Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dlaczego człowiek nie ma sierści i chodzi na dwóch nogach?

Posted by Marucha w dniu 2017-02-05 (Niedziela)

My, ciemniacy, wierzymy iż takimi nas Pan Bóg stworzył, ale posłuchajmy, co powiedzą na ten temat uczeni.
Admin

Dlaczego ludzie – jako jedyny spośród 300 gatunków małp – nie mamy sierści i chodzimy wyprostowani? Z Algisem Kuliukasem, popularyzatorem kontrowersyjnej hipotezy o pochodzeniu człowieka, rozmawia Marcin Jamkowski.

Honi soit qui mal y pense

Honi soit qui mal y pense

Algis Kuliukas – zoolog, biolog i informatyk. Od 2003 r. pracuje nad doktoratem o ostrożnym tytule „Czy brodzenie mogło mieć wpływ na narodziny ludzkiej dwunożności”.

Marcin Jamkowski: Nasi przodkowie żyli w tropikalnym afrykańskim lesie. Któregoś dnia zeszli z drzew, wyprostowali się, wyszli na sawannę…

Algis Kuliukas: Taki błąd popełnia większość ekspertów zajmujących się ewolucją i antropologią. Założenie, że małpa schodzi z drzewa i prostuje się, żyjąc na sawannie, jest fałszywe.

M.J.: Dlaczego? Życie w pionie jest bezpieczniejsze – w pozycji wyprostowanej lepiej widać, co się dzieje na sawannie.

A.K.: Tak też argumentował sir David Attenborough, kiedy realizował dla BBC swój wielki serial „Życie na Ziemi”. Owszem – koczkodany, surykatki, świstaki do dzisiaj wstają na dwie łapy, by się rozejrzeć po sawannie czy prerii. Jednak żadne z tych zwierząt nie chodzi stale na dwóch łapach. Nie ma żadnego powodu, dla którego nasi przodkowie mieliby być jedynym gatunkiem, który zachowa się inaczej.

M.J.: Pan uważa, że zamiast na sawannę poszli sobie popływać?

A.K.: Nie tyle pływać – bo to bardzo skomplikowana czynność wymagająca wielkiego treningu i koordynacji – ale brodzić. W Afryce, gdzie bez wątpienia wyewoluowaliśmy, jest wiele miejsc, w których tropikalna puszcza schodzi do wody. Do rzek, jeziorek, strumieni śródleśnych albo nawet w pobliże oceanu. Tam polowaliśmy po zejściu z drzew. Brodząc w wodzie, zbieraliśmy małże, różne skorupiaki pozostawione przez odpływ, wodorosty, być może ryby.

M.J.: To ostatnie jest akurat zgodne z poglądami antropologów, którzy uważają, że tak wzbogacona dieta pozwoliła nam na szybszy rozwój mózgu.

A.K.: Możliwe. Ale mnie najbardziej ciekawi to, dlaczego małpie – zaprojektowanej przez ewolucję do chodzenia na czterech kończynach – nagle opłacało się wyprostować i unieść głowę. Przecież małpi kręgosłup ma wygięcie niczym most, doskonale podparty na czterech filarach kończyn, pod którym podwieszone są organy wewnętrzne w precyzyjnej siatce z mięśni.

Wyprostowanie psuje ten układ straszliwie! Dlatego dziś większość ludzi po trzydziestce narzeka na bóle pleców. Musieliśmy tę zmianę pozycji wykonać po coś. Hipoteza, że jakiś etap naszej ewolucji przebiegał w wodzie, a dokładnie w strefach przybrzeżnych, tłumaczy to elegancko.

M.J.: W jaki sposób?

A.K.: Przy brodzeniu można chodzić na czterech nogach, ale tylko po płyciznach. Gdy woda jest nieco głębsza, wtedy warto, a nawet trzeba, wyprostować się i opierać o dno tylko dwiema nogami. Trzeba przecież utrzymać głowę nad powierzchnią, żeby oddychać. Tylko w takim ujęciu całe ewolucyjne zmiany naszej konstrukcji nabierają sensu.

