Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Pamięci gen. Stefana Mossora

Posted by Marucha w dniu 2017-03-14 (Wtorek)

Obchodzimy 70-tąj rocznicę Operacji Wisła, akcji podjętej w 1947 r. przez Wojsko Polskie celem rozbicia organizacji Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), zbrojnego ramienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Gen. Stefan Mossor w 1946 roku z attache wojskowym Francji przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.


UPA w latach 1944-47 działając na terenie tzw. Zakierzonii, jak nacjonaliści nazywali ziemie polskie, takie jak Chełmszczyzna, Bieszczady, Nadsanie i Sądeczczyzna, pozostałe przy Polsce po jałtańskiej zdradzie anglosaskich „sojuszników” Polski, a do których Ukraińcy rościli sobie pretensje i zamierzali oderwać je od powojennego państwa polskiego.

Można przypuszczać, że tak jak w przypadku Ziemi Lwowskiej i Podola nacjonaliści w ostateczności pogodziliby się z przyłączeniem tzw. Zakierzonii do ZSRR, gdyż wówczas to oni staliby się rzeczywistymi beneficjentami w przyszłości, co widzimy dzisiaj na przykładzie wspomnianych ziem włączonych do ZSRR w 1944 r.

Stawiam hipotezę, że nacjonaliści ukraińscy, w razie gdyby nie doszedł do skutku wybuch III wojny światowej, tj. wojny Zachodu z ZSRR, jako rozwiązanie zdecydowanie mniej ich satysfakcjonujące, ale jednak na przyszłość bardzo dla nich korzystne, przyjęli plan włączenia przynajmniej części ziem, do których rościli sobie pretensje, do ZSRR.

Osiągnąć to zamierzali przez ciągłe utrzymywanie stanu anarchii na tych terenach, który to stan dowodziłby indolencji władz polskich i w związku z tym mógł doprowadzić do reakcji potężnego ZSRR.

Rachuby nacjonalistów jednak zdecydowanie zawiodły. Operacja Wisła położyła skutecznie kres bandyckiej działalności UPA znaczonej zbrodniami, mordowaniem ludności polskiej, niszczeniem mienia itp.

Jest faktem nie podlegającym dyskusji, że bazę dla działalności UPA stanowiła ludność ukraińska tych terenów.

Oczywiście nie wszyscy Ukraińcy, ale wystarczająco wielu, aby utrzymywać przez trzy lata oddziały UPA, aby mogły one niepostrzeżenie atakować, grabić i mordować, aby mogły one znikać bez śladu w rozlicznych kryjówkach będących nie do utrzymania bez pomocy miejscowej ludności. Państwo polskie podjęło decyzję trudną, ale jedyną jaka w tamtejszych warunkach mogła przeciąć spiralę terroru i uzdrowić sytuację.

Postanowiono przesiedlić ok. 150 tysięcy Ukraińców, Łemków i Bojków na tereny Ziem Odzyskanych stosując zasadę ich rozproszenia wśród polskiej większości.

Rzeczywistość po Operacji Wisła dowodzi i słuszności powyższych założeń, jak i skuteczności ich przeprowadzenia. Ale nawet pomimo faktycznego podcięcia działalności UPA, fakty takie, jak próby organizacji oddziałów banderowskich także na Ziemiach Odzyskanych świadczą na rzecz tych założeń i słuszności ich wprowadzenia w życie.

Nie była to akcja komunistyczna.

Tak, została podjęta przez rząd polski zdominowany przez komunistów, ale oczywisty brak ideologicznych podstaw akcji (w sensie ideologii komunistycznej), opinia ogromnej większości Polaków w tej sprawie, tych którzy przeżyli rzezie na Kresach Płd-Wsch., a także tych, którzy pamiętali przedwojenną działalność antypaństwową nacjonalistów ukraińskich, dokonywane przez nich akty terroru, a także żywa pamięć tych, którzy widzieli na każdym kroku ukraińską kolaborację z hitlerowskim okupantem, pozwalają stwierdzić bez żadnych wątpliwości, że była to operacja pożądana przez Naród Polski, konieczna i słuszna pod każdym względem.

