Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Die Welt: reelekcja przeciętnego Tuska to błąd który pogłębi podziały w Europie

Posted by Marucha w dniu 2017-03-11 (sobota)

Zdaniem niemieckiego dziennika polski rząd będzie się mścił [?!??! – admin] za upokorzenie jakiego doznał podczas brukselskiego szczytu.

Christoph Schlitz w internetowym wydaniu gazety stwierdza, że miniony tydzień nie był dobrym czasem dla Europy, którą trapią głębokie podziały. Zdaniem autora reelekcję Donalda Tuska, pomimo sprzeciwu Polski jest przykładem takiego braku jedności. Stwierdza: Merkel and Co. doprowadzili do zwarcia szeregów i do izolacji polskiej premier Beaty Szydło, co sprawiło, że musiała wyjechać z Brukseli jako przegrana.

Według autora Die Welt nie można założyć, że incydent będzie tylko epizodem. Jego zdaniem ta sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje, dla Polski i dla Unii Europejskiej. […] Doprowadzi ona do dalszego podziału w polskim społeczeństwie, stworzy przestrzeń dla antyeuropejskich uprzedzeń i pozwoli silnemu człowiekowi Jarosławowi Kaczyńskiemu na zintensyfikowanie kampanii przeciwko UE [??!? – admin].

Niemiecki publicysta pyta wręcz: Czy warto było za taką cenę ponownie wybierać przeciętnego szefa Rady Europejskiej Tuska?

Schlitz wskazuje, że Polska ma ogromne znaczenie dla europejskiego współżycia. […] Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE. Jego zdaniem Kaczyński będzie mógł odpłacić za lekceważenie podczas negocjacji ws. Brexitu, gdzie będzie już wymagana jednomyślność.

kresy.pl / interia.pl
http://www.kresy.pl

Komentarze 34 to “Die Welt: reelekcja przeciętnego Tuska to błąd który pogłębi podziały w Europie”

 1. ERROR 404 NSZ said

  Dziadek mawiał ; „Im dalej lis od kurnika, tym kury śpią bezpieczniej…”
  Chociaż w tym przypadku żadne to pocieszenie, wstyd to wstyd , ale nie dla Polski tylko tego co spłodził to nieszczęście…

 2. Halszka said

  Facet nazywa się tak naprawdę Christoph B. Schiltz. A poza tym go nie ma. Jest to jakiś pseudonim. Wspomina się o nim „Journalist?” ze znakiem zapytania.

  Pseudonim reprezentuje najwidoczniej opcję „atlantycką”. Zaatakował Tuska za krytyczną ocenę polityki Trumpa wobec Europy. Pytał arogancko, czemu Merkel w ogóle pozwoliła Tuskowi pisać coś takiego. „Czyżby w ogóle nie wiedziała o Tuskowej prozie?”

 3. AniaK said

  „Czy warto było za taką cenę ponownie wybierać przeciętnego szefa Rady Europejskiej Tuska?”

  A może tam za bardzo nie ma w kim wybierać? Na takie stanowiska często trafiają ludzie bardzo przeciętni. Pycha tak pcha ich do przodu, że mądrzejsi nie mają z nimi żadnych szans.

 4. rafal z said

  Po pierwsze ta sytuacja jest pochodną dawania dupy przez PIS. Jakby nie dawali wszystkim po kolei(USA, Ukraina, Niemcy etc) to by nie byli traktowani jak dziwka…

  Po drugie, skoro Kaczor The Great 🙂 wysunął swoją kandydaturę wśród kacyków europeidalnych to musiał być pewien swego. Więc musiało coś się stać. Prawdopodobnie Donald Złotousty oralnie był nie do pokonania tego dnia.

 5. assasello said

  Stanowisko Tuska rzekomo było bez znaczenia. Wszechobecna histeria medialna sugeruje że ma znaczenie ogromne. Jaka jest prawda?

 6. ERROR 404 NSZ said

  ad. 5 Hazazel

  Stanowisko tuzka było nie istotne, jest wpisany w plan „starszych i mądrzejszych” (S. Michalkiewicz)..
  Na marginesie, czy mu na tej brukselskiej misce zle?…

 7. Halszka said

  ad 3
  Pani Aniu, po prostu tam jest zasada że na szefa Rady wybiera się tylko byłych premierów i prezydentów państw UE. Bez wyjątku, zawsze tak było. Zgłoszony kandydat był od dawna jeden: Tusk, na drugą kadencję. Saryusz był bez cienia szansy.

