Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szwecja na czele innowacyjności

Posted by Marucha w dniu 2017-03-19 (Niedziela)

Szwecja po raz kolejny plasuje się na czele rankingów innowacyjności w gospodarce. To właśnie w tym skandynawskim kraju wskaźniki cyfryzacji są najwyższe na świecie, a dodatkowo wartość inwestycji w sektor technologiczno-finansowy również osiągnęła najwyższy poziom na globie.

Państwa nordyckie ogółem w ciągu ostatnich dziesięciu lat przyciągnęły blisko 16 proc. wartości inwestycji venture capital, stąd według raportu Deloitte na ich terytorium znajduje się 24 proc. najszybciej rozwijających się firm w Europie, choć jednocześnie kraje te generują ledwie 2 proc. światowego PKB.

W tej części Europy dodatkowo istnieje największa ilość start-upów czyli młodych firm, które są przejmowane kiedy osiągają wartość ponad jednego miliarda dolarów.

W szwedzkiej stolicy znajdują się też największe przedsiębiorstwa produkujące gry komputerowe, ponieważ w Sztokholmie założono firmy Mojang AB i King Digital Entertainment, które generują ogromne zyski dzięki sprzedaży wyżej wspomnianych produktów. Wśród innych technologicznych inicjatyw wartych setki milionów dolarów należy wymienić SoundCloud oferujący streaming usług audio, zastępującą książkę telefoniczną aplikację TrueCaller, operator płatności Trustly, czy też oferujący mobilne finanse dla firm iZettle.

Sukces szwedzkich firm w dużej mierze wynika z faktu, iż jest to relatywnie niewielki kraj, stąd powstające w nim innowacyjne firmy od razu są nastawione na ekspansję poza granice państwa. Ponadto Szwecja może poszczycić się długimi tradycjami w sprawie nauk technicznych, bowiem już w 1827 r. powołano do życia Królewski Instytut Technologiczny, odpowiadających za 30 proc. szwedzkich praw badawczych w sektorze technologii.

W latach 90. ub.w. rząd postanowił wspomóc sektor cyfrowej gospodarki, dlatego oferował chociażby ulgi podatkowe dla wszystkich osób decydujących się na zakup komputerów osobistych, a ponadto zdecydowano się na zbudowanie infrastruktury szerokopasmowego Internetu przy użyciu włókien optycznych. Ostatecznie rozwój technologiczny Szwecji został doceniony przez Światowe Forum Ekonomiczne, które okrzyknęło ten kraj najbardziej zdigitalizowaną gospodarką świata.

Globalny Ranking Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego plasuje natomiast Szwecję na 6. miejscu, właśnie dzięki jej dynamice innowacji, wysokiemu udziałowy wydatków na badania i rozwój, a także liczbie pracowników zaangażowanych w prace badawcze i rozwojowe.

Na podstawie: obserwatorfinansowy.pl
http://autonom.pl

Komentarzy 30 to “Szwecja na czele innowacyjności”

 1. I co jest treścią tej szwedzkiej innowacyjności?

  Dam Panu jeden konkretny przykład ze stosunkowo niedawnych czasów: Bluetooth.
  Więcej mogę ewentualnie zapodać później.
  Admin

 2. Minus said

  Wydawało mi się, że kraj pochłonięty bajzlem z emigrantami ulega degrengoladzie w każdej dziedzinie. Jestem zaskoczony, w jakiś sposób wydaje mi się to niespójne. Ktoś może mi takie procesy wyjaśnić jak krowie na rowie?, poproszę. Osiągnięcia w cyfryzacji to efekty siły rozpędu sprzed ubogacania multi kulti, czy z czym to jeść? A może należy wyciągnąć wniosek, że mix cywilizacyjny przynosi dobre owoce?, nie ma się czego bać, wręcz przeciwnie?

 3. Szwecja wprowadziła do świata firmę ABBA, która w latach 70-tych generowała zysk porównywalny z Volvo. Zespół ALLAH, złożony z imigrantek, wygeneruje zysk porównywalny z energią kopca mrówek. Zobaczymy jak to jest z konkurencyjnością Szwecji z 5 lat!

