Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Targować się nie będziemy. Rosja reaguje na propozycję Trumpa.

Posted by Marucha w dniu 2017-01-16 (Poniedziałek)

Kreml skomentował pomysł zniesienia sankcji wobec Rosji w zamian za dwustronne porozumienie o redukcji broni nuklearnej.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że na dany moment Rosja nie bierze pod uwagę redukcji swojego arsenału nuklearnego w zamian na „sankcyjne” kompromisy.

Zniesienie sankcji nie jest celem samym w sobie

Administracja amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy uzależniała zniesienie antyrosyjskich sankcji od pełnej realizacji mińskich porozumień. Donald Trump, który w ten piątek obejmuje najwyższy urząd w państwie proponuje odejście od tej zasady i zamierza zaoferować stronie rosyjskiej inny układ: zniesienie sankcji w zamian za redukcję rosyjskiego arsenału broni jądrowej.

Moskwa dość sceptycznie odniosła się do propozycji amerykańskiego prezydenta elekta. Pieskow zauważył, że antyrosyjskie sankcje nie stoją na porządku dziennym ani w sferze polityki wewnętrznej, ani kontaktów z partnerami zagranicznymi.

„To nie Rosja była inicjatorem tych ograniczeń. Nie Rosja więc będzie podnosić kwestię ich zniesienia” — powiedział Pieskow.

Zapytany o to, czy Moskwa może zmienić swoje stanowisko w kwestii redukcji arsenału nuklearnego, Pieskow powiedział, że dana kwestia może stać się przedmiotem dyskusji dopiero po objęciu przez Trumpa urzędu prezydenta.

Tym nie mniej ze strony oficjalnych osób w kraju wybrzmiały już komentarze w związku z propozycją Trumpa: zniesienie sankcji nie jest celem samym w sobie, dla którego warto coś poświęcać, tym bardziej bezpieczeństwo kraju.

Przewodniczący Komisji do Spraw Zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow wezwał do tego, by „nie nadawać słowom Trumpa o możliwej „wymianie” rozbrojenia jądrowego na zniesienie sankcji statusu oficjalnej propozycji”. Zdaniem senatora, Trump powinien uważnie zbadać przyczyny, dla których do tej pory nie doszło do rozbrojenia nuklearnego.

„Jeśli odrzucić warstwę demagogii („agresywność i rewanżyzm Rosji”), stanie się jasne, że jedną z głównych przyczyn jest budowa amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej, a także konsekwentne dążenie Stanów Zjednoczonych do zapewnienia sobie przewagi w innych sferach: w zakresie rozwoju infrastruktury NATO, zbrojeń, broni precyzyjnej, dronów czy też militaryzacji kosmosu” — mówi rosyjski senator.

Duma Państwowa natomiast wezwała do tego, by nie uzależniać zniesienia sankcji od bezpieczeństwa nuklearnego. „Sankcje to proces, w który uwikłane są różne kraje, i który w określonym stopniu wywarł negatywny wpływ na gospodarkę krajów zachodnich. Dlatego należy je omawiać w ramach wielostronnego i konstruktywnego dialogu” — uważa szef komisji ds. międzynarodowych niższej izby rosyjskiego parlamentu Leonid Słucki.

W danej kwestii Rosja nie będzie się jednak targować — przekonuje zastępca komisji do spraw obrony Rady Federacji Jewgienij Sieriebriennikow. „Rosja niejednokrotnie mówiła, że w kwestii sankcji nie będzie się targować, nie pozwoli na stawianie jej jakichkolwie warunków” — zauważył senator.

Nielogiczne powiązania

Stowarzyszenie rosyjskich eksporterów oceniło inicjatywę Trumpa raczej negatywnie. Dyrektor generalny Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych Andriej Kortunow określa jako nielogiczne uzależnianie zniesienia sankcji od redukcji arsenału nuklearnego.