  Obawiam się, że o tym prostym fakcie Jarosława nikt z jego grona pożal się Boże ekspertów nie powiadomił. A może nawet nie wiedział.

  Chociaż sam Saryusz-Wolski przecież musiał wiedzieć. Co mu PiS obiecał jako nagrodę pocieszenia?

 8. jowram said

  http://7777777blog.wordpress.com/2015/11/26/prawdziwy-zyciorys-donalda-tuska/

 9. Franz Maurer said

  Operacja o kryptonimie „27-1” zakończyła się pełnym sukcesem.

  1. Donald Tusk uziemiony na mało znaczącym stanowisku, na dodatek z łatką „przydupasa Makreli”.

  2. J.S.-Wolski wyciągnięty z Platformy.

  3. Polska pokazała Europejczykom, że w UE można mieć zdanie odrębne.

  4. Francuzi chwalą nas za odwagę.

  5. Niemcy zastanawiają się, czy warto było wkurzać Jarka i jakie tego będą dla nich konsekwencje. Poprawi to naszą pozycję w negocjacjach w ramach UE.

  6. Orban się kaja. Poprawi to naszą pozycję w negocjacjach w ramach Grupy.

  7. Przywódcy unijni powoli dochodzą do wniosku, że Polska jest zbyt silnym krajem, aby nim pomiatać.

  8. Rząd polski się skonsolidował.

  9. Totalna opozycja dostała gumową kość, którą się będzie bawić, nie przeszkadzając w reformach.

  10. Grzegorz Schetyna pozostaje przywódcą Platformy i może spokojnie kontynuować dzieło doprowadzania tej formacji do upadku.

  Reasumując: ziarno zostało zasiane, teraz możemy spokojnie czekać, aż wyda plony.

 10. Lam said

  NIE LUBIĄ NASZEGO TUSKA?!
  „Jakiś chłystek się do nas przysiada –
  I bezczelny Va Banque nam powiada!
  Cóż to za pokerowa błazenada!”.
  Zaskoczeni po sobie spoglądają:
  „Kogóż ci Polacy za sobą mają?!”.
  11-03-2017 (2)

 11. Trak said

  Zamiast wybierać pana T. wystarczyło zamiast tych wszystkich korowodów i nacisków postawić puste krzesło we właściwym miejscu lub posadzić jakieś zwierzątko i na to samo by im wyszło ale znacznie taniej.
  Niemcy i tzw. Unia są w obecnym czasie niebywale głupi i niepraktyczni czego bezustannie dowodzą i to zrodzi następstwa, których do głowy nie dopuszczają (abstrahując tutaj od wyboru tego ryżego owczarka).

 12. Niki said

  A nie myślicie czasami, że Kaczyński celowo tak późno zgłosił Wolskiego aby na 100% ponownie został wybrany Tusk? Zauważcie jedno, gdyby Tusk nie został wybrany na drugą kadencję to wróciłby do Polski.A tu co? Jak postawić go przed Trybunałem (co przedtem zapowiadali) skoro nic nie zrobiono w tym temacie (Amber Gold, Smoleńsk itp.) No i przede wszystkim obawa, że po powrocie zjednoczyłby PO, Nowoczesną, KOD a wtedy do przedwczesnych wyborów bardzo krótka droga.
  Była to zagrywka dobrego gracza -Tuska na razie mamy „z głowy” a pokazaliśmy innym krajom że możemy się postawić.

 13. AniaK said

  Re7:
  Pani Halszko,
  coś obiecać skubańcowi na pewno musieli. Myślę że pan Saryusz-Wolski niegłupi i skasował ich na wstępie 🙂 Jeżeli ta propozycja wyszła od pana Saryusza-Wolskiego, to szczegółami się nie interesowali. Pewnie zakładali że prowadzą rozmowy z człowiekiem w temacie.

  Nie wiem jak potoczyłyby się losy pana Tuska gdyby nie szopka pana Kaczyńskiego. Dla odświeżenia UE myślę że zmieniono by twarz. Na moje oko oni jak szczeniaki dali się wciągnąć w walkę kurczaków.

