Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

PRL a totalitaryzm

Posted by Marucha w dniu 2017-02-08 (Środa)

Święte oburzenie „wszystkich opcji parlamentarnych”, w tym przede wszystkim prawicy (PiS i Kukiz), wywołała opinia prof. Marka Chmaja – kierownika Katedry Prawa Publicznego i Praw Człowieka na Wydziale Prawa University of Social Sciences and Humanities – że „ustroju panującego w Polsce w latach 1944-1990 nie można nazwać totalitarnym”.


Na profesora ruszyli do ataku strażnicy świętej wiary antykomunistycznej, powtarzając dogmaty swojej wiary i nie ustosunkowując się w swoich pohukiwaniach do meritum sprawy.

Tak np. poseł Adam Andruszkiewicz z Kukiz-15 (były prezes Młodzieży Wszechpolskiej) wie, że PRL był totalitarny stąd, że odbył „wiele spotkań z Żołnierzami Wyklętymi, którzy byli torturowani”.

Z kolei wiceszef PiS Ryszard Czarnecki stwierdził, że „pogrobowcy PRL-u są znowu w natarciu”. Dla niego opinia prof. Chmaja jest bezwartościowa już tylko z tego względu, że zamówiła ją była wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

„Gazeta Polska” natychmiast przystąpiła do lustracji prof. Chmaja. Jest z tym jednak problem, bo ten urodził się w 1969 roku i w związku z tym nie można mu znaleźć ani teczki w SB ani legitymacji w PZPR. Nie da się też z niego zrobić „resortowego dziecka”. Jedyne co mu znaleźli śledczy z „Gazety Polskiej” to przyjęcie odznaczenia od prezydenta Komorowskiego oraz pozostawanie w „kręgu towarzyskim” SLD i PO. Nieco za mało, żeby uzasadnić tezę o „pogrobowcu PRL”.

O to czy PRL był totalitarny można się spierać. Moim zdaniem był totalitarny, ale tylko w latach 1948-1956. W okresie 1944-1948, pomimo terroru MBP i NKWD oraz faktycznie toczącej się wtedy wojny domowej, działała jednak legalna opozycja. O totalitaryzmie – którego jedną z cech jest monopartyjność – można więc mówić dopiero po likwidacji PSL i PPS.

Natomiast po 1956 roku było to państwo autorytarne, w którym stopniowo postępował proces demokratyzacji aż do wprowadzenia pełnej demokracji parlamentarnej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Opinia prof. Chmaja jest zgodna właśnie z taką oceną ustroju politycznego PRL. W wypowiedzi dla portalu onet.pl tak uzasadnił on swoje stanowisko:

„Traktując kwestię naukowo, ustrój PRL mógłby być ewentualnie uznany za totalitarny w latach 1950 do 1955, natomiast w projekcie ustawy opiniowanym przeze mnie była mowa o ustroju totalitarnym w latach 1944-1990. Zatem takie określenie jest niezgodne z ustaleniami nauki, ponieważ ustrój PRL można nazwać autorytarnym, bądź autorytaryzmem socjalistycznym, natomiast w latach 70, 80 nie było totalitaryzmu. (…)  w państwie totalitarnym występuje jedna ideologia, partia rządząca, nie ma opozycji, nie ma niezależnych organizacji. Jeżeli istnieje opozycja w państwie totalitarnym, jest to z reguły prowokacja służb bezpieczeństwa.

Skoro u nas był wolny, niezależny od państwa Kościół, były organizacje opozycyjne: Solidarność, KOR, ROPCiO, to nie można uznać tego systemu za system totalitarny. Powtarzam: to był system autorytarny, niedemokratyczny, oparty na przemocy, natomiast zgodnie z teorią totalitaryzmu takie systemy istniały w III Rzeszy, Związku Radzieckim, czy Korei Północnej” [1].

Dla wyznawców świętej wiary antykomunistycznej totalitarny charakter PRL nie podlega jednak żadnej dyskusji. Zasada jest prosta – kto się z nami nie zgadza to zdrajca, renegat i wróg. Z wypowiedzi krytykujących prof. Chmaja polityków PiS, funkcjonariuszy „Gazety Polskiej” i użytkowników portalu niezalezna.pl nie ulega wątpliwości, że są to ludzie o totalitarnej świadomości.

Cytuję jednego z czytelników „Gazety Polskiej” i portalu niezalezna.pl: „Kim on jest? Natychmiast, ale to natychmiast wyrzucić na zbity pysk z wszelkich instytucji państwowych i samorządowych! On nie może dostać ani złotówki z pieniędzy polskich podatników! Ani jednej złotówki w żadnej formie (wynagrodzenie, emerytura, renta). Nie może również korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej!” [2]. [I co jeszcze? Nie wolno mu korzystać ze środków komunikacji miejskiej? To jest dopiero mentalność totalniacka… to jest polactfo w całej swej skretyniałej okazałości – admin]

Teza o tym, że PRL jest państwem totalitarnym została wykuta w latach 70. XX wieku (a więc w okresie „liberalizmu gierkowskiego”) przez Jana Józefa Lipskiego (1926-1991) – współtwórcę trockistowskiego KOR i odrodzonej Polskiej Partii Socjalistycznej. To był protoplasta poglądów na temat historii najnowszej głoszonych obecnie przez tzw. polską prawicę.

J. J. Lipski – z zawodu historyk literatury – prowadził badania nad ideologią RNR-Falanga oraz myślą polityczną Bolesława Piaseckiego – którego nie darzył sympatią (czego nie ukrywał) – i wyszło mu, że postulowana przez Piaseckiego przed wojną Organizacja Polityczna Narodu to miała być partia totalitarna.

W prosty sposób skojarzył następnie jej program i strukturę z ideologią i strukturą PPR/PZPR, stawiając prosty znak równania pomiędzy doktryną narodowego radykalizmu a marksizmem-leninizmem. J. J. Lipski był też prekursorem tezy o równorzędności „dwóch totalitaryzmów”, stawiającej prosty znak równania pomiędzy III Rzeszą i ZSRR oraz zbrodniami niemieckimi i stalinowskimi, zanim stała się ona popularna na Zachodzie. Jego motywowane ideologicznym antykomunizmem spojrzenie na historię najnowszą było uproszczone, czego jak sądzę był świadomy i świadomi są dzisiaj także jego epigoni. Przynajmniej niektórzy. Dlatego ich święte oburzenie na prof. Marka Chmaja jest hipokryzją.

Natomiast drugim fundamentem obok dogmatów J J. Lipskiego – na jakim opiera się światopogląd prawicy kojarzonej głównie z PiS – jest „wiara ukrainna” Jerzego Giedroycia, wedle której niepodległość i bezpieczeństwo Polski są zdeterminowane przez sojusz z antypolskimi w istocie nacjonalizmami ukraińskim, litewskim i białoruskim.

Jest jeszcze trzeci filar światopoglądu prawicowego á la PiS, dotyczący sfery polityki gospodarczej, a sprowadzający się najogólniej do umiłowania etatyzmu gospodarczego. Dla przeciętnego wyborcy PiS najbardziej idealny model gospodarczy to taki, w którym państwo nie tylko daje zasiłki na dzieci, ale też buduje fabryki i tworzy miejsca pracy. [Czyżby? Gdzie są te wybudowane przez państwo fabryki i gdzie te stworzone przez państwo miejsca pracy? Chyba w ministerstwach… – admin]

Model ten do złudzenia przypomina „totalitarny” PRL. Pytanie więc dlaczego owi prawicowcy tak bardzo nienawidzą tego PRL i ciągle krzyczą „precz z komuną”? Ano dlatego, że PRL był – w ich mniemaniu – sowiecki, czyli po prostu „ruski” i „kacapski”.

A jeśli tak, to musiał być „sowiecką okupacją”, musiał być „totalitarny”, niezgodny z „tradycją narodową” itd. Nic pozytywnego w nim nie można znaleźć, nawet Ziem Odzyskanych. Nie wolno też przyznać mu żadnych osiągnięć ani pozytywów, ani tym bardziej uznawać go za państwo polskie. Okrzyk „precz z komuną” oznacza w istocie „precz z jakimkolwiek ułożeniem stosunków z Rosją”. Sensem istnienia Polski jest bowiem w tym środowisku „misja cywilizacyjna na Wschodzie”, czyli ciągła walka z Rosją.

Gdyby PRL przyjechał na amerykańskich czołgach, nie byłoby problemu. Ale niestety przyjechał na „ruskich” tankach. To dla gazetopolskiej prawicy jest nie do przyjęcia, bo nienawiść do Rosji (jakiejkolwiek) stanowi klucz do jej światopoglądu. Nienawiść ta była też podstawą dogmatyki politycznej J. J. Lipskiego, który wielokrotnie pisał przed 1989 rokiem, że za wszystkie nieszczęścia Polski ponosi winę Rosja – carska i sowiecka. Była i jest też fundamentem „wiary ukrainnej”, gdzie sojusz z antyrosyjskimi, ale i antypolskimi nacjonalizmami wschodnimi ma służyć właśnie odseparowaniu Polski od Rosji „kordonem sanitarnym”.

W świetle powyższego nie powinno być problemu ze zrozumieniem dlaczego w Polsce nastąpił całkowity upadek myśli politycznej oraz dlaczego Polska prowadzona przez ową prawicę drogą wyznaczoną przez dogmaty J. J. Lipskiego oraz „wiarę ukrainną” J. Giedroycia ulega coraz większej marginalizacji. A mimo to większość społeczeństwa i owej prawicy tego nie rozumie.

Bohdan Piętka

[1] Kontrowersje wokół słów prof. Marka Chmaja. „PRL nie był systemem totalitarnym”, www.wiadomosci.onet.pl, 7.02.2017.
[2] Nie do wiary! Znany prawnik wydał opinię: ustroju PRL „nie można nazwać totalitarnym”, www.niezalezna.pl, 5.02.2017.

http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 25 to “PRL a totalitaryzm”

 1. revers said

  Dziwnie ale komunizm, Lenin, Marks,Engels przyszli z zachodu gdzie na zachodzie skonczylo sie tylko na filozofii marksistowskiej i
  swiatopogladzie, to w Rosji sztucznie zaszczepiono komunizm. Partie komunistyczbe powstawaly na zachodzie i wschodzie, dzialaly we Wloszecch i Francji a takze dziala do dzisiaj w usa.

  Dzis pani Le Pen mowi na kazdym spotkaniu ze swiatu groza dwa totalitaryzmy Islam i Globalizm, wiec gdzie te wczesniejsze totarlitaryzmy podzialy sie?

 2. Proceder said

  PRL to był żydowski bękart,totalitarny kołchoz,dziedzictwo fajgi mindly,salomona morela i innego gnojstwa,obecnie mamy PRL bis państwo szechterów,smolarów i innych kozich napletków.

 3. Boydar said

  Przyznam, że nie doczytałem artykułu, może wieczorem się przemogę.

  Doczytałem bowiem do zdania/tezy – „… nieco za mało, żeby uzasadnić tezę o „pogrobowcu PRL” …”

  Podejrzewam, że „mimo wszystko” pan Piętka nie ogarnia słowa „pogrobowiec”.

 4. adsenior said

  Większość życia spędziłem w PRL-u, porównując tamten okres do lat po 1989 roku, można stwierdzić jedno, KOMUCHY DBALI O ROZWÓJ POLSKI, natomiast wszystkie kolejne ekipy, „wolnościowe”, działali i działają na szkodę Polski i Polaków.

 5. Kar said

  ..i jeszcze x łzawy sentyment do epoki zydla..

 6. sredni said

  W totalitarnej Polsce po wojnie w zrujnowanej W-wie ludzie byli dokwaterowani tak aby miec dach nad głową a w „wolnej” Polsce 40 tys. na bruk!!I
  I jeszcze przykład z mojego zakładu pracy jak stopniowo likwidowano: najpierw zlikwidowano stołówkę potem wyrwano natryski po co się myc? a 5 lat temu zakład zamknięto. W latach 70-tych pracowało 1.500 osób.

 7. sredni said

  Straty większe w gospodarce niż II wojna światowa w 7min. 30 sek.Czy ktoś za to odpowie przed Narodem?
  .https://www.youtube.com/watch?v=JuYYgO3ibJA&t=461s

 8. sredni said

  Nie mogę się oprzeć , widząc na zdjęciu premiera P.Jaroszewicza , który został bestialsko zamordowany z stopami przybitymi do podłogi a tu poniżej lista nie wyjaśnionych zgonów w „wolnej” Polsce
  http://yelita.pl/artykuly/art/lista-tajemniczych-zgonow

 9. Ante Portas said

  Islam, globalizm, komunizm i niemal każdy inny „izm” mają tego samego ojca, który posiada wiele imion, a wszyskie kojarzą się źle.

