Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Powstanie nowa formacja, po to…
  lewarek.pl o Wolne tematy (83 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Rozziew między rzeczywistością i nadrzeczywistością

Posted by Marucha w dniu 2017-01-02 (Poniedziałek)

Z prof. Bronisławem Łagowskim rozmawia Wiesław Łuka („Res Humana”).

Słychać nie tak rzadko, że w kraju przeżywamy czas rewolucyjny (na szczęście bezkrwawy). Pisze Pan profesor, że „rewolucja potrzebuje buntowników, konspiratorów i ideologów” – czy właśnie władza znalazła się w rękach takich ludzi?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki odcinek czasu bierzemy pod uwagę. Aktualnie nie przeżywamy żadnej rewolucji: radykalna partia wywodząca się podobnie jak jej konkurentka z Solidarności, legalnie zdobyła władzę i śmiało sobie poczyna. Można się oburzać na łamanie konstytucji, ale – jak pisał bodajże Jędrzej Kitowicz – śmiałym w Polsce wszystko wolno.

W polskiej wyobraźni politycznej rokosz, występowanie przeciw obowiązującemu prawu w imię patriotyzmu jawi się jako postępowanie niemal chwalebne. Obrona prawa, nawet jeśli występuje, co zachodzi rzadko, brzmi słabo. Nie mamy tradycji praworządnego państwa.

Ruch Solidarności dodał prestiżu zachowaniom anarchistycznym i wyniósł wysoko w hierarchii wartości owych „śmiałych”, którym wszystko wolno. Gdyby mnie Pan zapytał, czy zmiana ustroju, jaka się dokonała w roku 1989 była rewolucyjna, moja odpowiedź byłaby negatywna.

Rewolucyjna była Polska Ludowa: w okresie swego powstania za swój mit założycielski musiała przyjąć rosyjską rewolucję komunistyczną, a następnie, w miarę jak ideologia panująca ulegała unarodowieniu, za najważniejszy składnik polskiej tradycji uznawane były własne nurty rewolucyjne. Powstania zostały wpisane do oficjalnej genealogii PRL jako niekonsekwentne rewolucje, zwłaszcza powstanie styczniowe.

Nurty ugodowe były potępione jako wrogie powstaniom. Historycy nurtu IPN-owskiego, a o innych na razie mało słychać, fałszują historię negując oczywisty fakt, że Polska Ludowa oficjalnie za swój uznawała nurt niepodległościowy.

Luksemburgizm uchodził za herezję w polskim ruchu komunistycznym. Zmiana ustroju w 1989 roku była więc kontrrewolucją zarówno w sensie ideologicznym jak w realnej polityce społecznej.

Reprywatyzacja, której skala i znaczenie są zatajane przed społeczeństwem trwa i rozciąga się na coraz szersze dziedziny. Kontrrewolucja ma swoją logikę, taką samą w Polsce jak – żeby dać przykład najlepiej opisany – we Francji po okresie rewolucyjnym i napoleońskim. Obok zmian własnościowych, przywraca przedrewolucyjny system wartości, na czym najwięcej korzysta religia i Kościół hierarchiczny.

To maniakalne cofanie się do przeszłości, jakie uprawia partia aktualnie rządząca, to sztuczne ożywianie dawnych zdarzeń nie mających dziś żadnego realnego znaczenia, te lustracje i ekshumacje, są typowe dla kontrrewolucji i restauracji. Znaczącą rolę w kontrrewolucji odgrywa też część warstwy plebejskiej motywowana religijnie, we Francji zwana szuanerią. W Polsce jej wyrazicielem jest głównie radio Maryja, ale nie tylko ono.

Jakie błędy w rządzeniu spowodowały, że po ćwierćwieczu liberalno-demokratycznej modernizacji powracamy na polski, odwieczny grunt „szlacheckiego anarchizmu i rozbiorowej traumy”?

