Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Z deszczu pod rynnę. Wydalani z UE imigranci mogą trafić na Białoruś

Posted by Marucha w dniu 2017-01-15 (Niedziela)

[Można ich też przekazać Korei Północnej… – (bezlitosny i cyniczny) admin]

Białoruskie władze zgodziły się na budowę w kraju kilku obozów dla imigrantów. Te doniesienia potwierdziła Komisja Europejska.

Do tych placówek trafią przede wszystkim imigranci, który otrzymali decyzję o deportacji. W zamian UE wprowadzi liberalizację wizową dla Białorusinów oraz inne polityczne i gospodarcze profity.

Nie wpuścili do UE

Białoruś będzie przyjmować imigrantów z Europy. O szczegółach uzgodnień między Brukselą a Mińskiem poinformowała niemiecka gazeta „Die Tageszeitung”.

Autor materiału twierdzi, że wszedł w posiadanie pewnego dokumentu Komisji Europejskiej przeznaczonego do użytku wewnętrznego. Chodzi o porozumienie z Mińskiem w sprawie rozmieszczenia na terytorium Białorusi kilku niewielkich ośrodków dla imigrantów (Migrants Accomodation Centers), będących w stanie przyjąć od 30 do 50 osób.

Z dokumentu wynika, że powstaną dwa typy ośrodków: zamknięte i otwarte. W ośrodkach zamkniętych będą przetrzymywani przybysze, którym nie udzieliło azylu żadne państwo w Europie i którzy muszą wrócić do swoich krajów na zasadzie dobrowolności lub z zastosowaniem procedur deportacyjnych.

Liczba takich placówek na białoruskim terytorium nie jest znana. Niemiecka gazeta informuje jednak o sumie wydzielonej przez Unię Europejską na ten projekt – 7 mln euro. Pośrednio ośrodki będą też finansowane w ramach programu Europejski Instrument Sąsiedztwa (ENI) w latach 2017-2020. Projekt będzie koordynować Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Ponadto uprzedzono, że te placówki – jeśli zostaną wybudowane – powinny spełniać „najwyższe międzynarodowe i unijne standardy”. Czyli posiadać oddzielne pomieszczenia dla kobiet, dziewcząt i rodzin. Imigranci otrzymają tam też pomoc psychologiczną i medyczną [a gdzie smartfony i karty kredytowe? – admin]. Jak pisze „Die Tageszeitung”, są teraz tego pozbawieni.

Niemiecka gazeta odpowiada też na najważniejsze pytanie: kto trafi do białoruskich ośrodków. Zdaniem autora będą to uciekinierzy z Syrii, Ukrainy i Rosji [? – admin], których zatrzymano na granicy UE albo wobec których podjęto decyzję o deportacji. Czyli te placówki będą przystankiem w drodze powrotnej do ich krajów. Na przykład, taką grupą, która nie znajdzie schronienia w UE, są Czeczeni.

Co w zamian dostanie Mińsk?

W zamian za przyjęcie problematycznych imigrantów przez Białoruś, Unia Europejska przewidziała określone bonusy. Chodzi o trzy umowy między Mińskiem a Brukselą.

Pierwsza przewiduje znaczną liberalizację wizową dla Białorusinów. Mińsk aktywnie działa na tym polu od dwóch lat. Co ciekawe, Białoruś jest światowym liderem pod względem wydawanych wiz Schengen. Według Komisji Europejskiej w 2014 r. wbito je do 880 tys. paszportów, a rok później do 753 tys. Dane z 2016 r. nie zostały jeszcze opublikowane.

Druga umowa ma uregulować tzw. mobilne partnerstwo, czyli uproszczoną procedurę wydawania wiz pracowniczych i studenckich Białorusinom.

Z kolei trzecia umowa nakłada na Mińsk obowiązek readmisji. Białoruś będzie musiała przyjmować imigrantów, którzy poprzez jej terytorium przedostali się do UE.

Jak poinformowała RT Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS), Wspólnota nie finansuje i nie zamierza finansować zamkniętych ośrodków dla imigrantów na Białorusi:

„UE wspiera Białoruś [wspiera!  – admin] w walce ze zwiększonym napływem nielegalnych imigrantów w ramach kompleksowego programu pomocy w sferze migracji w wysokości 7 mln euro (program Europejski Instrument Sąsiedztwa). Celem projektu jest pomoc rządowi Białorusi w opracowaniu i wdrożeniu strategii zarządzania nielegalną imigracją w zgodzie z normami międzynarodowymi i standardami w sferze migracji. Ponadto z projektu będzie finansowana budowa i/lub renowacja niektórych tymczasowych ośrodków dla imigrantów. Projekt będzie realizowany we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji”.

