Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ponura wizja świata bez gotówki

Posted by Marucha w dniu 2017-02-06 (Poniedziałek)

Niekiedy trudno jest odpowiedzieć na najprostsze pytania. Odpowiedzi wydają się oczywiste, ale jeśli podejmujemy próbę, to brakuje nam odpowiednich słów. A jednak – niekiedy na takie pytania odpowiadać warto. Pomaga to zrozumieć lepiej ważne procesy i uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Jednym z takich pytań jest pytanie o sens posiadania gotówki. Szczególnie teraz, kiedy w systemie obrotu pieniędzmi szykują się fundamentalne zmiany.

Właściwie, po co nam gotówka? Odpowiedź w zasadzie jest prosta: po to, żeby kupować, albo oszczędzać. Kupować, na co mamy ochotę, kiedy mamy ochotę i po jakiej cenie mamy ochotę, wszystko w granicach zasobności naszych portfeli, względnie obowiązującego prawa.

Posiadając w dyspozycji gotówkę, mamy rynkową kartę do głosowania, pozwalającą nam zagłosować w swoisty sposób na tę, czy inną markę, oferującą nam ten, czy inny produkt w danej cenie. W dobie zakupów w cyfrowej przestrzeni, zagospodarowana została potrzeba na cyfrowy pieniądz, który pozwala na łatwą realizację transakcji handlowych w sieci.

W pieniężnej formie zwykliśmy także przechowywać nasze oszczędności. Do niedawna działo się to za pośrednictwem bankowego konta. Dziś, w dobie pogrążonych w problemach banków, domowy sejf, czy schowek za meblami staje się na powrót sposobem na lokatę przynajmniej części oszczędności dla rosnącej grupy ludzi. Istnieje zawsze ryzyko włamania, ale istnieje także ryzyko przewlekłego koczowania pod bankomatem, jak doświadczyli tego cypryjscy, czy greccy miłośnicy bezgotówkowych rozliczeń.

Pieniądz, także w formie gotówki, przydatny jest zatem na co dzień w przynajmniej dwóch celach. Po pierwsze, pozwala porównywać konkurencyjne oferty, sprowadzać je do wspólnego – pieniężnego właśnie – mianownika i realizować je. Pozwala także (coraz bardziej teoretycznie) „magazynować” bogactwo. Płacimy zatem i oszczędzamy, kiedy można – elektronicznie, kiedy trzeba – gotówkowo. Albo na odwrót, w zależności od preferencji.

Swoboda dysponowania pieniądzem jest przejawem osobistej wolności człowieka. Ograniczanie tej swobody jest ograniczaniem osobistej wolności. Pełną swobodę dysponowania pieniądzem człowiek posiada, mając do dyspozycji każdą z dwu form, w jakich najpowszechniej występuje dziś pieniądz – elektronicznej i papierowej. Pierwsza daje bezpieczeństwo i przejrzystość, druga daje niezależność i elastyczność.

Jednakże tylko ta druga daje pełną realizację prawa własności, jakie wynika z posiadania danego przedmiotu. Rzecz to oczywista – kto nie posiada przedmiotu swojej własności, ten traci nad nim pełne władztwo, a więc w praktyce przestaje być jego (pełnoprawnym) właścicielem. Kwestie to jasne i niewarte wspomnienia, gdyby nie rosnąca w świecie „moda” do ograniczania, aż do całkowitego zniesienia, bezgotówkowego przepływu pieniężnego.

Idea zniesienia gotówki, jako formy legalnie funkcjonującego pieniądza, niesie ze sobą dwie wątpliwości. Pierwszą z nich jest zła kondycja ekonomiczna podmiotów tworzących zachodni system finansowy. Dotyczy to zwłaszcza części banków. Podmiot, który nie daje gwarancji istnienia w skali życia, nie może przymusić kogokolwiek do powierzania mu oszczędności życia. Tymczasem gwarancji istnienia w skali życia (zwłaszcza ludzi młodych) nie tylko nie posiada żaden podmiot operujący w Polsce. Takiej gwarancji nie posiada nawet Polska.

Drugą przeszkodą jest idea wolności osobistej danej osoby, wyrażana przez możliwość kształtowania struktury jej wydatków. Dziś możemy kupować w granicach prawa co chcemy, kiedy chcemy i po jakiej cenie uznajemy to za stosowne, możemy także powstrzymać się od kupowania, decydując się na oszczędzanie. Trudno jest to prawo ograniczyć, bo dzięki gotówce mamy pełną kontrolę nad swoimi zasobami finansowymi. Dzięki temu możemy m.in. dokonywać swobodnej konwersji pomiędzy dostępnymi postaciami pieniądza.

Gdyby oprocentowanie lokat w funkcjonujących w Polsce bankach spadło poniżej zera, część klientów zapewne wycofałaby swoje oszczędności z banków i zastosowała bardziej tradycyjne, domowe formy oszczędzania. Z eliminacją gotówki taka możliwość znika bezpowrotnie.

Oficjalnie obrót gotówkowy ogranicza się w Polsce pod płaszczykiem „walki z szarą strefą”. Należy jednak zapytać, skąd się bierze szara strefa? W dużej mierze jest ona wynikiem centralnego planowania. Ma ono to do siebie, że narzuca rozwiązania nie do udźwignięcia dla części podmiotów na rynku – albo zbyt kosztowne albo zbyt skomplikowane. Na przykład płaca minimalna ustalana jest na identycznym poziomie dla całego kraju. Sklepikarz zmuszony jest płacić swojej ekspedientce taką samą stawkę minimalną w centrum Warszawy, co w Białymstoku, Przemyślu, Ełku, Jeleniej Górze i w każdej miejscowości pomiędzy nimi.

