Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Trump czy Putin – kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla 2017

Posted by Marucha w dniu 2017-02-10 (Piątek)

W szwedzkich i norweskich mediach toczy się dyskusja na temat ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, która w tym roku może stać się jedną z najbardziej skandalicznych w historii.

Lista nominantów jest trzymana w ścisłej tajemnicy, jednak Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Oslo i francuskie Centrum Spraw Politycznych i Zagranicznych otrzymały informację o kandydatach do tej prestiżowej nagrody.

Wśród pretendentów — prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji Władimir Putin oraz oponenci obu polityków. RT zorientowała się, dlaczego komisja wybrała kontrowersyjne kandydatury.

W tych dniach w Szwecji doszło do wycieku informacji o prawdopodobnych kandydatach do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 roku. Specjaliści Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo i francuskiego Centrum Spraw Politycznych i Zagranicznych Francji sporządzili prognozy na podstawie własnych danych i wpisali na listę nominantów nie tylko prezydentów największych mocarstw, ale również ich przeciwników ideologicznych.

Na przestrzeni 10 lat wszystkie prognozy Instytutu w Oslo odnośnie zdobywcy nagrody sprawdzały się. Analitycy oświadczyli, że przywódcy USA i Rosji na pewno trafią na listę, lecz mogą nie dostać nagrody ze względu na ogromną konkurencję.

„Według informacji uzyskanej przez nasz instytut nagroda zostanie przyznana organizacji American Civil Liberties Unio. Taki wybór odzwierciedli niezadowolenie społeczeństwa z Donalda Trumpa, ponieważ organizacja potępia jego politykę antyimigracyjną — oznajmił dyrektor instytutu Kristian Berg Harpviken. — Jest to godny wybór, ponieważ organizacja od wielu lat walczy o prawa człowieka nie tylko w USA, ale również na całym świecie”.

American Civil Liberties Unio (ACLU) krytykuje politykę Donalda Trumpa, w tym zakaz wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich. Organizację wspiera coraz więcej Amerykanów: w ciągu roku otrzymała około 24 mln dolarów w postaci datków. Jest to prawie sześć razy więcej niż zwykle.

Pracownik biura prasowego komitetu Halvor Burggraf poinformował RT, że wśród głównych faworytów znalazła się Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS, organizacja zajmująca się integracją państw Afryki Zachodniej w gospodarkę światową — RT) i prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena, który walczy z przemocą w regionie.

Ponadto jednym z kandydatów do prestiżowej nagrody jest organizacja Białe Kaski i jej założyciel Raed al-Saleh. Aktywiści, którzy nazywają siebie obrońcami praw człowieka, pracują w Syrii na kontrolowanych przez terrorystów terytoriach i są finansowani przez osoby otwarcie opowiadające się przeciwko Baszarowi Al-Asadowi. Organizacja cieszy się kontrowersyjną opinią: jej członkowie są podejrzani o kontakty z terrorystami. RT wielokrotnie informowała, że pokojowi Syryjczycy nie ufają Białym Kaskom, a sama organizacja została przyłapana na zakłamanych publikacjach na temat ich rzekomych operacji humanitarnych.

„Pokojowa Nagroda Nobla jest uważana za jedno z najważniejszych wyróżnień za starania na rzecz pokoju na świecie, lecz ostatnimi laty zaczęła zależeć od polityki UE. Przywódcy największych państw zazwyczaj są wpisywani na listę kandydatów, lecz po fali krytyki w związku z tym, że laureat nagrody Barack Obama rozpętał kilka wojen, komisja raczej nie zaryzykuje jej przyznania obecnemu prezydentowi USA lub Rosji” — uważa politolog Aleksander Butszakowski.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że członkowie Komitetu Noblowskiego w ten sposób zabezpieczyli się. Wybiorą zwycięzcę w zależności od tego, jakie siły będą dyktować politykę w UE w chwili wręczenia nagrody. Dlatego lista zawiera takie sprzeczne kandydatury, jak Władimir Putin, rosyjscy opozycjoniści, Donald Trump i jego przeciwnicy. Jest to dalekowzroczne rozwiązanie” — dodał.

Szwedzki historyk Joachim Msongajr uważa, że spekulacje na długo przed wręczeniem nagrody mają na celu wywołania oburzenia społecznego przeciwko polityce Trumpa.

„Lista nominantów do Nagrody Nobla zostanie podana do wiadomości publicznej dopiero za 50 lat. Wówczas ta informacja będzie faktem historycznym, nie więcej. Dlatego spekulacje są bardzo korzystne. Obecnie faworytą okrzyknięto głównego rywala Trumpa w celu podważenia jego autorytetu” — powiedział historyk w wywiadzie dla RT.

Przypomnijmy, że nazwiska laureatów Pokojowej Nagrody Nobla komitet poda na specjalnym posiedzeniu nie wcześniej niż w październiku.

https://pl.sputniknews.com

Pokojowa Nagroda Nobla jest chyba najbardziej skompromitowaną nagrodą, bardziej niż niemal bezwartościowa Nagroda Literacka. Nie ustanowił jej Alfred Nobel, lecz Norweski Komitet Noblowski, który podpiął się pod imię wynalazcy dynamitu.

