Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Anucha o Wolne tematy (64 – …
  Lily o Wolne tematy (64 – …
  NyndrO o Wolne tematy (64 – …
  I*** o Instytut Rodła we Wrocław…
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  jasiek z toronto o Pierwszy „historyk” RP – premi…
  jasiek z toronto o Rozbieramy z uwagą Naczelnika…
  jasiek z toronto o Rozbieramy z uwagą Naczelnika…
  Boydar o Wolne tematy (64 – …
  bardzo o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Polityczne samobójstwo Jarosła…
  NICK o Polityczne samobójstwo Jarosła…
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  NICK o Wolne tematy (64 – …
  bardzo o Wolne tematy (64 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 524 obserwujących.

Najemnik Holocaust Industry (2)

Posted by Marucha w dniu 2017-02-27 (Poniedziałek)

Poprzednia część:
https://marucha.wordpress.com/2017/01/19/najemnik-holocaust-industry-1/

„Sąsiedzi” to kolejna książka Jasna Tomasza Grossa napisana na „zamówienie Holocaust Industry”. Głównym motywem, wokół którego Gross buduje pełną swoich oszukańczych fantazji i „objawień” fabułę jest tragiczny los żydowskich mieszkańców małego miasteczka Jedwabne.

W czym się „myli”… dlaczego (niestety?) jest nieskuteczny…

W swojej książce J.T. Gross ograniczył się do zapisania wspomnień i relacji świadków żydowskich, wzbogacając je o swoje tendencyjne wnioski. Ideą przewodnia książki jest atak na społeczność polską i Kościół katolicki w Polsce.

Natomiast z tych nielicznych zeznań polskich świadków, przytoczył tylko te, które zostały wymuszone torturami podczas śledztwa w UB. Całkowicie pominął odwołanie tych zeznań przed sądem. Uznał zatem, że tylko zeznania złożone po zastosowaniu tortur są prawdziwe.

Opierając się wyłącznie na tzw. świadectwach ocalonych, J.T. Gross nie brał pod uwagę opinii światowej sławy historyka żydowskiego, Samuela Gringauza, który sam był więźniem i niedoszłą ofiarą holocaustu, a który pisał w 1950 roku w „Jewish Social Studies”:

„Istnieje niezliczona ilość trudności w badaniu tej wielkiej żydowskiej katastrofy [holocaustu]. Brak również metodologicznych podstaw do badania żydowskiej socjologii w ogóle, a w szczególności tego kataklizmu. W końcu istnieje to, co można nazwać hiperhistorycznym [hiperhistorical] kompleksem tych, którzy przeżyli.

Nigdy przedtem nie miało miejsca wydarzenie, które by do tego stopnia odbierane było przez uczestników jako wydarzenie epokowe, tworzące historię. Rezultatem tego kompleksu jest to, że w krótkich latach powojennych doświadczyliśmy zalewu materiałów historycznych – raczej wydumanych [contrived] niż zebranych [collected] – do tego stopnia, że najważniejszym aspektem badań na dziś jest ocena tak zwanego materiału badawczego. (…)

Powstaje pytanie- twierdzi żydowski historyk – czy uczestnicy epoki, która tak wstrząsnęła światem, mogą w ogóle być jej historykami i czy nadszedł już czas, że możemy się spodziewać prawdziwych sądów historycznych, wolnych od chęci zemsty i innych niskich pobudek” (cyt. za M.J. Chodakiewicz, „Kłopoty z kuracja szokową” [w:] R. Jankowski, red.: „Cena „Strachu”. Gross w oczach historyków”, Warszawa 2008, s.42).

