Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czy budowa strzelnic przywróci nam wolność?

Posted by Marucha w dniu 2017-02-16 (czwartek)

… czyli jak się bronić bez broni – admin

„Dziwi, że państwo chce wydać ponad 2 mld zł na gigantyczny projekt, skoro może zrobić to samo bez jakichkolwiek kosztów. Wystarczy przywrócić Polakom praktyczne prawo do posiadania i używania broni w celu ochrony osobistej, rekreacji i sportu.

Mógłbym cynicznie stwierdzić, że chodzi o przetargi, na których ktoś zarobi państwowe pieniądze, a co za tym idzie – będzie trzeba powołać kolejny urząd do ścigania ewentualnej korupcji. Mam nadzieję, że tak nie będzie” – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

[P. Jacek Hoga puszcza do nas oko. I on, i my, dobrze wiemy, że właśnie o to chodzi – admin]

Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje stworzyć specjalny program popularyzacji strzelectwa sportowego w Polsce. Stanisław Pięta, poseł PiS stwierdził, że budowa strzelnic we wszystkich polskich gminach zwiększy możliwości obronne Polaków. Jak Pan ocenia te ambitne plany rządu?

– Warto zadać sobie pytanie, czy to na pewno słuszny kierunek „reform”? Jeżeli w piątek słyszymy z ust europoseł Anny Fotygi, że nie musimy się martwić o szerszy dostęp do broni w Polsce, ponieważ mamy obronę terytorialną, a z drugiej strony słyszymy zacytowane przez pana słowa posła Pięty, to nasuwają się bardzo smutne wnioski.

To państwo założy nam strzelnice, to państwo ewentualnie da nam broń w ramach obrony terytorialnej, a to rozwiąże wszystkie problemy. Przede wszystkim ten, że Polacy są pozbawieni praktycznego prawa do życia, praktycznego prawa do broni i praktycznego prawa do obrony siebie, swojej rodziny i własności.

Tego typu „dostęp do broni” wraz z tego typu „edukacją” były hołubione i wprowadzone w życie w ZSRR. Nie wiem czy jest to dobry kierunek.

W działaniach rządu widać ewidentnie nastawienie etatystyczne. Zamiast przywrócić wolność lepiej wydać pieniądze, a nuż coś się zmieni.

[Pozwolenie na broń dostanie cenniejsza genetycznie mniejszość narodowa – admin]

Moim zdaniem, jeśli projekt będzie realizowany, to skończy się tak jak z „Orlikami”. Mamy ich w Polsce ponad 2,5 tysiąca. Czy umiejętność grania w piłkę kopaną w Polsce jakoś diametralnie się zwiększyła? Nie. Pewne jest za to, że ktoś wygra przetarg i zostanie wydane mnóstwo pieniędzy.

Jednak państwo zamiast budować infrastrukturę, która rozwiąże problemy dotyczące dostępu do strzelnic powinno rozwiązać w pierwszej kolejności problem strzelnic wojskowych, których jest za mało i do których żołnierze muszą dojeżdżać niejednokrotnie ponad 100 km. Jeśli ten problem zostanie rozwiązany, to uwierzę, że można zrobić coś równie dobrego ze strzelnicami cywilnymi.

Z przecieków medialnych wynika, że wybudowanie strzelnic cywilnych ma być jednym z najistotniejszych aspektów obrony terytorialnej…

– Dobrze, ale obrona terytorialna używa strzelnic nie cywilnych, ale wojskowych. W związku z tym jest to środek, który ma zaradzić problemom z innej dziedziny życia. Dziwną jest sytuacja, w której państwo wydaje rządowe pieniądze na projekt cywilnych strzelnic równocześnie tłumacząc, że ma to na celu ułatwienie szkolenia dla Wojsk Obrony Terytorialnej, piątego rodzaju sił zbrojnych. Powtórzę raz jeszcze: żołnierze muszą dojeżdżać niejednokrotnie ponad 100 km na strzelnicę i nikt w dalszym ciągu nie widzi potrzeby rozwiązania tego problemu.

Planowana budowa strzelnic cywilnych pociągnie za sobą liberalizację przepisów o dostępie do broni?

