy government bonds or other financial assets to stimulate the economy (i.e., to increase private-sector spending and return inflation to its target).)

  Dość powiedzieć , ze cena uncji złota jest stała i wynosi $20 Obecna cena złota $1920 to wskaźnik inflacji, a nie cena ( dla ilustracji – niekoniecznie aktualne ceny)

  To nie system ekonomiczny jest zły, to system finansowy – emisji pieniądza jest zły.

  Tzw „Dotacje z Unii Europejskiej” to naprawdę śmiech i dowód jak propaganda może zrobić z mózgu wodę szerokim masom i wydawałoby się wybitnym profesorom.

  Cała ta Unia Europejska to jeden wielki spisek mający na celu wprowadzenie Euro we wszystkich krajach. Euro to jedno wielkie oszustwo. Na banknocie Euro nie ma nawet żadnego podpisu. To jedna wielka Żydowska Podmianka.

  Równie dobrze można w Europie wprowadzić Polski Złoty, jako walutę Europejską
  – to by była Polska Podmianka.

  Kto się chce sam pozbawić emisji własnego pieniądza – jest zdrajca narodowym.

  Oddanie tego przywileje w obce ręce to oddanie decyzji czy możemy wybudować drogę w swoim kraju czy nie – czy musimy się o to prosić oczywiście o pożyczkę z procentem ( oczywiście będziemy zadłużeni, a tego długu nigdy nie będziemy w stanie spłacić) ; nie mówiąc o tym, ze stajemy się bezbronni – bo czy Niemcy dadzą nam pożyczkę na wybudowanie fabryki czołgów, samolotów czy karabinów –OCZYWIŚCIE NIE!!

  Pieniądz może być emitowany na w rożnych cele służące społeczeństwu – np. SZPITALE czy SZKOŁY i Uniwersytety – pieniądz również tym kanałem wchodzi do obiegu i pobudza gospodarkę.

  Ilość pieniądza na WSZELKIE cele społeczne – drogi, szkoły, lecznictwo – to zaledwie 3 procent wszystkich podatków dochodowych – tak naprawdę podatki nie sa potrzebne.

  ( w pierwszym roku istnienia Stanów Zjednoczonych Ameryki – Kongres przyznał sobie zbyt dużo pieniędzy i nie był w stanie ich wydać !! – pomyślmy o tym)

  Zastanówmy się skąd Związek Radziecki miał pieniądze na rozwój potęgi kosmicznej czy militarnej- – nie potrzebował wcale pożyczek u „Zachodnich Bankierów” – po prostu SAM WYEMITOWAŁ PIENIĄDZE

  Hitler tez pobudził gospodarkę budując autostrady i przemysł zbrojeniowy – skąd miał pieniądze po okresie wielkiej depresji światowej ????
  RÓWNIEŻ SAM EMITOWAŁ PIENIĄDZE

  Niestety parlamentarzyści w Polsce i na całym świecie nie rozumieją tej podstawowej definicji pieniądza, kto ma prawo do emisji, jaka jest społeczna funkcja pieniądza i funkcjonowaniu Banku – – wmanewrowani są w dyskusje budżetowe, w dotacje itd. – nie rozumieją lub zostali przekupieni i tkwią w konformizmie i „poprawności politycznej”

  INFORMACJA JEST DOSTĘPNA W WIELKIEJ OBFITOŚCI – TRZEBA TYLKO CHCIEĆ
  TA PRAWDA POWINNA SIE PRZEBIC DO PARLAMENTARZYSTOW W POLSCE I NA SWIECIE

 14. MatkaPolka said

  Ugrupowanie obywatelskie w Kanadzie COMER – The Committee on Monetary and Economic Reform

  Pozwało Bank of Canada (Centralny Bank) i rząd Kanady do sądu o to, aby Bank wypełniał swoje statutowe obowiązki – emitował pieniądz na finansowanie projektów publicznych bez procentu – i o to aby rząd Kanady pożyczał od Banku centralnego Kanady bez procentu a nie od prywatnych banków – na procent

  http://www.comer.org

  Wikipedia COMMER https://en.wikipedia.org/wiki/Committee_on_Monetary_and_Economic_Reform

  Lawsuit against Bank of Canada
  In 2011, COMER brought a lawsuit against the Canadian Government.[2][1] COMER claimed that the Bank of Canada is mandated under the Bank of Canada Act to provide debt-free support for public projects undertaken by federal, provincial and city governments.[1] COMER said that Canada has unconstitutionally given up control over its ability to set its independent monetary policy to „secret” deliberations and control of private foreign bankers, including the Bank for International Settlements.[1] The organization is represented by Rocco Galati.[1] COMER has been called „conspiracy theorists” because of the claim.[3]

 15. MatkaPolka said

  Marek Belka – chyba największy przestępca gospodarczy w Polsce
  Etatowy pracownik MFW.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Belka

  W 1997 i w latach 2001–2002 wicepremier i minister finansów, w latach 2004–2005 prezes Rady Ministrów, w latach 2010–2016 prezes Narodowego Banku Polskiego.

  27 grudnia 2005 został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE); obowiązki na tym stanowisku objął z początkiem 2006. Następnie, w styczniu 2009, został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego[11].

  27 maja 2010 tymczasowo wykonujący obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski wyznaczył go na kandydata na urząd Prezesa NBP. Po ogłoszeniu decyzji o kandydowaniu Marek Belka ustąpił ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego MFW. 10 czerwca 2010 Sejm VI kadencji wybrał go na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego

 16. Plausi said

  Ciekawe rzeczy pisze
  @jasiek z toronto,7

  Nie potrafilibyśmy tego lepiej sformułować. Oznacza to jednak, że ci wszyscy, którzy nagromadzili wiele pieniędzy są po prostu złodziejami, my jesteśmy nawet zdania, że

  Każdy wielki majątek powstał na drodze oszustwa, kradzieży i mordu, z reguły wszystkich trzech

  dotyczy to także większych majątków tzw. szlachty, ciekawe co takie szlachetnego cechuje tzw. szlachtę ?

  Ale czy w umiłowaniu kapitalizmu mają czytelnicy dość odwagi przyjąć to do wiadomości, czy będziemy znowu obrzuceni wyzwiskami, że chcemy zabrać ich „własność“ tym wszystkim, którzy się „dorobili“ czy raczej dograbili wielkiego majątku. Nie mowa tu o rzetelnych rzemieślnikach czy innych pracujących, tylko o naprawdę wielkich majątkach, dla których pieniądz rzekomo „pracuje“. Nawet katolicy zapomnieli, że procent/lichwa jest grzechem, ale na to zwracaliśmy uwagę, patrz też ew. w cytowanym blogu pod „Uśmiech św. Jana-Pawła “.

  Na straży zagrabionego mienia wielkich posidaczy stoi państwo jak wiemy, i my podatnicy opłacamy to państwo i tym samym ochronę zagrabianego mienia. Choć byłoby rzeczą oczywistą, że wielkie majątki powinny opłacać sowity podatek majątkowy, zamiast tego odbiera „demokratycznie wybrany parlament“, sejm/senat, resztkę środków do życia tym ograbionym, aby zaspokoić potrzebę grabieży bogatych, zresztą zgodnie z celem, jak podano pod hasłem „Cel“ w powyższym linku.

  Kapitalizm, system w którym pieniądz „pracuje“, już samą swą nazwą deklaruje, że jest systemem grabieży. Wielu będzie zaskoczonych, że tzw. realny socjalizm był też systemem lichwy, sytemem „pracy“ pieniądza, czyli formą kapitalizmu dla ubogich, z Marksem wyjaśniamy poniżej.

  Wielu obruszy być może powyżej napisane, ale jakby się tak zastanowić nad wypowiedzią jaśka z toronto, to można przyjść m.in. do takich wniosków. No dobrze, ale to wymaga, aby zakwestionować prawo własności grabieżcy do zagrabionego majątku, a na to będzie stać niewielu demokratów, szczególnie demokratów „wolnego“ rynku, tej kategorii mitycznej wymyślonej przez kapłana ekonomii Adma Smitha, wspieranego żarliwie przez K. Marksa. Dla cierpliwie wierzących w „wolny“ rynek, nie ma czegoś takiego jak „wolny rynek“, bowiem rynek jest ZAWSZE zniewolony m.in. przez tzw. prawo popytu i podaży, prawo chciwości.

  @MatkaPolka, 15

  «Etatowy pracownik MFW. « 

  Etatowy pracownik MWF, patrz hasło „MWF“ w pierwszym linku, MFW jest jedynie instrumentem, ale czy Belka zaraz „największy przestępca gospodarczy w Polsce ”, a Balcerowicz, wobec ich natłoku w rządzie, sejmie i senacie.

  Jest rzeczą smutną ale i znamienną, że w dyskusji na temat pieniądza, nie ma ważniejszej, biorą udział nieliczni, kiedy sprawy mało ważne, przywołują na plan dziesiątki. Jak obywatel może uważać się za pwołanego do brania udziału w życiu politycznym, n.p. wyborach, jeśli nie zadał sobie trudu pojąć system pieniądza.

 17. Plausi said

  Poprawka do „Ciekawe rzeczy pisze”

  @MatkaPolka, 15

  «Etatowy pracownik MFW. « 

  Etatowy pracownik MWF, patrz hasło „MWF“ w pierwszym linku, MFW jest jedynie instrumentem, ale czy Belka zaraz „największy przestępca gospodarczy w Polsce ”, a Balcerowicz, wobec ich natłoku w rządzie, sejmie i senacie.

  Jest rzeczą smutną ale i znamienną, że w dyskusji na temat pieniądza, nie ma ważniejszej, biorą udział nieliczni, kiedy sprawy mało ważne, przywołują na plan dziesiątki. Jak obywatel może uważać się za pwołanego do brania udziału w życiu politycznym, n.p. wyborach, jeśli nie zadał sobie trudu pojąć system pieniądza.

  Tag zamykajcy wyttuszczenie tekstu był błędny, przepraszam. Ten tekst może pojawić się przed tekstem korygowanym.