Biorąc pod uwagę różnice w poziomie ekonomicznym pomiędzy poszczególnymi regionami Polski (a te są ogromne), nietrudno odgadnąć, że w niektórych rejonach przyjęte rozwiązania będą o wiele bardziej ciążyć na gospodarczych relacjach, niż gdzie indziej.

Podobnie rzecz ma się z koniecznością uiszczania absurdalnie wysokich (a jednak wciąż za niskich, by spiąć budżet ZUS) i – znowu – ujednoliconych w skali całego kraju, składek zusowskich. Reakcją obronną na tę sytuację jest właśnie szara strefa. Kwestią sporną jest to, gdzie ustawić granicę pomiędzy zdrową i potrzebną „reakcją obronną” przedsiębiorców na pazerność i niekompetencję urzędników, a zwyczajnym, zasługującym na karę, a przynajmniej potępienie, oszustwem.

Polski rząd, walcząc z szarą strefą, w dużej mierze walczy dziś z problemami, które sam wyprodukował. Wczoraj przecież podniesiona została w skali całego kraju płaca minimalna. Co roku podnosi się – znowu – w skali całego kraju, wysokość zusowskich składek. Takie działanie wypycha kolejne tysiące ludzi na część etatu, albo do otrzymywania wypłaty częściowo lub w całości „pod ladą”.

Rozwiązaniem problemu ma być eliminacja gotówki. Pani minister od cyfryzacji (Anna Streżyńska) chwali się publicznie, że tworzy Polskę „bez gotówki, bez papieru i bez kolejek”. Wszak, nie ma gotówki, nie ma płacy pod ladą. Czy aby na pewno?

Wątpliwym jest, by eliminacją gotówki rząd mógł skutecznie walczyć z szarą strefą, bo nie gotówka determinuje jej istnienie. Swoją drogą, tam gdzie dochodziło do największych nadużyć (mafia paliwowa, stalowa, węglowa) narzędziem nie była przecież gotówka, czy nieformalne rozliczenia. Proceder opierał się o faktury i jak najbardziej bezgotówkowe przelewy. Wątpliwym jest zatem, by Skarb Państwa na odejściu od gotówki miał w istotny sposób skorzystać. Wątpliwości te przechodzą w pewność w przypadku większości obywateli.

Kto zatem skorzysta na proponowanych zmianach?

W pierwszej kolejności oczywiście banki. Eliminacja rozliczeń gotówkowych to de facto podciągnięcie terminala płatniczego do każdego najmniejszego sklepu w powiecie oraz włożenie do portfela każdego emeryta karty płatniczej, produkowanej przez jednego z kilku wiodących producentów kart na świecie. To także zagwarantowanie bankom stabilności ze strony rządów państw, czy instytucji ponadpaństwowych.

W razie kłopotów finansowych, bank będzie mógł sięgnąć po oszczędności swoich klientów, pozbawionych raz na zawsze instrumentu w postaci wypłaty z banku swoich środków lub po aktywa swoich zdrowych spółek-córek (np. działających w Polsce).

Instytucje prawne umożliwiające takie działanie już istnieją (w przypadku przejmowania aktywów swoich klientów w ograniczonej formie, ale jednak) i są częścią europejskiego, a więc, chcąc nie chcąc, polskiego systemu prawnego („Dyrektywa BRRD”). Problem w tym, że tak długo, jak istnieje gotówka, system bankowy nie może z „dobrodziejstw” tych instytucji skutecznie skorzystać.

Kolejny krok to ekonomiczne science-fiction. Można jednak wyobrazić sobie sytuację, w której zapłacić kartą za jakąś grupę produktów zwyczajnie nie będzie można. A za inną będzie trzeba. Żarówki dostatecznie energooszczędne. Samochody tej, czy innej marki. Rachunek za prąd, czy wodę nie wyższy niż kwota x na osobę. Szczepionki. Broń.

O kształcie naszych zakupów może decydować ten, kto będzie mieć wpływ na kształt ustanawianego prawa. I raczej nie będzie tu chodzić o projekty obywatelskie. Tymczasem nasze veto w postaci gotówki i domowej skarpety będzie już tylko bladym wspomnieniem.

Ksawery Jankowski
http://www.pch24.pl

Komentarzy 31 to “Ponura wizja świata bez gotówki”

 1. Marcin said

  Jakby nie było i tak będą dalej trzymać cie głupi Goju za jaja.

 2. Maverick said

  Przyszłość to zbliża się szybciej niż można ją sobie wyobrazić ….!

  W 1998 roku Kodak miał 170.000 pracowników i sprzedawał 85% wszystkich papierów fotograficznym i klisz na świecie.

  W ciągu zaledwie kilku lat, ich model biznesowy zniknął a firma zbankrutowała.

  Co się stało z Kodak teraz nastąpi w wielu gałęziach przemysłu, w ciągu najbliższych 10 lat, a większość ludzi nie będzie wiedzieć, co nadchodzi.

  Czy w roku 1998 myślałeś że za 3 lata później już nigdy nie będzie robić zdjęć na filmie tylko i wyłącznie digitalnie?

