Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy minister Beck jest winny klęski wrześniowej?

Posted by Marucha w dniu 2017-02-15 (środa)

Będą kontrowersje… – admin

Do Pana Posła Roberta Winnickiego

Panie pośle, mam pytanie dotyczące Pana wystąpienia sejmowego w dniu 9-go lutego 2017 r. na temat polskiej polityki zagranicznej a opublikowanej na http://www.prawica.net/6543.

W związku z tym wystąpieniem, stawiam pytanie, dlaczego w końcówce tego wystąpienie obarczył Pan ministra Becka winą za klęskę wrześniową 1939 r. a wynikło to, według Pana, z Jego fatalnej polityki jako szefa MSZ.

Według mnie wpisuje się Pan tym stwierdzeniem w propagandę antypolską, tzw. politykę wstydu, która dąży do tego żeby Polacy wstydzili się swoich antenatów, swojej tożsamości i swojej przeszłości.

To właśnie siły wrogie Polsce rozgłaszają zmyślone fakty i fałszywe opinie o nas i naszej historii. To komuniści polscy i propaganda rosyjska oskarżają nas o wywołanie II-ej wojny światowej, argumentując tym że powinniśmy przytulić się do „batiuszki Stalina”, to propaganda żydowska i niemiecka rozpowszechniają fałszywą wiedzę o „polskich obozach koncentracyjnych” oraz oskarżają o współudział w Holokauście.

Mało tego, nawet w Polsce tacy posłowie jak Grupiński i Szczerba (Platforma Obywatelska) bez żadnego wstydu w telewizji stwierdzają, że Polacy mordowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej, co współgra zgodnie z propagandą żydowską i niemiecką, a Pani poseł Scheuring-Wielgus Joanna (Nowoczesna) nazywa Żołnierzy Wyklętych zbrodniarzami i bandytami, co jest zgodne z propagandą rosyjską [??? – admin] i komunistów polskich.

Jest to tym bardziej haniebne, że te osoby nie zostały potępione przez ich macierzyste partie. Gdyby Hitler przewidział, że będzie miał taką zgraję niegodziwców zrzucających winę z Niemców, odpowiedzialnych za okropności II-ej wojny światowej na Polaków, to by nie musiał organizować prowokacji gliwickiej.

Oczywiście, ja nie stawiam znaku równości pomiędzy Panem a osobami wyżej wymienionymi, tym niemniej uważam że szeroko rozumiane środowiska endeckie są zaczadzone jakąś atawistyczną, bezrozumną nienawiścią do wszystkiego co jest związane z marszałkiem Piłsudskim. Ta nienawiść jest sączona do umysłów młodego pokolenia, nie wiadomo w jakim celu, chyba że w świadomym celu opluskwiania historii Polski.

Jeżeli obarcza Pan wspólnie z wrogami II-ej Rzeczpospolitej, odpowiedzialnością za klęskę wrześniową nasze przedwojenne władze, to proszę być konsekwentnym i obarczyć taką samą odpowiedzialnością rządy Danii, Norwegii, Belgi, Holandii, Grecji itd. które zostały podbite przez III-ą Rzeszę w tamtym czasie a także Abisynię, Kenię, Somalię itd., które też w tym okresie poniosły klęskę broniąc się przed Włochami. Należy też potępić Litwę, Łotwę i Estonię że poniosły klęskę w walce ze Związkiem Radzieckim.

A czemu jest winna Finlandia, co została napadnięta w 1939 r przez Związek Radziecki i Stalin nie tylko zabrał co chciał, to jeszcze po wojnie Finowie byli zmuszeni do zapłacenia reparacji wojennych temu agresorowi. Czy oskarży Pan ministrów spraw zagranicznych Chin, że Japończycy w 1941 r napadli na nich i zaanektowali wschodnie wybrzeże mordując w sposób bestialski ludność cywilną Chin, podobnie było z Filipinami, Indonezją itd. Każde wydarzenie należy rozpatrywać uwzględniając czas, warunki i okoliczności wówczas panujące.

Oskarżanie Polski o klęskę wrześniową jest patologią, absurdem trudnym do wytłumaczenia, II-a Rzeczpospolita niby to miała pokonać III-ą Rzeszę?. Polska która po dziesięcioleciach rozbiorów budowała dopiero państwo od nowa. Ziemie polskie były zaniedbane a dodatkowo zdewastowane w okresie I-ej wojny światowej, gdzie przemieszczały się tu fronty wojny i wojska niemieckie, austriackie oraz rosyjskie a na końcu wojna polsko-bolszewicka.

Mocarstwowa Francja broniła się tylko parę dni dłużej od nas, z tym że na nas napadła jeszcze druga potęga światowa, tj. komunistyczny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Z Niemcami walczył cały świat i gdyby nie Stany Zjednoczone to można domniemywać, że zarówno Wielka Brytania jak i ZSRR były by pobite i podbite. [Tu już nie mogę wytrzymać: ZSRR wzięło na siebie 80% ciężaru w walkę z Niemcami. Stany Zjednoczone przyszły właściwie na gotowe, gdy już wszystko było pozamiatane. Ich rola była niewielka, głównie propagandowa. – admin]

A tu Pan poseł Winnicki twierdzi że minister Beck jest odpowiedzialny za klęskę wrześniową „Znaj proporcje mocium Panie”.

Zdaję sobie sprawę że są tacy historycy, politycy i publicyści bajkopisarze którzy stawiają tezy a żeby to w sojuszu ze Stalinem a drudzy że w sojuszu z Hitlerem, to było by pięknie, takie bezpłodne rozważania „co by było, gdyby..”. Oczywiście dalszy scenariusz zakładają optymistyczny jak reżyser w filmie, ale rzeczywistość nie układa się według życzenia, nie ma sensu rozwijać tu tych scenariuszy ale w skrócie zaznaczę.

Np. idziemy w sojuszu z Niemcami, wynik wojny mógłby być taki sam, tylko wojna trochę dłużej by trwała, następnie sojusz ze Stalinem a wówczas nie można wykluczyć że mocarstwa zachodnie mogły by się stać sojusznikami Hitlera. Obydwie ewentualności dla nas gorzej jak tragiczne.

Rzeczywistość jest taka, że pomimo utraty Kresów to na szczęście odzyskaliśmy Ziemie Zachodnie, plus Ziemię Mazurską i mamy Państwo Polskie.

Bezmyślne czytanie historyków bajkopisarzy to strata czasu, pożyteczniejsze jest natomiast czytanie prawdziwych bajkopisarzy, ponieważ prawdziwa bajka uczy posługiwać się rozumem.

”Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.
Dwóch wilków jedno w lesie nadybali jagnię;
Już go mieli rozerwać; rzekło: „Jakim prawem?”
„Smacznyś, słaby i w lesie!” – Zjedli niezabawem.

Jest to jedna z bajek Ignacego Krasickiego o samotnym i słabym jagnięciu, jest i inna o słabym zajączku („Przyjaciele”- nie cytuję bo przydługa), który jednak nie był samotny, miał wielu przyjaciół a więc był „mądrym dyplomatą” ale w rezultacie „I tak wśród przyjaciół psy zająca zjadły”. Z tego morał taki, że jak się jest słabym to za wiele nie można zdziałać.

Genialne działanie ministra Becka polegało na tym, że gdy na naszą Ojczyznę napadły dwa potężne totalitarne mocarstwa, to wojna ta nie stała się wydarzeniem regionalnym bez echa, zapomnianym przez świat, lecz zapalił się od tej wojny cały świat.

14.02.2017 r.

Czesław Buksiński
Inżynier, obecnie na emeryturze, od 1981 r związany z opozycją niepodległościową.

http://prawica.net

Komentarze 63 to “Czy minister Beck jest winny klęski wrześniowej?”

 1. Tomek said

  Na pewno to nie głupi Beck jest winny klęski wrześniowej. Lista jest o wiele dłuższa, zacząć na pewno należy od Piłsudskiego, poprzez Rysza-Śmigłego, bohaterskiego „marszałka” co ze strachu spier***ił do Rumunii. Cała sanacyjna generalicja to był gang Olsena.

  Piłsudski był głupim ćwokiem, to jego obarcza się winą za brak samolotów czy czołgów. Jego generalicja wysłała ułanów na czołgi, pech chciał że czołgi Skody miały pancerz z twardej czeskiej stali a nie z miękkiego masła. Lista winnych tej kompromitacji jest naprawdę długa.

  Nie było polskich obozów koncentracyjnych w Brześciu czy w Berezie Kartuskiej? Co autor chce powiedzieć?

  Ja rozumiem że chodzi mu o sprzeciw wobec propagandy wstydu. Rozumiem. Ale wrzesień 1939 roku to była całkowita kompromitacja kamaryli Piłsudskiego. Głupi Beck był tylko małym kółkiem w tej machinie.

 2. Tomek said

  Polecam raport generała Izydora Modelskiego przygotowany dla generała Sikorskiego. Pierwsza część tutaj: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/gen-izydor-modelski-wojskowe-przyczyny-kleski-wrzesniowej-1939-r-czesc-i-1/

  Pan Buksiński używa infantylnej argumentacji, historii nie zna za grosz.