M.J.: Powszechnie przyjęte wytłumaczenie jest inne. Na sawannach było mięso, nasi przodkowie nosili je do swoich legowisk w przednich łapach. Coraz lepiej radzili sobie z chodzeniem na tylnych, aż w końcu powstały ręce, służące do trzymania np. narzędzi. Dziś tylko małe dzieci chodzą na czworaka, ale kiedy tylko mogą, wstają i biorą do rąk zabawkę.

A.K.: To nie tłumaczy, jak doszło do tego, że człowiek jest jedynym żyjącym ssakiem stale dwunożnym. Jedynym rozsądnym dla mnie rozwiązaniem jest tzw. hipoteza wodna, zwana też hipotezą małpy wodnej. Spopularyzowała ją na początku lat 70. XX wieku Elaine Morgan, autorka licznych książek popularnonaukowych, zafascynowana pracami sir Alistera Hardy’ego – biologa morskiego, który jako jeden z pierwszych zauważył, że skóra człowieka z podściółką tłuszczową wykazuje cechy budowy typowe dla zwierząt, które mają przodków wśród mieszkańców mórz.

M.J.: Choć wymyślił to w latach 30. XX w., swoje spostrzeżenia trzymał w tajemnicy przez prawie 30 lat. A ogłosił je półgębkiem, na spotkaniu klubu płetwonurków.

A.K.: Bał się reakcji ze strony naukowego establishmentu, przyzwyczajonego bardzo mocno do hipotezy sawannowej. I słusznie – najpierw spotkał się z ignorancją, potem – z miażdżącą krytyką.

M.J.: Podstawowy zarzut – zwolennicy hipotezy wodnej nie maja żadnych skamieniałości, które ja potwierdzają.

A.K.: A może jest dokładnie na odwrót i to nasi krytycy nie mają dowodów? Proszę sobie wyobrazić tego hominida żyjącego na sawannie. Gdy umiera, jego ciało natychmiast zauważą padlinożercy i nie zostanie z niego nic. Dużo łatwiej jest przejść do historii jako skamieniałość tej małpie, która znajduje się nad wodą. Zwłoki zagrzebane w błocie czy mule mają nieskończenie większą szansę na przetrwanie. Może więc to, co dziś uważa się za skamieniałości małp sawannowych, to w rzeczywistości szczątki małp wodnych?

M.J.: Oberwało się już panu za tę hipotezę?

A.K.: Wielokrotnie! Nowe poglądy nigdy nie przedzierają się łatwo do naukowego mainstreamu.

M.J.: To samo mówią wszyscy szarlatani…

A.K.: Dla mnie hipoteza Hardy’ego rozwinięta przez Morgan jest genialna. To naukowa herezja, ale na szczęście w XXI w. za coś takiego nie trafia się już na stos. Coraz więcej naukowców jest zainteresowanych hipotezą wodną i prędzej czy później będzie ona zaakceptowana. Sama Elaine Morgan dostała z rąk brytyjskiej królowej Order Imperium.

M.J.: Morgan jest jednak scenarzystką, a nie ewolucjonistką. Brak wielkich naukowych autorytetów, które poparłyby te hipotezę.

A.K.: Nikt nie chce odszczepieńca wyhodować na swojej piersi! Ja sam też pracowałem jako informatyk i nauczyciel, nie mogąc badać otwarcie tego, co jest moją pasją.

M.J.: Co jeszcze ma wyjaśniać hipoteza wodna?

A.K.: Brak owłosienia. Nasi najbliżsi krewni – szympans, goryl i orangutan – mają długie, gęste futro pokrywające całe ciało, podobnie jak wszystkie małpy i znakomita większość innych ssaków żyjących na afrykańskich sawannach. A my nie – dlaczego? Na sawannie futro jest potrzebne, bo to świetna izolacja przed upałem dnia i chłodem nocy.