  Jednak aparaty cyfrowe zostały wynalezione już w roku 1975. Pierwsze z nich miały tylko 10.000 pikseli, ale stosując prawo Moore’a. Tak jak w przypadku wszystkich technologii wykładniczych, początkowe rozczarowanie przez jakiś czas, jednak stało się sposobem przełożonym na wyższy supremacyjny poziom technologiczny i tak stało się głównym nurtem w ciągu zaledwie kilku lat. To teraz powtórzy się to wszędzie gdzie sztuczna inteligencja będzie miała zastosowanie, począwszy od zdrowia, samochodów elektrycznych i autonomicznych, edukacji, 3D drukowania części i elementów, rolnictwa i pracy. Zapraszamy na 4 etap. rewolucji przemysłowej. „the Exponential Age” czyli w „wieku wykładniczym”.

  Polska jednak daleko pozostaje w tyle za wysoko rozwiniętymi krajami, bez laboratoriów przy sponsorujących je polskich przedsiębiorstw będziemy tylko rynkiem zbytu tych technologii.

  Systemy oprogramowania będą zakłócać większości tradycyjnych gałęzi przemysłu w ciągu najbliższych 5-10 lat.

  Uber jest tylko narzędziem, a nie posiada żadnych samochodów, jest to obecnie największa firma taksówkowa w świecie.

  Airbnb jest obecnie największą firmą hotelową na świecie, choć nie posiadają żadnych nieruchomości i hoteli.

  Sztuczna inteligencja i komputery stają się wykładniczo lepiej zrozumieć świat. W tym roku, komputer pokonał najlepszego Go-odtwarzacza na świecie, a stało się 10 lat wcześniej niż oczekiwano.

  W Stanach Zjednoczonych, młodzi prawnicy już nie mogą znaleźć pracy. Ze względu na firmę Watson IBM, można uzyskać poradę prawniczą (do tej pory dla mniej lub bardziej podstawowe rzeczy) w ciągu kilku sekund, z dokładnością do 90% w porównaniu z dokładnością 70%, gdy wykonywana przez ludzi.

  Więc jeśli studiujesz prawo, należy studia natychmiast przerwać i pomyśleć o innym zawodzie. Zapotrzebowanie na prawników spadnie o 90%.

  Firma Watson już pomaga pielęgniarkom w diagnozowaniu raka, jest to 4 razy bardziej dokładne niż wykonane poprzez pielęgniarki.

  Facebook ma obecnie oprogramowania do rozpoznawania twarzy, które mogą rozpoznać twarze lepiej niż ludzie. W 2030 roku, komputery staną się bardziej inteligentne niż ludzie. (Nigdy! / Albert)

  Autonomiczne samochody: już w 2018 roku pierwsze samochody, będą do nabycia, samo kierujące się pojawią wkrótce u dilera koło ciebie. Około 2020 roku, cały przemysł samochodowy będzie zakłócony. Nie będziesz już właścicielem samochodu. Będziesz zadzwonił po samochód z telefonem, to on pokaże się w danym miejscu i zawiezie ciebie do miejsca docelowego. Nie trzeba go zaparkować, płacisz tylko od przejechanej odległości i może być produktywny podczas jazdy.

  Spowoduje to zmianę miast, bo będziemy potrzebować około 90-95% mniej samochodów na użytek publiczny. będziemy mogli y przekształcić dawne miejsca parkingowe w parki, czy areny sportowe a może nawet urbanistyczne farmy.

  1,2 miliona ludzi ginie w wypadkach samochodowych na całym świecie. Mamy teraz jeden wypadek co 60.000 mil (100000 km), z autonomicznym sterowaniem samochodami, ta liczba spadnie do 1 wypadku w 6 mln mil (10 mln km). To pozwoli zaoszczędzić milion osób rocznie.

  Większość producentów samochodów będzie prawdopodobnie bankrutami. Tradycyjne firmy samochodowe będą się starać na ewolucyjne podejście i po prostu zbudować lepszy samochód, a tech firmy jak (Tesla, Apple, Google) zrobią rewolucyjne podejście i zbudują komputer na kołach.

  Wielu inżynierów z Volkswagena i Audi; jest całkowicie przerażona tym co robi firma Tesla.

  Nieruchomości ulegną całkowitej zmianie. Bo jeśli można pracować podczas dojeżdżania do pracy, ludzie będą mieszkać dalej od zatłoczonych miast i żyć w bardziej pięknej okolicy.

  Samochody elektryczne staną się głównym nurtem już w roku 2020, miasta będą cichsze, ponieważ wszystkie nowe samochody będą działać na energię elektryczną.

  Elektryczność stanie się bardzo tania i czysta: produkcja Solar została na krzywej wykładniczej przez 30 lat, ale można teraz zobaczyć jak jej produkcja gwałtownie rośnie.

  W ubiegłym roku więcej energii słonecznej zostało wyprodukowanej na całym świecie niż z surowców kopalnych czyli ropa, gaz i węgiel. Przedsiębiorstwa energetyczne starają się desperacko ograniczyć dostęp do sieci właścicielom domów z panelami słonecznymi , aby uniknąć konkurencji z domowych instalacji słonecznych, ale to nie może trwać wiecznie. Technologia zadba o to już niedługo a strategia koncernów elektrycznych zostanie zachwiana.

