Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Niezrealizowane postulaty

Posted by Marucha w dniu 2017-02-28 (wtorek)

17 sierpnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił słynne dwadzieścia jeden postulatów. Znane dziś jako ,,21 postulatów MKS”, znalazły się na liście UNESCO i choć trącą już nieco myszką, to z pewnością nadal budzą wśród wielu osób ogromny sentyment.

Chciałbym w związku z tym przypomnieć sześć z dwudziestu jeden postulatów:

9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 (…)

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

17. Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.

Niedawno nadszedł rok 2017. Powoli mija już 37 lat. Państwo nazywa się III Rzeczpospolita, a nie Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Postulatów tych nie zrealizowała ani ,,czerwona”, ani ,,solidarnościowa” władza. Można też mieć wątpliwości odnośnie ostatniego punktu, tyczącego się sobót wolnych od pracy. Dziś wielu milionom osobom nie należą się ani wolne soboty, ani wolne niedziele. Wielu nie uniknęło nawet pracy w Święta, mimo wzmożonych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Pragnę podkreślić, że nie są to dziś jedyne rzeczy wymagające uwagi ze strony władzy. Odważę się nawet napisać, że dziś musiałoby ich być co najmniej dwukrotnie więcej, by życie w Polsce dla prawie 30 milionów nie-uprzywilejowanych, nie było w wielu chwilach istną katorgą.

Nie będę pisać o wszystkim. Wiele osób zapewne naskoczy na mnie, gdyż zapomnę bądź nie wspomnę o jakiejś istotnej kwestii. Tak naprawdę, to każda dziedzina życia w Polsce wymaga gruntownych przemian. Każda działalność władz wymaga fundamentalnych reform. Nie mniej, niż nastawienie i mentalność całej rzeszy Polaków.

Dość mówić, że nie tylko z powodu złego doboru ludzi do najwyższych władz w państwie, pracownicy i pracodawcy nadal nie zdołali stworzyć poprawnych warunków pod konsensus, który mógłby zadowolić obie strony. Wszystkie negatywne cechy, które wytykali nam XIX-wieczni i XX-wieczni patrioci, wszystkie systemy od roku 1926 jedynie wyolbrzymiły i nakarmiły, niczym złośliwy nowotwór karmić można promieniowaniem.

O tym co sami robimy nadal źle, napiszę w innym czasie. Wtedy też spadnie na mnie ogromna krytyka ze strony tych, którzy zawsze widzą belki w oczach ,,wrogów Ojczyzny”, a nie dostrzegają tego, że sami ją często grzebią. Najczęściej przez swój ośli upór, egoizm i iście anarchistyczne podejście do struktur jakiegokolwiek państwa i prawa.

Teraz skupię się na tym, czym mogłaby zająć się jakakolwiek władza, gdyby faktycznie leżało jej na sercu dobro Polaków:

Pracownicy bezustannie walczą o sprawiedliwe płace w sektorze prywatnym, a od niedawna muszą jeszcze konkurować z zaniżającymi stawki imigrantami z Ukrainy. Nie powstały żadne działające regulacje wysokości płac. Przepaść, jaką dzielą płace szeregowych pracowników i płace dyrektorów, mogą być dosłownie każdej wielkości. Podobnie jak i płace ,,wybrańców Narodu”, nie mających nigdy wyrzutów sumienia przed przyznaniem sobie kolejnych podwyżek i premii.

Stan ten akceptuje radośnie cała Unia Berlińska, gdyż zaniżone płace polskich pracowników tworzą idealny grunt pod tanią produkcję części do ich przemysłu. My natomiast cieszymy się, gdy rośnie nam eksport ,,aut i części samochodowych” do Niemiec.

Politycy cierpią na nieustające rozwolnienie ustawodawcze. Powoduje to tylko, iż prawo jest kompletnie niezrozumiałe, co też tworzy idealny grunt dla szerokiej maści oszustów, złodziei i krętaczy. Niejasne i dziwnie skonstruowane ustawy podatkowe są powodem, dla którego z Polski co rok wyprowadza się pieniądze w ilości wystarczającej do pokrycia dziury budżetowej. Jest to też młot na wszelkich przeciwników systemu i osób spoza triumwiratu Służb Specjalnych, wymiaru niesprawiedliwości i polityków. Każdy uczciwy przedsiębiorca drży przed nieuczciwym postępowaniem urzędników i sądów. Dla nieuczciwych tworzy się kolejne specjalne strefy ekonomiczne.

Za błędne decyzje polityków i urzędników, odpowiadają podatnicy swoimi wypracowanymi w pocie czoła pieniędzmi. Dlatego też np. każdy minister przyłapany na korupcji może kontynuować swoją przestępczą działalność w finansowanych przez państwo ,,pozarządowych” i ,,niezależnych” instytutach oraz centrach analitycznych. Przez resztę życia ma zapewnioną ciepłą posadę ,,eksperta” w każdej możliwej kwestii. Nigdy nie znajduje się winnych afer, a obywatele nie mają prawa do rozliczania nikogo, kto choć raz w życiu otrzymał immunitet.

Pomimo ogromnego marnotrawstwa publicznych pieniędzy, korupcji i nepotyzmu, żaden rząd nie ma zamiaru ograniczania wydatków i coraz to bardziej zadłuża Polskę w międzynarodowych instytucjach lichwiarskich. Skutkuje to niecodziennymi wpłatami należności na poczet wielkich korporacji np. wyprzedażą ziemi ornej firmom od ,,modyfikacji genetycznych”, wyprzedażą lasów pod działalność zagranicznych tartaków, sprzedażą wodociągów oficerom służb specjalnych wrogiego państwa czy powierzaniem ochrony lotnisk podejrzanym firmom, z pracownikami szkolonymi najczęściej na biciu palestyńskich dzieci.

Służba zdrowia jest nadal ogromnie niedofinansowana, a rząd znajduje cały czas pieniądze na powiększanie administracji oraz działów marketingów w szpitalach. Zgadza się też na to, by instytucje unijne wypuszczały na rynek niezbadane leki.

Ma miejsce niesprawiedliwa dystrybucja podatków, skazująca na śmierć prowincje i powodująca ogromny exodus młodzieży z małych miasteczek i wsi do dużych miast.

Dyskryminuje się małe gospodarstwa rolne, a także rolnictwo ekologiczne. Na poparcie ze strony władz mogą liczyć tylko ci rolnicy, którzy zaciągają długi w zagranicznych bankach, rezygnują z działalności spółdzielczej, nie sprzedają ,,pokątnie” nadwyżek produkcyjnych, ich żywność jest spryskiwana truciznami, a zwierzęta hoduje się ,,przemysłowo”, by zarobić mogli producenci genetycznie modyfikowanych pasz i antybiotyków.

Dopuszczono do wrogiego przejęcia strategicznych gałęzi przemysłu, mediów i banków. Postulaty ich ,,nacjonalizacji”, ,,reprywatyzacji” i ,,polonizacji” są tylko zasłoną dymną pod kolejne wielomilionowe afery z udziałem najwyższych osób w państwie.

Niszczy się polskie przetwórstwo i handel na rzecz zagranicznych sieci handlowych oraz firm zamieniających niegdyś zdrową polską żywność w ogromne mieszanki soli do posypywania dróg, syropu glukozowo-fruktozowego, roundupu, E-trucizn i neonikotynoidów.

Niszczy się polską kulturę i pamięć historyczną np. kolejnymi zakazami budowy pomników na cześć ofiar rozmaitych rzezi niemieckich czy ukraińskich, a także ogromnym dofinansowaniem anty-kultury, szpecącej wszystko co dobre i piękne, mającej na celu prowokowanie Polaków i bezkarne plucie na kraj.