Tymczasem w wodzie futro było zbędne. Mamy zamiast niego trochę izolującego tłuszczu, charakterystycznego dla ssaków wodnych – fok, delfinów, hipopotamów – ale nieobecnego u szympansów. Jedyne środowisko, w którym nagość jest zaletą, to środowisko wodne. Widocznie tylko nasi przodkowie przeszli przez etap rozwoju w wodzie.

M.J.: Skąd ta wyjątkowość?

A.K.: Widocznie istniała jakaś bariera geograficzna, np. góry. Wielkie małpy z Afrykańskiej Doliny Ryftowej weszły do wody, ale te, które zostały po drugiej stronie gór – już nie.

M.J.: Te małpy tak same weszły do wody? Czy może woda weszła do ich świata?

A.K.: Jest na taki scenariusz sporo dowodów geologicznych. Zalewanie siedlisk małp znajdujących się w dolinie niezaprzeczalnie miało miejsce. Związane to było z wędrówką kontynentów, zwłaszcza płyt tektonicznych dzisiejszej Arabii i fragmentów Afryki – tam, gdzie leżą Somalia i Etiopia.

M.J.: To jedno z najgorętszych miejsc świata…

A.K.: …i w takim miejscu ewoluuje małpa, która ma problemy z chłodzeniem! Pocenie się jest przecież szalenie nieefektywne. Tracimy nie tylko mnóstwo wody, ale i soli mineralnych. Na dodatek w porównaniu z innymi zwierzętami potrafimy bardzo niewiele wypić za jednym razem, by te straty uzupełnić. To jasno pokazuje, że musieliśmy ewoluować nad wodą.

M.J.: Czyli chodząc sobie po plaży, człowiek podbił cały świat?

A.K.: I to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Kiedy dawny świat porośnięty był puszczami i niebezpiecznymi sawannami rojącymi się od drapieżników, bezpieczne „autostrady” istniały wzdłuż morskich wybrzeży. Tymi płaskimi, utwardzonymi przez morze, łatwymi do pokonania obszarami – dostarczającymi w dodatku naszym przodkom obfitości zdrowego pożywienia – odbywał się ruch i kolonizacja nowych lądów.

Właśnie dzięki temu, że była fizycznie blisko wody, goła, wyprostowana małpa podbiła świat.

http://www.focus.pl

Komentarzy 61 to “Dlaczego człowiek nie ma sierści i chodzi na dwóch nogach?”

 1. Aaa! Naga kobieta!

 2. Boydar said

  I cośśśś Pan tam zzzzobaczczył, Panie Przemysławie ? Łokieć ? Każda Pańska sąsiadka, Matka, siostra, córka, mniej więcej tak wygląda, np. w wannie.

  Dziękuje Panu Gajowemu za podjęcie tematu cycków z futrem.

 3. Joannus said

  Sen wariata, naukofca ubzdurał sobie pochodzenie od małpy wodnej

 4. Amadeus said

  Rany, zacytuje fragment wiersza J.Tuwima pt. „Całujcie mnie wszyscy w dupę”, który świetnie pisuje takie mundrości.

  „Izraelitcy doktorkowie,
  Widnia, żydowskiej Mekki, flance,
  Co w Bochni, Stryju i Krakowie
  Szerzycie kulturalną francę !
  Którzy chlipiecie z “Naje Fraje”
  Swą intelektualną zupę,
  Mądrale, oczytane faje,
  Całujcie mnie wszyscy w dupę.
  (…)
  Czciciele radia i fizyki,
  Uczone małpy, ścisłowiedy,
  Co oglądacie świat przez lupę
  I wszystko wiecie: co, jak, kiedy,
  Całujcie mnie wszyscy w dupę.”

  I taki mam stosunek do takich mundrości.

 5. Może i racja.
  Na sawannie człowiek pierwotny miałby szansę tylko posiadając ogień. Bez ognia, szczególnie w nocy zostałby szybko pożarty przez drapieżniki (w nocy na sawannie giną nawet słonie).
  Pozostaje dżungla i środowisko mieszane typu las-woda.