 18. Ewik said

  @ 11 Maćko

  A co tu gadać jeśli pieniądz to tylko informacja.
  Informacja i już.

 19. Listwa said

  Pan Macko w kwestii pieniądza przyjął postawę wyjątkową, z jednej strony chce dowiedzieć się czegoś nowego o pieniądzu a jednocześnie nie chce dopuścić niczego nowego.

  Ale w 2017 diagnostycznie chce poczytać co jest jeszcze poza informacją.

 20. Maćko said

  18 Ewik – kazda ksiazka to tez tylko informacja, a gadamy o nich czesto i gesto, nie prawdaz? Cala powyzsza zawartosc napisana i reszta Gajówki to tez tylko inforamacja.

  W kazdej domenie ludzkiej dzialalnosci i wiedzy konieczne jest poznanie pojec pierwotnych i aksjomatów. Dopiero po ich asymilacji mozliwe jest konstruktywne i poprawne rozwazanie problemów i planowanie dzialan.

  19 Listwa – ciesze sie, ze z kazdym rokiem przybywa panu roztropnosci i wiedzy, dobroci i tolerancji. Beda z Pana ludzie!

  Poniewaz pan prawnik (?), wiec zwyczaj komplikowania prostych spraw ma pan niejako wyuczony i wymuszony.
  Tymniemniej, zwróc Pan uwage na regule, ze zawsze konieczne jest wracanie sie do korzeni, do definicji, do aksjomatów.
  Cale prawo, zreszta, powinno byc maksymalnie uproszczone i oczyszczone z anachronizmów oraz z raka coraz to nowych przepisów które tak ciesza ustawodaców, dajac im poczucie wartosci i przekonanie, ze na kazdego sie znajdzie odpowiedni paragraf, tak aby równiejsi zawsze byli góra.

  Teraz moze przestanie sie pan zajmowac moja osoba a zajmie sie sprawami i ideami, jak to czynia ludzie wielcy.
  Pozdrawiam

 21. Boydar said

  Będą z Pana ludzie, Panie Listwa ! Zawszeć to jakieś światełko w tunelu 🙂

 22. Listwa said

  @Boydar

  Musze iśc i to wkuć na pamiec. Takich prognoz nie mozna zapomniec.
  Tylko pan Maćko mnie zaniepokoił. Bo wiesz pan, dziś mówi że ja to prawnik, a jutro mi moze powie że jestem narodowosci prawniczej. A sam pan wiesz czym to pachnie diagnostycznie

 23. Re: 22 Listwa…

  O nie, nie… Pan Panie Listwa ma „informacje” wrecz wypisana na twarzy… :)))

  Ja na panskim miejscu zapytal p. Macko: „Jesli pieniadz jest informacja, to o jaki „parytet” jest ta informacja oparta???”

  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 24. Maćko said

  23 Jasku z Toronto – no o dobra i uslugi wytwarzane przez ludzi ich praca powinien byc ten parytet oparty… tzn. tak byc powinno. a ze tak nie jest, no to mamy tragedie jaka mamy przed oczami na codzien.

  Tak?
  ****

  Pytanie plk. Douglasa i innych madrych ludzi:

  Jak to moze byc, ze sa materialy, jest energia, sa ludzie chetni do pracy a nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb spolecznych? Brakuje dróg, szpitali, szkól, mostów, kanalów, domów, parków, sal sportowych, zalewów, sciezek rowerowych… jedzenia dla glodnych tez brakuje.

 25. NICK said

  Nawiasem. Wyłowione.
  (20).
  Znowuż jajka.
  Teraz moze przestanie sie pan zajmowac moja osoba a zajmie sie sprawami i ideami, jak to czynia ludzie wielcy.
  Rozumiecie przecież podtekst. 🙂 .

 26. NICK said

  Zaczyna Pan Macka schodzić?
  Do pytań podstawowych?
  „Jak to moze byc, ze sa materialy, jest energia, sa ludzie chetni do pracy a nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb spolecznych? Brakuje dróg, szpitali, szkól, mostów, kanalów, domów, parków, sal sportowych, zalewów, sciezek rowerowych… jedzenia dla glodnych tez brakuje.” (24).

 27. NICK said

  Cala powyzsza zawartosc napisana i reszta Gajówki to tez tylko inforamacja.

  Pozdrawiam Gospodarza.
  Sorki. Nie Gospodarza.
  Imaginację.
  Informacji.

 28. Re: 24 Macko…
  Kto kontroluje system cyrkulacji finansowej?
  Kto emituje (drukuje banknoty) gotowke dla Polakow???..
  Kto kontoluje system kredytowy (zadluzeniowe) na terenie RP???..
  Kto doprowadzil do zadluzenia na ponad 3 bilonow zlotych???…
  Kto doprowadzil do likwidacji naszego narodowego przemyslu????..
  Kto doprowadzil do emigracji Polakow (ponad 6 milionow) poza granice RP???…
  Kto doprowadzil do likwidacji elit Narodu Polskiego????…
  Kto doprowadzil do s…rwienia Narodu Polskiego???…

  Oczywiscie, ze jestem w stanie odpowiedzic na pytanie skierowane do Douglasa…
  (on juz nie zyje, a ja wciaz…)

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 29. Maćko said

  28, Jasku, ja wiem, ze Pan wie, a Pan powinien wiedziec, ze ja wiem. Jasne?

  Co Program Kredytu Społecznego (Narodowego) gwarantuje? (w telegraficznym skrocie..)

  1) Całkowitą likwidacje wszelkich podatkow od obecnie nakładanych na własności (prywatne i publiczne – podmioty gospodarcze)
  2) Całkowita likwidacje wszelkich podatków od darowizn, spuścizn, spadkow i prywatnych umow finansowych.
  3) Calkowita likwidacje podatku konsumpcyjnego VAT
  4) Całkowity zakaz nakładania podatku na podatek
  5) Calkowitą likwidacje oprocentowania kredytów na cele publiczne i prywatne przez Narodowy Bank Polski i wszystkie banki prywatne na terenie Polski
  6) Zmianę na Ekonomię fizyczną, czyli cała cyrkulacja pieniadza będzie systemem tylko kwotowym lub cyfrowym w zapisie elektronicznym.
  7) Całkowitą likwidację inflacji i deflacji wartości pieniądza w cyrkulacji
  8) Gwarantuje zrównoważenie ilości gotówki w cyrkulacji wzgłedem rzeczywistych dobr materialnych wykonanych i wprowadzonych na rynek dla konsumentów.
  9) Iż żaden podmiot gospodarczy czy osoba prywatna nie bedzie blokowana dostępem do linii kredytowej na wszelakie inwestycje publiczne (społeczne) łącznie z pomysłami, które są jeszcze aktualne a obcnie czekają na wdrozenie do produkcji.
  10) Gwarantuje zwolnienie z opłat celnych wszystkich Polakow przyjeżdżających do Polski ze swoim dobytkiem materialnym.
  11) Wypłacanie rocznej dywidendy – ( podział zysku narodowego netto na każdego Polaka i obywatela zamieszkałego teren polskiej ziemi)
  12) Całkowitą likwidacje obecnie sztucznych zadłużeń finansowych zakładów pracy, firm i przedsiebiorstw wobec prywatnych banków.
  13) Przywrócenie Narodowemu Bankowi Polskimu prawa emitowania banknotów i monet dla potrzeb całego społeczeństwa.
  14) Redukcję całej obecnie ponad 900.000 administracji (urzednikow na garnuszku podatnikow) do realnie potrzebnej ilości urzędników.
  15) Weryfikację finansowych umów i kontraktów państwowych i prywatnych. (panstwowych z firmami prywatnymi i kontraktow firm prywatnych z panstwowymi na cele publiczne).

  ================================
  jasiek z toronto

  P.S.Ksiazki dotyczace Kredytu Spolecznego wysylalem i wysylam zupelnie bezplatnie m.in., „Co to jest Kredyt Spoleczny”, „Finanse zdrowe i skuteczne”, „Banki, pieniadze, niewola”, „Kryzys pieniadza”, „Kredyt Spoleczny”, „Pieniadze w sluzbie Narodu”, „Wyspa rozbitkow” ,
  Jak rowniez i pochodne zwiazane z lichwiarskim systemem finansowym.

  😉

 30. Plausi said

  Irracjonalny świat ekonomii

  Na wypowiedź: „Na straży zagrabionego mienia wielkich posiadaczy stoi państwo jak wiemy, i my podatnicy opłacamy to państwo i tym samym ochronę zagrabianego mienia. ” @Plausi, 16
  nie trzeba było długo czekać:

  @Maćko, 29 przytacza, że

  „Program Kredytu Społecznego (Narodowego) gwarantuje:

  1) Całkowitą likwidacje wszelkich podatkow od obecnie nakładanych na własności (prywatne i publiczne – podmioty gospodarcze)
  2) Całkowita likwidacje wszelkich podatków od darowizn, spuścizn, spadkow i prywatnych umow finansowych. “

  Tzn. Program Kredytu Społecznego dba o to, że rozrost wielkich majątków zostanie radykalnie przyspieszony, gdyż za ochronę „państwa“, które tę dobroczynność opłaca kredytem społecznym, zaciąganym u społeczeństwa tzn. nie tylko bezzwrotnym, ale także od którego lichwę musi to społeczeństwo opłacać. Wg. tego programu zostają także pozbawieni majątku zobowiązani do opłacania ochrony wielkich majątków, jak utrzymujemy, pochodzących z grabieży tegoż społeczeństwa.

  Podobny system grabieży, wypracowanym przez adeptów nauki ekonomii jeszcze w XVI. wieku, stosowany jest do dziś, por. merkantylizm, mianowicie, wywożącym produkty z kraju jest zwracany podatek, który jest podejmowany za koszty (społeczne) jakie kraj poniósł, aby taki produkt został wyprodukowany, tzn. obcokrajowcy nie muszą ponosić tych kosztów społecznych, n.p. zasobów czy środowiska, bowiem opłaca im to „Kredyt Społeczny“ kraju. To jest dzieło adeptów „wiedzy“ ekonomicznej, do których należą A. Smith i K. Marks, por. wyżej @Plausi, 16, link drugi.