  Wraz z tanią energią elektryczną nastąpi tani dostęp do obfitej wody. Odsalanie wody słonej teraz potrzebuje tylko 2 kWh na metr sześcienny (@ 0,25 centów). Niedobory wody na świecie są wielkie a susze często powodują głód i masową migrację. Wyobraź sobie, co będzie możliwe, jeśli każdy może mieć tyle czystej wody, ile zapragnie, prawie bez żadnych kosztów.

  Teraz o zdrowiu: Cena trikordera X zostanie ogłoszona w tym roku. Są już firmy, które pracują nad urządzeniem medycznym (zwanym „trikorder” jak ze Star Treka), który współpracuje z telefonem, który wykonuje skanowanie siatkówki, pobiera próbkę krwi, bada oddech. Następnie analizuje 54 markerów biologicznych, które identyfikują prawie każdą chorobę. To będzie tanie, a więc w kilka lat wszyscy na tej planecie będą mieć dostęp do światowej klasy analityki medycznej, prawie za darmo bez wizyty w placówce medycznej.

  Drukowanie 3D: Cena najtańszej drukarki 3D spadnieł z $ 18,000 $ 400 w ciągu 10 lat. Jednocześnie będzie się 100 razy szybsza. Wszystkie duże firmy obuwnicze już rozpoczęły produkcję 3D butów i ich drukowania.

  Niektóre części zamienne samolotów są już drukowane w odległych portach lotniczych. Stacja kosmiczna ma już teraz drukarkę, która eliminuje potrzebę stosowania dużej ilości części zamiennych jak kiedyś w niedalekiej przeszłości.

  Pod koniec tego roku, nowe smartfony będą miały możliwości skanowania 3D. Można wtedy skanowanie 3D nogi i wydrukować swoje idealne buty w domu.

  W Chinach już 3D drukarki są wbudowane w kompletny 6-kondygnacyjny budynek biurowy. Przed 2027, 10% wszystkiego, co wytwarzanego na świecie 3D będzie wydrukowane.

  Możliwości biznesowe: Jeśli myślisz o niszy, którą chcesz wejść, aby znaleźć wyjątkowy pomysł na biznes najpierw musisz zadać sobie pytanie: „W przyszłości, sądzę, że będziemy mieli?” a jeśli odpowiedź brzmi tak, to w jaki sposób można sprawić, aby stało wcześniej i szybciej?

  Jeśli ten pomysł nie działa z telefonem, możesz go zapomnieć. A każdy pomysł przeznaczony do sukcesu w 20 wieku jest skazany na niepowodzenie w 21 wieku.

  Praca: 70-80% miejsc pracy zniknie w ciągu najbliższych 20 lat. Nie będzie wiele nowych miejsc pracy, ale nie jest jasne, czy będzie wystarczająca liczba nowych miejsc pracy w tak krótkim czasie. Będzie to wymagało przemyślenia na temat dystrybucji bogactwa. Aby tylko nie było krwawych rewolucji lewactwa.

  Rolnictwo: Nie będzie pracochłonne za 100 $ kupisz robota do rolnictwa w przyszłości. Rolnicy w krajach trzeciego świata wtedy staną się menedżerami swojej dziedzinie produkcji zamiast pracować cały dzień na tych polach.

  Aeroponika będzie potrzebowała znacznie mniej wody. Pierwsza produkowana cielęcina Petriego, jest już dostępna i będzie tańsza niż wyprodukowanie krowiej cielęciny w roku 2018. W chwili obecnej 30% wszystkich powierzchni rolnych jest wykorzystywany do krów. Wyobraź sobie, że nie musimy już tego miejsca przeznaczać na ten użytek.

  Istnieje kilka start-upy, które przyniosą białko owadów na rynek w najbliższym czasie. Zawiera więcej białka niż mięso. Zostanie ono oznaczone jako „alternatywne źródło białka” (ponieważ większość ludzi nadal odrzucają ideę jedzenia owadów).

  W niedalekiej przyszłości będzie aplikacja o nazwie „moodies”, która pokarze twój nastrój. Do roku 2020 będzie wiele aplikacji, które będą w stanie powiedzieć przez twoja mimikę, czy kłamiesz. Wyobraźmy sobie debatę polityczną, gdzie to jest wyświetlane, i ona bada czy mówisz prawdę!

  Jednak mark of the beast czyli znak besti jest jednoznacznie opisany w piśmie świętym.

  Bezgotówkowe operacje bankowe są preparacją do przygotowania gruntu do całkowitego zamordyzmu.

 3. Trak said

  Są wśród nas ludzie, którzy gotówkę mają i oni mają problem, którego ja np. nie mam. Oni nieraz mi pożyczają a ja przy pensji im oddaję i znowu nie mam i tak od wielu lat się dzieje. Mam gotówkę tylko przez chwilę a cały czas pracuję.

  W sumie jeśli dostarczą i opłacą, to co jest potrzebne, to gotówka jest mi zbyteczna.
  Niech oni się martwią a dokładnie ci,. co to wymyślają, bo długo z taką koncepcją nie pociągną.
  Na tym gównianym świecie nie należy mieć zbyt wielkich ambicji rozwojowych a raczej mieć ten świat serdecznie w dupie. Wtedy mniej rozczarowań.
  Nie będziemy służyć mamonie – i babcia też!

