Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zakończmy zimną wojnę z Rosją

Posted by Marucha w dniu 2017-01-03 (wtorek)

„Zakończenie drugiej zimnej wojny z Rosją Władimira Putina i odbudowanie relacji, dzięki którym będziemy mogli współpracować tam, gdzie się zgadzamy i negocjować, gdy mamy odmienne stanowiska. Musimy trzymać się z dala od jakichkolwiek nowych wojen na Bliskim Wschodzie, szczególnie z Iranem” – tak cele polityki amerykańskiej formułuje Pat Buchanan w rozmowie z konserwatyzm.pl

Wielu komentatorów zwracało uwagę na podobieństwa między Pana kampaniami prezydenckimi w 1992 i 1996 roku, a kampanią Donalda Trumpa. Pojawiło się wiele artykułów w przeciągu ostatniego roku opisujących jak to „Buchanan utorował drogę Trumpowi”. Czy podziela Pan ten pogląd?

– Niewątpliwie wiele z kluczowych punktów programowych kampanii Trumpa było identycznych lub bardzo zbliżonych do naszej kampanii w latach dziewięćdziesiątych. Wśród nich były postulaty zabezpieczenia południowej granicy i zatrzymania nielegalnej imigracji poprzez płot lub mur graniczny oraz gospodarczy nacjonalizm, czyli usuwanie deficytów handlowych, które przez dekady powyrzynały amerykański przemysł i spowodowały utratę milionów miejsc pracy. Trump również przejawiał podobny sceptycyzm wobec interwencjonizmu i wojen w sytuacji, gdzie żadne istotne amerykańskie interesy nie są zagrożone. Jego hasło, America First, było naszym hasłem w 1992 i 1996 roku.

Roger Stone [były szef kampanii Trumpa i autor książki o jej kulisach „The Making of the President 2016: How Donald Trump Orchestrated a Revolution” – przyp.red.] w niedawnym wywiadzie ujawnił, że podczas spotkania w Trump Tower z Donaldem Trumpem, prezydent-elekt wyznał mu, że pomimo, iż niektórzy desygnowani członkowie jego administracji to byli pracownicy niesławnego Goldman Sachs, będą oni implementować jego agendę. Jak Pan postrzega dotychczasowe nominacje Trumpa w kontekście hasła Uczyńmy Amerykę wielką znów?

– Rzeczywiście, to prezydent-elekt Trump jest tutaj niezbędną postacią. Niektórzy jego nominaci, na przykład osobnicy z Goldman Sachs, nie są wcale populistami, ani gospodarczymi nacjonalistami. Wyborcy Trumpa więc mocno stawiają na nowego prezydenta, oczekując, że obietnice wyborcze zostaną spełnione. Jeśli ruch Trumpa ma stać się prawdziwą rewolucją w amerykańskiej polityce, wówczas to on, nikt inny, musi stać się „decydującym”.

Jakie sprawy powinny zająć priorytetowe miejsce w dziedzinie polityki zagranicznej po inauguracji Trumpa?

– Zakończenie drugiej zimnej wojny z Rosją Władimira Putina i odbudowanie relacji, dzięki którym będziemy mogli współpracować tam, gdzie się zgadzamy i negocjować, gdy mamy odmienne stanowiska. Musimy trzymać się z dala od jakichkolwiek nowych wojen na Bliskim Wschodzie, szczególnie z Iranem. Należy też zrewidować wszystkie amerykańskie zobowiązania sojusznicze, które obligują nas do walczenia w obronie dziesiątków narodów i które sięgają czasów Deana Achesona i Johna Fostera Dulles’a.

Coraz więcej obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej twierdzi, że Partia Republikańska pod przewodnictwem Trumpa stała się stronnictwem „populistyczno/robotnicznym”, jednocześnie konstatując, że Rewolucja Reagana jest martwa i że dzisiejsze problemy nie mogą być porównywane z rokiem 1980. Czy zgadza się Pan z tą oceną? Czy ta koalicja może się utrzymać?

– Zarówno Richard Nixon, jak i Ronald Reagan byli przywódcami partii i wielkiej koalicji, podobnie jak Trump obecnie. Koalicja Trumpa ma swoje obszary wewnętrznych sprzeczności, ale posiada również szerokie pole do porozumienia między trumpizmem i reaganizmem, na przykład nominacje do Sądu Najwyższego, obniżki podatków korporacyjnych, deregulacja, odbudowa infrastruktury, obrona narodowa.

Agenda reaganizmu żyje i ma się dobrze, a rewolucja Trumpa nie jest z nią sprzeczna. Ona ją posuwa naprzód i rozszerza o nowe problemy, które powstały w dwudziestym pierwszym wieku, na przykład efekty zakończenia zimnej wojny, która zdominowała prezydenturę Reagana i deindustrializację Ameryki za prezydentur Busha I i II, Clintona i Obamy. Utrzymanie rządzącej koalicji z wewnętrznymi sprzecznościami, tak jak to robili Franklin Delano Roosevelt czy Ronald Reagan, jest oznaką wielkiego prezydenta.

Jest Pan w trakcie prac nad drugim tomem swoich wspomnień z lat spędzonych u boku prezydenta Richarda Nixona jako bliskiego doradcy i jednego z autorów jego przemówień. Czy mógłby Pan dać naszym czytelnikom mały wgląd w ten nowy wolumen?