„Dostrzegam w oświadczenia Trumpa dwa problemy i co najmniej dwie niejasności. Po pierwsze sankcje były wprowadzane niezależnie od rozmów na temat zbrojeń strategicznych. Z początku sankcje miały związek z Krymem, a potem z sytuacją na Ukrainie. Dlatego dość nielogicznie wygląda uzależnianie zniesienia sankcji od przywrócenia rozmów ze stroną amerykańską na temat zbrojeń strategicznych. Wszelkie powiązania są jak najbardziej możliwe, ale logiczniej było usytuować daną kwestię w kontekście uregulowania kryzysu ukraińskiego” — powiedział Kortunow w rozmowie z Ria Novosti.

Prezes Akademii Problemów Geopolitycznych Konstantin Siwkow wypowiedział się ostrzej. Jego zdaniem, na daną chwilę broń nuklearna jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa Rosji i redukcja jego arsenału w zamian za zniesienie sankcji jest nie do przyjęcia. „Wszelkie korzyści gospodarcze płynące ze zniesienia sankcji są niczym w porównaniu ze zdolnością obronną naszego kraju” — powiedział ekspert.

Zdaniem Siwkowa dalsze rozbrojenie Rosji, której potencjał nuklearny już dziś znajduje się na alarmująco niskim poziomie, jest szczególnie niebezpieczne, tym bardziej, że inne mocarstwa nuklearne nie zamierzają wcale zmniejszać swoich arsenałów. Zdaniem Siwkowa, żadne inne państwo nie dołączy dziś do porozumienia, zwłaszcza Chiny, które, wręcz przeciwnie, umacniają swój arsenał nuklearny.

„To smutne, że Trump czyni takie oświadczenia, bo mówi to o tym, że zamierza kontynuować kurs Obamy na dalsze rozbrajanie Rosji. Co gorsze, uzależnia to od zniesienia antyrosyjskich sankcji” — powiedział ekspert.

A tymczasem generał Jewgienij Burzyński, szef departamentu zagranicznego rosyjskiego resortu obrony uważa, że Rosja mogłaby przyjąć propozycję Trumpa i ograniczyć ilość ładunków bojowych z 1500 do 1000, ale tylko w tym przypadku, jeśli do porozumienia zostaną włączone punkty uniemożliwiające Stanom Zjednoczonym osiągnięcie strategicznej przewagi drogą zwiększania sił kosmicznych i sił obrony przeciwrakietowej.

https://pl.sputniknews.com

Powiedziałbym, że propozycja Trumpa jest oburzająca. W zamian za zniesienie bezprawnie nałożonych sankcji, domaga się on dalszego rozbrojenia Rosji. To się nazywa wymuszenie rozbójnicze. Podobnie gangsterzy domagają się pieniędzy w zamian za zaprzestanie napaści na dyskotekę.
A tak poza tym – to mam silne wrażenie, że sankcje obchodzą Rosję nie aż tak wiele, jak sobie wyobrażali obrońcy banderowskiej demokracji.
Admin

Komentarze 24 to “Targować się nie będziemy. Rosja reaguje na propozycję Trumpa.”

 1. Anawa said

  Rosjanie wyciagneli wnioski po bledach Gorbaczowa (do ktorych sam sie przyznal) , ze nie nalezy zbytnio ufac zachodowi i USA trzeba trzymac krotko przy pysku niezaleznie kto rzadzi . I slusznie !!

 2. snag said

  Spokojnie senor admin, zamiast przyjmowac bezkrytycznie co pisze Sputnik nalezalo by sprawdzic co pisza inni nie wspominajac o powielaniu BS ‚tlumaczac’ inne zrodla ktore jak wiadomo prowadza otwarta wojne z podchodami z Trump’em ,…

  Deal znaczy deal, redukcja po obu stronach a nie jednostronna a ze przy okazji zniesie sankcje to more power to Trump ,…

  Nie minelo kilkanascie godzin a rozne think tanks, zrzeszania nie wspominajac o rzekomych expertach maja wyrobiona opinie i fure rad mimo ze rzecznik prasowy Putina oznajmil ze do czasu kiedy Trump nie zasiadzie w B. Domu, nie ma sprawy ani deals. ,…

