Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ukraiński nacjonalizm zagraża Polsce

Posted by Marucha w dniu 2017-01-19 (czwartek)

Gajowy zgadza się z ogólną wymową artykułu, lecz, jak to u niego w zwyczaju, poprzyczepiał się do szczegółów (w których podobno tkwi diabeł).
Admin

Współpraca międzynarodowa, a szczególnie polityka wobec naszych wschodnich sąsiadów, zostały przez rząd porzucone na rzecz pozornych gestów i niezrozumiałej uległości.

W cieniu tak szkodliwego dla nas wszystkich konfliktu w polskim parlamencie, na Ukrainie rozpoczyna się bardzo niebezpieczny proces rehabilitacji zbrodniarzy OUN-UPA.

Na naszych oczach zaczyna się realizować scenariusz budowy tożsamości narodowej Ukrainy opartej na zakłamywaniu historii.

[Proces rehabilitacji nie rozpoczyna się, ale jest już dokonany. Jakiekolwiek dalsze ustawy zatwierdzą tylko stan faktyczny – admin]

Nie ulega wątpliwości, że Polska i Ukraina mają trudną wspólną historię.

[„Trudną wspólną historię” ma też np. niemieckie Gestapo i Żydzi – admin].

Mordy na dziesiątkach tysięcy polskich dzieci, kobiet i mężczyzn, popełnione przez zbrodniarzy z UPA, hektolitry krwi niewinnych przez nich przelane, kładą się do dzisiaj ponurym cieniem i utrudniają współpracę naszych dwóch narodów.

Te tragiczne wydarzenia, o których nie chcą pamiętać lub nie miały szansy się nauczyć młode pokolenia na Ukrainie, jest dzisiaj zakłamywane i używane do budowy tożsamości państwowej tego kraju. Apologeci OUN-UPA, tacy jak szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, nazwany przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ukraińskim Goebbelsem, rozpoczęli polityczną walkę o zatarcie zbrodni.

IPN kierowany przez Wjatrowycza zainicjował właśnie akcję rehabilitacji ukraińskich zbrodniarzy i morderców. Już wkrótce odpowiedni projekt ustawy zostanie wniesiony do Rady Najwyższej Ukrainy. Postawa tamtejszych władz będzie przychylna ustawie, bo Ukraina stoi w obliczu potężnego kryzysu, w tym kryzysu tożsamości i budowanie poczucia jedności wspólnoty wobec tragicznych wydarzeń z przeszłości jest im po prostu na rękę. Tylko silny nacisk międzynarodowy może sprawić, że uda się uniknąć bardzo niekorzystnego dla nas scenariusza.

Tymczasem polski rząd wydaje się nic nie robić z tych groźnych sygnałów, płynących ze Wschodu. Zamiast budowania silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, premier i ministrowie wydają się być bardziej zajęci podsycaniem konfliktu wewnątrz kraju. Niedawne wydarzenia w Sejmie pokazały prawdziwą, agresywną twarz polityków obozu rządzącego.

A przecież to rozniecanie nienawiści i podziałów między Polakami nie służy Polsce. W czasie gdy uwaga większości mediów zajęta jest kolejnymi oskarżeniami, które wysuwali wobec siebie politycy, na Ukrainie postępuje proces zmierzający do uczynienia morderców Polaków bohaterami [Już są za takich uważani – admin].

Warto podkreślić, że to zakłamywanie historii służy tylko i wyłącznie partykularnym celom obecnego ukraińskiego rządu. Dlatego działać musimy teraz, szybko. Zanim staniemy wobec poważnego międzynarodowego konfliktu, który osłabi pozycję naszego kraju.

Historii już nie zmienimy, ale możemy dbać o pamięć o krwawych wydarzeniach rzezi Wołyńskiej, o właściwe postrzeganie i ocenę postaw ludzi z tamtych lat. Dla Polaków to wielka tragedia, okupiona polską krwią. Pamięć o Wołyniu jest w Polsce bardzo żywa. Dlatego tak niebezpieczne jest rozniecanie przez ukraiński rząd demonów nacjonalizmu. Znamy to z historii. Nieporozumienia przeradzały się w nienawiść, nienawiść w agresję, agresja w morderstwa. A przecież może być inaczej! Budowa poprawnych stosunków między Polską i Ukrainą już się rozpoczęła, niejako oddolnie [Gdzie? Jak? – admin]

Niespokojna sytuacja w Donbasie spowodowała emigrację. Wiele młodych Ukrainek i Ukraińców znalazło w Polsce bezpieczną przystań, pracę. Tutaj studiują, tutaj poznają swoich partnerów, zakładają rodziny.

