Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  marteczka o Wolne tematy (41 – …
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  nod o Hańba i zdrada – chyba b…
  Maverick o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Carlos o Szambo próbuje go ośmiesz…
  Gdzie błąd? o Wolne tematy (41 – …
  Carlos o Szambo próbuje go ośmiesz…
  revers o Wolne tematy (41 – …
  revers o Wolne tematy (41 – …
  revers o Szambo próbuje go ośmiesz…
  marek13 o Dlaczego koty boją się ps…
  Marucha o Szambo próbuje go ośmiesz…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Macierewiczowszczyzna

Posted by Marucha w dniu 2017-02-11 (Sobota)

Państwo znacie konotacje historyczne tej nazwy? Nie wątpię, że tak. Czasy bolszewików, terror jednostek obdarzonych nadmiarem władzy.

Czy mamy z tym do czynienia w dzisiejszej Polsce? Odpowiecie, że nie – zapewne dziś słusznie. Jednak – gdy spróbujemy użyć wyobraźni – do jakich wniosków dojdziemy?

Odkąd Antoni Macierewicz został ministrem obrony narodowej, jesteśmy świadkami całego szeregu zachowań każących dalece wątpić w słuszność tej nominacji. Każde zastanawiające wydarzenie, o ile nie uda się go zamilczeć, jest obficie zalane potokiem słów ministra – z której to lawiny zawsze wynika, że wszystko jest w porządku, po całkowitą kontrolą, a sprawy idą w najlepszym z punktu widzenia interesów Państwa, kierunku. I tę narrację potwierdza i podtrzymuje cały obóz PIS.

Tymczasem – uważny obserwator zwróci uwagę, że deklaracje ministra coraz jawniej rozmijają się z rzeczywistością. Pan minister mówi – a masz, obywatelu coś zupełnie odmiennego.

Mówi, że wojsko będzie miało dwa śmigłowce – a VIPY dostają dwa samoloty dla siebie – a śmigłowców ani widu.

Mówi, że Polskie Wojsko się rozwija i wzmacnia swój potencjał – a jednocześnie zakupy są wstrzymane, nie tylko w zakresie śmigłowców ale i innego uzbrojenia, natomiast środki są kierowane na tworzenie tworu w obecnej sytuacji mało potrzebnego – czyli Obrony Terytorialnej.

Ma ona, Obrona Terytorialna, oczywiście sens, ale jedynie wtedy gdy stanowi dopełnienie regularnego wojska – natomiast jeżeli występuje zamiast – to będzie jedynie mięsem armatnim dla potencjalnego agresora, a im lepiej będzie wyposażona i uzbrojona – tym lepszego sprzętu łatwym dostarczycielem będzie dla wroga. Z punktu widzenia np. Specnazu – to wystarczy tą jednostkę zrzucić gołą i bosą – a w krótkim czasie będzie świetnie wyekwipowana i uzbrojona – do tego za darmo.

Jak wiemy z ostatniej chwili Specnaz będzie też miał specjalne wielofunkcyjne długopisy – liczone w tysiącach sztuk – i kosztujące grube tysiące za sztukę – które my właśnie kupujemy naszej obronie terytorialnej za nasze podatki. Nieświadomie kupujemy – wystarczy, że pan minister wie.

Pan minister obiecuje wzmocnienie wojska – a najwyżsi generałowie i wyżsi oficerowie tabunami uciekają do rezerwy.

Pan prezydent zwraca się do żołnierzy, by otwarcie opowiedzieli o swoich bolączkach – a następnie ten, który się odważył – wylatuje ze służby.