  Dodam jeszcze, że szwedzcy kompozytorzy odpowiadają za spory kawał światowej produkcji szlagierów.
  Admin

 4. Marucha said

  Re 2:
  Społeczeństwo białych jedzie jeszcze siłą rozpędu – podobnie, jak kraje podbite przez Islam jeszcze jakiś czas wzbogacały świat ideami i wynalazkami, które dziś przypisuje się Arabom.

 5. Trak said

  Szwedzi poczuli, że trzeba coś robić, sytuacja staje się poważna i robią.
  My na początku lat dziewięćdziesiątych czuliśmy podobnie, że trzeba coś robić, bo będzie źle. Stało się źle, wręcz fatalnie i chęci w nas umarły.
  Mnie po okresie schładzania gospodarki (balcerowiczowskim) depresja też dopadła i trwa do dzisiaj. Żadnych ekspiacji nie będzie, dopiero po wojnie, jeśli przeżyję.

 6. Stan said

  Arcam firma Szwecka z udzialem GE posiada najbardziej zaawansowana technologie i najbardziej skuteczne techniki fusion. Oprócz pracy z branży i akademickich liderów dzięki współpracy sponsorowanych programów badawczych, Arcam posiada własny obszerny program badań i rozwoju, która doprowadziła do portfela patentów obejmujących wiele ważnych innowacji odnośnie do dodatkowej produkcji.

  (Selective) topienie za pomocą wiązkow elektronów ((selektywne) Electron Beam Melting (S) EBM) lub za pomocą wiązki elektronów spiekania jest sposób wytwarzania części metalowych z proszku metalu.
  Należy ono do rodziny generatywnych procesów produkcyjnych lub metodą druku 3D.

  Poprzez wiązki elektronów jako źródła energii, proszek metalu topi się selektywnie, przy czym kompaktowe elementy niemal dowolnej geometrii mogą być wytwarzane bezpośrednio z danych projektowych.
  W tym celu, warstwa proszku jest podobny do selektywnego topienia laserowego, na przemian nakładane z gumą do poprzedniego i odsłoniętej wiązką elektronów.
  W ten sposób, pożądany składnik jest wytwarzany warstwa po warstwie.

  Patenty firmy ARCAM:
  .http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-bool.html&r=0&f=S&l=50&TERM1=Arcam+AB&FIELD1=AS&co1=AND&TERM2=&FIELD2=&d=PG01

 7. POLAK123 said

  KLUCZEM SA NIEZWYKLE PROSTE PRZEPISY PRAWNE , ODPOWIEDZIALNI SWIATLI URZEDNICY i RESPEKT CZOLWIEKA DO CZLOWIEKA bazujacy na ZAUFANIU. Zas w POLSCE MORAWIECKI PRODUKUJE GORY NOWYCH przepisow POGROZEK, LUDZIE NIE UFAJA JEDEM DRUGIEMU, MAFIA W TOGACH, MAFIA W BANKACH, MAFIA w ARCHITEKTURZE, MAFI….itd itp a najwazniejsze BALK JAKIEGOKOLWIEK RESPEKTU pomiedzy LUDZMI. W szwecji ludzie sie do siebie usmiechaja darzy respektem i szacunkiem, zas POLSCE ZAZDROSZCZA, NIENAWIDZA, KLNA, DONOSZA

 8. Stan said

  Ad:7 POLAK123
  Bardzo słuszne uwagi i refleksje.
  Można by jeszcze do tego dodać, ze potrzebne są pieniądze na placówki badawcze i rozwojowe.
  W Polsce atmosfery do innowacji i nowych skutecznych technologii jest bardzo mało i właściwie Polska nie liczy się na arenie międzynarodowej w tej kwestii, chociaż są pewne od czasu do czasu jaskółki zanikające w walce z administracja państwową.
  Pieniądze wydawane są na inne niepotrzebne cele.