 4. Trak said

  Jeśli ktoś urodził się po to, aby władać, nie pracować, gromadzić pieniądze i inne dobra, nie mówić prawdy, odżywiać się swoimi braćmi mniejszymi – to marne mogą być jego perspektywy. Sam sobie gotuje ten los, bo pazerność pcha go w bezgotówkowy potrzask, z którego się nie uwolni. .
  Cóż, człowiek współczesny to robi, bo nie zna innego sposobu życia, jak dotychczasowy a nowy budzi grozę.

  Ale jest inna strona tego zjawiska i przeczuwam ją. Ja widzę w tym wszystkim upadek systemów ekonomicznych, traktatów handlowych, korporacji, danin publicznych, inny sposób dystrybucji dóbr i możliwości rozwojowych a także upadek wielu systemów religijnych opartych na kłamstwie i złudzeniach.
  W ślad za tym pójdzie pozbawienie majątków dotychczasowych oligarchów.
  To co zgromadzili – to ich pożre. I raczej nie wierzę w odrodzenie marksizmu i leninizmu, czy stalinizmu.ale nadejście epoki pragmatyzmu na świecie.

  Zdumiewające jest, że budowanie NWO to robota najważniejszych rodów oligarchów a oznacza to dla nich koniec rozbójniczego panowania i głęboką destrukcję, bo nie przypuszczam, że ta zabawa, którą zaczęli dla nich dobrze się skończy. Budują z Bożej woli swój szafot. I niech, tak się stanie.

 5. Archer said

  „Sklepikarz zmuszony jest płacić swojej ekspedientce taką samą stawkę minimalną w centrum Warszawy, co w Białymstoku, Przemyślu, Ełku, Jeleniej Górze i w każdej miejscowości pomiędzy nimi.”

  Ale bzdety wypisuje ten zafajdany Jankowski. Wcale nie musi płacić sklepikarz minimalnej stawki sprzedawczyni w centrum Warszawy, czy Białymstoku. Może zapłacić więcej, bo minimalna stawka ustalona przez rząd jest bardzo niska i nijak się ma do kosztów życia nawet w pipidówkach osobie samotnej, a co dopiero mówić o dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie koszty życia są wyższe. Nie stać kogoś zatrudnić pracownika, to niech sam stanie za ladą, albo postawi swoją babę, teściową, synalka, córunię i płaci im 600 złotych miesięcznie. Ciekawe co by powiedziały.
  I znowu takie sieci supermarketów jak portugalska Biedronka, czy niemiecki Lidl, nawet lepiej traktują swoich wyrobników którzy u nich pracują i lepiej im płacą, niż polsko-żydowski „sklepikarz”, który kombinuje jak najmniej płacić, a najlepiej to w ogóle nie zapłacić. Dla sporej części obywateli ta Judeopolonia jest macochą. Nie dziwię się, że ludzie milionami uciekają za granicę, jest ujemny przyrost naturalny i kraj się wyludnia mając takie kanalie.

 6. Wełna said

  Ad. 3 M.

  prognoza, jak ta, która przepowiadała zagładę Londynu przy tak szybkim rozwoju powozów konnych.
  Bardziej prawdopodobna jest chyba sytuacja, że wszelki postęp zostanie wstrzymany gdy w wyniku globalizacji wszystko co działa na tym świecie znajdzie się w jednych rękach. Brak konkurencji, motywacji do rozwoju lub fanaberia jakiegoś władcy świata, zakończy istnienie naszej cywilizacji.

 7. NC said

  Re 2: „W ubiegłym roku więcej energii słonecznej zostało wyprodukowanej na całym świecie niż z surowców kopalnych czyli ropa, gaz i węgiel.”
  Bzdura.

 8. NC said

  Bzdura podwójna – najpierw niechlujstwo tłumacza:

  „W ubiegłym roku więcej energii słonecznej zostało wyprodukowanej na całym świecie niż z surowców kopalnych czyli ropa, gaz i węgiel.”

  Czy chodzi o produkcje energii elektrycznej z energii słonecznej w porównaniu z produkcją z surowców kopalnych (wtedy stwierdzenie jest nieprawdziwe), czy o to, że gwiazda Śłońce dostarcza na Ziemię gigantyczne ilosci energi, nieporównanie większe od potrzeb energetycznych na Ziemi – wtedy zdanie jest prawdziwe, ale co z tego?

  Dużo zdań bez sensu, o przeinaczonym sensie, czy o wołajacej do pomstę do nieba składni.

  Litośći!

 9. RomanK said

  GOtowka..jaka by nie byla…to czek na okaziciela…
  To pozwala na wymiane!
  Bez tego zostaje tylko dystrybucja…po uznaniu dystrybutora.
  Pracujacy nie ma mozliwosci wymiany..zadnej! Moze brac co mu daja albo nie brac. Jego wolny wybor…oszczednosci i zapasow tez nie ma…bo wszystkie rezerwy sa na feduciary koncie u dystrybutora.
  To czysta niewola…najgorszego typu! Panstwa z systemem bezgotowkowym to nic innego tylko wielkie klatki na ludzi.

 10. AlexSailor said

  @Maverick

  Bardzo ciekawe.
  Dziękuję.

 11. AlexSailor said

  @Maverick

  Japonia wydaje wielkie pieniądze na poprawienie efektywności ogniw słonecznych.
  Jeszcze nie tak dawno miały sprawność koło 10%, dziś najlepsze dążą do 30%, a możliwe, że nie długo będziemy mieli ogniwa o sprawności 100%, a nawet znacznie większej.
  Bo będą wykorzystywały nie tylko pasmo widzialne, podczerwień, nadfiolet, ale promieniowanie kosmiczne i radiowe, czy w ogóle wielkie części pasma promieniowania.

