Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosyjski senator: „Niech oddadzą najpierw to, co dostali od władzy radzieckiej”

Posted by Marucha w dniu 2017-01-30 (Poniedziałek)

Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Władimir Dżabarow zaproponował litewskiemu posłowi najpierw oddać Rosji Wileński Kraj zanim mówić o „zwróceniu” obwodu kaliningradzkiego.


W niedzielę litewski parlamentarzysta Linas Balsys na konferencji „Świat w 1017 roku. Spojrzenie z Wilna” oznajmił, że UE powinna omówić kwestię „powrotu” Kaliningradu do Europy, podkreślając, że powojenne granice utraciły moc prawną — pisze portal informacyjny Baltnews.lt.

Zdaniem Balsysa Rosja została pozbawiona prawa do obwodu kaliningradzkiego po „aneksji” Krymu i teraz przynależność ziemi byłych Prus Wschodnich wymaga dyskusji na szczeblu międzynarodowym.

„A potrafią zwrócić Rosji Wileński Kraj?” — powiedział Dżabarow w wywiadzie dla RIA Novosti, komentując inicjatywę Balsysa. Jak przypomniał senator, Wileńszczyzna nigdy nie należała do Litwy, do 1917 roku wchodziła w skład Imperium Rosyjskiego, a w latach 1920-1939 — w skład Polski. Po II wojnie światowej te ziemie należały do Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

„Niech oddadzą najpierw to, co dostali od władzy radzieckiej” — podkreślił Dżabarow. Oświadczenie litewskiego posła odebrałem jako zwykłą chęć «zwrócenia na siebie uwagi»”.

Krym ponownie stał się rosyjskim regionem po referendum, przeprowadzonym po przewrocie w Ukrainie. Za przyłączeniem do Rosji opowiedziało się ponad 95% mieszkańców półwyspu.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 12 to “Rosyjski senator: „Niech oddadzą najpierw to, co dostali od władzy radzieckiej””

 1. Dziadzius said

  Jak juz zaczniemy szukac powrotu ziem do wlasciwych ich wlascicielei – to gdzie i od kiedy zaczynamy ? **Ja mysle ze przynajmniej od Boleslawa Krzywoustego na Zachod i od Boleslawa Chrobrego i Kazimierza Wielkiego na Wswchod** I kto bedzie tym sedzia Sprawiedliwym co uzna za prawde kazda petycje- no i oczywiscie Litwa ma chyba najwieksze rzadania z wszystkich kraii – no bo oni „g” litwa???

 2. NICK said

  Tu „podkreślając, że powojenne granice utraciły moc prawną —” ma rację. Co do Królewca.
  Nigdzie indziej. Litwak.

 3. Arek said

  hmm, gdyby nie pewni tajni agenci u tzw. aliantów Polska powinna wyglądać tak po II WŚ :http://www.ivrozbiorpolski.pl/img/2rp-wg-linii-curzona-4-1.gif
  chciałbym aby tak było , wątpię jednak żeby się stało, bo niby kto to ma zrobić?

 4. RomanK said

  UWaga ! Uwaga!!! Pan Ignacy pisze:

  http://3obieg.pl/od-urbana-do-rydzyka-czyli-jak-likwidowano-polski-narod

 5. Dziadzius said

  @3,Arek,
  Duzo tych ‚pewnych tajnych agentow ‚z Polskiej wzroslo krwi ( no przynajmniej z rosyjko- iwerejska domieszka- tak jak Bierut) i oni np. dobrowolnie oddali Lwow Rosji ( no i teraz ukrom) [ na co mial Churchil powiedziec dla bieruta „stupid”] – no i oczywiscie Panie Arek to pan oddaje Wolyn i Polesie i to komu {ukrainy i bialorusi nigdy nie bylo jako panstwa to znaczy panstwa nie zaleznego samodzielnego przed 1918 i 1945} co prawdwa Bialorus ma tyle samo prawa do ziemi od Polesia do Nowogrudka jak i litwa bo jezyk bialoruski byl ” lingua franca” na tamtym terenie dzis nalezacym do litwy

 6. watazka said

  Re: granice Polski
  Ddodajac kolejne bzdury do istniejacych, nie naprawimy historii Polski.
  Przeciez to bzdura.

  A artykul „Od Urbana do Rydzyka” jest tak pomieszany , ze do konca nie wiadomo, o co chodzi. A w ogole, sam tytul jest prawde mowiac glupawy.
  Nie Urban nam urzadzil solidarnosciowy majdan i nie bardzo rozumiem, ten ‚przedzial czasowy”: od Urbana do Rydzyka.
  (I z powrotem).
  Byle tylko nie dotknac prawdziwego problemu.

  Linia Curzona – największe oszustwo XX wieku? « Wolne Media

  http://wolnemedia.net/linia-curzona-najwieksze-oszustwo-xx-wieku/

  Inna sprawa, ze nie potrafimy zarzadzac tym, co mamy i sprzedajemy Polske po kawalku za srebrniki.

  I jeszcze wystartowalismy w konkursie glupoty z Litwinami.

 7. Kar said

  re:6/Watazka..

  ..patrzac na „rysunek” rodzi sie pytanie;..czy i my (Polska) nie bedziemy tez cos winni „wladzy
  radzieckiej” (?)…ida ch.. czasy (ang. „payback time”) wyciagania lapy po swoje..Czy nam nie nalezy sie Madagaskar (?)

 8. Dziadzius said

  @7, Kar,
  No nie szastaj Pan tym Madagaskrem bo to jest kraj przeznaczony Iwrejom jeszcze 1933+ roku przez [ Dobrowolna]umowe Hitlera i Syjonistow – a my mamy wystarczajaco klopotow [ ktroych nasze rzady iwrejskie nie sa w stanie opanowac] z zydami i niemcami ze nie potrzebujemy dawac im nowe pola do popisu

 9. Re 6:
  Rzuca się w oczy to, że obecnie mamy bardzo szeroki teren nadmorski w porównaniu z II RP.

 10. Kar said

  re: Dziadzius

  ..ja nie szastalem, ja tylko podalem jako alternatywe..Bo np. nie moga nas Wypchnac na Zachod.., ani w zadnym wypadku na Wschod (?)..to „nie robiloby” dobrze/higienicznie dla w/w sasiadow…musza znalezc nam odpowiednie lokum..mecza sie z nami od wiekow..czesc z nas sukcesywnie juz uplynnili-rozsiali w krotkim czasie

 11. Dziadzius said

  @9,Premizlaus Crucis ,
  no niby tak– ale w porownaniu do ziemi za Krzywoustego to ten nadmorski nasz kraj szedl od Swinoujscia az po Lipsk [ leipzig] i do granic Danii – Szkoda ze nie bylo ani politycznej ani narodowej sily i rozumu [ cos to brzmi mi jak „Polak po niewczasie”] te ziemie utrzymac od Lipska po Smolensk po Dniepr [ no i Kijow nie daleko] a do Krymu to jak do mamy na sniadanie.

 12. Szlachecki said

  Proponuję przypomnieć sobie z historii traktaty welawsko-bydgoskie wtedy będzie wiadomo komu należy się obwód kaliningradzki

Sorry, the comment form is closed at this time.