Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

A w ogóle to co nas obchodzi jakiś Laos…

Posted by Marucha w dniu 2017-01-21 (sobota)

W latach 1964-1973 Stany Zjednoczone Ameryki, w pięciuset osiemdziesięciu tysiącach nalotów, zrzuciły na Laos ponad dwa miliony ton bomb, czyli dwukrotnie więcej niż spadło na faszystowskie Niemcy w okresie drugiej wojny światowej.

Zbombardowano piętnaście z osiemnastu prowincji Laosu, przy czym najdotkliwiej północną Xieng Khouang i południową Saravane. Ich terytoria pokrywały się bowiem z początkowym i końcowym odcinkiem, biegnącego wzdłuż wschodniej granicy, „szlaku Ho Chi Minha”, arterii, którą płynęły posiłki z północnego Wietnamu do południowego.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców tego niewielkiego kraju, na Laotańczyków spadło najwięcej bomb w historii ludzkości.

Trudno wyobrazić sobie dramatyzm tamtych dziesięciu lat, kiedy bambusowe wioski i niewielkie miasteczka nękane były nieustannymi nalotami (statystycznie co dziewięć minut!). Śmiercionośna ulewa stali płynęła z nieba na maleńkie chaty, przerażonych wieśniaków, bosonogie dzieci, zwierzęta, małe pola i dżunglę. Ludność w popłochu wyemigrowała do miast, gdzie tworzono obozy dla uchodźców, ale cześć pozostała, ukrywając się latami w jaskiniach i tunelach.

Wojna skończyła się czterdzieści lat temu. Na zgliszcza powrócili ludzie, odbudowali domy, ale koszmar nie minął. Tylko jedna trzecia zrzuconych na Laos bomb eksplodowała. Reszta pozostała w ziemi, w uśpieniu, w oczekiwaniu na ofiary, przypominając o swym istnieniu bezustannymi wypadkami, eksplozjami i śmiercią.

#                       #                           #

Pięciolatek nagle wyrwał się mamie i przebiegł jakieś trzy metry w prawo, pobiegł w prawo od drogi, przebiegł przez niskie zarośla, tyle wystarczyło. Te kilkanaście kroków na krótkich jeszcze nóżkach zaważyło na jego życiu. Wszedł na niewybuch, na „bombies”. Niewybuch z „Tajnej wojny” USA, ta tajna wojna kosztowała dziecko nogę. Jego życie zmieniło się w jednej chwili. Chociaż miał szczęście, bo wiele osób nie przeżywa spotkania z historią.

#                       #                           #

Laos jest usiany historią na prawie całym swoim terenie. Przypomnijcie sobie II wojnę światową w Europie, a teraz wyobraźcie sobie, że porównując wszystkie bombardowania jakie były w tym czasie, to nic w porównaniu z tym, jak bombardowany był Laos przez USA niejako „przy okazji”. Przy okazji wojny w Wietnamie rzecz jasna, bo to przez Kambodżę i Laos szły szlaki zaopatrzeniowe pomiędzy północnym i południowym Wietnamem.

Amerykanie postanowili przerwać tę drogę zwaną Szlakiem Ho Chi Minha. Niestety dla nich a także Laotańczyków nie okazało się to łatwe, bo szlak wiódł przez niedostępne dżungle, chwilami przenosił się na rzeki i był doskonale zamaskowany.

Amerykanie bombardowali w większości na ślepo. Zrzucali bomby na wioski, zrzucali bomby na pola, zrzucali kiedy wydawało im się, że widza drogę, bombardowali, kiedy widzieli ludzi. Podczas „Tajnej wojny” zalali kraj stalą, ołowiem, napalmem. W trakcie trwania operacji czyli w latach 1965-1973 samoloty USA przeprowadziły niespotykaną nigdy wcześniej ilość operacji lotniczych.

Umiecie sobie wyobrazić 580 000 nalotów podczas których zrzucono ponad 2 miliony ton bomb, potraficie policzyć do 270 milionów, bo tyle mniej więcej sztuk bomb Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zrzuciły na Laos?

