Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

94% Ukraińców chce po raz kolejny przyjechać do pracy w Polsce

Posted by Marucha w dniu 2017-03-17 (piątek)

Tak wynika z raportu firmy IPF Group, który powstał na podstawie zewnętrznych badań. Ukraińcy są grupą specyficzną – imigranci zarobkowi rzadko kiedy aż tak pozytywnie oceniają warunki pracy.

W komunikacie wydanym przez firmę zlecającą badanie czytamy:

„Znalezienie pracownika, który jest jednocześnie emigrantem zarobkowym i zadowolonym z pracy pracownikiem, jest trudnym zadaniem. Obcokrajowców zazwyczaj do pracy poza granicami własnego kraju zmusza sytuacja życiowa i godzą się na wszelkie warunki, aby zdobyć pieniądze.
Jednak, jak pokazuje nasze wewnętrzne badanie, Ukraińcy w Polsce czują się bardzo dobrze i chętnie zostają u nas na dłużej. Chwalą oni zarówno wysokość zarobków, jak i samą Polskę, która jest ich tymczasowym domem. Sam fakt, że prawie wszyscy deklarują chęć ponownego przyjazdu do Polski, napawa optymizmem”.

Ukraińcy w zdecydowanej większości, jak wynika z raportu, nie czują się w Polsce prześladowani, doceniają gościnność i nie narzekają też szczególnie na polskich pracodawców:

„Ukraińcy w zdecydowanej większości (71%) dobrze oceniają zarówno pracodawców, jak i atmosferę panującą w miejscu pracy, podczas gdy tylko 3% respondentów ma negatywne zdanie na ten temat. Najwięcej trudności sprawia pracownikom słaba znajomość naszego języka, na którą wskazuje 33% osób; aż 21% ankietowanych wskazało na trudności urzędowe jako główny problem związany z zatrudnieniem w naszym kraju. Wśród zalet pracy w Polsce najczęściej obywatele Ukrainy wymieniali wynagrodzenie (40%) oraz podkreślali, że Polska jako kraj zdecydowanie ‚da się lubić’ (35%)”.

Spośród ukraińskich pracowników w Polsce, co znamienne — połowa ma wykształcenie wyższe [czyżby kolejny napływ inżynierów, lekarzy, architektów i mikrobiologów? – admin]. 32 procent ma w ręku fach (zasadnicze zawodowe), co piąty ma wykształcenie średnie.

Co więcej, temat zatrudnionych w Polsce sąsiadów zza wschodniej granicy, podjął też portal forsal.pl — który zapytał zatrudnionych Ukraińców o to, ile pieniędzy zarobionych nad Wisłą wysyłają swoim bliskim w kraju. Okazuje się, że „odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Najwięcej osób (28%) zadeklarowało kwotę do 200 zł, natomiast 18% odpowiedziało, że wysyła do rodziny ponad 1 500 zł miesięcznie. Natomiast co siódmy pracujący w Polsce Ukrainiec przeciętnie wysyła rodzinie 750-1 000 zł.”

WP Money podaje, że dzięki napływowi imigrantów bezrobocie w Polsce spada szybciej niż kiedykolwiek. „Stopa bezrobocia spadła w Polsce w lutym do 8,5 proc. i są to poziomy rekordowe w czasach III RP. Pracodawcy zgłosili w lutym do urzędów pracy 134,7 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 12 tys. więcej niż miesiąc temu”. W lutym właśnie swoje badanie przeprowadzała firma IPF Group.

Antonina Świst
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji
https://pl.sputniknews.com

W jaki sposób napływ cudzoziemskich pracowników może zmniejszyć bezrobocie w Polsce, nie wiemy, ale na pewno ktoś nam to wytłumaczy.
Admin

Komentarzy 10 to “94% Ukraińców chce po raz kolejny przyjechać do pracy w Polsce”

 1. Marcin said

  „W jaki sposób napływ cudzoziemskich pracowników może zmniejszyć bezrobocie w Polsce, nie wiemy, ale na pewno ktoś nam to wytłumaczy”.

  To proste.Tubylec zmuszony przegraną z tanim ukraińcem wyjedzie za granice do pracy i już w UP statystyka się poprawi.