  O ile do ziemi dociera ok. 1,4 kW/m2 pasma dziś wykorzystywanego (w Polsce 1kW/m2), może się okazać za 10 lat, że da się uzyskać np. 3 KW/m2, w tym takiego pasma, które bez przeszkód pokonuje chmury czy cień.
  I np. w pochmurny zimowy dzień w Polsce zamiast 0,05 kW/m2 da się uzyskać 1 kW/m2.

  A to oznacza, że wszelkie paliwa kopale łącznie z uranem, będą warte 10x mniej niż dziś.
  Zatem kierunek działań obecnej ekipy polegający na odbudowie wcześniej zamkniętych i zniszczonych
  z premedytacją kopalń w Polsce jest SAMOBÓJCZY.

  Po prostu należy zachować kopalnie istniejące, a nie odbudowywać zrujnowane.

  Ciekawie w tym kontekście też wygląda imigracja.
  Otóż wygląda na to, że zapotrzebowanie na niewykwalifikowaną, nie znającą języka i posługującą się innym systemem wartości „siłę roboczą”, np. imigrantów z Afryki i Azji, ale też Ukrainy, jest mitem.
  Za 10 lat nie będzie co z tymi ludźmi zrobić.

 12. Ante Portas said

  Można płodzić nieskończenie na temat planów wycofania pieniędzy z obiegu, tylko po co?.
  Odpowiedź jest banalnie prosta, zamiana fizycznej formy pieniądza na formę elektroniczną, jest elementem globalizacji czyt. globalnego niewolnictwa pod zarządem Rotszildów et consortes. To tylko element konieczny do absolutnej kontroli statystycznego niewolnika. wcale nienajdokuczliwszy.

 13. Yah said

  Ad 2

  Tekst pokazuje jedno – wiara w postęp zastąpiła wiarę w Boga. Szczęście na tamtym świecie zostało zastąpione obietnica szczęścia i bezpieczeństwa tu. Tu masz NIC NIE ROBIĆ i być szczęśliwym. Na tym polega kardynalny błąd ludzi wierzących w postęp. bez pracy ( od czasu do czasu ciężkiej), bez walki z przeciwnościami, bez niebezpieczeństwa – człowiek degeneruje się. Zamiast szczęścia pojawiają sie problemy psychiczne i choroby fizyczne itd. A może postępowcom o to właśnie chodzi by wykończyć ludzi by, jak to się mówi, zagłaskać na śmierć.

 14. semperparatus said

  Należy zacząc od odpowiedzi na pytanie…jak można scharakteryzować system w którym żyjemy?Czy służy on nam…czyli zwykłym szarym ludziom…czy też globalnym…najczęściej żydowskim elitom…?
  Otóż widać gołym okiem,że system jest naszym wrogiem…docelowo dąży do eksterminacji części z nas(depopulacja)…a resztę zamierza zamienić w niewolników talmudycznej elity…Jednym z srodków do zniewolenia ludzkości jest właśnie pozbawienie ludzi gotówki…Realizacja tego zamierzenia powoduje całkowite uzależnienie ekonomiczne od banków…i polityczne…od skorumpowanych przez te banki urzędników…A więc:gotówka to wolność…pieniądz elektroniczny…to całkowite zniewolenie…
  Jaka jest konkluzja:otóż każdy uczciwy człowiek powinien sobie zdawać sprawę…że to tzw.”państwo”…a także „banki”są wrogami…..i dążą do naszej zguby…I powinien wszystkimi możliwymi sposobami walczyć z nimi……w wymiarze ekonomicznym-w jak najszerszym zakresie żyć i działać w „szarej”strefie…bo w ten sposób pozbawia system „pokarmu”czy „paliwa”…

 15. veri said

  2. @Maverick

  Kliknalem sobie w jedno i ‚wyskoczylo’ mi : ” Ganz egal wer du bist… ” …

  … nowy, wspanialy swiat, czyli ” nie bedzie ni Zyda ni Greka” ? : https://www.airbnb.de/weaccept

 16. veri said

  ” 1,2 miliona ludzi ginie w wypadkach samochodowych na całym świecie. Mamy teraz jeden wypadek co 60.000 mil (100000 km), z autonomicznym sterowaniem samochodami, ta liczba spadnie do 1 wypadku w 6 mln mil (10 mln km). To pozwoli zaoszczędzić milion osób rocznie. ” –

  – ruch w pogrzebowym interesie zamrze 🙂

 17. #11 p. AlexSailor .”….Za 10 lat nie będzie co z tymi ludźmi zrobić…”…Prosze sie nie martwic, NATO-wski Wermacht wysle wszyskich „disposable people” na front wschodni by ostatecznosci stworzyc chazarski „Lebensraum” Judeopolonie…Ostatecznie ma byc nas humanoidow na swiecie tylko 500 milionow…Wiec nie liczmy na to ze sie zalapiemy.
  .http://iluminaci.com/ads/wielki-granitowy-monument-guidestones/
  Zadnych bombek atomowek nie bedzie..Do dyspozycji sa o wiele bardziej eco i sterylne metody likwidacji zbednych nacji…i malo tego sami po sobie do ostatniego posprzatamy….
  A w temacie co nam szykuja w ramach bezgotowkowej „farmy humanoidow” lepiej przeczytac dokladnie [DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r]. dotyczaca BRRD i tzw. Bail-in.
  Jestesmy juz „ugotowane zaby” Dziekuje Wam Wyborcy P-PiSu i Zydowszczyzny rzadzacej Nasza Ojczyzna od 1989 !
  .http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0059&from=SL

 18. Listwa said

  Najpierw trzeba rozumieć zmianę, która jest proponowana.

