Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosję poproszono o pomoc w stabilizacji sytuacji w Libii

Posted by Marucha w dniu 2017-02-09 (czwartek)

Nic dziwnego, kogo jeszcze można prosić?

Rosja została wezwana do włączenia się w rozwiązanie kryzysu, spowodowanego napływem libijskich migrantów, pisze The Times. Rząd Włoch poprosił Moskwę o odegranie kluczowej roli w stabilizacji sytuacji w Libii.

Podobny rozwój wydarzeń wydaje się The Times bardzo ryzykowny, ponieważ zdaniem gazety, Rosja może zacząć dysponować nowym przyczółkiem w Afryce Północnej i „zacząć kontrolować napływ migrantów, zmierzających do Europy”.

W 2016 roku do Włoch przybyło 181 tysięcy migrantów z Afryki Północnej, przy czym ponad 4500 osób utonęło w Morzu Śródziemnym podczas prób przedostania się na europejski ląd, przypomina gazeta.

W ubiegłym tygodniu doszło do rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Włoch — Siergieja Ławrowa i Angelino Alfano, po której szef włoskiej dyplomacji oświadczył, że zobaczył ze strony rosyjskiej chęć do współpracy. Jednak, jak uważa The Times, Rosja chce pomóc Włochom z napływem migrantów z Libii nie tyle z pobudek humanitarnych, co z chęci przywrócenia swojego wpływu w tym regionie. [W odróżnieniu od USA, które pomagają zawsze i wyłącznie z pobudek humanitarnych – admin]

Gazeta podkreśla także, że przez ostatnie miesiące Rosja nawiązuje kontakty z libijskim generałem Chalifą Haftarem, który kontroluje wschód kraju. W związku z tym analitycy dziennika wyrażają opinię, że to jego chce widzieć Kreml jako nowego przywódcę Libii.

Po obaleniu i zabójstwie Muammara Kadafiego w październiku 2011 roku, w Libii powstała dwuwładza. W kraju równolegle rządzi wybrany w wyborach powszechnych parlament z siedzibą w Tobruku (na wschodzie) i proislamski Powszechny Kongres Narodowy w Trypolisie (na zachodzie).

Przy wsparciu ONZ w Trypolisie został utworzony Rząd Jedności Narodowej, na którego czele stanął Fajiz as-Sarradż. Rozpoczął on pracę 31 marca 2016 roku, jednak parlament na wschodzie go nie poparł. Narodowa Armia Wyzwoleńcza Libii nie uznaje rządu w Trypolisie, popieranego przez ONZ, a jej dowódca Chalifa Haftar jest sojusznikiem parlamentu, obradującego w Tobruku.

Mówiąc o postaci generała, dyrektor Centrum Koniunktury Strategicznej, ekspert wojenny Iwan Konowałow wyraził opinię, że to właśnie Chalifa Haftar jest obecnie tym człowiekiem, który walczy z terrorystami w Libii.

„Dla Libii najważniejsze jest teraz zniszczenie terrorystów, którzy przedostają się na jej terytorium z Syrii i z Iraku po ostatnich pogromach i jest ich tam coraz więcej. Europa zamyka na to oczy. Nie widzi ona oczywistych rzeczy — tego, że (dowódca Narodowej Armii Wyzwoleńczej) Chalifa Haftar walczy z terrorystami. Jest on człowiekiem znanym, jednak Europie brakuje jego legitymizacji, ona nie może go poprzeć i postawić na człowieka, który zakończy tę ciężką walkę” — powiedział Iwan Konowałow w wywiadzie dla radia Sputnik.

Przypomnijmy, że premier Włoch Paolo Gentiloni i libijski rząd Sarradża podpisali memorandum, które zakłada walkę z nielegalną migracją. W Unii Europejskiej niektórzy wciąż uważają, że Europa może zatrzymać ten napływ przy pomocy blokady na morzu, kontrolując libijskie porty i uniemożliwiając wjazd nielegalnym migrantom. Realizacja tego memorandum zakłada finansowanie tej operacji, szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej, które wezmą na siebie Włochy, kroki dotyczące repatriacji.