Nie ulega też najmniejszej wątpliwości, że przeprowadziłby ją także każdy inny rząd polski, który hipotetycznie mógłby po wojnie sprawować władzę w Polsce, gdyby losy polityczne wojny potoczyły się inaczej.

Jest rzeczą niewyobrażalną, aby rząd złożony np. z ludowców i narodowców, szczególnie doświadczonych przez ukraiński nacjonalizm z jakichś nieznanych, tajnych powodów mógł nie podjąć podobnej decyzji. Nawet rząd sanacyjny, którego powstanie było oczywiście po wojnie niemożliwe, ale przyjmijmy to czysto hipotetycznie, z całą pewnością zrobiłby to samo. Tak, że za wykonawców Operacji nie można uznać komunistów. Problemy Wojska Polskiego z elementem niepolskim znamy wystarczająco dobrze, jednak to nie wystarczy, aby twierdzić, że sprawstwo wojskowe było komunistyczne.

Grupą Operacyjną Wisła dowodził wybitny polski wojskowy, przedwojenny pułkownik dyplomowany, autor cenionej wysoko książki „Sztuka wojenna w warunkach nowoczesnej wojny”, po wojnie generał brygady i dywizji, Stefan Mossor. To On był autorem koncepcji Operacji Wisła i tą koncepcję przeforsował na posiedzeniach Państwowej Komisji Bezpieczeństwa i rządu. Nie jest to dla Niego ujmą, wręcz przeciwnie, jest to powód do chwały.

Gen. Mossor był później prześladowany przez stalinowców, których dzieci i wnuki stanowią dzisiaj w środowisku „Gazety Wyborczej”, dawnej Kultury paryskiej itd. główny front obrony krwawych zbirów z OUN/UPA i nie tylko. W 1950 aresztowany, w 1951 skazany w procesie pokazowym generałów na dożywocie i degradację. Tak stalinowska Judeo-Polonia traktowała bohaterów.

Dzisiaj ostracyzm dotknął generała ze strony ich ideowych spadkobierców, a także ze strony kompletnie oderwanych od rzeczywistości, chorych z nienawiści do jednej tylko Rosji, piłsudczyków.

Adam Śmiech
http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 12 to “Pamięci gen. Stefana Mossora”

 1. revers said

  http://www.defence24.pl/562346,rezygnacja-dowodcy-komponentu-wojsk-specjalnych

  W Polin nadal obowiazuja standardy marny ale wierny partii
  o najlepszym sorcie koszernosci

  http://www.defence24.pl/562346,rezygnacja-dowodcy-komponentu-wojsk-specjalnych

  Odwolano gen.Guta na sic! osobista prosbe , a juz po kilku godzinach byl nowy ge. Marchwica, gen. Polko ubolewa, ale nie ma ludzi nie zastapionych.

  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/505971,nocna-zmiana-w-sluzbach-odwolali-4-generalow-szefow-sluzb-specjalnych.html

  Nawet w cigu jednej nocy mozna dokonac zmiany pierwszego szeregu generalow.

  Szykuja sie na konfrontacje z wschodem ?

 2. semperparatus said

  Oczywiście…akcja Wisła była słuszna…ale dużo skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby przesiedlenie ludności ukraińskiej nie na Ziemie Odzyskane…gdzie przez dziesięciolecia utrzymywali „w ukryciu”swój banderowski i antypolski szowinizm…ale-w całości-na Ukraińską SRR.Oczywiście…takie przesiedlenie mogłoby się odbyć tylko za zgodą Stalina…ale może jednak dałoby się taką zgodę uzyskać?To by rozwiązywało w 100% problem ukraiński w Polsce…a tak…po wielu latach potomkowie tych przesiedleńców…znowu wystąpili przeciwko Polsce i Polakom…