 6. Bogaty Miś said

  Pytanie do Radia Erewań:
  czy chrześcijanin może czytać artykuły o tym, że człowiek pochodzi od małpy?
  Odpowiedz:
  Jeżeli wierzy, że jedyny narząd, który służy wyłącznie do uzyskiwania przyjemności kobiecie, mają również małpy, to może.

 7. Kar said

  ..gdzie malpy, a gdzie my..nam blizej do brata/siersciucha szczura….wyscig..rywalizacja…. przyszly doktorek odbiegl od realiow

 8. matirani said

  Sezon ogórkowy grasuje????

  ..co do artykulu:

  1. Moze jednak nie jestesmy gatunkiem malp?
  2. Brodzenie w wodzie w Afryce jest niebezpieczne: riketsje, krokodyle, prady rwace – jesli ktos nie wierzy, to niech sprawdzi jak plywaja mieszkancy Afryki. Ci z gatunku Homo-prawie-Sapiens a rasy czarnej.
  3. Kangury to prawie ssaki, nieprawdaz? Nawet sie boksuja.
  4. Inne zwierzaki-nie-ssaki uzywaja 2 lap: pingwiny, jaszczurki pewne, ptaki i inne pokraki.
  5. Nutrie, bobry, foki, wilki morskie, otari maja siersc.
  6. Na plazach nie rozwinela sie cywilizacja zadna godna uwagi.
  7. Starsi panowie maja zawyczaj lyse lydki bo im spodnie wyrywaja wloski. Extra-polujac ( na mozliwe wytlumaczenia ) po co klaki jak sie ma ubrania? Pozostaly te, które sa przydatne: izolacja mózgu, okap od cieczy nad oczami i ustami, filtr w nosie, czujniki antyszczypawy w uszach, receptory komarów na rekach i nogach.

  Tyle uwag na temat tej zabawnej hipopotezy.

 9. otto hak said

  izolacja mózgu,

  Jakiego znów „mózgu”, panie Mati?

 10. Zenon said

  Ale stek bredni. „mnie najbardziej ciekawi to, dlaczego małpie – zaprojektowanej przez ewolucję do chodzenia na czterech kończynach”… To ewolucja coś „zaprojektowała”? Jak to? Jeśli „zaprojektowała”, to znaczy, że celowo coś zrobiła, czyli ewolucja nie jest dziełem przypadku. Ale z drugiej strony, projektować może tylko istota rozumna… a więc ewolucja to istota rozumna? Coś ten „naukowiec” się pogubił… W ewolucję mogli sobie wierzyć w XIX wieku, gdy komórka była uważana za grudkę galaretowatej materii. Współczesna nauka zmiata teorię ewolucji w pył. Dzisiaj wiemy, że komórki to niesamowicie skomplikowane fabryki w nano skali a DNA to najdoskonalszy system przechowywania i przekazywania informacji. Takie rzeczy nie powstały przypadkiem, jak twierdzą pseudonaukowcy-ewolucjoniści. Powodem powstania darwinowskiej bredni jest niemożność pogodzenia się z myślą o istnieniu Boga i jego praw objawionych przez natchnionych autorów.

 11. otto hak said

  Psiogłowy pawian jest małpą, która w naturze wody się nie boi. Poluje na flamingi i jak juz raz spróbuje drobiu staje się omniworusem.
  Ognia jak na razie jeszcze nie umie rozpalać, ale to tylko kwestia czasu. To bardzo inteligentna i wredna małpa.

  Poza wredotą i inteligencją, jako cechami upodobniającymi pawiana do homo, nalezy podkreslić, ze samica ma okres co jakis czas, a nie podczas rui, a małpi chłop trzyma się jednej partnerki, czym góruje etycznie nad wieloma z nas.

  Oraz tak samo jak większość z nas ma gołą d

  Niektórzy antropolodzy powiadają, że pawian jest najbardziej z małp podobny do człowieka. Może coś w tym jest. Tylko ta geba. Inna sprawa, że kiedyś będąc w Cincinnati zaobserwowałem ciekawe zjawisko koło synagogi…

  E, niech lepiej się zamknę.

