Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Piskorski nie zamierza popełnić samobójstwa

Posted by Marucha w dniu 2017-03-14 (wtorek)

Sprawa przedłużenia aresztu tymczasowego dla Mateusza Piskorskiego trafiła do sądu apelacyjnego. Sąd nie odrzucił apelacji, ale i nie przyznał jeszcze jej zasadności.

Podczas rozprawy odwoławczej 7 marca okazało się, że będący aresztowanym Mateusz Piskorski nie ma żadnego wglądu do akt sprawy, która się toczy przeciwko niemu. Ot taki „drobiazg” na który nie zwrócił uwagi sąd postanawiający o aresztowaniu.

Nie oszukujmy się. Nie jest to żadne tymczasowe aresztowanie, które miałoby zabezpieczać prawidłowy przebieg postępowania; nie pozwolić ukryć się podejrzanemu czy mataczyć w sprawie.

To jest klasyczny areszt wydobywczy, który polega na wielokrotnym przedłużaniu tymczasowego aresztowania mającym na celu złamanie podejrzanego i wymuszeniu na nim przyznania się do stawianych mu zarzutów.

Ale już i z samymi zarzutami też jest problem.

Początkowo jak pamiętamy był to zarzut szpiegostwa na rzecz Chin, Iraku, bądź Rosji.

Sam Piskorski w liście, ocenzurowanym przez prokuraturę i wysłanym przed kilkoma dniami do dziennika „Rzeczpospolita” pisze, że te zarzuty: „nie wiążą się w żaden sposób z określonym w art. 130 kodeksu karnego przestępstwem szpiegostwa (…) W zarzutach tych mowa jest natomiast wprost o rzekomym »manipulowaniu« przeze mnie opinią publiczną, a zatem dotyczą one prowadzonej przeze mnie działalności politycznej i eksperckiej (…) Nawet przyjmując istnienie inspiracji zewnętrznych, czego w moim przypadku nie sposób stwierdzić — tego rodzaju aktywność nie jest w Polsce penalizowana”.

Może i nie jest, ale siedzieć za to można.

I to blisko rok bez wyroku.

Rozmowa z prokurator z nadania PiS, Anną Karlińską, wygląda prawdopodobnie mniej więcej w ten sposób:

— Dlaczego jestem przetrzymywany w areszcie?— pyta Piskorski.
— Bo jest pan winny panie Piskorski! — odpowiada prokurator.
— Czemu jestem winny?
— O, proszę pana! Za dużo chciałby pan wiedzieć. To jest utajnione!

Tę, eufemistycznie mówiąc, wadę postępowania dostrzegł sąd apelacyjny, który jeszcze póki co od partii rządzącej nie jest tak uzależniony i nakazał dostarczyć Piskorskiemu uzasadnienie decyzji z lutego o przedłużeniu aresztu do 18 maja 2017 roku.

Mogą Państwo nie wierzyć (też miałby z tym problem), ale rozprawa ta w I instancji odbywa się w ten sposób, że sąd wysłuchuje prokuratora i obrońcę (bez udziału samego zainteresowanego), którzy przedstawiają argumenty za dalszym uwięzieniem i przeciw niemu.

Następnie sąd zamyka rozprawę i kilka godzin później już bez udziału stron, a więc i bez potrzeby uzasadnienia swej decyzji, ogłasza postanowienie.

I właśnie to pisemne uzasadnienie, do którego Piskorski będzie mógł się odnieść, sąd apelacyjny nakazał mu natychmiast dostarczyć, a podjęcie decyzji merytorycznej odłożył do dnia 15 marca.

Coś się ruszyło też w końcu w polskich mediach, czego dowodem przytoczony powyżej tekst w „Rzeczpospolitej”, który nieśmiało jeszcze poddaje w wątpliwość zasadność oskarżeń Piskorskiego o szpiegostwo.

Z polską prasa jest jednak bardzo źle, z dnia na dzień coraz gorzej i coraz trudniej oczekiwać od niej rzetelnej, obiektywnej informacji.