 14. AniaK said

  Gdyby to chociaż była walka kurczaka z kogutem to jakoś bym zrozumiała tą ich jednomyślność. Słabszemu trzeba pomóc. Jeżeli oni na to stanowisko nie mają nikogo lepszego od pana Tuska to kiepściutkie musi być to elitarne towarzystwo 🙂

 15. AniaK said

  Takie coś to rozumiem. Równe szanse…..

  http://sport.interia.pl/sporty-walki/news-abc-54-mamed-chalidow-znokautowal-lukea-barnatta,nId,2367501

  ——
  Nb. Chalidow to jeden z tych adoptowanych „Polaków”. Muzułmański zasraniec.
  Admin

 16. To jest GORSZE od Pyskówki w Kijowie, która WYWOŁAŁA Wielką Rewolucję Francuską, czy Wejścia Węgrów na Śląsk w r. 1474, po którym Moskwa przestała być miastem POLSKIM. Agnieszka Burzyńska napisała: UNIA W SZOKU PO POLSKIEJ SZARŻY a Marcin Król: W EUROPIE WYBUCHNIE REWOLUCJA – tylko, że już nie Francuska a EUROPEJSKA.
  O ile w 2004 r. polska delegacja Zmilczała Lżeństwo Chiraca: MORDA W KUBEŁ za poparcie Amerykanów to teraz Szydło odpowiedziała Ogniem: NIE PODPISZĘ! Hollande: WY MACIE ZASADY, MY PIENIĄDZE. Ja w 2004 r. odpowiedziałem albigensowi Chiracowi, że w 1913 r. wyszła w Krakowie książka PRAWO WYŻSZEJ RASY, w której czytamy, że Francuzki nie są własnością Francuzów tylko ŻYDÓW, więc jeśli Francuzi chcą Wynieść się do Afryki to mogą zamieszkać w Rezerwatach, jak Indianie amerykańscy.
  MK pisze, że To, Co Robi Kaczyński jest LOGICZNE, ale PRZERAŻAJĄCE, że Nie Wie, CO DALEJ? Trudno nie zgodzić się z tym, bo skoro po ujawnieniu przez Rosjan Techniki i Personaliów zamordowania STU POLITYKÓW w Smoleńsku Jarosław Kaczyński nagle UDŁAWIŁ się na pytanie, SKĄD Pochodziła OLBRZYMIA suma, którą polski premier zapłacił za GŁOWY Stu Polityków: Od Merkelowej czy Skądinnąd ???
  Jeśli od Złotej Pani to z Satelitarnej Detekcji Złota, co uzupełniłem, że NIEKONIECZNIE, gdyż mogła być uszczknięta ze Skarbu Włastów, który pojechał do USA, gdzie został Zarejestrowany przez Fed na 750 tys ton złota. To wykorzystała Izba Lordów dla rewindykacji Anglosaskich USA, na co Prezydent Trumpf odpowiedział PO MOIM TRUPIE.
  Mój SUPLEMENT Denuncjacji rosyjskiej – która jest NIECENZURALNA, bo operacja była finansowana przez tajne konta izraelskie na Ukrainie – ZATKAŁ Jarosława Kaczyńskiego i URATOWAŁ Tuska, za którym powinien być rozesłany List Gończy, jak za kilkoma innymi funkcjonariuszami Największego Mordu Politycznego od czasu Katynia, ale JK nabrał wody w usta z powodu Skarbu Włastów i tajnych kont izraelskich, gdzie udał się Generał, który przejął Komendę nad Lotniskiem Smoleńskim.
  JK powtórzył to po ujawnieniu przeze mnie Adresu skarbca Marszałka Goeringa, gdy 48 godzin później w limuzynę Premier Szydło, w której był MON Macierewicz, uderzyła Rosyjska rakieta Przeciwpancerna, co zostało ujawnione dzięki Przypadkowemu nagraniu z autostrady Jerozolimskiej. Gdyby więc na czoło kawalkady nie wyjechała bliźniacza – również Bez Oznaczeń Premiera – limuzyna s pozorantami Premiera i MON – to Wybór Tuska byłby Bez Komplikacji, a tak Premier Szydło odpowiedziała na Satelitarną Detekcję Złota OGNIEM.
  MK pisze, że po Pyskówce w Kijowie burżuazja francuska zafundowała ludowi festiwal Obcinania Głów. Aby tego UNIKNĄĆ, proponuje Sojusz konserwatystów z liberałami. Jeśli jednak do tego dojdzie to będzie Wielkie Obcinanie PENISÓW Niemającym spermy jerozolimskiej od kopulatora Jezusa Chrystusa – jak we Francji.