Przez ćwierć wieku uczyniono wszystko, by miliony Polaków odnalazły mieszkania, pracę i godziwe życie, ale głównie w granicach innych państw Unii Berlińskiej. Nie stworzono natomiast warunków pod normalną politykę mieszkaniową i podatkową, wraz z celowym pogarszaniem poziomu oświaty.
Wymiar sprawiedliwości nadal pozostaje państwem w państwie, mogącym wedle woli niszczyć niewinnych obywateli i przedsiębiorców, a także mogąc działać jedynie na korzyść swoich własnych interesów.

Czy to wszystko? Ależ skądże! Bo gdzie tu miejsce dla nieistniejącej ochrony środowiska, dla oligarchicznego systemu politycznego, dla uzależnienia Narodowego Banku Polskiego od wrogich mu instytucji lichwiarskich, dla niesprawiedliwego i iście XIX-wiecznego systemu emerytalnego, czy też dla kompletnie zidiociałej polityki zagranicznej, opartej jedynie na dziwnych schematach myślowych, na pobożnych życzeniach, na stereotypach, sympatiach, antypatiach i na kompleksach tzw. ,,elit”?

Nie jestem po prostu w stanie oczekiwać aż tak wiele od uczciwego polityka, który chce cokolwiek zmienić i musi przy tym uważać na wrogi mu system. Składa się on wszakże z polityków, najwyższych urzędników, służb mundurowych, zagranicznych mediów, banków, a także lobbystów branży farmaceutycznej, naftowo-gazowej, ochroniarskiej, żywnościowej i zbrojeniowej. Wystarczy mi więc polityk sprzeciwiający się rozbuchanym wydatkom państwa, zadłużaniu się za granicą, Genetycznie Modyfikowanym Ohydztwom, mafii urzędniczo-sądowej i anty-kulturze śmierci oraz ohydy, tak hojnie obecnie finansowanej przez nasze biedujące państwo.

V kolumna ma wszakże to do siebie, że nie jest w stanie otwarcie się sprzeciwić GMO, CETA czy pożyczkom z MFW. Niech więc już sobie do odpowiedniego momentu wszystko inne pozostaje milczeniem.

Robert Grünholz
https://rgrunholz.wordpress.com

Komentarzy 57 to “Niezrealizowane postulaty”

 1. Joannus said

  21 postulatów to był wabik dla zapewnienia poparcia mas dla obcego korowskiego projektu.

 2. Ad.1
  Trzeba przyznać, że był niezły. Coś jak niedawny program PiS w wersji skróconej i prehistorycznej.

 3. jazmig said

  PRL zbankrutowała, przypominam o tym wszystkim, którym się wydaje, tak jak PiS, że państwo może wszystko dać, czego się ludziom zachce.

  Czyżby?
  Ciekawe co do tej pory się wyprzedaje…
  Admin

 4. Marcin said

  PRL zbankrutowała. Ale ile jeszcze z tego bankruta wyciagnieto, ile fortun powstało. Wiecie co oznaczaloby zrealizowanie tych postulatów? Śmierć paso żyd niczej kasty na zawsze.

 5. AniaK said

  „Wystarczy mi więc polityk sprzeciwiający się rozbuchanym wydatkom państwa, zadłużaniu się za granicą, Genetycznie Modyfikowanym Ohydztwom, mafii urzędniczo-sądowej i anty-kulturze śmierci oraz ohydy, tak hojnie obecnie finansowanej przez nasze biedujące państwo.”

  Żeby zmodyfikować żywność, najpierw trzeba zmodyfikować ludzi. Ludzie Genetycznie Modyfikowane Ohydztwo do przetrwania potrzebuje odpowiedniego paliwa. Ktoś karmiony pieniądzem nie odróżni smaku ryby od gówna 🙂

 6. ojojoj said

  do 3

  PRL nie zbankrutowala, tylko zostala zniszczona przez sankcje chazarow z Zachodu, a potem przez ten sam Zachod wykupiona za bezcen i zrownana z ziemia.

  Z ZSRR tez tak chcieli zrobic, ale tajne sluzby poaresztowaly chazarow udajacych Rosjan i resztki rakiet z glowicami nuklearnymi jeszcze nie sprzedanych wycelowali w Zachod.

  Wynik: Rosja istnieje i nikt z niej nie spieprza (oprocz pejsow), a Polski dawno juz nie ma.

 7. RomanK said

  Zastanawiam sie od 37 lat..dlaczego podpisano sie pod tymi postulatami…i do dzis nikt ich nie wprowadzil w zycie????
  Szlag Komune trafil i przeminil w oligarhie…. KOR, UD, ostaly sie PO PiS, KOD iinne badziewia ///a postulatow- jak nie zrealizowano- tak i nie zrealizuje..zaden meniacy sie polskim rzadem????

 8. revers said

  Postulaty wymieszalay sie z teczkami i kwitami lub postulatem pierwszy milion trzeba ukrasc.

  Mowa o teczkach
  .https://www.youtube.com/watch?v=Iabw9zKV4J4
  jako zabezpieczenie potulatow.

  A ostania akcja plus500 jak najbardziej podchodzi pod punkt 9 ale w sferze dochodow i swiadczen socjalnych.

 9. Miet said

  Re.6.
  Smutne to Panie Romanie ale prawdziwe.

 10. Maćko said

  PZN 03. Nacjokratyzm, a polityka społeczna i prawna – Magdalena Ziętek-Wielomska

  Henryk Piętka za Leonem Petrażyckim przedstawił podział nauk na obiektywno-poznawcze oraz subiektywno-stosunkowe. Nauki obiektywno-poznawcze podzielił na teoretyczne, opisowe i historyczne, natomiast nauki subiektywno-stosunkowe na nauki normatywne oraz celowościowe. Do tych ostatnich należy polityka społeczna, czyli nauka o możliwie najdoskonalszym uporządkowaniu życia społecznego. Należy postawić pytanie, do której/których z tych nauk należy nacjokratyzm.

 11. Grace said

  Panie Romanie i Panie Miet, nie zrealizowano ich poniewaz robotnicy zostali bezczelnie wykorzystani do obalenia socjalizmu w Polsce. Przypominam, że nikt nie mowil o zmianie ustroju, mial to byc poprawiony socjalizm z ludzka twarza. Już w końcu 1980 roku istniały ogromne podziały w Solidarności, która była i wciąż jest przykrywka do gara z zupa gotowana przez wiadomo kogo, na mózgach Polaków, z których ich wyprano. Niech ich wszystkich szlag trafi oszustów, złodziei sprzedawczyków i antypolakow ! A Polacy budzic sie i to szybko i jak mowi Pan Wojtek Olszanski…wy…..ich z Polski!

