Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno

Posted by Marucha w dniu 2017-03-19 (Niedziela)

W rozmowie z Kresami.pl poseł Tomasz Rzymkowski (K’15) mówi, że ws. ustawy zakazującej propagowania banderyzmu w Polsce, która od kilku miesięcy jest blokowana przez PiS, jest „drugie dno”.

Poseł skomentował też sprawę ukraińskiego zbrodniarza Michaela K. [Michael Karkoc, mieszkający w USA – admin], a także projekt uchwały upamiętniającej bł. bpa Grzegorza Chomyszyna.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Tomasz Rzymkowski przypomina, że klub Kukiz’15 już trzykrotnie składał wniosek o włączenie do porządku obrad Sejmu sprawozdania komisji sprawiedliwości i praw człowieka ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Zgodnie z propozycją Kukiz’15 dotyczy ona zakazu i penalizacji propagowania w Polsce banderyzmu, a także podważania ludobójstwa na Wołyniu.

Sprawozdanie to pochodzi jednak sprzed ponad 4 miesięcy – z 8 listopada ubiegłego roku. Od tamtej PiS blokuje włączenie go do porządku obrad, a tym samym – głosowanie nad projektem.

– Nasz wniosek trzykrotnie spotkał się z blokadą ze strony przedstawicieli PiS. Przede wszystkim marszałka Terleckiego, z którym trzykrotnie rozmawiałem i który trzykrotnie zapewniał mnie, że zostanie to dopuszczone do porządku obrad – mówi poseł Rzymkowski. Dodając, że „czuje w tej sprawie podwójne dno”.

– To nie wynika z niechęci do naszego projektu ustawy, ale do procedowanego wspólnie z nim projektu rządowego, tzw. ustawy o zakazie nazywania niemieckich, hitlerowskich obozów koncentracyjnych „polskimi obozami śmierci”, która zawiera w sobie szereg błędów i mankamentów – wyjaśnia poseł.

Zaznacza, że projekt wzbudza liczne wątpliwości natury prawnej. Brakuje w nim m.in. kontratypu, czyli okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, z tytułu prowadzenia badań naukowych. – To główna przyczyna, dla której projekt leży w „zamrażarce” już piąty miesiąc – mówi Rzymkowski.

Poseł Kukiz’15 zaznacza, że wcześniej jego klub liczył na możliwość porozumienia się z PiS w tej sprawie, a teraz „z czystego pragmatyzmu” nie będzie już składał kolejnych wniosków w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu. Zwraca uwagę, że regulamin Sejmu przewiduje, że wnioski, które zostaną odrzucone w ciągu 2 miesięcy będą poddawane pod głosowanie Sejmu.

– Liczymy, że wówczas, gdy z mocy prawa Sejm będzie rozstrzygał nad punktem spornym, to wówczas Wysoka Izba w większości poprze dopisanie do porządku obrad sprawozdania komisji. Tym bardziej, że sam projekt został przez nią zaakceptowany i spotkał się z dużą aprobatą ze strony Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN oraz szefów prokuratury Instytutu. Liczymy, że większość posłów PiS poprze to, a ewentualne poprawki do projektu rządowego zostaną wówczas przedłożone i poprawione. I że całość wreszcie znajdzie swój koniec – mówi parlamentarzysta.

Poseł Rzymkowski odniósł się również do sprawy Mychajło/Michaela K, którą od wielu miesięcy zajmował się szczegółowo nasz portal. Kresy.pl były w zasadzie jedynym medium, które od ub. roku badały sprawę Karkocia i informowały na bieżąco o postęp w postępowaniu, współpracując z brytyjskim badaczek holokaustu, dr Stephenem Ankierem.

13 marca IPN oficjalnie podał, że tożsamość Karkocia została potwierdzona, a prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie skierował do sądu „wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michaela K.”, podejrzanego „o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną”.

– Bardzo się cieszę, że moja interwencja oraz posła Bartosza Jóźwiaka w jakiś sposób zdopingowała policyjnych ekspertów do przygotowania stosownych wniosków dowodowych, potrzebnych prokuraturze – mówi poseł, zwracając uwagę na determinację prokuratury IPN w tej sprawie.

– Cieszę się także, że media bardzo się tą sprawą zainteresowały. Portal Kresy.pl i agencja Associated Press monitorowała tę sprawę od wielu miesięcy, a nawet lat. Ponadto, także Mariusz „Max” Kolonko zwrócił na tę sprawę uwagę i wystąpił z apelem do władz USA, domagając się ekstradycji Michaela K. – stwierdził Rzymkowski.

Poseł zwraca uwagę, że Mychajło K. zataił w swoim wniosku wizowym i wniosku o nadanie obywatelstwa USA fakt, że był oficerem Waffen-SS, gdyż zablokowałoby mu to wyjazd do Stanów Zjednoczonych. A teraz może to doprowadzić do utraty przez niego obywatelstwa USA, a tym samym nawet deportację na Ukrainę.

