Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Litwa wybuduje płot na granicy z obwodem kaliningradzkim

Posted by Marucha w dniu 2017-01-15 (Niedziela)

Ogrodzenie będzie miało 135 kilometrów długości.

Aktualnie granica wyznacza jest przez specjalne oznaczenia i szeroki na 13 metrów pas ziemi. Szacowany koszt budowy 135 kilometrowego ogrodzenia wynosi 3,6 mln euro. Koszty będą pokryte z budżetu państwa i z funduszy unijnych.

Prace przy budowie ogrodzenia zaczną się wiosną 2017 roku, a w następnym zostanie ono uzupełniane o nowoczesny system monitoringu.

Minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Misiunas poinformował, że budowa płotu na granicy z Rosją ma na celu zmniejszenia skali przemytu, ale jest również związane z sytuacją geopolityczną. Minister wskazał na sprawę z 2014, kiedy miało dojść do porwania estońskiego oficera służb specjalnych przez Rosjan w strefie przygranicznej. Misiunas dodał: Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor.

Według doniesień litewskich mediów, granice z Rosją wzmocnią także pozostałe republiki nadbałtycki. Estonia zaplanowała zbudowanie w 2018 r. wysokiego na 2,5 metra ogrodzenie wzdłuż 108 km na granicy z Rosją. Ogrodzenie planowane przez Łotwę będzie miało 90 kilometrów.

kresy.pl / rp.pl
http://www.kresy.pl

W roku 2019 mają przy ogrodzeniu zostać założone wnyki w odstępach co 40 metrów. Bójmy się.
Admin

Komentarzy 28 to “Litwa wybuduje płot na granicy z obwodem kaliningradzkim”

 1. Maciej z Wyspy said

  a to Rosjanie nie mają lotnictwa?:-)

 2. Adam Ryglowski said

  Ad 1 ) _ – O lotnictwie wiem mało/wiele , czyli nic .
  A Wojska Kosmiczne są po za moją percepcją.(nie może być !!)
  ALE SŁYSZAŁEM , JAK JEDNA PANI – DRUGIEJ PANI ( obie z Mlyńska)
  gaworzyły , …. że ten …..Putin …. sprowadził co najmniej TRZY PUŁKI
  AUSTRALIJSKICH K A N G U R Ó W – do walki – z WROGAMI ABORYGENÓW
  (czyli miejscowych . 🙂 -__-

 3. Dziadzius said

  Tysiace lat temu Chiny zbudowaly taki olbrzymi mur i on na nic sie nie nadal[Dzyngis-khan,Tamerlain] a dzis i Trump i Litwa uczy sie od nowego . Pole mniowe i wierza z karabinem szybkostrzelnym jest tansza i bardziej efektywna – z tym ze trzeba chyba z hekiloptera trupy zbierac – no bo miny.

 4. pawel said

  Tu nie chodzi o Rosjan. Tu chodzi o obywateli UE żeby nie zmykali jak się zacznie bal.

 5. szpak w telewizor said

  Ludziska, nic nie rozumieta.

  Ten płot to jest po to, aby nikt nie spieprzył do Rosji.

 6. Bronisław said

  Re: 4 & 5. Odnoszę wrażenie, iż Panowie bardzo trafnie odczytali zamierzenia „Eurokołchozu”?!!! Gorąco Panów pozdrawiam!

  Króluj Nam Chryste!!!

 7. Jacek2 said

  Czyżby Litwini przewidywali jakiś masowy exodus swoich obywateli do obwodu? Nie wiem tylko po co bo ponoć bieda tam straszliwa. Tak straszliwa że nawet naszym, jak jeszcze funkcjonował mały ruch graniczny, opłacało się tam pracować.

 8. JerzyS said

  A co? boją się , że
  Litwini uciekną przed Ue do Rosyi

 9. Maciuś said

  Wiem jedno, Litwa nie jest przyjacielem Polski, i nigdy nim nie była. Nie wiem przed czym się ta Żmudź paranoiczna okopuje, chyba tylko przed własną głupotą i odżegnania się od Federacji Rosyjskiej, a to uważam za Litwy duży błąd. Wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej, rugowanie języka polskiego ze szkół litewskich i ich uczelni, przyjęcie waluty €uro, jeszcze bardziej mnie do nich nie przekonuje, a wręcz czuję do nich awersję i odrazę.

  I słusznie. Te Żmudziny, zakompleksione wobec polskiej kultury, od zawsze miały do nas pretensję o ich wynarodowianie, choć gdyby nie II RP Pierwsza Rzeczpospolita to prawdopodobnie tyle by z nich zostało, co z Jaćwingów.
  Admin

 10. JerzyS said

  Gen,. Żukawskas – poczytajcie

 11. Zerohero said

  „Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor”

  To znak, że Litwusom zupełnie odbiło. Słusznie prawią poprzednicy. W komunie mury budowano po to by obywatele nie uciekali. Budowa płota jako zapory na „agresję” innego państwa….no cóż. Obawiający się radzieckich czołgów Mao miał pomysł by wykopać sztuczne góry na granicy z ZSRR. Pomysł był idiotyczny, ale nawet idiota Mao wiedział, że zwykły płot nie wystarczy.

 12. Yah said

  Ad 11

  Panie Zerohero, a może obawiają się, że nadejdą takie czasy, ze ludzie będą chcieli uciekać do Obwodu Kaliningradzkiego….

  Ciekawe kto zacznie budowę nowego muru ?

 13. witek said

  Zydki zawsze gustowali w budowach gett.
  To nie był wymysł ” nazistów”

  Oczywiście! Od dawien dawna sami zamykali się w gettach, żeby odseparować się of gojów, rządzić się swoimi prawami, uprawiać pedofilię itd.
  Wikipedia polska na temat gett pisze b. pokrętnie.
  Admin

 14. zero said

  jak na razie to migrujące zwierzęta mają radochę na tych płotach z drutami żyletkowymi.

 15. Antares said

  „….choć gdyby nie II RP to prawdopodobnie tyle by z nich zostało, co z Jaćwingów.” Rozumiem że miał Pan na myśli I RP.

  Jasne, pomyłka!
  Admin

 16. Sebastian said

  Chyba więcej tam potomków litwaków niż Litwinów. Podejrzewam, że w przypadku zmiany rządów w Polsce na prawdziwie Polskie, co w efekcie miałoby znaczący wpływ na poprawienie stosunków z Rosją, taki mur postawili by przy naszej granicy. – Pozdrawiam Sebastian

 17. Troche spozniony z ta ciekawostka. Moj znajomy pracujacy w w firmie transportowej wyslal mi sms-a z Lenin..[chyba Lehnin :-)))] ze lewaki demostrowaly przeciw USrancom. Jeden z nich wymachiwal nawet plakatem…. „Sich hüten Stalingrad”. Nikt nie wiedzal przez dlugi czas co jest grane ale jednak cos doszlo do czyjegos szkopskiego schwachkopf ze to przesada bo mu ten plakat zabrali.:-)))))

 18. Siekiera_Motyka said

  „Koszty będą pokryte z budżetu państwa i z funduszy unijnych. ”

  Śmiechu warte bo my też płacimy za ten Gescheft.

 19. Maćko said

  Dziadzius – w ramach dzialan obronnych w InfoWar, pozwole sobie przypomniec, ze wazniejsze dla nas sa Zmijowe Waly od jakiegos tam chinskiego muru, którego strzelnice, podobno, wychodza na poludnie a nie na pólnoc,

  https://marucha.wordpress.com/2014/08/27/slowianski-wielki-mur-zmijowe-waly/

  Słowiański wielki mur – Żmijowe Wały
  Skala prac jeszcze dziś budzi podziw. Zachowane fragmenty wałów u podstawy mają od 8 do 22 m szerokości, a ich wysokość ponad tysiąc lat od usypania sięga w niektórych miejscach 9 m.

