Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Spowiedź bankiera, który zniszczył szwajcarską świętość

Posted by Marucha w dniu 2017-03-21 (wtorek)

Najpierw Amerykanie wsadzili go do więzienia, potem właściwie za to samo nagrodzili i to nie byle jaką sumą.

Bradley C. Birkenfeld, były pracownik banku UBS dostał od amerykańskiego rządu 75 mln dol. za to, że wyjawił informacje, które zniszczyły szwajcarską świętość – tajemnicę bankową.

Dziś Birkenfeld ujawnia kulisy historii swojego życia. A zaczęła się ona właściwie od tego, że lata wcześniej FBI nie chciało go słuchać.

Imprezy z klientami, podczas których lało się morze alkoholu, drogie koncerty, mecze sportowe i prostytutki, zresztą głównie z Polski, Czech i Rosji – tak wyglądało życie przeciętnego bankiera szwajcarskiego banku UBS Bradleya C. Birkenfelda.

Przynajmniej do czasu aż zdecydował się ujawnić amerykańskim władzom prawdę o tym, jak jego pracodawca pomaga ukrywać obywatelom USA nieopodatkowane dochody.

Wtedy wszystko się skończyło. Luksus zamienił na celę w amerykańskim więzieniu. Ale opłacało się. Bo amerykański rząd, ten sam, który na 2,5 roku pozbawił go wolności, chwilę później wypłacił mu nagrodę w wysokości 75 mln dol.

FBI nie słucha, banki dają wilczy bilet

Czek wystawiony przez Departament Stanu USA opiewał dokładnie na kwotę 75 816 958 dolarów i 40 centów – tyle zostało po opodatkowaniu 104 mln dol. To nagroda za ujawnienie informacji, które pomogły Amerykanom odzyskać ze szwajcarskiego banku UBS miliony dolarów należnych podatków.

Czek wręczył Birkenfeldowi prawnik. Bez ceregieli, bez fanfarów, w niewielkiej kuchni wynajmowanego przez bankowca domu – jak pisze Birkenfeld w swojej książce „Bankier Lucyfera. Nieopowiedziana historia, jak zniszczyłem tajemnicę bankową”. To właśnie w niej ujawnia kulisy wydarzeń, które zrobiły z niego milionera i bezpowrotnie zmieniły bankowość, nie tylko w Szwajcarii.

Ale tego czeku nigdy by nie było, gdyby nie wydarzenia sprzed lat. Birkenfeld jest Amerykaninem, po skończeniu studiów zaczął pracę w banku w Bostonie. Jak twierdzi, odkrył, że władze banku prowadzą nielegalną działalność i poinformował o tym FBI.

Ale agencja sprawą się nie zajęła, on zaś stracił pracę i jako donosiciel dostał wilczy bilet we wszystkich instytucjach finansowych w całym stanie.

Spakował się i wyjechał do Genewy. Tam problemu ze znalezieniem pracy nie miał. Idealny kandydat na prywatnego bankiera dedykowanego amerykańskim klientom. Pracował dla Barclays Bank, potem Credit Suisse, w końcu UBS.

High life – drogi alkohol, szybie samochody i prostytutki, a to wszystko na koszt banku. Prawie jak scenariusz „Wilka z Wall Street”.

„Panowie, waszym pierwszym zadaniem jest pozyskać pieniądze klienta i umieścić ja na numerycznym koncie. Waszym drugim i najważniejszym zadaniem jest sprawić, by te pieniądze były niedostępne dla klienta, chyba że bank UBS wcześniej na nich dobrze zarobi” – usłyszał na początku swojej pracy od szefa.

Gdyby klient chciał wypłacić pieniądze, Birkenfeld miał mówić, że to niemożliwe, a następnie zaproponować mu pożyczkę pod zastaw zdeponowanych środków. W ten sposób klient pożyczał swoje własne pieniądze.

Ale ważniejsze jest to, że szwajcarski bank, korzystając z legendarnej tajemnicy bankowej, pomagał swoim klientom ukrywać nieopodatkowane dochody.

UBS instruował swoich pracowników, jak powinni się zachowywać wyjeżdżając do USA na spotkanie z klientem – przede wszystkim nigdy nie przyznawać się celnikowi, że przyjeżdża się służbowo, mieli kłamać, że jadą na wakacje. Rzecz w tym, żeby amerykańskie władze nie zorientowały się, że ich obywatele mogą chować w UBS swoje majątki.

Obrona przez atak

Czy Birkenfelda ruszyło sumienie, że postanowił wszystko ujawnić? Nie, nie tym razem. Grał do własnej bramki.