  Większość „izm”, to najbardziej rujnująca ludzkość antologia.
  Kilka przykładów:
  – antysemityzm
  – feminizm
  – faszyzm
  – makiawelizm
  – hedonizm
  – globalizm
  – pacyfizm
  – relatywizm
  – absolutyzm
  – konformizm

  Blisko mi do „panteizmu” i „empiryzmu”, ponieważ tą drogą znalazłem i ujrzałem niewidzialnego Boga.
  Żyjemy w czasach, kiedy możemy doświadczyć istnienia Boga za pomocą permanentnie trwających cudów.

  Są oczywiście „izmy” niepejoratywne, ale to pozór, bo na tym właśnie m/in polega manipulacja. Tworzymy sztuczny termin z nadaniem mu pozytywnej definicji, jednakże sprzeczny z prawem naturalnym, by służył do walki z tymże prawem.

  PS – na wszelki wypadek
  Nie będę wyjaśniał czym jest „prawo naturalne” z braku czasu i faktu, że istnieje dostępna na ten temat znakomita lektura.
  Ponadto przy dołożeniu starań, można sobie to pojęcie samemu wyjaśnić.

 10. Jerzy said

  Oprócz ostatnich 8 lat (1981-1989) przeżyłem cały okres PRL-u w Polsce i zgadzam się absolutnie z profesorem Chmajem co do okresu, który w Polsce można było nazwać ustrojem „totalitarnym”, chociaż według mnie nawet wtedy nie na 100%. Poza tym był to ustrój autorytarny i największym błędem władz po roku 1955 było nienaprawienie krzywd wyrządzonych wielu ludziom, między innymi mojej rodzinie, w latach 1950-1955, co zdecydowanie zaciążyło i nadal ciąży na całościowej ocenie PRLu.

 11. Jerzy Habdas-USA said

  Nasze ;elity; zakładają,że…
  Jeszcze są Polacy,
  że można te serca poruszyć.
  Retorycznie zapytam.
  Czy bagno o pow.322 577 km.kw.
  można jeszcze osuszyć??? JH-USA

 12. Maverick said

  Globalizm i progresywizm to nowa forma komunizmu. Rothschildsom nie udał eksperyment modelu sowieckiego, więc zmienili kierunek, dzisiaj używają neokonów z dobrych domów trockistów żydowskich jak McCain, Rubio, Soros czy inne badziewie do mieszania na świecie, i osaczenia Słowian, w tym wykorzystują głupich Polaków i Ukraińców judząc ich na Rosję.
  Zniszczyli robotników więc nie mogą judzić na tle klasowym i strzelać i potylicę, więc używają genderyzmu, homoseksualizmu, i kobiety z przekręconymi umysłami tzw. feministki.
  Nastąpiła konsternacja pośród ogłupionych, i kundli na usługach globalistów, bo oto niespodziewanie wygrał Trump, będzie powrót do tradycji, kultury przodków, a globalizm będzie przynajmniej chwilowo zatrzymany lub nawet permanentnie.
  Problem Polski w dobie PRL był bardziej złożony,
  wiele środków było marnowanych ponieważ centralne sterowanie gospodarką to utopia, tłuki na ważnych pozycjach po linii partyjnej nie wiedzieli co robią, dobre chęci robotników były marnowane, i prowadziły do ich demoralizacji, pijaństwa, złodziejstwa i cwaniactwa. Nie było czynników motywujących.

 13. Istnieje błąd logiczny w rozumowaniu profesora Chmaja, polegający na unifikacji wszystkich „okresów” PRL. Niewątpliwie lata 47-56 można uznać za totalitarne. Po odwilży postalinowskiej zrobiło się mniej duszno. Moim zdaniem począwszy od lat 70tych wolności było więcej niż dziś. Swój wniosek argumentuję treścią kabaretów, które w porównaniu do dzisiejszych mogły stosunkowo więcej.

 14. Adam Ryglowski said

  Ad 8 ) Panie Średni .
  O tym , że Polski nauczyciel dostał się do utworzonej w ZSRR – Polskiej Brygady ( – Dywizji , a potem I Armii W.P. , II Armii W. P. , a była też

  utworzona III Armia ) . Był oficerem , – szedł na Berlin
  ….. i trafił na ” BONANZĘ ” – SKARB NAJWIĘKSZY.
  ………
  ….
  .
  „””Piotr Jaroszewicz – premier PRL – zamordowany 01.09.1992 r, wraz z żoną Alicją Solską. Śmierć Jaroszewicza ma związek z jego wiedzą na temat barokowego pałacu w Radomierzycach. Podobno do pałacu tego pod koniec II wojny światowej trafiły archiwa Reichssicherheitshauptamt, a w czerwcu 1945 roku mieli przejąć je Jaroszewicz i kilku innych oficerów – wkrótce potem archiwa zostały przewiezione do ZSRR. Miały się w nich znajdować między innymi dokumenty dotyczące kolaboracji Francji z III Rzeszą czy akta Léona Bluma oraz rodziny Rothschildów.””””
  ….
  Tyle oficjalnie z Pańskiej przywołanki z You Tube .
  A faktycznie miał listę „płacobiorców polskich (?)”
  od czasów Bismarcka .

