Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dość brzydoty w architekturze sakralnej – inicjatywa Watykanu i włoskich biskupów

Posted by Marucha w dniu 2017-01-21 (sobota)

Kościół Jubileuszowy Dio Padre Misericordioso w Rzymie, zaprojektowany przez Richarda Meiera. Fot. Andrea Jemolo; Źródło: ArchNewsNow.

Kościół Jubileuszowy Dio Padre Misericordioso w Rzymie, zaprojektowany przez Richarda Meiera. Fot. Andrea Jemolo; Źródło: ArchNewsNow.

Episkopat Włoch zajął się problemem wybudowanych w tym kraju w ciągu ostatnich dziesięcioleci kościołów, których architektura urąga godności miejsc sakralnych.

Na problem ten od lat zwraca uwagę kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

Zdaniem kardynała, wiele nowoczesnych świątyń to raczej „sakralne garaże, w których zaparkowano wiernych”. To między innymi z jego inicjatywy włoscy biskupi postanowili zająć się formacją zarówno kapłanów, jak i artystów w celu promowania sztuki sakralnej na wysokim poziomie. Sztuki, która odpowiadałaby faktycznym potrzebom Kościoła.

– Z jednej strony trzeba zdać sobie sprawę, że sztuka to jeden z najwznioślejszych sposobów, w jakich wyraża się człowiek, kiedy chce wykroczyć poza codzienność, odkryć sens życia i otworzyć się na transcendencję. Z drugiej strony mamy liturgię, życie wiary, które również jest skupione na poszukiwaniu sensu życia, na tajemnicy, która jest w nas i nas otacza – powiedział Radiu Watykańskiemu kardynał Ravasi.

– Są to dwie krzyżujące się drogi, które umożliwiają wspólne doświadczenie zarówno kulturalne, jak i religijne. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w ubiegłym wieku nastąpiła separacja sztuki i Kościoła, w przeciwieństwie do przeszłości, kiedy istniało przymierze wiary i sztuki, liturgii i artystów. Trzeba więc odbudować symbiozę tych dwóch rzeczywistości, które zajmują się tym samym: tajemnicą – dodał zwierzchnik papieskiej rady.

Źródło: KAI/RV
RoM
http://www.pch24.pl

Co stanie się z koszmarnymi konstrukcjami sakralnymi, jakie straszą wiernych w całej Europie? Będą wyburzone? Oddane masonerii? Może przerobione na bożnice?
Pisząc, że „straszą wiernych”, mam na myśli oczywiście mniejszość społeczeństwa uważającego się za katolickie. Większości nie przeszkadza ani kościół-bunkier, ani „rzeźby” przypominające jakieś figury troglodytów, ani brak ołtarza etc. etc.
Admin

Komentarzy 6 to “Dość brzydoty w architekturze sakralnej – inicjatywa Watykanu i włoskich biskupów”

 1. Marcin said

  Na gadaniu się skończy. Przydałoby się jakieś odgórne prawo regulujące jak ma swiatynia wyglądać i koniec. A tak wolna amerykanka będzie kwitla bo postawienie bunkra upstrzonego pseudo sztuką taniej chyba wychodzi.

 2. Atoli said

  „Większości nie przeszkadza ani kościół-bunkier….”

  Przewidujacy wiedza ze kontynuacja dialogu z judaiamem doprowadzi do tego ze tylko w takim kosciele-bunkrze bedzie sie mozna schowac.

 3. Wimar said

  Nie bez przyczyny synonimem masonerii jest wolnomularstwo. To właśnie budowniczy katedr katolickich zarówno gotyckich jak i barokowych tworzyli cechy, które stanowiły przykrywkę dla ich idei . O ile w przypadku katedry Notre Dame w Paryżu ich wpływ ograniczał się do zainstalowania jakiś szkaradnych gargulców na szczytach budowli to już w przypadku czasów współczesnych w swoich modernistycznych projektach odchodzą całkowicie od pojęcia sacrum. Oni dobrze wiedza, że „lex orandi lex credendi”.

  Kiedy tuz po uchwaleniu Konstytucji 3 maja chcieli zbudować jako wotum świątynię Opatrzności Bożej budynek wg Kubickiego miał zawierać elementy greckiego Partenonu, W roku 1928 projekt zawierał już idee babilońskiego zigguratu, zaś pod koniec lat dziewięćdziesiatych projektowano m.in.słowiański kurhan, egipską piramidę a nawet coś co stanowiło ideę czterech żywiołów (sic!) Ostatecznie w roku ubiegłym oddano wiernym do użytku jakiś dziwaczny, betonowy sześcian z oddali przypominający wyciskarkę do cytryn.

  Budowle sakralne wzniesione w czasie ostatniego pięćdziesięciolecia to niestety niechlubne świadectwo zamachu dokonanego na Święty Kościół Katolicki przez Jego odwiecznych wrogów.

 4. Maćko said

  Bardzo dobra inicjatywa, oby sie udala i dotyczyla takze i wnetrza Swiatyn, gdzie spotyka sie okropne i szkodliwe wystroje

 5. Boryna said

  zatracono piekno na rzecz przydoty

 6. snag said

  To samo mowili entuzjasci Gotyku patrzac na Barok 😉 ,…

  Wierzac narracji NT, Chrystus nauczal na swiezym powietrzu owiniety w cos co przypominala przescieradlo a nie jak ten (wyzej) naczalny Greko-Katolikow co to chciał się zemścić na prezydencie Przemyśla … czy hierarchia KK ,…

Sorry, the comment form is closed at this time.