Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Prawie cała opozycja przeciwko podwyższeniu kar za wyłudzanie VAT! Kogo oni chronią?

Posted by Marucha w dniu 2017-01-31 (wtorek)

Wyłudzenia VAT to obecnie największa finansowa patologia niszcząca budżet naszego kraju. Szkody jakie to przestępstwo powoduje były, jak do tej pory, olbrzymie. W samym tylko 2015 roku na terenie Polski przestępcy wystawiono 360,7 tys. lewych faktur na kwotę – uwaga – 81,9 miliardów zł!

Luki w unijnych przepisach powodują, że wspomniane lewe faktury mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u! Tym bardziej dziwi, że opozycja zagłosowała przeciwko podwyższeniu kar za to przestępstwo.

Okazuje się, że do tej pory polskie sądy dość łagodnie podchodziły do przestępców wyłudzających z budżetu kraju zwrot podatku VAT. W latach 2014-2016 za proceder wyłudzania na wielką skalę przed sądami odpowiadało 253 osób, jednak na karę bezwzględnego więzienia skazano zaledwie 31 osób (!).

Niewielka ilość osób skazanych szokuje w zestawieniu z finansowymi konsekwencjami tego procederu dla budżetu państwa. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez NIK – w latach 2013-2015 na szeroką skalę występowało w Polsce zjawisko wprowadzania do obiegu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne.

W 2014 roku kontrolerom skarbowym udało się ujawnić 207 tysięcy takich faktur na kwotę 33,7 mld zł. W 2015 roku liczba wykrytych lewych faktur wyniosła już 360,7 tysięcy sztuk (wzrost o 75 proc.), a ich wartość osiągnęła 81,9 mld zł (wzrost o 150 proc.)! Luki w unijnych przepisach spowodowały, że wspomniane lewe faktury w samym tylko 2015 roku mogły się przyczynić do wyłudzenia z budżetu państwa aż 12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u!

Niestety z uwagi na fakt, że przepisy umożliwiające wyłudzenia VAT-u muszą funkcjonować jako unijne regulacje, organom naszego państwa nie pozostaje nic innego jak nieustannie uganiać się za przestępcami oraz podejmować doraźne decyzje, takie jak przyjęty głosami PiS i pojedynczych posłów opozycji projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

Do 25 lat więzienia będzie groziło w przypadku fałszowania faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł, a od 3 do 15 lat w przypadku, gdy dochodzi do fałszowania faktur przekraczających kwotę 5 mln zł.

Co dziwne i zastanawiające – zdecydowana większość posłów opozycji głosowała przeciwko temu projektowi. Powstaje pytanie o powody takiego zachowania? Czy rzeczywiście uważają oni, że kara do 25 lat więzienia dla przestępców wyłudzających z budżetu (a więc od uczciwych podatników) miliony złotych jest zbyt surowa?

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 13 to “Prawie cała opozycja przeciwko podwyższeniu kar za wyłudzanie VAT! Kogo oni chronią?”

 1. Joannus said

  Kogo oni chronią – siebie i swych sponsorów.

 2. Zerohero said

  <Niestety z uwagi na fakt, że przepisy umożliwiające wyłudzenia VAT-u muszą funkcjonować jako unijne regulacje, organom naszego państwa nie pozostaje nic innego jak nieustannie uganiać się za przestępcami oraz podejmować doraźne decyzje, takie jak przyjęty głosami PiS i pojedynczych posłów opozycji projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

  W takiej sutuacji można

  1. wyjść z kołchozu
  2. ignorować źródło problemu, fastrygować, a pod przykrywką walki wprowadzić drakońskie kary na….tych co się pomylą w gąszczu przepisów. Skoro mafie wspiera sama UE, to zapomnijmy o tym, że sąd się poważy członków mafii skazać.

