Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dzień Kota 2017

Posted by Marucha w dniu 2017-02-17 (piątek)

W roku 2017 Dzień Kota przypada na 17 lutego (piątek).

Mimo że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta.

W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.

W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Akcje charytatywne prowadzą schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt. W 2010 roku do obchodów dołączyły również publiczne media (TVP Warszawa).

Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października.

Niestety, w niektórych miejscach te urocze czworonogi wcale nie mogą liczyć na sympatię, czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze, gdzie całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

Za http://www.kalbi.pl

Komentarzy 21 to “Dzień Kota 2017”

 1. Wimar said

  Najkrócej mówiąc, zaprzyjaźniony z człowiekiem kot to najlepszy psychoterapeuta na świecie.

 2. Isia said

  … „Dzisiaj mamy nowe pokolenie kotów, tak jak nowe pokolenie młodych ludzi, mają zupełnie nowe wymagania, zupełnie inne oczekiwania” – powiedział dziś w Radiu Białystok prezes Prawa i Sprawiedliwości J. Kaczyński, zapytany przez dziennikarza o Światowy Dzień Kota …

  … no comment …

  http://www.telewizjarepublika.pl/dzis-swiatowy-dzien-kota-prezes-kaczynski-dzisiaj-mamy-zupelnie-nowe-pokolenie-kotow,44727.html

 3. Marucha said

  Re 2:
  Czytam słowa Jarosława Kaczyńskiego i oczom nie wierzę:

  Dzisiaj mamy nowe pokolenie kotów, tak jak nowe pokolenie młodych ludzi, mają zupełnie inne wymagania, zupełnie inne oczekiwania. To są inne koty niż pamiętam z dawnych lat – dodał prezes PiS.

  Czy p. Kaczyński jest całkiem zdrowy?

 4. Tomek said

  Kocie mięso to nie jest wypas. Jest łykowate, da się zjeść ale tylko w odpowiednim sosie, który zamaskuje tą cechę kociny. To coś jak gotowany czy grillowany adidas. Do wieprzowiny się nie umywa.

 5. Tomek said

  Wygląda to tak jak poniżej ale kot czy pies to naprawdę nie są zwierzaki do jedzenia.

  .https://speakupforthevoiceless.files.wordpress.com/2016/01/9foodvios.png

 6. Racjonalista said

  W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów.

  W Niemczech nie ma bezdomnych kotów – wszystkie „uśpiono”, czyli po prostu zamordowano. I teraz jest niemiecki porządek, dzięki któremu Niemcy mogą delektować się widokiem milionów hasających swobodnie szczurów. Nieporządni Polacy muszą cierpieć, oglądając wylegujące się wokół domostw dachowce.Niestety, ale widok swobodnie hasającego szczura jest w tych warunkach rzadkością. Każda nacja ma swoje upodobania, odzwierciedlające urodę duchową danego narodu. Niemcy wolą szczury, a my bardziej lubimy koty.

  Celnie!
  Admin

 7. panMarek said

  Lepszy kot niż KOD.
  Nawet jak nasra to zakopie w piachu a nie jak te śmierdziele podsrywają matkę Polskę.

 8. BartekL said

  # 3 „Czy p. Kaczyński jest całkiem zdrowy?”

  On „ma kota”.

  # 6 „W Niemczech nie ma bezdomnych kotów – wszystkie „uśpiono”, czyli po prostu zamordowano. I teraz jest niemiecki porządek, dzięki któremu Niemcy mogą delektować się widokiem milionów hasających swobodnie szczurów.”

  Chyba raczej delektuja sie widokiem „uchodzcow”.

 9. bratek said

  i o takie komentarze chodzi….brawo ! to chce czytac,nowy zryw-super ! dzieki dla pana marka i racjonalisty…dalej tak……..

 10. pies said

  Wszystkiego dobrego z dniem kota.

  Pies

 11. Isia said

  … Świąteczna porcja śmiesznych kotów …

  … „Co może poprawić humor lepiej niż najbardziej nieprzewidywalne, niepokorne i urocze czworonogi jakie widział nasz świat ? Mark Twain powiedział kiedyś: Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, zyskałby człowiek a stracił kot. Leonardo Da Vinci powiedział z kolei: Nawet najmniejszy kotek to prawdziwe arcydzieło.

  … Z dedykacją dla wszystkich, którzy mają ubrania w sierści i ślady zadrapań na rękach, a w szczególności dla samych kotów. Cieszcie się tymi pięknymi istotami i dbajcie o nie. I pod żadnym pozorem nie próbujcie zmieniać, to bez sensu.”

  http://www.eskarock.pl/eska_rock_news/dzien_kota_17_02_2017_-_smieszne_koty_pomoga_nam_uczcic_to_swieto/139280

 12. Re Artykul

  A kiedy bedzie ustalony dzien bezdomnego, glodnego I wkur…onego Polaka???.

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  ——
  Trwa przez 365 dni w roku.
  Admin

 13. osoba prywatna said

  https://giphy.com/gifs/DpzCmNg8M5p9m

 14. osoba prywatna said

  https://giphy.com/gifs/cat-funny-UacWaom2ErCLu

 15. osoba prywatna said

 16. A ciekawe co by Pan Wacek zrobił, gdyby ktoś mu zamordował kota i to w sposób okrutny, torturując go uprzednio.

  Obciąłbym ręce.
  Admin

 17. Boydar said

  Nawet „Pan Wacek” kocince życia nie przywróci. Uważam, że najważniejsza jest głęboko przemyślana prewencja.

  Życia nie wróci, ale przywróci sprawiedliwość.
  Admin

 18. Pies said

  Nie ma sprawiedliwości.

 19. Pies said

  Dzien kota w Brazylii.

  .https://www.youtube.com/watch?v=dlup3DH0_R8

 20. Boydar said

  @ Pan Gajowy (17), o głęboko przemyślanej prewencji a’la Boydar

  Dawno dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma rzekami, urzędował w pewnym królestwie pewien Zacny Błazen Dworski. Był nie tylko zacny ale i zapewne niegłupi, gdyż za śmiertelnego wroga trafił mu się Zły Ochmistrz. Kiedy nie dało się już żyć z tym problemem, udał się do władcy i zreferował sprawę – Królu Jaśnie Panie, ochmistrz czyha na moje życie, nie jestem pewien dnia ani godziny. Ależ drogi błaźnie, nie martw się, król na to; daję ci królewskie słowo honoru, że jeśli uczyni ci to o czym mówisz, następnego dnia będzie wisiał. O dzięki Ci królu mój i panie, ale skoro jesteś dla mnie aż tak dobry, miałbym jeszcze jedną, mała, malutka prośbę. Dawaj, król na to, dla ciebie wszystko, mów ! Królu skoro i tak następnego dnia będzie wisiał, to czy nie mógłby wisieć dzień wcześniej ?

 21. Peryskop said

  Kot ci szczęście przynieść może jeśli tylko chceSZ !

  .https://www.youtube.com/watch?v=P5GtFVOcw4k

Sorry, the comment form is closed at this time.