 12. Rafal C. said

  Komunizmu w Polsce nigdy nie bylo! Byl socjalizm w budowie. Komuna- to okreslenie jest synonimem
  zaklamywania historii. Juz nie socjalizm, ale komuna! I tak saczy sie w mlode umysly klamstwo.
  Po roku 1956 Polska juz nie jest panstwem totalitarnym. Strefa wolnosci wyraznie sie poszerza.
  Jest wlasnosc prywatna (rolnicy,drobni przedsiebiorcy,rzemioslo).Mecenat panstwa doprowadza
  do upowszechnienia dostepu do kultury(teatry i kina objazdowe),domy kultury zmieniaja
  krajobraz polskich wsi.I ja to widzialem! Jasne ze bylo za duzo doktrynerstwa wsrod aparatu
  partyjnego, to przyznam uczciwie. Nalezalo wyzwolic tworcza inicjatywe obywateli ale tylko
  do poziomu powiedzmy 100 zatrudnionych. Dlaczego taka niby z sufitu wzieta liczba?
  Chodzi o to ze Kapital osiagnawszy pewien prog bogactwa siega po wladze.A wladza w
  socjalizmie nalezy do ludu.Ale i ludem nielatwa sprawa. Jak ma za duzo przywilejow
  to hardzieje i chce coraz wiecej. A to jest socjalizm w stanie rozwoju a nie komunizm
  w ktorym: „Od kazdego wedle mozlliwosci, kazdemu wedle potrzeb” Zreszta komunizm
  to utopia a w socjalizmie trzeba sie liczyc z pieniedzmi. Piszac krotko ani socjalizm
  ani kapitalizm to nie zadne zbawienie ludzkosci. Raczej cos sinusoidalnie posredniego.

 13. watazka said

  Dzis podobne pierdoly, jak te w „postulatach” wygadywal Trump w swoim przemowieniu, ktore bylo naszpikowane pustoslowiem, haslami patriotycznymi i obiecankami bez podania szczegolow. Np. w jaki to sposob Ameryka bedzie „First” i w czym??? I gdzie bedzie PIERWSZA??

  Ale mnie sie rozchodzi o cos innego.
  Mianowicie, Trump w zapale entuzjazmu wyrazil sie slowami , cytuje:
  „To Stany Zjednoczone pokonaly faszyzm i komunizm”.
  (Zydy anglosaskie stworzyly i jedno i drugie).

  Takie same brednie wygadywala niedomyta Samanta Power, byla ambasador USA w ONZ.
  Jesli prezydent jest niedouczony jak np. Obama, ktory twierdzil, ze Rosja jest mniejsza i slabsza od USA, a jego wujek wyzwalal Oswiecim- i jesli ambasador najwiekszego panstwa wygaduje bzdury, a kolejny prezydent powtarza rzewne pierdoly – to jakie zaufanie mozna miec do ich obietnic?

  Stany Zjednoczone nie pokonaly faszyzmu – tylko Rosjanie. Natomiast USA zbudowalo kolejny faszyzm: na Ukrainie. ( bo juz raz zbudowaly).

  Zaden komunizm nie zostal pokonany, co widac po Chinach i Korei Polnocnej a takze po amerykanskich korporacjach, ktore rzadza krajem i zyja za panstwowe pieniadze podatnika i sa nie-wybrane przez wyborce .

  A „panstwo” pilnuje kazdego centa zarobionego przez robotnika. Juz nikt nie jest wlascicielem pieniedzy, ktore zarobil. Wszystko zabiera „panstwo” – czy to nie komunizm?
  Maja teraz w planie w ogole pozbawic ludzi pieniedzy.
  Z komunizmu w system niewolniczy?

  Wiec wracajc do zydowskiej propagandy Solidarnosci:
  Solidarnosc nie chciala zadnych reform. Chciala przewrotu.

  Teraz moga sobie zwalac na kogo chca, ale wielu ludzi, ktorzy probowali zadawac pytania i chcieli znac szczegoly tych nowych reform, ktore polegaly na zniszczeniu strajkami produkcji krajowej- juz wtedy pozegnalo sie z zyciem. Przypomne tylko Barszcza, Olszewskiego.
  Innych wyzywano od sowieckich agentow.
  Prawdziwi Polacy, ktorzy probowali bronic majatku narodowego byli nieludzko traktowani jako zdrajcy narodu. Nie bylo dialogu, nie bylo dyskusji. Byly strajki i burdy uliczne; i fabryczne.
  Nie tylko ja pamietam.

  Tlumy rozwscieczone przypominaly molojcow Chmielnickiego.

  Czesto nie wazne, o czym sie gada w czasie kampanii wyborczej. O najwazniejszym sie nie mowi:
  Ze Polacy beda najemnymi zolnierzami oligarchow swiata i beda polskie wojska uzywane do mordowania cywilnej ludnosci krajow swiata. I ze bedzie to Polske bardzo duzo kosztowac.

  A teraz, w kazdej kampanii wyborczej malpy czlekoksztaltne obiecuja … np. stworzyc miejsca pracy!!!!!!!
  Widzial ktos wieksze kretynstwo?

  Po kazdych wyborach ludzie uciekaja z kraju bo nie ma pracy..
  Rzady nie sa od kreowania miejsc pracy.

  Sa tylko i wylacznie od zarzadzania funduszem panstwowym i administracja powierzonych pieniedzy narodu. Te pieniadze, zgodnie z kazdym prawem, kazdej ekonomii, powinny wrocic do podatnika- bo sa jego wlasnoscia..

  Tymczasem ilosc darmozjadow- oligarchow, ktorzy skacza z jednej pseudo-posady na druga, stale wzrasta.
  Zeby taki Radek nie wiem co zrobil i jak Polsce zaszkodzil – do konca zycia zostanie milionerem. Podobnie jak Walesa, Kwasniewski, Duda, Kaczor i cala ta banda pasozytow od Sorosa.

 14. watazka said

  Moj komentarz czeka na decyzje moderatora.

 15. AlexSailor said

  „Chodzi o to ze Kapital osiagnawszy pewien próg bogactwa siega po wladze.”

  O, ktoś jeszcze to rozumie.
  Na dodatek sięga perfidnie, bo nie ponosząc żadnej odpowiedzialności.
  Ciekawe.

  Według moich obliczeń, ten próg to ok. 500 milionów złotych.
  Na pewno nie mniej niż 100 milionów.
  To jest całość posiadanego majątku, a nie tylko gotówki, czy na kontach bankowych.
  To jest dużo, nawet bardzo – równowartość 20-25 tys. ha ziemi rolnej.
  A 100 milionów, to już tylko 4-5 tys. ha – od biedy by wystarczyło.

  Powyżej tego progu należałoby ustawić kofiskatę-podatek.
  Żaden większy majątek nie jest do niczego potrzebny.
  Chyba, że do sięgnięcia po władzę w sposób bezprawny.
  Próg musi być wysoki, bo inaczej władza zacznie obrastać w piórka,
  a pozostały robić koło pióra.

 16. revers said

  Panskie postulaty, jak zawsze sa ujete w nadmiarze jak w karykaturze …

 17. revers said

  re14

  rarczej kapitaly coraz czesciej ograniczone sa granica 100 tys EUR ca pol miliona zotych, potem mozna juz latwo wpasc w widelki dochodow, i ciagnac albo w dol albo do gory jak na wykresie OECD.

  Tylko o tych kapitalach pol miliarda lub 100 mln.wiedza tylko banki i to tylko szefostwo i to nie wszystkich bankow jesli kapital jest miedzynarodowy lub przebywa na dlugich wakacjach w rajach podatkowych.

  Czyli postulat juz nie pierwszy milion trzeba ukrasc, to bylo aktualne w latach 90 ubieglego stulecia, ale jak ukrasc to miliard zeby cos znaczyc, wejsc w te wyzsze widelki dochodowo kapitalowe.

 18. otto hak said

  Władza, przypominam, to odpowiedzialność, a nie przywilej.
  Jakbym miał te 500 mln i martwił się zarządzaniem takim majątkiem, to na jasne anielkie mi jeszcze władza?

  Pozdrawiam Gremium.