Należy wątpić, by nastąpiło to z inicjatywy prezydenta – raczej prawie na pewno to minister dowiedział się kto miał czelność…. Co oczywiście prezydenta nie usprawiedliwia – skoro żądał informacji, winien zadbać i o bezpieczeństwo informatora i o dyskrecję. Inaczej sam sobie wystawił marne świadectwo. Nie pierwsze i zapewne, niestety nie ostatnie – ale nie o prezydencie jest ta pieśń…

Pan minister za nic sobie ma opinie innych. Z całkowicie niejasnych przyczyn promuje w strukturach MON pulchnego pana-chłopczyka pozbawionego w równym stopniu kompetencji co autorytetu. Upokarza pan minister wojskowych każąc im traktować faworyta pana ministra z całkowicie nienależnymi honorami.

Pan minister upokarza również publicznie nie tylko swoich podwładnych – ale i przełożonych. Zwracali się do pana ministra w sprawie Misiewicza i prezydent, i Pani Premier, i Jarosław Kaczyński. I co? I, jak to się mówi – jajco. Pan minister odpowiada, że coś zrobi – po czym nie robi nic – dalej promuje swojego ulubieńca. Czyniąc w ten sposób publiczny afront swoim przełożonym – czyli dopuszczając się tego za co w cywilizowanym państwie dostaje się dymisję.

Ale ministrowi Macierewiczowi włos z głowy nie spada. Robi, co chce – a inni mogą mu skoczyć.Ewentualnie naskoczyć. Taki jest przekaz, który dociera do ogółu obywateli, ale również do międzynarodowej wiedzy medialno-politycznej. A tu już żarty powinny się skończyć.

Skoro jednak się nie kończą, to pojawiają się pytania o przyczyny tego stanu rzeczy. Na przykład takie pytanie: KTO STOI ZA ministrem Macierewiczem – że jego pozycja jest tak mocna, że za mocna i dla Prezesa, i dla Pani Premier, i dla prezydenta?

Czyżby prawdę pisał Tomasz Piątek o przedziwnych polityczno-biznesowo-mafijnych kontaktach międzynarodowych ministra Macierewicza? Sięgających od Waszyngtonu przez Chicago, Tel Aviv – do Moskwy? Czy stąd płynie siła Antoniego Macierewicza? Czy to jest siła korzystna dla Narodu i Państwa Polskiego? Stawiajmy takie pytania – i szukajmy na nie odpowiedzi. Żądajmy odpowiedzi na te pytania.

Ja oczywiście nie przesądzam o tym jak wygląda prawda. Tylko rzecz w tym, że na publiczne stawiane zarzuty i wątpliwości nie otrzymujemy ŻADNEJ odpowiedzi. Nie słyszymy o procesach wytaczanych Tomaszowi Piątkowi.

Więc nasuwa się kolejne pytanie: czyżbyśmy mieli do czynienia ze znaną nam już techniką ZAMILCZANIA niewygodnych kwestii? Dlaczego WSZYSTKIE MEDIA na takie zamilczanie pozwalają?

Pan minister składa sążniste deklaracje na temat swego patriotyzmu, równie sążniste deklaracje na temat rozwoju wojska – rzecz w tym, że żadne konkrety tego nie potwierdzają. Wojsko, jak się wyżej rzekło, raczej się zwija niż rozwija, rok stracono na przebudowę floty śmigłowców. Dalej tego sprzętu nie ma. Zakupy dla wojska są szczątkowe lub pozorne, pisałem o tym wyżej – zmierzam do kolejnego wątku.

Równolegle z zapaścią personalno-inwestycyjną w Wojsku Polskim pojawiły się u nas ciężkie oddziały wojsk amerykańskich. Ma to (chyba) oczywiście swoje dobre strony – lepiej z dwojga złego być pod nadzorem (okupacją?) amerykańską, niż sowiecką [? A gdzie te sowiety? – admin]. Znam oczywiście takich, którzy się z tym nie zgodzą, ale z tego, co wiem, jest ich kilku, chyba trzech. [Proszę doliczyć jeszcze większość gajówki Maruchy, którzy nigdzie nie mogą się dopatrzeć „sowietów” – admin]

Nasuwa się jednak pytanie o cel – czemu – i komu? – to miałoby służyć? Są na naszym terytorium obce wojska, naszych za bardzo nie widać, do tego jest świetnie uzbrojona i wyposażona Obrona Terytorialna o nie do końca jasnych kompetencjach.