 12. matirani said

  Zenek, mawiaja spece od sportów wyczynowych, ze wszystkie nasze narzady wewnetrzne sa przyczepione do pleców i ze jak sie biega czy skacze to sie chlastaja niezdrowo. Natomiast jak sie na 4 lapy padnie to sie ukladaja logicznie i pragmatycznie. Wyglada mi, ze jednak milion czy wiecej lat temu bylismy 4 nozni.

  Nasze kochane Babcie zawsze sie czuja tak dobrze jak sobie wypastuja podlogi a potem je wyfroteruja.. na czworaka. Bardzo podobne se cwiczenia kregoslupa profilaktyczne ( Naturszczyk Nick móglby sie tu wypowiedzieć ) , które kazdy z nas powinien wykonywać rano przed myciem sobie zebów. 7 minut dziennie na troske o kregoslup to nie przesada. To zdrowie.
  Pozdrówka

  Otto – pamietajmy, ze malp nie da sie oswoic ani z nimii wspólzyc. Sa od nas szybsze, silniejsze i potrafia to wykorzystać. Tak wiec, górujac na malpami inteligencja, trzymamy je w klatkach.

  Podobnie powinniśmy czynić z socjopatami, ale na to jeszcze nam brakuje pomyślunku,,, Uklony dla Lobaczewskiego,

 13. matirani said

  9. Otto Haczyk – mózg to organ ukryty w Pana lepetynie który sprawia ze mozemy pijać piwo jak „odmózdzone bydle”…
  To ostatnie to . owiedzenia mojego Ojca w stosunku do ciasteczek serowych z malinami które robilem z Mama za mlodu.

 14. otto hak said

  Mózg? w mojej? cóż, na starośc czegoś się nowego a zaskakującego dowiaduję.

  Małpy są od nas wredniejsze i tym nad nami górują.

  Za to my potrafimy pływać, a wodne małpy już wyginęły.

  A może i nie.

 15. Lara said

  To jakaś szczególna była ta małpa, jeśli udało jej się osiągnąć aż taki piedestał ewolucyjnego piękna. 🙂
  It made my day. 🙂

 16. xenia said

  mam pytanie do tych wielce uczonych co twierdzą że człowiek pochodzi od małpy a nie wierzą w Boga i że człowieka stworzył Pan Bóg,a pytanie brzmi czy ci wszyscy co tak twierdzą o pochodzeniu człowieka mają mózg, adminie ja wolę być ciemniakiem i wierzyć że stwórcą człowieka jest Pan Bóg.

 17. AlexSailor said

  Autor ogłupiony w procesie „kształcenia” pisze głupoty godne idioty.

 18. otto hak said

  Pani Laro: O tej pięknej małpie krązy piosenka, popularna w pewnych środowiskach: Szła dzieweczka golaseczka.

 19. Maćko said

  Malpy nie sa wredne. Dbaja o siebie jak moga. A ze my nie mozemy z nimi fizycznie konkurowac… cóz, taka natura nasza… banany tez nie moga sie obronic.

 20. Premizlaus Crucis said

  Nagosc u czlowieka byla normalna w Edenie. Dzisiaj jest niedopuszalna.

 21. otto hak said

  W Edenie było ciepło.

 22. Premizlaus Crucis said

  W Edenie nie bylo grzechu…do czasu.

 23. otto hak said

  Do momentu jak człowiek ukradł tajemnicę zła i dobra.

 24. Marcin said

  Oczywiście małpa zeszla do wody a w wodzie drapieżników ” niet”.

 25. darwinista-deista said

  Oto co ostatecznie wyprostowalo kregoslup malpie wodnej!
  Jak sugeruje zdjecie wyewoluowana, po ostatnim moczeniu, malpa wodna dowyprostowuje kregoslup w pozycji „na po-bozemu”…
  I tak pozycja „na po-bozemu” przez nastepny million lat zrobila swoje!