W pewnym momencie zorientował się, że władze UBS przygotowały specjalny dokument, który oficjalnie zabrania pracownikom tego, co nieoficjalnie kazano im robić. Papier był schowany gdzieś w wewnętrznych dokumentach na wypadek dochodzenia w sprawie zarabiania na klientach unikających opodatkowania. Winni mieli być pracownicy działający na własną rękę, a nie bank.

Po tym odkryciu Birkenfeld postanowił nie czekać. Zebrał dowody, zwolnił się z pracy, zatrudnił prawników i poszedł do amerykańskiej prokuratury z ofertą: powiem wam, jak szwajcarskie banki pomagają amerykańskim obywatelom unikać opodatkowania, jeśli dostanę immunitet.

Według wspomnień bankiera opisanych w książce, jego oferta nikogo nie zachwyciła. Władze USA wcale nie chciały mu dać immunitetu, a na dodatek doszło do przecieku i ktoś z prokuratury ostrzegł UBS.

Ostatecznie Birkenfeld odsiedział swoje w więzieniu, ale za to w 2012 r. został milionerem.

I wbrew tytułowi książki, Birkenfeld wcale nie był tym, który zniszczył tajemnicę bankową – on jedynie rozpętał burzę, która wywołała kulę śnieżną.

To dopiero początek

Choć Amerykanie twierdzili wręcz, że UBS zachęcał amerykańskich obywateli do łamania prawa i popełniania podatkowych przestępstw, bank ostatecznie uniknął procesu sądowego. Zamiast tego zawarł porozumienie z amerykańskim rządem i w 2009 roku zapłacił 780 mln dol. kary.

Ale to był dopiero początek, bo przecież jasne jest, że UBS nie obsługiwał jedynie obywateli amerykańskich. Po swoje zgłosiły się więc też Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Ówczesny brytyjski premier Gordon Brown, prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel połączyli siły i wypowiedzieli wojnę rajom podatkowym, a OECD zagroziła Szwajcarom, że wpisze ich na czarną listę krajów podatkowych, jeśli nie złagodzi zasad tajemnicy bankowej.

Tym samym zresztą groził niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck. W zamian grożono jemu. W marcu 2009 roku ujawnił, że dostaje ze Szwajcarii listy z pogróżkami z tego powodu. Na dodatek nazywano go nazistowskim zbirem.

„Peer Steinbrueck, można to powiedzieć publicznie, na nowo definiuje obraz okropnego Niemca. Przypomina mi o pokoleniu Niemców, którzy przed 60 laty chodzili po ulicach w skórzanych płaszczach i butach z cholewami oraz opaską na ramieniu” – powiedział na forum szwajcarskiej Rady Narodowej konserwatywny poseł Thomas Mueller.

Ostatecznie Szwajcaria pod presją opinii publicznej w 2009 r. zdecydowała się złagodzić zasady tajemnicy bankowej. Szwajcarzy w końcu zdecydowali się m.in. na przyjęcie standardów rozliczeń podatkowych OECD służących do walki z rajami podatkowymi (bronili się przed tym od 2000 r.).

Rząd kupuje kradzione dane

Ale to wcale nie rozwiązało problemu, było tylko pierwszym krokiem, a w tej historii pojawia się jeszcze kilku zbirów poza niemieckim ministrem finansów.

W 2010 roku rząd w Berlinie podjął decyzję o zakupie dysku z danymi 1,5 tys. Niemców, którzy wyprowadzali pieniądze z niemieckiego systemu podatkowego. Sprzedawał je anonimowy pracownik jednego ze szwajcarskich banków. Rzecz w tym, że dane były kradzione.

Rząd zapłacił za dysk prawdopodobnie 2,5 mln euro, choć wielu polityków – również z koalicji rządzącej – miało wątpliwości, czy władze powinny kupować informacje pochodzące z kradzieży.

Tak czy inaczej, w 2012 niemiecka prokuratura na podstawie uzyskanych danych wszczęła dochodzenie m.in. przeciwko konsorcjum UBS. Jednak i tym razem do procesu nie doszło. UBS zawarł porozumienie z prokuraturą w Bochum. Za swoje grzechy musiał zapłacić jedynie 300 mln euro kary.

W 2013 r. na rynek trafiły kolejne płyty ze skradzionymi danymi. Nadrenia Północna-Westfalia za 9 mln euro kupiła płyty CD z danymi niemieckich podatników, którzy ulokowali pieniądze w szwajcarskich bankach. Tym razem jednak niemiecki rząd transakcję skrytykował.

Ostatecznie burza, którą wywołał bogatszy dziś o 75 mln dol. szwajcarski bankier, zaczęła się uspokajać dopiero w 2013 roku, kiedy Szwajcaria ratyfikowała zawartą z USA umowę FACTA. Na jej podstawie szwajcarskie banki mają obowiązek informować amerykańskie władze o zawartości kont obywateli USA.

Chwilę później, 29 października 2014 r. podobne porozumienie zawarło 51 państw OECD, a w 2015 roku Szwajcaria i Unia Europejska podpisały umowę o automatycznej wymianie informacji (AIA). Na jej podstawie od 1 stycznia 2017 roku gromadzone są dane o klientach, którymi kraje zaczną się dzielić 1 stycznia 2018 roku.

Dopiero od tego momentu można mówić o prawdziwym końcu tajemnicy bankowej, która przez lata była w Szwajcarii świętością.

Agata Kołodziej
http://www.money.pl

Komentarzy 6 to “Spowiedź bankiera, który zniszczył szwajcarską świętość”

 1. trybeus said

  łoł…to taki jankeski szpion finansowy:))…dzięki niemu amerykańska jaczejka mogła odłowić wielu banitów podatkowych:))…75 mil dol. to niewielka kwota za takie info…jedni oszuści szpiegują i patroszą innych oszustów…myślę, ze dożyję czasów kiedy jedni i drudzy zjedzą się nawzwajem…

 2. NICK said

  To jest artykuł ledwo trącający bankierów.
  Ale jest.

 3. anonim said

  Cóż za zdziwienie…żyd dostał złoty spadochron za wyjawienie tajemnic bogatszych „cfańszych” gojów.
  Nieprawdopodobne…

 4. RomanK said

  Jaka tajemnica:-))))))
  Podtawa sukcesow Greed INC…jest ludzka Pazernosc , Glupota i Naiwnosc:-_))_)
  Prosze…..

  http://www.naturalnews.com/2017-03-21-math-animation-why-stock-market-wealth-illusion-crash.html

 5. WOJNA finansowa miedzy USA i Szwajcarią, said

  Zamieszczony plotkarski „sensacyjny” artykulik pt.

  „Spowiedź bankiera, który zniszczył szwajcarską świętość”

  jest zwykłą spreparowaną BAJKĄ dla Polaków zamieszkałych w III RP lub za granicą nie znających tematu, napisaną przez jakąś NIE doinformowaną Agata Kołodziej … z NIEMIECKEGO polsko-języcznego brukowca czasopisma „Money” drukowanego w III RP.

  Spowiedz jakiegoś drobnego bankiera z USA, który pracował w banku szwajcarskim jest jedynie małym epizodem w całej sprawie nazywanej w USA tzw. „US Offshore Bank Accounts”.

  Sednem dochodzenia władz USA w jaki sposób tysiące obywateli amerykańskich UNIKA płacenia podatku w USA od posiadanych pieniędzy w bankach poza granicami USA, toczyło się od wielu lat zakrojone na wielka skale dochodzenie prokuratury amerykańskiej.

  Jednym z najważniejszych elementów tego dochodzenia było nie jawne PRZESŁUCHANIE ambasodora Szwajcarii w USA, oraz wice ministra finansów Szwajcarii, którym nawet grożono, ze jak oni nie będą współpracować z rządem w USA w tej sprawie to oni wyślą armie amerykańską do Szwajcari, która „sama” sprawdzi wszystkie banki szwajcarskie na okoliczność, którzy obywatele USA mają tam do Szwajcarii przetransferowane pieniądze od których NIE płacą podatków w USA zgodnie z obowiązującym prawem w USA.

  Następnie, 26 lutego 2014 roku wezwano do Waszynktonu do budynku tzw. Capitolu na „dywanik” na PRZESŁUCHANIE przed oblicze połączonego Parlamentu USA czyli Kongresu i Senatu dyplomatów ambasady Szwajcarii w Waszynktonie oraz VIP-ów oddziałów banków szwajcarskich prosperujących w USA i Kanadzie, biorących udział w tym TRANSFERZE forsy nowobogackich obywateli z USA do banków w Szwajcarii.

  Tych szwajcarskich obywateli VIP-w zmusili do złożenia PRZYSIĘGI, przed obliczem tej KOMISJI USA z Waszynktonu, że na zadawane pytania Kongresmenów oraz Senatorów będą ZEZNAWAĆ PRAWDĘ i tylko prawdę,

  Oto Osoby przesłuchiwane:

  1. Romeo Cerutti General Counsel Credit Suisse Group
  2. James M. Cole Deputy Attorney General Department of Justice
  3. Brady W. Dougan Chief Executive Officer, New York
  4. Hans-Ulrich Meister Co-Head, Zurich
  5. Robert Shafir Private Banking Co-Head, New York

  Przesłuchujący, oficjale z Senatu USA (The Senate Permanent Home Security Subcommittee):

  1. Tom Coburn M.D. – U.S. Senator[R], Oklahoma
  2. Ron Johnson – U.S. Senator (Class 3) [R], Wisconsin
  3. Carl Levin – U.S. Senator[D] , Michigan
  4. John S. McCain III – U.S. Senator (Class 3) [R], Arizona
  5. Kathryn Keneally – Assistant Attorney General Department of Justice, Tax Division

  Znaczek [R] oznacza, że Senator jest z Partii Republikańskiej, a [D] z Partii Demokratycznej

  Oglądałam to przesłuchanie w TV S-SPAN2 w USA na gorąco, które udowodniło, że Szwajcara umożliwia NIELEGALNE transferowanie wielkich pieniędzy z USA na konta do banków w Szwajcarii, aby właściciele czyli miliarderzy NIE płacili podatków od tej forsy w USA lecz nieco mniejsze w Szwajcarii, o co rząd USA się bardzo zdenerwoawał na Szwajcarę.
  Straszliwie byli „GRYLOWANI” szwajcarzy na tym PRZESŁUCHANIU, a jak się uchylali od odpowiedzi na jakie pytanie to straszyli ich NATYCHMIASTOWYM zabraniem licencji na działalnośc tych oddziałów banków szwajcarskich w USA.

  PRZESŁUCHANIE było pod nazwą:

  Offshore Bank Accounts Witnesses from a Swiss bank and the U.S. Department of Justice testified on efforts to collect unpaid taxes from offshore bank accounts.
  „Offshore Bank Accounts”
  February 26, 2014

  Witnesses from a Swiss bank and the U.S. Department of Justice testified on efforts to collect unpaid taxes from offshore bank accounts.

  Tutaj to możecie zobaczyć i wysłuchać nieomal całość tego przesłuchania za pomocą internetu:

  http://www.c-span.org/video/?318003-1/hearing-offshore-tax-evasion-panel-1

  Obejrzenie powyższego przesłuchania przed komisjami parlamentu USA – to jest NIESAMOWITA KOPALNIA wiedzy dla tych, którzy na codzień zajmują się finansami oraz, aby dowiedziec się jak bank-sterzy z USA oraz Szwajcarii bezczelnie MANIPULUJĄ giełdą w New Yorku i innych giełdach świata w Tokio, Londynie … itd. po przez TRANSFEROWANIE bilonów lub trylionów z jakiegoś ODZIAŁU ich banku na świcie do innego odziału ich banku ale w INNYM kraju, aby przez taką operacje np. celowo ZANIRZYĆ wartość ruskiego RUBLA, a sztucznie wywindowc waratośc $US lub franka szwajcarskiego KOSZTEM tego RUSKIEGO rubla itp. … itd.

  Słuchając tych bank-sterów i „dyplomatów bankowych szwajcarów” DOWIECIE się też jak posiadacze BILONÓW po przez przesuwanie z jednego odziału banku w jakimś kraju do innego oddziału tego samego banku ale w innym kraju UNIKAJĄ placenia podatku w USA, ale za to płacą mniejszy podatek w Szwajcarii bo tak to wmieszani są URZĄDNICY finansowi rządu Szwajcarii ….którzy z kolei otrzymują ŁAPÓWKĘ od bankstera i właściciela tych MILIARDÓW …

  Jak się słuchało tego przesłuchania to się włosy na głowie jeżyły jak za pomocą SPEKULACJI akcji, staków czy wartosci papierów wartosciowych waluty małych państw są ZANIŻANE, czyli przelicznika wskutek TRANSFEROWANIA ich forsy po świecie lub jak jakiś bankster został WCZEŚNIEJ zawiadomiony przez SZWAJCARÓW, aby ten NATYCHMIAST sprzedał miliony lub tryliony jakiś „akcji” aby nie stracic, lub kupic jakieś „staki” lub „bondy” aby „zarobć” na SPEKULACJI dosłownie MILIARDY w ciągu jednego dnia na takiej transakcji aby z kolei inni STRACILI, obejrzyjcie sobie to tutaj, za co mają płacone też bank-sterzy. To wszystko jest możliwe po przez ZATRUDNIANIE szpiegów szwajcarskich w różnych wielkich korporacjach np. technologicznych jak elektronicznych i innych, którzy DONOSZĄ o wartości sprzedaży tych firm oraz tendencji sprzedaży co obniża lub powiększa wratośc AKCJI tych firm.

  Szefem przesłuchań był stary ale przenikliwy żyd amerykański, Senator Carl Levin (D-Michigan), który nie jest od spraw finansowych w Senacie USA lecz tzw. Homeland Security. Oczywiście w przesłuchani uczestniczą inni senatorzy i kongresmeni, którzy GRYLUJA bank-sterów.

  W trakcie przesłuchania szwajcarzy zeznali, że w 2008 roku na kontach w Szwajcari miało swoje kąta 23 tyś. USA obywateli, którzy mieli na swoich kontach POWYŻEJ $1 MILONA, z czego 820 klientów miało powyżej $1 MILARDA, a reszta poniżej to już drobnica….

  Okazało się, że na koniec 2012 roku już tych USA obywateli, którzy posiadali konta w Szwajcarii powyżej $1 MILONA wzrosła ich liczba do 42 tyś osób !!!

  Senator Carl Levin (D-Michigan) ZARZADAŁ od bank-sterów WSZYSTKIE NAZWISKA z tymi właścicielami tych kąt oraz SUMAMI pieniędzy jakie tam do Szwajcarii zostały PRZETRANSFEROWANE z USA.
  Dał TERMIN na dostarczenie danych: do końca 2014 roku, a jak nie dadzą to filie ich banków szwajcarskich PRZESTANĄ istnieć w USA, bo władze zabirą licencje na prosperowanie w USA.

  Jak szef oddziału z New Yorku to usłyszał to się zrobił BLADY i autentycznie zaczoł się jąkać .
  W tym wszystkim chodzi o to, że właściciele tych kont bankowych w Szwajcarii bedąc amerykańskimi obywatelami NIE płacą podatków dla USA lecz mniejsze tylko dla Szwajcarii, przez co jak oświadczył Lewin szacuje się , skarb USA traci sume ok. 120 miliardów podatków i przez to nie ma forsy w USA na opłacenie US ARMY … która trzeba zwijac.

  Urzędnicy wysokiego szczebla RESORTU finansów Rząd ROSJI czy Polski powinni KONIECZNIE obejżec to przesłuchanie, aby NAUCZYĆ się jak je PRZEPROWADZIĆ z VIP-mi banków prosperujacych w Rosji czy to w Polsce, aby PILNOWAĆ swoich państwowych interesów , tak aby to TRANSFEROWANIE było pod kontrolą i nie było RABOWANIA polskiego obywatela przez zagranicznych bank-sterów NIE płacących podatków!

  ROSJA i Polska MUSZĄ zoorganizowac IDENTYCZNE GRYLOWANIE szefów ZAGRANICZNYCH banków prosperujących w Rosji czy Polsce, a jak by odmówli ZEZNAWANIA przed władzami Rosji czy Polski to też tym „bankom” czy instytucjom finansowym, rząd Rosji czy Polski powinien ZAGROZIĆ bez jakichkolwiek skrupułów POZABIRANIEM licencji czyli POZWOLONIA na prowadzenie działalności finansowej w Rosji czy to w Polsce co zagrarza ZAMKNECIEM fili tych banków !!!

  Oto mały fragmencik tego przesłuchania „Offshore Bank Accounts” z dnia 26 lutego 2014 lutego na YouTube:

  Poniżej link, do zamieszczonego mojego postu 2 lata temu w dniu 4 kwietnia 2014 roku na niemieckiej polsko-języcznej witrynie internetowej „dziennik.pl :

  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/454969,apple-microsoft-ibm-nie-placa-podatkow-w-usa-ile-traci-fiskus-w-ameryce.html

 6. Zerohero said

  „Ówczesny brytyjski premier Gordon Brown, prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel połączyli siły”

  Te g..wna ludzkie nigdy nie interesowały się tematem. Dostały zlecenie od mocodawców by się tym oficjalnie zająć. Gdyby ktoś im nakazał połączyć siły w sikaniu do ogniska, to również zrobili to bez wahania. To są aktorzy.
  Spójrzcie na „zamyślony” ryj Szydło. Jak ona udaje, że myśli, duma, planuje. W rzeczywistości nic nie może, nie ma żadnej inicjatywy. Ryj babci klozetowej i takież możliwości.

Sorry, the comment form is closed at this time.