Klub Kukiz’15 złożył również w Sejmie projekt uchwały ws. uczczenia pamięci bł. bpa Grzegorza Chomyszyna.

– Bardzo bym chciał, żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbyło się posiedzenie komisji kultury i środków przekazu. I żeby Sejm przyjął naszą uchwałę przez aklamację. Tym bardziej, że zbiega się to ze 150 rocznicą urodzin bł. bpa Grzegorza Chomyszyna – można powiedzieć, patrona pojednania polsko-ukraińskiego.

Rzymkowski przypomina, że bł. bp Chomyszyn, jako Ukrainiec i grekokatolik, sprzeciwiał się narracji i polityce ukraińskich nacjonalistów nawołujących do eksterminacji polskiej ludności. – On jeszcze za życia jednoznacznie wypowiedział się o polityce prowadzonej przez abpa metropolitę grekokatolickiego Lwowa, Andreja Szeptyckiego. Jego świadectwa jest kontrświadectwem w kontekście toczącego się postępowania beatyfikacyjnego abpa Szeptyckiego – mówi poseł.

Dodaje, że może to nawet doprowadzić do zablokowania tego postępowania, także z uwagi na czyny metropolity lwowskiego, który przyczyniał się do rozsiewania zbrodniczej i antychrześcijańskiej ideologii ukraińskiego nacjonalizmu.

– Struktury kościoła grekokatolickiego walnie przyczyniły się do późniejszego ludobójstwa na Wołyniu. Z kolei bł. bp Grzegorz Chomyszyn był orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego w oparciu o tradycję chrześcijańską, cywilizację łacińską, rozumienie prawdy, dobra i piękna na sposób uniwersalny – zaznacza Rzymkowski, dodając, że współpracował on blisko m.in. z zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów ministrem spraw wewnętrznych II RP Bronisławem Pierackim.

– Bp Chomyszyn był orędownikiem pojednania i braterstwa naszych narodów, więc moim zdaniem polski parlament powinien go uczcić. Tym bardziej, że jego postawa powinna wpisywać się zarówno w polską, jak i ukraińską rację stanu. On powinien być patronem pojednania między naszymi narodami – mówi poseł Rzymkowski.

http://www.kresy.pl/

Pojednanie polsko-ukraińskie? Kim są „Ukraińcy”? 
Z Rusinami nie musimy się jednać, bo to nasza krew. Z Chazarami nigdy nie będzie żadnego pojednania.
Admin

Komentarzy 10 to “Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno”

 1. Bo-bola said

  Kto powiedział, że Moskale
  Są to bracia dla Lechitów,
  Temu pierwszy w łeb wypalę
  Przed kościołem Karmelitów.

 2. Moher49 said

  Na Podolu płacze kamień, hen pod lasem jest ten kamień
  Podolanka siadła na nim, samiusieńka jak ten kamień.
  Siedzi, szlocha, ręce łamie. Gdzie jest prawda, a kto kłamie?
  Oczy we łzach, głos się łamie. Jaka prawda i kto kłamie?

  Jak rozpoznać panie Gospodarzu kto Chazar a kto Rusin ?. Po czynach ich poznawać – będzie za późno.

 3. Władek said

  W tej sytuacji PiS musiałby penalizować sam siebie, ponieważ jest to organizacja reprezentująca interesy banderowców w Polsce.

  Posłuchajmy przez chwilę jak „Naczelnik” pozdrawia swoich zwolenników:

 4. Lam said

  BRACIA
  Słowiańscy bracia: Lech, Rus i Czech
  Krwią spłynęli z ręki wyrodków.
  Bo na ich drodze stali:
  Polak Dzierżyński, Żyd Trocki i Gruzin Stalin.
  16-09-2014

 5. Boydar said

  Uwzględniając że wzmiankowani „moskale” nosili wówczas lub nieco wcześniej dziwnie niemieckobrzmiące nazwiska, to ja się z tym chemicznym (1) zapodaniem w pełni solidaryzuje.

 6. Lam – Twoja opinia jest mądry -Ваша думка є наймудрішою

 7. Lam -Twoja opinia jest mądry

 8. Boydar said

  Jurij, gdybyś rzeczywiście był nieżywy, to wiedziałbyś jak było. A Ty tylko miło teoretyzujesz.

 9. Lily said

  Re 3;Wladek
  „Zwolennikow”?,raczej swojakow”lepszy sort”.
  Naczelnik to niebezpieczny, nieprzewidzialny,
  obrzydliwy osobnik,,a Jego czorne slepka,
  mowia same za siebie. A,slowa Pana naszego Jezusa Chrystusa”po owocach ich poznacie”,
  do Naczelnika pasuja jak ulal.

 10. […] Tekst wzięty z    https://marucha.wordpress.com/2017/03/19/rzymkowski-dla-kresow-pl-blokowanie-przez-pis-ustawy-o-pen… […]

Sorry, the comment form is closed at this time.