Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Aspiracją Polski nie jest przyjmowanie obcych wojsk na swoim terenie

Posted by Marucha w dniu 2017-01-09 (Poniedziałek)


Rozmowa korespondenta radia Sputnik z politykiem i publicystą Mariuszem Olszewskim.

Stało się. 250 amerykańskich żołnierzy jest już na polskiej ziemi. To tylko mała część brygady pancernej, która ponoć ma wzmocnić wschodnią flankę NATO. Czy Pan poczuł się już bardziej bezpieczny z tego powodu?

— Moje poczucie bezpieczeństwa wynika z zupełnie innych przesłanek, niż by myśleli w sztabie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tym niemniej rozumiem, że to jest ostatni prezent prezydenta Obamy dla tej części Europy. Ale pragnę podkreślić, że jeden barak bojowy ulokowany w Polsce pokoju w tej części Europy nie czyni.

Amerykanie mieli przybyć pod koniec stycznia, ale Barack Obama zadecydował o przyśpieszeniu tej akcji. Jak twierdzi dzisiejsza rządowa „Rossijskaja Gazieta” w Moskwie nie wyklucza się, że za rządów Donalda Trumpa, który zamierzał zredukować finansowanie programów NATO, decyzja ta będzie zrewidowana.

— Dlatego uważam, że Amerykanów należy przyjąć bardzo gorąco w te wyjątkowo zimne dni, które w tej chwili w Polsce panują, ponieważ za chwilę będziemy ich bardzo gorąco żegnali. I dobrze by było, żeby przez ten krótki okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dobrze zapamiętali naszą gościnność.

Ja bym nawet jeszcze dalej poszedł w tej kwestii, bo z perspektywy polskiej jest bardzo interesujące to, co teraz toczy się w USA. Chodzi o dyskusję na temat nowego ładu geopolitycznego i usytuowania nowej strategii amerykańskiej wobec wyzwań, które stoją przed Stanami na najbliższe 20-30 lat. Mam na myśli dyskusję, która próbuje zweryfikować dotychczasowe postawy Stanów Zjednoczonych wobec Rosji.

Na przykład ci sami ludzie, którzy popierali prezydenturę Ronalda Reagana, którzy byli skrajnymi antykomunistami, byli za dozbrajaniem i wysyłaniem do walki w Afganistanie z armią radziecką zastępów dobrze uzbrojonych żołnierzy, obecnie zupełnie zmienili swoje stanowisko w stosunku do Rosji. Rosja jawi im się jako kraj, który z komunizmem zerwał, który stoi na gruncie antyliberalizmu i na gruncie pewnego rodzaju fundamentów chrześcijańskich, które, przypomnę, w tej chwili zdecydowały o tym, że w USA wygrał Donald Trump.

Dodajmy jeszcze padające konkretne propozycje, które wskazują, że czas zakończyć podział świata na oś Wschód-Zachód i zastąpić podziałem na Północ-Południe z takim przesłaniem, że będzie to wizja północnego, białego świata, który jest światem bez wojny. To wszystko w ogóle zmienia pozycję również Polski, ale Polska nie jest tu głównym graczem. Tym niemniej musimy, obserwować, co się w tej chwili dzieje.

Kończąc ten wątek, dodam tylko jedno, w USA przeprowadzono badania na wyborcach Republikanów i jedynie 16% wyborców Republikanów opowiada się za dalszymi sankcjami wobec Rosji. A więc widzimy, że będzie się bardzo dużo działo w polityce zagranicznej USA. A dlaczego o tym mówię? Ze względu na konstrukcję urzędu prezydenckiego, która panuje w Waszyngtonie, w wielu rzeczach Donald Trump rzeczywiście nie będzie miał dużo do powiedzenia, ale sprawy zagraniczne są właśnie tym punktem, gdzie prezydent może bardzo dużo. I myślę, że te sygnały, które są wysyłane obecnie przez współpracowników Donalda Trumpa, wskazują na to, że to będzie bardzo poważna korekta.

Barack Obama stara się uczynić wszystko, żeby Donaldowi Trumpowi zrobić na złość, albo postawić tyle przeszkód, żeby zaczynał swoją prezydenturę nie z takiej wygodnej pozycji, jak by sobie życzył. Ale to już są wewnętrzne sprawy USA. Jak już kiedyś powiedziałem, każdy kraj ma swój kod.

Powróćmy, zatem, na polski grunt. Partia rządząca PiS, a także PO, która wybory przegrała, licytują się teraz, komu przypisać zasługę, że obcy żołnierze są już w Polsce. Na forach społecznościowych nie odczytałem radości z tego powodu, wręcz odwrotnie.

— Ja myślę, że aspiracją Polski nie jest, aby przyjmować obce wojska na swoim terenie. Aspiracją Polski powinna być budowa silnej nowoczesnej armii, która byłaby zdolna bronić granic swojego państwa. 38-milionowy naród powinien odważyć się na to, aby taką nowoczesną armię posiadać.