– Myślę, że nie. Dlatego powołałem się na wypowiedź pani Anny Fotygi. Zdaniem pani europoseł, Polska wyszła obronną ręką z tzw. dyrektywy Bieńkowskiej, dlatego że mamy tworzone Wojska Obrony Terytorialnej. Jest to zupełnie inna dziedzina życia! Tworzenie tego typu struktur nie ułatwia życia przeciętnym, prywatnym posiadaczom broni.

Cieszę się, że takie wojska powstają, ale to zupełnie inny temat, czego wielu przedstawicieli partii rządzącej zdaje się nie rozumieć.

Dziwi, że państwo chce wydać ponad 2 mld zł na gigantyczny projekt, skoro może zrobić to samo bez jakichkolwiek kosztów. Wystarczy przywrócić Polakom praktyczne prawo do posiadania i używania broni w celu ochrony osobistej, rekreacji i sportu.

Mógłbym cynicznie stwierdzić, że chodzi o przetargi, na których ktoś zarobi państwowe pieniądze, a co za tym idzie – będzie trzeba powołać kolejny urząd do ścigania ewentualnej korupcji. Mam nadzieję, że tak nie będzie.

W Polsce działa obecnie około 330 strzelnic cywilnych znajdujących się w dyspozycji Ligi Obrony Kraju i podmiotów prywatnych. To dobry wynik jak na 38 milionowy kraj?

Jest to liczba zbyt mała. Problemem polega jednak na tym, że strzelnice w Polsce nie powstają przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych. Nie ma rynku, nie ma odpowiedniego prawa do posiadania broni, więc nie opłaca się zakładać strzelnic.

Parafrazując rządowe plany: najpierw wybudujmy autostradę, a potem pomyślmy o stworzeniu fabryki samochodów, żeby ludność mogła po nich jeździć. Kolejność powinna być odwrotna!

Kłopot ze zbyt małą ilością strzelnic w Polsce jest skutkiem, a nie przyczyną! Przyczyna to brak odpowiedniego prawa dla Polaków w sprawie dostępu do broni.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Tomasz Kolanek
http://www.pch24.pl

Komentarzy 31 to “Czy budowa strzelnic przywróci nam wolność?”

 1. Zerohero said

  Starsi Bracia z PiS są zafascynowani tzw. ukraińskimi batalionami ochotniczymi. Stada odmóżdżonych „patriotów” mordujących Słowian i ginących za ojczyznę sterowaną przez żydowskich oligarchów. Czyż to nie piękne?

 2. JerzyS said

  Ja mam pytanie, skoro na 100 obywateli przypada 1,3 sztuki broni,
  to ile przypada na 100 posłów
  ile na 100 polityków?

 3. A jak już będziemy mieli broń w naszych szafach, to do kogo będziemy strzelać? Przed kim się obronimy tą bronią?

 4. MuskPiSu said

  #2 Zmodyfikowalbym ciut to pytanie.
  Skoro na 100 (p)oslow na wiejskiej przypada, w najlepszym przypadku, 1,3 mozgu, to ile przypada na 1 (slownie jednego) p(osla)?
  Identyczne takze pytanie dotyczy „politykuf”.

 5. Marucha said

  Re 3:
  Broni używa się do obrony przed napastnikiem.
  Ale jeśli Panu to przeszkadza, to przymusu nie będzie.

 6. NICK said

  Cóż tu dodać.
  Dodę?
  Gospodarz zapodał.
  Najważniejsze.
  O szczegóły kłócić się nie będziem.

  Temat ten JEST rozpracowany.
  Na łamach tutejszych.
  Wyszukiwarka; jakby co.
  Bo czasu szkoda.
  Na memłania… .

 7. Tomek said

  Obrona terytorialna to bardzo ciekawy temat. Czy ktoś już rozkminił o co tak naprawdę chodzi PiSlamistom? Może chcą stworzyć swoje własne bojówki za państwowe pieniądze?

  Na pewno będzie tam nacisk na szkolenie ideologiczne, już zaangażowali oddział katolickich klechów co pewnie będą robić za politruków. Na pewno czemuś to służy. Nie wierzę w obronę terytorialną, to zbyt głupio brzmi.