 3. Maćko said

  Panie Tomku, uszanowania, wlasnie mialem podobnie napisac. 🙂

  Agentura brytyjska i, oczywiscie, niemiecka robily skutecznie co mogly aby Polske oslabic, aby nie dopuscic do wzmocnienia sie Armii.

  Niemiecka byla na pewno dominujaca, ale, np. pomysl autofinansowania polskiej produkcji zbrojeniowej poprzez uprzedni eksport sprzetu byl podsuniety Polsce przez Brytyjczyków ( agentów The City, oczywiscie, a nie fasadowego rzadu brytyjskiego ). A podsunieto ten pomysl gdzy odmówiono Polsce kredytów na uzbrojenie i zakup sprzetu.
  Modelski pokazuje tylko czesc widoczna pajeczyny.

  Co prawda Rafal Brzeski utrzymuje, ze po 1908r GB nie miala siatki za granicami, ale mysle, ze albo to naiwne, albo jest zaprogramowany odpowiednio po latach pracy w GB albo… mówi o wywiadzie a nie o agenturze wplywu… 😉

 4. Maćko said

  PAnie Adminie – gdyby nie pomoc USA i GB to by CCCP moglo wojny nie wygrac albo nie tak szybko.
  Fakty, tylko fakty.
  Rosjanie dostali maszyny, samochody, ciezarówi, samoloty, osprzet do czolgów, nawet slynne opancerzenie t34 bylo walcowane w Chicago.
  Nie umniejszam wysilku Rosjan ani nie banalizuje ich przelanej krwi ( choc czesto tyle jej przelano z glupoty i obojetnosci wlasnych dowódców ) ale warunki pracy biur rozwojowych w CCCP praktycznie uniemozliwialy postep techniczny na wymaganym poziomie.
  Anthony C. Sutton to opisuje a moje podróze i obserwacje w CCCP to potwierdzaja.

  ——
  Panie Maćko, nie wiem, jaka była pomoc w sprzęcie dla ZSRR – ale śmiem wątpić, czy była aż tak decydująca o sukcesach bitewnych. Zachód kłamie, łże i oszukuje. Nie mam powodu wierzyć w ich dane, nawet gdy omyłkowo powiedzą prawdę. Tym kurwom nie należy wierzyć w nic.

  Faktem jest, ze to żołnierz sowiecki wziął na siebie ciężar wojny z Niemcami i ich sojusznikami. 80%, panie Maćko. Osiemdziesiąt procent.

  I tyle.
  Admin

 5. Maćko said

  z wiki:
  Według aktualnych szacunków rosyjskich historyków, w ramach pomocy ZSRR otrzymał 427 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 13 tys. czołgów, 9 tys. traktorów, 2 tys. lokomotyw, 11 tys. wagonów, 3 mln t benzyny lotniczej, 350 tys. t materiałów wybuchowych, 15 mln par butów, 70 mln m² tkanin ubraniowych, 4 mln opon oraz 200 tys. km drutu telefonicznego[1].

  Dla porównania w czasie wojny (od II półrocza 1941) produkcja własna ZSRR wyniosła ok. 265,6 tys. samochodów. Produkcja parowozów wynosiła: w 1940 r. – 914 szt., w 1941 r. – 708 szt., w 1942 r, – 9 szt., w 1943 r. – 43 szt., w 1944 r. – 32 szt., w 1945 r, – 8 szt. Produkcja wagonów towarowych w latach 1942-1945 wyniosła 1087 szt.[2].
  ….
  W książce „The Role of Lend-Lease in Soviet Military
  Efforts, 1941-1945” by BORIS V. SOKOLOV, autor wyraźnie stwierdza, że bez Lend Lease ZSRR załamałby się.
  Żukow stwierdził, że ZSRR rozpoczął wojnę jako zacofany kraj, brakowało wszystkiego, prochu do produkcji amunicji, stali na czołgi, transportu etc.
  Wszystkie fabryki czołgów zostały sprzedane Sowietom przez USA w latach 30-tych.

  Co do wielkości dostaw dysponuję takimi danymi – w procentach całkowitego zużycia przez ZSRR :

  80% konserw mięsnych
  92% lokomotyw, szyn i maszyn do ich układania.
  57% benzyny lotniczej
  53% materiałów wybuchowych
  74% całego taboru samochodowego
  88% sprzętu radiowego
  53% miedzi
  56% aluminium.
  60+% paliwa samochodowego
  74% opon samochodowych (USA zbudowały tam fabrykę)
  12% pojazdów opancerzonych
  14% samolotów bojowych
  Do tego wysoki procent stali jakosciowej, kabli komunikacyjnych, materiałów sanitarnych, prawie wszystkie nowoczesne obrabiarki używane przez Sowietów + Know how, 9 (inne xródła podają 15) mln par butów, zywności w sumie było chyba tyle, że można było wyżywić 12 mln armię przez całą wojnę.
  USA nie chciały pieniędzy za sprzęt zniszczony w czasie działań wojennych, o zapłacie za to co zostało rozmawiali z Sowietami do 1972, potem większosć umorzyli.
  Wg opinii fachowców, bez Lend Lease ZSRR załamałby się najpóźniej w 1943. USA wyhodowały sobie potwora, z kórym później walczyły przez całą zimną wojnę – kosztowało to pewnie znacznie więcej, niż dostawy L-L to the USSR. Na polecenie Roosevelta dostarczano urządzenia i surowce nawet nie związane z produkcją wojenną.
  Nie darmo w 1944 Armia Krajowa śpiewała ironicznie „Niech żyją nasi sojusznicy, Amerykanie i Anglicy, niech żyje Armia nam Czerwona, przez sojusznikow uzbrojona.” Na amerykańskich Studebakerach niejeden pojechał w kierunku na Ural i dalej.
  http://www.historycy.org/historia/index.php/t13913.html

 6. Bo-bola said

  General Modelski ma osobiste powody by negatywnie wypowiadac sie o sanacji i przygotowaniu wojska polskiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Izydor_Modelski. Moim zdaniem glowne powody kleski wrzesniowej byly inne http://bobolowisko.blogspot.com/2013/09/jak-to-na-wojence-ladnie.html i pozostaja z nami do dnia dzisiejszego. Na przyklad chcialbym wiedziec czy obecny polski Sztab Generalny ma przygotowane plany na wypadek konfliktu z Niemcami czy Rosja i w jaki sposob zamierza odzyskac polskie ziemie kresowe jesli wogole takie mysli zaprzataja umysly polskich strategow.

 7. Er said

  Ad 5: Sowiety to ukochane dziecko USA. Od spłodzenia począwszy.

 8. Siggi said

  Za dostawy wojenne ZSRR po wojnie rozliczył się co do kopiejko-centa.M.in.dostarczył 700ton złota,nie licząc walorów”twardych”.Strona ameryk.osobiście sprawdzała jak jest z wydobyciem złota na Kołymie.W maju 1944r ówczesnych viceprezydent USA słożył dwutygodniową wizytę na Kołymie rozpoczynając turnee od Magadanu I dalej w głąb kontynentu.Był bardzo ciepło ,serdecznie przyjęty na wielu szachtach wydobywczych złoto I inne ważne metale.Był zachwycony entuzjamem,pracowitością,patriotyzmem mieszkańców Kołymy I wyjechał w pełni przekonany,żeZSRR będzie miał czym zapłacić ,rozliczyć się za dostawy.Także za czołgi o napędzie benzynowym,które w akcji paliły się jak stóg słomy.
  Ta chojność w dostawach wojennych ,to pojęcie względne. Trza se przypomnieć,że Adolf Alojzowicz mógł rozkręcać zbrojenia dzięki chojności z Well Street,które kupowało(pożyczało) obligacje rządu hitlerowskiego.Dzieki tym środkom,oraz szeregu firm ameryk.na terenie IIIRzeszy,Niemcy zlikwidowały gigatyczne bezrobocie,które od 1928r gnębiło ich.
  Warto zobaczyć tabelę z nazwiskami I nazwami banków ameryk.,które kredytowały A.H.,a zdziwienie będzie wielkie.

 9. Er said

  Piłsudy doprowadzili do katastrofy w 1939 roku, która trwa do dziś.

