Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ostatnie dane GUS zaprzeczają bajkom Morawieckiego. Polska gospodarka na dobre przestała się rozwijać. Cztery kwartały pod rząd ze spadkiem inwestycji.

Posted by Marucha w dniu 2017-03-01 (środa)

[Czy kiedykolwiek po 1989 polska gospodarka rozwijała się? A jeśli tak – to co z tego mieli zwykli obywatele, a co zagraniczne koncerny i banki?
Admin]

Pod koniec 2016 inwestycje miały wyjść z dołka – zapowiadał wicepremier i minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. Sukces miał być o krok – trzeba było tylko spokojnie poczekać kolejny kwartał. Niestety, najnowsze dane GUS pokazują, że polska gospodarka stanęła na dobre.

Czwarty kwartał 2016 roku był kolejnym, w którym inwestycje spadały. Ostatnim czasem dużych wzrostów był I kwartał 2015 roku. Od początku 2016 cały czas widoczny jest spadek. Największy był w III kwartale – prawie 8 procent, w kolejnym inwestycje spadły o o 5,8 procent. Szczególnie źle wygląda sytuacja w powiązanej z inwestycjami budowlance.

Mimo spadków inwestycji polska gospodarka w czwartym kwartale urosła o 2,7 procent. Zawdzięczamy to głównie napędzanej programem 500 Plus konsumpcji oraz poprawie na rynku pracy. Wzrosła ona w rekordowo szybkim tempie – o ponad 4 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Jak widać zapowiedzi ministra rozwoju, że rozwój gospodarczy w końcu nastąpi okazały się zbiorem pobożnych życzeń. Polski wzrost gospodarczy oparty jest wciąż na konsumpcji, co może zresztą cieszyć Morawieckiego, ponieważ daje to większe wpływy z podatku VAT, na którym oparty jest budżet państwa.

Sytuacja, w której każda aktywność obywatela – od porannej kawy po wieczorną toaletę – zmusza go do płacenia państwu 23-procentowego haraczu w cenie towarów i usług jest bardzo wygodna z punktu widzenia podatkowego oberpoborcy, w której to roli Morawiecki lubi występować najbardziej.

Dane GUS pokazują jednak, że wicepremier nie ma żadnego pomysłu, jak uruchomić ogromną, liczącą 320 mld złotych górę pieniędzy, leżących na firmowych kontach. Obecnie nie są one wykorzystywane ani na inwestycje, ani na podwyżki dla pracowników.

Z jednej strony to wynik chaotycznych pomysłów Morawieckiego na gospodarkę – jego słynny plan został przyjęty po cichu przez rząd zaledwie kilka dni temu, po licznych poprawkach. Z drugiej – ulegania naciskom gospodarczego lobby, które chce utrzymać płace na niskim poziomie poprzez import tanich pracowników z Ukrainy.

To wszystko razem powoduje, że polska gospodarka i budżet państwa coraz bardziej uzależniają się od konsumpcji. W tych warunkach o długoterminowym wzroście gospodarczym i stabilnych finansach państwa możemy zapomnieć. I to na długo, bo jak powiedział wicepremier Morawiecki w wywiadzie radiowym, ma on zamiar pozostać w rządzie co najmniej 12 lat.

http://wolnosc24.pl

Komentarzy 20 to “Ostatnie dane GUS zaprzeczają bajkom Morawieckiego. Polska gospodarka na dobre przestała się rozwijać. Cztery kwartały pod rząd ze spadkiem inwestycji.”

 1. ERROR 404 NSZ said

  Quasimodo, tylko, że w tym przypadku z zewnątrz pięknie a od środka zbukiem trąci…

 2. panMarek said

  Cały ten GUS to jest stare komunistyczne g… obsadzone kardami które często osobiście znały „Stalina” i i ich potomnymi. Tyle w tym temacie.
  Za rządów PO, GUS potwierdzał, że III RP rośnie w siłę a dobrobyt aż się przelewa i nawet nie zauważał, że 1000000 dzieci jest niedożywione i często nawet głodne.
  Proszę uprzejmie szanownych Dyskutantów o korzystanie z własnego rozumu, którego każdemu Pan Bóg dał pod dostatkiem, jako, że nigdy nie słyszałem aby ktoś narzekał na jego brak.

 3. Morawiecki nie jest od zarządzania gospodarką. Morawiecki ma się dobrze prezentować. I tyle.

 4. ERROR 404 NSZ said

  Otóż to, dokładnie.Plus to, że ma pilnować by w długopisie wkład nie wysechł, taki zapier..l…

 5. Re: Artykul..
  No juz widze, jak morawiecky nas wszystkich „wysteruje”…prosto do rynsztoka… Tym razem nie „wyskoczy” z butow 20 milionow, ale wyskocza z butow praktycznie wszyscy ci, ktorzy nie naleza do zydowskiej sitwy…

  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 6. AlexSailor said

  Polska i nasza gospodarka są skończone.
  Po wprowadzaniu 500+ jesteśmy na prostej drodze do likwidacji państwa polskiego.
  Owszem,
  będzie rozwój, będzie wzrost PKB i wzrost jakości życia.
  Ale w stosunku do otaczających nas krajów, a w szczególności do krajów trzeciego świata,
  będziemy zostawać w tyle.
  Będziemy coraz głębiej zanurzać się w niespłacalnym zadłużeniu zewnętrznym i w niezaspokajanych
  zobowiązaniach wewnętrznych jak choćby ZUS, czy dożywotnie pensje niepracujących sędziów.