[Opuszczają swój kraj nie z powodu dalekiego Donbasu, ale ogólnego upadku państwa ukraińskiego. Przyjeżdżają zaś do Polski po to, aby stworzyć liczną diasporę, a potem obcinać głupim Polakom łby. Wyjątki są bez większego znaczenia.
Admin]

Pojawiające się tu i ówdzie informacje o złym traktowaniu Ukraińców pracujących w Polsce są także wynikiem nieprzychylnej atmosfery, jaka wytworzyła się w wyniku ostentacyjnej gloryfikacji OUN-UPA na Ukrainie. Jestem przekonany, że zdecydowana większość Ukraińców nie ma nic wspólnego z kultem UPA, który jest nachalnie narzucany administracyjnie przez władze w Kijowie. Ludzie ci płacą cenę za tę politykę.

[Skąd się bierze owo przekonanie, że „zdecydowana” większość Ukraińców nie ma nic wspólnego z kultem UPA? Gajowy ma zupełnie inne doświadczenia – admin]

Trzeba jednak pamiętać, że część Ukraińców uległa szowinistycznym tendencjom i ludzie tacy są także w Polsce. Próbują oni wpływać na polską opinię publiczną między innymi poprzez niedopuszczalne ingerowanie w polski dyskurs na temat polsko-ukraińskich stosunków. Zajmują się oni także dyskredytowaniem i oczernianiem tych polskich ośrodków i środowisk, które domagają się prawdy o tym, co wydarzyło się na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej i uznają OUN-UPA za formację zbrodniczą. Co gorsza, ta niedopuszczalna aktywność znajduje wsparcie niektórych polskich instytucji i mediów. [„Polskich” mediów – admin]

Dlatego dzisiaj trzeba powiedzieć zdecydowanie i stanowcze nie dla ukraińskiego nacjonalizmu. Polski rząd musi podjąć działania we współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Ukrainie trzeba pomóc, ale ta pomoc nie może być bezwarunkowa. W przeciwnym razie możemy stanąć wobec wielkiego niebezpieczeństwa, którym są wzajemne pretensje dwóch narodów. A to już znamy z historii. Aż za dobrze.

[Nacjonalizm nie jest niczym złym. Na Ukrainie rządzi SZOWINIZM, połączony z ideami wziętymi z niemieckiego i żydowskiego nazizmu – admin]

Sytuacja z Ukrainą pokazuje nam też dlaczego tak ważne jest budowanie sojuszy i porozumienia na arenie międzynarodowej. Dzisiejsza polityka to przede wszystkim znajdowanie partnerów w innych krajach. Czy tego chcemy czy nie, perspektywa Polski oceniana jest globalnie. Konflikty, które regularnie generuje polski rząd w instytucjach międzynarodowych na pewno nie sprzyjają takiemu porozumieniu.

Obserwując niektóre aktywności rządu z zewnątrz wygląda to tak, jakby działała w nim antypolska racja stanu, zaślepiona bieżącą polityką, bez długofalowej wielowymiarowej analizy konsekwencji tego destruktywnego działania. [A to spostrzeżenie jest celne i słuszne – admin]

Polska i Ukraina stoją przed wielką szansą normalizacji stosunków i budowy wspólnej lepszej przyszłości dla dobra obojga naszych narodów. Twórzmy szansę, budujemy możliwości, rozwijajmy wspólne projekty. Korzystajmy z tego co w nas najlepsze. Nie pozwólmy, by politycy dla swoich bieżących celów, zniszczyli tą szansę. Bo konsekwencje takiej destrukcji będziemy odczuwali przez dziesiątki lat. I pamiętajmy o mądrych i ważnych słowach Witosa: nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.

[Między Polską a Ukrainą nigdy nie było i nie będzie dobrych stosunków, dopóki na Ukrainie tkwią chazarskie geny, jakie przezimowały tam przez stulecia po rozbiciu Chazarii przez księcia Światosława. A na ich usunięcie nie ma absolutnie żadnych widoków. Ukraińcy to naród nieodwracalnie zdegenerowany. – admin]

Piotr Zgorzelski
Autor jest posłem PSL
Tekst pierwotnie ukazał się w dziale „Opinie” na portalu wp.pl

http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 13 to “Ukraiński nacjonalizm zagraża Polsce”

 1. Boryna said

  Zbrodnie na Kresach powinien osądzic Trybunał Hadze.

 2. Marcin said

  A gdzież tam zagraża? Głównym zagrożeniem jest polski rząd i to on jest zagrożeniem.

 3. Bogush said

  trzeba przywrócić do życia Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, szybko wróciłby porządek

 4. Piszę więc jestem said

  Może jednakm coś dodam do Ad.2 – Ironia, ironią, ale czy zgraża komuś jakiś wilk, czy tygrys syberyjski?!

  No pewnie, że nie, ale jak nam spojrzy w oczy na drodze – a to co innego.

  Mamy więc okupacyjny nierząd, i pod domem coraz więcej wilków,

  a przyjaciół . . . okupant obraża i zraża gdzie może, więc

  już bez ironii, czy

  ukraińska ideologia zbrodni – jest czy nie jest zagrożeniem?!

  Na tym nie koniec, np. taki Związek Warmiaków ukazuje swoje oblicze, jako prusacko-ukraińska V kolumna i to dotyczy zarówno:

  warmiaków; mazurów; kaszubów; i ślązaków – a gdzie

  Związek Obrony Narodu Polskiego?! – najwyższy czas

  rzyczeć o tym głośno!!!

 5. Boydar said

  „… a gdzie Związek Obrony Narodu Polskiego?! …”

  Tu; – https://marucha.wordpress.com/

  „Nic ślepemu po oczach” …

 6. Piszę więc jestem said

  Opluć i uciec – to tak wygląda taktyka Obrońcy Narodu . . .

  no i jeszcze taktyka kundla: MOJE NA WIERZCHU!

 7. Boydar said

  Większość jeśli nie wszystkie karty oddane wrogom, dostały się im poprzez nasze zaniedbanie i głupotę, a nie poprzez brak spektakularnych triumfów.

  Wniosek stąd wypływa prosty, że pierwsze co musimy zrobić aby wyjść na swoje, to naprawić własne miózgi. Gajówka czyni to lepiej niż dobrze. Niska wydajność jest sprawą umowną i nie do końca weryfikowalną.

  Nawet debilne czy squrwysyńskie komentarze, jak to w lejku, nie zmieniają biegu czy kierunku słusznego procesu.

 8. Ukraina należy się Polsce. Nie będzie nigdy stanowić oddzielnego bytu państwowego. Tam nie mieszka żaden naród, tylko zwykłe pospólstwo, ruskie chłopstwo, czerń i potomkowie Kozaków pod rządami chazarskich Żydów.

  Właśnie czytam „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza. Daje szerszy obraz na ten problem, niż li tylko rzeź wołyńska i UPA, bo to był wierzchołek góry lodowej, a przyczyny są znaczne głębsze. Zawsze Rzeczpospolita miała na Ukrainie problemy z tą dziczą.

 9. Marek said

  Piszę więc jestem
  ===
  Czy Pan ma jakiś problem z podwójnym Enterem?

 10. Marucha said

  Re 9:
  Tak, jak też chciałbym o to spytać.

 11. peacelover said

  Problem to POLIN i ZYDOBANDERA !
  wspolne projekty gudlajskich bandziorow
  szukajacych nowego kurwi-dolka dla siebie !
  Bo ten na Bliskim Wschodzie juz dla nich za ciasny !!
  Stad wojna proxy w Syrii !!!
  (DAESH stworzony i utrzymywany przez USA),
  by osiagnac po trupach GREATER ISRAEL…, ale nie wyszlo !!!
  Polska i UPAdlina – teraz na oku ! …. moze wyjdzie ??!!
  Zalezy to od Trumpa i Putina !! ale nas nikt pytal nie bedzie !!!
  Ale mysle , ze to tez nie wyjdzie,
  bo Rosja parchatych juz dobrze poznala !!!! 66mln wymordowanych ruskich !!!!!
  Licze na Rosje i Putina !!! Troche na Trumpa !!

  Kroluj nam Chryste !!

 12. bałwan ze śniegu said

  Większość jeśli nie wszystkie karty oddane wrogom, dostały się im poprzez nasze zaniedbanie i głupotę……

  Upraszcza pan, czy wciąga do dyskusji?

  To temat rzeka.

  Tez mocno uproszczę: Od nas nic nie zależy albo niewiele.

 13. Marek said

  piszę więc jestem / bałwan ze śniegu
  ===
  Szkoda słów i grzecznych próśb.
  Kulturalni i mądrzy ludzie, a udają, że nie widzą.

Sorry, the comment form is closed at this time.