  A lata siedemdziesiąte – to co opowiada dziadek ( nie umalowany na czerwono ) , – to dzieciska odbierają , jako bajki .
  ….
  .
  A był taki czas , gdy Królem był Edward , a jego
  Kanclerzem – był Piotr ( KTÓRY WSZYSTKO O WSZYSTKICH DOBRODZIEJACH W I E DZ I A Ł .
  -__-
  🙂

 15. Siggi said

  Jeszcze kiedyś,dawniej byłem świadkiem sporu n/t komunizmu ,komunistów i nadużywania tych kategorii słownych,które bardziej wypaczają ówczesną rzeczywistośc niż cookolwiek wyjaśniją,kiedy używa się je bardziej jako epitety niż argumenty.
  W pewnej chwili jeden z zagorzałych dyskutantów mówi tak:..
  -a kim są wiernii przyjmujący Komunię Św?
  – komunistami,
  I towarzystwo się zatkało,zakończyli spór…
  I tyle…

 16. sredni said

  A lata siedemdziesiąte – to co opowiada dziadek ( nie umalowany na czerwono ) , – to dzieciska odbierają , jako bajki .
  Ad.14 w promieniu ok 1 km.zniszczono
  http://www.twoja-praga.pl/praga/fabryki/3162.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_kolarski_Nowe_Dynasy
  https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/pracodawcy.php?id=30428&action=show to zaklad obrabiarek
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Zak%C5%82ady_Optyczne PZO przy ul. Grochowskiej 314 opiekowało się torem kolarskim
  http://www.twoja-praga.pl/praga/fabryki/2955.html
  To tylko w promieniu 1 km.przez takie bajki dzieciska milionami z „wolnej” Polski uciekają za chlebem.!

 17. semperparatus said

  Okres po II Wojnie swiatowej można podzielić na następujące główne okresy:
  1.Lata 1944-56-typowy totalitaryzm…rządy żydokomuny…
  2.Okres 1956-80(najlepszy dla Polski i Polaków)-rządy polskich socjalistów..Gomułki i Gierka…władza autorytarna,ale już nie totalitarna
  3.Lata 1980-89-okres schyłkowy PRL-u…stopniowy upadek narodowych rządów…kurs na zachodni kosmopolityzm(spotkanie Jaruzelski-Rockefeller w 1985 roku)
  4.Po 1989 roku-powrót do władzy potomków(dzieci i wnuków,)żydokomuny z KPP i lat 1944-56(patrz:punkt 1)…władza pozornie demokratyczna…naprawdę:rządy zagranicznego kapitału(oligarchiczne) i skorumpowanych antypolskich polityków

 18. panMarek said

  Bohdan Piętka goni w piętkę.
  Napisał, że „W okresie 1944-1948, pomimo terroru MBP i NKWD oraz faktycznie toczącej się wtedy wojny domowej, działała jednak legalna opozycja.”
  Bohdanie Piętka, w tym czasie w Siedlcach, mojego wuja UB-owcy zakopali buciorami na śmierć tylko dlatego, że był przedwojennym policjantem.
  Jak otworzono trumnę na cmentarzu – podejrzewano, że jest tam piasek w workach – której nie wolno było otwierać, to na twarzy wuja były odbite tzw. „podkówki” z butów noszonych przez UB-owców w tamtych czasach.
  Bohdanie Piętka – idę się trochę potarzać ze śmiechu.

  ——
  Przecież autor pisze o terrorze!
  Istniało oficjalnie PSL i brało udział w wyborach 1947 jako opozycja.
  Po wyborach Mikołajczyk musiał uciekać z Polski.
  Admin

 19. adsenior said

  ad. 18 Panie Marku, a Igor we Wrocławiu ostatnio, to po „masażu paralizatorem” jakoś dziwnie wyglądał, na obdukcji przez patologa, na stole sekcyjnym, a kolejny delikwent, co to na posterunku ostatnio, tak się biedak poślizgnął, ze „śmierć na miejscu” – wniosek, patologia w aparacie siłowym była i jest.