 17. Marta1973 said

  @9
  Bardzo trafnie pan to podsumował.
  Niestety, dla zwolenników intronizacji syna Władimirowego, są to rzeczy zbyt trudne.
  W dodatku, dla sporej części Dyskutantów, ważniejsza jest zbliżająca się wielkimi krokami obniżka świadczeń resortowych…
  Październik tuż tuż…. 🙂 Co to będzie, jak żyć za nędzne 2 tysiące brutto?

 18. Dinozaur said

  Do 14.: Bardzo słuszna uwaga .

 19. Yah said

  Ad 9 & 16

  Dzieci, nierozgarnięte dzieci wierzące w świętego Mikołaja, w rzeczywistości ludzie podający grabarzowi gwoździe do trumny z Polską.

 20. Yah said

  Ad 9

  „9. Totalna opozycja dostała gumową kość, którą się będzie bawić, nie przeszkadzając w reformach.”

  Rozumiem, że te reformy to plan wpuszczenia 5 mln Ukraińców celem wsparcia Ukrainy w walce z Rosją. Proponuję w ramach reform stworzyć takie ukraińskie ORMO walczące z agentami Putina. W tym wypadku Pani Marta1973 nie będzie miała nic przeciwko wcześniejszym i wysokim emeryturom …… mniemam.

  Większość działających w polityce i zwolennicy tych partii maja ogromne poczucie misji i swojej nieomylności. Nie zauważyli tylko jednego – nie jest to polska misja, a jej celem jest zniszczenie Polski.

  No ale żeby to zauważyć to trzeba być pozbawionym jednej cechy – tępoty.

  Wybór Tuska i sprzeciw Warszawy udowodnił, nie to, że Warszawa prowadzi jakąś samodzielna politykę, a jedynie to, ze kto inny pociąga za sznurki warszawskiej marionetki, a kto inny za marionetki europejskiego teatru lalek.

  „Schlitz wskazuje, że Polska ma ogromne znaczenie dla europejskiego współżycia. […] Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE. Jego zdaniem Kaczyński będzie mógł odpłacić za lekceważenie podczas negocjacji ws. Brexitu, gdzie będzie już wymagana jednomyślność.”

  Uśmiałem się po pachy – „Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE” – chyba żeby jeszcze bardziej dołożyła Polsce i Polakom.

  „Kaczyński będzie mógł odpłacić za lekceważenie podczas negocjacji ws. Brexitu, gdzie będzie już wymagana jednomyślność”

  A to ci zagadka to prezes będzie za Brexitem czy przeciw. Spoko panie Schlitz Kaczyński będzie przeciw, jak by był za to dawno ogłosiłby Polexit, ale nie po to Rettinger wykończył Sikorskiego by jego ( Rettingera) europejski projekt nowego lepszego świata wziął w łeb.

  Schlitz po raz kolejny udowodnił,że Niemcy są po prostu głupi.

 21. AniaK said

  http://fakty.interia.pl/swiat/news-niemieckie-media-tuska-uratowal-kaczynski,nId,2367555

  Ależ oni mają spóźniony zapłon. Już im donieśli. Sami pewnie w życiu by na to nie wpadli.

 22. NICK said

  Spodobał mi się komentarz Szanownego ERROR. (1).
  Modyfikacja na czasy obecne: im dalej kury od kurnika tym bezpieczniejsze.

 23. AniaK said

  @Admin
  A co ma piernik do wiatraka. Pan Chalidow to nie żaden podrzutek tylko człowiek wykształcony na polskim Uniwersytecie, mąż Pani Ewy…..i czy się to Panu podoba czy nie ma polskie obywatelstwo. Widzę że Panu Gajowemu marzy się bliskie spotkanie trzeciego stopnia z Panem Chalidowem 🙂

  Pani Aniu,
  G… mnie obchodzi wykształcenie i żona Chalidowa.
  W swoich wypowiedziach, które zalały Internet, zarzuca Polakom nietolerancje i niesprawiedliwą niechęć do „biednych uchodźców” (tak nazywa najeźdźców!).
  Niech wypier… do Czeczenii, gdzie jego miejsce. Obywatelstwo nic nie znaczy.
  Paszoł won z Polski, gnoju.
  Admin

 24. Yah said

  Po zastanowieniu, myślę, że upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu.