To, że OT zna doskonale lokalny teren, ludność i infrastrukturę – jest zaletą – gdy służy ona interesom swojego Narodu. Jest gorzej, gdy zostanie ona związana współpracą z obcym wojskiem i podległa personalnie z pominięciem struktur Wojska Polskiego. Z drugim elementem już mamy do czynienia, z pierwszym wynikającym z drugiego możemy mieć do czynienia w każdej chwili. To powinno dawać do myślenia. Przypominam, że cały czas obracamy się w sferze podległości władzy pana Macierewicza i jego ewentualnych mocodawców.

Gdzieś w tle tych rozważań majaczy niesłusznie schodząca w niepamięć sprawa tragedii smoleńskiej. Sposób jej wyjaśniania przez czynniki oficjalne i stronę rosyjską urągał i urąga wszystkim cywilizowanym standardom. Problem w tym, że RÓWNIEŻ sposób wyjaśniania okoliczności tego zdarzenia przez kolejne zespoły, komisje czy podkomisje sygnowane przez Antoniego Macierewicza – nosi wszelkie cechy celowej dezinformacji – z tą jedynie różnicą, że ścieżki prowadzą w innych kierunkach.

Miller malował jedne ścieżki, Lasek trochę inne, Anodina też nieco inne. Pełen profesjonalizm. W świecie służb nazywa się to mnożeniem tropów, krzyżowaniem ścieżek, zadeptywaniem śladów – cel jest jeden: żeby wszystkich postronnych zniechęcić do zajmowania się sprawą. Tak to wygląda.

Ostatni rok działania podkomisji jedynie potwierdza te moje odczucia – panowie siedzą i biorą pieniądze za nic, za dawanie alibi, nie ma żadnych efektów ich działania. Można odnieść wrażenie, że nikomu z władz nie zależy na poznaniu prawdy o Smoleńsku.

Zaś natarczywa uporczywa konsekracja przy każdej dobrej i złej okazji ofiar i sprawy smoleńskiej – powoduje narastające zniechęcenie opinii publicznej. Zupełnie jakby komuś o to chodziło, jakby komuś na tym ZALEŻAŁO.

Z napisaniem na ten temat nosiłem się od jakiegoś czasu, bezpośrednim impulsem były trzy zdarzenia.

Pierwsze, to szarża kolumny samochodów Antoniego Macierewicza pod Lubiczem. Sposób w jaki Macierewicz porusza się po polskich drogach i się tym chełpi, przypomina jako żywo jego sposób poruszania się w świecie polityki – w tym sposób poruszania się wśród ludzi. Pan Macierewicz rozpycha się z butną miną, jest nieustannie napompowany władzą. Porusza się z ochroną przypominającą ochronę prezydenta USA. Wypowiada się niechętnie, z demonstracyjną wyższością, na pytanie dziennikarzy odpowiada tak, jakby robił jakąś niesłychaną łaskę – zresztą jeżeli nawet odpowiada, to i tak nie na temat, lub obok tematu. Emanuje impertynencją, pławi się w niej, upaja się nią. Takie mam narastające wrażenie.

Zachowuje się jak człowiek, który otrzymał władzę znacznie przekraczającą jego możliwości intelektualne i nie rozumie czemu ona ma służyć. Że jest to służba i zobowiązanie. Nie czas na próżną autokreację.

Drugie zdarzenie, to wczorajszy wypadek Pani Premier. Wydaje się, że skutki będą nieznaczne, głupia szarża BORowców rozejdzie się po kościach. Ale taka sytuacja skłania do postawienia pytania o następczość władzy w sytuacjach krytycznych. Pani Premier mogła odnieść cięższe obrażenia.

Trzeci element, a właściwie pierwszy – to sen. Sen przyśnił mi się w nocy po „szarży pod Lubiczem”. Przyśniła mi się niewyraźna ciemna tablica, na której coś było napisane. Początkowo nie mogłem się doczytać, po dłuższym wpatrywaniu się odczytałem pierwsze zdanie. Tam była napisana informacja: „Jarosław Kaczyński nie żyje”. Dalej nie czytałem, bo się obudziłem i natychmiast włączyłem telewizor, żeby zobaczyć, co leci na żółtym pasku…

Nic nie leciało – uuuffff!.

Obudziłem się tak gwałtownie i niemal panicznie, bo pierwszym skojarzeniem, jeszcze we śnie, było – że władzę przejął Macierewicz. W świetle posiadanej już wiedzy i obserwacji byłoby to bardzo prawdopodobne – i niezmiernie moim zdaniem niebezpieczne. Z dużym prawdopodobieństwem nastałyby czasy o których jest tytuł tego felietonu.

Warto pamiętać o Smoleńsku również i w tym kontekście, że Lech Kaczyński, gdy zaczął zanadto przeszkadzać – został bez zbędnych ceregieli usunięty [Przez kogo? Komu aż tak przeszkadzał? – admin]. Z tego warto wyciągnąć wniosek, że KAŻDY kto będzie zanadto przeszkadzał – też może zostać usunięty.

Wyraziłem tym felietonem swoją opinię, bo uważam, że trzeba o tym publicznie powiedzieć. Tym bardziej, że wszyscy dziennikarze niepokorni i niezależni, wszyscy ci, którzy mają decydujący wpływ na prawicową opinię publiczną, jakoś tak niepostrzeżenie przeistoczyli się w nieprzytomnych wazeliniarzy i lizodupców władzy. To jest wprost niewiarygodne jak można się upodlić i nawet tego nie zauważać. Uważałem, że trzeba o tym napisać TERAZ – kiedy jeszcze Macierewiczowszczyzna jest groźną ale jedynie hipotezą. Trzeba o tym pisać i mówić.

Uważam – i piszę to z pełną powagą, że – w dobrze pojętym narodowym interesie – ludzie powinni wyjść na ulice – jeśli trzeba, to w wielomilionowych manifestacjach – by wymusić na rządzie jedno: trwałe i całkowite odsunięcie Macierewicza od władzy – i to natychmiast.

Ten rząd nie jest idealny, ale jest niezły – i najlepszy z możliwych dostępnych. Gdyby z jego składu został usunięty Antoni Macierewicz – ten rząd stałby się – w mojej opinii – lepszy o jakieś 80%.
Można nawet zaryzykować twierdzenie, że jakieś 60-80% głosujących na PIS nie zagłosowałoby nań – gdyby wiedziało, że Macierewicz będzie w składzie rządu.

[A co z Waszczykowskim? Co z takim ekspertami, jak Targalski? – admin]

Stąd mój apel do Prezesa Kaczyńskiego i Pani Premier Szydło: apel o niezwłoczne usunięcie Antoniego Macierewicza z rządu.

Andrzej Tokarski
http://att.neon24.pl

Komentarze 24 to “Macierewiczowszczyzna”

 1. otto hak said

  [A co z Waszczykowskim? Co z takim ekspertami, jak Targalski? – admin]

  One project at a time…

  (wężykiem…)

  🙂 – admin

 2. Inkwizytor said

  Życzę chazrakiej K**wie szybiej śmierci

 3. Re: Artykul…
  Tak wyglada zydowski kneSejmowy „wibrator” w talmudycznej wersji syjonistycznej miedzynarodowki….
  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 4. La Reine Toronto said

  Prosze nie psuc mi konca tygodnia takim obrzydliwym obrazkiem; to sie nie godzi.Precz z mojego ulubionego kacika internetowego; prosze na przyszlosc zamazac fizjonomie, bo trace humor i nawet apetyt.