  Tow. z Niewygodne jest za drakońskimi karami.
  Unia TAK
  Wypaczenia NIE

 3. Alina said

  Wiem jak wygląda zwrot vat z autopsji.
  Kiedyś nie posłuchałam rodzonego księgowego i wystąpiłam do US o zwrot NALEŻNEGO vat. Powód żądania zwrotu vatu był prozaiczny: samochód kupowałam za gotówkę, firma niewielka, ktoś tam nie zapłacił w terminie, no i nagle ja kobieta ciężko pracująca nie miałam pieniędzy na życie. Chodziło o niewiele ponad 1000 zł, bo samochód mały, a vatu można było odzyskać tylko połowę.
  W ostatnim dniu ustawowej odpowiedzi na to żądanie osobiście pojawiła się u mnie pani urzędniczka z US z pismem, że przedłużają termin, bo coś tam coś tam. Podstawa prawna była bzdurna, wybrali sobie wygodne dla US paragrafy, żeby vatu jak najdłużej nie zwracać. Potem przyszły dwie paniusie jako kontrola, księgowy musiał przywieźć im całą dokumentację. Po 2 dniach sprawdzania dokumentacji finansowej powstał protokół, w którym znalazło się stwierdzenie, że kontrola wypadła NEGATYWNIE. Natychmiast zapytałam co to znaczy negatywnie? Ano negatywnie, tzn, że paniusie niczego nieprawidłowego nie znalazły.
  Po cóż ja się o tym rozpisuję? Żeby pokazać, że zwrot vat-u nigdy nie odbywa się tak ot hop siup, tylko po kontroli. Jak to się stało, że kontrola szukała u mnie 1000 zł, a nie szukała miliardów zł u oszusów?
  Tu pojawiają się następujące warianty:
  – podawane informacje o wyłudzonych miliardach vat są fałszywe – możliwe? – tak, chociaż nie wiadomo jeszcze dlaczego;
  – informacje są prawdziwe, więc dlaczego te miliardy wyłudzonego vat-u znalazł ktoś teraz i w jaki sposób je znalazł?
  – czy zanim vat został zwrócony, jakiś właściwy US kontrolował faktury? Który US to robił? czy wynik kontroli był równie negatywny jak u mnie?
  – kto przeprowadzał kontrole, czy jeszcze pracuje w US, czy mieszka np. na Bahamach?
  – czy oszustwa podatkowe dotyczą jakichś konkretnych US-ów, a może jednego, może w jednym mieście – tego nikt nie podał, choć są to wiadomości niejako podstawowe
  – skoro znane są fałszywe faktury, to kto je wystawił: jaka firma, kto osobiście, bo na fakturze musi być podpis wystawiającego i dane firmy
  – skoro oszacowano straty budżetowe, to czy toczy się już śledztwo, czy są podejrzani, czy zatrzymani?
  – kto podejmował pieniądze z kont, na które zwracany był vat? Przecież żeby założyć konto trzeba mieć tuzin dokumentów i numerów ewidencyjnych.

  Ponoć fałszywe faktury podwyższyły PKB. Jaki to ma wpływ na nasze międzynarodowe zobowiązania – składki unijne, wydatki zależne od PKB w organizacjach międzynarodowych?

  Jestem pewna jednego.
  Jeśli informacje o miliardach wyłudzonego vat-u są prawdziwe, to ten rabunek nie mógł się odbyć bez wiedzy urzędów skarbowych, tj naczelników, bo to oni wydają postanowienia o zwrocie vat.
  Musiało o tym wiedzieć ministerstwo finansów, bo przecież miliardy znikające z kasy to nie pikuś. Jeśli wiedziało ministerstwo, to musiał wiedzieć rząd Tuska i prezydent Komorowski (ś.p. L. Kaczyńskiemu mogli nie powiedzieć). I tu dochodzimy do logicznej konkluzji. Był to rabunek zorganizowany pod parasolem rządowym. Podsłuchane słowa min. Sienkiewicza, że mamy państwo teoretyczne, „ch.., doopa i kamieni kupa” wypowiedziane w przypływie knajpianej szczerości tylko potwierdzają nasze najgorsze przypuszczenia. Dlatego ja się nie spodziewam powrotu pana Donalda T. do Polski. i nie dziwią mnie wariackie podrygi takich bytów jak KOD, Petru z haremem, czy Schetyna usiłujący utrzymać przy życiu Platformę Oszustów. O nie zdechnie finansowo, bo ma DOTACJĘ, ale już Petru z jego .Nowoczesną ma szansę!
  Jest dla mnie tylko jedno dziwne. Dlaczego publiczna TV promuje takich typów jak Petru, Kijowski i Schetyna mówiąc o nich całymi tygodniami. Potem stada agresywnych i chamskich debilów łażą i blokują warszawskie ulice w godzinach komunikacyjnych szczytów.

 4. Maćko said

  Za pare procent od : „12,0 mld zł zwrotu fikcyjnego VAT-u…”

  mozna oplacić wielu agentów wplywu

 5. EyWey said

  Polska międzywojenna pozbierana z zaborów potrafiła mimo ogromnych trudności znacznie się pobudować w każdym niemalże temacie.. W porównaniu Polska a dokładnie Judeo-Polonia po 89 omal się nie `zagłaskała`, nie licząc długu i sierocych zapomóg zwrotnych.

  Poza tym kto ukradł ten ma. Jak Bolek Leyba Walesa 1-y mln.