 9. Maciek said

  Ktos powiedzial IKEA?
  Ogólnie design nowoczesny i elegancki, funkconalny i dość naturalny?

 10. AlexSailor said

  „KLUCZEM SA NIEZWYKLE PROSTE PRZEPISY PRAWNE , ODPOWIEDZIALNI SWIATLI URZEDNICY i RESPEKT CZOLWIEKA DO CZLOWIEKA bazujacy na ZAUFANIU. Zas w POLSCE MORAWIECKI PRODUKUJE GORY NOWYCH przepisow POGROZEK, LUDZIE NIE UFAJA JEDEM DRUGIEMU, MAFIA W TOGACH, MAFIA W BANKACH, MAFIA w ARCHITEKTURZE, MAFI….itd itp a najwazniejsze BALK JAKIEGOKOLWIEK RESPEKTU pomiedzy LUDZMI. W szwecji ludzie sie do siebie usmiechaja darzy respektem i szacunkiem, zas POLSCE ZAZDROSZCZA, NIENAWIDZA, KLNA, DONOSZA”

  Do tego musi być jeszcze jakiś poziom dobrobytu, by ludzie nie walczyli o przeżycie i mieli pewną swobodę ruchu.
  No i brak pakowania się w bezsensowne wojny, w których giną najlepsi ludzie.

  Niestety:
  „Społeczeństwo białych jedzie jeszcze siłą rozpędu – podobnie, jak kraje podbite przez Islam jeszcze jakiś czas wzbogacały świat ideami i wynalazkami, które dziś przypisuje się Arabom.”

  A to przypisanie Arabom, to też wymaga chyba oddzielnych badań.
  Tym bardziej, że tereny obecnego islamu były w dużej części wcześniej chrześcijańskie.

 11. Siekiera_Motyka said

  Sporo się nauczyłem o Szwecji z dyskusji na temat Dani bo dla mnie Szwecja zawsze była czarna dziura co do jej sukcesu ekonomicznego.

  Po angielsku
  http://www.zerohedge.com/news/2017-03-18/denmark-brink#comment-9214064

  Oto fragment komentarza ,

  „Podczas II wojny światowej Szwecja utrzymała dobre stosunki gospodarcze i polityczne z nazistowskimi Niemcami, mimo nacisków ze strony Zachodu, zwłaszcza po inwazji Niemiec na Danię i Norwegię, której Zachód nie mógł zapobiec. Wszystko podczas gdy Europa płonęła. Ale z drugiej strony, nie przyłączyli się do Hitlera w jego wojnie podobnie jak ich wschodni sąsiedzi w Finlandii atakując Związek Radziecki razem z nazistami.

  Ale w rzeczywistości to, co uczynił je bogatym była ich rola w masywnej praniu pieniędzy, praniem skradzionych z muzeów narodowych krajów podbitych sztuki i ogólnie przemytem towarów, jak również ludzi, zwłaszcza bogatych Żydów, którzy wykupili swa wolności z kontrolowanych przez niemców terytorium złotem, diamentami lub twardą walutową dolara, tworząc elity niemieckich nazistowskich zajmujących Europe milionerami.”

 12. Ad. 1 (Admin)

  Najpierw Sven Mattisson zrobił, co zrobił, czy najpierw było to?

  „W 1994 roku firma L. M. Ericsson zainteresowała się możliwością łączenia telefonów komórkowych z innymi urządzeniami bez użycia kabla. Wspólnie z czterema innymi firmami (IBM, Intel, Nokia i Toshiba) uformowała SIG (ang. Special Interest Group) celem standaryzacji bezprzewodowej technologii cechującej się niewielkim zasięgiem, małym poborem prądu, niskim poziomem mocy promieniowanej oraz niską ceną. Pierwotny zamiar wyeliminowania kabli połączeniowych szybko przekształcił się w prace na obszarze bezprzewodowych sieci LAN. Dzięki temu standard stał się bardziej praktyczny i stał się konkurencją dla standardu 802.11.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#Historia_powstania

  A tak na marginesie… Gdyby Polacy mieli szwedzkie warunki, to powstałoby pewnie jeszcze parę innowacji. Ale to tylko gdybanie.

 13. revers said

  No ta innowcyjnosc promieniuje takze na pribaltyckie kraje w tym Polske ktora wprowadza w przybaltyckich miastach technike cyfrowego sterowania swiatlem ulicznym – kazdy bedzie mogl wlaczyc sobie latarnie uliczna na handy po drobnej zaplacie lub uzycia kodu swiatlosci publicznej, dziwna pojeta ekologia choc juz nawet w lampach ulicznych stsuje sie zamiast energoszczednych lamp sodowych LED-y.

  Czy to inowacja? dla ludzi bez komorki, lub nie bieglych w uzyciu komorki, lub co najwazniejsze bez naladowanej bateri co czesto sie zdaza, inowacyjnosc moze byc przeklenstwem dnia, uciazliwe ciemnosci dnia lub kosztowac slono.

 14. Siekiera_Motyka said

  Ad. 12 – No to ja proponuje prosty sposób. Tak jak parking, chcesz światło włóż monetę i lampy się włączą.

  Te ich świetne pomysły/innowacje powędrowały do Afryki ,którą dojoną od wieków, z wodą. Z czasem to przyjdzie tutaj w innych barwach.

 15. Marcin said

  No dobra. Innowacje innowacjami ale nic nie uchroni ich juz przed wymarciem. Jak widac mają wciąż dobrą bazę techniczną i sprzyjający klimat do inwestycji ale nic nie trwa wiecznie.

 16. revers said

  re3: „Szwecja wprowadziła do świata firmę ABBA”, ABBA byla tez za tzw komuny w Elblagu i dobrze sie miala z produkcja energetycznych turbin i podzespolow dla elektowni.
  Jak to sie am teraz po slawnej transformacji Balcerowicza?

  Innowacyjnoscia moze byc wprowadzanie Islamu w europie i innych sodomi, nekrofili, zostanmy czasami przy konwersatyzmie i tradycjach europy.

  Rzadko ktora rzecz z IKEA podoba sie, choc w katalogu wyglada pieknie na miejscu czasami po obiegu setek metrow na kilku pietrach, okazuje sie jednak ze polster, taknina uzyta na pokrycie sofy, fotela, po probie w palcach, okazuje sie byc zwykla szmata.

 17. Marcin said

  Niemcy rozszyfrowali w końcu skrót IKEA:
  Idioten Kaufen Einfach Alles co w wolnym tłumaczeniu brzmi: Idioci potrafią kupić prawie wszystko.

 18. Siekiera_Motyka said

  Ad. 15 – Jak bylem Austrii to widziałem różnice tego co widziałem w IKEAi w Polsce. Tu jest ta stara Germańska polityka sprzedaj Słowianom szajst.

 19. revers said

  Niemcy rozszyfrowali w końcu skrót IKEA:Idioten Kaufen Einfach Alles

  dla migrantow nie da sie ukryc rajski sklep, po to dlatego sprowadza sie do europy migrantow zeby napedzali rynek bubli zachdnich w pierwszej chwili osiedlenia, na to dostaja bezwrotne pozyczki i jednorazowe finanse 2000 EUR i wiecej, nie bez zanczenia IKEA jest dla mobilnych pracownikow niemieckich ktorzy czesto zmieniaja prace na konto nowych miejsc pracy w odleglych miejscowosciach wtedy nie z glupoty kupuje sie pare jednorazowych klamotow jednorazowego uzytku z IKEA.

 20. POLAK123 said

  OK. Dlaczego my POLACY nie darzymy sie respektem, zaufaniem nie odnosimy sie do siebie z szacunkiem???? TO NISZCZY NASZE ZYCIE POZERA NAS CZAS niweczy zamiary i zapaly.

  MY KATOLICY??? PRZEBACZYC to podtawa katolicyzmu. Zas protestanci Szwedzi ROBIA TO WLASNIE. SZACUNEK miedzy soba RESPEKT i SZACUNEK DLA SIEBIE i RESPEKT DLA PRACY aby zrobic ja JAK NAJLEPIEJ. SLUZYC SOBIE. Przed laty bedac tam uleglem wypadkowi. Pekl mi wrzod na zoladku (jeszcze za PRLu). Pieniadze ktore mialem to 80 dolarow. Zawloklem sie do szpitala ostatkiem sil, brudyn, spocony, smierdzacy, nie bardzo pamietam. KOCHAM TYCH LUDZI za to co ze mna zrobili. ZROBILI MI OPERACJE bylem w szpitalu 3 tygodnie, mili wyrozumiali. Cos mowili o zaplacie kontaktowali sie z konsulatem polskim ktory odmowil jakichkolwiek gwarancji dla mnie obwytela wcale ich to nie interesowalo. BA nie nie wzieli niczym nie grozili odwiezli mnie naed do promu. Ci zimni skandynawowie….. NIE ZAPOMNE IM TEGO NIGDY ich serca i checi POMOCY – ZA DARMO!!!!!!

  Ich przepisy sa proste, ich PRAWO NIEZWYKLE PROSTE by nie tracic czasu na dyskusje swary, klotnie. OD RAZU PRZYSTEPUJE SIE DO DZIALANIA DO pracy. Kochaja technologie, nauke. Ze sa bezbozni??? Hmmm MILUJA DRUGIEGO BEZINTERESOWIE a wiec chcac czy niechcac sa wspanialymi KATOLIKAMI. To takich pare uwag o Szwedach. Pozdrawiam.

 21. Marucha said

  Re 16:
  Nie ma co się czepiać IKEI, bo to ani innowacja, ani też firma nie obiecuje trwałości. Dobre dla młodych małżeństw czy ludzi na dorobku. Estetycznie i funkcjonalnie jest OK.

  Warto wiedzieć, że ze Szwecji pochodzi m.in, (dobór jest dość przypadkowy i bardzo zawężony):
  – klucz francuski
  – pacemaker na baterie
  – Powetrekk, ładowarka urządzeń elektronicznych na wodę
  – technologia Tetrapack
  – ekokardiograf
  – zamek błyskawiczny
  – lutlampa
  – dynamit
  – styropian / frigolit
  – ulepszone łożyska kulkowe
  – zapałki
  …. etc etc

  Warto też wspomnieć Skype, Spotify, skalę temperatur Celsjusza, aparaty fotograficzne Hasselblad,

 22. Pepe said

  Do REVERSA – post 16.
  Należy rozróżnić zespół ABBA od firmy ABB (koncern energetyczny powstały z połączenia szwedzkiej (ASEA) i szwajcarskiej (Brown Boveri)

  ——
  A jeszcze jest firma produkująca różnego rodzaju konserwy rybne i z owoców morza: ABBA Seafood.
  Admin

 23. NICK said

  I innowacyjny Gwóźdź Trumienny.
  Dla białasów – szwedasów.

  Tak samo są innowacyjni jak i spolegliwi.

  Wymrą.
  To dopiero ‚innowacja’ będzie.

  Ostatnia.

 24. jowram said

  Spalanie węgla bez dymu. O patencie wynalazcy z Kwidzyna coraz głośniej w Polsce

  Mówi się – nie ma dymu bez ognia, a czy może być ogień bez dymu? Kwidzynianin Marian Strzelczyk udowadnia że tak. Wynalazca i właściciel firmy EKO-WERY opatentował bezdymowy piec węglowy. To urządzenie nie tylko spala paliwo stałe ale też spala dym.

  Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Powietrze do spalania węgla jest podawane do pieca od góry. Jednocześnie miejsce spalania jest osłonięte tak, by dym nie szedł do góry. Nie ucieka do komina tylko wraca do paleniska. Skumulowane spaliny, z niewielką domieszką tlenu, trafiają do rozżarzonego węgla i tam następuje ich ostateczne dopalenie. Lotne produkty spalania przechodzą przez palenisko i opuszczają komorę spalania węgla dołem.

  Ważnym, chociaż prostym elementem całej konstrukcji, jest specjalna pionowa płyta nazywana palnikiem czy utilizerem „eko-wery”. To właśnie ona, rozgrzana do odpowiedniej temperatury, prawie całkowicie dopala gazowe produkty spalania. Najlepiej przedstawia to poniższy schemat

  Źródło: Eko-Wery

  Badania przeprowadzone przez Instytut Energetyki potwierdzają zalety wynalazku. Marian Strzelczyk z dumą pokazuje nam wyniki jakie uzyskał kocioł zasypowy MICHAŁ25. Piec bez drogich elektrofiltrów spełnia normy przewidziane dla 5 generacji kotłów. Na zdjęciu poniżej mamy zestawienie badań Instytutu Energetyki, porównanie parametrów pieca Mariana Strzelczyka z normami obowiązującymi w Polsce
  http://www.wykop.pl/ramka/3656509/spalanie-wegla-bez-dymu-o-patencie-wynalazcy-z-kwidzyna-coraz-glosniej-w/

 25. Siekiera_Motyka said

  Ad. 22 – http://natemat.pl/138251,historia-genialnego-wynalazcy-jak-scenariusz-filmu-dlaczego-zderzak-lagiewki-nie-zdobyl-jeszcze-swiata

  „Strona internetowa projektu EPAR przestała działać w roku 2015”

 26. Siekiera_Motyka said

  Ad. 23 – Na FB 9 lutego ·

  ” Smutna historia bezgranicznego patrioty Lucjana Łągiewki, który jedyne czego pragnął i pragnie do tej pory to to aby jego wynalazki produkowane były w Polsce i aby ratowały życie ludzi w Naszym Kraju.
  W Kraju w którym się urodził, wychował i który jest jego domem. W kraju w którym jak błędnie mogłoby się wydawać zależy na życiu obywateli, które jest przecież najwyższą wartością.
  Jednak nic bardziej mylnego.
  Pomimo kilkudziesięcu lat starań abyśmy to właśnie My Polacy mogli szczycić się posiadaniem tak rewolucujnego produktu jakim jest EPAR (znany też pod nazwą Zderzak Łągiewki) do tej pory nie udało przebić się muru bezduszności systemu jaki funkcjonuje w Polsce. I choć wspieramy całym sercem Pana Lucjana w jego godnej podziwu postawie wobec własnej ojczyzny nie możemy już znieść gasnącej iskierki w jego oku, gasnącej wiary w sprawiedliwość w Polsce, gasnącej nadziei na to że kiedyś jego wynalazek uratuje choć jedno życie. Mimo iż wiemy ze Pan Lucjan może mieć nam to za złe nie możemy pozostawać już dłużej bez reakcji. Bo to właśnie my tworzymy ten Kraj i nie możemy pozwolić na to aby tak wibitny człowiek jak Lucjan Łągiewka został zniszczony przez ludzi dla ochrony życia których poświęcił całe swoje życie.

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się co teraz dzieje się ze Zderzakiem Łągiewki bądź możesz zaoferować jakąkolwiek pomoc w tej nierównej walce napisz do nas lub zostaw numer telefonu. Napewno oddzwonimy.

  Pamiętajcie że razem możemy zdziałać więcej…

  Stowarzyszenie Zderzak Łągiewki”

 27. jjj said

  Kiedy Polska stawała się „współczesna”, zaczęły się czasy tzw. nowożytne?. Tj. społeczeństwo, problemy społeczne, gospodarcze, w pewnyn sensie polityczne, zaczęły być, czy raczej zbliżać się – do dzisiejszych, czy do XX wiecznych.
  Chyba – koncentrując się w pewnym stopniu na Królestwie Polskim, zaborze rosyjskim, ale nie tylko – po wojnach napoleońskich (może przykłady nienajlepsze, ale – upowszechniały się banki, wprowadzono podwójny zapis w księgowości :)) – standard do dziś, rozszerzył się zakres służących w wojsku, zaczął liczyć się szmal, a nie arystokratyczne pochodzenie, wieksze znaczenie zaczęły mieć miasta etc, etc).
  Zaczęła się rodzić lub może odradzać polska przedsiębiorczość, nawet jeśli były rozbiory, zwiększać liczba ludzi żyjącej z pracy najemnej – a więc w strunę dzisiejszej rzeczywistości. Do czego zmierzam?