 20. Adam Ryglowski said

  Ad 16 ) Panie Średni – nie mam czasu na
  warsiawskie tematy ,
  – ale P&G – na Targówku znam
  – co się stało z PZL Wola – nie wiem
  ….
  ALE WIEM ,m ,in.. co stało się z CUDOŚCI FABRYKĄ – FADROMA – na |Grabiszyńskiej we
  Wrocku
  ….
  Był co roku (za Króla Edwarda ) nowy – coraz lepszy
  model/ wersja POLSKIEJ MASZYNY / TRACKA do
  urobku miedzi w Lubiniu /Legnicy.
  ……
  A dziś to PARKING dla ciężarowek byznesmena ,
  który
  …..
  ma , a może i nie ma problemów z rozliczeniem się z
  rodzicami Świetego JERZEGO P.

 21. tomek said

  bolszewia prosta wpisuje sie w doktryny zydowskie

 22. panMarek said

  Ad. Adsenior
  I to właśnie świadczy o przestępczym i totalitarnym PRLu. Obecne państwo jest jego – PRLu – kontynuacją. Słusznie Pan zauważył.

 23. , said

  W szkołach podstawowych nad tablicą
  .http://www.forum.com.pl/oferty/lvjarhwg/zdjecie.php?idzdjecia=750909

 24. RomanK said

  Panie Bohdanie…widac ze i prof Chmaj i pan to ludzie mlodzi..co poznaje nie po tym, ze nie pamietacie tych czasow, ale po waszej nieznajomosci pojec. Starsi dokladnie wiedza, ze totalitarny ustroj…to taki- w ktorym wszystkie organy wladzy sa kontrolowane przez centraly osrodek Politycznej Sily. A wszystkie przejawy aktywnosci zarowno gospodarczej , jak i politycznej i kulturalnej, sa kontrolowane przez panstwo i jego agendy. Zarowno wladze ustawodawcze, sadownicze, jak i wykonawcze poddane sa pelnej kontroli, albo Wodza..albo wodza kolektywnego czyli Partii…do czego sluzy nomenklatura i to co nazywano Centralizmem Demokratycznym , niczym na pohybel.

  Nie wiem czy tego nie ma w programach szkolnych czy i pan i prof Chmal , chorowaliscie na swinke wtedy, jak o tym akurat w szkole uczyli.
  Nie wiem, czy pan wie ..ze Kosciol Katolicki w PRL..dzialal za przywoleniem wladz komunistycznych i kazda nominacja na stanowislo od proboszcza wzwyz..wymagala zatwierdzenia przez odpowiedni komitet PZPR…ktoremu przedstawiano co najmniej 10 kandydator i komitet skreslal tych ,ktorych nie akceptowal.
  Tak zostal biskupem pozniejszy JPII…ktory zostal na liscie sam po skresleniu 9 innych.

 25. panMarek said

  Nie, że opinia prof. Marka Chmaja „ustroju panującego w Polsce w latach 1944-1990 nie można nazwać totalitarnym” tylko „Skandaliczna opinia prawna profesora do wynajęcia Marka Chmaja przeciw dezubekizacji, bo PRL nie był systemem totalitarnym”. Tak więc żyd złego słowa nie powie na żydowsko-komunistyczny system. Naplułby wtedy sam na siebie.

  Kariera „profesora” Marka Chmaja pokazuje jak faktycznie wygląda dzisiaj etyka polskich prawników. Współautor niezgodnej z Konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uchwalonej przez PSL i PO wypromował na doktora prawa znanego oszusta Józefa Jędrucha, który dopuścił się malwersacji na około 430 mln zł.
  Chmaj jest kierownikiem Katedry Prawa Publicznego i Praw Człowieka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, został profesorem zwyczajnym na tej uczelni. Założyciele uczelni min.: prof. dr hab. Janusz Reykowski od 1949 do 1990 członek PZPR, od 1988 do 1990 członek Biura Politycznego KC PZPR. Nieżyjący już prof. dr hab. Zbigniew Pietrasiński I sekretarz POP PZPR w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek PZPR w latach 1950–1981. Czy może coś nas dziwić? Zastanawia mnie jeden fakt, dlaczego w jego życiorysie nie napisano,że jest również absolwentem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Przemyślu a sam życiorys zaczyna się w 1993 roku?

Sorry, the comment form is closed at this time.