  Czy ta cała obrona terytorialna to nie są wygłupy? Ilustracje do artykułu są bardzo właściwie dobrane. Czy ma sens wysłanie człowieka z dzidą, procą, łukiem czy karabinem przeciwko czołgowi? Pamiętam że sanacja wysłała ułanów z szabelkami i dzidami czy kopiami na czołgi i nie skończyło się to dobrze, w każdym razie nie skończyło się dobrze dla ułanów. Czołgi dały radę. Czy minister Macierewicz (dlaczego on nie jest jeszcze marszałkiem?) idzie w ślady wielkiego osła Rydza-Śmigłego?

 8. Ona said

  Jestem tylko kobietą ale wg mnie to dwie pieczenie na jednym ogniu. Pozwolenie na posiadanie broni, to zakup tej broni na własny koszt i tak samo na własny koszt nauka strzelania. Jaka to oszczędność dla budżetu państwa. Dodatkowo nic nie kosztuje utrzymanie szkolonego.

  ——
  No tak… ale wtedy nikt nic nie zarobi: na projektowaniu strzelnic, na ich zatwierdzaniu, na budowie, na kontroli budowy.
  A żyć z czegoś trzeba, a dzieciska chcą nowej beemki…
  Admin

 9. JerzyS said

  W 1906 roku po nasileniu bandyckich napadów rabunkowych band Piłsudskiego
  , i jego kolegów z PPS ,

  Car zezwolił wszystkim obywatelom zaboru na
  posiadanie krótkiej broni palnej krótkiej
  bez zezwoleń i rejestracji!

  W 1939 roku hitlerowcy rozbroili mego dziadka
  i do dziś
  władze PRL I IV RP uszanowały tę decyzje administracyjną decyzję Hitlera!

  hitlkera.

 10. anonim said

  ad.7 Tomek
  Pislamistom chodzi o to samo co dawniej chodziło sanacji po głowie.
  Do 1938 roku mogliśmy pokonać Niemcy nawet w tym że roku los rzucił nam armię i przemysł Czechosłowacji pod nogi…tylko się schylić ale to nie był plan sanacji.
  Dziś to samo Pomijając broń atomową dwaj najwięksi jawni wrogowie Polski czyli Niemcy i Rosji od 30 lat nigdy nie były tak słabe militarnie wystarczyło dbać o własne wojsko i Polska była by bezpieczna ale to nie jest plan elit zestyropianu. Ich plan to wekendowi komandosi z OT tylko czy teraz jest 1934? Bo ci komandosi szkolenie mają skończy za 5 czy tam 6 lat?

 11. Re: Artykul…
  A czymze rozni sie pila lancuchiowa od pistoletu??
  Czy nie sa to zwykle narzedzia ktorymi posluguje sie czlowiek?

  Kazde narzedzie winno byc ogolnie dostepne po ukonczeniu 21 roku zycia. Jesli alcohol sprzedaja po ukonczeniu 18 roku, a pijany wsiada do samochodu I powoduje wypadek, to kara jest zawsze taka sama wprost proporcjonalna do wykroczenia bez znaczenia jakiego narzedzia czlowiek uzyje. (samochod, pila lancuchowa, pistolet, kusza, luk, czy noz).

  W dalszym ciagu mamy jakies nie bardzo zrozumiale „opory” posiadania tego co chcemy posiadac. Tak wiem, jest to narodowe skur….ienie mozgow do tego stopnia, ze nie bardzo (wiekszosc) wiedza czy zyja w iluzji czy tak sa zaganiani ze nawet nie wiedza jak sie nazywaja I skad pochodza…

  Co z nas Polakow te zydowskie k…rwy zrobily????????
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 12. RomanK said

  Co z nas Polakow te zydowskie k…rwy zrobily????????
  =============================
  jasiek z Toronto

  ….Panie Jasiu..nie wstyd panu?????
  …wystarczy powiedziec ..NIE!

 13. Re: 12 RomanK
  Panie Romku… wstyd mi…, ale nie wstydze sie, ze tym zydowskim k…rwom, kiedy mialem 16 lat powiedzialem NIE!! (I tylko dlatego, ze moja sw. Mama uswiadomila mi, ze zydzi to szatanskie plemie zmijowe).