Dr Samuel Gringauz zwrócił uwagę na możliwość składania zeznań „wzbogaconych” o chęć osobistej zemsty. A takie zeznania składane po wojnie w Polsce, leżały w interesie propagandy komunistycznej tamtego okresu, i służyły do rozprawy z tymi, którzy podczas wojny byli w NSZ czy AK. Do tego mamy także materiały zawarte w tzw. księgach pamięci (yizikor bukh) dotyczące Jedwabnego. Relacje z ksiąg pamięci Julisza i Jakuba Bakerów dot. Jedwabnego i George’a Gorina dot. Grajewa znajdują się w ŻIH pod wstępną sygnaturą 301.

W tych księgach pamięci mamy zapisy tego, co jest bardzo charakterystyczne dla Żydów, a mianowicie nieukrywanej niechęci do Kościoła katolickiego i kapłanów. Bakerowie piszą, a Gross to powtarza, o delegacji Żydów, którzy mieli udać się na początku lipca 1941 r., do pałacu biskupiego z prośbą o powstrzymanie pogromu Żydów. Przedstawiono hierarchę, chodzi o bp. Łukomskiego, w bardzo niekorzystnym świetle.

Bowiem według relacji Bakerów i Grossa: „Przywódcy społeczności żydowskiej wysłali delegację do biskupa w Łomży, która zawiozła ze sobą piękne srebrne lichtarze, z prośbą aby zapewnił im opiekę, interweniował u Niemców i nie zezwolił na pogrom w Jedwabnem” (J.T.Gross, „Sąsiedzi”, Sejny 2000, s. 49). Stawia to biskupa Łukomskiego, a tym samym katolików, w niekorzystnym świetle. Ale wiemy, że ks. bp Łukomski już dnia 9.09.1939 roku opuścił Łomżę i udał się do Wilna. Po zajęciu Wilna przez Sowietów opuścił miasto i przeniósł się do Białegostoku a stamtąd do Tykocina, gdzie przebywał do 27.11.1939 roku. Rezydencja biskupów łomżyńskich została zajęta przez sowietów, a bp. Łukomski był poszukiwany przez NKWD.

Z przytoczonego powyżej cytatu z książki Grossa wynika, że… bp Łukomski przyjął żydowską delegację w Łomży. Jest to wierutne kłamstwo. Do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej ks. bp Łukomski ukrywał się kolejno w parafiach: w Zambrowie, w Kuleszach, w Rosochatem i ponownie w Kuleszach. O miejscu jego pobytu z uwagi na ściganie go przez NKWD wiedziało niewiele osób i byli to wyłącznie katolicy. Strzeżono tej wiedzy szczególnie przed Żydami, którzy zapisali podczas sowieckiej okupacji niechlubną kartę na tych terenach.

Podobne oskarżenia Gross kierował wobec ks. Mariana Szumowskiego, proboszcza parafii w Jedwabnem. Gdyby jednak Gross przejrzał dokładnie archiwa to wiedziałby, że po objęciu na tych terenach władzy przez sowietów, ks. M.Szumowski oraz ks. Stanislaw Cutnik z Burzyna byli inspiratorami powstania oddziału partyzanckiego. Oddział ten 23 czerwca 1940 r. stoczył bitwę z sowietami i został rozbity. Po tej bitwie sowieci aresztowali, przy dużej pomocy miejscowych Żydów, 250 osób, w tym obu duchownych, i wywieziono ich na wschód.

Zatem pojawia się pytanie – gdzie ci Żydzi z tym mitycznym haraczem spotkali ks. bp. Łukomskiego? Gross pisze, że w Łomży, ale to nieprawda, bowiem bp. Łukomski powrócił do Łomży dopiero 9 lipca 1941 roku i wcale nie zamieszkał w swojej rezydencji. Rezydencja została zajęta przez Niemców i dopiero w sierpniu 1941 roku bp Łukomski powrócił do wydzielonej przez Niemców części swojej rezydencji.

Kolejną wątpliwością jest próba odpowiedzi na pytanie – skąd Żydzi wiedzieli, że 10 lipca 1941 roku będzie pogrom w Jedwabnem, że udali się po pomoc do biskupa? Pisanie o odmowie pomocy lub nie udzieleniu takowej jest starym zwyczajem żydowskim obrzucania błotem wszystkiego co katolickie.