  Wg. tej nowej strategii, opisanej nawet ponoć w liście udało się już w roku 1637 zorganizować operację tzw. „Tulipomanii“, uznawanej za pierwszą operację tzw. “kryzysu finansowego“.

  Czytając ten program tego antynarodowego „Kredytu Społecznego“ musimy stwierdzić, że stopień ogłupienia społeczeństw osiągnął miejmy nadzieję swój zenit. To możemy równie dobrze tłumaczyć o co chodzi w tzw. ekonomii przysłowiowej „krowie na miedzy“, członkowie społeczeństwa tak znakomicie obrobionego przez spisek wymieniony w pierwszym linku, są zidiociali już w takim stopniu, że być może nie sposób jest ten idiotyzm z ich głów wyplenić. Także tacy idioci mają czynne prawo wyborcze, jak wiemy. W ten sposób ziemia, podstawa egzystencji miliardów jej mieszkańców, może zostać zniszczona zgodnie z niszczycielskimi zasadami tej ekonomii „kredytu społecznego“.

  Ktoś nie pozbawiony odrobiny rosządku może dojść do niebezpiecznego wniosku, że ten świat tzw. ekonimii jest dosyć irracjonalny. Racja, tzw. ekonomia nie jest żadną nauką a jedynie wiarą, która zastąpiła wielu wiarę w boga, z tym, że wiara w boga jest daleko bardziej racjonalna niż wiara ekonomii. Na to, że ekonomia zapożyczyła się u religii, zwrócono już dawno uwagę, świadczą o tym też zapożyczenia terminowlogii jak choćby:
  wierzytelność
  wierzyciel
  dłużnik jest „winny“ jak grzesznik
  „fiat money“
  „niewidzialna ręka“

  Nie bez podstaw pełnią dzisiaj budynki banków rolę dawniejszych katedr zarówno architektonicznie jak i duchowo.

 31. Maćko said

  Plausi, za krótko pan cytuje, dalej sa inne punkty które równowaza wplyw tych pierwszych 2:

  3) Calkowita likwidacje podatku konsumpcyjnego VAT
  4) Całkowity zakaz nakładania podatku na podatek
  5) Calkowitą likwidacje oprocentowania kredytów na cele publiczne i prywatne przez Narodowy Bank Polski i wszystkie banki prywatne na terenie Polski

  6) Zmianę na Ekonomię fizyczną, czyli cała cyrkulacja pieniadza będzie systemem tylko kwotowym lub cyfrowym w zapisie elektronicznym.

  7) Całkowitą likwidację inflacji i deflacji wartości pieniądza w cyrkulacji

  8) Gwarantuje zrównoważenie ilości gotówki w cyrkulacji wzgłedem rzeczywistych dobr materialnych wykonanych i wprowadzonych na rynek dla konsumentów.
  9) Iż żaden podmiot gospodarczy czy osoba prywatna nie bedzie blokowana dostępem do linii kredytowej na wszelakie inwestycje publiczne (społeczne) łącznie z pomysłami, które są jeszcze aktualne a obcnie czekają na wdrozenie do produkcji.
  10) Gwarantuje zwolnienie z opłat celnych wszystkich Polakow przyjeżdżających do Polski ze swoim dobytkiem materialnym.
  11) Wypłacanie rocznej dywidendy – ( podział zysku narodowego netto na każdego Polaka i obywatela zamieszkałego teren polskiej ziemi)
  12) Całkowitą likwidacje obecnie sztucznych zadłużeń finansowych zakładów pracy, firm i przedsiebiorstw wobec prywatnych banków.
  13) Przywrócenie Narodowemu Bankowi Polskimu prawa emitowania banknotów i monet dla potrzeb całego społeczeństwa.
  14) Redukcję całej obecnie ponad 900.000 administracji (urzednikow na garnuszku podatnikow) do realnie potrzebnej ilości urzędników.
  15) Weryfikację finansowych umów i kontraktów państwowych i prywatnych. (panstwowych z firmami prywatnymi i kontraktow firm prywatnych z panstwowymi na cele publiczne).

 32. Maćko said

  Ciekawostka z kraju luxusu, wina, perfum, piekna i elegancji:
  http://www.bvoltaire.fr/arnaudfournet/faut-il-sortir-de-leuro-ou-supprimer-deux-millions-de-fonctionnaires,303506
  30% wiecej zatrudnionych w sektorze panstwowym niz w Niemczech.
  Nowy frank, oceniaja ekonomisci, powinien byc 20% nizzej notowany niz Yeuro a nowa marka 10% drozsza… 30% róznicy.
  Rozwój sytuacji we Francji, ekstrapolujac ostatnie 25 lat, doprowadzi do 100% bazrobocia w sektorze prywatnym, jedyni majacy prace beda funkjonariuszami panstwowymi.. pachnie oryginalnym faszyzmem Mussoliniego?
  …Pour que la France puisse rester dans l’euro, il faut la dégraisser non pas de 500.000 fonctionnaires, mais de 1,8 million d’emplois publics, et le faire de toute urgence puisque rien n’a été fait depuis 25 ans. Le programme du candidat François Fillon est donc très timide. Par ailleurs, les récentes lois du PS ne font qu’aggraver le pressurage des salariés du privé.

  Pour sortir de la crise en restant dans l’euro, revitaliser le secteur privé et réduire à terme le chômage, il est indispensable de dégraisser 30 % des fonctionnaires, faire baisser les prélèvements obligatoires de 57 % à 40 %. Si aucune décision n’est prise, les faits décideront d’eux-mêmes. Le statu quo est impossible.

 33. Plausi said

  A skąd Pan wie,

  @Maćko, 31

  że coś tam wyrównuje ?!

  @Plausi, 30 zwraca uwagę, nie będziemy tu ponownie wypisywali, że podstawy tego systemu są absurdalne, w absurdalnym systemie nie będzie Pan w stanie nic wyrównać, bo nie potrafi Pan doprowadzić do jakiejkolwiek równowagi. Jeśli już Pan zadał sobie trud zająć się tymi sprawami, czy słyszał Pan coś o średniowiecznych brakteatach, które ok. dwóch wieków zapobiegały tzw. „kryzysom finansowym“ utrudniając lichwę i przyczyniając się do rozkwitu gotyku ? Dopiero Slivio Gesell potrafił zrekonstruować tę tradycję, patrz też „Wörgl“. W kraju banków Szwajcarii istnieje wewnętrzny system bez lichwy „WIR Bank“, patrz wikipedia angielska albo niemiecka, polskiej brak

  Szkoda, że Pan z takim zacięciem zabrał się do obrony „kredytu społecznego“, zanim Pan przeanalizował dalsze argumenty @Plausi, 30, naturalnie, może Pan spróbować je obalić, ale ignorować nie powinien Pan, rzetelność wymaga tego.

  „30% więcej zatrudnionych w sektorze państwowym niz w Niemczech.“

  I co ma to dowodzić ? Redukcja kadr policyjnych i innych w „sektorze państwowym“ doprowadziła do tego, że nawet targ bożenarodzeniowy nie jest bezpieczny, od lat bandy z różnych krajów kontrolują świat przestępczy w licznych miastach, w Berlinie klany Libańczyków kontrolują wg. mediów dwa ciągi ulic, od niedawna Turcy zrzeszyli się w tzw. klubie rockowym „Germania Osmanów“, por. „Hell Angels“ i.t.d.

  Nadal chce Pan redukować w „sektorze państwowym“, a może chce Pan to prywatyzować, a to „Germania Osmanów“ i „Hell Angels“ chętnie przejmą te funkcje ? Jeszcze nikt nie udowodnił, że prywatny przedsiębiorca lepiej funkcjonuje niż sprawny „sektor państwowy“ czy społeczny. Nawet prywatne banki dopuściły (i nadal dopuszczają) takiej niegospodarności, że musiały być „ratowane“ przez „kredyt społeczny“. W tymże blogu: „Kryzys finansowy” przystępnie dla gospodyń domowych “ wyjaśnia, jak należy organizaować „kryzys finansowy“.

 34. Maćko said

  33. Plausi – O Worgl i o WIR juz tu i gdzie indziej pisalem dawno temu i nie jeden raz.

  KS ma swoje dobre strony, pewno tez i ma jakies zle strony, jak kazde rozwiazanie arbitralne, odgórne a nie oddolne. Co robic, tak juz w zyciu jest. Ale i KS i DK sa lepszymi systemami niz atualnie panujace na Ziemi lichwiarstow paoszydów.

  Pan ekstrapoluje daleko od mojego przekazu, obracajac w asurd bardzo poprawne spostrzezenie, o ilosci bezdproduktynwych pasozytów spolecznych, jakimi jest 75% funkcjonariuszy panstwowych.

  O stanie bezpieczenstwa w danym kraju nie decyduje ilosc policjantów tylko jakosc calego systemu spolecznego.
  Argument jaki pan wybral do obrony admnistracji jest zupelnie nieadekwatny. A aluzja do motocyklistów niesmaczna.

  Na zakonczenie dodam, ze nie ma tu, zazwyczaj, poprawnej dyskusji, wiec ograniczylem sie do wykazania pana manipulacji opartej na cytowanie 2 z wielu punktów, które tylko jako system stworzyc moga cos dobrego.

  Jesli ma pan ochote, to mzemy konstruktywnie powymieniac opinie, nie zwazajac na szum jaki zaraz tu wprowadza trole i inne szkodniki.
  Pozdrawiam i zabieram sie do czytania pana linków.

 35. NICK said

  (34).
  „Na zakonczenie dodam, ze nie ma tu, zazwyczaj, poprawnej dyskusji, wiec ograniczylem sie do wykazania pana manipulacji opartej na cytowanie 2 z wielu punktów, które tylko jako system stworzyc moga cos dobrego.”
  ” ograniczylem sie do wykazania ”
  Szczerze pisząc to jest Pan (m)niszczem manipulacji.