  Na powiedzenie „NIE”, trzeba miec odwage (moralna, etyczna I cywilna), bowiem konsekwencje moga byc rozne…
  (praca, stanowisko, kariera, kasa, popularnosc, waznosc, itp.).

  Mnie to wszystko Panie Romku „wisialo” na tzw. „haku”, bo nie jest moim problemem matwienia sie o jutro (czy wstane, czy otworze oczy, czy sie obudze, a jesli tak, to co bedzie na talerzu). Moim problemem od bardzo dawna jest: by sie nie skorupowac „zlemu”, a reszta? Co Pan Bog da…
  I jakos daje… Jakims cudem „zamykam” budzet (z miesiaca na miesiac – czasami jest baardzo trudno, ale co tam, wyzalam sie Bogu od prawie 3 lat od kiedy zlikwidowalem wszelkie „cyfrowe” bankowe rozliczenia od chwili, kiedy zaczely sie moje problemy z „cyfrowymi czekami”).
  =======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 14. pobudka said

  …a pozniej Braun wybuduje obok strzelnicy kosciol, szkole i bank.

 15. otto hak said

  Pamiętam że sanacja wysłała ułanów z szabelkami i dzidami czy kopiami na czołgi

  Czy pan przeczytał, co pan napisał, panie Tomku?

 16. Dinozaur said

  Szanowni Koledzy ,
  Dinozaur pochodzi z rodziny w której od 16 wieku w prawie każdym pokoleniu byli rusznikarze . Sam lubi sobie postrzelać i ( jako postać , jak sama nazwa wskazuje , mocno przedpotopowa ) miał sporo kontaków ze strzelcami i myśliwymi w takich krajach jak W. Brytania , Szwajcaria , Niemcy , Włochy ( jest tam honorowym członkiem jednego z bractw kurkowych w prowincji Veneto ) , w Rosji – no i w stosunkowo niewielkim zakresie w Polsce . Nie spotkał jakoś przy tej okazji ani ludzi ze skłonnościami do chamstwa ani w dzisiejszych czasach pospolitego typa wariatuńcia . Związki strzeleckie są jedną z niewielu organizacji prowadzących sensowną pracę z młodzieżą i uczą dyscypliny i ostrożności . O dziwo – młodzież strzelecka nie ma skłonności do wypadków drogowych na skutek alkoholizacji i gazowania .
  Pozdrowienia
  Dinozaur ( z Neandertalu )

 17. awkzim said

  Ad 15 Nie rób Pan z kawalerzystów i jeźdźców konnych idiotów. Pomysł na walkę konno z czołgami to Wajda. To jedno a drugie to jestem dość starym człowiekiem i kończyłem dawny, a nawet bardzo dawny ogólniak czyli LO. W programie nauki był przedmiot przysposobienie obronne – PO. W programie było strzelanie z kbks. Inna sprawa, że jako młode szczawiki robiliśmy sobie straszliwe jaj, ale pewne nawyki pozostały.

 18. revers said

  Strzelnica polowy lat 50 tych, z domowego Bildbergu.

 19. NyndrO said

  Hahaha. Zdjęcia rozpindają.

 20. otto hak said

  17 – to nie ja robie z ułanów idiotów, tylko pan Tomek z wpisu nr 7. Odpowiedż w ostatnim zdaniu, trzeba się trochę wczytać.

  Na marginesie ciekawostka – zdarzało się, ze kawalerzyści przebijali się przez linię czołgów, z których kilka udawało im się zniszczyć, ale przecież nie z szablami ani nie z dzidami. To jest zupełnie inny temat.

 21. revers said

  o to chodzi ze kawaleria miala na wyposarzeniu rusznice przeciwpancerne, tylko p. Wajda do dzisiaj nie rozrozni rusznicy od karabinku.

  Tak samo miala bardziej mobilna wykoryzstujac nierownosc terenu lub zalesienie, mogla wcignac czolgi p.Wajdy w pulapke albo wysunac sie na tyly natarcia czolgow, czy linie boczna gdzie pancerze sa ciensz, znajduja sie siönki i latwo unieruchomic czolg, ale tego z filmow i od strategow p. wajdy nie dowiemy sie.

  Niech p. Wajda ze swoimi startegami sprobuje wyprowadzic natarcie na podkarapciu w Biwszczadach lub w gorach, a napewno pare metrow nie zrobi do przodu, wiedzial o tym nawet Hitler i jego generalowie i nie ztakowal czolgami swoimi Szwajcarie.