W maju ubiegłego roku Reporterzy bez Granic, już po objęciu władzy przez PiS, obniżyli pozycję Polski w Światowym Rankingu Wolności Prasy. Polska spadła z 18. miejsca na 47. Spadek o 29 miejsc jest sprawą bez precedensu. To absolutny rekord w gronie badanych 180 państw.

„Wolność polskich mediów i pluralizm są w niebezpieczeństwie” — uznała międzynarodowa organizacja. Wolności głoszenia idei innych niż te, które wyznaje partia rządząca wraz z aresztowaniem przewodniczącego partii „Zmiana” też stały się tez coraz bardziej wątpliwe.

Dlatego cieszy fakt, że po blisko 10 miesiącach odsiadki w areszcie wydobywczym, sprawą Mateusza Piskorskiego zainteresował się prestiżowy niemiecki „Spiegel”.

Niestety na razie nie udało się w nim opublikować tekstu i nagłośnić na Zachodzie tej sprawy, ponieważ także i adwokat Piskorskiego, odmówił rozmowy z dziennikarzem „Spiegla”, zasłaniając się tym samym co prokuratura — utajnieniem sprawy!

Trudno uwierzyć, że obrońca nie skorzystałby z okazji, by lepiej upublicznić draństwo polskiego wymiaru sprawiedliwości, którego ofiarą stał się jego klient. To przecież mogłoby mu jedynie pomóc. Zdaje się, że w państwie PiS strach zatacza coraz szersze kręgi.

Może Piskorskiego powinien bronić jakiś adwokat bez polskiego obywatelstwa? Taki nie miałby co stracić i nie poniósłby ryzyka utraty prawa do wykonywania zawodu?

Nadzieje na uwolnienie Piskorskiego 15 marca, podczas kolejnej rozprawy w sądzie apelacyjnym, nie są zbyt duże.

Być może sąd ten chce naprawić jedynie ewidentne łamanie procedur i prawa podejrzanego do obrony, by następnie czyniąc zadość formalnościom przyklepać decyzje sądu niższej instancji?

Niewątpliwie PiS połknął żabę, z którą nie wie co zrobić.

Połknąć się boi, bo Piskorski nieraz w listach z więzienia do przyjaciół podkreślał, że nie zamierza popełnić samobójstwa. Ale i wypluć trudno, bo żaba wróci w postaci wyroku wobec III RP w Strasburgu.

I jak to potem wytłumaczyć obywatelom, że przy takich nadużyciach władzy w „wolnej i demokratycznej, szanującej swobody obywatelskie” Rzeczpospolitej, jest tu jakieś prawo i jakaś sprawiedliwość?

Jarosław Augustyniak, polski publicysta, Warszawa
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 16 to “Piskorski nie zamierza popełnić samobójstwa”

 1. Sedzia i Anna Karlińska (mianowana przez Ziobre 04.04.2016 ) prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, sa w wyjatkowym „klopse prawnym”. Obie powinny wziasc jak najszybciej „chorobowe”, poki czas. Bo za spartolenie sprawy obie maja skonczona kariere..!!!! Podpuszczona mlodziutka Karlinska dala sie wykiwac AWB i Maciarewiczowi (bedacego w stanie jasnosci pomrocznej). Piskorskiego uwieziono 8 Sierpnia 2016 i jedynym „dowodem” jest …”rzekome nawoływanie do federalizacji Ukrainy…”…(co nie moze byc panelizowane…to jest opinia osobista), Najglupsze jest to ze Poroszenko znacznie wczesniej niz Piskorski, bo 6 Kwietnia 2015 stwierdzil na posiedzeniu komisji konstytucyjnej w Kijowie ze, ” .Jestem gotowy na przeprowadzenie referendum w sprawie struktury państwa, jeśli uważacie, że jest to konieczne..” ( za Deutsche Welle)
  .http://www.polskatimes.pl/artykul/3813827,ukraina-petro-poroszenko-jestem-gotow-przeprowadzic-referendum-w-sprawie-federalizacji-panstwa,id,t.html
  Oczywiscie na takie dictum banderowcy zagrozili Poroszence ze mu utna glowe…. Juz to potwierdza problem kojarzenia faktow u Maciarewicza….Znaczy pomylil Piskorskiego z Poroszenko. Czyzby Maciarewicz byl jak i Putin za zachowaniem jednosci Ukrainy !!!! Jak pisalem wczesniej, oczywiscie Putin to gracz co bierze wszystko co na stole i bierze na swoich warunkach. To co sie dzieje obecnie w Kijowie wskazuje na to ze Poroszenko zniknie ze sceny politycznej Ukrainy wczesniej niz Piskorski z wiezienia…Wiecej o wyssanych zarzutach http://cheops4.org.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1752