 10. Maćko said

 11. RomanK said

  Dopiero obchodzona rocznica Powstanie AK..komentuje to Telewizja Moskwy,,, powiadaja //AK podjelo decyzje o powstaniu warszawskim.. w tak neikorzystnej sytuacji ze osobie wyobrazic…ze wogole ktos na to wpadl…Niemcy rozprawili sie z Powstaniem i zmasakrowali powstancow..i stolice Polski…
  winna dzis za to obarcza sie Rosje:_)))
  Panie Inzynierze… co mozna powiedziec o dyplomacji..ktora doprowadza do wojny na dwa fronty????
  – dowodztwo ucieka zamiast dowodzic poza kilkoma chwalebnymi przypadkami..niezwyklego heroizmu…
  Kraj zmasakrowany…staraty w majatku i zyciu ludnosci horrendalne…
  Zlikwidowane panstwo,,i wydane na laske wroga…
  CO mozna powiedziec o inzynierze ,ktorey wymyslk kosiarke…dzieki ktorej nie ma nog:-))))kady kto ja uzyl”=____

 12. RomanK said

  NIby nie w temacie..ale:

  http://12160.info/page/2649739:Page:1662325

 13. TomUSAA+ said

  Polecam gorąco dwie pozycje: Rafał Ziemkiewicz, „Jakie Piękne Samobójstwo” i Paweł Wieczorkiewicz, „Historia Polityczna Polski 1935-1945” (ten drugi tytuł cytuję z pamięci)

 14. Rafal C. said

  Kleska wrzesniowa byla pierwszym krokiem w dalekosieznych planach Hitlera. Nic nie zmienilo by wyniku
  starcia. Przewaga wermachtu byla ogromna.Wszelkie dywagacje na temat winy nie maja sensu.
  Plany Hitlera wyraznie wskazywaly droge do panowania III Rzeszy nad swiatem.ZSRR stanol na drodze tym planom.

 15. Yah said

  „Genialne działanie ministra Becka polegało na tym, że gdy na naszą Ojczyznę napadły dwa potężne totalitarne mocarstwa, to wojna ta nie stała się wydarzeniem regionalnym bez echa, zapomnianym przez świat, lecz zapalił się od tej wojny cały świat.”

  A Szanowny Pan Inżynier to poniżej przeczytał ?

  Po pierwsze chyba nie, a po drugie tym ostatnim zdaniem udowodnił, że został zmanipulowany przez tych, którzy II wojnę światowa zaplanowali.

  Gdy czyta się raport generała Modelskiego pojawia się obraz Polski kompletnie nieprzygotowanej do jakiejkolwiek wojny w ogóle, a nie tylko do wojny z jakimkolwiek mocarstwem.

  Pytanie czy Becki o tym wiedział, czy nie wiedział. Jeśli wiedział to swoją idiotyczna (n a nie genialną) decyzja narażał Polskę na zniszczenie a Polska Armię na zagładę. Jeśli nie wiedział do był z niego kiepski minister.

  Tak czy inaczej Winnicki ma racje.

  „”Genialne działanie ministra Becka polegało na tym, że gdy na naszą Ojczyznę napadły dwa potężne totalitarne mocarstwa, to wojna ta nie stała się wydarzeniem regionalnym bez echa, zapomnianym przez świat, lecz zapalił się od tej wojny cały świat.”

  Czy Inżynier zastanowił się co pisze? Jakim kosztem ? Kosztem ilu istnień ludzkich ? Typowe myślenie „niepodległościowca”, który chce odzyskiwać niepodległość kosztem ludzi. Pytam się dla kogo mamy odzyskiwać niepodległość, skoro nie potrafimy szanować życia Polaków.

  To co napisał Pan Inżynier to kwintesencja przyczyn zagłady Polski !!!

  Oczywiście same działania Becka nie jest przyczyną klęski wrześniowej, ale są przysłowiowym OSTATNIM gwoździem do trumny którą zaczęto zbijać po zamachu majowym

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/11/gen-izydor-modelski-wojskowe-przyczyny-kleski-wrzesniowej-1939-r-czesc-i-1/

 16. Yah said

  Ad 3

  A i pojawiło się coś takiego, co by potwierdzało działalność niemieckiej agentury w Polsce, której celem było wywołanie wojny cytując Becka „za wszelka cenę”

  W sierpniu 2009 na stronie internetowej Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) znalazła się informacja, że Józef Beck był agentem niemieckiego wywiadu, a Stanisław Mikołajczyk – służb brytyjskich. Twierdzenia takie zostały zamieszczone w tekście na temat nakręconego przez SWR filmu dokumentalnego Jewgienija Potijewskiego z 1998 Trzy konferencje, opowiadającego o konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Konsultantem tej produkcji był Wadim Kirpiczenko, były wieloletni wiceszef Pierwszego Zarządu Głównego (wywiadu) KGB ZSRR. Zajmujący się biografią Becka szef Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Moskwie, prof. Mariusz Wołos, określił informacje rosyjskie jako bzdurę. Jego zdaniem, były one reminiscencjami oskarżeń władz francuskich z okresu, gdy Beck sprawował funkcję attaché wojskowego RP w Paryżu. Jak stwierdził Wołos:

  To są pogłoski, które krążyły po korytarzach i w prasie. Nie mają pokrycia w absolutnie żadnych dostępnych źródłach – także źródłach wywiadu francuskiego, niemieckiego czy polskiego.

  Władysław Bułhak z Instytutu Pamięci Narodowej podał także, że Becka nazywali „płatnym agentem niemieckim” również polscy prominentni politycy dwudziestolecia międzywojennego: Władysław Sikorski, Józef Haller, Stanisław Kot, Maciej Rataj oraz Ignacy Paderewski.

  A stwierdzenie Wołosa są funta kłaków i nie warte i tak prawdziwe jak stwierdzenia, że Bolek nie współpracował z SB, Piłsudskiego ( swojego agenta) nie kochali Niemcy.

 17. semperparatus said

  Była możliwość uniknięcia kleski wrześniowej…należało we wrześniu 1938 roku poprzeć Czechosłowację.Obie armie-polska i czechosłowacka-były w sumie co najmniej równoważne Wehrmachtowi…i sądzić należy,że Hitler-stanąwszy w obliczu takiego sojuszu-musiałby się cofnąć…albo ryzykował by klęską Niemiec i własnym upadkiem…W ten sposób polskie władze mogłyby zapobiec II Wojnie Światowej…Niestety…antypolska kamaryla sanacyjna nie była zdolna do takiego posunięcia…bo od początku swoich rządów wychodziła z błędnych założeń geopolitycznych…osłabiania systemu wersalskiego…który przecież był gwarantem istnienia niepodległej Polski…

 18. Yah said

  „Niestety…antypolska kamaryla sanacyjna nie była zdolna do takiego posunięcia…bo od początku swoich rządów wychodziła z błędnych założeń ”

  Panie Semperparatus ona nie wychodziła z błędnych założeń, ona realizowała plan Rettingera.

 19. dejpanspokój said

  W rzeczy samej Panie Romanie! Polecam opowiastkę na temat Becka Pana Brauna.

 20. Kiedy inż. Buksiński cieszy się na koniec , że „genialne działanie ministra Becka polegało na tym, że gdy na naszą Ojczyznę napadły dwa potężne totalitarne mocarstwa, to wojna ta nie stała się wydarzeniem regionalnym bez echa, zapomnianym przez świat, lecz zapalił się od tej wojny cały świat, to mnie mdli.

  Mdli mnie również na myśl o nieszczęsnej elekcji królów polskich, o rzeszach jurgieltników, o poróżnionych i ambitnych „wielkich rodzinach”, o „wyprzedzającej epokę” Konstytucji III Maja, przegłosowanej pośpiesznie i dzięki fortelom, konstytucji, o której byle polityk powinien był wiedzieć, że stanowiła prowokację nie do zniesienia przez sąsiadów o silnej władzy królewskiej, o kolejnych powstaniach inspirowanych przez obcych dla ich własnych interesów, o pokoleniach czcigodnych matron, łażących do końca życia w czerni po tym, jak wysłały na chwalebną śmierć mężów, synów i wnuków, etc. etc.

  Popatrzmy jak jęczał i ryczał w uniesieniu dobry poeta i zarazem ciężki palant polityczny Adam Mickiewicz w swojej Litanii Pielgrzymskiej:

  O wojnę powszechną za wolność ludów,
  Prosimy Cię, Panie.

  O broń i orły narodowe,
  Prosimy Cię, Panie.

  O śmierć szczęśliwą na polu bitwy,
  Prosimy Cię, Panie.

  O grób dla kości naszych w ziemi naszej,
  Prosimy Cię, Panie.

  O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej,
  Prosimy Cię. Panie.

  W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
  Amen.

  „A paszoł ty, Adam!”, powiedziałbym mu, gdybym wtedy żył, wiedział co nastąpi i na czym będą polegały te „wojny powszechne”.

  * * *

  Mam wrażenie, że ani p. Buksiński, ani większość dyskutantów nie czytała Zychiewicza („Pakt Ribbentrop-Beck”). Czterdzieści lat przez Zychowiczem (i nie ja jeden) myślałem, że od ’39 należało iść z Niemcami i przy okazji wyzwolić Rosję od żydokomuny i jej skutków (niech starsi powiedzą młodszym, których w tym miejscu zatkałem, jak Rosjanie witali na początku Niemców, co to były dywizje gen. Własowa, etc.).

  Miłośników martyrologii narodowej zachęcam zaś, żeby martyrologię zaczęli od siebie, powstrzymując się na przykład heroicznie od „pie.przenia w bambus”. Zwłaszcza jeśli sądzą, że patriotyzm polega na durnowatym skakaniu do historycznego kotła z wrzącą smołą, przy radosnym jazgocie zagranicznych masonów i podnieconych poświęceniem własnych samic obojga płci.