 5. matirani said

  Ale blablanie… nie wiem do konca czy ma racje czy nie, ale leje wode i gledzi jak nawiedzony na skrzynce mydla.
  Faktów malo a slów duzo.
  Strata czasu.

 6. matirani said

  Już za kilka dni z inicjatywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w 30 miastach Polski ruszy I edycja ogólnopolskich i bezpłatnych szkoleń dla kobiet z technik samoobrony. Zajęcia poprowadzą najlepsi instruktorzy Wojska Polskiego w zakresie walki wręcz i samoobrony.
  .https://www.youtube.com/watch?v=KhCm4nWE7OI
  http://www.mon.gov.pl/samoobrona-kobiet/
  Z WT od OP.

 7. Marucha said

  Re 4:
  No cóż, rozumiem Panią… taka jest polska rzeczywistość: Macierewicz, Waszczykowski, Morawiecki, Targalski, Misiewicz, Janniger, Siemoniak, Schetyna, Kowal, Duda, Kaczyński, Petru, Kijowski, Zandberg….

 8. Majster said

  Większość z generałów była w PZPR, więc z niech nie mówią o honorze. Skrzypczak wyróżniał się na tym tle, ale dał się wrobić w sprawę dronów. Mija właśnie 20 lat jak Polska wysłała MiGi-29 do Izraela na próby i nikt nigdy nie powiedział co mamy z tego.

 9. La Reine Toronto said

  ad 7 no i kiedy to sie skonczy Panie Gajowy? czy prawdziwych Polakow juz w rzadzie nie ma?
  Chyba mozna ich policzyc na palcach? Ciekawam kogo mozna zaliczyc do czolowki tych co maja chociaz troszke do powiedzenia dla dobra naszej Ojczyzny? ktoz to taki?
  Mysle tylko o redaktorze Michalkiewiczu? Kukiz? Piskorski tak ten aresztowany polityk to 100 % Polak.
  Pozdrawiam !

  Bóg nikogo nie chce na siłę zmuszać do rozsądnego myślenia. I nie będzie na siłę ratował narodów, które chcą sczeznąć w gnoju i upodleniu.
  Admin

 10. Panie Gajowy! Niech Pan nie robi sobie podśmiechujek z nazwisk polityków. To on pomógł w lustracji komunistycznych morderców i dalej szuka winnych śmierci ważnych Polaków w Smoleńsku. Trochę więcej szacunku dla demokratycznie wybranych ministrów. Obrażający sam sobie szkodzi najbardziej przez poniżanie własnej godności. Lech Marek Jaworski latarnik@mac.com

  >
  ———
  Panie Lechu Marku Jaworski,
  Nie ja wymyśliłem ten tytuł, więc pretensje nie do mnie.
  Ale powiem szczerze, że mi się podoba pojęcie „macierewszczyzna”, tak jak piłsudczyzna. Urobione zgodnie z regułami polskiego słowotwórstwa, emocjonalnie obojętne.

  Nie można Panu zabronić kultu chazara Macierewicza, którego miejsce jest w szpitalu psychiatryznym, jeśli nie na szubienicy za podżeganie do wojny, która skończyć się musi anihilacją Polski.
  Przez takich, jak Pan, nikt sensowny nie ma szans przebić się do władzy w Polsce.
  Admin

 11. Józef Piotr said

  &7
  Wszystko dotychczas rozumiałem ale po co ci młodzi chłopcy : Janniger i Misiewicz . Jakie mają atuty ?

  Młode i nie rozepchane jeszcze dupy.
  Admin

 12. Władek said

  Nazwisko zakończone na -icz wskazuje że mamy tu do czynienia z chazarską świnią pochodzenia litwackiego.

  To akurat niekoniecznie. Jest mnóstwo polskich i rosyjskich nazwisk na -icz.
  Admin

 13. Józef Piotr said

  do &9
  Rozchodzi mi się o tych agentów

 14. watazka said

  Polska rzeczywistosc jest taka, ze Macierewicz nie jest nowym zjawiskiem. Istnieje od czasow KOR-u i nikomu nie przeszkadzal.