[Białoruś nie ma żadnych własnych problemów z nielegalną imigracją, ma je wyłącznie Unia Europejska i zawdzięcza je sama sobie. Kto więc kogo „wspiera”? Co to za odrażający bełkot? – admin]

Dopiero niedawno, bo 10 stycznia, szef Głównego Wydziału Konsularnego MSZ Białorusi Igor Fisenko powiedział, że jego kraj nie może przyjąć warunków UE dotyczących readmisji z powodu braku infrastruktury umożliwiającej przyjmowanie i rozmieszczenie znacznej liczby imigrantów.

Jest oczywiste, że budowa za fundusze unijne sieci ośrodków rozwiąże ten problem radykalnie. Białoruski resort polityki zagranicznej potwierdził plany budowy ośrodków finansowanych ze środków unijnych.

Szef służby prasowej ministerstwa Dmitrij Mironczik wyjaśnił: „Chodzi o wspólny projekt z przedstawicielstwem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji na Białorusi realizowany w ramach Partnerstwa na rzecz Mobilności”.

Białoruski MSZ zaprzeczył, by do tych placówek mieli trafiać Rosjanie, którzy podjęliby próbę przedostania się do UE poprzez terytorium Białorusi. Jest to niemożliwe ze względu na to, że są oni obywatelami Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Jak podkreślił szef Departamentu ds. Obywatelskich i Migracji Aleksieja Bieguna, ośrodki będą przeznaczone wyłącznie dla nielegalnych imigrantów.

Za i przeciw

Eksperci różnie oceniają ten projekt.

— Ta wiadomość w zasadzie wpisuje się w schemat normalizacji stosunków z UE. W tej sytuacji Białoruś znacznie ociepli stosunki z europejskimi partnerami, przy czym takie kwestie, jak kara śmierci i wolne wybory, zostaną odsunięte na drugi plan – powiedział w rozmowie z RT Wiktor Jewmienienko z Belarus Security Blog.

– Europejscy politycy powiedzą swoim wyborcom, że problem imigrantów jest pozytywnie rozwiązywany. Przyjęcie uchodźców nie stwarza poważnego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. Oczywiście, jeśli nie będą to krytyczne cyfry. W naszym kraju prawodawstwo migracyjne jest dość surowe i skrupulatnie śledzi się za jego przestrzeganiem, czasami nawet przesadnie. Bez wątpienia pewne konflikty z lokalnymi mieszkańcami pojawią się tam, gdzie zostaną rozlokowane otwarte ośrodki. Ale w sumie uważam, że sytuacja będzie pod kontrolą. Pieniądze też mają tu znaczenie, zwłaszcza uwzględniając, że powstaną dodatkowe miejsca pracy – dodał.

Jednak pojawiły się też wątpliwości co do tego, czy taki scenariusz jest możliwy z prawnego punktu widzenia. – UE już od dawna ma problem z uchodźcami. Na początku XXI wieku Bruksela chciała rozmieszczać przybyszów w obozach zlokalizowanych na terytoriach nowych członków UE – powiedział białoruski politolog Siergiej Marcelew. – Głównie w Polsce i krajach bałtyckich. Nic z tego nie wyszło. Inicjatywa pozostaje w sprzeczności z prawem międzynarodowym. Jeśli uchodźcy, omijając kraje trzecie, znaleźli się w jednym z państw UE, powinni tam zostać, a nie trafiać na Białorusi, która nie należy do UE – wyjaśnił.

https://pl.sputniknews.com

Na nasz rozum: UE chce za darmo albo za jakieś śmieszne pieniądze zepchnąć na Białoruś swoje własne, przez siebie zawinione problemy z nielegalną imigracją.
Admin

Komentarze 24 to “Z deszczu pod rynnę. Wydalani z UE imigranci mogą trafić na Białoruś”

 1. Rezystencjusz_WlkPL said

  Nooo, to będzie najtańsza bo całkiem darmowa siła robocza do wysiewu maku, że by za te pieniążki kupić jakąś nuklearną bombkę mniejszego kalibru do straszenia Ruskich. A niech mają za swoje, ci pono zleceniodawcy kocmołucha Maruchy!

 2. Kapitan Bąba said

  Uciekinierzy z Rosjii = Czeczeńcy

 3. matirani said

  Mam nadzieje, ze naprzód Bialorus dostanie „benefity” a potem zrobi obozy.
  Gdyz jesli by bylo na odwrót, to doswiadczenie uczy, ze beda mieli klopoty i klopoty bez „benefitów”.
  Lub „profity” trafia do wlasciwych rak a moze nawet z powrotem do Niemiec.