  (Czyż nie powiedział Ambrose Bierce, że hart ducha, to wyjątkowa odporność na nieszczęścia innych?)
  R.

  PS
  O wspomnianych w artykule mężach stanu w rodzaju Grupińskiego, Szczerby czy kobitki Szajbus-Wielgus, pardon, Scheuring-Wielgus, myślę znacznie gorzej od Autora.
  Na ile gorzej – nie powiem, bo przed komputerami pętają się dzieci, a poza tym nie mam zamiaru rzucać cennych brzydkich wyrazów przed wieprzowinę, dopóki ta politycznie żyje i chrząka.

 21. witek said

  Piłsudski i jego kamaryla po klęsce wrześniowej powinni stanąć przed plutonem egzekucyjnym, a nie do polskich podręczników.
  Ludzie, którzy piszą, że Modelski napisał raport w złej wierze są ignorantami!
  dzisiejsze czasy niczym nie odbiegają od czasów sanacji
  …no może mamy więcej durniów na stanowiskach
  I zdrajców, co widać po głosowaniu w parlamencie EU nad Ceta
  Polecam listę głosujących ZA
  Są na niej wszyscy ” święto(je)bliwi znani z anteny RM 🙂

  http://prawy.pl/46090-lista-eurodeputowanych-z-polski-ktorzy-glosowali-za-przyjeciem-ceta/

 22. Kar said

  A tu Pan poseł Winnicki twierdzi że minister Beck jest odpowiedzialny za klęskę wrześniową „Znaj proporcje mocium Panie”…
  __________________________________

  – nie mozna winic (Beck’a) i innych lapserdakow za zwiniecie dupy w garsc i patriotyczne zrejterowanie w bezpieczne miejsce..politycy nie sa od kopania studni kiedy ogien w dupe bzyka dokuczliwie

 23. veri said

  Multum informacji przewinelo sie przed moimi oczami przez lata mojego zycia i … i w braku spojnej, historycznej narracji dotyczacej naszego Panstwa, naszego Narodu dostrzegam wielce interesowne poczynania. Kto jest taki „milusinski”, a inaczej mowiac, w czyich lapach sa tu media, jest edukacja ( bo tu jest zrodlo tego wszystkiego ) ?

 24. Siekiera_Motyka said

  „agentów The City,”

  1) https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatol_M%C3%BChlstein

  2) https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_Namiera

  itd itd …….

 25. Duce said

  „Pani poseł Scheuring-Wielgus Joanna (Nowoczesna) nazywa Żołnierzy Wyklętych zbrodniarzami i bandytami, co jest zgodne z propagandą rosyjską”

  Na tym zdaniu przestałem czytać resztę artykułu. Poza tym nazywanie Joanny Scheuring-Wielgus Panią (z dużej litery, o składni nie wspominając) to także jakiś niesmaczny żart.

 26. veri said

  8. @Siggi

  ” Warto zobaczyć tabelę z nazwiskami I nazwami banków ameryk.,które kredytowały A.H.,a zdziwienie będzie wielkie.” –

  – banki, wiadomo w czyich lapach … wiec te kredyty nie bardzo komponuja mi sie z tym info :

  https://archive.org/details/DailyExpressJudeaDeclaresWarOnGermanyBoycottOfGermanGoodsEN19331P.

  … i z ta, namacalna fotka : http://en.metapedia.org/wiki/File:Anti-deutsche_kundgebung_usa_1933_1.jpg

  Gdzies musi byc w tym przeklamanie.

 27. Zenon K. said

  „Trzech odeszło wybitnych dyplomatów w cień już
  Talleyrand długotrwały, przy tym jeszcze geniusz,
  Metternich z przebiegłością łączący urodę,
  I wysoki a mądry mistrz Nesselrode.
  Lecz cechy tych trzech mężów w Becku się spotkały:
  Jest wysoki, przystojny oraz długotrwały.”

 28. karlik said

  Ad.5 „Według aktualnych szacunków rosyjskich historyków, w ramach pomocy ZSRR otrzymał…..”
  Prosiłbym o dokładne sprecyzowanie słowa „otrzymał” czy może kupił(?)..A jeżeli kupił to czy zapłacił. I jeszcze jedno czy taką kupioną pomoc otrzymał tylko ZSRR czy USA uzbrajało obie strony walczące?..
  Oczywiście można mieć zastrzeżenia do tekstu, ale skoro historycy nie chcą napisać prawdy to inżynier próbuje..Oczywiście jak każdy tekst można poprawić, bo inżynier ma inne spojrzenie i według inżyniera konstrukcja jest tak silna jak silne jest najsłabsze ogniwo. Dlatego w poszukiwaniach wynajduje najsłabsze strony, których było zbyt wiele by ująć w jednym artykule..

  „Dostawy w ramach Lend-Lease naturalnie nie były bezpłatne, mimo tego, że oficjalnie cały program miał wyglądać na bezinteresowne wsparcie. Rządy USA oraz ZSRR ustaliły między sobą, że zobowiązania zostaną uregulowane za pomocą złota. Jedna z takich „rat” została ustalona na koniec 1941, co zbiegło się z przybyciem do Murmańska konwoju PQ-14, w skład eskorty którego wchodził między innymi krążownik HMS Edinburgh, uważany za jeden z najlepszych okrętów brytyjskiej Royal Navy. Oprócz zadań eskortowych miał on do wypełnienia jeszcze pewną tajną misję, o której załoga okrętu nie miała zielonego pojęcia. Na dwa dni przez planowanym na 28 kwietnia 1942 roku wypłynięciem z Murmańska w drogę powrotną, załoga otrzymała bezwzględny zakaz opuszczania okrętu i schodzenia na ląd. Na nabrzeżu pojawiły się nieoznakowane drewniane skrzynki, które marynarze chronieni przez okiem ciekawskich robotników portowych mieli wnieść na okręt i złożyć w jednej z ładowni. Przeniesiono łącznie 465 skrzynek o łącznej wadze od 4.5 do 5.5 tony (informacje w dostępnych źródłach są rozbieżne).”
  – na pewno kłamią, ale jak ktoś ciekawy .http://www.paranormalne.pl/topic/36858-zatopione-zloto-stalina/

 29. Sebastian said

  „Piłsudski…….. po klęsce wrześniowej powinni stanąć przed plutonem egzekucyjnym” – doprawdy karkołomne zadanie 4 lata po śmierci !!! 😉
  Co do artykułu to bzdury pisze ten Buksiński, skoro Polska potrafiła w 20 roku powstrzymać inwazje bolszewicką to w 39 również możliwe było powstrzymanie wermachtu. Gdyby nie zniszczono wysiłków i starań twórców tego wielkiego zwycięstwa i odsunięto lub zlikwidowano za sabotaż Piłsudskiego, a Wojsko Polskie pozostawiono pod kierownictwem zasłużonych w osobach : Gen. Rozwadowskiego, Gen. Hallera, Gen. Zagórskiego, Gen Dowbór-Muśnickiego itp. itd.a w dalszych latach ich epigonów-kontynuatorów to historia potoczyłaby się całkiem inaczej. Należało pomóc Denikinowi i białej armii odzyskać Rosję, wtedy nie byłoby 2 frontu w 39, a i kresy byłyby nasze. Marszałek winien być zlikwidowany jak Narutowicz. W zamachu majowym dostrzegam analogie z majdanem na upainie, głównie w skutkach osłabienia państwa. Ponadto o ile się nie mylę to polskie uzbrojenie wędrowało do komunistów w Hiszpanii przeciwko Gen. Franco. No i brak konsekwencji w idei międzymorza skoro nie pomogliśmy Czechosłowacji. A ten wywód o genialności Becka to już totalny bełkot, pozbawiony szacunku do poległych i pomordowanych. Pozdrawiam Sebastian

 30. veri said

  ad. 23 przed chwila trafilem na taki tekst :

  / 8..) Na przestrzeni ostatnich lat dokonuje się nieustanny proces wypychania ze szkół lekcji historii, radykalnego umniejszania jej wartości oraz notorycznego manipulowania prawdą o naszych dziejach. Jak zauważył prof. Piotr Jaroszyński, „bierze się to stąd, że historia, choć dotyczy spraw minionych, ma ciągle wielki wpływ na ludzkie postępowanie i oceny”. Proces stopniowego zatracania tożsamości, który możemy zaobserwować w społeczeństwach postmodernistycznych doskonale współgra z ideą marginalizacji znaczenia historii, a w zasadzie jest konsekwencją spychania jej na boczny tor. Wybór zebranych przez wydawnictwo Prohibita tekstów prof. Mieczysława Ryby pozwala zrozumieć te procesy, a także spojrzeć na dzieje Polski oraz całej Europy poprzez odwołanie się do kultury i cywilizacji, bez których historia jest jedynie zlepkiem wielu faktów, z których nic nie wynika.

