Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Posted by Marucha w dniu 2017-02-19 (Niedziela)

Legendarna aktorka 6 lutego obchodziła 102. urodziny. Karierę, rozpoczętą niemal 80 lat wcześniej, zakończyła w listopadzie 2016 roku.

„W imieniu rodziny oraz całego zespołu TR Warszawa informujemy, że dzisiaj po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa. Danuta Szaflarska była w zespole TR Warszawa od 2010 roku” – czytamy w komunikacie Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 r., szkołę aktorską skończyła w 1939 r., 14 września po raz pierwszy wystąpiła na deskach teatralnych. W 1946 r. zagrała główną rolę w kultowych dziś „Zakazanych piosenkach”.

Widownia pokochała ją także za inne. Grała choćby w „Korczaku”, „Zemście”, „Ludziach z pociągu”, „Dolinie Issy”, „Faustynie” czy w „Pożegnaniu z Marią”.

W ostatnich latach mieliśmy szansę oglądać ją w takich produkcjach, jak „Ile waży koń trojański?”, „Jeszcze nie wieczór” i „Pokłosie”.

Za rolę w obrazie „Pora umierać” z 2006 r. otrzymała nagrodę w na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą rolę kobiecą, uhonorowano ją także Orłem – Polską Nagrodą Filmową i Złotą Kaczką przyznawaną przez miesięcznik „Film”.

Artystka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O zakończeniu kariery zdecydowała pod koniec ubiegłego roku. Powodem była kontuzja biodra, które złamała w styczniu 2016 podczas prób w warszawskim Teatrze Żydowskim.

Karolina Błaszkiewicz
http://natemat.pl

Komentarzy 58 to “Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 102 lat”

 1. La Reine Toronto said

  Pani Danuta byla boday najpiekniejsza polska aktorka i tudziez utalentowana. Na youtube jest film wywiad z Nia. Byla osoba wielce wrazliwa i jak grala to inni obok Niej jakos byli na dalszym planie.
  Do konca grala i do konca podziwialismy Jej wielki talent; mowila z dykcja ktorej nie maja nasi wspolczesni a jezyk polski byl z nalezytym akcentem i tego tez nie slyszy sie juz w polskich filmach.
  Jest Pani juz brak w moim sercu. Prosze odpoczac ale pamiec po Pani jest i bedzie z nami.

  Moj ulubiony film: Pora umierac i Skarb.

 2. adsenior said

  Wieczny odpoczynek, racz jej dać Panie.

 3. 7.62-51; said

  ciekawe kogo grala w poklosiu?

 4. Marucha said

  Re 3:
  Grała zielarkę.
  Ta rola chluby jej nie przyniosła…

 5. La Reine Toronto said

  ad 4 Moze to byla ostatnia oferta filmowa a i srodki do zycia potrzebne?
  Nie ogladalam ni Poklosia ni innych niechlubnych filmow ‚naszych wybitnych polskojezycznych’ tworcow albo raczej ‚tfu…tfurcow’.

  Byla b.filigranowa co widac w kontrascie z ‚herodbaba’ zona b.’prezydeta’ K. Ojejku jaka to byla kruszynka.
  Zal mi Pani Pani Danuto.

 6. Isia said

  … więcej o karierze aktorskiej Pani Danuty Szaflarskiej w:

  http://www.culture.pl/pl/tworca/danuta-szaflarska

 7. La Reine Toronto said

  Danuta Szaflarska wspomina.

 8. Rick said

  Próby w Teatrze im.Lucyfera (żydowski), antypolskie Pokłosie…Wystarczy aby powiedzieć jedno: z Polską nic wspólnego nie miała a nawet więcej była jej moralnym wrogiem.
  Tak więc dobrze,że życie się jej skończyło bo juz więcej szkodzić nam nie będzie.
  Czy wam rozum odjęło ? Takie bzdury jak „żal „, „najpiękniejsza aktorka”. Czy wy wiecie o ile lepsza byłaby Polska gdyby ta pani wogóle się nie urodziła ?
  Zmarnowała życie sobie i innym w sposob nadzwyczaj widowiskowy -tak powinno być na nekrologu. Dla prawdy dla potomnych. Na Sądzie, który się odbył może jest zupełnie odwrotnie. Ale z wiedzy którą mamy odwrotnie nie jest.

 9. La Reine Toronto said

  ad 8 Rick dlaczego tak zle mowisz o Zmarlej? Jestes w bledzie. Obejrzyj sobie wywiad z NIA i wtedy poznasz Kim byla ! Jak mozesz krzywdzic kobiete Polke ktora jako wychowanka Zelwerowicza musiala grac do konca…a ze dostala role to co? miala odmowic? W Poklosiu ilez to innych ‚artystow’ zagralo ? Czyz nie mozesz do nich miec pretensji?
  Jestes antyPolakiem i trollem bezczeszczacym nasza Polska Legende KINA i polskiego filmu i teatru.

  Wstydz sie !

 10. La Reine Toronto said

  ad 8; czytaj dranniu: ona miala zamiar zagrac role w przedstawieniu ktore zechcial wystawic tylko Teatr Zydowski w Warszawie;

  Absolwentka Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej z 1939 roku. Pierwszym etapem jej kariery był Teatr na Pohulance w Wilnie, gdzie w ciągu dwóch lat zagrała w ponad dwudziestu sztukach. W latach wojennych występowała w teatrze podziemnym i teatrze frontowym AK. Po wojnie na krótko związała się ze Starym Teatrem w Krakowie (1945-46), a następnie z Teatrem Kameralnym w Łodzi (1946-49). W 1949 roku wraz z grupą Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, gdzie przez osiem lat grała w Teatrze Współczesnym, a następnie Narodowym (1954-66) i Dramatycznym (1966-1985). W maju 2010 dołączyła do zespołu TR Warszawa. Występuje też gościnnie na deskach innych warszawskich teatrów, m.in. Narodowego i Ateneum.

  Ma w dorobku około setki ról teatralnych, m.in. w spektaklach w reżyserii Erwina Axera, jak Niemcy (1949), Kordian (1956), Miłość na Krymie (1994). W ostatnich latach zagrała m.in. w spektaklach Tango w reż. Macieja Englerta (2000), Bambini di Praga w reż. Agnieszki Glińskiej (2001), Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (2007), Wasza Ekscelencja (2006) i Odejścia (2008) w reż. Izabeli Cywińskiej.
  Zagrała główne role w głośnych filmach Leonarda Buczkowskiego: Zakazanych piosenkach, pierwszym polskim filmie powojennym (1946), oraz Skarbie (1948). Inne ważne filmy w jej karierze to m.in. Ludzie z pociągu Kazimierza Kutza (1961), Wsteczny bieg Laco Adamika (1978), Dolina Issy Tadeusza Konwickiego (1982), Korczak Andrzeja Wajdy (1990), Pożegnanie z Marią Filipa Zylbera (1993), Diabły, Diabły (1992) oraz Pora umierać (2007) Doroty Kędzierzawskiej, Żółty szalik Janusza Morgensterna (2000), Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta (2008), Ile waży Koń Trojański Juliusza Machulskiego (2008) oraz Janosik.Prawdziwa historia Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik (2009) oraz Mama i inne cudaki z mojej rodziny (2015) w reż. Ibolya Fekete. W ostatnich miesiącach pracowała nad rolą w spektaklu Łukasza Kosa Sklep przy głównej ulicy, którego premiera planowana była w tym sezonie w Teatrze Żydowskim.

  W TR Warszawa grała w spektaklach w reżyserii Grzegorza Jarzyny Uroczystość (2001), Między nami dobrze jest (2009) i Druga kobieta (2014). Danuta Szaflarska zagrała także w filmie Grzegorza Jarzyny Między nami dobrze jest (2014), opartym na sztuce Doroty Masłowskiej.

  ROLE W TR WARSZAWA:
  – Uroczystość, 2001, reż. H7 (Grzegorz Jarzyna)
  – Między nami dobrze jest, 2009, reż. Grzegorz Jarzyna
  – Druga kobieta, 2014, reż. Grzegorz Jarzyna

  WAŻNIEJSZE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
  1965 – Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
  1967 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
  1996 – Nagroda Bydgoskiego Towarzystwa Teatralnego – „Złoty Wawrzyn Grzymały”
  1991 – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Diabły, Diabły w reż. Doroty Kędzierzawskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  1993 – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Pożegnanie z Marią w reż. Filipa Zylbera na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  2002 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury w dziedzinie teatru
  2004 – Nagroda Specjalna za Całokształt Twórczości Aktorskiej na 12. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorskiej „Camerimage” w Łodzi
  2005 – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej”
  2007 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  2007 – „Feliks Warszawski” za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w spektaklu Daily Soup w Teatrze Narodowym
  2007 – nagroda dla najlepszej aktorki podczas XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie Pora Umierać
  2008 – Złota Kaczka 2008 (nagroda miesięcznika „Film”) dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego
  2009 – Nagroda za całokształt twórczości na II Festiwalu Filmów Polskich w Moskwie
  2009 – nagroda aktorska IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w Między nami dobrze jest.
  2010 – Nagroda im. Ireny Solskiej przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej
  2010 – Nagroda im. Jacka Woszczerowicza za rolę w przedstawieniu Między nami dobrze jest na 50. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
  2015 – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności znamienitych osiągnięć w pracy artystycznej i znaczącego wkładu w rozwój polskiej kultury oraz za działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych w Polsce”

  Zeby tak ponizyc Aktorke Seniorke Weteranke Matke Polke? to tylko ‚glupek’ pokroju ‚Ricka’ potrafi.

  Przepros cymbale Aktorke i to juz, na kolanach!

 11. otto hak said

  ………w filmie Grzegorza Jarzyny Między nami dobrze jest (2014), opartym na sztuce Doroty Masłowskiej………..

  Teraz moje trzy ełrocęty, zanim poprzedni komentarz odpali z racji cenzury, jako że Gajowy pewnie tam za Morzem śpi śniąc o szczęściu.

  Pani Dorota Masłowska, skądinąd prywatnie zupełnie sympatyczna młoda osoba, pisuje straszliwe kicze i chałtury, gdzie w każdym zdaniu kapie od wulgaryzmów, nie mówiąc już o warczącym przerywniku, który czyni naszą polska mowę tak dźwięczna i soczystą.

  W wywiadzie na tiwi powiedziała, że umie pisać normalnie i lubi, ale gdyby pisała normalnie, to nikt by jej książek nie czytał. Innemi słowy, dała do zrozumienia, że wypełnia zapotrzebowanie społeczne na tego typu twórczość.

  Cholela, co za czasy…..

 12. Re: 10 La Reine Toronto…
  Zastanawiam sie nad tym, jaka Polka (lub jakiego rodzaju) bez wzgledu na ilosc nagrod otrzymanych bierze udzial w zyowskikm teatrze jesli juz o tym mowa????.
  Czyzby byla zydowka? Czy moze uprawiala zydowskosc w „miekkiej” wersji?
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://;polskawalczaca.com

 13. La Reine Toronto said

  ad 13: Pani Danuta byla wiekowa i Jej jako aktorce zalezalo na odtwarzaniu kazdej proponowanej roli; Anthony Hopkins tez mowi ze on gra wszstko bo mu placa i taki jest zawod.
  Dlaczego Wy Panowie atakujecie tak wielka artystke? Panie Jasku jak bedzie Pan mial ponad sto lat to pewnie i poglady ulegna zmianie i rozmiekna? Wiadomo mlodosc ‚gorna i durna’…
  Zydowski teatr w Warszawie ma wielkie tradycje i nie nalezy wszystkich Zydow wrzucac do jednego wora. Czy Wy o tym nie wiecie?

  Przestancie molestowac Zmarla dzisiaj zasluzona Aktorke i Wielka Polke! na litosc Boska dajcie Jej spokoj!

  Wezcie sie za tych co zyja i moga sie bronic! bo to nie wypada atakowac Zmarlych! To sie nie godzi.

  Przypomnijcie sobie Ja w Zakazanych piosenkach albo w Skabie albo w Porze umierac!

  Ad 11 Panie Ottonie Malsowskiej nie cierpie i uwazam ze to ‚krytycy’ sami dla siebie ja wylansowali i propaguja; jest nieznosna i zarozumiala; kaleczy nasz jezyk ojczysty i wg mnie nie jest wcale dobra.

  Nie znam akurat tej sztuki co sp. Danuta Szaflarska wziela na swoj warsztat. Ale skoro wziela to chyba na przekor innym a jako aktorka moze brac to co chce , bo majac ponad 100 lat ma w nosie innych zdanie.

  Szanuje Ja za to i inni tez.

  Tak.

 14. Isia said

  … (7) Pani z Toronto ubiegła mnie 🙂 …

  … świetny film dokumentalny w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej … niezwykle cenne i wzruszające wspomnienia, 96 – letniej wówczas, Pani Danuty Szaflarskiej … zdumiewa i zachwyca pamięć, jasność umysłu Pani Danuty a także Jej wspaniała narracja, przykuwająca uwagę słuchacza … sama naturalność, szczerość, prawda i życiowa mądrość, wreszcie wrodzony optymizm …

  … Legenda polskiego kina wzruszająco wspomina, dokumentując to rodzinnymi zdjęciami, swoje skromne, ale cudowne dzieciństwo, dom rodzinny w pięknie położonej wsi Kosarzyska koło Sącza … „przez 10 lat chodziłam boso, buty zakładałam do kościoła” … ukochanych rodziców, tatę, wiejskiego nauczyciela i mamę, grającą na fortepianie … o rodzeństwie, przedwcześnie zmarłej 4 – letniej siostrzyczce i bracie poległym na wojnie w 1939 roku …

  … dalej są wspomnienia z lat szkolnych, spędzonych w Krakowie … „w szkole mówili na mnie wsiara” … „bilet do kina kosztował 50 groszy”… z nauki w szkole handlowej, której nie ukończyła … bowiem, namówiona przez kolegę, wyjechała do szkoły teatralnej w Warszawie, gdzie uczył Ją sam znakomity A. Zelwerowicz … zaś słynny PIST ukończyła w 1939 roku …

  … zaraz po studiach teatralnych Pani Danuta trafiła do Wilna, do Teatru na Pohulance… o tych wileńskich, wojennych, traumatycznych, czasach, mówi – „był straszny głód” … ludzie włamywali się do piekarni, „sama podniosłam kamień”, „głód może doprowadzić do takich rzeczy” … wspomina też o nieludzkim przerażeniu podczas niemieckiego bombardowania Wilna … „wbiłam zęby w ziemię” … choć były i lepsze chwile, choćby wtedy, kiedy młodziutka aktorka dostała ciasto (babkę) od sławnej H. Ordonówny … albo zabawne wspomnienia Pani Danuty o teatralnym, rudym kundlu Makbecie, który, po wyrzuceniu aktorów z teatru, regularnie zjawiał się pod budynkiem teatralnym i, wyjąc, „protestował” przeciw tej decyzji …

  … ciężkie czasy okupacji Pani Danuta przeżyła w Warszawie, do której dotarła, z Wilna, nie bez przygód … najpierw szła, z mężem, piechotą, a gdy nogi odmówiły posłuszeństwa zdesperowana zatrzymała, „na stopa”, niemieckie ciężarówki, jadące, jak się później okazało, właśnie do Warszawy … ale nie był to koniec perypetii w tej podróży, na granicy chciano ich odesłać z powrotem, ale Pani Danuta „postawiła się” dzielnie Niemcowi i tak dotarli do celu …

  … pierwsza powojenna Gwiazda polskiego kina ciepło wspomina ks. J. Popiełuszkę … „wrócił mi wiarę” … pokazuje zdjęcie ks. Jerzego (z Jej dwiema córkami i wnuczką), który gościł w domu rodzinnym Pani Danuty w Kosarzyskach … przypomina też słowa ks. Popiełuszki o życiu … „nie ma lekko” … „powtarzam te słowa i od razu robi mi się lżej” – mówi Pani Danuta …
  … „w filmie nie trzeba grać, trzeba być” – tak o aktorstwie filmowym, krótko i zwięźle, wypowiada się Pani Danuta Szaflarska, na koniec stwierdza – „jak przestanę grać, mogę umrzeć” …

 15. EyWey said

  Powiadają gdzie diabeł nie może to babę…aż strach pomyśleć do czego to doprowadziło ale co po pierwsze.

  „„jak przestanę grać, mogę umrzeć” …„, ta wypowiedz świetnie przedstawia dusze żyda.

  Żydkowie są urodzonymi aktorami i `wyjcami` znanymi z hucpy, niemniej nie są oni bez talentu lecz brak im pierwiastka stwórczego.

  To znani, począwszy od Einsteina, plagiatorzy. W dobie szatana i jego mendiow jak i jego spuszczonych ze smyczy dzieci, aktorstwo zostało podniesione do rangi bożyszcza.

  Chwalcy może nie wiedza, ze za czasów królewskich, nie aż tak dawnych, aktorstwo stało na granicy z prostytucja. Było uznawane za niemoralne.

  Dziś jak widać panie chwalą nad nieba nie tylko aktorstwo ale i żydów.

  Tańiec z Biesami w Polinie.

 16. Siggi said

  Cześć Jej pamięci !
  https://www.youtube.com/watch?v=n0OYCYuHpE0

 17. Marcin said

  Wczoraj oglądałem jakiś program gdzie były jej wspomnienia. Opowiadała ciekawie i dużo na temat życia codziennego podczas II WŚ. Zastanawiało mnie tylko, że użalała się na losem żydów, a Polaków beznamiętnie wymieniała i przechodziła dalej. Ale jeden epizod z jej życia, dyskwalifikuje ją – Była w komitecie poparcia „hrabiego” Szczynukowicza (Komorowskiego).

 18. Czytelnik z Pólnocy said

  Jak wspomniał przedmówca, udział w honorowym komitecie poparcia Komorowskiego to w oczach większości porządnych ludzi dyskwalifikacja. Nie mówiąc o innych „drobiazgach” jak np.poniższy filmik. Filmik, który chyba w założeniu miał „uczłowieczać” relację lekarz – pacjent, to w rzecxywistości daje przekaz, że jak lekarz wredny to z pewnością katolik- ostatnia scena.

 19. La Reine Toronto said

  ad 18 z takimi madrosciami i faktami jak ten powyzszy fragment nie zgadza sie zyciorys sp. Pani Danuty Szaflarskiej.
  Odzywaja sie trolle i polskojezyczni mieszkancy znad Wisly chcacy posmiertnie nawet dobic zasluzonej artystce przez duze A.
  Hanba.
  Jak chcecie cos powiedziec to zapoznac sie z faktami a jak tylko szczekac jak wygladniale wilki to zamknac dzioby i fru do Izraela do kibucu k.Hajfy.

 20. Vladimir said

  Nawet tu i w tych dla dniach jakies scierwo smie lzyc ! Wielka strata – odeszla jedna z nielicznych wartosci tego swiata !

 21. Dictum said

  O nieznanych cudach ks. Jerzego Popiełuszki (†37 l.) opowiada słynna polska aktorka Danuta Szaflarska

  Za tydzień, 6 czerwca, ksiądz Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany. Tymczasem „Super Ex-press” dowiedział się o kolejnym cudzie tego legendarnego kapłana. Tylko nam Danuta Szaflarska (95 l.) – znana aktorka, która już od lat nie udziela wywiadów – opowiedziała, jak się nawróciła za sprawą księdza Jerzego. A potem, jak jej się objawił, gdy leżała umierająca na sali operacyjnej i wyrwał ją ze szponów śmierci.

  Nie wierzyła w Boga. Nie chodziła do kościoła. Do księży i katolickich obrządków miała zdecydowanie negatywny stosunek. Nawet córki nie ochrzciła. Jednak gdy poznała księdza Popiełuszkę, jej życie bardzo się zmieniło. Aktorka wierzy, że ksiądz w cudowny sposób ocalił jej duszę i życie.

  Danuta Szaflarska poznała księdza Jerzego w czasie stanu wojennego na procesach w sądzie, gdzie pojawiała się jako świadek – tak jak wielu aktorów zaangażowanych w działalność opozycyjną. Od słowa do słowa i nawet nie zauważyła, jak się zaprzyjaźnili. Kiedyś ksiądz spytał, czy mogłaby w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie były odprawiane msze św. za Ojczyznę, przeczytać wiersz. Zgodziła się od razu.

  – Nie, nie z pobożności – od razu zaznacza aktorka. – Jeszcze wtedy się nie nawróciłam. Zresztą od samego początku mówiłam księdzu Jerzemu, że jestem niewierząca i żeby mnie nie nawracał. Że jak przyjdę, to wyłącznie z pobudek politycznych, żeby zaprotestować przeciwko temu wszystkiemu, co się wokół działo. I ksiądz okazał zrozumienie. Nie pytał, nie nagabywał, nie nakłaniał. Byłam tym bardzo poruszona. Okazał się takim ciepłym, czułym człowiekiem. I już samo to wywarło na mnie ogromny wpływ – opowiada nam Danuta Szaflarska.

  Czytała wiersze, ale ziarno już zostało zasiane. Zaczęła uczestniczyć w mszach za Ojczyznę.

  – Nawet nie wiem, w którym momencie poczułam siłę wspólnej modlitwy – i to było cudowne przeżycie. Właśnie na jednej z tych mszy doświadczyłam bliskości Boga. Tylko kiedy ksiądz Jerzy zaproponował mi spowiedź, wahałam się. No bo jak to tak – myślałam – po tylu latach?! Ale ksiądz tylko odrzekł, że to nie ma znaczenia, a nawet będzie łatwiej, bo hurtem wyznam swoje grzechy.

  Ta spowiedź bardzo mnie oczyściła. Poczułam się lekko jak nigdy wcześniej. To było tak, jakbym doznała wielkiego, oślepiającego objawienia – wyznaje artystka.

  Ale to nie koniec cudów za sprawą księdza Jerzego w życiu aktorki. Choć Danuta Szaflarska nie lubi mówić o swoich przeżyciach, dla nas zrobiła wyjątek i opowiedziała, jak ksiądz Jerzy, już po swojej śmierci, uratował jej życie.

  – Kiedyś dostałam zawału. Zawieźli mnie do szpitala. Sytuacja z każdą sekundą stawała się coraz groźniejsza. I pamiętam, że kiedy tak leżałam na stole operacyjnym, prawie już martwa, bo dostałam zapaści, naraz zobaczyłam księdza Popiełuszkę. Błagalnie poprosiłam, aby mi pomógł. I oto, jak dowiedziałam się później, na salę wszedł lekarz z innego oddziału, którego w tym momencie w ogóle nie powinno tu być. I podał mi lek, którego szpital nie miał, a on tak.

  Ten lekarz uratował mi życie, bo potem chirurg mógł spokojnie dokończyć operację. Jak tego lekarza już dużo później pytałam, skąd się wówczas wziął na sali operacyjnej, nie potrafił odpowiedzieć. Bo nikt go nie wołał… A ja wiem, że to ksiądz Popiełuszko sprowadził go na pomoc, żeby uratować mi życie – kończy opowieść Szaflarska.

 22. wiktor said

  To Panowie tutaj nie wiedzą,że Szaflarską nawrócił i ochrzcił ks.Popiełuszko?

 23. Dictum said

  ad. 22
  Panie Wiktorze, nawrócił całe rzesze, ochrzcił niejednego.
  Znam paru inteligentów, co przychodzili na Mszę św. za Ojczyznę wyłącznie z pobudek czysto politycznych (jak początkowo pani Szaflarska).
  I nawet się nie spostrzegli, jak ich myślenie zmieniło się, że polityka to rzecz ważna, ale nie najważniejsza.
  Najważniejszy jest Bóg i moja z Nim relacja.
  Politycznie Ksiądz Popiełuszko przegrał na wszystkich ziemskich frontach, wtedy i teraz, mając na uwadze to, w jakim kierunku zmierza i Polska, i świat.
  Ale te owieczki, które przywiódł do Chrystusa, będą mu w niebie całować stopy. I pani Szaflarska też.

 24. Marcin said

  Dajcie spokój. Starzy rzemieślnicy odchodzą a nastepcy jacy sa każdy widzi lub nie widzi bo ja z Tel awizo nią rozstalem się dawno temu. Niech sobie odpoczywa.

 25. Czytelnik z Pólnocy said

  La Reine….prosze poczytac. https://parezja.pl/lista-upadku-zobacz-kto-jest-komitecie-honorowym-Skomorowskiego
  Mozna sie nawrocic – chwala za to, ale politycznie po nie tej stronie stac nadal.

 26. La Reine Toronto said

  ad 25 wcale nie zamierzam czytac tych bzdur; Kobieta zasluzyla na szacunek i spokoj a ze pod koniec zycia byla u Komorowskiego to co? demokracja i kazdy robi to co mu jazn podpowiada; a staruszce 100 letniej nalezy to wybaczyc bo moze ktos Ja do tego namowil?
  Panie daj nam spokoj i Jej tez na milosc boska ! czy pan nigdy nie puscil baka?

 27. NICK said

  „Szaflarska” raczej;
  powinna napisać Pani „la Reine”;
  zwłaszcza, iż nie zauważa swych argumentów antyszaflarskich.

  Zobaczcie „nekrologi” w odpowiednich mendiach.

  [„Kaczyńscy” też dostali swe role;
  drzewiej… .]

 28. NICK said

  Żydowska wściekłość zauważona.

 29. Re: 13 La Reine Toronto

  Jak na razie, to nie przeprowadzilem zadnego ataku na sp p. Szaflarska, a jedynie wspomnialem o jej pochodzeniu. Czyzby ujawnienie (wspomnienie) pochodzenia byloby juz aktem ataku?

  Dlaczego wiec w dalszym ciagu zydzi (nagminnie) ukrywaja sie pod polskimi nazwiskami…by co??? Udawac Polakow?
  Czy wstydza sie swojej zydowskosci? (vide obecny „kneSejm”).

  Czy nie latwiej byloby,aby w Polskim Sejmie jak rowniez w innych dziedznach byly (zaistnialy) mniejszosci zydowskie I uprawialy zydowska kuluture czy polityke? (w sensie merytorycznym I pragmatycznym, jak rowniez biznesowym).

  Co wiec stoi na przeszkodzie, aby Polacy I zydzi wspolnie wspolpracowali na korzysc Polski? Na korzysz swoich nacji, bez wzgledu na zapatrywania religijne?

  Ano wlasnie… Dla zydow jest taki model wspolpracy z Polakami wrecz niemozliwy…I dlatego jest jak jest…

  =========================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 30. Marucha said

  Re 29:
  Ja, swoim zwyczajem, nachalnie spytam się, na jakiej podstawie wysnuwane są twierdzenia (twierdzenia, nie podejrzenia), iż p. Szaflarska była wiadomego korzennego pochodzenia?

  PS. Swoją drogą, dla mnie najważniejsze jest, iż się nawróciła, iż nie bała się o tym mówić publicznie. Co dowodzi, iż Bóg, dopóki żyjemy, daje nam szanse.

 31. Isia said

  … (22) Pan Wiktor …

  … w filmie (7) Pani Danuta Szaflarska wspomina o swoim chrzcie św. (w wieku trzech lat) i o swojej pierwszej komunii św. … pokazuje zdjęcie dziewczynki w skromnej sukieneczce z falbankami i welonie dookoła głowy … nota bene oburza się przy tym na dzisiejszą „modę” na wystawne przyjęcia komunijne i obdarowywanie dzieci drogimi prezentami … wspomina też ślub kościelny – z początku ksiądz nie chciał dać ślubu bez zapowiedzi, ale w końcu dał się przekonać, „pojechaliśmy do ślubu tramwajem” … to tyle odnośnie daty chrztu św. Artystki …

 32. wiktor said

  Proszę Państwa,
  o pochodzeniu p.Szaflarskiej nie napisałem z głowy,czyli z niczego.\Usłyszałem o tym jakieś kilkanaście lat temu z ust ksiedza w kościele św.St.Kostki.Mówił to publicznie.Byłem na jednej uczelni z jej córka Marysią i było powszechnie wiadomo o jej pochodzeniu w naszym środowisku

 33. Isia said

  … (15) Pan EyWey …

  … doskonale wiem, jak ongiś traktowano aktorstwo … jeszcze do niedawna (a dla niektórych i do dziś) nie do pomyślenia było (jest), aby panienka z dobrego domu została aktorką … tak więc, w tym względzie, zgadzam się z Panem w zupełności …dodam, że w dzisiejszym kinie ta granica między prostytuowaniem się (aktorów) a sztuką jest zwykle płynna i pojmowana subiektywnie …

  … faktem jest, że kinematografią, zarówno polską jak i światową, rządzą żydzi, ze wszystkimi tego skutkami, w tym celową demoralizacją, manipulacją etc. widzów … tego wszystkiego jestem świadoma i, w związku z tym, z dystansem podchodzę do każdej żydowskiej produkcji filmowej … powiem więcej, wypłacanie milionowych gaż aktorom, stawianie ich, i w ogóle aktorstwa, na piedestale jest, w moim pojęciu, ze wszech miar niezasłużone i demoralizujące …
  … zatem nie jestem, jak to Pan nazwał, chwalcą, ani aktorstwa, ani tym bardziej, jako Polka, żydów …

 34. NICK said

  Paaani Isiu.
  A ilu zna Pani żydów (co się zowie) nie ochrzczonych?
  A ile par żydowskich jest ze Sakramentami Katolickimi? Małżeńskimi?
  A ilu? Zrobiłoby wszystko co by się Świętym, Doktorom kościoła i Nam, przypodobać?

  I, wiele, innych.

  Są chrzczeni, namaszczeni. Się przypodobują. „Katolicko”, robiąc rejwach i hucpę.

  Kto mógł, w czasach NKWD, w Polsce, grać. Aktorzyć. Kto?

  Czy Pani nie zna tych spraw?
  Jak i kilku innych, o których TU Pani pisywała?

  Ech, wyzwolona.
  Parol.

 35. Isia said

  … (34) Panie Nick …

  … wiadomo, że lepszy wróg jawny, niż ukryty … żydzi perfekcyjnie kamuflują się, szczególnie jako przechrzty z polskimi nazwiskami są trudni do wykrycia … wiadomo też, że kinematografia polska jest w rękach żydowskich, zresztą, łącznie z łódzką „filmówką” i szkołami teatralnymi … jednakże kilku Polakom udało się zaistnieć w polskim kinie, choćby doskonałemu reżyserowi Panu Bohdanowi Porębie czy genialnemu aktorowi filmowemu Panu Ryszardowi Filipskiemu … zatem nie wszystko wydaje się takie jednoznaczne …

  P.S. Wyzwolona ?!!! … to określenie, w odniesieniu do mnie, jest wyjątkowo nietrafione … wprawdzie miałam już okazję o tym pisać, ale chętnie powtórzę … uważam, że niezwykle ważne jest zachowanie kobiecości, a więc wrażliwości, delikatności, piękna … mam też świadomość prawdziwego miejsca i roli kobiety w życiu … wszelkie feminizmy etc. są mi z gruntu obce …

 36. NICK said

  Pozostaję z szacunkiem dla P. Isi.

 37. Lara said

  Brawo La Reine Toronto. Wszystkie tu Pani komentarze – świetne. 🙂
  Pożegnajmy godnie Szaflarską, bo dała nam sobą – swoim talentem – wiele dobrego światła.
  Każda rólka, nawet skromnie skrojona, jak ta w „Ile waży koń trojański?” – świetna, rozczulająca.
  No i pokazała nam wszystkim, że można się starzeć i jednocześnie pozostać młodym. Mnie to zawsze krzepiło.
  Pokój Jej duszy.

 38. Gietrzwałd said

  ad La Reine Toronto…itp…

  polecam przeczytać encyklikę Ojca ŚW. Benedykta XIV
  do Polaków w Królestwie Polskim z roku 1751
  ” A quo primum” i to kilka razy…
  oraz encykliki innych Papieży, uchwały Soborów, Polskich Synodów…
  to tyle w temacie…

  pozdrawiam AMDG

 39. Rick said

  Ad. 9
  La Reine Toronto „Dlaczego tak źle mowisz o Zmarlej?”

  1) To ważny temat w dezinformacji. A więc dlaczego nie można mówić źle o zmarłym ?

  Spróbujmy inaczej zadać to pytanie: Dlaczego nie można mówić niewygodnej prawdy o zmarłym ?
  Dlaczego „niewygodna prawda” o zmarłym powszechnie błędnie nazywana jest mówieniem źle o zmarłym ?

  To typowy przykład „prania mózgu”. Nie wolno niczego napisać prawdziwego o zmarłym, no chyba że jest to pozytywne dla jego opinii.
  Jeśli Prawda świadczy źle o zmarłym należy jej unikać, zafałszowywać.

  Dajmy przykłady: Nie wolno pisać źle o Stalinie, Banderze albo o zmarłych Rotchildach albo Lutrze czy Wojtyle, tylko dlatego, że oni…zmarli.
  Cóż więc za historię byśmy mieli ? Same pozytywne rzeczy o zabójcach, odstępcach od wiary i lichwiarzach.

  Oczywiście, że nie można mówić źle, to znaczy zafałszowywać prawdę o zmarłym w celu poniżenia jego pamięci.
  Ale mówić niewygodną prawdę o życiu zmarłego należy. A nawet grzechem ciężkim jest pominięcie tego.
  Czy chcielibyśmy aby nasze dzieci żyli w kłamstwie pomijania niewygodnej prawdy? Cóż za skrzywienie pojęcia o świecie te dzieci by miały ?
  Czy nie wystarczy wypaczeń w głównym nurcie abyśmy i my do tego się dokładali ?

  2) Niemniej nakładają się tu dwie kwestie:

  a) „Nie sądź abyś nie był sądzony”
  b) oddzielenie tego prawa, (które ma tylko ten jeden Sąd) od konsekwencji grzesznego życia zmarłego w następnych pokoleniach.
  Człowiek, nawet jeśli zbawiony, to jego złe czyny w świecie nadal działają. A to przez złe książki, złe życia przykłady, złe słowa pozostawione w pamięci żyjących.
  I to zło uczynione przez człowieka zmarłego jest balastem, jest złem, które należy nazwać i potępić, aby nikt następny nie szedł tą samą drogą zła, którą szedł zmarły.

  Ad. a)

  Nie wydaję sądu na temat życia pani Szaflarskiej, tego czy zostanie zbawiona czy potępiona. Tym zajmuje się jeden tylko Sąd, ten po śmierci.
  Być może pani Szaflarska jest w niebie.
  Ale osobiście zresztą wątpię w nawrócenia na łożu śmierci. Przykładem jest chociażby jeden ze złoczyńców ukrzyżowanych, a więc cierpiących bardzo po ludzku.
  Który jednak odrzucił tę „łatwą” drogę do zbawienia. A wystarczyło tak niewiele…
  Jednak nienawiść wszczepiona przez Szatana okazała się silniejsza od cierpienia.
  Nie łudźmy się, żadne cierpienia pani Szaflarskiej ani żadnego innego człowieka nie są argumentem.
  Skoro Zły Łotr cierpiąc bardziej (po ludzku ) niż Szaflarska, mając na wyciągnięcie ręki zbawienie odrzucił je !

  Ad. b)

  Natomiast wydaję sąd na temat konsekwencji wyborów życiowych pani Szaflarskiej na przyszłe pokolenia, na pokolenie naszych dzieci.
  Nie chcę np., aby nasze polskie dzieci uczyły się, że słusznym wyborem pani Szaflarskiej było przyjęcie roli w tym skandalicznym filmie Pokłosie.
  Ten film obejrzało tysiące Polaków i niePolaków. Jak odkupić tę winę na łożu śmierci ?
  A przecież warunkiem dobrej spowiedzi jest „zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu ”
  Jak pani Szaflarska zadośćuczyniła bliźniemu ?!!! Nam Polakom ?
  Sprzedała swoją willę na rzecz organizacji patriotycznej ?
  A może przekazała do wiadomości publicznej: „Byłam w błędzie, świadomym błędzie, byłam aktorką, dobrą aktorką, ale w służbie Diabła” ?
  Grzech publiczny wymaga zadośćuczynienia publicznego… Pomyślcie o tym…
  Nie chcę, aby nasze polskie dzieci uczyły się o „wielkiej aktorce”. Bo to nieprawda ! Każdy zawód to połączenie moralności z zawodem.
  Jeśli Szaflarska oddzieliła te dwie rzeczy oddzieliła się od moralności, sprzedała się za srebrniki jak prostytutka, profesjonalna prostytutka.
  Oczywiście, że to nie było to dno, bo nie sprzedawała ciała, ale sprzedawała swoje umiejętności, tak to trzeba przyznać.

  3)
  Nagrody pani Szaflarskiej ( i tym Pan pogrążył ostatecznie panią Szaflarską ):
  1965 – Nagroda Przewodniczącego… [powołanego przez nielegalny rząd PRL, ustanowiony siłą poprzez rozlew krwi polskiej katolickiej przez Związek Radziecki]
  1967 – Nagroda Ministra…. [powołanego przez nielegalny rząd PRL, ustanowiony siłą poprzez rozlew krwi polskiej katolickiej przez Związek Radziecki]
  1996 – Nagroda Bydgoskiego Towarzystwa Teatralnego –[powołanego przez „żydowski okrągły stół” ustanowiony przez III RP spadkobiercę PRL]
  Inne nagrody…. ustanowione przez instytucje III RP jako spadkobiercę PRL powołaną przez „żydowski okrągły stół”

  Zarówno PRL jak i III RP są państwami nielegalnymi, założonymi przez obce instytucje międzynarodowe, czy to bezpośrednio przez Komunistyczno-żydowski Związek Radziecki czy też Globalno- żydowski porządek świata.
  Te sprawy są – co najciekawsze – do udowodnienia. O ile w przypadku PRL jest to łatwe, ale w dalszym ciągu niezrealizowane. To w przypadku III RP również jest to możliwe. Np. III RP wzięła na siebie długi PRL -u, tego przestępczego państwa. Skoro III RP poczuła się do odpowiedzialności za przestępstwa kryminalne przestępcy PRL, to oczywiste jest, że sama III RP jest w gronie przestępców.
  Nikt nie bierze długów żadnego złodzieja, no chyba, że jest z tym złodziejem… w układzie. Okradanym w dalszym ciągu jest Naród Polski.
  Oczywiście to tylko jeden z tysiąca dowodów, na to, że te obydwa państwa są przestępcze, nielegalne, ludobójcze, uznające drogę Szatana za akceptowalną.

  Żyjemy w nielegalnym państwie, nielegalnym kościele. Przestępczym państwie, przestępczym kościele, żadne z nich nie uznaje Prawdy.
  Tak naprawdę to cały świat jest przestępczy i nielegalny, bo już nikt nie uznaje nadrzędności Stwórcy wobec prawa, państw, religii.
  Kto jest w stanie to znieść ?

  Wszyscy jesteśmy jak ci złoczyńcy po lewej i po prawej stronie krzyża.
  Jesteśmy winni myśli, uczynków, i ….zaniedbania.

  Nasze czasy to czasy złoczyńców po lewej. Kto jest po prawej ?
  Kto szczerze wierzy w swą winę ?
  A czy wogóle dokładnie wiadomo dzisiaj czym jest „ta wina” ?
  A po co wogóle się nad tym zastanawiać, skoro jest „miłosierdzie”, które z każdej winy nas zwolni ?

  Jesteśmy w stanie wojny na każdym szczeblu, w każdej możliwej dziedzinie życia.
  I jak ktoś kiedyś powiedział… przeciwnika dokładnie nie znamy… Stąd nasza dezorientacja.

 40. Boydar said

  Dopiero teraz znalazłem chwilę aby zapoznać się z artykułem i komentarzami. Zastanawianie się czy śp. p. Szaflarska była takiego czy innego korzenia jest bezsensowne w aspekcie zamieszczonej fotografii, nie przedstawiającej nastolatki bynajmniej. Prawda czasu, prawda ekranu, jak to mówią. A teraz bardziej diagnostycznie; jak nie ukrywam, mieszkam w Lublinie i okolicach. To dziwne miasto. Z jednej strony pełne ciapatych, Murzynów i skośnych. Z drugiej trzeba się natrudzić żeby spotkać nieżyda. Z trzeciej, trafiłem tu na naprawdę zadziwiająco patriotyczne jednostki. Ale do rzeczy czyli do żyda. Oni się autentycznie nawracają. Na chrześcijaństwo znaczy się. Takie uniwersalne, jak mówi pismo – nie ma już Greka ani Eskimosa. Ale nigdy nie nawracają się na polskość. NIGDY QURWA !!! Ja nie spotkałem, i przysięgnę przed Bogiem.

  Staję się rasistą ?

  Prawie nigdy.
  Hemar.
  Admin

 41. Boydar said

  O Hemarze pamiętam, i nie tylko o Nim. W komentarzu (40) miałem na względzie osobiste spotkanie, którego nigdy nie doświadczyłem.

  Ja też nie doświadczyłem niczego takiego osobiście.
  Admin

 42. Re: 30 Marucha.

  Jesli ktos wystepowal w zydowskim teatrze, bo spewnoscia musial miec bardzo „mocne” papiery…wiec na tej choc podstawie mam prawo twierdzic, ze sp. Szaflarska moglaby byc (I spewnoscia byla) zydowka.
  Oczywiscie, ze z grzecznosci pominalem dosc sporo jej „wystepkow” teatralnych stricte zydowskich…

  Moze wkrotce dowiemy sie wiecej n/t sp. Szaflarskiej… Historycy zajma sie jej biografia od poczatku do konca…

  (kiedys zyd stuhr zarzekal sie ze jest Polakiem „czystej krwi”…No I jest „polakiem”…).

  =========================================
  jasiek z Toronto

  http://polskwalczaca.com

  P.S Ponawiam pytanie: „Jaka Polka czystej krwi bedzie wystepowac (lub chcialaby wystepowac) w zydowskim teatrze I grac zydowskie sztuki (gnioty)???
  Juz wole sluchac „disco-polo”…

 43. Wełna said

  A „jaka Polka czystej krwi” będzie szwabom dupy podcierać?

  Aktor „musi” zagrać każdą rolę – taki ma zawód.
  Żle jest wtedy gdy publicznie wypowiada prywatne opinie polityczne, wykorzystując swoją popularność – wówczas jest zwykła szmatą.

 44. EyWey said

  (33) Pani Isiu, bardzo milo, ze Pani to pisze i nie jest `za tym` !

  Moją intencją jest zwrócenie uwagi na Problem z jakim Polska boryka się bezskutecznie od wielu wieków.

  Metryka swiatowego Icka to rzecz wzgledna a jej zadanie jest przewidziane dla gojow. Lecz są inne cechy i właściwości, według których trudno im się ukryć. Jedną z nich jest `wychodzenie` żyda z krypto żyda na starość, glównie w przypadkach trudnych, bo dobrze skundlonych. [ zła krew z reguły zwycieża ]

  [`Dziecko` bardzo upodabnia się do `Ojca`, w bliskim aczkolwiek jeszcze ziemskim, mu tam spotkaniem. ]

  Temat żydowski, je prosty jak cep od siana, ale przepastny w ilości i formie zła, stąd trudna dla chrześcijanina ale konieczna tego nauka. Zrobili to sasiedzi zrobimy i my lub po..nas i rdza nie ostanie.

  Jak się zagnieździł i stworzył sobie Polin – gniazdo żmij i węzy zaprawionych skorpionami.

  [ Wołyń.., Katyń.., polskie obozy …Golgota bez końca,.. ]

  Polacy ze swą dobrodusznością i łatwowiernością są [ po przykładzie tej pani `Esterki` ] ogrywani, prowadzeni na manowce i w efekcie eliminowani. To nie żarty. Pora rozpoznać i ustosunkować się oraz właściwie traktować ukrytego wroga. Tak, Oni są nam Obcy i nie są nikogo przyjaciółmi. Po prostu robią to do czego są zdolni i mają w tym swój pasożytniczy cel i `fan`,..v spełniając swe powołanie prowadzace do widzialnego osadzenia antychrysta i jego tu maci.

  Piekielne `Okno żydowskie` mamy wystawione na świat w każdym niemalże domu a będąc pod jego wpływem, nie wiemy że patrzymy w Otchłań, jesteśmy `inwigilowani`, oraz że `diabeł` uczy nas jak żyć. Co jest dobre a co złe, na odwrót do porzadku Bożego.. Zamiast księdza mamy własną wygodna ambonę. Kosciól jest a jakby go nie bylo co dowodzi slusznosci tematu.

  (39) Rick,

  „I jak ktoś kiedyś powiedział… przeciwnika dokładnie nie znamy… Stąd nasza dezorientacja.„

  Najwyższa pora poznać i zgłębić ten koszerny wrogi stolec. Tutaj są tylko dwie możliwości, albo my Ich albo oni Nas.

 45. Re: 43 Welna-

  „A czy Syn Boga naczuczal faryzeuszow nawracal grzesznikow, to czy Sam byl grzesznikiem???”

  (zadna praca nie hanbi w sensie fizycznym pomocy (rowniez I za zaplate), ale jest hanba jest dla tej osoby, jesli jest zdemoralizowana (lub uczestniczy w demoralizowaniu) w sensie duchowym (etycznym czy moralnym przedstawiajac w jakikolwiek spsob demoralizujace idee publicznie.

  Jesli w tym przypadku – aktorka lub aktor, polityk,sedzia, adwokat, przyczyniaja sie (w/g swojej wolnej woli) do (lub sa autorami) demoralizacji (uprawiania „podwojnego standardu” etycznego staja sie (lub stoja) slugami „boga tego swiata”…
  Bez znaczenia jak w nich plynie krew I jakie sa danej osoby genetyczne korzenie.

  Czy musi zagrac „kazda role???”… Nie. Nie musi, ale skoro podejmuje (wiedzac o tym za pieniadze, lukratywne..) role w filmie, ktora nie jest moralna ani etyczna, to swiadczy o tym, ze jest tej roli swiadoma I gotowa jest poniesc za ten fakt odpowiedzialnosc.

  Podobna byla sprawa z Judaszem Iskariota – jednym z 12 Apostolow powolanych przez Syna Boga Jezusa Chrystusa.

  Jak wiec mozna byc (deklarujac) Polakiem czy Polka a jednoczesnie nalezec do zydowskiej organizacji teatralnej czy politycznej dosc skutecznie wplywajacej na innych???

  Jesli „jasiek z Toronto” przeprowadzi zlodzieja, oszusta, czy klamce przez ulice, lub umyje mu nogi, to czy zaraz stanie sie zlodziejem, oszustem czy klamca????.

  Tak wiec „panie welna”… badz tak uprzejmy I grzecznie „odplyn” z tego Forum…

  ==============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 46. EyWey said

  (43) Właśnie nożyce łatwego runa się odezwały. Dlatego tyrzeba gonić to zło na koniec i nawet dalej na Księżyc.

 47. Wełna said

  „Jak wiec mozna byc (deklarujac) Polakiem czy Polka a jednoczesnie nalezec do zydowskiej organizacji teatralnej czy politycznej dosc skutecznie wplywajacej na innych???”

  Największymi wrogami i kanaliami wobec Polski są germańce i angole od wieków niszczący nasz kraj.
  Jak Panie Jaśko z Toronto można Być Polakiem i jednocześnie szczycić się współpracą z nimi???
  Pieprzysz Pan głupoty o pochodzeniu p. Szaflarskiej, jednocześnie z otwartą gębą chłoniesz „produkty amerykańskiej kultury” sprowadzającej nas do roli bezrozumnych zwierzaczków.
  Masz Pan jakieś konkretne zarzuty wobec Niej to przedstaw a nie, to spadaj z tymi swoimi mądrościami.

 48. La Reine Toronto said

  ad 47 Panie Welna dobrze powiedziane. Ciekawe ze Zydzi lubia sobie przywlaszczac Polakow ktorzy sa wybitni w wielu dziedzinach naszego dziedzictwa kutlurowego i ‚robic’ z nich Zydow? Pan Jasiek z Torontowka lekko przesadza i oklad na potylice wielce wskazany.
  Polska Walczaca? to niestety niezbyt wiarygodny publikator i ma niewielu zwolennikow.
  Pani Szaflarska nalezy do nas do Polski i Polakow a nie do Zydow.
  Przestan Pan Jasku baki puszczac to to nie przystoi.

  Wara od nieboszczki Danuty , Wara !

 49. Re: 47 welna…

  No prosze, najwiekszymi wrogami I kanaliami wobec Polski sa: „germance” (koszerni ma sie rozumiec), az roi sie od nich w „kneSejmie” I w administracji panstwowej…a ilu „angoli” – geszefiarzy” w bankowym systemie finansowym…Strach pomyslec, co te „germance” I „anogole” wyrabiaja…No najnormalniej „egipskie plagi”…Tylko co na to Niemcy I Anglicy, ktorzy za grosz (ni w zab) nie umieja po hebrajsku???

  Co do szaflarskiej, to peronalnie nic do niej nie mam, ale mam pretensje o to, ze mowi po polsku (mowila) auprawiala publicznie „magie” i scentelogie (za pieniadze…no bo nie za darmo..)…, ale po co ja to pisze publcznie… Watpie, aby do „welnianych” zwierzaczkow cokolwiek dotarlo wpatrzonych w zydowska tel-Awizje…

  Jesli chodzi o jej zycie prywatne: to wogole mnie to nie interesuje, czy chodzila do wrozki, czy na seanse „talerzykowe”, czy rozmawiala z samym diablem. Nic mi do tego. To nie moj bol glowy…

  I jeszcze jedno panie „welna”, wyglada na to, ze szuka pan guza, no to Gajowy panu zaordynuje wraz z kopem w „cztery litery” i zatrzasnie za panem drzwi raz na zawsze…

  ========================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 50. Re: 48 La Reine Toronto

  A Pani tez „uczeszczala” do teatru zydowskiego? No prosze…Kto by pomyslal???.

  A tak wogole, to cala Polska jest zydowskim teatrem…bez zydow ma sie rozumiec, bo wyjechali 1968 roku…a wrocili jako juz polacy…”przetrasformowani”…z nowymi papierami… (prawie jak z Austwitz)…

  Widze, ze uslilnie mi Pani prowokuje do zdjecia masek z wielu zasluzonych „polakow” i medialnych bohaterow kina i telewizji…Na wszystko przyjdzie pora mila Pani…Cierpliwosci…I „ikony” stana sie bezwartosciowymi „odbiciami”…

  (w tym teatrze zydowskim nawet operatorzy swiatel byli (i sa) zydami lub pol-zydami)…A dlaczego? Ano dlatego, zeby „ciekwe” informacje nie przedostawaly sie na zewnatrz….teatru ma sie rozumiec…

  Na razie, zostawmy Szaflarska w spokoju, niech spoczywa w pokoju, ale zapewniam Pania, ze wroce do niej…zanim historycy cos ustala…(jak bylem mlody i glupi, to bardzo lubilem sluchac i ogladac kobuszewskiego, stuhra, 60 minut na godzine, cabaret olgi lipinskiej, i wielu innych koszerno-talmudycznych „ikon”…medndialnych z czasow PRL-u).

  A zna Pani Jana Kiepure??? A „Szczepka i Toncia”?…To warto ich troche posluchac…

  =================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 51. Miet said

  Guzik mnie obchodzi, czy Danuta Szaflarska była Żydówką czy nie była, czy grała w żydowskich teatrach czy nieżydowskich.
  Była piękną i świetną polską aktorką i taką ją będę pamiętał.
  Ten jeden króciutki skecz mówi o jej kunszcie aktorskim.

  .https://video.search.yahoo.com/search/video;_ylt=AwrSbgLb0KtY.yMA8WdXNyoA;_ylu=X3oDMTEyOHZwdDduBGNvbG8DZ3ExBHBvcwMxBHZ0aWQDQjMyMzdfMQRzZWMDc2M-?p=danuta+szaflarska+u+lekarza&fr=yfp-t-s#id=1&vid=c8a26773f8de479b3b98e5775243e242&action=view

 52. Re: 51 Miet.

  A ja mam w d…pie czy rzadza w Polsce zydzi czy niemcy czy jeszcze ktos inny, zyczylbym sobie aby WSZYSCY obwatele RP byli bogaci, madrzy, wolni i piekni…i g..no mnie to obchodzi jak to zrobia, bo moj pradziadek pamietal ze taka byla Polska i taka ja pamietal…

  Na razie zakoncze ten „concert zyczen” i wracam do pracy…
  ===========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com (jako „niepewne” zrodlo informacji dla niektorych „osobistosci” w Gajowce).

 53. Boydar said

  Polam i wszystko Jasne (wczesny Gierek)

 54. EyWey said

  Żydostwo jest fanatyczne i wryte jak drugie Ja w Polaków. W związku z tym Polska jest w stanie ciągłego rozkładu. Jak nie gorzej, cos na wzór tego Lenina trzymanego na wszelki wypadek przy Kremlu.

  Z żydami kiedyś Polacy nie rozmawiali tak jak np. o forsie, nie wypadało wrecz kadzić diabłów.
  To się niestety zmieniło i teraz Polacy uchodzą za żydolubow mimo odstrzelonej potylicy.

  Wstyd i hanba ze takie wypisy i popisy prowadzace na manowce i do grobu.

  Ps. za granice za chlebem brak domu, gdzie się podziać, znaczy dziadowanie ale hymny piejemy i czarnego zaklinamy na cześć swego wroga, co to przejal dom i wygnał. Tu egzorcyzmy nie pomoga tu trzeba kolek osinowy i bez oczy.

  Kudłatego tak po rozumie jak i wełnianego pustego trolla.

 55. Peryskop said

  Zastanawia pominięcie w epitafium D.S. filmu „Skarb” (1948).
  Czyżby za bardzo rozbudzał polskie narodowe sentymenty ?

  Re 8 28 34 39 43
  Niech się znowu ośmieszę, ale Rick to WełnaListwaNICK + …

  Re 15 18 21 25 29 30 38 40 44 45 50 51 54

  EyWey słusznie skojarzył aktorstwo z plagiatorstwem, prostytucją, dobą szatana, jego mendiami i rangą bożyszcza.
  Wystarczy popatrzeć na zdjęcia aktorstwa sakralnego :
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/07/13/nie-masz-lepszego-katolika-nad-zyda/

  Re 53
  Osram też daje nam pewną jasność, choć mało elegancko.

 56. Przekręt said

  Bidulka….

  http://www.se.pl/rozrywka/gwiazdy/szaflarska-po-80-latach-na-sce-nie-zostawila-milion-spadku_954285.html

  Wystarczy za cały komentarz: „Pokłosie”, Jarzyna, Masłowska i teatrzyk żydowski…
  Zaiste jest warta tych wszystkich łez?
  Niech jej ziemia lekką będzie!

 57. Kar said

  ..czy nie byla spokrewniona z W. Szymborska..(?)..jedna i druga b. tworcza..(ja bron Boze nic do nich nie mam)..widze tylko charakterystyczne podobienstwo na niwie tworczosci

 58. EyWey said

  (55) Peryskop Dariusz Kosiur Starszy Kosi i ogłupia, bo takie ma zadanie i dar bajkopisania włącznie z tematem wiary i jej opcji. Naturalnie nie wpisze nic wbrew oficjalnej wersji poza jej zamieszaniem i umocowaniem `wybrańców w kłamstwie`.

  Wspomnę, ze Księża mówiąc o wierze i narodzie wybranym używają określenia IZRAEL, bo wiedza, iż żyd nie ma z tym wiele wspólnego ale od 17 wieku taka jest obowiązkowa wersja, w która maja wierzyć wszystkie owieczki.

  Tak oni są wybrani Diabolic co Jezus mówi jeszcze dzisiaj !

Sorry, the comment form is closed at this time.