Ani Bakerowie, ani Gross nie są i nie byli zainteresowani prawdą. Można jednak usprawiedliwić Bakerów bowiem spisywali oni relacje jakie przekazywali im „świadkowie”, naoczni lub tacy, którzy cos tam słyszeli, cos dodali. Nie weryfikowali tej wiedzy. Ale Gross na stronie 29 swojej książki pisze o przyjęciu haraczu przez proboszcza ks. M. Szumowskiego Jedwabnego. Jak mógł przyjąć haracz od Żydów, gdy wiadomo, że rok wcześniej został aresztowany i wywieziony przez sowietów? Dla Grossa nie jest ważne, że w styczniu 1941 r. sowieci skazali ks. M. Szumowskiego na śmierć i wyrok wykonali w Mińsku. Ale pisanie o mitycznych haraczach należy do normy żydowskich wspomnień.

Dla wzmocnienia swoich oskarżeń pisze Gross o filmie kręconym przez Niemców podczas zajść w Jedwabnem. Kolejna bzdura, bowiem przy obecnym stanie badań nad holocaustem ten film dawno byłby znany, a szczególnie, gdyby potwierdzał „objawienia” Grossa o sprawstwie Polaków. Zainteresowani byliby nie tylko Żydzi, ale przede wszystkim Niemcy. Film zresztą był poszukiwany i o tym fakcie informował prof. Leon Kieres, mówiąc, że po jego znalezieniu sprawa będzie jednoznaczna. Filmu nie ma i nie znaleziono go. Dziś jakoś nikt z apologetów Grossa o filmie nie wspomina.

Manipulacje Grossa z faktami i dokumentami idą dalej. Otóż, cytuje on z aprobatą zeznania Aleksandra Wyrzykowskiego (AŻIH, sygn.301/5825), ale „zapomniał” o drobnym fragmencie tych zeznań. Wyrzykowski napisał, że w Jedwabnem Żydów wymordowali Niemcy, a Polacy jedynie pomagali. Ten fragment nie znalazł uznania w oczach Grossa.

Gross albo nie zna realiów okupacji niemieckiej w Polsce, albo świadomie je fałszuje, licząc, że większość czytelników, szczególnie w krajach anglosaskich „kupi” jego fałszerstwa o wyłącznej winie Polaków za eksterminację Żydów. To w sposób znaczący wzmacnia „argumentację” związaną z żądaniami przez amerykańskich Żydów odszkodowaniami od Polski.

Jakże inaczej, niż świadomym fałszerstwem trzeba nazwać to, co Gross zapisał na str. 53 książki „Sąsiedzi”. Pisze on tam, że zarząd miasta Jedwabne podpisał umowę z Niemcami w sprawie wymordowania Żydów. Kto w ciągu 6 lat wojny słyszał o podobnym przypadku, żeby Niemcy podpisywali jakiekolwiek umowy w sprawie mordowania czy to Żydów czy Polaków? Gross bowiem pisze: „nasza niewiedza o tym, do czego się dokładnie umówiono, nie robi większej różnicy. Jakieś porozumienie między Niemcami a bezpośrednimi organizatorami jedwabińskiego mordu, czyli zarządem miasta, musiało zostać zawarte” (str.53. „Sąsiedzi”).

Zatem nie ma znaczenia, że brak dowodów na takie porozumienie, bo „objawiło” się to w głowie Grossa. Co ten do wierzenia podaje. Tu trzeba wspomnieć, że dwie osoby, ściśle współpracujące wówczas z Niemcami, to Bardoń i Karolak, którzy posiadali obywatelstwo niemieckie. Gross skwapliwie pomija ten „drobny” fakt. Przecież to oni pełnili z nadania Niemców funkcje publiczne w mieście, ale gdyby przyznał, że to byli Niemcy, to jak wyglądałoby oskarżanie Polaków?