  Przemilczanie i zakłamywanie przeszłości, wspieranie kosmopolityzmu, odrzucanie katolickiej tradycji należą do głównych czynników mających osłabić tożsamość Polaków. Problem ten pojawił się już w XVIII w., gdy podejmowano pierwsze próby zaszczepienia ideologii oświeceniowej. W XX stuleciu chciano odebrać narodowi polskiemu jego „duszę” w trakcie rozbiorów, niemieckiej okupacji i w ciągu dziesięcioleci zniewolenia poprzez komunizm, który, jak pisał Marks, „znosi wieczyste prawdy, znosi religię, moralność (…), sprzeciwia się zatem całemu dotychczasowemu rozwojowi historycznemu”.( ..) /

  ( prof. Ryba „Odkłamać wczoraj i dziś” )

 31. Yah said

  Ad. 6

  Najwieksza jednak przyczyna tego niezwykle szybkiego upadku militarnej sily II RP byl pobor powszechny naszego bojazliwego ludu, ktory mimo uzyskanego wczesniej przeszkolenia nie przejawial koniecznej woli walki.Ta sama mentalnosc jest dominujaca obecnie jesli moge to ocenic po wpisach Moich Szanownych Czytelnikow.

  Ciekawa koncepcja, ale wg. niej w wojsku nie liczy się dowodzenie, gry wojenne i plany mobilizacyjne tylko ….. duch walki.

  Niestety drogi Panie sam duch walki bez odpowiedniego dowództwa to najprostsza droga na ….. tamten świat. A może właśnie takie były plany ….. i się nie udały bo „bojaźliwy lud” miał jeszcze instynkt samozachowawczy.

  .http://bobolowisko.blogspot.com/2013/09/jak-to-na-wojence-ladnie.html

  „(…) i w jaki sposob zamierza odzyskac polskie ziemie kresowe jesli wogole takie mysli zaprzataja umysly polskich strategow. ”

  Pan tak na serio ? To może zaprzata umysly ale na pewno nie POLSKICH strategów.

 32. Zenon K. said

  Ad 28 Hiszpańskim komunistom II RP sprzedała ogromne ilości uzbrojenia. W samym 1939, w roku, kiedy upadła sowiecka „republika”, sanacja wysłała do Hiszpanii m.in. 110 tys. karabinów, 13 tys. karabinów maszynowych, 290 dział, blisko 350 moździerzy, 500 tys. granatów ręcznych, do tego: mundury, buty, bagnety, materiały wybuchowe, miliony naboi karabinowych, pociski artyleryjskie, ogromne ilości części zamiennych, zapasowe lufy do broni maszynowej- słowem: wszystko niemal, czym komuniści hiszpańscy byli zainteresowani. Sprzedawała Polska zarówno broń z wojny 1920 roku, jak i z bieżącej produkcji. W sumie, bronią wyeksportowaną na Półwysep Iberyjski, można było uzbroić kilka dywizji i kilka brygad piechoty, a wielkimi nadwyżkami broni maszynowej- dozbroić solidnie, do poziomu oddziałów liniowych, wszystkie formacje Obrony Narodowej (łącznie było to ponad 80 batalionów), Ochotniczej Powstańczej Samoobrony na Śląsku (28 batalionów) oraz wszystkie formacje Przysposobienia Wojskowego i ochotnicze. Pieniądze z tego handlu zasiliły FON, nie wykorzystany w zasadzie w 1939 roku.

 33. Rattinger said

  „Będą kontrowersje… – admin”

  Jakie kontrowersje, Wielce Szanowny Panie Adminie?
  Zdecydowana wiekszosc komentatorow daje „zdecydowany odpor” glupocie bedacej istota narracji autora artykulu.

  Jesli facet, bedac zainteresowany historia, nie jest w stanie na rynku idei wylowic pogladow reprezentowanych przez takich popularyzatorow jak Zychowicz, Braun czy (niszowy) Coryllus, i ich przetrawic, to znaczy, ze albo skleroza daje znac o sobie albo nalezy zweryfikowac dyplom inzyniera owego autora artykulu.

 34. Racjonalista said

  Polska w 1918 była najbiedniejszym państwem w Europie, kompletnie zdewastowanym po wojnie, zlepkiem trzech różnych systemów ekonomicznych i administracyjnych. To co osiągnięto w zaledwie 20 lat, mimo wściekłych ataków od zewnątrz i od wewnątrz, jest absolutnym rekordem świata nieosiągalnym przez jakąkolwiek inną nację na Ziemi. Armia Polska wbrew propagandzie nie była wcale taka słaba i tak słabo uzbrojona. Największym jednak jej atutem było męstwo Polaków, nieznane innym nacjom. To wszystko sprawiało, że Polska była w stanie obronić się w samodzielnej walce z Niemcami lub z ZSRR. Obu tym potęgom razem nie dałby rady nikt na świecie. Niekorzystna granica z Niemcami sprawiła, że atakującym szwabom nie trudno było w pół miesiąca sięgnąć Wisły. Później jednak gdyby nie uderzenie ZSRR w polskie plecy wojna mogłaby się wlec dłuuugo, a jej koniec wcale nie byłby taki pewny.

 35. Isreal said

  PiSać każdy może…..

 36. Tomek said

  @ Racjonalista.

  „Polska w 1918 była najbiedniejszym państwem w Europie,”

  W 1939 roku Polska była biedniejsza niż ziemie te w 1914 roku. Można zrzucać winę na kryzysy gospodarcze, fazy Księżyca i inne obiektywne przyczyny. Faktem jest główną przyczyną biedy była skrajnie idiotyczna polityka gospodarcza sanacji. Trepy Piłsudskiego były tak samo kompetentne w dziedzinie gospodarki jak w dziedzinie wojskowości.

  Oczywiście można powołać się na zbudowaną Gdynię. Tylko że w tym czasie polescy chłopi dzielili zapałki, tak mało mieli pieniędzy. A dlaczego? Bo trepy Piłsudskiego sprzedały monopol zapałczany szwedzkiemu żydowi. I tak dalej, i tak dalej….

  Armia polska była bardzo słabo uzbrojona. Nie miała broni pancernej, artylerii, samolotów, broni przeciwlotniczej. Piechota się biła – ale tylko z piechotą. Z artylerią nie miała szans.

  Polscy żołnierze potrafili się bić mężnie. I tego właśnie chcą rzytki, wychować sobie tanie mięso armatnie. Dlatego będą nas zachęcać do mężnej walki, teraz z Rosją. A wyślą żołnierzy z karabinami (albo bez) na czołgi, taka jak w 1939 roku sanacja wysłała ułanów i piechurów na czołgi.

  DZIĘKUJEMY!

 37. RomanK said

  To zalezy jak postawic pytanie:-)))
  Pan Yah..wlasnie zwrocil na to uwage…Jakim kosztem…nikt nei pyta…
  Po drugie idiotyzm pytania kto winny???? liedy powinnos ie zapytac
  – KTo zyskal??? Qui prodest????

  Tak jak AK wuwolalo powstanie..Niemcy rozwalili Warszawe i wymordoqwali…za powstanie odpowadal Okulick i jesdgo przydupasy//a winni Rosjanie:-))) nawet nei Stalin ale Rosjanie:-)))
  Dzis setki tysieu czerwonych karaluchow dozuywa na zasluzonych wypasionych emeryturkach obwieszeni krzyuzami,,Jaruel wykomunikowany i zaopatrzny olejami swietymni z honorami pochwany na Powazkach,,Kiszczak to samo..reszte scierwa owija sie bialoczerwonymi sztandarami …a winien …….
  Poszecienki Bolek????
  Pocalujta w dupe …Wina:-))))On nie wienien ..una winna..bo mu dawac nie powinna:-))))

  Prosze..czy ten „gupi elektryk” nie mial racji..wiedzac co wiedzial i rozumujac logicznie????

  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/cenckiewicz-odnalazl-film-na-ktorym-walesa-prosi-macierewicza-o-swoja-teczke/lq9lq41?utm_source=fpfakt&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage

 38. anonim said

  Beck po tym jak dał się przekonać na brytyjskim jachcie o tym jak ważny jest hunor w polityce był tylko włosem który przeważył szalę.
  Trzeba by zacząć od tego kto zadecydował o nie wspieraniu Czechosłowacji w jej starciu z Niemcami…

 39. Tomek said

  Cytat z czwartej części raportu Modelskiego:

  Szwajcarska National Zeitung z 3 stycznia 1940 roku arty­kuł[6] pod tytułem Der Krieg in Polen rozpoczyna słowami: „W najściślejszym związku z błędami polskiego reżymu w polityce wewnętrznej i zagranicznej są niewiarygodne wprost zaniedbania w dziedzinie wojskowej… Na cokolwiek się spojrzy: uzbrojenie, motoryzację, obronę przeciwlotniczą, komunikację, obronę ludności cywilnej, lotnictwo, walkę ze szpiegostwem — w każdej z tych dziedzin okazała się od pierw­szej chwili wojny tak niesłychana ilość zaniedbań, niedociągnięć, niewłaściwości i słabości, że narzucało się wprost pytanie, w której wreszcie dziedzinie ludzie, odpowiedzialni za wojskowe przygotowanie Polski, spełnili swój obowiązek…”

  Artykuł kończy się słowami: „…Najmniejsza wina nie spada na Naród Polski, żołnierza polskiego i większość polskich oficerów frontowych za tak szybkie załamanie się polskiego oporu. Naj­lepszym tego dowodem — pomijając już wszystko inne — jest bohaterska obrona Warszawy. Wina obciąża wyłącznie i jedynie reżym, który przez błędną politykę wewnętrzną, błędną politykę zagraniczną i przez niespotykane w historii nadużycie zaufa­nia (Vertrauensmissbrauch auf militaerischem Gebiet) w dzie­dzinie wojskowej doprowadził Polskę do takiego nie­szczęścia…”.

 40. Rattinger said

  Lincz.
  Mam „sadystyczna” satysfakcje z tego, ze Szanowne Forum skopalo intelektualnie tylek autorowi tego bezsensownego artykulu.

  Zla diagnoza, to nieskuteczna terapia.
  Prawidlowa diagnoza, to szansa na skuteczna terapie z jakze pozadanym ozdrowieniem!

 41. Sebastian said

  Sam tytuł artykułu to cwany zabieg manipulacyjny, taki sam osioł ofiarny jak bolek. Dla mnie osobiście IV rozbiór Polski był przygotowywany po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a gwarantem realizacji tajnych planów Piłsudski i jego poplecznicy. Próby w 19 i 20 roku się nie powiodły, potem zamach majowy i z górki, grunt pod rozbiór gotowy. Rozbrojenie armii o czym dopełnił wyczerpująco Pan Zenon jawnie na to wskazuje. Wydaje mi się, że ci co znali założenia spitolili do Rumunii, natomiast nieufajdani w ten proceder dzielnie walczyli i stawili mężny opór najeźdźcom. Paradoksalnie bohaterzy wrześniowi zamiast najzwyklejszej wdzięczności otrzymali w „nagrodę” tortury w mokotowskim wiezieniu i karę śmierci za rzekomą współpracę z niemcami np. Łukasz Ciepliński ps Pług. Zwróciło moją uwagę jeszcze jedno zdanie mości inżyniera mianowicie ” Rzeczywistość jest taka, że pomimo utraty Kresów to na szczęście odzyskaliśmy Ziemie Zachodnie, plus Ziemię Mazurską i mamy Państwo Polskie. ” Wychodzi na to, że jakoś tak sami to wywalczyliśmy bez pomocy Rosjan To jakaś paranoja. Pozdrawiam

 42. witek said

  Panie Sebastianie

  Piszę o tym, że Piłsudski zamiast trafić do podręczników, a jego kamaryla pod sąd 🙂
  Nie rozumie pan tej prostej myśli, że przyczyną upadku Polski są nie tyle ich sąsiedzi ( słynne Putin u bram) ile zdrajcy i ignoranci u rządu?!

 43. Joannus said

  Ad 15
  ”Typowe myślenie „niepodległościowca”, który chce odzyskiwać niepodległość kosztem ludzi. Pytam się dla kogo mamy odzyskiwać niepodległość, skoro nie potrafimy szanować życia Polaków.”

  Taką mamy niepodległóść, jakich mieliśmy ”niepodległościowców”
  Autor opozycjonista od 1981r, pokazał to w artykule.

 44. Zenon K. said

  ad:43 Dziś rocznica rozejmu w Trewirze, który 98 lat temu zakończył zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanie bardzo szanowali swoje życie- dlatego, mimo poważnych walk ponosili nieduże straty, a swój zryw zakończyli zwycięską paradą. I dlatego w Polsce skazani są na zapomnienie.

 45. Swarożyc said

  W tym kontekscie powinna pojawic sie informacja o tych ksiazkach i dziwie sie ze jeszcze nie pojawila sie…
  http://lubimyczytac.pl/autor/33771/janusz-choinski

 46. hubalblog said

  macierewicz to współczesna wersja becka

 47. AlexSailor said

  @RafałC

  MITY.
  Tej wojny we wrześniu 1939r. nie dało się przegrać.
  A jednak.
  Zdolnych mieliśmy przywódców sanacyjnego chowu.
  Stosunek sił był taki, że Niemcy powinni nie wejść więcej niż 150-200 km w głąb Polski i następnie krwawić ponosząc ogromne straty, po czym po miesiącach bezsensownej wojny poprosić o warunki pokoju.
  A w przypadku wsparcia politycznego sojuszników po prostu skapitulować.

  A wynik był przerażający.
  60 tys. polskich żołnierzy zginęło wobec 17 tys. niemieckich.
  Takie cuda się nie zdarzają i pewnie uczą o tym w szkołach wojskowych na całym świecie.

 48. AlexSailor said

  @Yah

  „To co napisał Pan Inżynier to kwintesencja przyczyn zagłady Polski !!!”

  Dokładnie.
  Bo to jest myślenie samobójcze.
  A Polska była do wojny nieprzygotowana właśnie na skutek działania rządów, których Beck był ministrem.
  Już nawet nie ma co wspominać o propozycji sojuszu z Czechosłowacją rok wcześniej, czy choćby przekazania 1500 samolotów w wyniku kapitulacji na skutek zdrady Anglii i Francji przed Niemcami.

  Sama dezorganizacja sił obronnych państwa polskiego w 1939r. wystarczy.
  No bo za same działania wojenne Beck już nie odpowiada, tylko Śmigły-Rydz.
  Śmigły zwłaszcza w ucieczce z Warszawy i Polski.

 49. AlexSailor said

  Ad 20 @Rozpuszczalnik

  Wypada się cieszyć, że coraz więcej ludzi to rozumie.

  „łażących do końca życia w czerni po tym, jak wysłały na chwalebną śmierć mężów, synów i wnuków, etc. etc.”

  Debilki wymuszały to najczęściej na najbliższych przez np. ostracyzm lub szantaż emocjonalny.
  Zamiast siedzieć na dupie, dzieci rodzić i pilnować gospodarstwa, a także dobrego samopoczucia swoich chłopów.

  Natomiast nie zgadzam się absolutnie z propozycja „pójścia z Niemcami”.
  A to dlatego, że Polska miała dostateczne pole manewru i dość sił, żeby z wojny się na początku wywinąć.
  Bezpośrednim powodem wojny w 1939r. był natomiast najprawdopodobniej sojusz polsko-brytyjski i polsko-francuski.
  Owszem propozycje Niemców należało przeanalizować i wykorzystać co się da z niej.

  W wyniku sojuszu z Niemcami mogliśmy przywrócić granice z przed I zaboru, a nawet dalej, ale z drugiej strony, Niemcy nie zniosłyby takiej Polski.

  Chociaż.
  Po 1945r. można stwierdzić, że każde rozwiązanie było lepsze od tego, które przyjęto.

 50. Racjonalista said

  @36
  Klasyczna żydowska propaganda pokrywająca żydowską nieudolność. Nic nie potrafili w Polsce osiągnąć, niczego powstrzymać i musieli przeciw Polakom wyciągnąć największe pały, jakie mieli, czyli III Rzeszę i Sowietów.

 51. Zenon K. said

  Re:41 Ja wcale nie wyczerpałem tematu: zaznaczyłem jedynie skalę wyprzedaży polskiej broni w okresie stale narastającego niebezpieczeństwa wojny, w jednym, niepełnym przecież, 1939 roku. W roku upadku Czechosłowacji, już po zaborze Austrii. Cały nasz przemysł obronny wegetował sobie na krawędzi załamania, pracując na jedną zmianę. Na ten przykład zakłady „Ursus”, zdolne wyprodukować bez większych trudności ok. nowoczesnych 200 czołgów rocznie, w 1939 zbudowały ich ledwie JEDENAŚCIE. Inny przykład: od 1926 roku Wojsko Polskie testowało małokalibrową broń przeciwlotniczą dla WP- od półcalowych wkm-ów, po 20mm działka szybkostrzelne. W drugiej połowie lat 30. zdecydowano się wreszcie na te ostatnie. Po dekadę(!!!) trwających testach najróżniejszych modeli, nie zdecydowano się na żaden konkretny model i zlecono opracowanie rodzimego typu. W 1938 pomyślnie przeszedł próby polski prototyp (FK wz.38), nie różniący się zbyt mocno od modeli zagranicznych. Fabryka Karabinów w Radomiu otrzymała zlecenie na ich produkcję. Ogółem do września 1939 roku gotowa była zawrotna ilość 44 sztuk(!!!). Około 20 z nich zamontowano w przestarzałych czołgach rozpoznawczych TKS. Co stało się z pozostałymi- nie wiadomo. Zaistniałym zapewniono amunicję w zawrotnej ilości 250 naboi na lufę. Działka te strzelały nieco wolniej od karabinów maszynowych…Skuteczność ich była ogromna: pchor. Edmund Orlik, dowódca tankietki uzbrojonej w 20mm działko zniszczył 10 niemieckich czołgów, stając się pierwszym asem pancernym II wojny światowej. Historia Wojska Polskiego w czasach sanacji pełna jest przykładów na otwarte w zasadzie sabotowanie gotowości Wojska Polskiego na szczeblu najwyższych władz państwowych i wojskowych. Marnotrawiono olbrzymie fundusze, marnowano potencjał biur konstrukcyjnych i zakładów produkcyjnych, niszczono myśl wojskową i kariery świetnych oficerów, dopomagano nawet w niemieckich zbrojeniach, kosztem Polski.

 52. błysk said

  Niepodległość Polski zniszczył zamach majowy w 1926r. Przyczyny klęski w 1939r. były dwie : brak utalentowanych dowódców/poza Kutrzebą i chyba Sosnkowskim i uzbrojenia / oraz napaść na Czechosłowację w 1938r. ,tzw. Zaolzie.Gdybyśmy zawarli sojusz z Czechosłowacją w 1939r. ,to być może obronilibyśmy się i nie doszłoby do ataku sowieckiego. Trzeba było jednak przede wszystkim zlikwidować Piłsudskiego,najpóźniej w roku 1926 np. w czasie jego rozmowy na moście z Wojciechowskim . Co do Sowietów , to rzecz jasna ,pomoc Zachodu była uzgodniona między żydami sowieckimi a amerykańskimi i śmiem twierdzić,ze gdyby nie owa pomoc materialna ,to Sowiety prawdopodobnie by przegrały ,choć z drugiej strony ,trzeba wziąć pod uwagę patriotyzm Rosjan w Wojnie Ojczyźnianej mimo nienawiści do ustroju /czego dowodem było masowe oddawanie się Rosjan do niewoli w roku 1941,ok. 4 mln jeńców rosyjskich/.Trzeba tu także dodać ,że byliśmy wyjątkowo słabo uzbrojeni,brak było przede wszystkim lotnictwa/bardzo by się przydał owe 1500 samolotów czeskich ,które po kapitulacji Czechosłowacji wpadły w ręce niemieckie/ i czołgów,choć nasze wojsko biło się dobrze .Wnioski : przyczyna klęski ,która trwa do dziś było pozostawienie swobody działania Piłsudskiemu.

 53. Maćko said

  51. Panie Zenonie, ze niszczono, to niszczono. Interesujace jest odkryc i obnazyc publikujac KTO konkretnie niszczyl, z czyjego polecenia, za czyje pieniadze i dla czyjego interesu.
  Niemiecka agentura wplywu jest oczywista.
  Brytyjska mniej, ale mam wrazenie, ze byla tak mocna jak i decydujaca, np. poprzez utrudnianie finansowania. Oczywiscie nie mysle o pijaku Churchilu czy napalonym Lloydzie, ale raczej o z cienia dzialajacych mackach rodem z The City i podleglej Wall Street.

 54. Zenon K. said

  Re:53 Tu dochodzimy do problemu słynnej mapy Maurice’a Glomberga z 1941 roku, sugerującej że II wojna została zaplanowana dość drobiazgowo gdzieś nad Potomakiem, w kręgach zbliżonych do nosicieli przedziwnych fartuszków.

 55. Ad 54 Zenon K.
  Słynną mapę Glomberga „POST-WAR NEW WORLD MAP” można sobie obejrzeć tutaj: .http://www.patriotcoalition.org/docs/NewWorldMoralOrder.pdf i na przykład tu: .https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_the_Post-War_New_World_Map

  Re 49 AlexSailor
  Z Niemcami?
  A jednak!
  Nie było innego wyjścia.

  Z przyjemnością notuję pańskie „Chociaż” (3 linijka od dołu).
  Nie będę rozwijał tematu, bo zrobił to dobrze Zychowicz. Nie zapędzałbym się jednak tak daleko jak on w przewidywanie ostatecznego zwycięstwa aliantów i konieczność naszej zdrady wobec Niemców. Gdybanie w tej kwestii jest wyjątkowo niebezpieczne i to na jej wszystkichpiętrach.

 56. MatkaPolka said

  PROPAGANDA ŻYDOGERMAŃSKA NA OLBRZYMIA SIŁE OGŁUPIANIA

  Oczywiście, że za klęskę wrześniową trzeba obwiniać nie tylko min. Becka, ale całą ekipę masońską Piłsudskiego. Wszyscy byli zdrajcami i dezerterami i jak najbardziej zasługiwali na rozstrzelanie.

  Ale ci dezerterzy już nie żyją – dziś powinni byś rozstrzelani ci co stawiają pomniki zdrajcą i dezerterom,
  ci co zmienili nazwę „Plac Zwyciestwa” w Warszawie na „Plac Piłsudskiego” czyli na „Plac Klęski Wrześniowej” –

  Piłsudski i jego ekipa byli kolaborantami Hitlera – są odpowiedzialni za Klęskę Wrześniową
  i śmierć 8 mln Polaków w II wojnie światowej.

  To gen. Lubomir Rajski – dowódca lotnictwa odmówił przyjęcia od Czechosłowacji daru 1500 nowoczesnych samolotów przed inwazją Hitlera na Czechosłowacje – to Hitlerowcy pól roku później tymi samolotami bombardowali bezbronne polskie miasta i wsie.

  Dziś powinni być rozstrzelani ci co podpisali Traktat Europejski – zgodę na kolonizacje Polski przez Niemcy, tych co wpuścili do Polski obce niemieckie banki (wyszły tanki przyszły banki), co pozwalają na rabunek Polski przez niemieckie banki, co rozprzedali polski przemysł Niemcom po cenie złomu – za 10% wartości, co doprowadzili do depopulacji narodu polskiego gorszej niż w II wojnie światowej (emigracja za chlebem), co reaktywowali żydowską loże B’nai B’rith

  Przewrót majowy 1926 Piłsudskiego finansowała masoneria brytyjska – a Chłopcy Komendanta byli posłusznymi wykonawcami poleceń obcych rządów i masonerii brytyjskiej

  Piłsudski mordował polskich patriotów – zabił gen. Rozwadowskiego, i gen. Zagórskiego.
  Prześladował Wojciecha Korfantego – bohatera narodowego walczącego o Śląsk i Wielkopolskę

  Gen. Sikorski musiał ratować się ucieczką, bo pewnie też by został zamordowany.

  Piłsudski i jego ekipa byli marionetkami żydowskiej finansjery

  A dziś masońskimi sługusami są PiS i PO

 57. MatkaPolka said

  GENERALPLAN OST (GPO) – PLAN ZAGŁADY SŁOWIAN

  Generalny Plan Wschodni (niem. Generalplan Ost, GPO) – nazistowski plan osiedleńczy i germanizacyjny terytoriów Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej, położonych na wschód od granicy III Rzeszy sprzed września 1939

  Generalny Plan Wschodni wynikał z wcześniejszych założeń narodowosocjalistycznych idei zdobycia „przestrzeni życiowej” (niem. Lebensraum), rzekomo należnej niemieckiej „rasie panów” (niem. Herrenvolk, Herrenrasse), oraz hitlerowskiej interpretacji ideologii Drang nach Osten.

  Procent grup narodowych przeznaczonych do eliminacji oraz wysiedleń na terenach okupowanych przeznaczonych przez III Rzeszę na niemiecką kolonizację

  http://racjapolskiejlewicy.pl/generalny-plan-wschodni-czyli-plan-zaglady-slowian/7664

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni

  Grupa narodowa Procent przeznaczony do eliminacji lub wysiedlenia

  Polacy 80-85%
  Rosjanie 50-60% przeznaczonych do eliminacji oraz 15% do wysłania na zachodnią Syberię.
  Białorusini 75%
  Ukraińcy 65%
  Litwini 85%
  Łotysze 50%
  Estończycy 50%
  Czesi 50%
  Łatgalowie 100%

 58. MatkaPolka said

  WALL STREET AND THE BOLSHEVIK REVOLUTION

  By Antony C. Sutton

  https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_the_bolshevik_revolution-5.pdf

  TABLE OF CONTENTS

  Preface

  Chapter I:

  The Actors on the Revolutionary Stage

  Chapter II:

  Trotsky Leaves New York to Complete the Revolution
  Woodrow Wilson and a Passport for Trotsky
  Canadian Government Documents on Trotsky’s
  Release Canadian Military Intelligence Views Trotsky
  Trotsky’s Intentions and Objectives

  Chapter III:

  Lenin and German Assistance for the Bolshevik Revolution

  The Sisson Documents
  The Tug-of-War in Washington

  Chapter IV:

  Wall Street and the World Revolution

  American Bankers and Tsarist Loans
  Olof Aschberg in New York, 1916
  Olof Aschberg in the Bolshevik Revolution
  Nya Banken and Guaranty Trust
  Join Ruskombank Guaranty Trust and German Espionage in the United States, 1914-1917
  The Guaranty Trust-Minotto-Caillaux Threads

  Chapter V:

  The American Red Cross Mission in Russia — 1917
  American Red Cross Mission to Russia — 1917
  American Red Cross Mission to Rumania
  Thompson in Kerensky’s Russia Thompson Gives the Bolsheviks $1 Million
  Socialist Mining Promoter Raymond Robins
  The International Red Cross and Revolution

  Chapter VI:

  Consolidation and Export of the Revolution

  A Consultation with Lloyd George
  Thompson’s Intentions and Objectives
  Thompson Returns to the United States
  The Unofficial Ambassadors: Robins, Lockhart, and Sadoul
  Exporting the Revolution: Jacob H. Rubin
  Exporting the Revolution: Robert Minor

  Chapter VII:

  The Bolsheviks Return to New York
  A Raid on the Soviet Bureau in New York Corporate Allies for the Soviet Bureau
  European Bankers Aid the Bolsheviks

  Chapter VIII:

  120 Broadway, New York City American International Corporation

  The Influence of American International on the Revolution
  The Federal Reserve Bank of New York
  American-Russian Industrial Syndicate Inc.
  John Reed: Establishment Revolutionary
  John Reed and the Metropolitan Magazine

  Chapter IX:

  Guaranty Trust Goes to Russia

  Wall Street Comes to the Aid of Professor Lomonossoff
  The Stage Is Set for Commercial Exploitation of Russia
  Germany and the United States Struggle for Russian Business
  Soviet Gold and American Banks
  Max May of Guaranty Trust Becomes Director of Ruskombank

  Chapter X:

  J.P. Morgan Gives a Little Help to the Other Side
  United Americans Formed to Fight Communism
  United Americans Reveals „Startling Disclosures” on Reds
  Conclusions Concerning United Americans
  Morgan and Rockefeller Aid Kolchak

  Chapter XI:

  The Alliance of Bankers and Revolution
  The Evidence Presented: A Synopsis
  The Explanation for the Unholy Alliance
  The Marburg Plan

  Appendix I:

  Directors of Major Banks,
  Firms, and Institutions Mentioned
  in This Book (as in 1917-1918)

  Appendix II:

  The Jewish-Conspiracy Theory of the
  Bolshevik Revolution

  Appendix III:

  Selected Documents from Government
  Files of the United States and Great Britain

  WALL STREET AND THE RISE OF HITLER

  By Antony C. Sutton

  TABLE OF CONTENTS

  https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_Hitler.pdf

  Preface

  Introduction

  Unexplored Facets of Naziism

  PART ONE:

  Wall Street Builds Nazi Industry

  Chapter One

  Wall Street Paves the Way for Hitler 1924:
  The Dawes Plan 1928: The Young Plan B.I.S. —
  The Apex of Control Building the German Cartels

  Chapter Two

  The Empire of I.G. Farben
  The Economic Power of I.G. Farben
  Polishing I.G. Farben’s Image
  The American I.G. Farben

  Chapter Three

  General Electric Funds Hitler
  General Electric in Weimar,
  Germany General Electric & the Financing of Hitler
  Technical Cooperation with Krupp
  A.E.G. Avoids the Bombs in World War II

  Chapter Four

  Standard Oil Duels World War II
  Ethyl Lead for the Wehrmacht Standard Oil and Synthetic Rubber
  The Deutsche-Amerikanische Petroleum A.G.

  Chapter Five

  I.T.T. Works Both Sides of the War
  Baron Kurt von Schröder and I.T.T.
  Westrick, Texaco, and I.T.T.
  I.T.T. in Wartime Germany

  PART TWO:

  Wall Street and Funds for Hitler

  Chapter Six

  Henry Ford and the Nazis
  Henry Ford: Hitler’s First Foreign Banker
  Henry Ford Receives a Nazi Medal
  Ford Assists the German War Effort

  Chapter Seven

  Who Financed Adolf Hitler?

  Some Early Hitler Backers
  Fritz Thyssen and W.A. Harriman Company
  Financing Hitler in the March 1933 Elections
  The 1933 Political Contributions

  Chapter Eight

  Putzi: Friend of Hitler and Roosevelt
  Putzi’s Role in the Reichstag Fire
  Roosevelt’s New Deal and Hitler’s New Order

  Chapter Nine

  Wall Street and the Nazi Inner Circle
  The S.S. Circle of Friends
  I.G. Farben and the Keppler Circle
  Wall Street and the S.S. Circle

  Chapter Ten

  The Myth of „Sidney Warburg”

  Who Was „Sidney Warburg”?
  Synopsis of the Suppressed „Warburg” Book
  James Paul Warbur’s Affidavit
  Some Conclusions from the „Warburg” Story

  Chapter Eleven

  Wall Street-Nazi Collaboration in World War II

  American I.G. in World War II
  Were American Industrialists and Financiers
  Guilty of War Crimes?

  Chapter Twelve

  Conclusions

  The Pervasive Influence of International Bankers
  Is the United States Ruled by a Dictatorial Elite?
  The New York Elite as a Subversive Force
  The Slowly Emerging Revisionist Truth

  Appendix A

  Program of the National Socialist German Workers Party

  Appendix B

  Affidavit of Hjalmar Schacht

  Appendix C

  Entries in the „National Trusteeship” Account

  Appendix D *****

  Letter from the U.S. War Department
  to Ethyl Corporation

  Appendix E

  Extract from Morgenthau Diary (Germany)

 59. Ad 56 MatkaPolka

  Każda rzecz ma swoje granice. Także wtedy, gdy jest mieszanką rzeczy słusznych i niesłusznych, prawd, półprawd, ćwierćprawd i gównoprawd. Zwłaszcza jednak, kiedy jest erupcją czystej histerii; wówczas kompromituje równo – autora i miejsce, gdzie wrzeszczy.

  Kto chce, niech poprze wizję MatkiPolki.
  Kto lubi ryzyko – niech dyskutuje.
  Ja ograniczę się do pytania: czy OjciecPolak czasem nie może już dłużej i tłucze MatkęPolkę?

  (Wolałbym, żeby MatkaPolka spojrzała krytycznie na swoje wypracowanie i postanowiła zastąpić emocje argumentami; jakie to ma jednak znaczenie, co ja bym wolał… )

  Pozdrawiam Ją jednak, wszak to kobita.

 60. MatkaPolka said

  Do pobrania

  https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/nazistowskie-korzenie-ue.pdf

  NAZISTOWSKIE KORZENIE „BRUKSELSKIEJ UE”

  To wszystko, o czym chciałeś dowiedzieć się o brukselskiej Unii Europejskiej – ale nikt nie odważył się Ciebie poinformować

  W tej książce zajmujemy się tematem, który u wielu czytelników – ze zrozumiałych powodów – początkowo wzbudzi sprzeciw. Niektórzy prawdopodobnie powiedzą, że jeżeli zawarte w tej książce historyczne informacje są prawdziwe – to już dawno byłyby znane.

  Biorąc to wszystko pod uwagę, naszym zadaniem jest nie tylko przekonanie Ciebie – drogi Czytelniku – o konieczności przeczytania tej książki, ale również zwrócenie Twojej uwagi na zamieszczone na końcu książki oryginalne dokumenty.

  Od ponad 60 lat panuje na świecie przekonanie, że II Wojna Światowa wywołana została przez psychopatę Adolfa Hitlera i jego rasistowskich popleczników – nazistów. W rzeczywistości jednak II Wojna Światowa była wojną podbojową w imieniu kartelu chemiczno – naftowo – farmaceutycznego, której celem było kontrolowanie nowo powstających miliardowych rynków patentowanych produktów chemicznych.

  Wstęp

  Rozdział 1: Podsumowanie dowodów

  Rozdział 2: WALTER HALLSTEIN: Wybitny nazistowski prawnik i główny architekt Brukselskiej Unii Europejskiej

  Rozdział 3: Kartel makroregionalny (niem. Das Großraum-Kartell) i jego sieć organizacyjna

  Rozdział 4: DZISIEJSZA BRUKSELSKA UNIA EUROPEJSKA: Co kartel naftowofarmaceutyczny i jego polityczni poplecznicy chcieliby przed Tobą ukryć?

  Rozdział 5: OSIEMSET LAT PO AKCIE MAGNA CARTA: Rządy Brukselskiej Unii Europejskiej mogą zakończyć wieki wolności i niezależności Wielkiej Brytanii

  Rozdział 6: Kto jest kim w Brukselskiej Unii Europejskiej

  Rozdział 7: Relay Of Life (Sztafeta Życia)

  (***)

  Doktor Mathias Rath wzywa Niemców, aby nie dali się wciągnąć w plany podboju Świata !

 61. Maćko said

  54. Zenon K – Wydaje mi sie bardzej prawdopodobne. ze plany byly lokalnie europejsate. Byla kolonia glównie brytyjska zawierajaca okolice Potomaku blizsze i dalsze byla jakos kompletnie nieprzygotowana do konfliktu. Chociaz z drugiej strony, to wyrosla na potege dzieki wojnie…

  Nawet Sutton nie odpowiada na to pytanie: cui bono?

 62. Aguirre said

  Winnicki ma rację a Buksiński pieprzy głupoty i tyle w temacie.

 63. Sebastian said

  Panie Witku z całym szacunkiem jeśli moja uszczypliwość Pana uraziła to przepraszam, a przekaz jak najbardziej jest dla mnie zrozumiały. Pozdrawiam

Sorry, the comment form is closed at this time.