 4. NICK said

  „Mam nadzieje, ze naprzód Bialorus dostanie „benefity” a potem zrobi obozy.”

  Pan żeś, ostatnio (hm?), ocipiał… .

 5. Marcin said

  Jeśli tak ma być to Białorusini powinni uważać kogo podeśle im kanclerzyca i na żadnych inżynierów czy lekarzy nie powinni przyjmować. A ta kwota 7 mln to jakiś żart? Czy na Białorusi jest już aż tak cienko?

 6. AlexSailor said

  Mam nadzieję, że pełniący obowiązki Wielkiego Księcia związanej Unią z Polską Litwy, jeszcze nie zwariował, żeby się na to godzić.
  Nie ma żadnych rzeczy, które mogłyby zrównoważyć szkody powodowane przez przyjmowanie takich imigrantów.
  A wizy Polakom, Rusinom Białym i innym, Rosjanom i Litwinom z Białorusi będą wydawane, bo są bardzo mile widziani.

 7. Archer said

  Nie bójcie się o prezydenta Łukaszenkę. To jest polityk kuty na cztery kopyta. Z pewnością nie da się wykiwać Mumii Euro-pejskiej. On nie jest polskojęzycznym politykierem, skoro udaje mu się nawet od ruskich wytargować dla swojego kraju więcej, niż daje.
  Białorusini wezmą kasę, będą ułatwienia wizowe dla obywateli Białorusi i gospodarcze z UE. Białorusini zrobią kilka ośrodków w budynkach po starych nieczynnych magazynach, czy fabrykach. A potem zachęcą tych „uchodźców” do nielegalnego przekroczenia granicy UE na Litwę, czy do Polski. Białoruś zostanie z pustymi ośrodkami, a „uchodźcy” przedostaną się znowu na teren UE (chyba że ktoś jest ostatnią łamagą), i niech się inni z nimi męczą.

 8. Isreal said

  :-0

 9. NICK said

  „Białorusini wezmą kasę,”
  Skąd???

 10. pawel said

  ad 9. Nick

  http://prawica.net/piotr-badura – bardzo dużo ten Pan przedstawia statystyk różnych na temat Białorusi. Polecam serdecznie bo temat mało znany.

 11. Adam Ryglowski said

  W. Sz. J. Panie Gospodarzu / Adminie
  ….
  Można ich też przekazać Korei Północnej… – (bezlitosny i cyniczny) admin]
  ——————————————————————————————
  ….
  to był cytat ….

  JESTEŚ GOŚCIU W I E L K I !!!

  🙂
  Wystarczy 3 – 4 jumbo jety , a w każdym co najmniej po 500 ,


  a za DWA , TRZY DNI ZACZNIE SIĘ
  wędrówka ludów do Mekki i Medyny .(abarotno)
  oczywizda – Z PEŁNYM SOCJALEM

  NIE TO CO ZORGANIZOWALI „młodoturcy ” ca sto lat temu KATOLIKOM , „”PIELGRZYMKĘ DO A L E P P O „”

  .
  i co kto wie o tym ponad 1 000 000 ludzi ???
  ….

 12. Łukaszenka ich tam do roboty zagoni! 🙂

 13. Adam Ryglowski said

  Ad 12 P.Krzysztof M
  Nie musi zagonić.
  Od czasów Lenina ( A PRAWDOPODOBNIE DUUUUUUUUUUUŻO WCZEŚNIEJ
  JEST ) – n i e r a b o t a j e sz – n i e – k u sz a j e sz !
  i tak jest od stuleci .
  ….
  ps
  NO WORK – PLEASE SOCIAL też zdycha nawet w BYŁYCH NAJBOGATSZYCH
  KRAJACH .
  Aktualnie – NO WORK – your place is uder bridge

 14. Prezydent Łukaszenko ZGŁUPIAŁ lub mózg jemu WYPAROWAŁ ? said

  Do tej pory na Białorusi było NORMALNIE i ludzie żyli SPOKOJNIE, nie w takim tęmpie ZWARIOWANYCH zmian na GORSZE jak w PEDALSKO-izsalmizowanej Europie.
  Spokój życia na Białorusi był i jest do tej pory, gdyż tamtejsze społeczenstwo było z JEDNEGO kręgu cywilizacyjnego, NIE było aż tyle WEWNĘTRZNYCH wrogów jakimi są ZAWSZE ŻYDY w każdym państwie ZGNITEGO zachodu.

