Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rwiesz się do wojny z Rosją? Witamy w estońskim „Parku Głupców”.

Posted by Marucha w dniu 2017-02-02 (Czwartek)

Góra śmieci w estońskim mieście Sillamäe wkrótce stanie się obiektem sztuki. Planowane jest umieszczenie na niej posągów polityków, którzy wnieśli największy wkład w podżeganie do antyrosyjskiej histerii.


To, co zamierza zrobić były minister Estonii, a obecnie przedsiębiorca Tiit Vähi można określić jednym słowem: Dosyć! Chce urządzić na górze, która jest wysypiskiem odpadów zakładu Silmet, „Park Głupców”. Będą w nim umieszczone posągi tych, których były polityk uważa za „podżegaczy do wojny z Rosją”.

Miejsce umieszczenia posągu – góra odpadów – jest bardzo symboliczne i przypomina mi jedno z najmocniejszych wrażeń podróży do Indii. Związane jest nie ze zwiedzeniem świątyni lub innej atrakcji historycznej, ale z pomnikiem zupełnie nieznanego mi działacza politycznego. Jego postument został przez miejscowych zamieniony w wysypisko. Do momentu naszego pojawienia się w tej miejscowości, indyjski polityk stał wśród odpadków aż po kostki. Wstrząsająca i obrazowa instalacja.

Zapewne taka samo pojawi się w Sillamäe. Czyje posągi będą jej główną częścią Vähi nie powiedział, ale podkreślił, że wzniesie je za swoje pieniądze. Vähi jest od dawna zwolennikiem pragmatycznego podejścia do wschodniego sąsiada, uważając to podejście za podstawę dobrobytu Estonii.

Przywołam tylko jedną cyfrę: ile po wydarzeniach „Brązowej nocy” 2007 roku straciła gospodarka Estonii na zakończeniu rosyjskiego tranzytu. Tę sumę określili eksperci Stowarzyszenia Logistyki i Tranzytu. Obliczenia były dość proste. W 2006 transport ładunków przez Estonię wynosił 40 milionów ton, a w 2016 roku tylko 6 milionów ton, czyli róznica wyniosła 34 miliony. Tranzyt jednej tony towarów przez Estonię przynosi gospodarce tego państwa 15 euro, w rezultacie rocznie to kwota o 510 milionów euro mniejsza niż w 2006 roku.

To dotyczy tylko tranzytu. Od tej pory wzajemne stosunki między Estonią i Rosją tylko się pogorszyły, czemu w dużej mierze sprzyjało wejście tego państwa do NATO.

Pozwolę sobie na zacytowanie Vähi, który choć i odszedł z polityki, to zachował związki w politycznych sferach i wie o czym mówi: „Każdego dnia słyszę rozmowy o tym, jak Estonia szykuje się do wojny z Rosją. Jak oprócz wojsk lądowych ściągnąć do Estonii jeszcze broń powietrzną i morską: a może i jądrową, chemiczną i biologiczną? Zagranicznych dziennikarzy też interesuje, kto co powiedział o początku wojny. Z najwyższymi honorami w Estonii przyjmowano Johna McCaina, którego Trump nazwał podżegaczem wojennym. Ludzie, opamiętajcie się!”.

Co powinno było nagromadzić się w świadomości społecznej, aby taki człowiek sukcesu wystąpił z podobnym apelem? W ten sposób jasno i konkretnie sformułował społeczną potrzebę zakończenia rywalizacji i histeryki wojskowej w stosunkach z Rosją. Albo doszliśmy do pewnej „czerwonej linii”, po przestąpieniu której możemy utracić pokój, dobrobyt i życie.

Zatem inicjatywa Tiita Vähi w zakresie stworzenia „Parku Głupców” jest bardzo aktualna. Nadszedł czas, aby nazwać wszystko i wszystkich po imieniu. I wystawić niebezpiecznych głupców na widok publiczny.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 9 to “Rwiesz się do wojny z Rosją? Witamy w estońskim „Parku Głupców”.”

 1. Joannus said

  Werbalni i czynni podżegacze wojenni pracują na przyszłe budzące grozę nieszczęścia

 2. cadyk z Radomska said

  Koniecznie należy wstawić tam Lecha Kalkensteina i śmieć i podżegacz

  ——
  Duda lepszy? Dopiero co w TVP1 pier*olił farmazony o „rosyjskiej agresji” na Ukrainie, o „bezprawnym odebraniu” [w domyśle – odwiecznie ukraińskiego] Krymu itd.
  Taki sam bnderowiec, tylko jeszcze w dodatku świętojebliwy.
  Admin

 3. Piskorz said

  re art. „która jest wysypiskiem odpadów zakładu Silmet, „Park Głupców”. ” BARDZO TO EUFEMISTYCZNE OKREŚLENIE.!!

 4. Isreal said

  ad3 taki tytuł mogłaby mieć książka Łysiaka (takie luźne skojarzenie)…

 5. peacelover said

  Nalezy uwiecznic takich jak

  dudy, maciora, wszyscy jego pomagierzy, wyjszczykowski i spolka !!
  …i cala ta w wiekszoci parchata swita kopnietych w mozgi psychopatow !

  Nareszcie powinni sie dorobic naleznej im

  glorii i chwaly !!! %%%******** poki zyjemy, poki czas !!!!!!!!!!!!!!!

 6. Jaki said

  „Taki sam bnderowiec, tylko jeszcze w dodatku świętojebliwy. Admin”

  Tylko udaje jebliwego. Przeciez nie wypada mu nosic Matke Boska w klapie.

 7. La Reine Toronto said

  7; Estonczycy maja zal do Armii Czerwonej za zniszczenie zabytkowego cmentarza w Tallinie; tam jak na Powazkach byla ich historia. A.D. 1940.

 8. watazka said

  7
  La Reine
  Estonczycy nie mieli zalu do armii hitlerowskiej, do ktorej dzielnie sie przylaczyli.

 9. La Reine Toronto said

  ad .8. Wiem o tym ale oni nie chca o tym wspominac. Maja ostatnio pretensje do FR za usuniecie pomnika zolnierzy Armii Radzieckiej i innych…na skraj stolic; Rosjanie ci twardoglowi wylaczyli im dostawe pradu …ha ha ha…i dlatego te fochy. Ale wg prawa oni mieli prawo te pomniki przeniesc do ‚muzeum’.
  Zwiazki kulturowe Rosji i Estonii sa znaczne i nikt tego nie neguje. Rosjanom jest przykro ze rzad sie odsuwa od Rosji i Estonia to beczka prochu. Ale Prezydent Putin nie zamierza ich ankektowac a NATO sobie dworuje z Estonii i drazni Niedzwiedzia.
  Obecnie sa obchody bodaj 100 lecia odrodzenia panstwowosci.

Sorry, the comment form is closed at this time.