  Kiedyś było tak: Był król, potem państwo jako emitent pieniądza. Był pieniądz, handel, kontrahenci i wymiana dóbr i usług.
  Potem doszły banki.

  Banki przejęły kreację pieniądza i odebrały je państwu.

  Teraz chcą wyeliminowac gotówkę, a handel i wymianę dóbr uzależnić od swojego systemu prawno-informatycznego oraz swojej struktury technicznej.

  Chcą wyeliminiwac pieniądz materialny jako środek wymiany. Chcą też wtopić pieniądz elektroniczny w system elektroniczny i ten system elektrniczny ma być narzędziem wymiany dóbr i usług. Usuneta zostanie też mozliwość wymiany pieniądza elektornicznego na pieniądz materialny.

 19. otto hak said

  Po co takie machlojki z gotówką. W US of A juz w w084 roku wymyslono jak najszersze uprawnienia dla władz do odbierania ludziom czegokolwiek. Dotyczy to głównie samochodów i gotówki, ale prawnie nie ma ograniczeń. Zatem zwykły człowiek nie ma wlasciwie prawa posiadac nic, a własność z prawa staje sie przywilejem. Program nazywa się Equitable Sharing i warto sobie o tym poczytać, żeby znac nasze miejsce w szeregu.

  Prosze, oto urywek z wikipedii (hasło: equitable sharing).

  The Washington Post in 2014 analyzed 400 seizures in 17 states which were examples of Equitable sharing arrangements.[5] According to the analysis, police can stop motorists, possibly under the pretext of a minor traffic infraction, and „analyze” the intentions of motorists by assessing nervousness, and request permission to search the vehicle without a warrant, hoping to find cash or other valuables possibly involved in illegal activity.[5] Of the 400 seizures studied by the Washington Post, police did not make any arrests, causing critics to speculate that the seizures were not related to real criminal activity but were symptomatic of corruption.[5]

  Dobranoc Panstwu z rana.

 20. Plausi said

  „Najpierw zlikwidujemy gotówkę

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#MWF

  a później pieniądz. Wtedy będzie można za pomocą komputera sterować, kto ma prawo żyć, a kto nie.

  Już pieniądz papierowy, był wspaniałym wynalazkiem ale utrudniał nam zbyt wiele, my wiemy jak zrobić holokaust na Gojach. Te durnie nawet się nie spostrzegą wpatrzeni w zabawki iPod czy smartfon, jakie im daliśmy.”

 21. matirani said

  19. Otto – a mimo to wielu uwaza, ze w USA zyje sie dobrze a nawet najlepiej. Syndrom zaby w podgrzewanym zabarium

  *********

  Bitcoin, WIR, Zielony, Gurnsey Pound, ..

  http://3obieg.pl/rzecz-o-barterowych-walutach
  …Pieniądz, a raczej jego brak już są istotnym elementem naszego bytu. Oglądając tylko codzienne wiadomości możemy dostrzec jego przemożny wpływ w każdej dziedzinie naszego życia.

  Bernard Lietaer – profesor Ekonomi współtwórca waluty Euro powiedział kiedyś:

  „Jest na ziemi dostatecznie dużo jedzenia by wykarmić całą ludzką populację oraz dostatecznie dużo pracy by zatrudnić każdego człowieka, ale brak nam pieniędzy by za to wszystko zapłacić”

  Na tle wspomnianej ekonomi niedostatku Barterowe Waluty reprezentują dążenie do prawdziwego zrównoważonego rozwoju. Barterowe złotówki jako substytut pieniądza są bez odsetkowe.

  Skutkuje to systemem transakcyjnym w którym ciągłe zadłużanie jego uczestników zostało zamienione na motywację do wydawania. Po pierwsze barterowe kredyty są nie oprocentowane co pozwala na znaczne obniżenie kosztów planowanych inwestycji a w ostateczności doprowadza do obniżenia ceny wyprodukowanego dobra czy też usługi dla innych uczestników. Szwajcarski WIR to bez mała 80tyś uczestników reprezentujących prawie 20 % wszystkich przedsiębiorstw w Szwajcarii gdzie wprowadzenie nieoprocentowanych kredytów, obniżające koszty działalności gospodarczej i w efekcie dające tańsze produkty czy usługi z pewnością skutkuje efektem antyinflacyjny. Działanie nieoprocentowanego kredytu WIR ( CHW) i zapobieganie inflacji (CHF) nigdy jeszcze nie było przedmiotem szczegółowych badań i analiz choć ciężko by było zaprzeczyć takiemu powiązaniu….