Niestety, jedna z naszych wad narodowych polega na tym, że zawsze oglądamy się na innych. I to oglądanie się na ten jeden barak bojowy może osłabić te tendencje, które w ostatnich latach oceniałem jako dobre. Czyli modernizację polskich sił zbrojnych, postawienie na dobrze wyszkolonych żołnierzy z zadaniami adekwatnymi do wyzwań, które czekają Polskę w najbliższych latach, wyzwań, które mogą być bardzo różne.

Dzisiejsza licytacja między PO i PiS-em nie ma sensu. Ja nie widzę różnicy między PiS-em a PO. Akurat w tym względzie jest tutaj kontynuacja i wyścig. Zobaczymy, co będzie, jak administracja waszyngtońska stwierdzi, że czas rotacji się skończył i powiedzą „dziękujemy, już więcej nie będziemy państwa niepokoić”. Wtedy dopiero zacznie się wyścig, kto jest temu winien.

Ani zasług, ani win bym tutaj nie eksponował. Eksponowałbym raczej to, że Polska dalej nie ma swojej niezależnej polityki zagranicznej. Polityki, która, jak w każdym niepodległym i suwerennym kraju, powinna polegać na tym, że kraj suwerenny powinien mieć co najmniej jedną alternatywę w polityce zagranicznej.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 18 to “Aspiracją Polski nie jest przyjmowanie obcych wojsk na swoim terenie”

 1. witek said

  Artykuł ze strony
  ” katolickiego radia w twoim domu”

  B. Misiewicz: Wojska NATO wzmocnią bezpieczeństwo na polskich granicach
  8 stycznia 2017 17:11/w Informacje, Polska, Świat / Radio Maryja

  Wojska sojusznicze na polskich granicach spowodują, że bezpieczeństwo Polski zostanie wzmocnione i będziemy mogli doprowadzić do skutecznego odstraszania potencjalnego agresora – powiedział dziś rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

  „Wojska sojusznicze na polskich granicach, zwłaszcza od strony wschodniej – wiemy przecież, co dzieje się na Ukrainie; mamy do czynienia z ciągłym prezentowaniem agresji w stosunku do wszystkich państw NATO, mam na myśli przechwytywanie samolotów chociażby nad Bałtykiem przez siły rosyjskie – spowodują, że bezpieczeństwo zostanie wzmocnione i będziemy mogli doprowadzić do skutecznego odstraszania potencjalnego agresora” – zaznaczył w TVP Info Bartłomiej Misiewicz.

  Rzecznik MON powtórzył, że na 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca.

  „Aktualnie witamy wojska amerykańskie, ciężką brygadę pancerną. Będzie to w sumie 3,5 tys. żołnierzy plus pracownicy cywilni, którzy będą rozlokowani w pięciu miejscach w Polsce. Już dzisiaj wyrusza z Niemiec sprzęt. Ponad 1,5 tys. sztuk. W zeszłym tygodniu minister Antoni Macierewicz mówił o 12 stycznia – to jest ta kluczowa data, kiedy ten ciężki sprzęt amerykański przekroczy granice Polski” – mówił Bartłomiej Misiewicz.

  Jak zaznaczył, ciężka brygada będzie w stałej gotowości operacyjnej to oznacza, że jeżeli tylko cokolwiek się wydarzy będzie gotowa do działania.

  „Będziemy oczywiście jeszcze w tym roku witali brygadę lotnictwa bojowego taktycznego Stanów Zjednoczonych (…). Jesteśmy przekonani, że doprowadzimy do skutecznego odstraszania potencjalnych agresorów. Taki jest główny cel, ale oczywiście także prezentacja solidarności, spójności i jedności NATO” – dodał Bartłomiej Misiewicz.

  Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy przybyły w sobotę na lotnisko we Wrocławiu. To część pancernej brygady, która wzmocni wschodnią flankę NATO. Przed godz. 15.00 na lotnisku Wrocław-Strachowice wylądował samolot, który przywiózł ok. 250 żołnierzy z bronią indywidualną, lecz bez ciężkiego sprzętu.

  Amerykanie, którzy przylecieli do Wrocławia, pojadą do Żagania. Będzie to jedno z pięciu głównych miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce obok Drawska Pomorskiego, Skwierzyny, Świętoszowa i Bolesławca.

  PAP/RIRM

  …no i jak tutaj nie pokochać ojca Tadeuszka- kłamczuszka?!
  Zdrajcy, aptekarze w przyciasnych garniturach i zdrajcy w sutannach/// znajdź różnicę.

 2. dzast testing said

  …a PinkPanthera mowi (czy tylko sugeruje?), ze ta jankieska brygada pancerna rozlokowana na zachodzie Polski, to przeciwko niemieckiej pokusie zmiany granic. Czyli niby bat na Niemcy…

 3. Sceptyk said

  Módlmy się aby Trumpa nie zastrzelili jak Kenedy’ego!

