Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na Feedage

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Bronisław o Upadek polskiej myśli pol…
  VAV o O syndromie Pana John’a
  NICK o Wolne tematy (56 – …
  Joannus o PIS nie jest partią katol…
  witek o Upadek polskiej myśli pol…
  osoba prywatna o O przeciwnikach szczepień
  Polski punkt widzeni… o Nie żyje twórca postaci Genowe…
  Polski punkt widzeni… o O syndromie Pana John’a
  VAV o O syndromie Pana John’a
  Listwa o PIS nie jest partią katol…
  Mietek o O przeciwnikach szczepień
  VAV o Wolne tematy (56 – …
  Sebastian o Upadek polskiej myśli pol…
  Dinozaur o Krótka przerwa w działalności…
  jasiek z toronto o O przeciwnikach szczepień
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 430 obserwujących.

Metanol tryśnie nad Wisłą

Posted by Marucha w dniu 2017-02-18 (sobota)

Artykuł z 24-07-2016 – admin

Możemy wytwarzać syntetyczną benzynę i olej napędowy, a do ich produkcji używać dwutlenku węgla. Technologię wymyślił Polak. Został za to nominowany do nagrody włoskiego koncernu energetycznego ENI. Czy ją dostanie, okaże się w kwietniu.

Syntetyczna benzyna i olej napędowy mogłyby uniezależnić Polskę od importu ropy naftowej. Gdyby okazały się od niej tańsze, byłaby to rewolucja energetyczna. A gdyby do ich produkcji udało się wykorzystać dwutlenek węgla, za jednym zamachem rozwiązałoby to problem jego emisji.

Taką technologię opracowuje prof. dr hab. Dobiesław Nazimek* z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Brzmi niewiarygodnie. Ale światowe koncerny od lat pracują nad podobnymi technologiami. Eksperci włoskiego koncernu ENI uznali, że badania polskiego uczonego są na tyle zaawansowane, że mogą zmienić świat. Nominowali go do prestiżowej nagrody, którą przyznają co roku. W zamierzeniu ma to być „energetyczny Nobel”. Jak dotąd nasz uczony nie zdobył w Polsce aż takiego uznania, a państwo nie wspiera jego badań na większą skalę.

Paliwa z fotosyntezy…

Najważniejszym elementem technologii jest sztuczna fotosynteza. Przypomina naturalną, która odbywa się we wszystkich roślinach na Ziemi. Rośliny pobierają wodę i dwutlenek węgla, a następnie przy użyciu światła słonecznego wytwarzają z nich łodygi, liście i owoce. Jako produkt uboczny wydzielają tlen.

Prof. Nazimek zbudował w laboratorium instalację, w której przeprowadził sztuczną fotosyntezę. Podobnie jak w tej naturalnej użył wody i dwutlenku węgla. Ale przepuścił je przez specjalnie skonstruowany katalizator z tlenku tytanu. Jak w naturze użył silnego źródła światła. W rezultacie otrzymał metanol (alkohol metylowy), który może być surowcem do produkcji syntetycznych paliw. Metodę ich produkcji wymyślił koncern Exxon Mobil. W 1985 r. zbudował w Nowej Zelandii instalację, która z metanolu produkuje syntetyczną benzynę i olej napędowy.

Nie różnią się one niczym od tych, które są wytwarzane z ropy naftowej. Do dzisiaj na świecie powstało około stu takich instalacji. Syntetyczne paliwa nie rozpowszechniły się, bo problemem jest pozyskiwanie taniego metanolu. Niestety to także problem technologii prof. Nazimka. Aby przeprowadzić sztuczną fotosyntezę, potrzeba dużej ilości energii. Aby to się opłacało, energia musi być tania — pochodzić np. z elektrowni jądrowej lub baterii słonecznych. W Polsce to na razie niewykonalne.

Czy zatem gra jest warta świeczki? Z pewnością tak. Syntetyczne paliwa, wyprodukowane z 10 proc. dwutlenku węgla, który co roku wypuszczają do atmosfery polskie zakłady, zaspokoiłyby całkowicie potrzeby kraju. Wynoszą 21-22 mln ton paliw. Dlatego to technologia przyszłości, ale potrzebne są dalsze badania.

… albo z łupków

Prof. Dobiesław Nazimek nie skapitulował. Ale równolegle rozpoczął prace nad inną technologią. Surowcem do produkcji metanolu jest w niej metan (główny składnik gazu ziemnego) — stąd nazwano ją MTM („methane to methanol”). Polega na spalaniu metanu w kontrolowanych warunkach, a następnie na przerwaniu tego procesu w końcowej fazie.

W wyniku niecałkowitego spalenia nie wydzieli się dwutlenek węgla, a zamiast niego powstanie metanol. Taka technologia, wprowadzona do przemysłu, miałaby trzy zalety. Po pierwsze, nie wymagałaby energii, przeciwnie — spalanie samo ją wytwarza. Po drugie, całkowicie wyeliminowałaby wydzielanie dwutlenku węgla. Po trzecie, otrzymany metanol byłby tani i mógłby służyć do produkcji syntetycznych paliw.

— Udało nam się tego dokonać w laboratorium. Oszacowaliśmy, że 1 litr wyprodukowanego w ten sposób paliwa kosztowałby 2,97 zł z akcyzą — twierdzi prof. Nazimek.

Uważa, że ta technologia ma w Polsce szanse na szybkie wykorzystanie.

— Będzie można ją zastosować do produkcji paliw z gazu łupkowego — mówi. Polska ma duże zasoby tego gazu. Pierwotnie szacowano je na 5,3 bln metrów sześciennych. Ostatnio okazało się, że gazu może być znacznie mniej. Ale i tak wiele firm chce wydobywać go na masową skalę.

Kto wykorzysta wynalazek   [… wiadomi? – admin]

Prof. Nazimek zaczął badania na początku lat 90. w Krakowie. Dymiły tysiące domowych pieców węglowych, ustawionych w mieszkaniach w każdej kamienicy. Wszyscy zastanawiali się jak wyeliminować nadmierną emisję dwutlenku węgla. Prof. Nazimek wymyślił rodzaj brykietu z odpowiednim katalizatorem.

— Nie wszedł do produkcji, bo ci, którzy chcieli go produkować, żądali dla siebie zbyt wysokich marż. W rezultacie brykiet okazał się zbyt drogi — twierdzi.

Do dziś rozwinął tę technologię. Dzięki unijnym dotacjom na przełomie marca i kwietnia tego roku wejdzie w użycie w przemyśle. Według naszych nieoficjalnych informacji będzie testowana w największej polskiej elektrowni węglowej Kozienice. Prof. Nazimek przedstawiał ostatnio stan badań nad produkcją syntetycznych paliw w Warszawie na konferencji Giganci Polskiej Wynalazczości.

— W Polsce łatwiej pozyskać pieniądze na produkcję ciastek niż na nowatorskie pomysły. Pracujemy nad strategicznymi technologiami, które powinny być objęte mecenatem państwa. Dlatego wciąż liczę na dotacje — mówi.

Niestety, na razie nic nie wskazuje na to, aby je dostał. We wrześniu odchodzi z uniwersytetu na emeryturę. Z pewnością pracę zaproponują mu zachodnie koncerny energetyczne.

Prof. dr hab. Dobiesław Nazimek
Kierownik Zakładu Chemii Środowiskowej UMCS w Lublinie (ur. 1945). Prowadzi badania nad ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w przemyśle. Jego metoda wejdzie do użycia w elektrowni w Kozienicach.

https://www.pb.pl

Komentarze 22 to “Metanol tryśnie nad Wisłą”

 1. JerzyS said

  Nu, dał w zupe!
  Pada cały projekt globalnego ocieplenia i szkodliwości produkcji CO2!:)
  Taki numer wykręcić ekologom!
  Jak tak mógł?

 2. Waclaw-L said

  „— Będzie można ją zastosować do produkcji paliw z gazu łupkowego — mówi.”
  Czyżby profesor został pozyskany dla lobby wydobywczego ? Niech się Wielce Szanowny Pan Profesor odwali od gazu łupkowego. Nie zna konsekwencji metody hydraulicznego szczelinowania? Blokersom, i wiejskim baranom oczywiście wisi to koło d….

 3. Błędne założenie już na samym początku. Dwutlenek węgla nie jest szkodliwy, jest dobrotliwy, zatem jego nadmierna emisja nie jest czymś złym.
  Żydowskim koncernom energetycznym powinien być postawiony znak zakazu wstępu.

 4. revers said

  no, no etanol, metanol od lat dodaje sie na zachodzie do paliwa ekologicznego w ilosci 10%, o czym informuja dystrybutory na stacjach benzynowych.

  Wychodzi ze maolitrazowy wozek na 100km wychleje z pol litra metanoiu lub etanolu niczym pofesor Menel lub prof Penner.

  Zaden przelomowy wynalezek a ci cos odkryli w miare przelomowego na wodzie juz dawno nie zyja, zlikwidowani przez lobby naftowe. co niektore niektore koncerny samochodowe podejmuja temat paliw hydrogennych np. japonska Mazda. ale to potrwa zanim sie przebije na rynek

 5. TomUSAA+ said

  Re 4, Toyota już od paru lat testuje samochód „na wodę”, czyli właśnie hydrogenny. Problem, jak zawsze, w kosztach. Potrzebne jest złoto do pokrywania chyba katalizatora (nie jestem pewien). Chyba z pół roku temu producent pochwalił się, że już mu wychodzi taniej, bo cieńsza ta warstwa złota, a samochód jedzie. Tym samym obniżyli koszt prdukcji z 80.000$ do poziomu +40.000$. General Motors skręca się ze złości.

 6. Moher49 said

  Jak do tej pory, wszystkie polskie wynalazki lądują w lepkich rączkach starszych i mądrzejszych. Złoża gazu łupkowego zagarnął światowy dobrodziej George Soros.Teraz dobiera się do polskich złóż wody pitnej. Ogromne ilości wody są niezbędne do pozyskiwania gazu z łupków. Tak więc wynalazek laborantów prof Ozimka zagarną ci co zawsze nieswoje grabią.
  Może jednak kiedyś słońce nad Polską zabłyśnie. Przy dobrych rządach moglibyśmy żyć jak arabscy szejkowie.

 7. Lajkonik said

  Jakie beda tego konsekwencje: UKRADNA mu te TECHNOLOGIE, oskarza ze POGWALCIL 100 patentow, skopiowal, spektrum dranstwa jest tutaj nieskonczone…….biedaka moga zameczyc MOBBINGIEM a recepture zamkna w sejfie. TANIA ENERGIA, tak jak TESLA DARMOWA ENERGIA. Czlowiek ktory dal Swiatu PRAD i SWIATLO umarl jako nedzarz w Hotelu w Nowym Yorku a zyl z nedznej emerytury placonej prze…SERBIE. POLSKI GENIUSZ MOZE TO ROZEGRAC inaczej ale nie bedzie latwo……Sredecznie gratulujemy Panu Profesorowi i zyczymy Wszystkiego Najlepszego.

 8. Lajkonik said

  UWAGA jak zwykle MUSZTARDA PO OBIEDZIE jakGrageny, niebieskie diody i POLSKIE GRUSZKI NA WIERZBIE:

  http://moto.wp.pl/paliwo-z-co2-niemcy-przescignely-polske-6068473830990977a

  zobaczcie te strone, poleca.

 9. Waclaw-L said

  „Może jednak kiedyś słońce nad Polską zabłyśnie. Przy dobrych rządach moglibyśmy żyć jak arabscy szejkowie.”
  Najlepiej na koszt innych Polaków, którzy poniosą konsekwencje dewastacji środowiska w którym żyją. Jak wspomniałem, tym którzy są z daleka, wisi to i powiewa. Niech Dobry Pan Bóg broni mnie i wszystkich począwszy od najbliższych przed modelem życia, jak arabscy szejkowie.

 10. Waclaw-L said

  „Sredecznie gratulujemy Panu Profesorowi i zyczymy Wszystkiego Najlepszego.”
  My, to znaczy kto? Lajkonik?
  Już raz spotkałem takich trzech, przed referendum na temat przystąpienia Polski do UE. I to na rekolekcjach.

 11. Lajkonik said

  WACKU o co chodzi???? Serdecznosci dla Pana Profesora nic wiecej nic mniej, tak PO-LUDZKU i tyle, miewaj sie rodaku.

 12. Marcin said

  No tak. Wyniki badań powinny poczekać aż Polska wyrwie się z żydowskiej niewoli. Wtedy bedzie to miało sens.