  Do struktury polskiego społeczeństwa. jakie szanse na rozwój miał polski przedsiębiorca? Nawet jeśli uznamy, że my Polacy to – w jakiejś części – niedobrzy cwaniacy:)), to zapytam: czy na początku XIX w. mogła się tworzyć zwyczajna konkurencja, zwykła przedsiębiorczość budująca jakiś etos, czy może wchodziło się na głęboką wodę z konkurentem nieprzepadającym za Polakami i nieprzebierającym w środkach?

  Jakoś tak to widzę: w 1816 r., Staszic pisał: „O przyczynach szkodliwości żydów i środkach usposobienia ich, aby się społeczeństwu użytecznymi stali”, a Skandynawia zaczęła zdaje się ich wpuszczać od połowy XIX w, a i to w nieolbrzymiej ilości.

  Ktoś powie Hiszpania i Holandia – często się pisze, ci wygnali i upadli, ci przyjęli i się wzbogacili, centra finansowe przeniosły się na północ. Tylko – bez głębszej analizy – Hiszpania gdzieś przez 200 lat po tzw. wygnaniu była najpotężniejszym państwem świata, a Holendrzy – moim zdaniem – z powodu późnego i nie tak bardzo licznego wpuszczenia, zdołali stać się narodem handlarzy, przedsiębiorców, no i oparli się na morzu….
  Tak to jakoś widzę

 28. Siekiera_Motyka said

  Ad. 27 – Konkurencja nigdy nie jest mile widziana i zawsze będzie zwalczana.

  ” Tylko – bez głębszej analizy – Hiszpania gdzieś przez 200 lat po tzw. wygnaniu była najpotężniejszym państwem świata,”

  Tak, bo kolonizowali !!! Tu nie była jakaś wielka przedsiębiorczość tylko zwykłe wyzyskanie słabszych.

  „a Holendrzy – moim zdaniem – z powodu późnego i nie tak bardzo licznego wpuszczenia, zdołali stać się narodem handlarzy, przedsiębiorców, no i oparli się na morzu”

  Zgoda, bo byli położenie w wygodnym miejscu blisko tych co eksploitowali tych słabych i sami wzięli udział w grze kolonizacyjnej.

  Polska jest daleko od miejsca gdzie „wszystko się dzieje”. Tak to widzę.

 29. revers said

  re22

  dziekuje za uwage, bylem w temacie jeszcze pare lat temu, teraz obojetna mi jest ta nazwa i jak ja zwa, tak zwa – o ABB, ABC spiewalla rowniez niemiecka grupa „czterej wspaniali”, zreszta bardzo humorystycznie jak na niemcow, im to tez bylo obojetne czy dzis ta firma nazywa sie ABB, czy AEG, GM, Schneider, Siemens, Matsuhitsa, NEC i czy miesci sie w komorce Ericssona, czy na jakims super komputerze Cray z globalna siecia produkcji i dystrybucji.

  Ze strony http://www.abb.pl i innych drobnych ogloszen wyniak ze niewiele zostalo po duzej firmie sprzed 1989 roku, rozdrobniona na pokoje z S.z.o.o. gdzie mieszcza sie firmewki
  o wielkosci apkiet biurowy Noki czy Ericssona.

  —–
  Jedne firmy się dzielą, inne łączą. Jedne znikają, inne powstają.
  Admin

 30. Maciuś said

  Nie chcę być ch…jem Kierowniku, ale Szwecja wiedzie prym w „innowacyjności wpuszczania” do siebie wszelkiej maści kozo…. jebców. 😉
  Ma też na pewno inne pożyteczne innowacyjności, jak aplikacja rzeczywiście: Bluetooth.

Sorry, the comment form is closed at this time.