 2. osoba prywatna said

  Ukraińcy i polski rynek pracy
  Straty polskich pracowników

  Polscy pracownicy szczególnie ci niewykwalifikowani muszą konkurować z tańszymi Ukraińcami, których zatrudnianie wspierają jeszcze polskie urzędy. I przegrywają. Przykładem jak to wygląda mogą być ostrołęckie szklarnie. – Wraz z końcem marca firma PGO zwolniła około 100 pracowników. Na miejsce tych osób zatrudnić ma pracowników z Ukrainy, którym już szykuje noclegi w dotychczasowych szatniach pracowniczych. Mało tego, zarząd na jednego pracownika dostanie podobno z Powiatowego Urzędu Pracy 20 tys. zł. – pisała oburzona zwolniona na forum Moja Ostrołęka. Takie przykłady można mnożyć. – Przykład Chłodni i Limito w Grudziądzu, włoskich zakładów Pini w Kutnie i setek innych. W Pini zwolniono Polaka za to, że pokłócił się z Ukraińcem o… Wołyń, UPA i Banderę! Inna znana firma mająca poważny udział w rynku lodów w Polsce – praca jest sezonowa pracownicy z Ukrainy zostali zatrudnieni na 8 miesięcy, z czego spora część poza sezonem, kiedy nawet dla stałych pracowników jest ciężko zorganizować pracę. Polski pracownik sezonowy może tylko pomarzyć o tak długim zatrudnieniu. Do tego Ukraińcy otrzymują wyżywienie i zamieszkanie, Polak musi sobie to sam, za własne pieniądze zorganizować. Bez dotacji nie wyobrażam sobie, by było to w jakikolwiek sposób opłacalne dla zakładu, a jest opłacalne, w końcu kierują się maksymalizacją zysku. Chodzi po prostu o nierówne traktowanie. We własnym kraju jesteśmy traktowani gorzej, niż osoby nie będące jego obywatelami. – żalą się zatrudnieni tam Polacy.
  http://prawy.pl/47767-ukraincy-psuja-polski-rynek-pracy/

 3. otto hak said

  I o to chodzi, o to chodzi (Młynarski). Żeby Polacy mieli głodowe płace jesli w ogóle płace.
  Tu się nie ma co żalić, najwyżej poskarżyć do bramowego.

  Umrzemy wiedząc.

 4. Archer said

  Ale bzdury. Wiadomo, rosyjski portal „sputnik” dla Polaków, chce żeby jak najwięcej Ukraińców do Polski przybyło. Im więcej jest mniejszości, tym państwo jest mniej stabilne pod każdym względem, co Rosji jest na rękę wobec wrogiej im Polsce. Ukraińcy tak samo w rozmowach narzekają jak Polacy, że ich oszukują pracodawcy, jest drogo itd. I nie jest prawdą, że co drugi Ukrainiec przybywający do Polski ma wyższe wykształcenie. Wielu Ukraińców dopiero się w Polsce roboty uczy, bo na Ukrainie gospodarka leży, prawie nic się nie buduje i nie produkuje.

 5. Carlos said

  powtarzam drugi raz: Ukraincy to kon trojanski, dostarczony, by rozwalic Polske, jak Albanczycy rozwalili serbskie Kosowo.

 6. otto hak said

  Panie Carlosie, ale Ukraińców sie zniszczy po wykonaniu zadania, podobnie jak meksykańscy lekarze niszczą tasiemca wprowadzonego w trakcie kuracji odchudzającej. Natomiast muzułmanscy Albańczycy maja sie doskonale, dziękuję bardzo.

 7. Władek said

  Mają w Polsce swojego człowieka przy korycie, to ciągną ile wlezie…

 8. Głos Prawdy said

  Jest dobry moment w tym wszystkim. Może nauczą się kultury i staną się katolikami. Ale moim zdaniem Polska – dla Polaków! nie dla ukraińców, białorusinów, rosjan, chińczyków czy kogokolwiek innego. Jak już pisałam musi być pewna granica, po której trzeba powiedzieć STOP, tym bardziej migrantom z Ukrainy. Polacy muszą walczyć że wszystkich sił, by w kraju można było żyć normalnie, a nie wyjeżdżać na zarobki. Niebespieczenstwo rozpuszczenia się w zachodniej mentalności i zapomnienia swych korzeni i tradycji.

 9. Carlos said

  Albanczycy muzulmanscy maja ochrone Usraela i taka sama beda mieli ochrone Ukraincy- juz zreszta maja. Chcialbym sie mylic, ale rzymianie ciagle walcza z panstwami narodowymi i niestety , udaje sie im. Jugoslawie rozwalili pod pretekstem religijnym. Polske tak nie mogli, wiec wprowadzaja tasiemca banderowskiego. Szykuja sie do nowego rozdania kart, do nowej Jalty. Moj Wroclaw bedzie niemiecki a Lwow polski i wszedzie kociol etniczny. Poza tym, za duzo ludzi na Ziemi, wiec trzeba swiatowke sprowokowac.

 10. Kowalski said

  POLACY NIE MOZECIE SLUZYC ;;;;;BOGU I MAMONIE.ALBO diabel albo BOG

Sorry, the comment form is closed at this time.