 3. Moher49 said

  Gdyby nie generał Mossor to mnie by pewnie nie było. Chwała tobie ś.p. Generale.
  Przed II WS w Bieszczadach nie było konfliktów narodowościowych. Zamęt zaczęli w czasie wojny wprowadzać grekokatolicy popi. Przy pomocy Niemców miała powstać samostijna Ukraina. Dzięki Generałowi i KBW nie powstała. Mówiła mama, żal jej było tych ludzi, szli z kościelnymi chorągwiami i płaczem na stację w Zagórzu skąd wywieziono ich na zachód. Ale striłci UPA pochowali się w zamaskowanych ziemiankach i kąsali. W Stoku Chryszczatej mieli swój szpital. Kiedy widzieli, że nie mają szans dostali rozkaz – iść tam gdzie was nie znają, zmienić nazwiska i wchodzić do struktur administracji państwowej. Weszli i działają. Polskie rządy są pro-ukraińskie.

 4. revers said

  http://www.defence24.pl/562346,rezygnacja-dowodcy-komponentu-wojsk-specjalnych

 5. revers said

  W Polin nadal obowiazuja standardy marny ale wierny partii
  o najlepszym sorcie koszernosci

  link ad4

  Odwolano gen.Guta na sic! osobista prosbe , a juz po kilku godzinach byl nowy ge. Marchwica, gen. Polko ubolewa, ale nie ma ludzi nie zastapionych.

  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/505971,nocna-zmiana-w-sluzbach-odwolali-4-generalow-szefow-sluzb-specjalnych.html

 6. Birton said

  Piłsudski był agentem niemieckim , tak jak Kaczyński wtyczką żydowską , to wiedzą wszyscy, żadna tajemnica

 7. Birton said

  holocaust Polaków na Wołyniu prowadzony był przez Ukraińców stokroć okrutniejszymi metodami niż holokaust żydowski i tego porównania się Żydzi obawiają !
  wszyscy Polacy czekają na unicestwienie Ukrainy, może oprócz Żydów, ale Żydzi to nie Polacy tylko obywatele polscy, przeważnie polskojęzyczni
  ukraiński Majdan to robota międzynarodowego żydowskiego banksterstwa, agenci Mosadu byli na miejscu, wszyscy to wiedzą

 8. Birton said

  warto również dopisać : banderowskiej Ukrainie śmierć, Lwów zawsze polski!

 9. Kazik said

  Wielu banderowców wtopiło się w społeczeństwo polskie przy pomocy dokumentów po zamordowanych . Były tak samo cenne jak kosztowności , za które urządzili się na tzw . zachodzie . Odtworzona struktura poszczególnych band wykazuje , że ten i ów o pseudonimie ” Woron ” , wcześniej ” Żidoriez ” …. , nie zginął i nie został aresztowany .

 10. revers said

  Anglicy nie pieprzyli sie wiekszosc kozakow z SS Galizen, innych posilkowych wlasowcow odeslali Stalinowi, ci co stawiali opor rozstrzelali na miejscu i nikt ich nie sciga, ani zlego pamieta przez jakies angielskie IPN, jeszcze gruby szmal za niemieckie zoldy odebrali, tylko Anders przerobil ich na Polakow by w Kanadzie nadal nie gorsza krecia robote robili Polsce, oraz jak w Ad2.

 11. Lovshak Russkij Agient said

  Ad. 2 Tak bardzo chciałbym Semperpararus widzieć cię jako Bogu Ducha winnego Lemka potraktowanego z buta i zwyzywanego od Upowców i wypierdolonego z całą rodziną na Ukraińską SSR z tobołkiem w ręku, ale rozumiem że punkt widzenia zależy od Punktu siedzenia, no i ofiary muszą być, o ile nie dotykają nas samych i naszych rodzin

 12. Lovshak Russkij Agient said

  Ad. 10 Tak super, nie pieprzyli się z żadnymi rosyjskimi dezerterami, tak lizali dupe Stalinowi, że wszystkich zwracali co do jednego, nie ma co Angielska duma i moc przed Słońcem Stalina świeciła jak czarna dupa w nocy, z Polakami co chieli wolnej Polski i wywiązania sie z przedwojennych zobowiązań też się nie pieprzyli, no ale o tym cicho sza

Sorry, the comment form is closed at this time.