 19. AniaK said

  Żeby pewne rzeczy dostrzec, trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Gdyby te postulaty nie zostały spełnione, to oni by tak hucznie nie obchodzili wszystkich uroczystości Solidarnościowych. Dogodzić wszystkim w tak dużym państwie jest rzeczą niemożliwą, dlatego skupili się na garstce wybranych. Oni te obietnice spełnili nawet z nawiązką. Pracę można zmienić w rozrywkę, kluczy do domów i mieszkań niektórzy nie potrafią już zliczyć, służba zdrowia dla wybranych z pakietem XXL, urlop macierzyński wydłużony dożywotnio z wyprawką na dziecko do końca życia (no chyba że dzieciaczki uparte, to obok mamusi i tatusia miejsce na „pracę” zawsze czeka, a bardziej niezależne mogą się realizować w TV, na blogach, facebookach….), wzrost płac zagwarantowany nie tylko do wzrostu cen ale do życia na najwyższym poziomie światowym ……………Żyć nie umierać. Drugiego takiego kraju ze świecą szukać 🙂

 20. Boydar said

  Nie posiadając stosownego kawałka władzy, Panie Hak, stwierdziłby Pan któregoś pięknego ranka, że z tych pięciuset milionów zostało Panu zupełnie nieoczekiwanie 7,20, np. dolara. To z filmu jaki ostatnio oglądałem w nocy, na jedynce chyba.

 21. AniaK said

  http://wyborcza.pl/1,75398,18679335,walesa-to-panstwo-powinno-organizowac-obchody-solidarnosci.html

  Pełna zgoda. Żeby organizować takie obchody m.in za pieniądze ofiar systemu, to trzeba być chamem do entej potęgi.

  SOLIDARNE PAŃSTWO POLIN

  .http://2.s.dziennik.pl/pliki/7393000/7393784-hipsterski-maoizm.jpg

  Drzewo genealogiczne w trakcie. Żeby kogoś nie pominąć proszę o pomoc 🙂

 22. AniaK said

  KRÓLESTWO POLIN

  .http://i.iplsc.com/rodzina-walesow-w-komplecie-grudzien-1988-r/0002IJWO125LM9IQ-C122-F4.jpg

  .http://i.iplsc.com/kwasniewski-prezydentem-wygral-z-walesa/0003NYXQJD98D6SG-C317-F3.jpg

  .https://i2.wp.com/pressmix.eu/wp-content/uploads/2014/04/Polska-w-UE-10-lat-rodzina-Tusk%C3%B3w.jpg?
  fit=600%2C479

  .http://p1.sfora.pl/b5d31728112894ee390cbbfc8a180fd6.jpg

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 23. AniaK said

  Na ludziach zawiodłam się bardzo. Liczę na pomoc Buraska 🙂

  Burasek jest chętny do pomocy. Ostatnio pozwalał się nosić i międlić młodszemu wnukowi, nawet ogonem nie zamachał.
  Admin

 24. AniaK said

  Spokojnie, i o tych pamiętam 🙂

  .http://cdn12.se.smcloud.net/t/pics/t/2010/08/31/EN-00932109-0658_22802167.jpg

 25. Marucha said

  Re 13:
  Solidarnosc nie chciala zadnych reform. Chciala przewrotu.

  Ja to jakoś inaczej pamiętam.

  Przewrotu to chcieli jacyś „przywódcy”, którzy pojawili się ch… wie skąd i ch… wie, kto ich na przywódców wybrał.
  To oni zachęcali do podpalania komitetów, do obalania systemu, do bezsensownych burd i zamieszek.

  Zwykłym ludziom brakowało niewiele zmian, by zaakceptować PRL i tzw. „socjalizm”.

 26. revers said

  hehe, w zachodnich opracowanich o solidarnosci znajdzie sie nazwe Zachodni Bank Uni Solidarnosc – kontrolowany prze CIA. Moze jednak z tych 500 milinow baksow cos zostalo sie w tym banku, ewentualnie po koszmarnych nowych plebaniach z lat 80 tych, gdzie w reprtuarze duchowych patronow Solidarnosci i solidaruchow mozna bylo znalezc stadardowy porno-erotyk tamtych czasow Emanuela na tasmie VHS na magnetowid, a nie szukac po kieszeniach podatnikow lub pookrgostowych nowych bizmanow korzystajacych do dzis z kapitalikow banku Solidarnosci lat 80 tych.

 27. watazka said

  25
  Marucha
  Zdaje sie, ze przywodcy od samego poczatku byli ci sami.
  Akurat bylem w Londynie w 1980 roku sluzbowo, gdy nam Anglicy opowiadali o Walesie. Pierwszy raz czytalem w gazetach angielskich.
  Bylem wtedy w Anglii stosunkowo krotko bo na szkolenieu wiec nie wiem do dzis jak to sie stalo, ze przed wyjazdem nie slyszalem o Walesie a po powrocie w sierpniu juz cala Polska o nikim wiecej nie mowila tylko o Walesie: Co powiedzial, gdzie byl, co pokazal, jak „im” przygadal – jednym slowem celebrytan. Kult jednostki.
  Mielismy klopoty z powrotem z Londynu do Polski, bo byly przeladowane linie, i wszyscy nagle chcieli wracac do domu. Ja tez, ale mialem zarezrewowany bilet od kilku miesiecy przez ministerstwo. Okazalo sie, ze musieli podstawic jakiegos „ANtka” dodatkowego – stara krypa, okropnie trzeszczala, pekala w szwach i koziolkowala w powietrzu – nawet stewardesy piszczaly.
  Byl to jeden z tych momentow w moim zyciu…

  A tu sie okazalo, ze jakies mialo byc porozumienie i rozgowory. W pracy wszyscy podnieceni, o niczym sie nie mowilo tylko o zmianach i ze co panstwowe to drogie a prywatnie wszystko bedzie tansze.
  Mnie jednak Anglicy uprzedzili, ze Polska ma duzy potencjal rynkowy.
  Z Walesy sie smiali.
  Wszytko to bylo strasznie skomplikowane.
  Ale rozezlil mnie Walesa … dlugopisem. Do dzis nie wiem czemu az tak bardzo mnie rozezlil.
  Ja jestem osoba wierzaca ale demonstracyjne przyklejanie swietych obrazkow na dlugopisie do dzis uwazam za ekstrawagancje i pozerstwo.
  Ja do maskotek – talizmanow w samochodzie nad kierownica nie mam pretensji. Bo kierowca wierzy, ze go swiety na obrazku obroni.
  Prosi Boga o opieke.
  Ale na dluuuuugopisie, zeby wszyscy widzieli?? Jak Cejrowski z Matka Boska na podkoszulku?

  I przypomnialo mi sie, co mi Anglicy nagadali.
  Moze dlatego inaczej ogladalem zdarzenia. A potem w pracy, dosc natarczywie namawiali, zeby sie wpisac na liste Solidarnosci.