 13. maniek said

  …paliwem-przyszłosci_i-teraz-jest….woda!!

  http://alternatywnepaliwo.pl.tl/REAKTOR-HHO.htm

  http://www.okayenergy.com/products/

  …jak_ciekawostke-moge-powiedziec,ze-prace-nad-teleportacją_sa-bardzo-zaawansowane…bezpaliwowe_technologie…:)

  …jesli-kogos-interesują-patenty-Tesli-tutaj-jest-ich-prawie-500

  https://steemit.com/science/@buckland/nikola-tesla-500-pages-pdf-patent-list

  oraz

  juz-działające

 14. […] Tekst wzięty   z   https://marucha.wordpress.com/2017/02/18/metanol-trysnie-nad-wisla/ […]

 15. guła said

  To bez znaczenia czy będzie wytwarzana tańsza benzyna syntetyczna, czy nie będzie. O cenach finalnych wszelkich produkcji czy też przesyłu energii, w tym zbiórki składek ZUS, decyduje kasta przesyłowa w tym rabująca, o przepraszam oczywiście zbierająca.

  Ma Pan rację.
  Jeśli zostanie stworzony silnik na powietrze – zostanie ono obłożone podatkiem.
  Admin

 16. Trak said

  Mamy dwutlenek węgla, mamy azot w powietrzu i wodór w wodzie – zróbmy silnik produkujący białko syntetyczne.
  Transport, energię i wyżywienie załatwiamy za jednym zamachem.
  Najtrudniejsze, to pozbyć się akcyzy i VAT-u reszta to, kaszka z mleczkiem. A i jeszcze ci górale ze wzgórz Golan – nie pomyślałem.
  Nie da się.
  Czy jest na Świecie człowiek, który to uczyni a mordu nie dokona?

 17. Joe said

  Kasty skladki zbierajace,to grupki…inaczej zgtubienia.Jezei drzewo ma zdrowiec,lesnik wysyla wspinaczy,ktorzy usuna jemiole,huby i inne „pasozydy”.Tak samo jest ze zdrowieniem grup sPOleczenstwa Zywego.

 18. Waclaw-L said

  „WACKU o co chodzi????„
  Chodzi o to, by nie budować na, delikatnie mówiąc, nie sprawdzonych, pod kątem dewastacji środowiska technologiach. Wszyscy płyniemy na tej łódce. Szczegóły chętnie udostępnię, chociaż dla wnikliwych pełno informacji jest w sieci.

  „Serdecznosci dla Pana Profesora…”
  Jak najbardziej. Przeciwko Panu Profesorowi, jako Osobie, nie mam nic.
  Pozdrawiam również serdecznie.

 19. Waclaw-L said

  „Najtrudniejsze, to pozbyć się akcyzy i VAT-u”

  Otóż to. Żadnych podatków, oprócz liniowego dochodowego. O procencie winien decydować Naród. Lub przez Niego upoważnione gremia.

  Ponadto, oszczędność, oszczędność i jeszcze raz oszczędność.

 20. Cezar said

  Co za bzdury! Prosze wlozyc do googla i przeczytac: Carbon Recycling International
  Tutaj od lat jest produkowany Methanol z CO2,…. w Islandii!

 21. tom said

  wynalezienie wynalezionego to też wynalezienie ?
  https://www.google.pl/search?q=o2+pursuit+motorcycle&espv=2&biw=1024&bih=490&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0a
  Był człowiek miał projekt a teraz nawet kawałka strony internetowej nic parę lat i po chłopie
  Tesla współpracownik Edisona no nie zmarł za bogato
  Schauberger też jakoś nie szczególnie
  Wszyscy coś tam opatentowali ale z dokumentacji tych patentów jakoś niewiele zostało
  parę rycinek jakiś rysunek i więcej nic nima

 22. Niktoś said

  Kiedyś w latach 90-tych dostałem artykuł amerykańskiej firmy, która chciała Polsce sprzedać czystą i wysoce wydajną technologię zgazowywania węgla na metan za pomocą specjalnie skonstruowanego generatora. Opracowana bodajże w latach 60-tych ubiegłego wieku jest stosunkowo prosta. Nie wiem co się stało z ową ofertą choć polski węgiel nadawał się idealnie do przeróbki. A wiadomo, że z metanu można wykorzystać jako paliwo do ogrzewania mieszkań lub wytwarzać inne węglowodory. Z tego co widać na internecie w Polsce zrobiono za to kilka prób ze zgazowywaniem podziemnym ale chyba bez zadowalających wyników.

Sorry, the comment form is closed at this time.