Ponieważ przyznano ją b. prezydentowi USA, Obamie – nie za to, co dokonał, ale za to co obiecał (i nie dotrzymał) – nie widzimy żadnych przeciwwskazań, aby przyznać ją jego żonie, pani Michelle Obama, która też być może zostanie prezydentem, a jak zostanie, kto wie, czy komuś czegoś obieca.

Admin

 

Komentarzy 15 to “Trump czy Putin – kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla 2017”

 1. revers said

  Trump za pokojowa wojne w Iranie
  https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-joint-resolution/10/text?q=%7B%22search%22%3A%5B%22iran%22%5D%7D&r=7

  juz ustawiono Trumpa na prewencyjna wojne z Iranem, rezta to bla, bla gdy idzie o Iranska rope i rosyjski gaz.

 2. snag said

  Dalbym obu zeby zachecic do blizszej wspolpracy ,…

 3. Re: Artykul…

  Otrzymaja obaj nagrode Nobla jak wypieprza z jej zarzadu wszystkich zydow (tam sa wszyscy zydzi)…
  (podobnie jest z nasza wolnoscia: jak wypieprzymy zydow, to wtedy mozemy zaczac myslec o wolnosci)…

  =========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 4. watazka said

  Dobry Boze!
  A co takiego zlego zrobil Putin, zeby go tak osmieszac?

  Bo rozumiem, ze Kissinger (za Wschodni Timor), ze Obama za 6 wojen, Mandela za morderstwa, Walesa za zdrade kraju -ale Putin?
  Za co???

 5. Waldemar Bartosik said

  Zarówno Trump jak i Putin, są ludźmi dużego formatu. „Pokojowy” Nobel, grono nominowanych i nagrodzonych przez kabaretowy komitet noblowski tą groteskową, wywindowaną na piedestał prestiżowości – nagrodą, może tylko zaszkodzić ich autorytetowi.
  Na miejscu ich obu, przerwałbym spekulacje, oznajmiając désintéressement tą farsą.

 6. Waldemar Bartosik said

  I tym samym przywrócił nagrodzie właściwą jej rangę : pluszaka dla miernot, wystruganych z kartofla na potrzeby obecnego etapu….

 7. Grace said

  Ależ mnie Pan ubawił Panie Watażka! Podpisuje sie od Pana pytaniem!

 8. Marucha said

  Re 4, 5, 6:
  Całkowicie się zgadzam.

  A swoją drogą zobaczymy, co z Iranem. Czy Trump odważy się na to, na co Obama nie miał chęci.
  Może być niezła rozróba, bo Iran to nie mała Serbia…

 9. Kar said

  ..Trump ma swoja kontrolowana wyobraznie, i nie porwie sie z motyka na ksiezyc..a w ogole to po co ma napadac na Iran…w samym tylko Teheranie jest co najmniej 29 synagog. Chyba, ze postradali zmysly w swojej gromadzie.. (?)..nie ma to sensu

  http://www.eslam.de/begriffe/s/synagogen_in_teheran.htm

 10. Racjonalista said

  Pokojowa Nagroda Nobla to wykrywacz czołowych szumowin świata.

 11. peacelover said

  …nosil wilk razy kilka,
  teraz poniosa wilka !!!

  Bil wszyskich ….i w Kambodrzy i..w Laosie, Wietnamie , Panamie, Libii, Kosowie itd itp
  …a teraz my Iran podetniemy skrzydelka dolarowi no i co nam wilk zrobi ???

  ano bedzie znowu udawal swiatowego police-majstra ????

  No to choc tu lobuzie !!! wlasnie czekamy? a mamy dosc graciarni, by ci morde pozadnie skuc !!!!

  a za nami jeszcze miliard Kitajcow i…. Rossija …!!!! Wesolo ! WEsolo !! Coraz weselej !!!!!!!

  23 MARCA 2017 roku IRAN zamierza wyeliminowac dolara ze swoich rozrachunkow za rope.!!

  Szykuje sie wiec swiatowe rozliczenie militarne .!!!!!

 12. Antares said

  Zaraz zaraz, z tego co słyszałem to jednym z kandydatów do tej „prestiżowej nagrody” ma być Owsiak ze swoim cyrkiem 😊

  Ma być.
  Na liście brakuje Macierewicza, Waszczykowskiego, Targalskiego, Kowala, Wiatrowycza, Poroszenki i wielu innych.
  Gdyby żył Sinobrody, też miałby szanse.
  Admin

 13. Roson said

  #4 “A co takiego zlego zrobil Putin, zeby go tak osmieszac?

  Oni probuja go przekupic ta smieciowa, wolna od podatku, lapowka jaka stala sie nagroda Nobla.

 14. NICK said

  J.E.
  Putin.
  Jak ‚nagrodę’ swołocz przyzna?
  NIE ODBIERAJ!
  NIE!

 15. EyWey said

  TRUMP SURROUNED BY ASHKENAZI FAKES_KRYPTOS JEWS !

  .https://www.youtube.com/watch?v=4VcbKgM5Mq8

  Scena wojenna skwierczy pozycje obstawione, kto walnie pierwszy.

Sorry, the comment form is closed at this time.