 2. Sedzia i Anna Karlińska (mianowana przez Ziobre 04.04.2016 ) prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, sa w wyjatkowym „klopse prawnym”. Obie powinny wziasc jak najszybciej „chorobowe”, poki czas. Bo za spartolenie sprawy obie maja skonczona kariere..!!!! Podpuszczona mlodziutka Karlinska dala sie wykiwac AWB i Maciarewiczowi (bedacego w stanie jasnosci pomrocznej). Piskorskiego uwieziono 8 Sierpnia 2016 i jedynym „dowodem” jest …”rzekome nawoływanie do federalizacji Ukrainy…”…(co nie moze byc panelizowane…to jest opinia osobista), Najglupsze jest to ze Poroszenko znacznie wczesniej niz Piskorski, bo 6 Kwietnia 2015 stwierdzil na posiedzeniu komisji konstytucyjnej w Kijowie ze, ” .Jestem gotowy na przeprowadzenie referendum w sprawie struktury państwa, jeśli uważacie, że jest to konieczne..” ( za Deutsche Welle)
  .http://www.polskatimes.pl/artykul/3813827,ukraina-petro-poroszenko-jestem-gotow-przeprowadzic-referendum-w-sprawie-federalizacji-panstwa,id,t.html
  Oczywiscie na takie dictum banderowcy zagrozili Poroszence ze mu utna glowe…. Juz to potwierdza problem kojarzenia faktow u Maciarewicza….Znaczy pomylil Piskorskiego z Poroszenko. Czyzby Maciarewicz byl jak i Putin za zachowaniem jednosci Ukrainy !!!! Jak pisalem wczesniej, oczywiscie Putin to gracz co bierze wszystko co na stole i bierze na swoich warunkach. To co sie dzieje obecnie w Kijowie wskazuje na to ze Poroszenko zniknie ze sceny politycznej Ukrainy wczesniej niz Piskorski z wiezienia…Wiecej o wyssanych zarzutach
  .http://cheops4.org.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=1752

 3. Regina said

  Pan Mateusz Piskorski będzie miał nauczkę, że dla takich bezwolnych obywateli, nie warto się poświęcać. Jedni organizują idiotyczne manify, inni marsze wolności z zadymami, ale jak trzeba przeciwstawić się bezprawiu i wystąpić przeciw bestialstwu, to ogony pod siebie i tyłki w trok.Widocznie zasługujemy na takie,a nie inne rządy.

 4. Zerohero said

  Również tak uważam Pani Regino. Niestety ok. 60% do 80% populacji w każdych warunkach okazuje się zwykłym bydłem. Nawet gdy prywatnie są to osoby miłe, sympatyczne, dobre, pracowite i zdolne, to na poziomie większej zbiorowości zamieniają się w bydło ślepo posłuszne władzy. Dlatego NIE WARTO nadstawiać za nich karku. Dlatego każdy ktokolwiek coś znaczy (miliarder, polityk) nie nadstawia za bydło karku, ale kombinuje jak by tu kosztem bydła skorzystać coś dla siebie.

 5. Bogaty Miś said

  ad 3i4
  Niestety muszę się zgodzić z tymi opiniami. Jedyne co pozostaje, to zadać sobie pytanie, czy w czasie gdy Liga Polska Narodowa, w końcu XIX wieku przystepowała do swej pracy u podstaw „idąc w lud”, aby go politycznie uświadomić, nie było równie zle, a może nawet gorzej.

 6. Siekiera_Motyka said

  Ad. 4 – 🙂

  Bo ludzi tresuje władza.