  Panie Plausi.
  Otworzył mi Pan oczy.

 36. nie moge zamiescic komentarza…

  jasiek z Toronto

  test

 37. Re: 30 Plausi…

  Pisze Pan m.in.,

  „„Program Kredytu Społecznego (Narodowego) gwarantuje:

  1) Całkowitą likwidacje wszelkich podatkow od obecnie nakładanych na własności (prywatne i publiczne – podmioty gospodarcze)
  2) Całkowita likwidacje wszelkich podatków od darowizn, spuścizn, spadkow i prywatnych umow finansowych. “

  (….” Tzn. Program Kredytu Społecznego dba o to, że rozrost wielkich majątków zostanie radykalnie przyspieszony, gdyż za ochronę „państwa“, które tę dobroczynność opłaca kredytem społecznym, zaciąganym u społeczeństwa tzn. nie tylko bezzwrotnym, ale także od którego lichwę musi to społeczeństwo opłacać. Wg. tego programu zostają także pozbawieni majątku zobowiązani do opłacania ochrony wielkich majątków, jak utrzymujemy, pochodzących z grabieży tegoż społeczeństwa.

  (jasiek z Toronto) Na jakiej podstawie stwierdzil Pan, ze nastapi rozrost majatkow??? I na jakiej podstawie nastapi grabiez spoleczenstwa??? (skoro spoleczenstwo zostanie UWOLNIONE od cyklicznych podatkow od wlasnosci)…

  Kredyt Spoleczny TO NIE GOTOWKA. Kredyt Spoleczny NICZEGO nie oplaca. Niczego nie finansuje, I NIKOMU KASY (gotowki) NIE POZYCZA…ani nie jest zadna „kasa-zapomogowo-pozyczkowa…

  ANI ROWNIEZ NIKOGO NIE OKRADA…

  ANI ROWNIEZ NIE JEST ZADNYM BANKIEM !!!!

  Widze, ze g…no pan wie o Programie Kredytu Spolecznego….

  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 38. Maćko said

  37. Panie Jasko, mam wrazenie, ze Plausi przeczytal tylko pierwsze 2 punkty i tak sie wkurzyl ze nie pomyslal nad caloscia.
  Czekamy wiec na jego odpowiedz.

 39. Listwa said

  @ 30 Palusi

  „Racja, tzw. ekonomia nie jest żadną nauką a jedynie wiarą, która zastąpiła wielu wiarę w boga, z tym, że wiara w boga jest daleko bardziej racjonalna niż wiara ekonomii”

  – z tym się zgodzic nie można. Wiara w Boga jest bardzo racjonalna. Co do ekonimii, to mozna róznie sprawę nazwać i róznie okreslać jej zakres oraz definiować strukturę, ale jest coś co trzeba znać i rozumieć żeby było mozliwe normane funkcjnowanie narodu i jego rozwój.

  Dobrobyt i dobry stan społeczeństwa to nie jest przypadek, to wymaga wiele wiedzy, także z zakresu tego co zwiemy ekonomią, choć nie jest to najlepsza nazwa. Sama ekonomia , biorąc ścisłe znaczenie tej nazwy jest też racjonalna i nie jest wierzeniem. To nie przypadek że Niemcy wygrywają gospodarczo z pozostałą Europą.

 40. Listwa said

  Grecja teoretycznie z racji swych starożytnych korzeni i ciągłości życia narodu powinna w Europie dominować. Jednak tak nie jest.
  Wiele narodów europejskich, a teraz też dalekowschodnich zdecydowanie ją deklasują. Polskę również.

  Chińczycy bardzo uwaznie studiują „ekonomię”. A raczej studiują to coś , co wykracza poza zakres ekonomii , a ona sama jest tego częścią.

 41. Boydar said

  Czy Pan Listwa zauważył, że Obywatel Macka zdecydował się przypisać role nośnika informacji monecie ? Już jakby nie pieniądzowi a pieniążkowi. Co ma zdecydowanie sens w przeciwieństwie do wersji uprzednio inseminowanych.

  ——
  Nośnik informacji jest nieistotny. Może to być również muszelka, karbowany kij albo kawałek płótna.
  Admin

 42. Boydar said

  Przeczytałem też Pańskie (39). Szczególnie te niemieckim prymacie. Pragnę nieśmiało zauważyć, że zbój Madej również wygrywał gospodarczo na gościńcu. Jedynie z racji ówczesnego zacofania oraz przywiązania do tradycji używał prostszych narzędzi i mechanizmów.

 43. Re: 38 Macko.

  Moglbym jeszcze pare rzeczy dodac do Programu Kredytu Spolecznego (Narodowego), a mianowicie Program ten zaklada nielimitowana emisje gotowki (pisze gotowki – banknoty I monet) bezposrednio z Mennicy wprost proporcjonalnie do mocy (zdolnosci) produkcyjnej, uslugowej czy wytworczej KAPITALU ludzkiego (bowiem Kapital, to my wszyscy ludzie – producenci, uslugodawcy czy wytworcy).

  Pieniadze (gotowka czy elektroniczna cyfra) NIGDY nie byla, nie jest I nigdy nie bedzie zadnym kapitalem. (ten termin kapitalu, ktorym lichwiarze sie posluguja jest niczym innym, jak zwykla iluzja oparta na oprocentowanym kredycie finansowym w ktora baaardzo wielu uwierzylo, a nawet w chwili obecnej bedzie bronic do „krwi ostatniej”…

  Dodam jeszcze, jako swego rodzaju ciekawostka, to caly Program Kredytu Spolecznego (Narodowego) jest calkowicie PRZEJRZYSTY w sensie publicznym (okazuje co FIZYCZNIE z czego wynika I co jest FIZYCZNIE tego podstawa (parytetem).
  I nie jest w zadnej kwestii (przedziale) wiara czy wierzeniem, ale fizycznym odzwierciedleniem uczciwosci I sprawiedliwosci w doslownym tego slowa znaczeniu.

  Re: 39 Listwa.
  Na panskim miejscu, bylbym bardziej ostrozny z „niemieckim dobrobytem” czy niemiecka ‚ekonomia” (gospodarka)…
  (po zakonczeniu II zydowskiej wojny swiatowej, caly system finansowy byl I jest do chwili obecnej kontrolowany przez lichwiarzy I to oni decyduja o wszystkim…I rowniez o zatrzymaniu czy sprowadzaniu emigrantow z Afryki.
  Niemiecka „ekonomia” nic nie ma wspolnego z Fizyczna Ekonomia…Jesli juz.)

  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 44. Boydar said

  @ Pan Gajowy (41)

  No teraz to mnie Pan naprawdę wkurzył ! Przecież ja nic innego nie potwierdzam. To Pan Macka przez dwa ostatnie lata próbował wmawiać, że pieniądz to informacja. Tymczasem nie żaden pieniądz, co do którego to znaczenia nie ma On chyba nadal pełnej jasności, tylko właśnie pieniążek, moneta, banknot, czek, weksel, zapis bitcoina. Ale nie pieniądz. Wszystkie wymienione środki płatnicze są informacją; przez ile należy pomnożyć współczynnik gwarancji rządu stojącego na straży kursu. Dzisiaj 4,70 wystarcza na litr wachy. Jutro współczynnik gwarancji spadnie i trzeba będzie 4,75. Inaczej mówiąc jest to wymagana informacja cząstkowa, składowa, która jednak bez tej drugiej części nie znaczy nic. Milionami tapetowano kible, bo współczynnik gwarancji dla tego środka wynosił ZERO. Jedynym środkiem płatniczym posiadającym wartość samoistnej informacji były monety kruszcowe. Względnie niezmienna wartość cennego metalu sama stała na straży ile można za nią kupić i czego. Może za wyjątkiem obszaru krainy Midasa lub tym podobnych okoliczności przyrody. W wielu niegdysiejszych państwach doskonale funkcjonowały kruszcowe monety państw trzecich, czasem nawet kilku, i nie miało to najmniejszego wpływu na dynamiczny rozwój gospodarki obszaru.

  Na straży Pańskich karbowańców stał Król. A właściwie nie on sam tylko Jego honor. Dla prawdziwego Króla okradzenie poddanych (czyli zmniejszenie współczynnika gwarancji) nie mieściło się w ramce królewskiego honoru. Bo tam gdzie był honor, wystarczyło słowo honoru.

  Pan Macka nigdy tego oficjalnie nie rozumiał ani nie artykułował. Wciskał za to swoje bzdety mącąc w co pustszych głowach. A wynika to jak sądzę, z Jego wiedzy ssanej z żydopedii która również nie ma na względzie rozjaśniania mroku.

 45. Marucha said

  Re 44:
  Chyba jestem za głupi, żeby zrozumieć Pana wywód i nie wiem, czym Pana wkurzyłem. Więc może zrekapituluję swoje stanowisko, żeby coś powiedzieć.

  Dla mnie wygląda na to, że pieniądz to jednak informacja, której nośniki mogą być bardzo różne (papier, moneta, kijek, muszelka, elektrony…).

  Przypadek szczególny mamy wtedy, gdy nośnik informacji ma wartość samą w sobie – np. monety wykonane z kruszcu. I wówczas nie jest istotne, który król je kazał wybić i w jakim języku dokonano inskrypcji.

  Co by tu więcej dodać?…

 46. Boydar said

  Niech Pan Gajowy już nic nie dodaje; niech tylko wyjaśni, czego dotyczy ta informacja zawarta na nośniku.

 47. Marucha said

  Re 46:
  Dotyczy tego, ile i jakich towarów lub usług można kupić za ten pieniądz.

  Czy podoba się Panu „oficjalna” definicja, że pieniądz to „towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów”?

  Ja przepraszam – ale jakim towarem jest świstek papieru z nadrukiem?

 48. Boydar said

  I tu jest pies właśnie pogrzebany; gdyż dokładnie to jest fałszem.