  Typowy wał miał przekrój trapezoidalny z płaskim wierzchem, w który wkopywano częstokół z drewnianych pali. Trzonem konstrukcji najczęściej był ruszt z drewnianych bali wypełniany ziemią. Ruszt osypywano ziemią również z zewnątrz. U podnóża wału, od strony stepu, wykopywano głęboki rów, który w suchym terenie był odsunięty od podstawy konstrukcji o blisko metr, na terenie podmokłym odległość wzrastała tak, by nie zagrozić stabilności nasypu. Na newralgicznych odcinkach linię umocnień zwielokrotniano przez budowanie niekiedy nawet sześciu leżących jeden za drugim nasypów. Mniej więcej co 6–8 km na zapleczu wału znajdowały się niewielkie grody, w których – jak się przypuszcza – mieszkała załoga mająca za zadanie bronić swojego odcinka umocnień.

 20. NICK said

  Tytuł.
  „Litwa”.
  No i ‚płot’ dla płotek.
  Sztachety, zabawa wiejska?

  Nie. Tam to było naprawdę.

  Tu? zaś? temat jest zastępczy.
  Pojęczajmy.
  Dalej jęczmy.

  Nic nie znaczy ta ‚budowa’.

 21. Dziadzius said

  @19, Macko,
  Dzieki!!! Nigdy o tych Zmijowych Walach nie slyszalem Ciekawe -ale dlaczego nie sa one budowane w stylu pierscienia a wiec pozwalajac boczne obejscie Walu? [ cos jak Linia Maginot] czy moze zle czytam?

 22. NICK said

  No to „Dziadzius” na widelcu !!!

 23. Dziadzius said

  Oj to starego boli,
  ze w jego niedoli
  ciezka kara taka
  na mnie nieboraka
  i biedngo strucha
  widlami do brzucha
  zem nie slyszal wcale
  o Zmijowym Wale!

 24. NICK said

  Dziad Polski, Prawdziwy.
  Wyłuszczyłby dziatkom.
  Wyłuszcz.
  Zdań kilkanaście.

 25. matirani said

  21. Dziadzius – mysle, ze nie dysponujemy planem wszystkich wybudowanych Zmijowych Walów oraz ich chronologia. Na pewno nasi przodkowie budowali je opierajac sie na wiedzy o terenie, sposobie atakowania najezdzców oraz morfologii terenu – np. istniejaca miejscami nieprzebyta, gesta puszcza byla wystarczajaca przeszkoda dla szybkiej jazdy aby nie bylo potrzeby budowania muru po tej stronie.

  Nie mówi sie o tym, gdzyz bylo to przeciwko Koczownikom i bez ich udzialu budowane.

  Ogrom tych prac duzo mówi o potedze zamieszkujacej tamte tereny ludnosci absolutnie nieKoczowniczej. Prosze sobie oszacowac zgrubsza ilosc roboczogodzin zuzytych do budowy tych tysiecy kilometrów Walów oraz o ilosc scietych drzew, zebranych kamieni i przeniesionej ziemi. To byl prace na skale Imperium a nie osady.

  To nie byly Mury Zmijowe chroniace miasta ale Mury chroniace panstwo cale,stad ich dlugosc i ksztalt.

  pozdrawiam

 26. NICK said

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pisia

 27. Dziadzius said

  @25,@24,
  No wybaczcie panowie i panie ale nie ladne jest wasze krakanie
  na mnie starego i Waly Zmijowe nie znajacego
  bo mysle napewno i wy tez nie wszystko wiecie
  o tych roznych sekretach co sie dzieje na swiecie

 28. re1truth2 said

  1. No, no to jak oni się dogadali z Rosjanami 😉

  2. bo pierwszy to był fake news z jakichś tam …..24.pl finansowanych z naszych podatków w ramach ‚opieki’ Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą – http://kresy24.pl/rosja-stawia-zasieki-na-granicy-z-polska-po-stronie-rosyjskiej-rosnie-nawet-mur/

  3. Pewnie – chiński mur, albo koreański jak podają aktualnie w redijo Erewań…

  Kto wierzy portalowi Kresy24, sam sobie szkodzi.
  Admin

Sorry, the comment form is closed at this time.