  .https://www.youtube.com/watch?v=1YQ_zeaGgig

 7. Yah said

  Ad 4 i 5

  E tam Panowie, Pan Mosiek zaraz napisze, że trzeba się wzajemnie uczyć i nadstawiać kark za Mośka siedzącego na kanapie we Francji ;D

 8. Regina said

  Ad.4. Dziękuje za wsparcie i pozdrawiam. A jak ludziom jest obojętny los p.Piskorskiego,to widać po ilości komentarzy.Nawet artykuł o kotkach (zresztą,bardzo fajny), przebił stokrotnie sprawę p.Mateusza. Blisko rok siedzi niewinny człowiek w więzieniu, tylko dlatego,że chciał poprawnych relacji z naszym sąsiadem. Myślę,że najbardziej nie spodobało się to naszym sąsiadom zza Odry.Dobre relacje z Rosją,to przełożyłoby się na handel z Rosjanami. Niemcy, pomimo sankcji, handlują z Rosją,ilę się tylko da, a w tej dziedzinie są strasznie pazerni. Dlatego też,straszą nas Putinem.Dobre relacje, przyjazne stosunki z Rosją,to również bezpieczeństwo Polski. Zawsze stokrotnie mniejsze jest prawdopodobieństwo, że napadnie na nas zaprzyjażnione państwo,niż wrogie. Również Ameryka, zainteresowana jest, aby mieszać między nami.Amerykańskie żydostwo nie może zcierpieć tego,że Rosja stała się bogata i silna.Jelcyn się im bardzo podobał,Putin nie.

 9. Bogaty Miś said

  ad7.
  Naiwny Miś pyta kto to jest pan Mosiek?

 10. Yah said

  Panie Misiu a taki jeden co Yaha w Gajowce nie lubi bo Yah to gajówkowa Kassandra 😉

 11. xxx said

  reżyser „Swiata według Kiepskich” to chyba prorok…:))))
  .https://www.youtube.com/watch?v=RIUhwFS7WTw

 12. Yagiel said

  w innych wątkach wspomina się żołnierzy polskich zdobywających więzienia w celu uwolnienia więźniów politycznych, a nawet nie-polskich żołnierzy wyzwalających obozy koncentracyjne, tj. ich więźniów – gdzie ci żołnierze?
  A film od Siekiera_Motyka powinien być pokazywany w gimnazjach obowiązkowo – nauczycielom także. Jeszcze są gimnazja.

 13. Rick said

  Z Piskorskim jest jak ze Smoleńskiem.
  Nie dlatego, jest źle, że zdarzyła się ta katastrofa. Bo katastrofy a nawet zamachy się zdarzają.
  Ale dlatego, że jej nie wyjaśniono.
  Analogicznie:
  Nie jest to złe, że Piskorski siedzi w areszcie, bo areszty po to są, aby ktoś w nich siedział.
  Ale złem karygodnym jest to, że nikt z władzy nie chce wyjawić dlaczego Piskorski siedzi.

  Państwo III RP po raz kolejny daje tysięczny argument na to, że jest nie tylko państwem niesprawiedliwości, ale państwem łamiącym prawo, zatem jest państwem przestępczym.
  Oby więcej takich dowodów, abyśmy na zawsze wyleczyli się z nawrotów wrodzonej naiwności, można powiedzieć głupoty.

 14. Carlos said

  Ja za takie poglady jak przedstawiaja p. Regina i Zerohero, o malo nie zostalem pobity na Gajowce.

 15. Yah said

  Ad 13

  „Oby więcej takich dowodów, abyśmy na zawsze wyleczyli się z nawrotów wrodzonej naiwności, można powiedzieć głupoty.”

  Nic dodać nic ująć panie Rick. Problem w tym, że nikt się nie chce leczyć z tej głupoty i naiwności. Większość nadal myśli – „a może będzie dobrze”, „a może mnie się uda”, ” a może Pan Mosiek każe mi działać dla dobra Polski i Polaków” i tak będzie do ostatniego naiwnego Polaka, tylko czy jakiś nienaiwny, przebiegły jak wąż się ostanie ?

 16. sredni said

  Piss przegra pamiętajcie!!!!!!
  .,https://www.youtube.com/watch?v=fOVi5SamG6g

Sorry, the comment form is closed at this time.