  Cokolwiek by nie pisało (było napisane, wydrukowane, wybite) na środku wymiany, nie znaczy kompletnie nic jeżeli nie mamy punktu odniesienia. Dzisiaj dostaniemy za to dwa chleby a jutro używany papier toaletowy. Czyli nie „wartość wszystkich towarów”. To towar określa wartość wszystkich środków płatniczych.

  Zdarzyło mi się w ciągu jednego dnia widzieć trzy różne ceny naklejone na kilogram tego samego cukru. Żyd mówi – cukier zdrożał, benzyna zdrożała. Nie, to środek wymiany stał się bardziej gów.no warty, i trzeba go więcej.

 49. Re: 47 Marucha I Re: 48 Boydar.

  Macie Panowie obraz manipulacji (spekulacji) srodkami platniczymi (jako odzwierciedlenia rzeczywistosci) a wlasnym obrazem logicznego rozumowania opartego na wlasnej uczciwosci.
  Nie mozna mieszac spekulacji (oszustwa) do uczciwosci (I przejrzystosci), bo nic z tego nie bedzie. (to sa dwa sweaty: swiat oszustwa – zwyzki cen towarow – w tzw., „inflacji” (utrata sily nabyczej pieniedzy, ktore Panowie zarabiacie), a wartoscia realna wyprodukowanych towarow na ktore lichwiarski system finansowy nalozyl kilka lub kilkanascie rodzajow podatkow.

  Czyli system lichwiarski w oparciu o slabnaca wartosc sily nabywczej pieniedzy, ktore wpuszcza do cyrkulacji poprzez oprocentowany kredyt finansowy doprowadza do zadluzenia osob fizycznych I dluzszego czasu pracy I w chwili obecnej calych pokolen, ktore jeszcze sie nie urodzily…

  I wyglada to jak dom wariatow w ktorym ludzie pracuja wiecej a coraz mniej posiadaja lub moga coraz mniej zakupic towarow.

  Ostatnio lichwiarska nomenklatura wprowadzila termin: „produkt bankowy”… No I wiekszosc ludzi w ten „towar” (zapis elektroniczny w komputerze) uwierzyla I wciaz jest przekonana, ze „kapital” to „kasa” (gotowka – papier z obrazkiem lub zapis cyfrowy)…

  Wracajac do kilograma cukru – jako przykladu – jesli cukier czy benzyna „drozeje”, to mamy do czynienia ze zwyklym zlodziejstwem, jesli natomiast tanieje, to mamy do czynienia z nadwyzka I zablokowaniem magazynow tymi towarami. Tak to dzisiaj wyglada.

  W Programie Kredytu Spolecznego (Narodowego) jedyna droga jest droga obnizania cen towarow I uslug w oparciu o nowe technologie (automaty, roboty, linie szybkiej produkcji) zmniejszaniu czasu pracy przez czlowieka przy dokladnie takich samych zarobkach lub zwiekszajacych sie. Czyli ceny towarow maleja a pensje rosna wprost proporcjonalnie do wykonywanych produkcji I uslug.

  Z grzecznosci pominalem otrzymywanie pieniedzy z tytulu zysku Narodowego (surowce, produkcja, export, zasoby wodne, powietrzne I ziemskie) dla kazdego zyjacego Obywatela (legalnie przebywajacego) na terenie RP. Ot taki „bonus” za to ze mieszka I pracuje na terenie RP. (nie ma to nic wspolnego z „komunizmem” czy „socjalizmem”)…

  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Po czym poznac, ze w kraju jest prawdziwy kapitalizm?
  Po tym, ze wlasciciel swojej wlasnosci nie jest przez Rzad opodatkowywany za to ze ma wlasnosc (dom, mieszkanie, ziemie, domek wypoczynkowy itp.

  Po czym poznac bogate panstwo?
  Po ilosci gotowki w kieszeniach u obywateli (ktora to gotowka ma FIZYCZNE pokrycie w wykonanych lub wykonywanych dobrach materialnych nich samych (produkcja, uslugi, wynalazki itp)

 50. matirani said

  Plausi chyba zdal sobie sprawe, ze sie zagalopowal i woli przemilczec i przeczekac. Ok, no pb. Kazdy moze sie pomylic.

  45. Marucho – celnie Pan widzi, jak to jest z pieniadzem. Nie warto kruszyc kopii, madrzy zlapia i zrozumieja.

  43. Jasko – znam dosc dobrze i KS i DK, przekonywac mnie nie trzeba, raczej pomyslmy, jak to innym wpoic i jak wprowadzic w zycie.

  W zasadzie trzeba by zaczać od eliminacji psychopatów z kregów wladzy nad innymi ludzmi.

  Tych wiekszych, gdzy kazdemu z nas czasami brakuje empatii, czasami bywamy egoistami.

  Gdyby wiecej ludzi prowadzilo firmy dzielac sie sprawiedliwie z pracownikami zyskami….

 51. Re: Matirani…:

  Wlasciciel firmy zatrudniajacy pracownikow nie jest zobligowany do podzialu (dzielenia sie) zyskami, wystarczy, ze godziwie bedzie ich wynagradzal I dbal o nich jak o prawdziwy Kapital… (realny kapital).

  Natomiast Rzad jest zobligowany do dzielenia sie zyskami z surowcow naturalnych w ziemi, powietrzu I wodzie, gdyz nie jest I nigdy nie byl Rzad tego wszystkiego wlascicielem, ale my wszyscy obywatele jestesmy wlascicielami z nadania Samego Boga (to Bog nam ofiarowal nasza Ziemie I to On jest jej Wlascicielem. Bedzie sie napewno cieszyc, ze zadbal o nas a my bedziemy dbac o Niego. (tj. kochac Go…)

  ===================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 52. Maćko said

  51. Jasko – pelna zgoda.

  Co do obowiazku dzielenia sie z pracownikami… no to jest. Moralny. 😉
  Pragmatycznie, to zadowoleni pracownicy lepiej pracuja dla firmy, a etycznie, jak ja moge zagarniac wszystko dla siebie?? Nie moge. Etycznie.

 53. Maćko said

  Podjae dalej, bo warto:

  Lyndon H. LaRouche, jun.

  „A więc chcecie dowiedzieć się wszystkigo o ekonomii?”

  przełożyła Jolanta Wacławska

  Kiedy Lyndon H. LaRouche pisał ninijeszą książkę w 1984 r., świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Chociaż większość kół politycznych nie spodziewała się rychłego rozpadu Związku Radzieckiego, L. LaRouche przewidział już w 1983 r. dezintegrację bloku wschodniego w ciągu zbliżających się 5-8 lat. W czasie swojej wizyty w Berlinie Zachodnim w 1988 r. L. LaRouche wystąpił z propozycją realizacji programu rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o koncepcje ekonomii fizycznej. Niestety, nie posłuchano jego rady i w 1990 r. Polska została poddana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy tzw. terapii szokowej, która udowodniła w ciągu ostatnich kilku lat moralne bankructwo liberalnej teorii ekonomicznej Adama Smitha.

  Z powodu głębokiego kryzysu gospodarczego, jaki obecnie przeżywamy, książka L. LaRouche’a nabiera wyjątkowego znaczenia. Wyjaśnia ona przyczyny załamania się dwu „popularnych” doktryn ekonomicznych naszego wieku – marksistowskiej i wolnorynkowej – stanowi również podręcznik ekonomii fizycznej, kontynuującej tradycję G. W. Leibniza, która umożliwiła rozwój gospodarki amerykańskiej w XIX w. oraz rewolucję przemysłową w Europie i Japonii. Z tego względu należy traktować niniejszą pracę jako obowiązkową lekturę dla wszystkich odpowiedzialnych obywateli. Jej główne tezy przebrzmiewają również w encyklikach „Justitia et Pax” (1987) oraz „Centensimus Annus”(1991), nawołujących do stworzenia nowego sprawiedliwego systemu gospodarczego.

  Przygotowanie polskiego wydania niniejszej książki możliwe było dzięki pomocy dra Zbigniewa Jaworskiego, Görana Haglund oraz Małgorzaty Krumplewskiej, za co im niniejszym składam podziękę.

  Anna Kaczor
  redaktor polskiego wydania

  http://www.instytutschillera.org/other/book.html

 54. NICK said

  Jaki jest piniądz-informacja?
  Każdy widzi.
  Nie rozumiem ‚dyskusji’.
  Tej, wstecznej.
  Jak i wstecznych; lokutorów.
  Zmienność pieniądza czyni go nie-diagnostycznym.
  Obecny pieniądz jest wuja warty.

 55. Re: 35 NICK… pisze:

  „Panie Plausi.
  Otworzył mi Pan oczy.”

  (jasiek z Toronto) I niech tak zostanie…

  Re: 54 NICK
  (…) nie rozumiem dyskusji…

  (jasiek z Toronto) Warto sobie (wpierw troche) poczytac jeszcze raz, a jak nie, to polecam artykul pt: „Dwa rodzaje kredytu – ujawnienie lichwiarskiego przekretu finansowego”…

  Kazdy ma wybor: albo zrozumie, albo bedzie okradany i oszukiwany…

  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 56. Re: 50 Matiriani…
  Jesli (skoro) zna Pan Program Kredytu Spolecznego (Narodowego), to moze pozwole sobie zadac sredniej trudnosci pytanie dotyczace obecnego zadluzenia RP wobec lichwiarskiego syndykatu finansowego, a mianowcie, mamy obecnie zadluzenie na ponad 3 biliony zlotych (tj. 3000 miliardow zlotych)

  I „Co nalezaloby zrobic lub w jaki sposob zlikwidowac tak wielkie lichwiarskie zadluzenie???”…

  (Moze I p. Macko cos wymysli..???)…

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 57. matirani said

  Jasku, pan zauwazy ten sam znaczek-grawaczek, ok? Matirani=Macko. Jak pisze z bystregofonu to mi wordpress wstawia matirani, mimo ze to nick duzo starszy niz telefon.

  Pan to niby „nie jestem prfesorem, ale….” ale przepytuje jak na egzaminie.

  Po zydowsku moge odpowiedziec? – Dlug? Jaki, qmc, dlug ????!!!!

  Wymazac i nieplacic, gdzyz te pieniadze stfoszono out of thin air aby po zwrocie sume wymazac a zaliczyc sobie na + nieuczciwy zysk z zagrabionych procentów wypracowany w pocie czola przez oglupiona ludzkosc.

  Panu sie czasem zdaza czytac wypowiedzi innych do konca i je przemyslec, czy jak Plausi lub Bizon od razu z dubeltówki? Na zasadzie sowieckiej: naprzód sie zabija a potem sprawdza jakim mial zajac ogon. 😉
  pozdrówka i uszanowanka

 58. Plausi said

  Jaśku z Toronto, 37

  „Widze, ze g…no pan wie o Programie Kredytu Spolecznego…. ”

  skoro Pana pochwaliliśmy Plausi, 16, to nie znaczy, że  pojadł Pan wszystkie rozumy, i że pochwalamy tego rodzaju nieporadne i nieco chamskie wypowiedzi, my rozumujemy wg zasady „Amicus Plato, sed magis amica veritas”, gdzie dostrzegamy, że Pan ma rację, przyznajemy.

  Listę postulatów zaprezentowaną w Maćko, 29 można uznać za pobożną, ale niestety niespójną, wiele dobrodziejstw, niejasnym jest jednak, kto i jak ma na te dobrodziejstwa pracować. Osobiście przypomina mi to obiecanki-cacanyki, jakie 10 milionów  Polaków wysłuchiwało żarliwie ze złotych ust agentów NSZZ, na powiązania z AFL CIO/CIA wskazywano, czym się to skończyło, to pewnie pan wie, chociaż w Toronto nie odczuwa Pan tego być może, przypuszczam, że nie bez przyczyny tam Pan wyjechał.

  Zjawisko „owczego pędu” za jakimiś majakami, jest wśród Polaków wcale nierzadkie, o czym świadczą liczne powstania w ostatnich trzech wiekach, PKS wydaje się nam być kolejną ułudą.

  Ale „revenons a nos moutons” (wróćmy do naszych baranów), co ustaliliśmy do dziś:

  „WLASCICIELAMI pieniadza sa tworcy, producenci I uslugodawcy – czyli my wszyscy, a nie emitent banknotow (I monet)… ”

  tzn. że bank, w szczególności bank (konsorcjum) prywatny jak FED zrabował pieniądz ludności, z uwagi na jego światowe znaczenie, ludności świata, nie tylko ludności USA, z Euro jest dokładnie tak samo. Tzn. banki tzw. emisyjne należy uważać za organizacje przestępcze, ba, są wskazówki na to, że można je porównać z fałszerzami pieniędzy.

  Rozwińmy tę myśl dalej, czyli pojęcia „ban-k” i „ban-da” różnią się co prawda aż trzema literami, ale semantycznie oznaczają to samo.

  I dalej:
  „producenci, uslugodawcy I wytworcy”, także sprzedający, „sa gwarantam ”pieniądza, bowiem przyjmując pieniądz deklarują jego gwarancję, odmówienie przyjęcia pieniądza przez nich oznacza odmowę tej gwarancji.. Symbol wartości jakim jest waluta, staje się pieniądzem dopiero w chwili, kiedy ktoś wyrazi zgodę przyjąć go jako zapłatę, nawet jeśli zgodzi się ulegając przemocy prawa, że ta waluta jest „jedynym środkiem płatniczym”, tzn. dopiero przyjmujący zapłatę czyni z waluty pieniądz.

  Odmowa dokonania tego aktu przez sprzedających doprowadziła w ostatnich latach do dwóch wojen, przeciwko Irakowi i Libii, patrz wykład Petrova w gajówce na ten temat.

  Ale wróćmy do wymienionego wyżej gwaranta pieniądza, jeśli chodzi o pieniądz, to istotnie jest ludność suwerenem i to jedynym. Banki, państwo czy jakakolwiek inna organizacja czy grupa nie są w stanie zapewnić jakiegokolwiek gwarancji pieniądza (tu w sensie waluty). W żadnym innym przypadku jest pozycja tego suwerena tak jednoznaczna, lud jest nieco żartobliwie nazywany suwerenem w kontekście tzw. demokracji, jeśli chodzi o pieniądz jest nim bez wątpienia.

  W RFN, tym kraju okupowanym przez aliantów, zainstalowana tam maskotka demokracji imieniem Angela złożyła publicznie oświadczenie, że państwo gwarantuje wkład bankowy do wysokości coś pomiędzy 50-100 tys. euro na osobę. Trudno o większe oszustwo i impertynencję,. bowiem taka gwarancja jest tylko ze strony ludności możliwa, tzn. jedynie ludność mogłaby sobie sama gwarantować, gdyby to miało jakiś sens.

  Cytowany powyżej przykład Wörgl dowiódł, że głównym zadaniem banku centralnego/emisyjnego nie jest troska o sprawny przebieg procesów gospodarczych, tylko przeciwnie, zakłócanie ich, co ostatnio tak bogato ilustruje EBC pod wodzą niezależnego dyrektora Draghi, z domu Goldman Sachs.

  @Matka Polka, 13
  „Emisja pieniądza to największy przywilej” i najważniejszy atrybut suwerena., oddanie tego prawa w jakiekolwiek obce ręce powinno być karane jak największą zbrodnię, gdyż jest to największa zbrodnia jaką można wobec ludu popełnić.

  „Potrzebna jest rzetelna informacja, edukacja społeczna a nie manipulacja.
  WSZYSTKIE INNE TEMATY TO TAK NAPRAWDĘ TEMATY ZASTĘPCZE. ”

  Naszym zdaniem nie jest takie ważne upodobać sobie taki czy innych program kredytu, ale uświadomić sobie i innym, czym jest pieniądz i co najmniej powyżej przytoczone. Już H. Ford zwrócił na to uwagę. Jeśli to pojmiemy, można się zastanowić nad rozwiązaniem.

  To byłby najlepszy dowód na istnienie boga, gdyby ten system pieniężny, jaki nam narzucono, był w stanie funkcjonować, to jest możliwe tylko przy boskiej interwencji i byłoby cudem boskim. Nie sądzimy jednak, że Bóg da się na to nabrać, jak to „starsi bracia“ naszego papieża mu wmawiają w swych przedchrześcijańskich baśniach, że się ciągle dawał nabrać na dowcip o „ludzie wybranym“.

 59. matirani said

  Plausi, jaka jest pana propozycja dotyczaca pieniadza i fiansów Ludzkosci na Ziemi?

 60. Re: 58 Plausi…

  (….) pisze Pan m.in., (a raczej dopisuje)…”I dalej:
  „producenci, uslugodawcy I wytworcy”, także sprzedający, „sa gwarantam ”pieniądza,

  bowiem przyjmując pieniądz deklarują jego gwarancję, odmówienie przyjęcia pieniądza przez nich oznacza odmowę tej gwarancji.. Symbol wartości jakim jest waluta, staje się pieniądzem dopiero w chwili, kiedy ktoś wyrazi zgodę przyjąć go jako zapłatę, nawet jeśli zgodzi się ulegając przemocy prawa, że ta waluta jest „jedynym środkiem płatniczym”, tzn. dopiero przyjmujący zapłatę czyni z waluty pieniądz.

  ===============================
  jasiek z Toronto

  Napisalem wczesniej, ze to producenci, uslugodawcy I wytworcy sa gwarantem sily nabywczej pieniadza…

  NIE NAPISALEM, ZE „TAKZE SPRZEDAJACY…”…
  co raczyl sobie Pan juz dopisac, co swiadczy o tym ze, wciaz g…no Pan wie o Programie Kredytu Spolecznego (Narodowego) gdyz Program Kredytu Spolecznego JEST SYSTEMEM cyrkulacji srodkow finansowych (gotowki) I gdyby Pan o tym wiedzial, to wiedzialby Pan rowniez, ze sprzedaz-kupno jest swiadczeniem uslug – czyli uslugodawca…

  No dobrze. Wystarczy. Dalej nie bede Pana „dolowal”, ale w zamian za to, prosze przyjac do wiadomosci, ze w Programie Kredytu Spolecznego (Narodowego)

  -nie bedzie mozliwe nakladania podatku na podatek (nakladania podatkow na podatek)
  -nie bedzie mozliwe kreowania pieniedzy przez banki prywatne (nie beda mogly wiecej pozyczac gotowki, anizeli maja fizycznej gotowki w swym skarbcu).
  -banki prywatne beda funkcjonowac, jesli bedzie taka wola mieszkancow (depozytorow oszczednosci w formie gotowki).
  -Rzad jako reprezentant Suwerena -Narodu (na jego mocy) bedzie gwarantem i emitentem srodkow finansowych jak rowniez calkowitego bezpieczenstwa sprawnej cyrkulacji srodkow platniczych na terenie RP – co w rezultacie wyeliminuje praktycznie wszelakie przekrety spekulacyjne (w sensie prywatnych geszefciarzy…(….)

  I najwazniejsze: Program Kredytu Spolecznego (Narodowego) jest SYSTEMEM KWOTOWYM (cyfrowym) a nie jak obecny system lichwiarski jest systemem kwotowo-procentowym.
  ( „Czy widzial Pan banknot 10%? lub 20% , a moze 50% – jesli nie, to DOWOD na to, ze ten lichwiarski system kwotowo-procentowy jest systemem fikcyjnym – (zlodziejskim, oszukanczym).

  itd., itd., itd., itd….

  A teraz, jesli ma Pan jakies pytania dotyczace Programu Kredytu Spolecznego (Narodowego) lub obecnego system lichwiarskiego, to bardzo prosze nie krepowac sie I na wszelkie pytania chetnie odpowiem.

  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. A tak miedzy nami, napisal Pan, ze wpis 29 jest poboznymi zyczeniami…
  (jest to kolejny dowod na panska wrecz ignorancje I niewiedze)…

 61. Re: 60 cd.
  Aby zobrazowac Panu obecna sytuacje lichwiarskiego systemu finansowego (I rowniez aby nie zadawal Pan infantylnych pytan z serii: „a jak utrzymac wojsko, policje I inne sluzby publiczne w tym rzad, I administracje)…

  1) Obsluga samego zadluzenia (rzadu I administracji) wobec lichwiarzy, to kwota ponad 43 miliardy zlotych
  2 Obsluga zadluzenia zagranicznego, to ok. 30 miliardow dolarow
  3 Obsluga zadluzen – przedsiebiorcow I zakladow prywatnych I panstwowych w tym gmin, powiatow I miast, to ok. 30 miliardow
  4 Obsluga (czyt. lichwiarskie odsetki) od osob prywatnych, to ok. 40 miliardow

  suma, ktora lichwiarze nam zabieraja rocznie to ok. 200 miliardow zlotych (w tym sa pensje dla urzednikow systemu lichwiarskiego tj. ok. 70.000).

  Pomijam straty ukladowe ze zwolnionych z podatkow firm zagranicznych (podmiotow gospodarczych), ktore winny byc opodatkowane…

  Czyli gdyby te 200 milardow podzielic na 37 miionow obywateli RP, to kazdy moglby dostac ok. 5000 zlotych rocznie jako swego rodzaju zasilku (dywidendy) z tytulu odebrania (odzyskania) pieniedzy z lichwiarskiego przekretu (oszustwa), a nie z tytulu zysku narodowego netto (jako podzial zysku z surowcow naturalnych – powietrza, wody I ziemi)…
  Z grzecznosci pominalem zyski z monopoli panstwowych, jak: alcohol, papierosy itp.

  Pytanie, byloby retoryczne: „Gdzie sie q…rwa podziewaja te pieniadze???”…

  ============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 62. Plausi said

  Zjadł wszystkie rozumy

  Pan Jasiek z Toronto. Zamieszczam to oświadczenie, bowiem widocznie poczuł się dotknięty, że podaliśmy to w wątpliwość i, że dopisaliśmy „TAKZE SPRZEDAJACY…”. Niech Pan Jasiek realizuje ten swój program kredytu, chętnie się temu będziemy przyglądać.

  @Matriani, 59

  „propozycja dotyczaca pieniadza i fiansów Ludzkosci na Ziemi? “

  Jeżeli pominiemy sprawę wykonalności, to postulowalibyśmy

  1. uświadomienie ludności, czym jest pieniądz, to nie jest nasze odkrycie, S. Zarlenga zatytułował swą księgę poświęconą temu tematowi „The Lost Science of Money“ (utracona wiedza o pieniądzu), istotnie głównym zadaniem kapłanów ekonomii jest tę wiedzę zniszczyć a przynajmniej zataić przed szerszą publicznością. Skutek jest taki, że większość i to chyba ogromna uważa, że „pieniądz musi pracować“, trudno o większy idiotyzm. Już nasze średniowiecze gotyku, uważane przez niedouków za ciemne i zabobonne, dysponowało system brakteatów, który tej zasadzie zaprzeczał, patrz wikipedia.

  Dopiero tzw. renesans, który przywrócił niewolnictwo w postaci zależności pańszczyźnianej i „wolny rynek“ lichwiarski, obalił system brakteatów i przywrócił „pracę pieniądza“, co szybko doprowadziło do tzw. „kryzysów finansowych“ i nędzy wielu warstw społecznych a i zwyrodnień w rodzaju palenia czarownic i.t.p. Palenie czarownic trwało do XVIII. wieku i dopiero w renesansie nabrało rozpędu. Nieco szerzej w linku:

  http://krzysztofjaw.neon24.pl/post/135438,kleska-naszych-czasow-kapitalizm-panstwowo-korporacyjny#comment_1349343

  ew. też.

  http://sanocki.neon24.pl/post/132198,tchorzliwa-polityka-polskich-elit-wobec-ukrainy#comment_1313513

  Nie ma najmniejszego sensu proponować jakichkolwiek innych rozwiązań, jak długo niewiedza wyborców o pieniądzu jest tak głęboka. Najpierw trzeba uświadomić, bez tego nie ma nawet cienia szansy na jakieś zmiany.

  2. Emisja pieniądza i polityka pieniężna jest jak Matka Polka chyba pojmuje NAJWAŻNIEJSZYM atrybutem władzy, oddanie go pod zarząd niewielkiej grupy, jak n.p. EBC, dyrektorzy EBC mają nawet zastrzeżone zwolnienie od jakiejkolwiek odpowiedzialności prawnej za swe czyny, tak, tak, tzn. nie są za nic odpowiedzialni i nie są przez nikogo kontrolowani., Matka Polka cytuje Amszela Rotszylda, z cytatu wynika,. że to EBC jest w EU najwyższą władzą.

  To jest zbrodnia, w każdej konstytucji kraju niezbędny jest zapis, że oddanie polityki pieniężnej z rąk władz i nadzoru społecznego komukolwiek, jest równoważne najwyższej formie zdrady stanu i jest karane najwyższą możliwą karą wraz z utratą praw obywatelskich. Kara ma zastosowanie także wobec członków parlamentu, którzy do tego, n.p. przez oddanie głosu, dopuścili, w tym przypadku nie chroni ich immunitet poselski.

  3. Każdy majątek, który przekracza racjonalne rozmiary dorobku człowieka należy traktować jako łup grabieżczy i pozbawić prawa własności.. Typowy przykład takiego łupieżczego majątku zagrabionego jest majątek klanu. W gruncie rzeczy różnego rodzaju majątki szlacheckie, choć znacznie mniej obfite, są również majątkami zagrabionymi.

  Nie mamy złudzeń co do tego, że spełnienie tych postulatów jest możliwe, drobni posiadacze podniosą jako pierwsi wielkie larum, że ich własność jest zagrożona, choć ich stan posiadania nie „przekracza racjonalne rozmiary dorobku człowieka“ i nigdy ten poziom nie osiągnie, ale ci będą wyli najgłośniej podpuszczeni przez naprawdę zagrożonych. Tysiące argumentów się pojawią, choćby, że żadna większa inwestycja byłaby w takich warunkach możliwa i.t.d. W średniowieczu budowano katedry, inwestycje, które przyprawiły by o zawrót głowy dzisiejsze miasta, i jakoś cechy i inne grupy były w stanie budowę finansować, choć warunki życia były nieporównanie cięższe.

  Tym nie mniej, podstawowym warunkiem jest odbudowa w społeczeństwie wiedzy o pieniądzu, a właściwie przywrócenie wiedzy o nim przynajmniej do poziomu średniowiecza. Dopiero wtedy można rozważać następne kroki, bowiem one są naturalnie zależne od świadomości ludności. Jaki ma bowiem sens opracowanie takiego czy innego planu czy programu, kiedy społeczeństwo nie jest w stanie go zrozumieć i choćby z racji niewiedzy zacznie go sabotować. Doświadczenie z NSZZ uczy nas, że społeczeństwo nie jest zbyt obdarzone zdolnością przewidywania konsekwencji, w tym przypadku przyłożyło masowo rękę do zniszczenia podstawy własnej egzystencji, ułatwiając przy tym swe wywłaszczenie w ramach operacji Sorosa noszącej dumne imię „prywatyzacji Balcerowicza“.

 63. matirani said

  Jasko, puszcze to na WT, niech wiecej osób zada sobie to pytanie. Pozdro.

 64. matirani said

  62. Plausi – nie mam czego skrytykowac w Pana wpisie, Ale… tez i nie wychodze z niego z planem dzialania.

  Uswiadamianiem czym jest pieniadz i jak sie ludzi oszukuje, zajmuje sie do jakichs 10 lat. Przedtem sie uczylem.

  Emisja pieniadza jaka powinna byc, to chyba wiemy. Narodowa i wystarczajaca aby wymiany miedzy ludzmi funkcjonowaly poprawnie

  Konfiskata wielkich majatków… hmmm… na pewno powinna miec miejsce. Tylko jak?

  Koncówka – inaczej mówiac, potrzebujemy homeostazy rozproszonej, która mozna bedzie osiagnac tylko jesli ludzie posiada wiedze odpowiednia. Tez zgoda.
  pozdrawiam.

 65. Re: 62 Plausi…

  Po pierwsze: nie jest to moj Program Kredytu Spolecznego, a Douglasa (1934),
  Po drugie: Program Kredytu Spolecznego (Narodowego) jest SYSTEMEM cyrkulacji srodkow platniczych (jak serce, ktore przepompowywuje krew do wszystkich zyl czlowieka, by ten nie umarl czy nie zaslabl).
  Po trzecie: Prosze wynalezc taki system cyrkulacji srodkow platniczych, aby WOLNY RYNEK, w ktorym NIE mozna oprocentowac srodkow finansowych ani opodatkowac prodktu czy uslug.
  Po czwarte: Nie jestem czlowiekiem, ktory sie obraza, czy zniecheca, ale jestem tym, ktory mowi (pisze) prawde taka jaka jest prosto w oczy. (bowiem tylko przyjaciel ma odwage powiedziec prosto w oczy co ma na sercu).

  A wiec generalnie: dyskusja nie ma na celu jaki rodzaj srodkow platniczych wprowadzic (jakiego koloru beda banknoty, czy „muszelki”), ale chodzi o SYSTEM (rodzaj systemu). vide: Macko – Matriani.

  Re: Macko.
  Alez oczywiscie, ze prosze moje wypowiedzi wprowadzac na kazdy blog czy strone, ktora warta jest poswiecenia czasu na ten wlasnie temat. Moje wypowiedzi czy publikacji sa calkowicie wolne od tzw. „copyright” (nigdy nie mialem do nikogo pretensji nawet o to, ze bardzo wielu „przyswajalo” moje wypowiedzi jako swoje.

  ============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Ktos zapytal mnie, czy kiedykolwiek bede kandydowal do funcji (sprawowania sluzby) publicznej.
  Moja odpowiedz byla: „Tylko w jednym przypadku: – jesli zostane do tej sluzby powolany…

 66. Maćko said

  Zawsze warto, Szanowni, wrócic do aksjomatów i pojec pierwotnych, popularnie do ABC czy korzeni.

  Aby ludzie mogli wspólpracowac miedzy soba, wymieniac uslugi i towary, musza w jakis sposób oszacowac wartosci wymienianianych elemenów, czyli opisac relacje miedzy elementami zbioru wymiennych dóbr i uslug.

  Relacje miedzy elementami zbioru wymienialnych elementow to informacja zwana najczesciej pieniadzem.

  NA zdrowej wiedzy podstawowej mozna budowac zdrowa gospodarke.

 67. Boydar said

  „… relacje miedzy elementami zbioru wymienialnych elementów to informacja zwana najczęściej pieniądzem …”

  Kształtowanie tej relacji historycznie dokumentowalne, rozpoczęło się w porcie Boston 16 grudnia 1773 roku.

  Po 13 grudnia, tylko już roku 1981, Chłodnia Składowa w Lublinie pękała w szwach, nie ona jedna. A na półkach stał ocet, z Parczewa zresztą.

  Z żydopedii się Pan Macka nie napije, choćby i po kolana stał.

 68. Plausi said

  Ustalmy parę pojęć

  Matriani, 64
  „Emisja pieniadza jaka powinna byc, to chyba wiemy. Narodowa i wystarczajaca aby wymiany miedzy ludzmi funkcjonowaly poprawnie”

  Należy też zapobiec gromadzeniu pieniądza, co w średniowieczu udawało się brakteatom a ostatnio pieniądzu wg modelu Gesella. Wielkie majątki powstają dzięki możliwości gromadzenia.

  „Koncówka – inaczej mówiac, potrzebujemy homeostazy rozproszonej, która mozna bedzie osiagnac tylko jesli ludzie posiada wiedze odpowiednia.”

  Czyż nie jest to wystarczający plan na tym etapie ? Warunek „homeostazy rozproszonej” jest zaprzeczeniem globalizacji, ba nawet centralizacji. Zgadzamy się z tym, postulowaliśmy już wielokrotnie, że wszelkie procesy naprawcze należy prowadzić na poziomie lokalnym, bowiem wszelkie centralne organy i organizacje otrzymają natychmiast „głowę” od sprawujących władzę w tym systemie lichwy, także cytowany przez nas wielokrotni kościół katolicki. Wszystkie tzw. partie, organizacje centralne są kontrolowane przez organy władzy i ich służby. Zadaniem służb jest delegować agentów do kierownictwa każdego ruchu jaki się tylko pojawi spontanicznie, niespontaniczne są przez nie zakładane, n.p. Nowocześni czy Palikokoty noszą wszelkie znamiona takich założonych organizacji.

  Jasiek z Toronto, 65

  „WOLNY RYNEK”, klasyczny termin pogrobowców Smitha, nam wystarczy jeden przykład, gdzie miał miejsce realnie „WOLNY RYNEK”, z racji braku wiedzy nie spotkaliśmy się z tym zjawiskiem jak dotąd. W dzisiejszym systemie banków nie sposób jest naszym zdaniem zrealizować „WOLNY RYNEK”, bowiem bank szantażuje klienta, im bardziej klient potrzebuje środków, tym wyższą lichwę (procent jest eleganckim określeniem dla lichwy) musi potrzebujący za kredyt zapłacić. Zwracamy uwagę na to, że nie uważamy banków za największe zło, one kasują jedynie lichwę dla swych zleceniodawców, którzy zdeponowali w banku (duże) pieniądze, w systemie lichwy bank jest znakomitym narzędziem do jej ściągania.

  Są także inne systemy, n.p. szarijat, wyklucza lichwę/riba. Nasza nienawiść wobec islamu i szarijatu może mieć swe źródło w tym, że szarijat zabrania lichwy, co posłusznie też przejęliśmy, „kak prikazano” nienawidzimy. Wyżej wymieniamy systemy brakteatów i Gesella.

  „Program … ” taki czy inny, uważamy na tym etapie za zbyteczny i przedwczesny, każdy program będzie jedynie zabawą intelektualną bez jakiegokolwiek praktycznego znaczenia, poza tym rozwiązanie musi bazować na świadomości ludzi, jeśli mamy marzyć o powodzeniu. Warto sobie przy tym uświadomić, że od wieków prowadzona jest przeciwko nam wojna, wojna o naszą skórę, bo tylko tę można na koniec zedrzeć z ogołoconych ze wszystkiego.

 69. Maćko said

  69. Plausi – zapobiec gromadzeniu pieniadza…. nielatwe to, gdyz powiekszanie mocy swobodnej, czyli korelacyjnej, jest cecha systemów autonomicznych.

  Na szczescie, tylko do pewnej granicy optymalnej jest to pozyteczne. System autonomiczny, którego przypadkiem szczególnym jest interesujacy nas Czlowiek, zyje dluzej i dziala skuteczniej ograniczajac swój rozrost czy zawartosc akumulatora.

  Spotkalem sie z ciekawym sposobem ograniczenia nieograniczonej akumulacji – placenie podatku tylko od posiadanego gruntu, czyli zajmowanej dla siebie powierzchni Ziemi. Wyglada dosc spójnie, gdyz ogranicza mozliwosc posiadania, granicznego, calej Ziemi przez jedna osobe.

  „Wolnego” rynku nie ma nigdzie i bez drastycznej kontroli nie bedzie nigdy. A pod kontrola to jaki on tam bylby „wolny”?
  *********

  Przyznam, ze nie widze innej skutecznej formy walki ze zlem, jak osiagniecie homeostazy rozproszonej, czyli wystarczajacej ilosci osób mówiacych nie dla lichwy, wyzysku, zatrucia chemicznego, braku wolnosci i braku odpowiedzialnosci.

  ****
  Co do lichwy w islamie – u nich pozycza sie na procent to nawet spory, ale …. jako udzial w inwestycji a nie jako pozyczka pod zastaw.

  Zysk z udostepnienia funduszy innej osobie jest logiczny i zrozumialy na gruncie ekonomii, gdzyz jedna osoba odklada na pózniej swoja konsumpcje a inna korzysta z tych funduszy dla siebie od razu. Naturalen i zrosumiale jest odwdzieczyc sie za pomoc.
  Np. jak sasiadowi pozyczam narzedzia to je oddaje z butelka czy owocami ze swej plantacji.
  Pozyczki w islamie sa podbne, jeden pozycza kase drugiemu, za co dostaje zwrot wiekszej sumy, ale… jako udzial w interesie. Czyli… moze stracic i moze zyskac.
  ( cos takiego pamietam z lektur o libijskich obyczajach z czasów Kadafiego )

 70. NICK said

  „Należy też zapobiec gromadzeniu pieniądza, ”
  Ważne.
  Po co gromadzić informację fałszywą?

 71. Listwa said

  @ 66 Maćko

  „Zawsze warto, Szanowni, wrócic do aksjomatów i pojec pierwotnych, popularnie do ABC czy korzeni”.

  – więc pieniądz wymyślili ludzie, nie po to żeby informował.

 72. Listwa said

  43 jasiek z toronto

  Jakby nie patrzeć to oni gospodarczo dominują, bez względu czyje sa niemcy lub kto ich pilnuje. Dominacja niemiecka nie wzięła sie z przypadku, ktoś to swiadomie robi.

 73. Maćko said

  Listwa – co pan rozumie pod slowem „informacja”?

 74. Listwa said

  @ 41 Boydar

  Pan Macko mocno szuka informacji w kwestii pieniądza, choć zawzięcie utrzymuje , że juz o pieniądzu wszystko ustalił.

 75. Listwa said

  @ 73 Macko

  Informacja to przede wszystkim abstrakt. A pieniądz jest używany nie po to żeby informował. A jeśli ludzie pracują aby zarobić pieniądze , to nie po to aby być lepiej poinformowanymi.

  Ale pan może wykazać, ze ten co zarabia 100 000 miesięcznie, więcej wie niż ten co zarabia 1000 i wie coraz więcej z każdym miesiącem.

  ——
  Informacja to nie to samo co wiedza, mądrość, rozsądek itp.
  Admin

 76. Maćko said

  74. Listwa – pan plotkuje czy dyskutuje?

  75. Listwa – co pan rozumie pod slowem „informacja”?

  Pojecia pierwotne i aksjomaty naprzód.

 77. NICK said

  Przestańcie z tą ‚informacją’ we piniądzu.
  Mać. Ka.
  Zwłaszcza.
  Aksjomat pominę.

  Jakże, qrva, ten Twój piniądz – sztuczność, żydowsko, czy inaczej [wuj] zapodana, Panem kręci?

 78. Listwa said

  @ 76 Maćko

  To sypnij pan tymi pojęciami pierwotnymi i aksjomatami w jakim celu ludzie stworzyli pieniądz.

 79. Re: Mosci Panowie

  Czy nie zwociliscie uwagi (na ktora z nieciepliwoscia czekalem) na fakt rozwalenia calego „kneSejmu” z powodu…..”budzetu????”…
  Ano wlasnie!!!! Jaki jest wniosek??? Ano taki, ze „budzet” (kasa) decyduje o tych 460 „malo poinformowanych” (czyt. idiotow) sa zakladnikami wlasnej niewiedzy n/t systemu cyrkulacji srodkow finansowych.

  Warto by jeszcze dodac, a w zasadzie wypadaloby zadac publicznie pytanie tym 460 dupkom, ktore winno brzmiec: „Skoro wy (idioci) wydajecie (drukujecie) pisemne gwarancje (bondy rzadowe) na ktorych podstawie lichwiarze udzielaja kredytow finansowych (czyli pieniedzy), to nie prosciej I skuteczniej byloby samemu drukowac (emitowac na potrzeby tych, ktorych reprezentujecie) banknoty I monety bez zadnych lichwiarskich (bankowych) posrednikow???…

  Po co wiec czekac I zadawac tym „ofciejelom” z „kneSejmu” takie niewygodne pytania poprzez Internet.

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.