Tego nie można rozpatrywać w kategorii błędu. Wiele czynników złożyło się na taki a nie inny stosunek sił. Skoro obalenie poprzedniego ustroju, tak zwanej komuny, uznano niemal powszechnie za wydarzenie pobłogosławione przez niebiosa, to partia, która walkę z komuną chce toczyć cały czas i nadać jej najskrajniejszą formę, ma z natury rzeczy najwięcej szans na przejęcie władzy.

Partia PiS narzucała obozowi solidarnościowemu swoje poglądy zanim wygrała wybory. Lewica została wyeliminowana nie tylko z Sejmu, ale również z debaty publicznej. Czy dlatego, że popełniła jakieś błędy? Nie. SLD została pozbawiona podmiotowości. Jej przywódcy szczebla krajowego i „baronowie” utracili zdolność samodzielnego myślenia, zakładając, że tę zdolność kiedykolwiek mieli.

Rozumne przekonania, spójność poglądów, wierność czterdziestoletniej historii państwa polskiego widziałem u wyborców SLD ale nie u liderów, myślących przeważnie o tym, jak się przystosować do obozu zwycięskiego. Zostać umysłowo zniewolonym to nie jest błąd, to nieszczęście.

Czy tak, jak – szukam analogii – społeczeństwom arabskich krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki trudno zaszczepić ideały demokracji zachodniej, tak nam trudno przezwyciężyć „mitologię i mistyfikację postromantyczną”, które „na margines zepchnęły idee oświeceniowe”?

Można by tę analogię rozwijać, ale raczej dla efektu retorycznego. Poznawczo nic ona nie da.

Gdy pisze Pan Profesor o aktualnym „rozziewie między rodzimą rzeczywistością i nadrzeczywistością” – to co należy do jednej sfery, a co do drugiej?

Definiowanie, czym jest rzeczywistość – może nie jest nam potrzebne, ale pojęcie nadrzeczywistości trzeba objaśnić. Jest to intencjonalnie wykreowana wizja podana masom do wierzenia, poparta zastraszaniem i przekupstwem tak, by ludzie myśleli lub udawali, że myślą, że jeśli nawet nie jest prawdziwa, to jest ważniejsza niż fakty.

Znamy zjawisko nadrzeczywistości, „komunizm” czy „socjalizm” to była nadrzeczywistość. Obecnie do nadrzeczywistości należy przekonanie, że „żołnierze wyklęci” stanowią centralne wydarzenie w powojennej historii narodu polskiego; dzięki żołnierzom wyklętym Solidarność obaliła system komunistyczny; powstanie warszawskie, które według „zdrajców” było bezprzykładną katastrofą, w istocie było wzorem patriotyzmu i też się przyczyniło do niepodległości Polski pół wieku później.

Ta niepodległość nie dała spodziewanych owoców, ponieważ wskutek Okrągłego Stołu „komuniści razem ze złodziejami” nadal panują w gospodarce i mediach; ludziom źle się żyje, ponieważ nomenklatura się uwłaszczyła i nie pozwala, aby rozwinęły się mechanizmy gospodarki rynkowej. Spróbujcie udowodnić, że to nieprawda.

Do nadrzeczywistości nie stosuje się rozróżnienie na prawdę i fałsz. Z punktu widzenia strażników nadrzeczywistości to empiryczne fakty są fałszywe. Nadrzeczywistość ma charakter normatywny, nieważne, czy było tak, jak ona zakłada, ważne, że tak powinno być. Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu powinni byli wyzwolić Ukraińcy i dlatego nadrzeczywistość ustami ministra mówi, że oni nadrzeczywiście wyzwolili.

Te rytuały praktykuje z wielką gorliwością obecny prezydent, ale on naśladuje tylko prezydenta Komorowskiego, który historyczną część nadrzeczywistości dopracował w jej założeniach i szczegółach.

Przed kilkunastu laty napisał Pan w książce Duch i bezduszność Rzeczypospolitej, że „dojście do władzy Jarosława Kaczyńskiego jest na szczęście nieprawdopodobne”. Tymczasem ten polityk nie tak dawno z pomocą swoich „żołnierzy”, ustami jednego z nich wykrzyczał wiecowe hasło: „rządzą nami komuniści i złodzieje”, zaś następnego dnia w Sejmie dokonał rozróżnienia między rodakami jego orientacji oraz orientacji lewicowo-liberalnej – jedni, to akowcy, a drudzy to gestapowcy. Jak na takie słowa reagować?