  Naprawdę DZIWIĘ się, że Prezydent Łukaszenko tak ŁATWO dał się PODPUSCIĆ tym żydo-masonskim zafałszowanym SQURWYSYNOM z pedalsko-złodzejskiej Brukseli, którym się „przypodobać”, a żydo-masony tak czy tak zrobią w „hooja” w niego i BIAŁORUSINÓW !

  Panie Łukaszonko ŻADNYCH ustępstw i tego podbnych „biznesów” z tymi ZAFAŁSZOWANYMI żydo-masonami z Brukseli, Berlina czy Waszyngtonu, gdyż oni NIGDY nie dotrzymują jakich kolwiek umów czyli idenycznie jak ŻYDY z Izraela patrząc z „góry” na GOJÓW, a GOJ dla żyda to to tyle samo co „gleba”, dlatego żodo-masony z USA czy to z Izraela uważają, że ich ustalone prawa przez gojów NIE obowiązują żydostwa. Tak jest w Kanadzie, USA w Niemczech w Polsce, Rosji … itd.:

  America is Now Fully Controlled by Jews Says Canadian RESEARCHER:
  (KONIECZNIE zróbcie POLSKĄ wersję tych opinii KANADAJCZYKÓW o pasożytach ŻYDACH!)

 15. szpak w telewizor said

  Na nasz rozum: UE chce za darmo albo za jakieś śmieszne pieniądze zepchnąć na Białoruś swoje własne, przez siebie zawinione problemy z nielegalną imigracją.
  Admin

  Szpak chciał mniej więcej to samo wyćwierkać, ale doczytał do końca i ewidentnie Admin go przećwierkał.

  Tak, własnie tak zapewnie będzie, jak pan KrzysztofM zapowiada. Do roboty a jak nie to fora ze dwora. Do Polski, na ten przykład. Tam im rząd otworzy kebabownie, w których będa mogli przechowywać złowione Polki.

 16. re1truth2 said

  Re 15
  Też prawda, ostatnio byłem w ‚wielkim’ mieście, zachciało mi się jeść. Idę w znane mi od lat miejsce, a tu zmiana jewro’pejska k’Ebab.
  No to to odechciało mi się i abarot, nie będę finansował ‚socjal’istów…

  Już małe miasteczka opanowują. Trzeba się temu przyjrzeć bliżej.

 17. Die Tageszeitung to zydowskie „Nie” do oglupiania szkopow. Tak wiec wiarygodnosc informacji jest raczej watpliwa. Zwykly „bak” puszczony w kierunku Bialorusi by zmobilizowac chazarska V kolumne w Minsku do „demokratycznych” przemian i przekonania ich ze bracia w EU o nich pamietaja. Niemniej, pierwsze „podchody” na Bialorusi jak pamietamy zrobil Morawiecki Junior, ale Lukaszenko to stary lis i nie wsadzi glupio glowy we wnyke.

 18. awkzim said

  Szanowni Forumowicze trochę arytmetyki: kilka czyli nie więcej niż 10, od 30 do 50 osób. Razem maksimum od 300 do 500 osób. I co to jest w porównaniu do kilku milionów uchodźców w Europie.

 19. Sebastian said

  To chyba jakiś blef, Łukaszenka nie da sobie podrzucić kukułczych jaj. Pozdrawiam

 20. Maćko said

  4 Nick – pana bezustanne wtrety sa glupie i szkodliwe.

  Prosze o wpisy pozyteczne, informujace, budujace i eleganckie.

  Z góry dziekuje.

 21. NICK said

  Z dołu. (20).
  Spindalaj.

 22. Głos Prawdy said

  sami jesteśmy zszokowani takim rozwiązaniem, choć już nie dziwimy się. Łukaszenka bardzo martwi się o swoje krzesło, chce odrazu siedzieć na dwóch krzesłach – upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – przy tym, że nie ufa do końca ani Zachodu, ani Rosji, która w razie czego zawsze może docisnąć, miec roszczenia. Pieniędzy w kraju nie ma, długi ogromne, trzeba umieć się dogadać ze wszystkimi, a tak się nie da. Mamy bardzo piękne dziewczyny i zawsze ubieraja się ładnie, make up, mi ich bardzo szkoda w tym przypadku

 23. NICK said

  A widzisz.
  GP.
  A pisałem.
  Ostrzegałem.
  To nawet nie jego wina. Łukaszenki.

  To rozkazy.

  Słuchajcie Wandaluzji.

 24. NICK said

  Inaczej pisząc?
  Międzymorze Nam OBCE pełną parą zapindala.
  [„Para. Buch! Koła. W ruch!”]

  Wszystkie rzondy Europy Środkowo-Wschodniej to wiedzą i świadomie uczestniczą.

Sorry, the comment form is closed at this time.