– „Wojny Nixona w Białym Domu” obejmie wszystkie lata prezydentury Nixona i wszystkie bitwy, nie tylko z zewnętrznymi siłami, lecz również w samym Białym Domu, gdzie toczyła się ostra walka polityczna między umiarkowanymi i liberalnymi członkami gabinetu i oficjelami a nielicznymi konserwatystami. Wśród kwestii i wydarzeń, które będą opisane, znajdą się m.in.: moja rola w debatach i przemówieniach na temat Wietnamu, ataki wiceprezydenta Agnew na media, tzw. strategia południowa i strategia katolicka, które przyczyniły się oszałamiającego zwycięstwa Nixona w wyborach w 1972 roku, wewnętrzne walki o przymusową integrację rasową i na temat decyzji sądowych w tej materii, przebudowa Sądu Najwyższego za prezesury sędziego Earla Warrena, tzw. afera Pentagon-Papers, historyczna wizyta w Chinach oraz pięć rozdziałów na temat afery Watergate, z którą byłem głęboko związany przez ostatnie osiemnaście miesięcy prezydentury Nixona.

Najprawdopodobniej będzie to ostatni tom wspomnień nixonowskiego insidera, który był w Białym Domu od pierwszego do ostatniego dnia jego prezydentury.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Michał Krupa

Patrick „Pat” J. Buchanan był doradcą trzech amerykańskich prezydentów. Jest katolickim tradycjonalistą, autorem licznych książek politycznych, z których cztery ukazały się w języku polskim nakładem Wydawnictwa Wektory, konserwatywnym publicystą i komentatorem telewizyjnym. Jest współzałożycielem pisma „The American Conservative”. Ubiegał się dwukrotnie o republikańską nominację prezydencką. W USA jest powszechnie znany jako krytyk neokonserwatyzmu i rzecznik tradycyjnego konserwatyzmu, zwanego także paleokonserwatyzmem. Mieszka w Wirginii.
konserwatyzm.pl

http://mysl-polska.pl/

Komentarze 4 to “Zakończmy zimną wojnę z Rosją”

 1. RomanK said

  Zakonczmy…..powiada Patt Buchnan doradca Prez Reagana…i odkresla to na kazdym kroku..mowiac..pamietajcie..bylem przy tym jak prez Reagan powiedzial do Gorbaczowa: Zakonczmy zimna wojne….i ta wojne zakonczyli…w tej wojnie nie zwyciezyl nikt…ta wojna pograzala nas wszystkich…

  Przez wprowadzenie sloganu USA wygralo ZImna Wojne- w proweadzily do obiegu to pojecie massmedia…u aktywnino polityke Zimnej Wojny..na skutki nie trzeba bylo dlugo czekac…BLiski Wschod jest jedna wielka jatrzaca sie rana…. Druga otwarto w Europie..to Ukraina i nie daj Boze zamieni sie ja na PrzyBaltyke…
  albo POlske…wybor nalezy do nas.
  To wielka szansa dla Polski…ale obawiam sie , ze jak wiele razy Polska do tej szansy jest zupelnie neiprzygotowana. Rodzaca sie naturalna polska elite polityczna definiujaca Polocy Narodu Polskiego jakie ucielesnily sie w postaci Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin..jako wspolpracujace zupelnie dobrze, przyjaznie i harmonijnie lewe i prawe skrzydlo Narodowe..zostaly calkowicie i bezlitosnie zniszczone….i zastapione tym- co jest AWSem bis..udajcym TO czym nie jest i NIGDY nie bedzie.
  Na szybkie, zmiany jakie zaczna sie juz wkrotce w Europie Polaka nie jest wogole przygotowana ..ani mentalnie, ani kadrowo, ani organiozacyjnie, ani politycznie.
  A to moze zawazyc na jej losach na nastepne dekady! Jesli nie na jej egzystencji- jako takiej.

  Suverenne panstwo ma trzy atrybuty suverena.///

  Niezalezny od nikogo system tworzenia wlasnych praw\

  Niezalezny od nikogo system finansowy i emisji wlasnego pieniadza.

  Niezalezny od nikogo system obrony terytorium i jego policji.

  Ja widac Polska ma status kraju zaleznego i niesuwerennego..i jako taki moze zostac potraktowana przez swego suverena wedle jego woli…../ a nie woli Polakow.

  Uwzajcie ,zeby te elity- jakie odprawiajac dla was od lat wesole szopki zapedzily was do wyrobniczej szopy…nie zamienily tej szopy w porzadny….cuchnacy chlew.

 2. Boydar said

  Ma Pan Roman rację; ale ja bym zostawił wyłącznie ten ostatni, i gwarantuje Panu, że by wystarczyło 🙂

 3. NICK said

  Nie rozpoznaję Buchanan’a – głosu nie zabiorę.

  Jedna uwaga: Brzeziński był doradcą wieeelu.

  Prawie wszyscy uważali, że to OOO Polak, współrządzi Ameryką. Doradza w polityce zagranicznej/światowej.
  Zapewne dla Naszego dobra?

  Do dziś, większość autochtonów, hołubi jego pAMIĘĆ.

  P.S. A Świat?
  Jak to mówią: NWO.
  Po pachy jest ubawion.
  Moim wpisem.

  P.S II.
  Wandaluzjo, Panie.
  Proszę napisać coś dla gawiedzi.
  Coś o… .
  Wedle uznania.
  Bo i tak jest realizowane.

 4. Malarz said

  Polskie Zydy nie zakoncza wojny z Rosja bo byly szkolone w Waszyngtonie, waszczu , kaczu, macier, I inne talenta z obozu zdrady I zaprzanstwa. Musza poswiecic zdrowosasiedzka ekonomie obu krajow w imie postmarksistowskiej neokonserwatyenej ideologii Rockefelerow i Rotszyldow lapami maniaka Sorosa przez Fundacje Batorego. Place swoim ,,Polskim ,, klakierom to wymagaja. Zobaczymy co Przekret Trump zrobi …

Sorry, the comment form is closed at this time.