 26. Siggi said

  Czy Małpa Wodna ma jakieś związki przyczynowo-skutkowe z Panną Wodną (…nazywaną także w Polsce_Syreną, ma dwa pomniki w Warszawie)?
  Gdyby… to by potwierdzało jakiś rozwój-ewolucję-przekształcenie w nature.
  Fascynująca sprawa na tle dziejów życia na Ziemi,które liczą sobie -ho,ho,ho-miliardy lat,a może jeszcze więcej.

 27. Siggi said

  Mańka ma szanse,ale ostatecznie „Grube Żaby”zrobię jej koło piórek,jak to było w kampanii do parlamentu.

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-marine-le-pen-ujawnia-plany-nato-i-ue-bez-francji,nId,2348186

 28. Peryskop said

  Szanowne Konsylium tak się zapatrzyło na nieboskie kształty, że nikt spośród oceniających to zjawisko expertów nie zwrócił nawet uwagi na dodane do foty ostrzeżenie o treści :

  Hańba temu, kto widzi w tym diabła.

  Gojówkowicze już nie jedno tu przeszli i pod nieobecność JOrthodoxa nikt się nie zhańbił 🙂

 29. Siggi said

  Na potwierdzenie tezy ten 2 min filmic wyjaśnia wszystko.To nasz swaggier…
  https://www.youtube.com/watch?v=NqK-hpIomEE

 30. Delikatnie wynurzam głowę zza krzaka said

  No dobra, w skrócie:

  Brodzik…, ups brodzić to raczej bardziej niebezpiecznie niż siedzieć na sawannie. W tropikalnych wodach pływa sobie taka mała pokryta ostrymi kolcami rybka. Jest tak wredna, że poszukuje gorących prądów i tylko czeka aż ktoś odda mocz poniżej poziomu wody. Wówczas wpływa do cewki i czeka czas jakiś po czym jednym szybkim ruchem rozstawia kolce i aaaaa… Wtedy to już tylko uciąć maczetą i rzucić psu, albo w krzaki.

  To tyle na temat naukowych rewelacji żmudzińskiego Darwina.

  ——
  A jest jeszcze Joanna Brodzik… – admin

 31. watazka said

  Bardzo pouczajaca, intelektualna dyskusja…

  Znam ciekawsze: to malpa pochodzi od czlowieka

 32. otto hak said

  ….malpa pochodzi od czlowieka…..

  Która?

 33. Delikatnie wynurzam głowę zza krzaka said

  Dlaczego człowiek chodzi na dwóch nogach? Bo tylko tyle ma.

 34. Marucha said

  Re 16:
  Pani Xeniu, takim osobom zawsze mówię: zgoda, wy pochodzicie od małpy – a mnie Pan Bóg stworzył.
  I ciekawe, że nawet zawzięci darwiniści jakoś niezbyt dobrze to odbierają, choć przecież sami twierdzą, iż od małpy pochodzą.

  Re 28:
  Brawo, że Pan zauważył.
  Co prawda ja bym to trochę inaczej przełożył, bez diabła:
  – Niech się wstydzi ten, kto dopatrzył się w tym czegoś nieprzystojnego
  – Hańba temu, kto widzi w tym coś nieprzystojnego
  ale w sumie sens jest ten sam.

 35. otto hak said

  W sali katechetycznej kościoła Zbawiciela w Warszawie w latach wczesnych sześćdziesiątych, widniał wypisany długopisem na pulpicie taki oto wierszyk:

  Nie moja to wina,
  że twoja mina
  mi przypomina
  teorię Darwina.
  Darwin twierdzi i dowodzi,
  że człowiek od małpy pochodzi.
  Patrząc na twoja mine i grację,
  przyznaję Darwinowi rację.

 36. Maćko said

  28. Siggi – na potwierdzenie jakiej tezy?
  😉
  MSZ, film potwierdza przydatnosc uczenia sie od lepszych. Pan Goryl nauczyl sie od ludzi wykorzytywania pozycji pionowej.