  1. Wybrano Tuska, bo tylko on będzie wypełniał bez zastanowienia wszystkie polecenia – przecież już sprawdził się jako osoba bez własnego zdania.

  2. Pozwolono Kaczyńskiemu odegrać rolę niezależnego twardego polityka, żeby towarzystwo w Polsce nie zorientowało się, że PO, PiS, KOD to jedna wielka niepolska rodzina.

  Przecież stawianie się Kaczyńskiego nic nie dało i nic nie pokazało – bo niby co. Niezależność w sprawach bez znaczenia , ścisłe wypełnianie zaleceń UE w sprawach istotnych.

  Myslę, że UE zostawia Kaczyńskiemu wolna rękę w tworzeniu Ukropolu.

 25. AniaK said

  @Admin cd.
  Może i muzułmanin, ale jedna żona….. Polskich katolików z takim podejściem do tematu to ze świecą szukać. Co drugi w odstępach czasowych ma co najmniej dwie albo trzy żony. W wielożeństwie wiara kompletnie im nie przeszkadza.

  ——-
  Młody jest, jeszcze nie zdążył.
  Paszoł won z nim do Czeczenii.
  Admin

 26. AniaK said

  @Admin cd
  Wzór polskiego katolika – Cezary Pazura. Myśliciel jak diabli.

  .http://superhit.pl/wp-content/uploads/2016/11/pazura.jpeg

  Żony: Żaneta Pazura (od 1989 do 1994), Weronika Marczuk (od 1995 do 2007) Edyta Zając (od 2009)

  To jest prawdziwy zasraniec. Jeszcze rozwód kościelny takiemu się marzy.

  ——
  Co to ma wspólnego z antypolonizmem tego całego Chalidowa?
  Admin

 27. NICK said

  Aaa. AniuK.
  Pozdrawiam Cię!
  Coraz bardziej podoba mi się Twe pisanie i opiniowanie. Jeśli mogę oceniać?

 28. AniaK said

  Re26:
  Nicku, wszystkie miłe słowa pod moim adresem są mile widziane. Mniej miłe po przyjacielsku przedyskutuję z Panem Chalidowem 😉

 29. AniaK said

  @Admin
  Panie Marucha, proszę nie mylić antypolonizmu z antydebilizmem. Można milczeć jak gołębie kupkają człowiekowi na głowę, gorzej jak robi to człowiek. Może Pan Chalidow trafiał na idiotów albo poronione przepisy? Miałam kiedyś znajomą która wyszła za podobnego gostka, i debilizm przepisów z jakimi musieli się zmierzyć i mnie przeraził. Na pewno nieco inaczej wygląda to po znajomości albo w przypadku uprzywilejowanych uchodźców. Dla zwykłych szarych ludzi dostosowanie się do tych wszystkich absurdalnych przepisów wymyślonych przez naszych geniuszy z Wiejskiej to prawdziwy horror.

  ——
  Pan Chalidow sam jest idiotą. Nie obchodzą mnie żadne „moża” ani domysły.
  Może mu to Pani powiedzieć ode mnie.
  Admin

 30. RomanK said

  Pani Aniu..pan Chalidow, czy jak mu tam na miano..jest Czeczenem..i takim umrze. To, ze przyjal obywatelstwo polskie nie upowaznia go w niczym do sadzenia Polakow. Niech zamknie morde, albo wypierdala skad przyszedl!!!! i wezmie ze soba wszystkich biednych ,ktorym wspolczuje do Czeczenii.
  Moge sluchac uwag, impertynencji , nawet glupot, ale tylko i wylacznie od drugiego Polaka na nasze, wspolne tematy…ale jemu od tego wara- bo od razu w ryj…
  Amerykanie sami mieszanina emigrntow..w takim przypadku powiadaja …you don’t like it…leave it!
  Nie chcesz miesz spuchnietego pyska ??..nie dmuchaj do ula!
  Dmuchala pani w ul??? ja tez nie…dlaczego moim obowiazkiem zatem jest zbierac wyrojki????

  TAK JEST!
  Admin

 31. AniaK said

  @Admin
  Przekazałam. Mamed powiedział, że nie zna żadnego Gajowego Maruchy, i Pana zdanie na jego temat kompletnie go nie interesuje.

  Jestem kompletnie załamany brakiem zainteresowania jakiegoś mahmuta…
  Admin

 32. #31 Hadko czytac p. Aniu. Amok jaki Pania ogarnal z tym „strzyzone – golone” ???? Jestem przekonany ze stac Pania na cos wiecej ….
  .https://www.youtube.com/watch?v=Lny0a8wi-Gw

 33. Siekiera_Motyka said

  ISAAK BLUMCHEN „PRAWO RASY WYŻSZEJ”
  Nareszcie naród żydowski jest panem Francji. Rządy i narody uznają len taki oficjalnie. Król hiszpański Alfons XIII z domu Burbońów przybył do Francji w listopadzie 1913 r. Udał się do prezydenta Poin-eare’go na polowanie w Rambouillet. Ale, aby omawiać wspólne sprawy Hiszpanii i Francji uda! się do naszego Edwarda Roischilda. Jego królewska mość, katolicki król Hiszpanii – gos’ciem Żyda! Karo! V, Filip II, Henryk IV, nie przewidzieli tego. Gdy Carlos Portugalski dekorował Rotschilda wielką wstęgą Orderu Chrystusa, zbezcześcił nie tylko dla Żyda swego Boga; ale zbezcześcił siebie samego. Gdy car bułgarski Ferdynand, potomek domów orleańskiego i koburskie-go, przyjechał do Francji dla omówienia spraw swego państwa nie złożył nawel wizyty prezydentowi Fallieres; udał się wprost do naszego Józefa Reinacha, gdzie spotkał ministrów Republiki. Podbój stal się odtąd faktem dokonanym. Wyjaśniłem, że nie chcemy zmusić Francuzów do opuszczenia Francji, jak to twierdzili zuchwale niektórzy z naszych, podnieceni zwycięstwem. Gnębimy tytko Francuzów wyłamujących się z pod naszej zwierzchności, to znaczy garstkę opętańców. Cala masa krajowców uległa i pracowita jest nam potrzebna, jak potrzebni byh’ Heloci Spartanom w Grecji i jak potrzebni są Hindusi Anglikom w Indiach. Wystarczy nam dzierżyć w ręku ster mechanizmu kraju i wykonywać władzę. Możemy ją wykonywać w biały dzień. W ciągu pierwszych 30 łat istnienia Republiki ukrywaliśmy naszą potęgę i nasz postęp; z wiekiem XX rozpoczęła się era żydowska. Panujemy i chcemy, aby świat o tym wiedział. Panujemy nad Francją mocą tego samego prawa, na które powoływali się Europejczycy tępiąc czerwonoskórych i ujarzmiając Kafrów i mieszkańców Konga; prawa rasy wyższej nad rasą niższą. Prawo to jest prawem natury. Wyższość rasy żydowskiej i jej prawo do władania stwierdzone są samym faktem władania. Zwyciężeni biją czołem przed oczywistością. Krajowcowi francuskiemu nie brak pewnej inteligencji. Zaczyna on rozumieć, co może zyskać, godząc się z nieuniknionym. Zabiega o nasze pouczenia, nasze rady, nasze pobudki we wszystkich gałęziach pracy politycznej, ekonomicznej, artystycznej, filozoficznej, literackiej. Wszystkie klasy narodu kształtują się w szkole elementarnej, w Liceum w Sorbonie, w wielkich wyższych zakładach naukowych. Tam pospólstwo nabywa kilka tych wiadomości. ”

  http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=19139

 34. karlik said

  Ja tam chyba jestem stary i niekumaty..
  Jak wpisuję w Google „Christoph Schlitz +Die Welt”, to powinienem ten artykuł dostać, ale go nie ma, czyli albo rozmawiamy o bajkach, albo u mnie działa cenzura(?) Wtedy proszę o link do tego artykułu, bym się z nim w oryginale zapoznał, bo znam język Goethego…

Sorry, the comment form is closed at this time.