 22. antonio said

  Mozemy sobie kupic tylko czarnoprochowca i to cie zarejestruja w sklepie .Chcesz strzelac,to juz musisz sie zarejestrowac na policjii strzelanie na strzelnicy .Prochu w sklepie mysliwskim,czy militarnym nie kupisz tylko czarnorynkowo.Czarnoprochowca kupisz z czyli replika z 1856 Remington i to juz rejestrowane ,czyli goj całkowicie pod kontrola nawet za sprzet prawie dwa wieki do tyłu .O ostrej broni szkoda gadac

 23. Władek said

  Na rozgrzane banderowskie łby najlepsza jest krótka siekierka.

 24. Bob said

  Re 7 Zgadza sie, panie Tomek, prosze uwaznie posluchac „ksindza” ktory stawia mlodziezy
  wzor do nasladowania… Amen

  .http://tv-trwam.pl/film/okiem-kamery-16022017

 25. szczelba said

  Ad 22:
  To i tak jest duży postęp, kiedyś nawet tego nie było, broń tylko dla zaufanych towarzyszy i czekistów… I do tego chce wracać powstający Związek Socjalistycznych Republik Europejskich.

  Ad 21:
  Ten pomysł z ułanami szarżującymi na czołgi wymyślił włoski reżyser filmów propagandowych, miało wyglądać odważnie ale niezbyt mądrze i tak wyszło. Potem inni to kopiowali.

  PS
  A poza tym uważam, że Unia Europejska musi zostać zniszczona a towarzyszka Bieńkowska wygnana z krajów cywilizowanych.

 26. Maciuś said

  Ad vocem 2.
  Jak już panie JerzyS to o,9 sztuk broni palnej przypada na jednego Polaka(ę); z tego współczynnika 1,3 „odchodzi” o,4 na „broń” pneumatyczną „wiatrówki”, które mogą w użyciu do kogoś zranić – zależy od siły ich wystrzału mierzonych w dżulach.
  Z tego współczynnika 1,3 z przeciętnej polskiej rodziny, to niewielu ma broń palną; za to posłowie, senatorowie, i ci przy korycie mogą mieć jej po kilka sztuk.
  Koryciarze zadbali by zwykły śmiertelnik jej nie posiadał :/

 27. Marucha said

 28. Marucha said

 29. NICK said

  Bo. Zanim zginę.
  Zanim trzyzub mnie pokieresi.
  Polakiem jest. Mam JA. Winę?
  Polakiem?
  Winą?

  Nie widzę!
  KTO?

  Ten Naród wskrzesi… .
  Trzeba wyłuszczać? TU, przyczynę?
  Swojakiem.
  Minął…?…?

  CZAS.

  Którego nie ma………………………………………………….. .

 30. DZ said

  Dobry wieczór Szanowni Państwo, dorzucę swoje trzy grosze do tematu o broni. Moim zdaniem nigdy nie bedzie ulatwienia dostepu do broni( jak to mowia niektore gadajace glowy- to dla nas za wczesnie). A to z tej prostej przyczyny, ze une boja sie Polakow. Wiedza, ze narod polski z bronia w reku natychmiast rozgonilby to cale towarzycho w Wiejskiej.

 31. Re: 30 DZ I Czytelnicy

  A jakiz jest problem przemycac bron z Ukrainy do Polski? A jakiz jest problem takie przerzuty zorganizowac???.

  Jesli bylismy (no powiedzmy mala przedsiebiorczosc) zorganizowani w organizowaniu importu starych samochodow ze zlomu przyciagnanych na „lawetach” (10 samochodow na jeden document rejestracjny), to problem z importem broni do Polski nie bylby az takim chyba problemem…
  Skoro afrykanie ten proceder uprawiac, to czy my jestesmy od nich gorsi???
  (afrykanie jeszcze „prostuja banany”, a my juz mamy „wyprostowane”…(…).

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jesli „nasi” sejmowi okupanci przemycaja bron wraz z towarem ludzkim, to my poddani mamy byc gorsi???…
  No chyba cos nie tak…

Sorry, the comment form is closed at this time.