 37. Wimar said

  Pan Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo-zarówno fizyczne Druga Osoba Trójcy Świętej jak również Duchowe. Niech darwiniści zapytają małpę czy odróżnia niedzielę od zwykłego dnia tygodnia lub o piękno zwarte w obrazach czy symfoniach muzycznych ??!

  Autor artykułu pisze bzdury twierdząc, że:

  ” bezpieczne „autostrady” istniały wzdłuż morskich wybrzeży. Tymi płaskimi, utwardzonymi przez morze, łatwymi do pokonania obszarami – dostarczającymi w dodatku naszym przodkom obfitości zdrowego pożywienia – odbywał się ruch i kolonizacja nowych lądów.”

  Czyli wędrowali sobie wzdłuż wybrzeży spożywając frutti di mare i popijając słoną morską wodą ??! Przecież postawa ” na czworaka” ułatwiałaby im zbieranie pożywienia z piasku na plaży.Nie musieliby się schylać.

  ——
  Ale mogli wejść w głębszą wodę…
  Admin

 38. Joe said

  Czlowiek to krzyzowka malpy z zydem,bo skad by POsiadal chciwosc do pieniedzy?

 39. Boydar said

  A PO to ludzie ?????????????????????

 40. Sceptyk said

  Ja tam jestem za kreacjonizmem i niech już tak zostanie. Przy okazji istnieje odmiana kotów bez sierści, zapewne to jakieś koty wodne?

 41. Rowi said

  A spotkaliście się Drodzy Forumowicze z książką Elaine Morgan „Pochodzenie Kobiety” w której relacjonuje i rozwija teorię Sir Alistera Hardy’ego – skądinąd solidnego naukowca – prekursora tego pomysłu. Ciekawe że do dziś, oprócz ogólnego sformułowania-wytrychu że nie można tego udowodnić (bo ślady „zostały” w wodzie) ( a co można z tej dziedziny udowodnić? teorię Darwina?) nikt nie podał merytorycznych argumentów „przeciw” a „za” wymieniane tu osoby – sporo.
  Może warte zwrócenia uwagi – choćby dla poszerzenia horyzontów myślowych.

 42. Boydar said

  Nadludzkim wysiłkiem powstrzymałem się od skomentowania (39). Pan Macka zaleca żeby nie bluzgać, i Pani Isia, tam jeszcze ktoś … Teoretycznie mógłbym liczyć na wsparcie moralne jedynie u Pana Gajowego, jednak w sprawie takiego kalibru to chyba za mało 🙂

 43. Siggi said

  http://malydziennik.pl/trump-szanuje-putina-dziennikarz-to-zabojca-trump-zaskakuje-odpowiedzia-zobacz,2377.html

 44. Boydar said

  @ Pan link od Pana Siggi (42)

  Jeżeli tak uzgodnił z Władymirem to nie ma się o co czepiać 🙂

  https://pl.sputniknews.com/polityka/201702064770224-Kreml-uznal-za-zniewage-slowa-dziennikarza-o-Putinie/

  Bo jeżeli tłumaczenie oddaje sens, to Trump de facto to potwierdził.

 45. Re 29:
  Prawdopodobnie Żydówka.

 46. Boydar said

  Ależ nikt nas nie zmusza do korzystania, Panie Przemysławie; chociaż chwilowo nie ma specjalnego wyboru.

  Niech Pan przemyśli sprawę; w mediach nikt inny nie miał prawa zaistnieć. Korzyść z tego taka, że nie trzeba będzie wznawiać różnych Lombroso. Jak wyglądają, nawet dziecko wie, choć nie wie, że wie.

 47. Lara said

  Re 18

  Panie Otto: krąży, czy raczej krążyła – powszechnie, w warstwach niższych, na pewno robociarskich.
  Szła i napotkała myśliweczka, bardzo szwarnego. 🙂

 48. Listwa said

 49. Niktoś said

  Teoria do bani. No bo w końcu dlaczego owe małpy nie pokryły się łuską?

 50. Nemo said

  Indianin Hopi- dla jaśnie oświeconych, wykształconych i nowoczesnych inaczej ciemnogród, prawda? A ten pan biolog z artykułu może mu buty czyścić. Polecam; o pochodzeniu człowieka od małpy też wtrąca:
  .https://youtu.be/Oof3WXc-Vhw

 51. RSA said

  Panie Boydar, jeśli twierdzi pan, że w okolicach zamieszkania pana Przemysława wszystkie panie wyglądają mniej więcej tak, jak ta na zdjęciu, to niech pan powie, gdzie znajduje się ta okolica. Tak mniej więcej, chociaż.

 52. Boydar said

  To wszystko śliski temat i autentycznie skomplikowany, Panie RSA. Nie czuję się na siłach rozgrzebać tej kupy gnoju jaka narosła przez dziesięć wieków. Jedno jest pewne a właściwie dwa; oryginalne gudły sa paskudne i mają w poprzek oraz z podobnymi dylematami zmagali się ciężej niż z burzą starożytni żeglarze. Im i sobie możemy tylko współczuć.

  A kto mieszka obok Pana Przemka to nie wiem, nie jestem wróżką (tfu !).

 53. Wimar said

  Re 47
  Wamp czy anioł ?? 😉

 54. panMarek said

  „Focus” i wszystko jasne.
  Warto coś takiego publikować?

  Warto, bo wywiązała się dyskusja i padały w niej ciekawe argumenty.
  Admin

 55. EyWey said

  Trzeba było wymyślić oraz Panu Bogu i człowiekowi ubliżyć !

 56. Joe said

  Nemo…CZLOWIEKI na bank POchodza od malpy…nie mylic z Ludzmi!….A jako dowod?CZLOWIEKI honoru w Polsce….i Wodz Indian Hopi to wyraznie POtwierdza.Dla mniej wtajemniczonych w astronomii dodam ze Wodz wypowiada sie oczywiscie majac na mysli zimy w POjeciu roku Roku Platonskiego.

 57. Re 52:
  Kobiecura, co szacunku dla siebie nie miała i na sromotę sobie pozwoliła, wystawiając swoją nagość przed obiektyw fotografa.
  Dość tego!
  Wystarczy, że opętany przez Diabła i mający niezdrowe obsesje Michał Anioł sprofanował kaplicę sykstyńską golasami.

  Podobno Adam i Ewa w raju też występowali in nudam.
  Admin

 58. Joe said

  56… To tylko zamrozone mozgi maja takie skojarzenia panie PC…Michal Aniol byl geniuszem i sposob genialny ukazal nam w obrazie momenty Stworzenia.”Opetane przez diabla” to CZLOWIEKI wystrojone w futra na ktore trzeba zamordowac setki a nawet tysiace Stworzen Bozych…Cieply kompres i gimnastyka panie PC.

 59. Premizlaus Crucis said

  Toć u Pana Maruchy wywiedzialem sie, ze we fresku Aniola Ewa wyglada jak po fellatio przy Adamie. Tak, oni byli nadzy, ale bedac bez grzechu mogli, bo nie czuli pozadliwosci. Po grzechu nagle uczuli wstyd i sie ukryli. Nagosc stala sie krepujaca.

  ——
  No nie wiem, jak to było z tą pożądliwością… Z jakiegoś powodu Bóg stworzył mężczyznę i kobietę. Chyba nie po to, aby się wyłącznie przyjaźnili platonicznie?
  Admin

 60. Premizlaus Crucis said

  I rowniez tutaj podano, iz Michal Aniol byl prawdopodobnie opetanym mezoloznikiem.

 61. Sposób prokreacji ludzkiej miał wyglądać nieco inaczej, ale tak, z udziałem mężczyzny i kobiety. Jednak to sprawa między małżonkami i Bogiem. I tylko nagość przystoi w alkowie małżeńskiej albo w gabinecie medyka. Nigdzie indziej. A wystawianie negliżu na widok publiczny jest już zupełnym skandalem i zgorszeniem.

Sorry, the comment form is closed at this time.