  Poza tym, podobnie jak amerykanski przemysl zbrojeniowy, rosyjski nie ‚teskni’ za détente ,…

  Trump Wants To Cut Russia Sanctions In Return For Nuclear Arms Deal
  —————————————————————————————————
  http://www.huffingtonpost.com/entry/trump-russia-sanctions_us_587bf9b5e4b09281d0eb81ca

 3. Józef Piotr said

  …”To się nazywa wymuszenie rozbójnicze. Podobnie gangsterzy domagają się pieniędzy w zamian za zaprzestanie napaści na dyskotekę.>>>”

  A na naszym gruncie to jest sytuacja jak złodzieje ukradną ci samochod a później żadaja okupu za to że ci zwrócą !!

 4. AlexSailor said

  „Wszelkie korzyści gospodarcze płynące ze zniesienia sankcji są niczym w porównaniu ze zdolnością obronną naszego kraju”

  No i to byłoby na tyle.

  Dodać trzeba jeszcze, że sankcje w wielu punktach okazały się dla Rosji mało dolegliwe, w części nawet pomogły jej rozwinąć własny potencjał, np. żywnościowy.
  No i uderzyły w przeciwników oraz partnerów Rosji, którzy właśnie powinni sami próbować z nich wyjść.

  Największą szkodą, jaką Zachód z Polską zrobił Rosji swoją dziwaczną polityką, jest wymuszony odwrót JE Putina od implementowania elementów cywilizacji łacińskiej w Rosji, co w dalszej perspektywie negatywnie wpłynie na jej potencjał.
  Jednak w sytuacji kryzysowej modyfikacja cywilizacji turańskiej (a raczej mozaiki różnych cywilizacji) w Rosji w kierunku cywilizacji łacińskiej, mogłaby doprowadzić do jej poważnego osłabienia.
  Do tego trzeba spokoju i chęci – chęci były, ale czy jeszcze będą??

 5. snag said

  Bez pieprzenia i interpretacji dzisiejszych bullshit peddlers (czyt. mediow) ,…

  Full transcript of interview with Donald Trump
  —————————————————————————————————————-
  http://www.thetimes.co.uk/edition/news/full-transcript-of-interview-with-donald-trump-5d39sr09d

 6. Adam Ryglowski said

  PAROLE , PAROLE , PAROLE –
  – to był tytuł przepięknęgo włoskiego przeboju z lat młodości ( ’70 )

  SŁOWA , SŁOWA , SŁOWA …

  Było dobrze ( mieli ubić Elekta 😦 .) , jest marnie ( obiecanki zza Wody)
  bo się ….( USArmy usadowidła kole żubrów i przy Lublinku ).
  …..
  reszta , po 23. 00 .
  🙂

 7. Casey said

  Zarówno rosyjscy politycy jak i komentatorzy tutaj nie biorą pod uwagę, że Trump powiedział: „obustronnej redukcji”, a to nadaje jego wypowiedzi bardzo pozytywny harakter.

  To zmienia sens jego wypowiedzi, choć nie za bardzo… co ma uzbrojenie do „sankcji” za Krym i Ukrainę?
  Admin

 8. snag said

  Podkreślam !!! … „bilateral agreement on the reduction of nuclear weapons” ,…

  Russian Presidential Press Office

  POLITICS 12:40 16.01.2017

  Russia is not engaged in nuclear disarmament talks with the United States, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said Monday following US President-elect Donald Trump’s suggestion that the issue could be discussed in conjunction with sanctions. Trump Says Lifting Anti-Russian Sanctions May Be Possible

  Trump said in a Sunday interview with The Times and Bild that US sanctions against Russia could be lifted in exchange for a bilateral agreement on the reduction of nuclear weapons. Trump noted in the interview to the newspaper that such an approach would result in „de-escalating international tensions”. „There are presently no negotiations conducted on this matter,” Peskov told reporters. Peskov called for patience until Trump’s inauguration on January 20 before evaluating his proposals, and reiterated Russian President Vladimir Putin’s words that Moscow does not intend to raise the issue of lifting sanctions during international contacts.

  ——
  Co to za handel wiązany?
  Sankcje powinny być BEZWARUNKOWO zdjęte, gdyż nałożono je bez powodu i bezprawnie.
  Zaś kwestia rozbrojenia to oddzielne zagadnienie.
  Admin

 9. Regina said

  Propozycja Trumpa jest idjotyczna i bezczelna.Rosjanie nieraz zostali wyrolowani przez tych cwaniaków,degeneratów i zwyrodnialców zza oceanu. W sytuacji,gdy bazy NATO osaczają ze wszystkich stron Rosję, przystanie na tą propozycję byłoby szaleństwem.

 10. Mis Z Okienka said

  Pan Gajowy powiedzial:

  “Powiedziałbym, że propozycja Trumpa jest oburzająca. W zamian za zniesienie bezprawnie nałożonych sankcji, domaga się on dalszego rozbrojenia Rosji. To się nazywa wymuszenie rozbójnicze.”

  Zupelnie nie tak.

  Trump tak jak Putin bronia interesow swoich krajow czego Polacy w kolonii pod nazwa Polska nie rozumieja.

  Jesli zadania Trumpa pomoga mu zyskac na czasie i wypracowac dalsza strategie to dlaczego nie.

  Gry polityczne nigdy nie byly godne nasladowania w zyciu prywatnym.

  A to ze Putin sie nie zgodzil to dobrze dla niego.

  A tak poza tym to dobrze, ze rozmawiaja.

  re 6

  Pani Regina,

  Tak jak powyzej.

 11. Marucha said

  Re 10:
  Oczywiście, że Trump broni interesów swego kraju.
  Wojska niemieckie też broniły interesów swego kraju, czyli m.in. podbicia Polski i likwidacji jej mieszkańców.

  Ja zaś, jako obserwator zewnętrzny mogę wyrazić swoje zdanie na temat – ujjj, jakie to niedzisiejsze… – wymowy moralnej takich propozycji.

 12. snag said

  Admin @

  Bezwarunkowo? Byc moze, pic w tym ze nie zostaly podjete ekskluzywnie przez US a rowniez oboz po drugiej stronie wielkiej kaluzy. Zeby je zniesc trzeba przekonac reszte zainteresowanych (Angoli i Unie) a to intneres malych krokow do przodu i przetargow ,…

  Trump juz zapewnil ze nie ma zamiaru drzec kotow z Kremlem z powodu Krymu, teraz sankcje ,…

  Uwidim, posmotrim.
  Admin

 13. Zerohero said

  Propozycja obustronnego ograniczenia arsenałów jądrowych tylko pozornie jest korzystna.

  Po pierwsze
  Jak wygląda arsenał uderzeniowy obu stron.
  Pociski samosterujące:
  USA: 4000, Rosja 300
  samoloty bojowe: USA 3000, Rosja 400
  Dodajmy jeszcze wasali z NATO i przewaga wychodzi miażdżąca. NATO może zasypać teren wroga precyzyjnie kierowanymi bombami. Mimo monstrualnej siły uderzeniowej Zachód nakazuje ZWIĘKSZAĆ produkcję pocisków samosterujących i bomb szybujących.
  Tak więc sorry, ale jak przyjdzie do wojny, to Rosja nie zmarnuje całej swojej siły uderzeniowej aby wyłączyć 2 lotniska. KAŻDY rosyjski Kalibr i Toczka będzie miał głowicę jądrową, bo po prostu tych Kalibrów i Toczek jest za mało, a rosyjskie samoloty wielozadaniowe będą operować TYLKO na swojej ziemi, tam gdzie są chronione własną obroną powietrzną. A i tam będą ponosić wielkie straty.

  Po drugie
  Rosyjski arsenał jądrowy jest odziedziczony po ZSRR z czasów gdy ZSRR wydawał astronomiczne pieniądze na jego budowę. Amerykanie za 10 lat mogą się rozmyślić i swój arsenał odbudować. Rosjan nie będzie na to stać, zostaną z ręką w nocniku.

 14. Marucha said

  Re 13:
  Dobrze i jasno Pan to sformułował.
  Propozycja Trumpa – taka, jaką znamy – jest cyniczna.

 15. Boydar said

  Wczoraj puścili w TV „Maczetę”. Oglądałem i wcześniej, ale wczoraj patrzyłem inaczej i pod kątem. Film śmieszny w pozornej naiwności, ale zawarta symbolika jeży włosy. Poza tym, zrealizowany siedem lat temu. Kto wiedział, jak ułożą się karty ? I czy na pewno „się” ?

 16. Yah said

  Nie miałem tego pisać, ale napiszę.

  Cechą większości dobrych ludzi jest naiwność w postrzeganiu świata polegająca na tym, że mierzy się wszystkich swoją miarka – miarka dobra/. Gdy świat taki był, nie byłoby potrzebne przykazanie o miłości bliźniego. Skoro się pojawiło, to znaczy, ze miłość bliźniego była ( i jest)
  na świecie rzadkością.

  Ludzie są interesowni i cyniczni, a jedyne co ich powstrzymuje od krzywdzenia innych jest straszak w postaci broni. Rosjanie to zrozumieli i tego się w polityce trzymają.

  Trump – prezydent spoza NWO, amerykańska solidarność ( Pan wybaczy Panie Romanie ) to dyrdymały.

  Niestety żyjemy w czasach bellum omnium contra omnes i nic nie zapowiada jakiekolwiek zmiany na lepsze.

  Myślę, że prezydentura Trumpa rozczaruje, gdyby był spoza okładu, nie byłby tam gdzie w tej chwili jest. NWO tak się boi amerykańskiej solidarności, jak układ, który przejął władze w Polsce po 1989 roku „bał” się polskiego kościoła.

  Ile ja razy od rodziców znajomych słyszałem, że „komuch” tylko dlatego ustępują , że boja się papieża, boją sie kościoła, boja się ruchu Solidarności.

  Widzimy jak się „bali”. Bali się tak bardzo, że i Polska, i polski, kościół i taka zwykła lokalna solidarność Polaków została kompletnie, przez ten układ zniszczona.

  NWO, jak terroryści – boi się tylko silniejszego od siebie ….

 17. Wlodzimierz said

  Na miejscu Putina nie bral bym pod uwage takich propozycji ! To juz bylo i gdyby nie czujnosc Rosjan zle by sie to dla nich skonczylo.

 18. Lovshak Ruskij Agient / wielbiciel brochy i Yankee boyz said

  Ad 10 Mis z okienka

  ‚Trump tak jak Putin bronia interesow swoich krajow czego Polacy w kolonii pod nazwa Polska nie rozumieja.’

  należy się małe sprostowanie, zgodnie wykładniaą hanukowa jaśnie nam zesłanego z niebios Prezydenta Dudu od przeszło 10 wieków żyjemy w kolonii o nazwie Polin…. a mieszkancy Polin dbają o interesy w Polin. Rozumiem że mieszkańcy Polin to owi starożytni Polanie słowianie o jasnych włosach i błękitnych oczach, buegający w takich zgrzebnych lnianych krajkach po polach za hohołami. żmijowe khazarskie plemię urosło w nauczaniu hanukowym Dudy do protoplasty narodu Polskiego….qrwa cio za czasy a teraz te psy wojny

 19. Boydar said

  @ nie wiem co/kto (18)

  http://wpolityce.pl/swiat/323656-prezydent-andrzej-duda-w-izraelu-wiezi-laczace-nasze-narody-maja-tysiacletnia-historie-to-relacja-opleciona-wiezami-rodzinnymi-i-kulturowymi (obie strony)

  „… Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi …” – Duda

  # wskazanie na definitywną odrębność nacji, także owe tysiąc lat; a co to się stało oficjalnie tysiąc lat temu ?

  „… Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury …” – Duda

  # wskazanie kto co wniósł i do czego; konkretnie zaś … nic, ale do wartości polskich. „Nic” można interpretować zgodnie posiadanym rozumem i wiedzą

  „… Holokaust /…/ zabierając wielu synów tego narodu, /…/ był motorem do tego, aby budować silne i bezpieczne państwo izraelskie …” – Duda

  # prawie jak „una cum”, wielu ale przecież nie wszystkich, ciekawe ilu. Dalej to co dawno wiemy, choć nie wszyscy i nie wszystko

  „… spotkania /…/ świadczyły o ścisłych kontaktach między państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat … ” – Riwlin

  # Czyli nie od tysiąca ale tak jakby wcześniej; trudno podejrzewać że nie jest zorientowany. I raczej nie dwóch (tysięcy) …

  Tam jest tego więcej, ale niektóre sformułowania dają się zinterpretować dopiero na poziomie Pana Wandaluzji 🙂

 20. Lovshak Ruskij Agient / wielbiciel brochy i Yankee boyz said

  Za Gorbaczowa i za yelcyna kiedy wszedł układ o rozbrojeniu Rosja jak pijanym widzieYelcyna pozbawiła się kilkuset, może kilku tysięcy głowic nuklearnych, kótrych rdzenie posł€żyły,zostały sprzedane za dobry deal Amerykanom na paliwo w elektrowniach atomowych. Nigdy więcej żadnych bilteralnych stosunków z szatanami zjednoczonymi…..

 21. snag said

  Zerohero @ 13 ,…

  I co z tego jeśli Stany mają 4000 samosterujących pocisków a Rosja 300 co jest na stole do redukcji, to gotowe do odpalenia głowice nuklearne ,…

  „The United States and Russia are by far the world’s biggest nuclear powers. The United States has 1,367 nuclear warheads on deployed strategic missiles and bombers, while Russia has 1,796 such deployed warheads”

  Marucha @ 14 ,…

  A czy cyniczną czy nie, oceni to Kremlin i Putin nie pan czy rzekomi ‚experci’ (nie wyłączając tych na gajówce) a ten czeka na inaugurację i na detale propozycji zamiast mielić językiem na zapas jak wy na tym forum czy ci durnie w artykule w większości na usługach zbrojeniowego lobby jak ci w Ameryce którzy kilka godzin po wywiadzie nie znając detali, widzą Armegeddon i ‚ostrzegają’ Putina który do tej pory wykazał więcej rozsądku niż daje mu się w kredycie ,…

  ——
  Panie Snag, ja nie jestem „ekspertem” ani nie mam w zwyczaju dowodzić, dlaczego moje poglądy z wczoraj są dziś bezsensowne i dlaczego moje przepowiednie się jeszcze nigdy nie spełniły.
  Ja po prostu staram się być uczciwym człowiekiem. Nikt mi nie może zabronić oceny postępowania polityków – zwłaszcza w krajach znanych z bandytyzmu i notorycznego łamania wszelkich praw, o których trąbią 24/7.
  Admin

 22. snag said

  Ad. 21 – powinno byc ‚ostrzegają’ Trump’a i Putina ,…

 23. snag said

  Admin @ 21 ,…

  Gdzies trzeba zaczac, jest inicjatywa i szansa ktorej nalezy przyklasnac z nie zgnoic zanim ujrzy dzienne swiatlo ,…

 24. Duce said

  „Wszelkie korzyści gospodarcze płynące ze zniesienia sankcji są niczym w porównaniu ze zdolnością obronną naszego kraju”

  I o to chodzi. Brawo! Nie istnieje coś takiego jak (s)pokój za wszelką cenę.

Sorry, the comment form is closed at this time.