  Wcześniej socjalizm komunistyczny utrzymywany z druku przesłanych matryc z Federalnej Rezerwy [ bo jak tu szmuglować za żelazna kurtynkę znaczne ilości zasobów utrzymujących system wydumany przez żydów via www Brooklyn ] prężył się wojennie zanim zdechł sam sobie a Świadczą o tym bezskuteczne poszukiwania parobka i totalny gwałt na człowieku.
  Taka wielka hucpa, która z reguły ma określone cele i zakres działania.

  Dziś Pan Trump `gra greka` i wmawia, ze zmieni żydowskie wojny i systemowe zniszczenia na lepsze przywracając wielkość Ameryki. Nie zmieniając systemu czyli nie lecząc raka żydowskiego nie ma co się wysilać bo i tak wróci do punktu wyjścia z większą szkoda dla świata. Poza tym Amerykanie do dziś wspominają nie bez powodu Kennedy `s.

  Zaprogramowanych jest wielu i maja oni wkład telewizyjny czyli powierzchowne rozumienie a Internet wbrew pozorom idzie tym śladem.

  VAT, światowe podatki wiadomo gdzie są transferowane, do kufrów Rotszylda i jego służby agenturalnej..
  Kto to podkrada ma jaja.

 6. Sowa said

  Wprowadzić minimalne wymagane w eurosojuzie stawki: 5%, 15%, stawkę zerową i żadnych zwolnień, odpisów, ulg, itp. System ma być jasny, prosty i czytelny. Problem sam zniknie.

 7. anonim said

  Talmud panie i panowie i wszystko jasne…

 8. Boryna said

  Fundamentem państwa „prawa” jest oszustwo. Oszustów nie ściga się.

 9. Sowy said

  „Kogo oni chronią?”

  No, to jest dopiero lamiglowka w tytule!

 10. Lajkonik said

  UBekistan z zarzdem SEDZIOWSKIM na gorze.

 11. AlexSailor said

  Też @Alina

  Te wyłudzenia VAT to brednie.

  Nie ma możliwości, żeby ktoś to wyłudził, bo jak Pani napisała, kontrolowane są bardzo mocno zwroty VAT.
  Nie ma możliwości praktycznie i teoretycznie, żeby VAT został wyłudzony bez czynnika politycznego.
  Nie ma.

  Ta cała zabawa z wyłudzeniami obecnie jest spowodowana zmianą trzody u koryta i kurczeniu się tegoż koryta.
  Również idiotycznie wysokie kary są tego skutkiem.
  Chodzi o to, żeby właściwa trzoda pasła się przy korycie, a niewłaściwa dostała rózgą po tyłku, gdyby dalej chciała z niego chłeptać.

  Ale to nas niewiele obchodzi.
  Natomiast te wszystkie jednolite pliki księgowe, odwrócone vaty-sraty, centralne rejestry faktur, wzmożone kontrole, satanistyczne ograniczenie płatności gotówkowych, i niespotykane w zachodnim świecie kary, to jest już problem.
  Zapłacimy za to wszyscy, i tak czy inaczej wszyscy dostaniemy po tyłku.

 12. Alina said

  dopisek do 3
  Zatrzymani zostali mafiozi podejrzani o wyłudzenia podatku vat:
  http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/10325-panstwo-opresyjne-dziala-slowik-wanka-parasol-i-fabian-zatrzymani-za-karuzele-vat-owska

  Jakoś w tym samym czasie, wczoraj, dziś, nastąpiły znaczne zmiany personalne w ministerstwie finansów:
  http://biznes.interia.pl/podatki/news/nowi-ludzie-w-departamentach-podatkowych-resortu-finansow,2468752,4211

  Równoczesność tych zdarzeń może wskazywać, że urzędnicy ci mogli być wspólnikami mafiozów. Niestety nie usłyszałam co było powodem dymisji. Komunikat o zmianach personalnych jest lakoniczny, nawet wyjątkowo lakoniczny. Mam nadzieję, że jutro, pojutrze dziennikarze dotrą do jakichś szczegółów.

  Dzieje się na pewno coś co odcina poprzedni układ od gotówki, bo nawet Polsat wyciągnął z niebytu J.V. Rostowskiego, byłego min. finansów w rządzie Tuska. Dość żałośnie to wypadło i dla Polsatu i dla Vincenta z Bydgoszcza.

 13. Zerohero said

  VAT jest z definicji podatny na wyłudzenia. Mafia ten system projektowała i mafia go pudruje wymyślając „kary”. Obrotowego boją się jak diabeł święconej wody.

Sorry, the comment form is closed at this time.