  Znajdziemy się w sytuacji byłego PRLu, że byle murzyn z buszu, czy obywatel innego państwa trzeciego
  świata, który u siebie mieszka w slamsach, je odpadki, po przyjeździe do Polski będzie bogaczem.

  W obecnych uregulowaniach (bez)prawnych, a w szczególności w przy obecnym nastawieniu władz, społeczeństwa, obecnej mentalności Polaków, prowadzenie działalności gospodarczej w większości dziedzin, jest szaleństwem ze względu na ryzyko.
  Dlatego ludzie świadomi nie podejmują tego ryzyka, co przekłada się na brak inwestycji, emigrację kapitału i ludzi.
  Co spowoduje biedę i zacofanie, bo plany spłaty zadłużenia zakładają przede wszystkim wzrost gospodarczy.
  W drastycznym przypadku, zabraknie pieniędzy na funkcjonowanie państwa (patrz Argentyna, Wenezuela, Grecja, Ukraina).
  W naszym przypadku oznacza to parcelacje kraju, głównie na rzecz Niemiec.
  Pewnie coś dostaną Czesi, Polska-Białoruś, a nawet Rosja (jak w czasie rozbiorów).
  Nie bez powodu tuczy się banderyzm, który umożliwi przyłączenie wschodnich rejonów IIIRP oraz szowinizm litewski.
  Nas nie będzie.
  Może zostawią okrojony batustan z „piosenką i chorągiewką”, żeby mieć gdzie wysyłać niepotrzebnych lub stwarzających zagrożenie Polaków.

 7. Krisent said

  I jaki jest w wniosek z tego artykułu … że tylko dalsze okradanie Polski przez złodzieja TUSKA i Mafijne Fundacje GRU z WSI – „PROCYWILI” oraz zupełna likwidacja Polskiej Gospodarki – kolejnych zakładów pracy po Stoczniach, Kopalniach, Hutach zapewnią ……….. ROZWÓJ POLSKIEJ GOSPODARKI….. PARANOJA …. (Łatwo można sprawdzić że ZŁODZIEJ THUSK ukradł z NBP prawie 30 000 000 000 – trzydzieści MILIARDÓW złotych i zawiózł do Brukseli na wsparcie Państw Strefy Euro do których Polska nie należy) za taką kasę można wybudować mieszkania dla MILIONA POLAKÓW – dając jednocześnie pracę dla tysięcy pracowników na kilka lat. … Złodziej i przestępca KOMOROWSKI ukradł wszystko z Pałacu Prezydenckiego nawet CZAJNIK…. („Niebezpieczne związki”) ……. I tego nam potrzeba …….. WIĘCEJ PO i JESZCZE WIĘCEJ PO aby był wzrost gospodarczy. … Nie wspomnę, że dzięki PO płaciliśmy ROSJI za GAZ ZIEMNY najwięcej w Europie bo 540 Euro a Niemcy płacili tylko 350 Euro …. A więc jeszcze raz … TYLKO WIĘCEJ … PO …. aby był wzrost gospodarczy.

 8. pawel said

  „jak uruchomić ogromną, liczącą 320 mld złotych górę pieniędzy, leżących na firmowych kontach” – Pomyślał, pomyślał, oni o niczym innym nie myślą.

  https://marucha.wordpress.com/2017/02/22/za-tydzien-morawiecki-wprowadza-podatkowy-stan-wojenny-podatnik-nie-bedzie-mial-zadnych-praw/

 9. Amadeus said

  Artykuł został napisany na potrzeby GW TVN i PO. Z artykułu wynika że w 2015 roku wszytko było wspaniale, ale jak PiS doszedł do władzy, jeszcze nie zmienili tabliczek na drzwiach do pokoi po PO, już tym spowodowali że gospodarka się zapada i ponoć z zapadania nie może wyjść. A tu Polskę zapraszają jako obserwatora no G20,a to stoi w sprzeczności z tym artykułem. Wiec czytelnicy co popierają ten artykuł, troche pokory, samokrytyki i krytyki tego co czytacie.

 10. Wlodzimierz said

  No coz, cud nad Wisla sie jeszcze nie powtorzyl i, jak sadze, rychlo sie nie powtorzy bo nikomu z wrogow i zdrajcow na tym nie zalezy a ostatnie trzydziesci piec lat wystarczylo z nawiazka zeby sie on mogl komfortowo zainstalowac i zabezpieczyc wszystko lacznie ze wsparciem madialnym, politycznym i jakim tylko. Bo tez inwestorzy ( wrog i zdrajca ) swiadomi byli smacznego kaska jakim jest Polska i jej spoleczenstwo. Totez miliardy jak plynely strumieniem z Polski tak plynac nadal beda i jest w interesie inwestorow zeby ten trend trwal i ustawicznie rosl. Tak ze, Morawiecki & s-ka moze mowic pisac co zechce mnie wystarczy wyjsc na ulice, udac sie do np Tesco, Kauflandu, Biedronki spojrzec na reklamy bankow ( dziesiec na km2 ) udac sie do Castoramy, Obi, zatankowac w Shell albo StatOil, zakupic cokolwiek ale w opakowaniu z napisami w jezyku obcym, kod kreskowy upewnia mnie z przekonaniu ze, wszystko jest w porzadku, zagrozenie jest nie istniejace – Polska jest w dalszym ciagu kolonia – i to jak !!! Reasumujac, moze bylo by dobrze zeby Morawiecki siegnal po srodki uspokajace albo poprosil, zarliwie, Boga o jakis ekonomiczno-gospodarczy cud bo nie wykluczone ze, jest to jedyne z mozliwych rozwiazan !

 11. gnago said

  rodzimi forsy nie mają państwo nowych firm nie zakłada bo passe to i gospodarka raczkuje. A tyyle patentów do skomercjalizowania grafen , flaris -ten ostatni funkcjonuje zadowalająco ale czy w Polska nie mogłaby na początek zamówić 30 egz? Innowacyjne leki, firmom brak na badania dop. na rynek

 12. Marucha said

  Re 6:
  Po wprowadzaniu 500+ jesteśmy na prostej drodze do likwidacji państwa polskiego

  Tak jest.
  Nie likwidacja przemysłu i zgnojenie rolnictwa, nie banksterzy panoszący się w Polsce, nie kolonialny wyzysk przez Niemcy… ale program 500+.
  Już wiemy.

 13. JerzyS said

 14. galaszek said

  ……polinskie gospodarek przestalo na dobrego sze rozenkranzowywac…….!???????…….
  Aaaaaajjjj (z)wwaaaaaaaajjjjjjj !!!! Nu czemu ten GUS -a kce od tego polinskie gospodarek?,….. nu jak moszna dobre rozkrancowac jakiegos gospodarek jeszeli ono nie bedzi dobre napierwej zwiniety…… przeca to mormalny sze szeby cos szybko rozwinunc czeba to napiersze szybko i dokladnego zwinunc …..przeca gieniusza tego Morowielckie na tego wlasni polega….

 15. Boydar said

  Gospodarka jest jak rozmaryn. Na wiosnę się rozwija a jesienią więdnie i usycha. Uważam, że wbrew wszelkim pozorom jest właśnie jesień a idzie zima. Dokładnie tak jak napisał Pan Gajowy – pożytek z obecnej gospodarki w Polsce ma ktoś zupełnie inny niż my. Cóż więc dziwnego, że odpuścił sobie tzw. rozwój. Teraz ma na głowie większe problemy, można je określić „ratujmy co się da”, za poetą. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy. Potwierdza bowiem moją diagnozę sytuacji geopolitycznej i nie dając wprawdzie gwarancji, daje nadzieję. Żeby coś z sensem zasiać, zagon musi zostać odchwaszczony.

 16. Władek said

  Głupie POLINowe polactwo uwierzyło w chazarskie bajki o rozwoju, gdy tymczasem franko-chazar Morawiecki wbija ostatnie gwoździe do polskiej trumienki….

 17. er said

  KIEDY OSTATNI RAZ POLSKĄ RZĄDZILI POLACY?

 18. Plausi said

  Wystarczą 3 na kryzys

  Fachowcy mogą nas chętnie skorygować, ale o ile sobie dobrze przypominamy, uważa się w kręgach ekonomistów, że spadek gospodarczy w przeciągu trzech kolejnych kwartałów oznacza się jako kryzys.

  „Cztery kwartały pod rząd ze spadkiem inwestycji.”

  Jest wcale nie wykluczone, że tzw. „zagraniczni inwestorzy” masowo wycofali swe spekulacyjne środki finansowe z Polski po zmianie ekipy obdarzonej „zewnętrznymi oznakami władzy”, n.p.

  https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8

  ale takie zjawisko należy raczej uznać za pozytywne, wobec niezliczonych negatywnych zjawisk, gdyby nie fakt, że Polska od przeszło ćwierćwieku jest intensywnie „prywatyzowana”,

  https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#Prywatyzacja

  po „sprywatyzowaniu” większości majątku społecznego maleje zainteresowanie „zagranicznych inwestorów”, no bo niewiele zostało jeszcze do zrabowania, ta resztka jest dla wielu mało interesująca.

 19. Marek said

  Jeszcze zydy nie podniosły VATu w PL do 25% na wszystko?
  Nie rozumiem, co ich powstrzymuje.
  Sanhedryn z Rotszilden nie wydał rozkazu.

 20. Marek said

  Pan Alexsailor pisze całkiem realny scenariusz na kolejny rozbiór PL.
  Zakładam, że polactfo na ziemiach zachodnich, tzw odzyskanych, nawet się ucieszy i po Polsce nie będzie płakać, że wejdą do żydoszkopskiego rajchu.

Sorry, the comment form is closed at this time.