Można stronica po stronicy w tej książce Grossa znaleźć kłamstwa i przeinaczenia faktów, ale uczynili to już inni. Analizując kłamstwa Grossa dochodzę do przekonania, że Gross stanowi nieskomplikowany, bo owładnięty nienawiść do Polski i Polaków przypadek medyczny.
CDN

Następna część:
https://marucha.wordpress.com/2017/03/14/najemnik-holocaust-industry-3/

Ireneusz T. Lisiak
Myśl Polska, nr 9-10 (26.02-5.03.2017)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 29 do “Najemnik Holocaust Industry (2)”

 1. Zbyszko said

  A Polacy to ścerwo pod nazwą Tygodnik Powszechny jeszcze kupują

 2. Prawdą po ryjach said

  Tu się syjonko-rabinki przyznają do popełnienia holokaustu, żeby oczyścić żydostwo z gorszych żydków asymilantów i im podobnych.

  http://radio.radiopomost.com/ciekawostki/5881-chabad-i-holokaust

 3. Romek said

  Przecie „Tygodni Powszechny” od samego początku nie był tym czym jest obecnie. Niestety od wielu już lat pod wieloma względami dumnie wyprzedza G***W*** co jest absolutnie nie do przyjęcia. Czytuję „Gościa Niedzielnego” i Bóg zapłać za to. Mam pytanie do bywalców: czy mogą polecić jakiś inny katolicki, konserwatywny periodyk?

  Zawsze Wierni.
  Gość Niedzielny to neokatolicyzm.
  Admin

 4. Maverick said

 5. snag said

  Maverick ,…

  Szkoda ze nie wszystkich – Swiat bylby lepszy ,…

 6. Szubienica to za mało.

 7. Maciuś said

  Ten parszywy squr… dawno powinien być końmi rozerwany; ten parszywy… parch, gnój, polakożerca…

 8. NC said

  Gross łże w żywe oczy, zamówione u niego dzieło pt. „Sąsiedzi” zostało opłacone intratną posadą profesora od histori na Princeton University (od razu widać, że to ustawka, bo Gross nie ma wykształcenia historyka – po zawaleniu studiów na fizyce i potem filozofii skorzystał z okazji do wyjazdu, jaka stworzył marzec 1968 i rok później wyjechał jako ofiara do USA, gdzie zrobił w końcu doktorat z socjologii).

  W pierwszym zdaniu pod zdjęciem czytam: „J.T. Gross ograniczył się do zapisania wspomnień i relacji świadków żydowskich,”
  Sęk w tym, że świadkowie nie byli świadkami, bo ich wtedy w Jedwabnym nie było. Gross spisał opowieści Żydów podających sie za swiadków, ale nie zadał sobie trudu, by te opwieści zweryfikować – bo nie za to mu płacono.

 9. EyWey said

  Jak to zapamiętać i do poduszki się ukołysać w rytm,..

  żydzie, żydzie, co takiego dobrego ja Polak wam zrobiłem, ze mnie tak nienawidzisz ?

  scierwo twe chowałem, mimo iż nikt nie chciał,

  widok twój cierpiałem, mimo iż nikt nie chciał,

  smród twój wąchałem, mimo iż nikt nie chciał,

  życie za ciebie oddałem, mimo iż nikt nie chciał !

  Żydzie, żydzie, powiedz mi, dlaczego nikt nie chciał ???

 10. RomanK said

  „Ad limina Israelum” 2013 – Historyczny pielgrzymkowy POCZET biskupów do Izraela
  „Polscy biskupi złożyli też wizytę w Instytucie Yad Vashem, zapoznali się tam, m.in. z działalnością Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście i spotkali się z byłym naczelnym rabinem Izraela oraz przewodniczącym Rady Yad Vashem, Meirem Lauem. – Konkretną ilustracją tego, co widzieliśmy w muzeum, było spotkanie z prof. Aharonem Seidenbergiem, niedawno odznaczonym tytułem doktora honoris causa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.”
  https://jozefbizon.wordpress.com/2017/02/21/ad-limina-israelum-2013-historyczny-pielgrzymkowy-poczet-biskupow-do-izraela/

 11. u said

  W takim badz razie Obludnik Powszechny bardzo obrazil Grossa, poniewaz insynuuje mu polskie pochodzenie. Takiego podłego pomówienia to Grosz obłudnikom nie wybaczy. Tak cieżko judasznikuje przecież po to żeby przynależec ciałem i duszą do kasty nietykalnych, tymbardziej, ze krew upoważniająca do przynależnosci do najwyższej kasty ma tylko po ojcu. Stara siȩ wiȩc Grosik jak może nawija nowe dzieła w pocie, polewa woda, a tu taka prawda niegodziwa ma temat pochodzenia wyplywa, jak oliwa. Spac dziad z powodu takiego wyroznienia nie moze. Ot obludnik mu dokopal w sam srodek siedzenia.

 12. Moher49 said

  Że też taka Gross-menda jeszcze po świecie pełza. Pan Gliński rządzi polska kulturą od ponad roku, nie widać skutecznych pro-polskich i pro-chrześcijańskich działań.

 13. Kowalski said

  swietna bron zydow na GOIOW.Milujcie waszych nieprzyjaciol.Falszowanie histori ;;;kraiu GOIOW.Demoralizowanie dzieci mlodzierzy a takze doroslych (na frasunek jest najlepszy trunek itp).Miej nadzieje GOIU ze wszystko sie wyklaruje ;;;samo.Milosc cierwpliwosc az do bolu dobroc ufnosc .Mozna tak wyliczac bez konca .POLAKU/POLKO/POLACY powstanimy z tych kolan .Przestanimy ;;;;;;;;;;;zyc;;;;;;;;;;;;;;;;;;na kolanach bijac sie ciagle w piersi.
  ;;;;;;;;;;;;;moja wina moja wielka wina.?Czyja wina??????

  ——
  Na pewno przyczyną dennej sytuacji Polski i zdurnienia Polaków nie jest jakaś nadmierna miłość do nieprzyjaciół i nadstawianie drugiego policzka.
  Admin

 14. GonDar said

  Dwu-Żydzian.

 15. Boydar said

  @ Pan Maciuś (7)

  Pragnę nieśmiało zauważyć, że Gross nikogo nie zabił ani nawet nie okradł. Podobnie jak jego tatełe. Krzywdę realną Polakom czynią jego fani. Nasi sąsiedzi a czasem rodzina lub wręcz przyjaciele. Wypociny Grossa mógłby na dobry skład wygenerować sprytnie acz uniwersalnie oprogramowany komputer, kogo wówczas by Pan nienawidził i kazał wieszać ?

  Pomijam celowo fakt wpuszczenia w obieg ewidentnego kłamstwa; jednak w dniu pierwszego kwietnia do takich fak’ów potrafimy się właściwie ustosunkować.

  ——
  Uważa Pan, że Gross żadnych szkód Polsce nie wyrządził?
  Admin

 16. z prowincji said

  a czy IPN nie powinien bronić dobrego imienia Polski i Polaków ,przecież ma dane ,ma dostep do dokumentów ,ma ludzi i pieniądze na takie działania .Powinien dokładnie skonfrontować wszystkie dostępne dokumenty i zeznania i zrobić wreszcie porządek z Grosem, czyli rozprawić się naukowo z jego konfabulacjami .
  |Jeżeli nie zrobi tego IPN to kto ? i po co ten IPN jest nam potrzebny .Po co na tę instytucje wydaje się miliny a w sumie juz pewnie miliardy ;bo nie po to chyba żeby nam ze zwykłych zbrodniarzy tzw. wykletych robił i tworzył „naszych” nowych ” polskich” bohaterów.
  Ciekaw jestem co PIS z tym zrobi i kogo w końcu ta partia i jej wierchuszka reprezentuje .

