Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o Powstanie nowa formacja, po to…
  Boydar o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Wolne tematy (83 – …
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  errorous o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Boydar o Jak wymyślono naród żydowski?…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Jak długo „Zachód” będzie mógł…
  kontra o Wolne tematy (83 – …
  Emilian58 o Powstanie nowa formacja, po to…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 626 obserwujących.

Lewicki: Mity rusofobów

Posted by Marucha w dniu 2017-02-21 (Wtorek)

[Dla gajówkowiczów – nic nowego. – admin]

W Polsce krąży wiele mitów, uprzedzeń, fałszywych wyobrażeń i wypaczonych aczkolwiek ugruntowanych stereotypów dotyczących Rosji, jej historii, polityki, demografii, gospodarki, siły militarnej i wręcz każdego innego aspektu funkcjonowania tego państwa.

Większość z tych mitów zostało skonstruowanych i były one szeroko propagowane podczas zimnej wojny na potrzeby walki ideologicznej. Wiele z nich nie ma związku z prawdą, lub nawet ją całkowicie wypacza, co wcale nie dziwi, gdyż podczas wojny prawda liczy się najmniej i jest wręcz pierwszą ofiarą wojny. Część z nich dawno się zdezaktualizowała a jednak nadal są one powtarzane z uporem maniaka.

Wielu ludzi, nawet z pozoru inteligentnych, ciągle używa tych mitów jako fałszywych argumentów w swojej narracji na różne tematy. Jest to dla nich wygodne, gdyż zwalnia od obowiązku myślenia i racjonalnego argumentowania; wystarczy rzucić jakiś utarty przesąd i na nim budować jeszcze bardziej absurdalne twierdzenia, które nierzadko też przekraczają granice śmieszności.

Co ciekawe, część z tych mitów wzajemnie się też wyklucza, co jednak nie stanowi podstawy do refleksji dla tych którzy się nimi posługują.

Z tej racji postanowiłem przedstawić i pokrótce zanalizować, pod względem ich prawdziwości, te mity, z którymi się zetknąłem i które zidentyfikowałem. Jest ich tak dużo, że będę to przedstawiał w kolejnych częściach.

1. Czy Rosja jest „zdychającym mocarstwem”?

Twierdzenie, że Rosja jest bardzo słabym państwem, wręcz rozpadającym się, które już, już zakończy swe istnienie, funkcjonuje w Polsce od dawna i jest niekiedy jedyną nadzieją i motorem działania dla wielu kręgów zawodowych rusofobów.

Niestety, ich nadzieje nie zbliżają się do spełnienia. To imperia w Europie Zachodniej upadały bez śladu, a często zostały właśnie roztrzaskane przez Rosję, jak to było z Cesarstwem Napoleona, III Rzeszą Hitlera, czy też z bezkarnie łupiącymi Polskę i Niemcy szwedzkimi potomkami wikingów pod wodzą Karola XII, którego epopeję zakończył Piotr Wielki.

Sądy o tej rzekomej słabości Rosji wygłaszają nawet ludzie skądinąd przytomni i bystrzy jak dla przykładu Rafał Ziemkiewicz. Źródłem dużej radości może być posłuchanie dzisiaj tego co mówił Rafał Ziemkiewicz i Sławomir Sierakowski w programie portalu WP „Dzieje się na żywo” w dniu 24 listopada 2015 roku, zaraz po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca SU-24 przez turecki myśliwiec. [1]

Obaj komentatorzy, tak różni w ocenach, jeśli chodzi o stosunek do prawie wszystkich innych spraw, w kwestii oceny Rosji są wyjątkowo zgodni. Wręcz można powiedzieć, że ich uprzedzenia wobec Rosji stały się taką „arką przymierza”, za którą zgodnie, ramię w ramię, podążył i konserwatywny, nawet z nieukrywanymi sympatiami endeckimi, Ziemkiewicz jak i ostro lewicowo-liberalny Sierakowski.

Dla Ziemkiewicza Rosja to „zdychające mocarstwo Putina”, któremu Turcja – „rosnące mocarstwo” – właśnie dało nauczkę i rzuciło wyzwanie zestrzeliwując samolot. Sierakowski także wyraża zadowolenie, że ktoś wreszcie się odważył odpowiedzieć na rosyjskie zaczepki, no i Turcja to przecież, ho, ho, „druga armia NATO” i „potęga gospodarcza”.

Minął rok od tego zdarzenia i czas brutalnie zweryfikował opinie i nadzieje obu panów: Ziemkiewicza i Sierakowskiego.

Wkrótce po zestrzeleniu samolotu SU-24 Rosja wydatnie zwiększyła zaangażowanie militarne w Syrii i wprowadziła tam systemy przeciwlotnicze, które zapewniły kontrolę nad przestrzenią powietrzną tego kraju, co inne strony konfliktu, z braku możliwości przeciwdziałania, przyjęły do wiadomości i nie odważyły się w jakikolwiek sposób rzucić wyzwania Rosji.

W Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu i zaraz po nim Prezydent Erdoğan postanowił przeprosić się z prezydentem Putinem i przywrócić współpracę nie tylko gospodarczą, ale i polityczną. Jej skutkiem było zezwolenie Rosji na wejście wojsk tureckich do Syrii i podjęcie przez nie walki z ISIS, a faktycznie niedopuszczenie do połączenia się enklaw kurdyjskich w tym kraju, co na dalszą metę byłoby wielkim zagrożeniem dla Turcji.

W czasie tych walk z ISIS, o opanowanie pogranicznych terenów, wyszła na jaw faktyczna „potęga” tej drugiej armii NATO. Turcy postanowili odebrać ISIS niewielkie miasto Al-Bab i wysłali tam swoje oddziały wyposażone w zakupione w Niemczech czołgi Leopard II, które posiada także Polska i uważa je za główną siłę uderzeniową swojej armii.

Doszło do konfrontacji armii tureckiej z siłami kalifatu i jej efektem było …. rozbicie sił tureckich i zniszczenie wielu czołgów Leopard II, które eksplodowały trafione pociskami z granatników przeciwpancernych co widać na licznych zdjęciach pokazujących wypalone kadłuby i leżące obok wyrwane siłą eksplozji wieże tych czołgów. [2] To zła wiadomość także dla polskich sił zbrojnych, jak i całego NATO, bo czołgi Leopard II są głównym filarem sił pancernych krajów NATO w Europie. Uważane one były do tej pory za „niezniszczalne”. [3]

Na domiar złego Kalifat wziął także jeńców i dwóch tureckich żołnierzy spalił żywcem. Ten barbarzyński akt został nawet sfilmowany, jak to stało się już zwyczajem ISIS [4]

Widać, że ta „druga armia NATO” i „wschodzące mocarstwo” okazało się bardzo słabe w konfrontacji z ISIS.

Ten smutny obraz możliwości tureckiej armii dopełnia także inne zdarzenie. W tej ofensywie na Al.-Bab bierze udział także syryjska armia i gdy jej siły zostały gdzieś, być może przypadkowo, ostrzelane przez siły tzw. opozycji wspieranej przez Turków, to na drugi chyba dzień tak się przytrafiło, że rosyjskie lotnictwo, „pomyłkowo” ostrzelało zajęty przez tureckich żołnierzy obiekt, w wyniku czego trzech żołnierzy zginęło a jedenastu zostało rannych. [5]

Rosyjskie władze przeprosiły za ta „tragiczny incydent”, a gdy przeprosiny zostały przyjęte, to zaraz oświadczyły też, że ten błąd wynikał z błędnego podania współrzędnych do ataku przez Turków. Tak to Rosja liczy się z tą druga armią NATO.

Patrząc zaś na rozwój sytuacji w Syrii i Iraku trzeba stwierdzić, że siły rosyjskie tam zaangażowane, pomimo swej małej liczebności, okazały się o wiele bardziej efektywne i skuteczne niż ta cała wielka koalicja złożona chyba z sześćdziesięciu państwa, na czele z USA, która pomimo użycia wielokrotnie liczniejszych sił, sukcesy ma bardzo nikłe.

To by było na tyle w kwestii porównania siły Rosji, tego „zdychającego mocarstwa”, i siły NATO. Jakoś pan Rafał Ziemkiewicz przestał już mówić o „drugiej armii NATO” i o tym kto komu w Syrii dał nauczkę. Ciekawe dlaczego?

Stanisław Lewicki

[1] http://wiadomosci.wp.pl/kat,36474,title,Rafal-Ziemkiewicz-Turcja-rzucila-wyzwanie-zdychajacemu-mocarstwu-Putina,wid,17997662,wiadomosc.html?ticaid=118a2b
[2] http://e-amyna.com/a-short-analysis-and-some-reflections-on-turkeys-incursion-to-syria-2/
[3] https://www.stripes.com/news/germany-s-leopard-tanks-prove-vulnerable-in-islamic-state-fight-1.449278
[4] http://www.dailymail.co.uk/news/article-4059884/Sick-ISIS-savages-film-burning-two-Turkish-soldiers-alive-capturing-Aleppo-disturbing-new-execution-video.html
[5] http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38919426

http://konserwatyzm.pl

Komentarzy 10 do “Lewicki: Mity rusofobów”

 1. Mateusz86 said

  Gotowanie Polakow trwa od operacji „Smolensk”

 2. Grace said

  Niestety te nienawiść do Rosji zaszczepia się młodym polakom od 1980 roku. W czasie ostatniego pobytu w kraju byłam zszokowana wypowiedziami o Rosji nawet wśród członków mojej rodziny. Nie muszę chyba dodawać jak bardzo mnie krytykowano za to że tej Rosji bronie.

 3. Stan said

  Rosyjska firma Apis Kor stosujac technologie 3d z powodzeniem zakonczyla prace i wyprodukowala
  pierwszy na swiecie budynek mieszkalny w Rosji.
  Warto zobaczyc.

 4. RomanK said

  Leki na wscieklizne politycznaa na wielu nie dzialaja…:
  Posluchajcie „narracji experta”…nawet nie Nawalonego:-))

 5. gnago said

  no winni nie są tylko Polacy, Rosjanie też maja co nieco za uszami. Wystarczy porównać ceny gazu w braterskiej cenie i porównać sobie z krajami Zachodu

  A co, może Rosjanie powinni dać upust Polsce?
  Admin

 6. Stan said

  Ad:5 Gnago
  Jeżeli powstanie Nord Stream 2, Polska nic z tego nie będzie miała.
  Ale jeżeli nie powstanie Nord Stream 2, to Polska też nic z tego nie będzie miała.
  Tak samo nic nie będzie miała z Turkish Stream.

  Mogliśmy zarabiać miliony dolarów na tranzycie gazu przez Polskę na zachód Europy.
  Ale dla naszych rządzących ważniejszy był interes złodziejskiej Ukrainy niż Polski.
  Tyle się mówiło o wykorzystywaniu naszego tranzytowego położenia między Rosją,
  a zachodem i robieniu na tym interesów. I co? I nic zero, nul. zwiń

  „Nowy gazociąg pozwala również na zalanie państw południowej Europy rosyjskim gazem.
  Dla Unii Europejskiej, nowa inwestycja Rosjan może być powodem do potężnego zmartwienia.”
  – Spokojna głowa, europejskie państwa się nie martwią, one się cieszą że będą mieć zaopatrzenie w tani rosyjski gaz.

  Martwić się powinna polska i Ukraina bo będzie mieć najdroższy gaz w Europie.
  Niemcy zasypią nas tanimi nawozami a polskie zakłady będą bankrutować bo będą mieć drogi towar.
  Europa będzie mieć paliwo do ekologicznych elektrowni a Polska będzie płacić kary za brudną energię z węgla.‏

 7. Karol said

  Nie ufać propagandzie oficjalnej i pół-oficjalnej a szczególnie tym co nazywani są „autorytetami, ekspertami, celebrytami’ a już szczególnie tym co mają korzenie żydowskie.

 8. watazka said

  5
  Gnago
  Polska placi nie Rosjanom za gaz, tylko Niemcom.
  Bo my sie brzydzimy kupowac od Rosji taniej gaz. Wolimy placic Merkelowej za dodatkowe uslugi i kupowac rosyjski gaz od Niemcow.
  Bo od Niemcow sie nie brzydzimy.

  My zawsze damy wiecej zarobic Niemcom. Tak jak na starych czolgach z demobilu, tzw leopardy 40-letnie..ktore zakupilismy od Merkelowej w ramach wielkiej przyjazni. Ale odmalowalismy, oczyscili i moglismy wystawic na defiladzie w Warszawie. Troche wstyd, ale przynajmniej nie od ruskich.
  (Bo teraz wszyscy kupuja od Rosjan, a tylko Polska skupuje szmelc, ktory zagraca z pustynie w Newadzie).

 9. Yah said

  Ad 5

  Panie Gnago pisaliśmy już tutaj, że Pawlak wynegocjował wysokie ceny tylko w jednym celu – by zwiększyć wpływy VAT do budżetu oraz budżetu UE ( naliczanego od VAT). Nie trzeba być wielkim ekonomistom, żeby nie zauważyć celu tego przekrętu

 10. Halszka said

  ad 4
  Owszem, ten ekspert – jak dosłuchać do końca – wypowiada się bardzo sensownie. Tłumaczy, dlaczego Polacy powinni być za pokojem.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: