Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają!

Posted by Marucha w dniu 2017-02-02 (czwartek)

Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają! Znowu odezwały się działa i artyleria rakietowa na froncie dramatycznej wojny domowej na Wschodzie Ukrainy. Bohaterscy obrońcy powstańczych republik ludowych oddają swoje życie, za wolność lokalnej ludności, bez strachu przed targającym Ukrainą nacjonalizmem, niestety często afirmującym retrofaszyzm.

Ten dramat dzieje się na oczach świata. Komunikaty są jak zawsze w pełni rusofobiczne i oskarżają bohaterskich Powstańców Donbasu o całe zło, oczywiście rzekomo inspirowane z Moskwy.

Jednak do tych kłamstw już się chyba wszyscy zdążyli przyzwyczaić, nawet OBWE. Zdaniem obserwatorów winę za eskalację konfliktu mają ponosić rzekomo obie strony. Jest to i tak, olbrzymi postęp w stosunku do standardu, gdy w pełni o wszystko obwiniano Powstańców lub nawet – wyjątkowo perfidnie Federację Rosyjską o rzekome ataki z jej terytorium.

Wedle doniesień mediów z terenów bronionych przez bohaterskich Powstańców Donbasu, władze Ukrainy rozpoczęły przerażającą operację usuwania ludności cywilnej z rejonu, w którym nasilają pacyfikacje. Chodzi prawdopodobnie o usuwanie świadków, represje wobec ludności oddanej sprawie ludowego powstania i samoobrony narodowej, jak również o branie zakładników.

W skomplikowanej układance w Donbasie, ludzie walczą po różnych stronach, a ich rodziny są wszędzie. Przesiedlanie tych ludzi jest przerażające, chociaż nie można wykluczyć, że zapewne w jakiejś mierze decydują także i aspekty humanitarne.

Niestety dotychczasowa praktyka władz Ukrainy pokazała, że nie można im ufać wprost. Nie są do tego gotowi nawet ich właśni obywatele, jak również i ludzie walczący w oddziałach po ich stronie. Jak wiadomo dochodziło do licznych buntów i przeciwstawiania się m.in. radykalnych nacjonalistów, wobec dyktatowi przedstawicieli oligarchicznych władz z Kijowa.

Tych wydarzeń nie można interpretować tylko w wymiarze lokalnym, który jest dramatyczny, cierpią ludzie – po obu stronach rozdzielającego braci, sąsiadów i rodziny frontu, stworzonego przez władze z Kijowa w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej.

Niesłychanie istotny jest wątek polityki zagranicznej, jakoś często składa się tak, że jak pan Petro Poroszenko spotyka się z kimś na Zachodzie np. z panią Merkel, to regularnie wybuchają walki i on demonstracyjnie skraca swoją delegację i wraca do kraju. To jest naprawdę ciekawe, bo albo ktoś coś ostrzela z dział (przeważnie bloki w Doniecku lub innych miejscowościach bohatersko bronionych przez Powstańców), albo jakiś samolot ktoś ostrzela lub nawet zestrzeli.

Oczywiście wcześniej Ukraina nie zamyka ruchu nad strefą deklarowanego przez własny rząd konfliktu dla samolotów cywilnych. Jednak pretensje zawsze są adresowane w stronę Powstańców i Federacji Rosyjskiej.

Drugi aspekt to pan Donald Trump i jego polityka. Jeżeli Ukraina rządzona przez oligarchów, chce cokolwiek ugrać w Waszyngtonie, to musi to próbować zrobić, zanim dojdzie do porozumienia pana Donalda Trumpa z panem Władimirem Putinem. Później już może nie być możliwości prowadzenia polityki napędzanej propagandą.

Ponieważ każde kłamstwo zawsze ma swoje granice. Dla III Rzeszy był nią szturm Berlina, dla oligarchicznej Ukrainy był sam grzech założycielski jakim był zamach stanu, przepędzenie legalnego Prezydenta oraz nieludzka zbrodnia ludobójstwa, 2 maja 2014 roku, kiedy to w Odessie spalono ludzi żywcem i mordowano tych, którzy próbowali się ratować. Zadziwiające, że oba wydarzenia przypadły na maj? Być może podobna dynamika reżimów dążących do katastrofy bywa podobna? Nie da się budować na kłamstwie, zbrodni, prześladowaniu ludzi i kreowaniu alternatywnej rzeczywistości.

Miejmy jednak właściwy ogląd tej dramatycznej sytuacji. To nie bloki w Kijowie są ostrzeliwane przez Powstańców z Donbasu, tylko bloki w Donbasie są ostrzeliwane przez oddziały opłacane przez oligarchów wspierających władze w Kijowie. Nie można o tej banalnej oczywistości zapomnieć. Obecne wydarzenia są tym bardziej przerażające, że zima na Wschodzie jest aktualnie dość dokuczliwa. Odczuwalne około -20 stopni poniżej zera, komfortu nie daje.

Miejmy nadzieję, że sytuacja się unormuje i rządzący w Kijowie, nie będą chcieli eskalować tego dramatu. Warto ponowić wszelkie apele dla ludności Ukrainy, zwłaszcza mieszkańców rejonów poddanych represjom w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej.

Rosja bardzo pomaga Ukrainie, w tym mieszkańcom bronionych przez Powstańców republik ludowych, gdyby podobnie pomagała Europa, to los tych umęczonych pod gradem pocisków ludzi, być może byłby lżejszy.

Winni tego cierpienia milionów ludzi są oligarchowie i rządzący w Kijowie. Ci ludzie powinni odpowiedzieć przed Narodem Ukrainy i w ramach międzynarodowej odpowiedzialności karnej, albowiem nie ulega wątpliwości, że w tym konflikcie mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi.

Jednak świat milczy. Może pan Trump to zmieni, byłoby dobrze żeby wszyscy poznali prawdę na temat tego konfliktu.

Krakauer
https://obserwatorpolityczny.pl

Komentarzy 7 to “Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają!”

 1. konik said

  Co się dzieje na Ukrainie – 02.02.2017.
  Na Ukrainie znowu się dzieje. Ostrzeliwują Donbas. Ostatni skowyt junty kijowskiej, która wie, że po… »
  http://zygmuntbialas.blog.pl/2017/02/02/co-sie-dzieje-na-ukrainie-02-02-2017/

 2. revers said

  Putin dobrze mowil chodzi o szmal, Poroszenko zaraz do Berlina polecial po szmal, przyjela Poroszenke Angela jak by nic nie dzialo sie we wschdniej ukrainie oprocz propagandowego niby natarcia seperatystow.

  Angela odeslala Poroszenke do IMF a tam wiedza jak jak przerobic kazdy kraj na lichwiarskiego lennika.

 3. peacelover said

  …szmal ,to malo !!!
  chodzi o ZYDOBANDERE, bo juz sie tam pojawiaja kolonisci z israHELLA !!!
  A takiemu patroszence zalezy na ZYDOBANDERZE …i oczywiscie na ludzkich
  czesciach zamiennych dla bogatych parchatych z NY USA !!!!

  Moze wreszcie Putin sie obudzi !!!!

 4. syoTroll said

  Witam pana Gajowego, po dłuższej nieobecności !

  Pan Putin się nie obudzi bo od dłuższego czasu nie śpi. Europa woli spać i się nie budzić w nadziei że „siamo sie rozwiąże”, bo uwierzyła w „proeuropejskie” deklaracje „proeuropejskich”, i boi się że jeśli ich nie ochroni to oni ją pogrążą, bo Europa bardzo daleko odeszła od deklarowanych przez siebie „wartości” zarówno w Syrii jak i na Ukrainie. Z kolei „proeuropejscy” wciąż boją się „anty”terrorystów i wolą by „anty”terroryzowali Donbas niż Kijów, ponieważ kijowski rząd wciąż „nie do końca” kontroluje „kontrolowane” przez siebie terytorium.
  Wszyscy zainteresowani chcą coś ugrać na „konflikcie”, i nie dopuścić by prawda o nim wyszła na jaw. Bo delikatnie mówiąc będzie poruta i utrata wiary w „autorytety”. I rządy europejskie same będą musiały zacząć bronić „integralności terytorialnej”.

 5. Trak said

  Zamiast długo deliberować nad rozwiązaniami na Ukrainie i kto jest winien a kto nie, Rosja powinna bez ogródek powiedzieć, że jeśli Ukraińcy będą fikać przeciw Rosji, to Izrael zostanie zbombardowany. Jeśli kryzys się pogłębi i ogólnie pogoda się nie poprawi, to także.
  Chyba że ma to być wieloodcinkowy serial a nie porządny jednoaktowy dramat. Wtedy przekomarzać się będą ze dwadzieścia lat i skończy się tak samo – bombardowaniem Izraela.

 6. Boydar said

  Izraela nie może zbombardować Rosja; to znaczy może, ale zupełnie Jej nie wypada. Izrael musi zostać odwojowany przez prawowitych mieszkańców tych obszarów. Istotne jest także, aby w trakcie odwojowywania było z kim wojować. Bo jeśli nie będzie, to znaczy tylko że przeciwnik wywędrował już gdzie indziej i cały pogrzeb na nic. Nie po to z kolegami trudził się Lord Balfour a inny, też Lord, Kitchener zresztą, utonął przypadkiem, żeby teraz z byle powodu to wszystko miało utracić sens.

 7. Joannus said

  Polecam to zobaczyć, aby raźniej pośpieszyć z pomocą ukropom.
  Sława Upainie, hierojam sława.
  .https://www.youtube.com/watch?v=PKsAe7kXCBg

Sorry, the comment form is closed at this time.