 17. Piskorz said

  re 1…i masę innych gówien niestety też..Ręce opadają..Ludzie generalnie wyznają zasadę.NIE JESTEM ZADOWOLONY ZE SWOJEJ FORTUNY, tylko ….ze swego rozumu.!

 18. Maciuś said

  To popieraj go dalej Boydar, a nawet wyliż mu dupę…

 19. Boydar said

  Maciuś się myli. Ja nie popieram Grossa tylko jestem przeciwny atakowaniu go debilnymi argumentami, bo one obracają się przeciwko nam. A po Grossie to i tak jak woda po prezydencie.

  A tak na marginesie; skąd Maciusiowi tak bliskie jest lizanie dupy, że aż innym poleca ? Cooo ?

 20. Maciuś said

  Boydarze staracie się być tutaj alfą i omegą, a parcha, ch… parszywego bronicie. gdzie wszystko jest czytelne i jasne od A do Zet?
  Wam z nim po drodze, to ja dziękuję. Po co gmatwać coś, co jest czytelne i proste jak drut.

 21. Boydar said

  „Czego Maciuś się nie nauczy, Pan Macka nie będzie umiał” (to moje)

 22. Maciuś said

  Człowieku, on pluje, że my Polacy, paliliśmy żydów w Jedwabnem. Był on przy tym; z tego co wiem, to żydoszkopy to robiły – bo wszystko na to wskazuje – inne materiały i publikacje.

 23. Maciuś said

  Przepraszam Boydarze i Kierownika za wulgarną odzywkę do pana. Ten parch Gross działa na mnie jak płachta na byka. Jest człowiekiem, ale bydlakiem.

  Każdy Polak tak ma.
  A ludzie, którzy klną, są na ogół bardziej szczerzy.
  Admin

 24. EyWey said

  Goldmany warszawskie krakauery są mistrzami sztuki zła.

  (13) fałszowanie prowadzi `maluczkich` na zagładę. Takich powinno się wieszać w pierwszej kolejności.

  Żyd zawsze z siebie wyjdzie choćby się zakrył cala dupa a wyszczekany a bezczelny jak diabel.

  Żydowie są mistrzami sztuki zła odwracania kota ogonem !

 25. Boydar said

  Jak Maciuś zapewne zauważył, dość przyziemny ton komentarza (18) nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia. Zasmucił mnie natomiast maciusiowy wniosek, że ja popieram Grossa. I to jest dopiero z dupy wzięte. Powinien Maciuś jeszcze nad swoją percepcją tekstów pisanych solidnie popracować.

  Publikacja przeprosin dobrze o Maciusiu świadczy. Bardzo dobrze.

 26. Maciuś said

  Do końca nie sugeruję i nie jestem przekonany czy popiera Pan Boydar GroSSa.
  Sugeruję, że ktoś tu pozwala opluwać Nas Polaków jemu, bezkarnie publikować, pisać. Wisi mi to czy debilne argumenty – obracać się będą przeciwko nam.
  A choćby nawet, to co nam zrobią jego bracia? Najechać nas nie najadą, bo i z Izraela za daleko. Zresztą ich i tak jest tutaj ze 6 milionów; często przy władzy i lukratywnych korytach.
  To i wszystko jasne jest, albo i nic. Ja nie mam do wszystkich parchów nienawiści, bo i u nich są „ludzkie” i wartościowe jednostki. Mam awersję do tego parcha Grossa i jemu podobnych.

 27. Boydar said

  Rozumiem

 28. Maciuś said

  Dziękuję Boydarze. :*

 29. Boydar said

  Nie ma sprawy; jest kolegium 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.