Jednak aktualna sytuacja polityczna w Libii jest tak skomplikowana, że nie ma żadnych gwarancji spełnienia danych obietnic ze strony libijskiego rządu. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że Moskwa została poproszona o odegranie kluczowej roli w stabilizacji sytuacji w Libii — uważa ekspert wojskowy Iwan Konowałow.

„Rosja to jedyny kraj, który naprawdę udowodnił, że wie, jak walczyć z terrorystami. Sukces rosyjskiej operacji w Syrii to potwierdził. Oprócz tego, że przeciwnik doznał poważnych strat, to kraj rozpoczyna pomału pokojowy proces negocjacyjny. I to również dzięki wysiłkom Rosji. Nikt więcej tego nie robi. Do kogo jeszcze się zwrócić, kiedy trzeba rozwiązać takie kwestie? Tylko do Rosji” — podsumował Iwan Konowałow.

[My uważamy, że USA może również walczyć efektywnie z terrorystami – ale nie robi tego dlatego, że nie chce. Powody są oczywiste. – admin]

https://pl.sputniknews.com

Poczytajcie sobie, jak się żyło w Libii pod rządami Kadafiego, zanim Imperium Zła postanowiło wprowadzić tam demokrację:
https://marucha.wordpress.com/2011/10/26/szesnascie-rzeczy-ktorych-libia-juz-nigdy-nie-doswiadczy...
Admin

Komentarzy 7 to “Rosję poproszono o pomoc w stabilizacji sytuacji w Libii”

 1. Zerohero said

  zdaniem gazety, Rosja może zacząć dysponować nowym przyczółkiem w Afryce Północnej i „zacząć kontrolować napływ migrantów, zmierzających do Europy”.

  Co za brednie. Napływ migrantów do Europy może kontrolować WYŁĄCZNIE sama Europa. Po prostu nie wyławiać z morza, nie dawać socjalu, nie zachęcać od przyjazdu, deportować. I już.

 2. Józef Piotr said

  Ten Włoski rząd zdurniał ? Co nie mają Włosi Armii ? Nie mają służb granicznych ? Nie mają Policji ?
  Zamiast ci wszyscy pilnować granic Włoch i nie dopuszczać radykalnie kogo kolwiek na swoje terytorium to zabawiają się w pogotowie ratunkowe i wyławiają z morza pontony i tp łajby z tysiącami uchodźców (najeźdźców) przewożąc ich na swój teren.
  Po co Włochy brały udział w destrukcji Libii poprzez bombardowanie i zabójstwo Kadafiego ?
  Sami tego chcieli .

  Możliwa jest też wersja uwolnienia z pod wpływów NATO krajów płn Afryki. Jest to widoczne z Egiptem który wszedł już w porozumienie z Rosją i trwają tam przewartościowania militarne w kierunku sojuszu z Rosją.
  Możliwym może być dolączenie do Egiptu wschodniej części Libii a wtedy Rosja zyskałaby potężnego ludnościowo sojusznika w tej części morza śródziemnego,
  Było by niezwykle ciekawie no i byłaby śmieszna sytuacja z wyparciem Nato

 3. JerzyS said

  A my Poprosiliśmy USA o stabilizację Polski!

  http://dziennik-polityczny.com/index.php/bezpieczenstwo/6229-wojska-usa-to-powazne-zagrozenie-dla-polski

 4. hulsz said

  Makaroniarze do broni.

 5. Władek said

  Jak banderowski reżim Szydło wspiera islamskich terrorystów:

  http://trybuna.eu/polskie-dziala-przeciwlotnicze-w-rekach-syryjskich-rebeliantow/

 6. revers said

  a Wlochy wysla w nagrode swoje korwety i fregate uzbrojone w najnowsze dziala 127 mm Wulkan z koprodukcji wlochy – niemcy – holandia na Morze Czarne do pacyfkacji i ponownej destabilizacji Krymu i Donbasu.

 7. Adrem said

  Jakby Libia poprosiła, to jeszcze.
  Ale Włochy ?
  Wiadomo,że sytuacja z imigrantami u nich jest tragiczna.
  Tylko jak może prosić jedno państwo o ingerencję w innym państwie, zamiast zrobić to samemu, jeśli uważa,ze jest taka konieczność ?

  Czyli Włochy nie są suwerennym państwem ?

Sorry, the comment form is closed at this time.