Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Odpychanie Rosji – część polskiej tożsamości narodowej”

Posted by Marucha w dniu 2017-02-20 (Poniedziałek)

W specjalnym wywiadzie dla Sputnika przewodniczący Komisji ds. Polityki Informacyjnej i Kontaktów z Mediami Rady Federacji Aleksiej Puszkow ocenił perspektywy stosunków rosyjsko-polskich.

macierewicz-targalski-waszczykowski

Ikony polskiej tożsamości narodowej

Podczas kolejnej sesji Sejmu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił doroczny raport na temat polskiej polityki zagranicznej. Poruszył także kwestię stosunków z Rosją. Skrótowo jego wizja tej polityki sprowadza się do następującej formuły: „Współpraca — owszem. Ale na naszych warunkach”. Czy Pana zdaniem jest to konstruktywne podejście do stosunków rosyjsko-polskich?

– Warszawa zachowuje się tak od dłuższego czasu, odkąd weszła do NATO i UE a następnie otrzymała wsparcie ze strony administracji Obamy jako wschodnioeuropejska ostoja USA.

USA mają trzy ostoje w Europie. Jest to Wielka Brytania ze względu na szczególne stosunki, to Europa Zachodnia, Niemcy to Europa Środkowa i oto teraz Polska jest trzecią ostoją zarówno NATO, jak i USA. Od dawna mówił o tym Zbigniew Brzeziński, twierdząc, że Polska powinna stać się ostoją USA. Dzięki rozmieszczeniu tam systemów obrony antybalistycznej i baz szybkiego reagowania — amerykański sprzęt wojskowy obecnie się tam udaje — oficjalna Warszawa nabrała odwagi i twierdzi, że oto teraz jesteśmy z NATO, jesteśmy silniejsi od Rosji.

Moim zdaniem my w Rosji powinniśmy spokojniej na to reagować, ponieważ Polska jest państwem, które niestety nie może znaleźć własnej tożsamości narodowej. Przecież jest to duży naród europejski z długą historią. Mam poczucie, że buduje swoją tożsamość wyłącznie względem Rosji. Odpychanie Rosji to część polskiej tożsamości narodowej.

„Różnimy się tym, że jesteśmy lepsi (mówię o polskiej elicie rządzącej), nienawidzimy Rosji silniej niż inne państwa”. W mojej opinii tożsamości narodowej nie buduje się na takiej negatywnej podstawie, ale polskie elity narodowe próbują to robić. Kiedy mówią: „Dialog — owszem, ale na naszych warunkach” — to nie do końca „na naszych warunkach”.

A kiedy Waszczykowski mówi, że może zatańczyć z Rosją tango i nawiązać stosunki handlowo-gospodarcze, to nie bierze pod uwagę, że do tego powinna być gotowa także Rosja. Niestety na razie Warszawa wykonuje taniec z szablami, a nie tango.

Na razie słyszymy jedynie rusofobiczne oświadczenia, przynajmniej ze strony ministra spraw zagranicznych i ministra obrony. Ale jak mi się wydaje Polska nieco wyolbrzymia swoje znaczenie w systemie międzynarodowym. W każdym razie jej polityka będzie się kształtować w ramach wspólnej polityki UE, i Polska nie ma za dużo miejsca na manewr w tej sferze.

Są też państwa ważniejsze od Polski, z którymi skutecznie współdziałamy — oznajmił Puszkow.

Dodajmy, że Rosja wielokrotnie wyrażała gotowość do współpracy z Polską. Władimir Putin powiedział, przyjmując na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP w Rosji Włodzimierza Marciniaka, że odbudowanie dialogu politycznego z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu.

— „Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel” – zapewnił prezydent.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 11 to “„Odpychanie Rosji – część polskiej tożsamości narodowej””

 1. Kowalski said

  Bhaa hiii .Ot patrioci od ;Siodmej bolesci.Imitacje ludzkie w pelnej krasie.

 2. revers said

  Dzis zmarl Vitalij Churki w wieku 65 lat, ambasador Rosji przy ONZ
  https://www.rt.com/news/377988-russian-ambassador-churkin-un-dies/
  o polskich szabasgojach i kaganach szkoda gadac.

  Ze tez niektorzy dyplomaci z wyzszej polki tak szybko koncza zywota, a menty i mendy dlugo utrzymuja sie z dyplomataczenia.

 3. gnago said

  „„Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel” – zapewnił prezydent.”

  No to na dobry początek może ceny za gaz takie jak dla Niemiec, Potem może zniesienie zakazu wwozu owoców i warzyw . „Polskie ” elity nie bawią się w hodowle roślin.

  NIECH POLSKA NAJPIERW ZNIESIE SWOJE SANKCJE WOBEC ROSJI. To nie Rosja zaczęła.
  Ale jak chcą żydopolacy kopać się z koniem – to proszę bardzo.
  Admin

 4. JulijT said

  Ad. # 3. Ten facet nie tylko jest (g)Nago, ale ma wyprany mozg zydo-propagada.

 5. Kojak said

  Czesc polskiej tozsamosci narodowej odpychanie Rosji ? Jakiej polskiej ? Te syjonistyczne polskojezyczne łajdaki majace wladze w Polsce ,to polska to tozsamosc ? Ta jakas brednia i wrecz abberacja ! Z drugiej strony nawet prawdziwi Polacy nie maja zadnego pomyslu na ulozenie sensownych ralacji z Rosja . Nie tylko zreszta z Rosja ale niestety polskie matolki nie maja zadnego pomyslu na Polske ! Czy to na polityke mieidzynarodowaj czy na jakas jej sensowna gospodarke ! Tylko jecza ,stekaja i produkuja wscieklizne szerzaca rozpacz i beznadziejnosc ! ! !

 6. Boydar said

  Zauważyłem w tysiącach kontaktów, że nawet względnie przyzwoity Polak o ile ma jakąś wlewkę krwi „germańskiej” nastawiony jest do Rosji negatywnie. Żeby było śmieszniej, potrafi równolegle nienawidzić Niemców. Popierdolone są te geny, naprawdę.

 7. Piskorz said

  re art A ten z lewej na tej fotce podobny do starego wyleniałego capa.Podobno mieszka /jak sam mówił/ w bloku na 11 piętrze.! Trochę to mnie dziwi..

 8. Z tym „tancem z mieczami” Warszafki to p. Puszkow byl nadto kurtuazyjny….To co sie dzieje z polityka zagraniczna MSZ-tu to „taniec oblakanych chochołow” przy dzwiekach klezmera. Niestety co bardziej przytomnym wyborcom pozostaje tylko z przerazenia rozdziawic buzie….

 9. Isia said

  … (5) Panie Kojak …

  … słusznie zwrócił Pan uwagę, że polskojęzyczne władze w Polsce nie mają nic wspólnego z polską tożsamością narodową, innymi słowy, w Polsce rządzą żydzi a rodowici Polacy niewiele mają do powiedzenia we własnym Kraju … wobec powyższego wyzywanie prawdziwych, jak Pan to ujął, Polaków od matołków i to w sprawach, na które nie mają oni realnego wpływu, takich jak polityka międzynarodowa, jest, w moim rozumieniu, poniżaniem i szkalowaniem rdzennych Polaków, w tym osobiście mnie, a także całego starożytnego narodu polskiego … bo trudno mówić, w tym kontekście, o jakimś nieporozumieniu … i to na polskim portalu ! …

 10. Zdrajcy z PRL,na zdjęciach,z kontaktami do SB,PZPR,SD dzisiaj karają mieszkańców Polski ,Oni najpierw w PRL pomagali Moskwie i podpisywali ośwadczenia lojalności dla Moskwy a dzisiaj za forsę,agitują przeciw Rosji.Makabra.

  Do dzisiaj w Polsce jest apartheid a zwariowane embarga polskiej administracji na życzenie administracji USA i Izraela,jest perfidnym oszustwem,gdyż za kulisami Izrael i USA znakomicie współpracują,tak jak Szwajcaria….z Rosją.Proszę sprawdzić dane na gieldach.

  Chazarski rząd na Ukrainie świetnie się bawi i chce wojny z państwem,posiadającym bomby atomowe i nie tylko.Za to otrzymuje forsę od polskiej administracji.Szok.Szlag człowieka trafia gdy czyta o reakacjach ,tych oficjalnych,polskiej administracji,wrogo nastawionej do Rosji.

  Jest jeszcze jedna opcja.Polska administracja kantuje i oszukuje administrację USA.
  Dla forsy.Czeka cierpliwie na finał dialogu USA-Rosja ab powrócić do ….Rosji.

 11. otto hak said

  Nie, nie dla forsy. Forse to oni sami moga sobie nadrukować, skolko ugodno.

Sorry, the comment form is closed at this time.