  Po kazdej prywatnej wizycie -jeszcze w czasie studiow- z zagranicy, zwlaszcza z Anglii -a bylem dwa razy- spowiadalem sie na milicji ze swojego pobytu. Zadawali pytania o roznych kontaktach, organizacjach a nawet pytali o kontakty z Polonia, z Polakami, chcieli nazwisk itp.
  W 1968 roku za rozdawanie ulotek anty-gomulkowskich mozna bylo byc aresztowanym
  A tu nagle, w sierpniu 1980 roku namawiaja mnie do wpisania sie na czlonka NIELEGALNEJ organizacji.
  Wszystkie moje przesluchania mi sie przypomnialy.
  Listy nie podpisalem. Ze strachu, ze mnie znowu beda przesluchiwac a ja mam male dzieci.
  I trudno uwierzyc. Wezwal mnie dyrektor i objasnil, ze takie sa zarzadzenia „odgorne” i trzeba sie wpisac. ” Do nielegalnej organizacji?”. Ja do zadnej, nawet legalnej, nie nalezalem.
  Wszystkie czujki mi sie wlaczyly.
  I tak juz zostalo.
  Tesc pracowal w biurze projektow chemicznych w Krakowie. Pewnego dnia zarzadzili strajk i kazali wszystkim opuscic biuro. Tesc nie przerywal sobie pracy.
  Tesc, stary Lwowiak po Politechnice, bardzo przejety praca, bo mial jakis terminowy projekt do skonczenia zostal pomowiony o … antypolskosc i brak patriotyzmu. Duzo mlodsi od niego pracownicy , wlasciwie jego podwladni, okropnie sie rozgadali bardzo agresywnie wzgledem tego patriotyzmu.
  Nie bujajmy sie. Bylo wsrod tych dzialaczy troche krzykaczy i karierowiczow. Zdecydowanie zniechecali do wspolpracy. A napewno nie mieli cierpliwosci, zeby wyjasniac o co chodzi: „Jak to nie wiesz, o co chodzi? Co z ciebie za Polak i patriota’???
  Ja mysle, ze osoby, ktore braly czynny udzial wtedy w tych „przemianach” patrza inaczej i wspominaja inaczej. Tacy z boku jak my i nasi kumple ze studiow, z ktorymi pasjami gralismy w brydza, ( a z niektorymi wychowywalismy sie razem na podworku) nie rozumielismy tego entuzjamzu.
  Kolega , ktory pracowal na Stalowni byl oburzony, ze mu kazali zejsc ze stanowiska i zarzadzic ugaszenie piecow.
  Zamrozenie pieca kosztowaloby miliony.

  Wtedy wyzywali nas od czarnej reakcji , „nieczulej na wiatr historii” . Teraz od rosyjskich agentow i komuchow.
  Nielatwo byc Polakiem.

 28. Głos Prawdy said

  13. Trump w swoich mowach nie odbiega od ducha amerykańskiego snu, w jego sytuacji lepiej więcej obiecać, zbyt niepewna jest jego przyszłość jako prezydenta. To, że przywódcy Zachodu – USA i Wielkiej Brytanii wykazuja nieuctwo, ignorancję i geograficzny kretynizm – już nikogo nie dziwi, co wcale nie przeszkadza im wzbogacać własne kieszenie, utrzymywać poziom życia u siebie i decydować o losach świata.

 29. RomanK said

  Pani Grace….
  Dlaczego nikt nie zrealizowal postulatow????To bardzo proste.
  Otoz doskonale przygotowywane i kalkulowne prowokacyjne wisdowisko , jakim mial byc ” Bunt Wybrzeza ” moderowany przez sluzby i expertow jacy zamieszkiwali wszystkie chotele Trojmiasta, ngle niespodziewanie i zupelnie nieoczekiwanie zmienil bieg.
  W trakcie zwyciestwem zakonczonego strajku jaki zdazyl juz odwoalc Walesa..na II Bramie Stoczni pojawila sie delegacja Chlopcow z Krosna…
  Ludzie wrocili i podjeto kontynucje strajku solidarnosciowego….tu pierwszy raz pojaia sie tresc nazwty Solidrnosc…strajki rozlewaja sie szeroka fala po calej Polsce….i zmusza to delegacje rzadowa do podpisania….Socjalistycznej Deklaracji -jak bylo i nadal jest 21 Postulatow!!!!
  Prosze pokazcie mi bardziej socjalistyczna deklaracje niz te 21 postulatow..
  Skoro ludzie postawili te postulaty , znaczy ze do tego czasu ten ustroj nie byl ani socjalistycznym ani ludzkim.
  POlacy chcieli socjalizmu z ludzkim obliczem..dlatego rzadli a rzadzacy wpadli w pulapke…podajc sie za socjalistow podpisali sie pod scjalistyczna deklaracja….
  Kim byli okazalo sie natychmiast…nigdy nie meili zamiaru ..njmnijdszego realizowac tego co podpisali bo zadnymi socjalistami nie byli istawac sie takimi nie mieli najmnijszego zamiaru.
  Przyznaje sie do tego sam Jaruzelski w Rozmowie z Kulikowem:

  „Przeprowadzają referenda itd. Tym samym wywiera się presję na Partię. Partia jest bardzo słaba. 600-700 tysięcy członków [PZPR] należy do „Solidarności”. PZPR zgrzybiała. I to jest zrozumiałe. Jeden kryzys, drugi. Kierownictwo dopuszcza się defraudacji. Wśród ludności ma niski autorytet. Jeżeli przeanalizować nasze stosunki z „Solidarnością”, to przez całe półtora roku nie były one pomyślne. Oddziaływaliśmy na nią środkami politycznymi. Wyczerpaliśmy nasze możliwości, teraz potrzebna jest siła. ”
  Iuzyto sily zeby do socjalizmu z ludzka twarza nie doszlo!
  Socjalistyczne pamnstwo z ludzka twarza …obroniloby wlasnosc Nrodu.. inie byloby najmiejszej szansy nato zeby uwlaszczcy nomenklature partyjna majatkiem Polakow zaminiajac ja w oligarchie jaka dzis …sprawuje wladze w Polsce po wieliu charakteryzacjach , operacjach plastycznych ale stale ta sama..parchata Komuna. .

 30. watazka said

  29
  RomanK
  Takie same basnie opowiadaja teraz ci, ktorzy z takim entuzjazmem propagowali majdan. I sa w Wierchownej Radzie.
  U nas ci, ktorzy publicznie wystepowali na majdanie zasiadaj wygodnie w sejmie.
  No i skorzystalo NATO.
  Jak powiada stare, lacinskie przyslowie: Ten to zrobil, kto na tym skorzystal.
  Inne jeszcze przyslowie uczy, ze cokolwiek robisz – patrz konca (respice finem)

  Jesli postep ludzkosci oznacza powrot do jaskin, to Solidarnosc spelnila swoje zadanie. Z nawiazka.

  I od SAMEGO poczatku bylo wiadomo, ze nam Zachod szelenie w tym samobojstwie – spontanicznie- pomagal.

  Jak mozna burzyc wlasny przemysl???

 31. RomanK said

  Jaki wlasny przemysl durniu skonczony!
  Oligarchie uwlaszcza sie zlomujac wszystko!
  Oligatchia uwlaszczyla sie na wlasnosci Nardowej.
  Basnie oferujesz wlasnie ty,,,opowiadali ci Anglicy o Walesie:-)))
  Zyja ludzie , ktorzy byli tego swiadkami i pamiec maja…wsrod ich jestem i ja,.
  To nie Walesa sprzedal Polske Swiatowemu Kahalowi Mamony..ale Jaruzelski…to ta ekipa zlodzieji i ssynow bojac sie o wlana skore sprzedala polski przemysl..i zlikwidowala ten jaki konkurowal z zachodnim….

  http://www.videofact.com/jaruzelnyc2.html

 32. watazka said

  31
  RomanK
  Z nas dwoch zastanawiam sie , kto jest bardziej skonczonym .

  „Zyja ludzie”.. niestety juz wielu nie zyje…
  Teraz sie wszyscy wypieraja, co sie dali wpuscic w maliny.
  Byli ludzie?
  I ja tam bylem i cala moja rodzina i moi wspolpracownicy i moi kumple.

  Ja rozumiem, ze to wielki wstyd sie przyznac, ze sie nosilo zyda – ubeka na rekach!
  Tez by mi bylo wstyd!
  Podczas gdy naiwni gnili w wiezieniach – Walesa przyjmowal w czasie internowania gosci z USA w …palacach.
  Pytanie: Dlaczego Walesa byl internowany w palacu a inni w wiezieniach?

  Pytanie:
  Dlaczego Walesa nie wywiazal sie z zadnego postulatu gdy byl prezydentem???
  DWUKROTNIE!

  Ale widac nie wstyd, ze sie poparlo neokolonializm.
  A teraz pelno w Polsce takich RomanowK. Tez strasza Rosja.
  Jak za dawnych lat.
  Teraz sie juz niektorzy i majdanu wypieraja.

  Zapytaj genialny ajnsztajnie za co Walesa dostal Nagrode Nobla. I skad sie wziely jego miliony na Kajmanach.
  „Tymi oto recami” dorobil sie w Polsce majatku??
  W PRL-u, czy wtedy jak wszystkie zydy rozkradali Polske?
  A moze wiesz gdzie sie podzial caly miliardowy fundusz SOlidarnoaci? Do tej pory nikt nawet nie smie zrobic audytu.
  Tego tez nie wiesz, kogo popierales w wielmi zachwycie

  Walesa z cala ubecja zgotowali Polsce ten los i teraz cala ubecja, lacznie z Walesa jest i byla u wladzy.
  A to przeciez taki sam analfabeta jak i ty.
  Tez nawet ortografii nie zna.

  Ale moze czytac umiesz:

  „Kolorowe rewolucje” i ich organizatorzy a suwerenność i niepodległość państw i narodów. Co łączy polską „Solidarność” z ukraińskim „Majdanem”? | Polska Myśl Narodowa

  https://myslnarodowa.wordpress.com/2014/03/29/kolorowe-rewolucje-i-ich-organizatorzy-a-suwerennosc-i-niepodleglosc-panstw-i-narodow-co-laczy-polska-solidarnosc-z-ukrainskim-majdanem/

  Jak Wałęsa sprzedał Polskę!!! – YouTube

  **
  Jaj jestem durniem?

  Walentynowicz tez?
  Anne Walentynowicz tez ubecja wpuscila w maliny: Jej odwaga zadawania pytan dosc drogo ja kosztowala.

  Pytania zadane kiedys przez śp. A .Walentynowicz p. Wałęsie

  1. Czy pamiętasz , jak w styczniu 1971r. przyznaleś,że na żądanie SB dokonywaleś indentyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu?

  2. Dlaczego oklamaleś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu plotu,podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostaleś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni?

  3. Jak godzileś swoją katolicką moralność z glośnymi przygodami, o które żona robila ci publicznie awantury w 1980r ?

  4. 9 grudnia 1980r przyznano ” Solidarności ” pierwszą nagrodę -30 tys.USD. Co zrobileś z tymi pieniędzmi ?

  5. Co zrobileś z 60 tys.USD nagrody szwedzkiej prasy,które mialeś przekazać na Panoramę Raclawicką,lecz nigdy nie przekazaleś?

  6. Czy mieszkanie na ul.Polanki 52 kupileś,czy otrzymaleś w darze i od kogo?

  7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą?

  8 Czy uważasz za wlaściwe, że glowa Państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

  9 Czy byleś w 1981 r. informowany przez Prezydium MKZ,że M.Wachowski jest kapitanem SB ?

  10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowaleś na jego poczynania?

  11. Czy SB szantażowala Cię ujawnieniem wszczętych postepowań karnych o kradzieże przed Sądem dla nieletnich i Sądem Rejonowym,wymuszając płatną wspólpracę?

  12. Za jakie zaslugi w obozie w Arlamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-tygodniowy pobyt z calą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

  13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA ” lokujcie swe kapitaly w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”. Czy nadal tak sądzisz?

  14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązaleś się ?

  15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A.Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności- jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

  16. Kiedy spelnisz publiczne obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródla, bo „twoje” ksiązki przyniosly straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB ?

  17. Czy nie dosyć już klamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu ?

  Gdańsk , dn. 25.09.1995r. Anna Walentynowicz

 33. watazka said

  7
  RomanK
  „Zastanawiam sie dlaczego nikt tych postulatow nie wprowadzil w zycie..”

  Ulubiony bohater niektorych ciemniakow zyd-ubek byl dwa razy prezydentem i jakos mu to do glowy nie przyszlo.

  A tym „Polakom”, ktorzy zyda-ubeka Walese nosili na rekach i na prezia sobie wybrali az dwa razy ( i do tej pory by wybierali, gdyby mogli) , i nawet do tej pory nie przyszlo do glowy kogo nosili na rekach.
  Ciemniak sie urodzil – ciemniakiem do smierci zostanie.

 34. watazka said

  31
  RomanK

  Takim durniem skonczonym pewnie tez byla Anna Walentynowicz, ktora tez „tam” byla i pamietala – widac zadawanie pytan moze byc niebezpieczne.

  Pytania zadane kiedys przez śp. A .Walentynowicz p. Wałęsie

  1. Czy pamiętasz , jak w styczniu 1971r. przyznaleś,że na żądanie SB dokonywaleś indentyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu?

  2. Dlaczego oklamaleś wszystkich mówiąc o przeskoczeniu plotu,podczas gdy na strajk 14.08.1980r. zostaleś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni?

  3. Jak godzileś swoją katolicką moralność z glośnymi przygodami, o które żona robila ci publicznie awantury w 1980r ?

  4. 9 grudnia 1980r przyznano ” Solidarności ” pierwszą nagrodę -30 tys.USD. Co zrobileś z tymi pieniędzmi ?

  5. Co zrobileś z 60 tys.USD nagrody szwedzkiej prasy,które mialeś przekazać na Panoramę Raclawicką,lecz nigdy nie przekazaleś?

  6. Czy mieszkanie na ul.Polanki 52 kupileś,czy otrzymaleś w darze i od kogo?

  7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą?

  8 Czy uważasz za wlaściwe, że glowa Państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

  9 Czy byleś w 1981 r. informowany przez Prezydium MKZ,że M.Wachowski jest kapitanem SB ?

  10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowaleś na jego poczynania?

  11. Czy SB szantażowala Cię ujawnieniem wszczętych postepowań karnych o kradzieże przed Sądem dla nieletnich i Sądem Rejonowym,wymuszając płatną wspólpracę?

  12. Za jakie zaslugi w obozie w Arlamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-tygodniowy pobyt z calą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

  13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA ” lokujcie swe kapitaly w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić”. Czy nadal tak sądzisz?

  14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązaleś się ?

  15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A.Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności- jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

  16. Kiedy spelnisz publiczne obietnice rozliczenia się z majątku i wskażesz jego prawdziwe źródla, bo „twoje” ksiązki przyniosly straty? Podobnie z obietnicą wyjaśnienia stosunków z SB ?

  17. Czy nie dosyć już klamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu ?

  Gdańsk , dn. 25.09.1995r. Anna Walentynowicz

 35. watazka said

  31
  RomanK
  Nie wiem, kto tu jest wiekszym durniem skonczonym. Napewno taki co sie nawet ortografii nie nauczyl a chce dyskutowac swiatowe problemy.
  Walesa to tez analfabeta.
  Czy RomanK tez nosil na rekach ubeckiego zyda?

 36. Marucha said

  Re 30 i inne:

  Pyta Pan, jak można burzyć własny przemysł, adresując pytanie do Solidarności.

  Czy Pan, do diabła, oszalał? Czy też nas uważa za zdurniałych pojebanych chujów z wyoperowanym mózgiem?