Nie powiedziałem, że dojście Kaczyńskiego do władzy jest niemożliwe, co byłoby błędem, natomiast ocena prawdopodobieństwa nie pretenduje do pewności. Nie zdawałem sobie sprawy, że Platforma Obywatelska okaże się taką nicością w sporach ideowych z PiS-em. Właściwie sporów ideowych nie było, poglądy obozu solidarnościowego kształtowali PiS-owcy. Co do słów wygłoszonych przez Kaczyńskiego, to ich nie słyszałem, a nawet gdybym słyszał nie przywiązywałem do nich wagi.

Dziennikarze czepiają się głównie słówek – tego, co kto powiedział, czy to o ludziach „gorszego sortu”, czy kto „stoi tam gdzie stało ZOMO”, czy rowerzyści i wegetarianie Waszczykowskiego. Pomija się kwestie zasadnicze, a trajkocze bez końca o jakichś powiedzonkach. To nie jest zjawisko nowe. Jeśli wspomina się Józefa Cyrankiewicza, postać bądź co bądź jedną z najważniejszych w PRL, to tylko ze względu na powiedzenie z czerwca 1956 roku o obcinaniu rąk, choć żadnych rąk nikomu nie ucięto.

Zyskał Pan Profesor przed laty opinię: „Najbardziej błyskotliwego analityka PRL”. W jednym z wywiadów wyznał Pan: „Po lewej stronie sceny politycznej nie dostrzegam realizmu”. Dlaczego ta strona obecnie zanika w przestrzeni społeczno-politycznej? Czy da się przewidzieć jakieś jej odrodzenie i co by mogło temu pomóc?

Nowa lewica, ta od in vitro czy małżeństw homoseksualnych, mnie nie zaciekawia. Może ona być, może jej nie być, życie idzie w tym kierunku, więc będzie miała się czym żywić. Jeśli chodzi o SLD, to moje poglądy na tę partię były zniekształcone moim wishful thinking, chciejstwem. Uroiłem sobie, że pójdzie najbardziej naturalną dla siebie drogą obrony realizmu politycznego, legalności państwa PRL. Ono istniało…

A III Rzeczypospolita?

Mogę powtórzyć: demokratyczne i liberalne państwo nie istniało – a rozróżnienie między istnieniem i nieistnieniem jest dość ważne i zdecydowanie przemawia za istnieniem. SLD będzie co prawda partią lewicową, ale bardziej ludową niż lewicową no i oczywiście w pewnym sensie konserwatywną, jak przystało na partię wywodzącą się z formacji sprawującej władzę przez lat ponad czterdzieści i mającą historyczną zasługę odtworzenia państwa polskiego po jego totalnym zniszczeniu przez Niemców, do której to zasługi nie może się dopisać żadne inne ugrupowanie.

Liderom SLD, pragnącym jak najprędzej znaleźć się u władzy, choćby pozornej, ani w głowie było obranie takiej drogi. Teraz, gdy nowo obrany przewodniczący SLD ogłasza, że będzie szukał zwolenników w kręgach czytelników „Gazety Wyborczej” i „Krytyki Politycznej”.

Niedawno obchodziliśmy jubileusz ćwierćwiecza obrad i postanowień Okrągłego Stołu. Obecnie rządzący zaczynają sobie wyłącznie przypisywać rodowód solidarnościowy, potępiają Okrągły Stół, choć bez niego – jak Pan pisze hiperbolicznie – „krówki by pasali”. Czy widzi Pan niebezpieczeństwo, że niedługo inicjatorem i główną postacią strony solidarnościowej Stołu zostanie ogłoszony śp. Lech Kaczyński?