(…)

Poczytaj więcej:
http://www.osmol.pl/2015/12/tajna-wojna-usa-czyli-laos-zasypany-bombami/
https://www.poznaj-swiat.pl/artykul,narosla_wojny,191
http://laotanskieopowiesci.blogspot.se/2013/11/bomb-harvest-tragiczna-historia-laosu.html

Admin

 

Komentarzy 16 to “A w ogóle to co nas obchodzi jakiś Laos…”

 1. „Amerykanie niosący pokój”.

 2. Adam Ryglowski said

  P ADMIN / p. GAJOWY

  TAK BYŁO … i co z tego ???

  Było dużo póżniej , – podobnych ” HOLOCAUSTÓW” – Syria , Libia , Irak .św.p.Jugosławia )

  Pan Bóg nie rychliwy , ALE SPRAWIEDLIWY

  (jest Yellowstone , jest płyta Los Angeles – A WYROKI PANA SĄ NIEZBADANE)

  ps
  a gupki znad Wisły mają to , NA CO SOBIE SOLIDNIE ZAPRACOWAŁY

  mamy KL – bez drutów – tylko kartę debetową / kredytową – i ZERO widoków ,
  że wychowamy / pomożemy naszym (jak będziemy mieli) dzieciaczkom .

 3. NICK said

  „ps
  a gupki znad Wisły mają to , NA CO SOBIE SOLIDNIE ZAPRACOWAŁY”

  Bez komentarza.

 4. Marucha said

  Re 2:
  Panie Adam,
  Przecież napisałem: „A w ogóle to co nas obchodzi jakiś Laos…”

 5. Alina said

  http://raportdrogowy.interia.pl/aktualnosci/news-lubuskie-wypadek-z-udzialem-samochodu-wojskowego-armii-usa,nId,2340717

  Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi.
  Na drodze, gdzie doszło do wypadku, leżą pociski do czołgów.
  ——————————-
  Czarna murzina nie potrafi jeździć po śniegu i lodzie, Pierwszy raz widział śnieg, to co się dziwić. Ja tylko mam pytanie, czy samochody armii USA mają obowiązkowe OC w razie uszkodzenia polskich samochodów kto pokryje szkody, bo wiadomo, że w zderzeniu czołgu nawet z mercedesem, na czołgu nie będzie śladu, a mercedes się rozleci.

 6. Siekiera_Motyka said

  „Fun that you mention it” 🙂

  Laos w ogóle nie pojawia się dzisiaj w Mediach. Tak jak by nie istniał.

 7. Adam Ryglowski said

  Ad 4 } no dooobra Sz. Panie Gajowy
  Pańskie Słowo Warta Złota …
  ps
  (a naprawdę nas nie boli , co us-skur—syny robiły LUDZIKOM Z LAOSU ,
  BO BYŁY NA LINII OGNIA )
  ???????????????????????????????

 8. Zerohero said

  Tytuł rozumiem tak:

  Przciętny człowiek nie po zielonego pojęcia, że najwięcej bomb w historii ludzkości spadło na Laos, a zrzucającymi były USA. Skoro TEGO ludzie nie wiedzą, to niedzą i całej innej masy rzeczy. W tym prawdziwej historii wojny w Jugosławii, Syrii itd….Polacy np. „wiedzą”, że „precz z komuną”.

  Mniej więcej o to mi chodziło.
  Admin

 9. snag said

  Siekiera_Motyka @ 6 ,…

  Golden Triangle – Niby komu ma na tym zalezec, dope dealers czy dope producers ? ,…

 10. snag said

  P. Mrucha pomoge panu tylko nie pytaj p. czy to sztuki czy tony – Ciekawe ile razy bedziecie ‚odgrzewac’ tego kotleta ? ,…

  .http://i2.cdn.turner.com/cnn/2016/images/09/01/laos.map.gif

 11. Rafal C. said

  W czasach zamierzchlych (W dali minionych), zginelo wielu. Zginely miliony, ich dzieci, oraz dziedzictwo
  ktore starali sie zachowac.A cierpienia zwyklych ludzi skrywane byly pod posagami wladcow.
  Jesli chcecie Swiata bez wojen i niesczesc to jest tylko alternatywa.

 12. AlexSailor said

  Nie czas na wypłacenie odszkodowań i zebranie niewybuchów na koszt sprawcy????

  Ha ha, ależ się Pana żarty trzymają…
  To Polska zapłaci odszkodowanie Jankesom za uszkodzoną ciężarówkę, kontuzje dwu żołnierzy, koszty zbierania pocisków z drogi, a także za traumę psychiczną.
  Admin

 13. Waclaw-L said

  Pupile szatana. Wygląda na to, iż doświadczymy ich łajdactwa na własnej dupie. Dzięki otumanionej polskojęzycznej tłuszczy.

 14. Maćko said

  http://www.osmol.pl/2015/12/tajna-wojna-usa-czyli-laos-zasypany-bombami/
  Pięciolatek nagle wyrwał się mamie i przebiegł jakieś trzy metry w prawo, pobiegł w prawo od drogi, przebiegł przez niskie zarośla, tyle wystarczyło. Te kilkanaście kroków na krótkich jeszcze nóżkach zaważyło na jego życiu. Wszedł na niewybuch, na „bombies”. Niewybuch z „Tajnej wojny” USA, ta tajna wojna kosztowała dziecko nogę. Jego życie zmieniło się w jednej chwili. Chociaż miał szczęście, bo wiele osób nie przeżywa spotkania z historią.
  Tajna wojna USA

  Laos jest usiany historią na prawie całym swoim terenie. Przypomnijcie sobie II wojnę światową w Europie, a teraz wyobraźcie sobie, że porównując wszystkie bombardowania jakie były w tym czasie, to nic w porównaniu z tym, jak bombardowany był Laos przez USA niejako „przy okazji”. Przy okazji wojny w Wietnamie rzecz jasna, bo to przez Kambodżę i Laos szły szlaki zaopatrzeniowe pomiędzy północnym i południowym Wietnamem. Amerykanie postanowili przerwać tę drogę zwaną Szlakiem Ho Chi Minha. Niestety dla nich a także Laotańczyków nie okazało się to łatwe, bo szlak wiódł przez niedostępne dżungle, chwilami przenosił się na rzeki i był doskonale zamaskowany.

  Amerykanie bombardowali w większości na ślepo. Zrzucali bomby na wioski, zrzucali bomby na pola, zrzucali kiedy wydawało im się, że widza drogę, bombardowali, kiedy widzieli ludzi. Podczas „Tajnej wojny” zalali kraj stalą, ołowiem, napalmem. W trakcie trwania operacji czyli w latach 1965-1973 samoloty USA przeprowadziły niespotykaną nigdy wcześniej ilość operacji lotniczych. Umiecie sobie wyobrazić 580 000 nalotów podczas których zrzucono ponad 2 miliony ton bomb, potraficie policzyć do 270 milionów, bo tyle mniej więcej sztuk bomb Stany Zjednoczone Ameryki Północnej zrzuciły na Laos?

 15. Maćko said

  Kolego, który tam byl napisal: Samoloty z Sajgonu leciały w prostej linii do Hanoi PONAD TERYTORIUM POŁUDNIOWEGO Laosu. Bardzo często widoczność była tak zła, albo Wietnamczycy przeganiali ich z dział przeciwlotniczych, że bombowce wracały do Sajgonu ZRZUCAJĄC niewykorzystany balast nad Laosem. Taką wersję opowiadają Laotańczycy na miejscu

 16. snag said

  Na podanej mapie czerwone kropki to magazyny broni i szlaki przerzutu, warsztay, obozy odpoczywajacych partyzantow miedzy akcjami Vietcongu i cala infrastruktura wojny ktora byla bezpieczniejsza w Laosie i Kambodia niz w Wietnamie ,…

  ‚Wina’ Laosu i Cambodia to fakt ze byli zbyt slabi zeby temu zapobiec ,…

Sorry, the comment form is closed at this time.