  Kiedy „S” chciała burzyć WŁASNE MIEJSCA PRACY?
  No kiedy?
  Niech Pan to pokaże na byle jakim dokumencie!

  To robotnicy posprzedawali banki, zlikwidowali stocznie, pozalewali kopalnie, unicestwili polską elektronikę?

  KURRRRWA!

  „S” chciała RATOWAĆ zakłady i fabryki, które żydowscy zbrodniarze w rodzaju Lewandowskiego, Kaczmarka, Wąsacza, Balcerowicza itd. sprzedawali za grosze na rozbiórkę.
  Proszę się zapoznać choćby z historią Iglopolu.

  Niech Pan nie odwraca uwagi ani Noblem Wałęsy, ani Einsteinami, ani straszeniem Rosją, ani ociepleniem klimatycznym, ani odkryciem nowych planet ani żadnymi innymi pieprzonymi dywagacjami nie na temat.

  ROBOTNICY NIE CHCIELI OBALAĆ SOCJALIZMU.
  ROBOTNICY NIE CHCIELI NISZCZYĆ WŁASNYCH MIEJSC PRACY.
  TYLKO IDIOTA MOŻE COŚ TAKIEGO MÓWIĆ.

  Ale pewnie dla Pana te różne Geremki, Lewandowskie, Komorowskie, Tuski – to sama esencja robotniczej Solidarności.

 37. Boydar said

  „… za co Walesa dostał Nagrodę Nobla …” – Pan Watażka

  Oczywiście nie wiem, ale wygląda na to, że własnie dlatego abyśmy uważali że miał zasadniczy wpływ na sedno. I po to, aby odwrócić naszą uwagę od faktycznych animatorów. Niestety, zgadzam się z opinią Pana Romana w tej sprawie a Panu się dziwię.

 38. RomanK said

  WIdac patrzylismy na rzeczywistosc z dwoch przeciwnych stron…ja widzialem to co bylo..ty patrzyles w” Przyszlosc:-))) ktora niosl dla Polakow ich nowy prezydent Kwasniewski:-))) I Wybrales przyszlosc…Polakom! Bo tym wybrac nie pzwolono..bo prezydenta jakiego wybrali pana Tyminskiego ..oszustwem wyborczym i falszowaniem pozbawiono szansy na przywdniczenie Polakom.
  To co piszesz- jest czescia zadania- jakie spelniacie ..zaciemniac historie, przewracac fakty do gory nogami..przekrecajac i laczac to co nigdy polaczenia nie mialo.i miec nie moze.
  Twoim zadaniem jest oszukac…omamic i oglupic..zwlaszcza tych co nie pamietaja tego ze wzgledu na mlody wiek. Moze i dodajesz sobie legendy, ze pamietasz te czasy..i ze byles wazna persona jezdzaca na delegacje na Zachod:-))
  Ja wiem ktowtedy jezdzil na delegacje:-))
  Inni tez..
  Uparcie wg przyjetej przez Junte narracji czyli poprostu Hagadah…powtarzasz uparcie, ze to co wystrugali ze swoich agentow Jaruzel z dintojra zlodzieji Polski to Solidarnosc:-)))
  Jaruzelski powiadal swemu przelozonemu, ze w do Solidarnosci przystapilo 600-700 tys czlonkow PZPR////do 11milionowej Solidarnosci…nikt ich tam nei sekowal…
  A po rejestracji nowej oslidarnosci bolkowej…churmrem do niej wstapilo 300tys….
  Czlowieku ..liczby mowia…. ze lzesz= jak pies!
  Polacy wiedza ,ze ich oszukano….wiedza…

 39. Wełna said

  „ROBOTNICY NIE CHCIELI OBALAĆ SOCJALIZMU.
  ROBOTNICY NIE CHCIELI NISZCZYĆ WŁASNYCH MIEJSC PRACY.
  TYLKO IDIOTA MOŻE COŚ TAKIEGO MÓWIĆ.”

  Robotnicy mogli tyle co sobie pogadali – służyli jako wypełniacz, tło, stado szczurów potopione, jak w bajce braci Grimm, przez sprytnych flecistów.
  Postulaty doskonale zastąpiły flet.

  To nie ma znaczenia, co rzeczywiście mogli, a czego nie mogli.
  Chodzi o sprostowanie dezinformacji, że to robotnicy chcieli zniszczyć gospodarkę.
  Admin

 40. Miet said

  Kłótnie na temat Solidarności i bijatyka słowna będą trwać a nawet narastać z biegiem czasu.
  Powodem tego wszystkiego jest fakt, że dyskutanci rzucają ogólnikami, nie podają o jakim czasie Solidarności mówią i co najważniejsze, że nie biorą pod uwagę ciągu zdarzeń jakie miały miejsce w Polsce od 1968, uważając, że sprawa Solidarności była wewnętrzną polską sprawą – ot takim spontanicznym zrywem ludzi pracy.

  Nie można obiektywnie oceniać tamtejszych wydarzeń w Polsce bez analizy stanu Sowieckiego Sojuza. Kto tak na prawdę trzymał wodze tego giganta – bo chyba już nie Breżniew, który był raczej egipską mumią, którą dla gawiedzi sadzano jeszcze na trybunach.

  Czy nie zastanawia Was jeden uderzający fakt, że Praską Wiosnę w 1968 załatwiono w tri-miga i nie pozwolono na jakiekolwiek ustępstwa w Czechosłowacji a u nas było zezwolenie na niekończące się strajki i nawet niemożliwe do zrealizowania żądania podpisano.
  To przecież jeden z wielu dowodów, że zamysł Solidarności powstał nie w Polsce. KOR był wykonawcą tego zamysłu i miał za zadanie nim kierować i trzymać wszystko na wodzy.

  Wszystko KORowi zaczęło się psuć, gdy Solidarność się szalenie szybko rozrosła – mieli za mało swoich ludzi aby to wszystko kontrolować – a na rozwalenie systemu jeszcze było za wcześnie.
  Stąd wynikła „konieczność” stanu wojennego.

  Trzeba przyznać, że KOR wywiązał się ze swojego zadania wyśmienicie dobrze.
  Kto na tym skorzystał, to chyba każdemu jest wiadome i kto do tej pory odcina z tego wszystkiego kuponiki, to też wiadome.

  A my Polacy kłóćmy się teraz do upadłego, skaczmy sobie do gardeł, jaka ta Solidarność była wspaniała albo jaka okropna – tyle nam pozostało.:-)))

 41. Marucha said

  Re 40:
  Panie Mietku, dla mnie „S” to polscy robotnicy.
  Dla innych – to Żydzi, którzy we właściwy sobie cwaniacki sposób przejęli kierownictwo „S”, a także gorsi od nich szabesgoje.
  Ktoś mi na, za przeproszeniem, narobił na wycieraczkę… to moja wina?

 42. Miet said

  Re.41.
  Panie Wacławie – ja z całym szacunkiem odnoszę się do polskich robotników. Mój ojciec był bardzo solidnym robotnikiem, takim był też i mój teść.

  Jeżeli organizacja pod nazwą Solidarność jest dla Pana równoważna ze zbiorowością polskich robotników, to oczywiście, że ma Pan prawo tak uważać.

  Ale dla jakiejkolwiek analizy tego solidarnościowego okresu w Polsce chyba przydałoby się obiektywnie ustalić co to była ta Solidarność. Inaczej będą tylko kłótnie nic nie wnoszące dla młodego pokolenia Polaków. Niczego nie nauczające.

 43. Wełna said

  „Chodzi o sprostowanie dezinformacji, że to robotnicy chcieli zniszczyć gospodarkę.”

