Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Gdzie konia kują, żaba nogę podstawia – czyli Szwecja bije na alarm z powodu „rosyjskiej propagandy”

Posted by Marucha w dniu 2017-01-12 (czwartek)

Podczas gdy świat jest zajęty dyskusją na temat „rosyjskich hakerów” i „ingerencji” w wybory prezydenckie w USA, w Szwecji rośnie zaniepokojenie z powodu informacyjnego wpływu Moskwy, pisze Guardian, powołując się na lokalne źródła.

Szwedzki Instytut Stosunków Międzynarodowych w najnowszym kompleksowym badaniu przekonuje, że kraj jest przedmiotem „szerokiego spektrum aktywnych działań”, których zadaniem jest „przeszkodzenie w generowaniu publicznego poparcia w prowadzeniu własnej polityki”, zauważa autor artykułu.

Badacze oskarżyli Rosję o rozpowszechnianie „fałszywych” wiadomości i dokumentów w ramach skoordynowanej kampanii dezinformacji społeczeństwa. W wojnie informacyjnej Rosja wykorzystała przeciwko Sztokholmowi fałszywe wiadomości, które ukazały się w szwedzkich mediach, a następnie rozprzestrzeniły się przez witrynę Sputnik i „inne źródła rosyjskiej dyplomacji publicznej” i międzynarodowego przekazu.

Jednym z najbardziej uderzających przykładów „fałszywych” wiadomości była informacja o tym, że Szwecja i NATO zamierzają wysłać broń Państwu Islamskiemu, pisze gazeta. Niektóre z tych kłamstw pochodzą rzekomo bezpośrednio od oficjalnych szwedzkich urzędników, którzy podejmują decyzję, co umacnia zaufanie czytelników co do ich autentyczności. I chociaż takie wiadomości zawierają wiele błędów rzeczowych, co pozwala władzom w uznaniu ich za fałszywe, one bardzo szybko rozprzestrzeniają się w sieciach społecznościowych.

Jak zaznacza Guardian, autorzy raportu nie mogli dokładnie ustalić, gdzie i jak powstają te fałszywe informacje, ale podkreślili, że w pełni odpowiadają one strategicznym celom Rosji. Jednocześnie jako główny cel Moskwy badanie wymienia „zachowanie geostrategicznego statusu quo” poprzez zminimalizowanie roli NATO w regionie Morza Bałtyckiego.

Według pracownika naukowego szwedzkiego Centrum Badań Rosji i Eurazji Martina Kragha Rosja od 2014 roku aktywnie wykorzystuje różne narzędzia w celu zwiększenia skuteczności polityki zagranicznej w stosunku do krajów zachodnich, co „demonstruje jej zamiar wpływania na podejmowanie decyzji”.

Zaniepokojenie rosyjskim wpływem w sferze informacyjnej dochodzi również do szwedzkiego rządu, ponieważ „fałszywe” wiadomości przenikają nawet do debat parlamentarnych. W tym tygodniu premier kraju Stefan Löfven podkreślił, że Rosja może próbować wpłynąć na kolejne wybory w kraju, które odbędą się w 2018 roku, pisze Guardian.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 5 to “Gdzie konia kują, żaba nogę podstawia – czyli Szwecja bije na alarm z powodu „rosyjskiej propagandy””

 1. Lovshak Ruskij Agient said

  Ten poster rozwala waszystko, kurcze, robie plakat i wysyłam Maciorewiczowi kolejny proooof, że to wszystko to wina Putina

 2. Dewiant said

  ahh szkoda ze sp. Kossecki juz nie zyje.

 3. Dziadzius said

  co do WSPANIALEGO plakatu — to rosyjscy hakerzy zrobili swoje ale USraelscy fotografowie robili zdjecia zeby ta wiadomosc rozpowszechnic no bo jak nie wykorzystac takiego prezentu polityki choc wlasnego pomyslu

 4. Archer said

  Tamtejsza szwedzka menażeria przy żłobie, musi jakoś odwrócić uwagę społeczeństwa szwedzkiego od fatalnych następstw importu „uchodźców” z krajów III świata. Dlatego tamtejsze media i rząd szwedzki wciskają ludziom kit, że złowrogi Putin przyjedzie na czołgach do szwedzkiego „raju” i ich zje.

 5. Jan said

  Masa tam w Szwecji marcowych 68 emigrantów z Polski. Stare Miasto w Sztokholmie już bidule wykupili. Straszą Szwedów i łupią, jak wszędzie.

Sorry, the comment form is closed at this time.