Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rada Europy zaniepokojona wyrokiem rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego

Posted by Marucha w dniu 2017-01-19 (czwartek)

W komunikacie przekazanym przez rzecznika sekretarza generalnego RE podkreślono, że „kraje członkowskie Rady Europy są zobowiązane Europejską Konwencją Praw Człowieka do wdrażania decyzji Trybunału w Strasburgu”.

Rzecznik zastrzegł, że orzeczenie rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego jest obecnie analizowane, a stanowisko Rady Europy w tej sprawie zostanie przekazane we właściwym czasie.

Przewodniczący Sądu Walerij Zorkin oświadczył w czwartek, że Rosja ma prawo odstąpić od nałożonych na nią zobowiązań, jeśli jest to jedyny sposób, by nie naruszyć konstytucji Federacji Rosyjskiej.

W lipcu 2014 roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu ok. 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Ponadto Rosja miała pokryć wynoszące 300 tys. euro koszty postępowania oraz uiścić ewentualne związane z nimi podatki. Odszkodowania miały dotyczyć osób będących akcjonariuszami Jukosu w momencie likwidacji koncernu w 2007 roku.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało wówczas, że nie uważa wyroku strasburskiego trybunału za przykład sprawiedliwego i bezstronnego podejścia do oceniania prawnych i faktycznych okoliczności sprawy.

Rosja mogła wnioskować o ponowne rozpoznanie wyroku przez Wielką Izbę ETPCz, ale nie skorzystała z tej możliwości.

kresy.pl/pap
http://www.kresy.pl

Komentarzy 9 to “Rada Europy zaniepokojona wyrokiem rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego”

 1. jazmig said

  Procesy w sprawach majątkowych powinny załatwiać sądy cywilne, a nie polityczne, jakim jest ETPCz.

 2. NICK said

  Rada!
  Rado. Się odstosunkuj od Narodów

 3. Dziadzius said

  Mozeby ktos kto jest obeznany z tym tematem–
  „W lipcu 2014 roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu ok. 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację.”—
  podal by nam tym nowym abonetom o co tu chodzi ?

 4. panMarek said

  W końcu ktoś pokazał tym popaprańcom, gdzie ich miejsce. Brawo Rosja.

 5. snag said

  JUKOS to kropla w wiadrze – Rosja odebrala tylko mala czesc jej majatku jew-oligarchom ktorzy rozkradli Sojuz w przekrecie stulecia a powinna wszystko a ich potraktowac jak Stalin z Trockiego ,…

 6. Emerytus said

  #3 „Mozeby ktos kto jest obeznany z tym tematem…”

  Dziadziusiu, obeznany to moze nie, ale obrzezanych jest wielu. Szczegolnie tych co obrabowali i probuja rabowac Rosje. Polin juz jest ich razem z polska cholota.

 7. Dziadzius said

  Wybaczcie ale nie znajac detali pozwole jednak podac swoja opinie na ten szczegolny temat a mianowicie wypowiedz Rosji o swojaj suwerennosci — *”by nie naruszyć konstytucji Federacji Rosyjskiej. „*– Zadne obce panstwo nie powinno miec zadnego wplywu na wewnetrzne sprawy jakiego kolwiek suwerennego panstwa – i moze by i Polski rzad do tego sie przyznal no bo jezeli obcy mowia jakiemukolwiek krajowi jak i co ma wewnetrznie robic to w samym sensie taki kraj traci swoja suwerenna niepodleglosc i dziala wedlug nakazu innnych ludzi nie wybranych przez dany kraj [[ cos jak Unia jewuropejska ktorej nikt nie wybieral a ktora rzadzi Polska]]

 8. AlexSailor said

  Taa.
  Zawyżone podatki dla akcjonariuszy.
  Ciekawe jaki byłby wyrok na pozew zbiorowy np. Polaków w kwestii zawyżonych podatków ze względu na kwotę wolną od podatku dwukrotnie mniejszą od minimum potrzebnego do przeżycia.
  Ciekawe.

  Ciekawe też np., jaki byłby wyrok w kwestii podatków w Skandynawii dochodzących w przeszłości do 100% dochodu, a nawet do 105%.
  Ciekawe.

  Jaki byłby wyrok w kwestii nałożenia podatku wyłącznie na jedną firmę w Polsce – KGHM, w celu złupienia akcjonariuszy, co zrobił niejaki Tusk.
  Bardzo ciekawe.

  Dlatego nie dziwię się Rosjanom, że sobie tym wyrokiem tyłek podtarli.

 9. Leks said

  Taka sobie ukladanka.
  „Stratni” akcjonariusze to starsi i najzdolniejsi. Oni sie mocno „napracowali”, aby zgromadzic ten caly szmal.
  W TE praw czlowieka zbieranina starszych i najzdolniejszych plus szabes-goje.
  W mediach podobnie – zbieranina starszych i najzdolniejszych plus szabes-goje.
  Tak wiec koleczko sie zamyka i pieniazki maja przejsc z Rosji we wlasciwe rece.
  A wiec – postawa Rosji jest jaknajbardziej poprawna i zaluguje na jej rozpowszechnienie.

Sorry, the comment form is closed at this time.