  Panie Gospodarzu, niestety nasuwa się porównanie z Powstaniem Warszawskim, gdzie wspaniali młodzi ludzie ginęli nie do końca wiedząc za co ( ktoś im wmówił, że za Polskę) a tutaj robotnicy omamieni hasłami o lepszym jutrze, nie rozumieli co się dzieje w czym uczestniczą.

  Nikt nie pisał, ze robotnicy chcieli niszczyć gospodarkę, – „Solidarność” to nie to samo co robotnicy.

  Panie Watażka, Wałęsa prezydentem był tyko jedną kadencję, poza tym reszta Pańskich uwag b. trafna.

 44. Marucha said

  Re 43:
  Porównanie jest niemal totalnie chybione.
  W Powstaniu Warszawskim dowództwo skłoniło szeregowych powstańców do straceńczej walki.
  W „Solidarności” najpierw byli szeregowi powstańcy. „Dowództwo” pojawiło się później.

  Zresztą – jak by nie było – pierdolenie, że robotnicy chcieli rozwalić swoje zakłady pracy i pragnęli jakiegoś „kapitalizmu”, to brednia. To nie oni chcieli. Tego chcieli Żydzi.

 45. Maćko said

  Pana Watazke poniosla zapalczywosc, bo zazwyczaj dobrze sie go czyta. Troche namyslu i da sie wszystkich pogodzic.

  Pan Miet celnie zauwaza, ze trzeba patrzec na obraz calosci aby zrozumiec poszczególne segmenty.

  System socjalistyczny oparty na centralnym planowaniu mial wewnetrzne klopoty oczywiste i wszytkim nam znane.
  Konieczne byly reformy – poluzowanie typowego dla socjalizmu zamordyzmy ekonomicznego, czyli dosc enericzne uwalnianie z karkanu kontroli i wlasnosci panstwowej rzemiosla, rolnictwa, przemyslu lekkiego. Zachowanie w rekach panstwa energii, kopalni, transportu masowego by Polske wzmocnilo do poziomu konkurencyjnego jesli jeszcze nie z Niemcami to z Wlochami, Francja czy Hiszpania na pewno.
  Na to nie chcieli pozwolic ani Niemcy ani USA

  Co do talentu do pisania Pana Romana, to trzeba przeczytac Spotwarzona Przeszlosc jego pióra … a potem przeprosic jak to wypada gdy czlek sie pomylil.

 46. Boydar said

  Sam fakt liczebności (przyjmijmy te 10 mln. dla „Pierwszej i jedynej”) wskazuje na niemożność przyjęcia jednego określenia, Panie Miet. Sem ne da. Obecnie preferowana urawniłowka i plucie jadem (nie twierdzę że Pańskie) na Solidarność to nic innego jak klasyczne „i co się gapicie obrzygańcy !”

 47. AniaK said

  Re43:

  „Chodzi o sprostowanie dezinformacji, że to robotnicy chcieli zniszczyć gospodarkę.”

  Robotnicy na pewno nie chcieli niczego niszczyć, ale niechcący i oni przyłożyli rękę do ruiny wspólnej gospodarki. Myślę, że w rocznicę powstania Solidarności powinno się odznaczać bohaterów dzięki którym całej naszej gospodarki szlag nie trafił. Ja byłam zawsze chętna do strajkowania ale po pracy. W czasie pracy solidaryzowałam się ze strajkującymi bo nie chciałam mieć na sumieniu nawet łamistrajka 🙂

 48. AniaK said

  Strajki w czasie pracy w prywatnych zakładach to super pomysł, ale w państwowych? Mi to się w głowie nie mieściło.

 49. AniaK said

  Za to że metan nie roz…rdolił im całego zakładu pracy, niektórzy powinni dziękować Panu Bogu za moje przyjście na Świat 🙂

 50. Wełna said

  „Obecnie preferowana urawniłowka…”

  to tak samo jak z „przeklętymi” – gdy do jednego wora wrzuca się Nila razem z pospolitymi bandytami rojem i burym.
  Na takim poziomie dyskusji to możemy sobie jedynie skakać do gardeł – a o to przecież chodzi naszym „elitom”.

 51. AniaK said

  „W dniach 16 i 17 września 2006 roku podczas IV Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, można było zwiedzać najstarszą część kopalni KWK Sośnica. Wśród atrakcji przewidziano zjazd pod ziemię, podróż kolejką, zwiedzanie izby tradycji kopalni i wjazd na 70 metrowy szyb, z którego można było podziwiać panoramę Gliwic.”

  Ale dzięki komu to już nie raczyli wspomnieć 🙂

 52. Boydar said

  Pan Dictum napisał niedawno – ‚lepiej być oszukanym’ (albo coś koło tego). I ja też uważam, że lepiej.

 53. Zdziwiony said

  On wiedział.

  Prymas Polski, Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński zwracając się do delegacji „Solidarności Wiejskiej” 6 lutego 1981 roku powiedział:

  „Mówiłem tu przed chwilą z panem Wałęsą i delegacją z Bielska Białej, że ruch, który zrodził się w Polsce – odnowy moralnej i społecznej – jest wybitnie polski. Ten ruch musi służyć przede wszystkim sprawie Polski, to znaczy ludności polskiej, czy to będzie ludność rolnicza, czy robotnicza, dla zaspokojenia jej potrzeb. Trzeba się strzec, żeby się nie wplątali tacy ludzie, którzy mają inne założenia, którzy są gdzieś uzależnieni i chcą przeprowadzić nie polskie sprawy. Trudno to po nazwisku wymieniać. Ludziom tym zależy na tym, aby Polskę wplątać w jakieś sytuacje polityczne”.

  Stefan Kardynał Wyszyński, „Kościół w służbie Narodu”, Rzym 1981

 54. AniaK said

  „Niby wszyscy męczennicy, z obozu, bracia, koledzy, ale do maszerowania na mszę, a nie do garnka.” (Tadeusz Borowski)

 55. AniaK said

  „– O ludzie, ludzie niespokojni, znowu się wam bić zachciewa – zaskomlił, pociągając płaczliwie nosem. – Mało wam jeszcze, że was bieda bije? Ale nasz Polak, nasz brat, zawsze głupi. W łyżce wody chce utopić brata. (Tadeusz Borowski)

 56. Zdziwiony said

  Re. AniaK

  Jeśli AniaK jest kobietą, to powstrzymam się z epitetami.

  Ten żydokomunista (Tadeusz Borowski), publikując w 1947 roku artykuł Alicja w krainie czarów, zaatakował Zofię Kossak. Odniósł się do Jej wspomnień obozowych zawartych w tomie Z otchłani.
  Co zarzucał Autorce wspomnień? Że np.:
  – jest bigotką,
  – fantazjuje niemal w każdym zdaniu,
  – jest nieobeznana z gwarą obozową,
  – czyni krzywdę innym narodowościom, wyróżniając Polki, a wśród nich katoliczki,
  – wprowadza gąszcz poglądów religijnych, metafizycznych,
  – obok mocno naiwnych dywagacji w relacji obozowej umieszcza jedynie okruchy prawdy,
  – należy w obozie do uprzywilejowanej kasty i właściwie nie wiadomo, jak to się stało, że przeżyła (nie wiedział, że wróciła na Pawiak i czekała na wyrok śmierci?),
  – pisze o Oświęcimiu bezosobowo, nie mając odwagi wprowadzić do powieści i osądzić samą siebie,
  – napisała książkę złą i fałszywą, beznadziejnie słabą literacko, po prostu pamiętnik Alicji z krainy czarów.

 57. rycho08 said

  Nie wierzę…

Sorry, the comment form is closed at this time.