  To miedzy innymi, o nim Urban opowiadal dawno temu:

  Urban – Solidarnośc to płatna agentura 1987 – YouTube

 15. Marcin said

  Antosia trzeba by było wziąć na spytki nad rozpalonym ogniskiem to ciekawych rzeczy można by sie było dowiedzieć. Czyż Antoś nie przeczuwał ze samolocik spadnie i pojechał pociągiem a miejsce katastrofy odwiedził z pełnym żołądkiem bo na głodnego mógłby zwymiotować. Czyż to nie jego Jarek ładnie schował do szafy na okres przedwyborczy ( a może mu kazano ) i pieknie wyciągnął po wyborach do smoleńskiej misji i misji instalacyjnej wojsk z hamburgerowa. Czyż to nie przypadek ze Waszczykowski i Szydło ( absolwenci kursów dla konfidentów usa ) znaleźli sie w jednej drużynie o tym samym czasie. Antek jest kluczem.

 16. , said

  Ou.o. We in trouble
  http://www.forexfactory.com/attachment.php?attachmentid=2117719&stc=1&d=1482869522

 17. Przemko said

  1/ słuszna ocena kompetencji i właściwości psycho-fizycznych tego psychopaty („Zachowuje się jak człowiek…)
  2/ „Ma to (chyba) oczywiście swoje dobre strony – lepiej z dwojga złego być pod nadzorem (okupacją?) amerykańską, niż sowiecką” – BREDNIE! czy POLaczki muszą KONIECZNIE miec protektora (okupanta)?? a może by się tak rządzić samemu. albo – na poczatek – w sojuszu z Chińczykiami, którzy nie traktują nas jak skarbonki dla urojeń chazarskich
  3/ „Ten rząd nie jest idealny, ale jest niezły – i najlepszy z możliwych dostępnych.” – mój Boże! na początku kadencji uważałem, że „lepiej złapać syfa niż HIVA’ (czyli PIS po PO) ale teraz nie mam żadnych złudzeń – wszyscy oni – co do jednego! – powinni znaleźć się w więzieniu. niektórzy – pod ścianą. dobra zmiana – psia ich mać!
  4/ i niechże się pan nie obawia o następstwo „tronu” po premier żydło. ona i tak jest tylko od składania podpisów. naczelniczek państewka, bo konsultacji z maciorą (on MUSI mieć na niego jakies ‚kompromaty’ – dziwna przeszłość rodzinki kaczki, dziwna powściągliwość władz w stanie wojennym, dziwne pogłoski na temat upodobań jarkacza) w 5 minut zakomunikuje kto teraz „rządzi” BUHAHAHAH Polską
  5/ Jezusie! Jaki ten krraj jest chory!

 18. , said

  http://www.urbancookies.com/

 19. , said

 20. , said

 21. Yagiel said

  @LMJ,10
  Jest pan pewny, że „minister wybrany demokratycznie”? Pamiętam z kamp. wyborcz., że był skryty głęboko w schronie, a sama pani przyszłą premier zapewniała, że Gowin jest świetny – ten minister jest raczej z oszustwa wyborczego, z wyłudzenia demokratycznego… Gdyby ten człowiek był zapowiadany w kamp.wyb. na to stanowisko, PiS dostałby 10% głosów mniej.
  A po drugie – co ma wspólnego zapierdzielanie na chama po szosach i ulicach rządowych figur, na jakieś kolacyjki rodzinne czy zloty u Rydzyka z demokracją albo z wyjaśnianiem Smoleńska? Jaki pan związek widzi, że pan to z tym łączy? Ja nie widzę, więc proszę „latarnika” o oświecenie.

 22. , said

 23. Ola z Podola said

 24. , said

Sorry, the comment form is closed at this time.