  Dziś w Japonii działa około 300 lokalnych walut. .. http://glosulicy.pl/archiwum/pieniadz-lokalny-publicystyka/bitwa-o-wolne-pieniadze/

 22. Maverick said

  Polacy to naród zdrajców kultury słowiańskiej zawsze dają się manipulować zachodowi, który dąży do zniewolenia nas. Oni stali za rewolucją komunistyczną w Rosji, czekiści o żydowskich korzeniach wiedli prym w mordowaniu szlachetnych Słowian, i to oni stali za zbrodnią w Katyniu. Dzisiaj wiele pozycji społecznych jest poprzez tych agentów kabały okupowana w Polsce, ich decyzje są antypolskie i anty słowiańskie. Za to w przypadku narzucania systemu bezgotówkowego trzeba będzie przejść na system barterowy.

 23. Joannus said

  Ad 13 Yah
  ” – wiara w postęp zastąpiła wiarę w Boga.”

  Bardzo często akceptowany in positive postęp to maska postępującej szatańskiej destrukcji ładu i porządku Bożego.
  Jeden mały przykład.
  N.Bohr nie był w stanie odkryć struktury budowy atomu, ale stało się jego niby udziałem odkrycie, bo jak sam podawał otrzymał wiedzę w objawieniu, na pewno nie od Pana Boga.
  Wiele wynalazków i zdobyczy nauki służy dobrze człowiekowi, jednak w całoksztalcie cały arsenał postępu nie służy dobrze czlowiekowi i środowisku do jego życia.
  Weżmy hociażby tylko takie owoce – zatrute pola, wody, powietrze i żywność, destrukcja woli , zepsucie obyczajów, spustoszenia duchowe u ludzi dzięki coraz sprawniejszej i nowocześniejszej elektronice, wykorzystywanie ludzi dla uzysku ”części zamiennych” , ogromne hałdy dpadów i śmiecia.
  Jeszcze jeden przykład.Oglądalem filmik pszczelarza z Indianapolis – pszczoły giną masowo z dnia na dzień drzewa owocowe usychają.
  Prawda znana od lat, dawniej dawana już małym dziciom w bajkach – szatan pomaga w zdobywaniu bogactwa i wygód, ale nigdy nie za darmo.

 24. ojojoj said

  To ja moze powiem tak:

  Zanim byla komorka, komputer, GMO, mleko w proszku, bankomat, woda w butelkach, nieczerstwiejacy chleb, lotnisko nieopodal, samochod w kazdym domu – to bylem zdrowszy, wolny po pracy, blizszy ludzi czy zwierzat albo stokrotki przy drodze, oraz szczesliwszy.

  A poza tym mam pytanie: czy ktos wie czy w niebie sa gry komputerowe albo pejsbuk? Jak nie, to dla wielu bedzie tam jak w piekle.

 25. ojojoj said

  A poza tym, czyzby Ted Kaczynski mial od poczatku racje?

 26. ojojoj said

  Plausi, zlote ruble obrywaly kieszenie, wiec glupie goje wymienili je na papierki. Czy teraz bedzie inaczej? Chyba zaczne inwestowac w spodnie bez kieszen.

 27. Joannus said

  Ad 24
  ” to bylem zdrowszy, wolny po pracy, blizszy ludzi czy zwierzat albo stokrotki przy drodze, oraz szczesliwszy.”

  Nie tylko Pan zapewniam. Szcześliwsze były też zwierzątka dzikie i hodowlane, ptaszęta, wszelka rożlinność i kwiecie.
  Przed paru laty byłem u krewniaka w oborze, krowy w smrodzie na półmetrowych łańcuchach dzień i noc na betonie stoją, nie widząc łąki i Bożego świata.
  Pozdrawiam Pana.

 28. Trak said

  Straszne czasy idą.
  I przyjdzie komornik do dłużnika i zabierze mu buty i ostatnią żarówkę, bo zero kasy jest na serwerze a za abonament RTV ten dłużnik nie zapłacił.

  Och, doloż moja, dolo. Jak ja cierpię dolę.
  I znowu ktoś napisze „W piwnicznej izbie głos dziecka ponury…”

 29. Re: Artykul…
  W/g Apokalipsy sw. Jana 13…

  „15 I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii,
  tak iż nawet przemówił obraz Bestii
  i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici,
  którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii8.
  16 9 I sprawia, że wszyscy:
  mali i wielcy,
  bogaci i biedni,
  wolni i niewolnicy
  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia –
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia.
  18 Tu jest [potrzebna] mądrość.
  Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
  liczba to bowiem człowieka.
  A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.”
  ==============================
  zapodal:
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 30. Głos Prawdy said

  Są pewne wygody w likwidacji gotówki, ale one nie są warte tego, żeby z ludzi robić kontrolowanych marionetek, a dokładnie to zaplanował Nowy Porządek Świata

 31. Boydar said

  „… gotówka, jaka by nie była, to czek na okaziciela …” – Pan Roman (9)

  Ależ oczywiście, i od czeków (listów kupieckich) pochodzi. W tamtych czasach na straży jej wartości stał kupiecki honor, słowo króla lub aktualnie urzędującego władcy i jego maszynerii trzymania gospodarki kraju na kursie. Dzisiaj istotny jest tylko „kurs wymiany” na co innego (inna waluta, towar); tu gwarantem jest wyłącznie rząd albo inny rodzaj władzy.

  Pieprzenie głupot o „informacji” która podobno zawiera pieniądz, jest mydleniem oczu i miózgu. Jedyna informacja to „mam” albo „nie mam”. Bez drobnego dodatku” „ile” czyli „co to jest warte” jest gówno warte, i zawsze tak było; o ile pieniądz nie był ekwiwalentnym kruszcem.

Sorry, the comment form is closed at this time.