 4. = said

 5. RomanK said

  ad 2.. tak wielu kretynow mysli:-)))))

  Bardzo mile zaskakuje mnie pan Winnicki…. i ciesze sie, ze tak jest..i jeszcze bedzie mnie wiecej cieszyc- jesli dowiem sie- ze sam na to wpadl:-)

  . http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/winnicki-obecnosc-wojsk-usa-w-polsce-to-nie-dowod-partnerstwa-ale-wasalizmu

 6. Adam Ryglowski said

  Ad 4 ]
  Sz . P . Sceptyk .
  …..
  To nie ta opcja .
  DO SWOICH SIĘ NIE STRZELA ( zabójstwo ) , TYLKO
  U P O M I N A !!!

  (Taki strzalik z hukiem , – ale bez szkód dla: klienta /? bohatera / znarowionego podopiecznego ? / itp. ? )
  ….
  to wypływa , ale o tych sprawach nawet nasze pra- pra- wnuki się NIE DOWIEDZĄ
  ( vide : śmierć Gen. Wł . Sikorskiego na Giblartarze )
  .
  😦
  P.s.
  Życzę Wszystkim POLAKOM , co Gajówkę W. Sz. P. Maruchy nawiedzają / odwiedzają , aby zdobyli się na GEST
  HEROICZNY .
  ….
  Różaniec do łapy , Porządny Pacierz , i z wieczora , a przede wszystkim Z RANA , przed rozpoczęciem dnia.
  ABY ROZUM W R Ó C I Ł między uszy Polakom .
  ….
  A przy okazji , aby Każdy zrozumiał – i stosował Boskie Przykazanie Miłości ( …… a BLIŻNIEGO SWEGO , JAK SIEBIE SAMEGO ).
  Pracą następną – niech będzie X Przykazań Bożych .
  A KORONĄ NIECH BĘDZIE
  Pięć grzechów WOŁAJĄCYCH O POMSTĘ DO NIEBA

 7. NICK said

  „BLIŻNIEGO SWEGO , JAK SIEBIE SAMEGO ”
  No.
  A nie jakaś tam.
  Mniłość.

 8. Wieś Rządzi Światem said

  @2 Sam, na pewno sam. Jebać bez mydła 10tys luda rok w rok przez kilka lat a na koniec sprawić żeby wyjebani wciągnęli go na sejmowy lukrowany stolec to jednak sztuka. Jeśli przyjąć nomenklaturę Zbigniewa Kękusia, że Polskę zamieszkują dwa narody: wybrany i wyjebany to trzeba powiedzieć jasno, że przyszłość rozkłada przed nim szeroko swe nogi.

 9. Wełna said

  Ad. 2

  Pink Pantera – niegłupia ale k..wa, tak jak Coryllus i inni z S24 opętani fobią antyrosyjską.
  Propisowskie zadaniowe mendy.

 10. dzast testing said

  @Welna
  Dowody, poszlaki, podejrzenia – poprosze!
  To pod wplywem najciezszego oskarzenia – „niegłupia ale k..wa”.
  Ciezszego niz ” Propisowskie zadaniowe mendy.”.
  PS: ze Coryllus jest chamus – dowodu nie potrzeba.

 11. VA said

 12. Wełna said

  Ad.10 D.T.

  Czytam ich od wielu lat ze względu na ciekawe, niekiedy teksty.
  A dowody – niech Pan znajdzie coś obiektywnego na temat Rosji to pogadamy….

 13. BORU said

  Ludzie dopuki POLSKA beda rzadzic zydy nic dobrego nie bedzie sie dzialo dla POLAKOW.Zrozumcie to.Tylko jak usuniemy te ;;;;;;;;;;scierwa z zycia politycznego .Wtedy moze moze moze Cos ruszy doprzodu w POLSKIM interesie..
  zydy …………..WONT Z POLSKI

 14. Lily said

  Niejaki Kaczynski Jaroslaw wie co robi,
  „kontynuuje testament brachola”.
  Nic,bez wiedzy,czy tez akceptacji Jaroslawa,
  zaistniec nie moze. Kieruje z tylnego siedzenia.Nocne wizyty czlonkow partii Pis,
  na ul Mickiewicza,czyli pan karzem,a
  podwladny musi nawet w nocy.

 15. Inkwizytor said

  Czego potrzeba aby naród polski wreszcie się obudził i wyp***dolił mafię chazarską z Polski ??? Mam obawe, ze nawet fizycznie likwidowani będą wesoło nucić „to my Polacy” :(((

 16. EyWey said

  Żyd-oszczep nigdy nikomu się nie przyjął i zawsze wychodził bokiem. Wasal izm i gra `JudoWinnicy` jest oczywista i nie ma co klepać szkapy. Za tym kryje się dużo więcej. Czas pokaże co, w detalach.
  Luny i płomienie, Pol Syria, bez końca i umiaru. Tylko u nas trwa, żydów `zabawa na całego`.

 17. Zbyszko said

  Ustawa 1066 + obce wojska na terytorium Polski. Czy ktos ma jeszcze jakieś wątpliwości, co tu się dzieje?

 18. Zbyszko said

  Uważam, że ten -oby- krótki moment jest doskonałą okazją do ewangelizacji tych poganów. Misjonarze tamtejsi (tam gdzie stacjonują) powinni się uaktywnić z gościnnością i właśnie z ich ewanagelizacją

Sorry, the comment form is closed at this time.