Na tak zawiłe pytanie nie potrafię nic odpowiedzieć. Wyrażenie o „pasaniu krówek” nie mieści się w moim słowniku. Mieczysław F. Rakowski na burzliwym zebraniu z Solidarnością stoczniową w Gdańsku powiedział tym stoczniowcom, że gdyby nie Polska Ludowa, to krówki by pasali. Teraz przekręca się jego słowa w ten sposób, że on o sobie mówił, że by krówki pasał. On by nie pasał, bo był synem zamożnego rolnika, do tego bardzo inteligentny i również w kapitalizmie zdobyłby wykształcenie jakie by chciał.

Znów dała o sobie znać tzw. polityka historyczna Instytutu Pamięci Narodowej. Przed laty oceniał Pan Instytut „jako narzędzie zemsty przejęte w spadku po Służbie Bezpieczeństwa”. Czy widzi Pan szanse, że Instytut udostępni kiedyś historykom i szerszej opinii publicznej akta Tajnych Współpracowników służb PRL także miedzy innymi wśród duchownych wszystkich Kościołów i szczebli? Czy rzeczywiście te wszystkie akta zostały spalone?

Czy widzę szansę? Widzę takie niebezpieczeństwo. Ci co wleźli w ten gnój wyraźnie są zadowoleni z siebie i mogą brnąć dalej. Myślę, że Bóg sprawiedliwy choć nierychliwy wymyśli stosowniejszą karę dla tego polskiego, PiS-owskiego Kościoła.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w dwumiesięczniku „Res Humana”, nr 2/2016.
http://trybuna.eu

Komentarzy 9 do “Rozziew między rzeczywistością i nadrzeczywistością”

 1. markglogg said

  No ciekawe, co profesor Łagowski mówi. Jest to jedna z niewielu osób, starszego pokolenia w Polsce, odważających się (i dopuszczanych do głosu) by mówić co się z krajem nad Wisłą – i z całym byłym imperium ZSRR – stało w ostatnim ćwierćwieczu. A pamiętam, jak przed ok. 26 laty, w klubie „Plastyków” przy ul. Łobzowskiej w Krakowie zarzucałem mu, że zachwycony PERSPEKTYWAMI jakie zaczęła mieć polska młodzież po upadku komuny, odciął się od marksizmu.

  No, ale ja miałem za sobą kilkanaście lat życia w najbogatszych krajach Zachodu i pracy na najlepszych tamże uniwersytetach, a Łagowski musiał na własnej skórze przećwiczyć to, czego w PRL-u nauczał w formie teorii.

 2. Rafal C. said

  Warto wstapic do gajowki.Naprawde warto!

 3. Boryna said

  Lagowski to ten dyrektor Muzeum we Wrocławiu?

 4. RomanK said

  Nie ….to profesor emerytus Jagellonki … i filozof….czyli zalgana kurwa czerwona…ktora patrzy na jedno, gada o drugim, a ma na mysli trzecie…czyli tylko i wylacznie wlasna dupe i czy za to- co robi mu zaplaca.
  Ale to nie jest najgorszy rodzaj filozofof…….sa gorsi:-)))))

  Za taki wywiad powinien wywiadowca dostac w niucha..a wywiedzony dodatkowo kopa w dupe!…..tak zeby w locie mu sie przypomnil raj utracony- czyli to, co osiagnelly taki i jemu podobne kurwy pachate intelektualne w PRLu:-))))

 5. RomanK said

  CYt pana profesora :
  „Ta niepodległość nie dała spodziewanych owoców, ponieważ wskutek Okrągłego Stołu „komuniści razem ze złodziejami” nadal panują w gospodarce i mediach; ludziom źle się żyje, ponieważ nomenklatura się uwłaszczyła i nie pozwala, aby rozwinęły się mechanizmy gospodarki rynkowej. Spróbujcie udowodnić, że to nieprawda.”

  Jak nie potrafisz to…. po to ci dali medal i tytuly!
  Przyznaj zatem- ze to prawda:-)))) alle prawda szmacie przez gardlo sie nie przecisnie:-)))))

 6. Piszę więc jestem said

  Mnie ubódł inny „cytat”:

  ” ludziom źle się żyje, ponieważ nomenklatura się uwłaszczyła i nie pozwala, aby rozwinęły się mechanizmy gospodarki rynkowej.”

  Zauważył to nieludź, profesor, który tylko z obserwacji wie, że

  ludzieńki mają się źle, a nomenklatura opływa w dostatki!!!

  Patrz z czego żyjesz, zanim cię pasożydy krwi pozbawią!

 7. markglogg said

  No cóż, „komuna” w Polsce – na wzór tej w późnym ZSRR – przegrała, bo PZPR ODCIĘŁO SIĘ OD MARKSIZMU. a przecież marksizm pojawil sie jako REAKCJA NA KAPITALIZM i na jego „zwierstwa” (jakby to powiedział mój kolega z Tel Aviwu, Moskwy oraz Kopperbergu w Szweciji, Izrael Adam Szamir). Wzorowany na pryncypiach starożytnej sekty pitagorejczyków w Krotonie (v wiek pne). komunizm przecież to była realizacja marzenia Jezusa Nazarejskiego, którego LOGOS brzmiał „predzej wielbłąd przez ucho igielne, niżli bogacz do Królestwa Niebieskiego”.

  I to wszystko trzymało się – także w Polsce – do momentu, kiedy członkom PZPR zakazywano się bogacić – w końcu partia socjalistyczna na terenie Królestwa Polskiego i Litwy nosiła dumną nazwę „Proletariat”,, a hasło PZPR brzmiało „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się” (w walce z bogaczami). Gdy jednak Gierek (nie było mnie wtedy w Polsce) rzucil hasło „bogaćcie się” (enrichez-vous – jak Ludwik XIV) to omalże jak kolejny król Ludwik skończył – szczęśliwie nie na szafocie, tylko na zawal wymuszony sytuacją jaką swym „doganiactwem” sam stworzył.

  Tam gdzie komuniści nie mieli ambicji „doganiać Zachodu” – patrz Kuba wzglednie Korea Północna dzisiaj – komuna się nadal trzyma, choć po upadku ZSRR w obu tych krajach był okres śmiercionośnego głodu.

  A opina pana K Za taki wywiad powinien wywiadowca dostac w niucha..a wywiedzony dodatkowo kopa w dupe!…..tak zeby w locie mu sie przypomnial raj utracony- „. to glos typowego z USraju posrańca. Posrańca który obok marzenia o o „wlizaniu sie w D… Pana Zachodu” o nazwie Mamon, oprócz głupoty nic sobą nie reprezentuje. Dla mnie powrót do PRL-u (gdy nareszcie odważono się mnie tam z powrotem wpuścić w kwietniu 1982) to był naprawdę POWRÓT DO UTRACONEGO RAJU – który niestety w 7 lat później się skończył, w znacznej mierze dzięki mym własnym kolegom.

 8. Boydar said

  Jaka wzruszająca spowiedź … sam wyznacz sobie pokutę synu …

 9. RomanK said

  Opinie pseudo filozofa powracajacego do utraconego raju po cyt: kilkunastu latach pracy na najbardziej renomowanych uniwersytetach swiata”..jkoniec cytatu .., ktorej jedynym owocem byly rozwazania nad…cyt ” popelnieniem samobojstwa z nedzy:-))))”….koniec cytatu .
  Sa dokladnie tyle samo warte co jego filozoficzna wiedza:-)))) i jej praktyczne zastosowanie polegajace tylko i wylacznie na lizaniu czyjej dupy…i innego sposobu na zycie nawet sobie nie wyobraza:-)))
  Np. ze mozna pracowac:-)) uczciwie:-)))np prowadzic wlasna firme:-)))

  Bo przeciez synekurka na WSP w Slupsku, czyli najjbardziej renomowanej uczelni Europy, tez byla wynikiem calowania dupy Bandzie Zlodzieji Jaruzelskiego…i ……..tak dolizalo emeryturki:-))))

  W odroznieniu od profesora..ten rodzaj naukowcow lgarzy i konfabulantow …nie wart nawet kopniecia w dupe…
  O czym mu powie bez ogrodek kazdy posraniec – taki, jak ja -na ten przyklad z brzegu….. bo moze:-))))) bo- taka jest prawda:-)))))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: